PROTESTEN Ui Sicherteit dureh Recht undOrdnungüi ÉEBm Rotterdamse politie liefhebbert met dienstmaterieel ImjjjiAkio Opnieuw nachtrally op Voorne en Putten „HI-SPEED" Wielerronde op Heyplaat 449* yft 469?» Trar DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 APRIL 1971 16-308 uit ons tuincentrum Het is even opmerkelijk als van- zelfsprekend dat wat mensen bezig houdt zijn neerslag vindt in liederen, gedichten, composities, tekeningen, schilderijen, pamflet- ten en ook affiches. Honger, oor- 1 log, onrecht naast vrede, vrijheid, I vreugde. Maar omdat deze weréld niet volwassen kan worden, zijn de eerstgenoemde thema's vaker - terecht - onderwerp dan de laatstgenoemde. Alleen zij die er belang bij hebben - persoonlijk of als groep - dat de wereld blijft zoals zij is, zullen zich het I schijnbare gelijk toeëigenen dat ons wil doen geloven dat het zinvoller is bezig te zijn met alles wat mooi, goed en gaaf is dan met het permanente onrecht, dat mensen tot slaven maakt. Onrecht: honger in India, oorlog in Vietnam, rassendiscriminatie in Amerika, censuur in Spanje, woning nood in Nederland, angst de democra tie optimaal te laten functioneren overal ter wereld. Tegenover dit onrecht het proest. Steeds breder wordende bevolkings groepen in alle landen willen het juk van dit onrecht afwerpen. Studenten, arbeiders en kunstenaars vinden elkaar in een gemeenschappelijk protest tegen een overheid die ten onrechte meent de status quo te moeten handhaven. Daarin gesteund door wat Nixon de zwijgende meerderheid heeft genoemd, omdat de angst voor verandering, voor beweging, diep geworteld is. Beweging en angst, eikaars tegenpolen. Demonstranten, al of niet militant, en politie, al of niet knuppelend. De beelden zijn bekend. Amsterdam, Parijs, Valencia en campussen van Amerikaanse universiteiten, zoals die van Berkeley, waar vier doden vielen, toen angst in paniek veranderde. Tot en met 18 mei zal er op vier plaatsen in Rotterdam een tentoonstel ling te zien zijn van foto's en affiches van het protest in de hiergenoemde plaatsen. Estampa Popular (Valencia) in 't Venster; Provo (Amsterdam) in kunstzaal Zuid; Meirevolutie 1968 (Parijs) in het Lijn baancentrum; expositie? De samensteller van deze tentoonstel ling (de expositie werd in Den Haag door de wethouder van kunstzaken verboden), L. A. Dosi Delfini, schrijft in een verantwoording van „Protesten" het volgende. „Deze tentoonstelling is niet samenge steld, omdat al deze afbeeldingen be keken moeten worden als stukken die al geschiedenis geworden zijn, maar omdat zij een duidelijk proces, dat nog aan de gang is, visualiseren: zij verte genwoordigen een onmisbaar facet van de huidige samenleving". De beelden op de tentoonstelling spre ken voor zichzelf, evenals de hier afgedrukte foto's. „Protesten" is een aangrijpende ten toonstelling, omdat Delfini gelijk heeft als hij zegt, dat zij een protest toont, dat nu aan de gang is. We leven er middenin. BIJ DE FOTO'S Rassendiscriminatie in Amerika. Censuur in de Spaanse televisiede bevolking krijgt precies te zien wat de overheid toestaat, de rest is zwart. Duitse „protestanten" leidden dit affiche af van wat de Franse protestbe weging had geproduceerd. Botersloot 56 - Rotterdam - Tel. 12.87.01 - 12.40.86. Putselaan 9 - Rotterdam-Zuid - Tel. 010-32.35.22. Elzenlaan 7 - Rozenburg - Tel. 01889-2026 HET UITZENDBUREAU1/AN ROTTERDAM Vijflanden-cruise met „Belgenland" Deze week werd door de N.V. Vorm- metaal te Monnikendam het Rijnpassa giersschip „Belgenland" opgeleverd. Dit schip, het enige onder Belgische vlag varende passagiersschip dat bestemd is voor de Rijnvaart, is eigen dom van de rederij „Wiba", die onder een Nederlands-Belgische directie staat. De N.V. Rederij Rijnvakantie te Rotterdam treedt op als generaal-agent voor Nederland voor deze rederij. Door het in gebruik nemen van de „Belgenland" is de mogelijkheid ont staan om naast de tochten van Neder land naar Basel en terug, ook van Nederland uit tochten over de Schelde naar België en terug te maken. Boven dien kan men de vijflanden-cruise ma ken door Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Een provo-prent, die aan duidelijkheid niets B.K.V. geeft mapjes „Groot nieuws" uit „Groot nieuws" is de titel van een nieuwe uitgave van de Bijbel Kiosk Vereniging. Zij bestaat uit een vijftal mapjes met overdenkingen naar aanlei dingen van een bijbelwoord, met een gebed en een lied. Deze uitgave is in grote-letter-druk, speciaal voor tijdelijk of permanent visueel gehandicapten. Het eerste mapje is dezer dagen ver schenen. In juni, september, oktober en november volgen de andere vier mapjes. De inhoud van de mapjes zal variëren, maar steeds op de vragen van de mens gericht zijn. Uiteraard is deze uitgave ook voor goed-zienden een aantrekkelijke uitgave. In de uitgaven wordt ook met nadruk de inspraak van de lezers gevraagd. De prijs van één mapje is inclusief verzendkosten f 2,50. Bij grotere aan-, tallen wordt korting gegeven. Men kan de mapjes bestellen bij de Bijbel Kiosk Vereniging, de Beukenhorst, Hoofd straat 55, Driebergen. Oranje Vereniging Rotterdam een feest avond in de grote zaal van Gebouw „De Heuvel", St. Laurentsplaats 5. De avond wordt gehouden op donderdag 29 april 1971 om 8 uur 's avonds. De toneelver eniging „Inter Amicos" zal een klucht op voeren, genaamd „Voor hete vuren". Leden hebben vrij toegang - niet-leden tegen beta- i'"" "*"r> f 1.25 aan de ingang van de zaal. Koop nu deze gordijnstof, waar mee U na de schoonmaak Uw interieur verandert door ze als glas- of overgordijnen te ge bruiken, als afscheiding in de kamer of als originele dekoratie. Opengeweven acryl en polyester gordijnstoffen in coupons van 10 tot 20 meter en de breedtes 120 t/m 150 cm. Deze stoffen uit de prijsklasse van f 7,-- tot f 12,-- zijn er in vele kleuren. U koopt ze door elkaar per meter open weave in vele kleuren en dessins 120 t/m 150 cm breed Vanaf vrijdagmorgen S(uur ver kopen wij op de 1e etage deze opengeweven acryl en polyester gordijnstoffen in vele kleuren en dessins. In coupons van 10 tot 20 meter en de breedtes 120 t/m 150 cm nu Koud zes weken nadat de RAC-West met een nachtelijke auto-rally de eilanden Voorne en Putten op stelten zette, trok in de nacht van 16 op 17 april een puzzelkaravaan van de Rotterdamse gemeente-politie door dit door rally's veel geplaagde gebied. Een aantal inwoners die bij Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hadden geprotesteerd tegen de veelvuldige rally-activiteiten in de nachtelijke uren, zagen tot hun verbijstering dat de politie-karavaan langs hun huizen precies dezelfde route volgde, zij het dan in omgekeerde richting. Aan de politie-tocht werd door ongeveer zeventig voertuigen deelgenomen. Hieronder waren drie zware motoren met zijspan bemand door politiemannen in uniform. Verder reden uit de renstal van de politie nog de bekende Volkswagentjes mee, al dan niet voorzien van het blauwe zwaailicht. Ook hoofdcommissaris A. Wolters nam aan de rit deel. Toen het lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dr. R. Eijsink (PvdA), van de puzzelrit hoorde, rea geerde hij direct met: „Hadden ze wel een vergunning? Dat zal wel. Maar als Gedeputeerde Staten hadden geweten, dat het hier een rit betrof met dienst- materiaal, dan hadden ze hem zeker niet gekregen. Dat gaat op verspilling van overheidsgelden lijken". Dr. Eijsink vertelde voorts geen tegen stander te zijn van de rallysport. „Mits goed beoefend kan rallyrijden van gro te sociaal-pedagogische waarde zijn. De rijders leren snel reageren, ze moeten zich aanpassen aan een grote groep rijders, ze moeten zich zo gediscipli neerd gedragen, dat ze een gegeven maximum-snelheid niet overschrijden. Het kan belangrijk zijn om bij puzzel- ritten kinderen mee te nemen, omdat zij op die manier goed kunnen leren hoe het verkeer functioneert. Ik vind deze vorm van competitie in het ver keer beter, dan wat je nu vaak op de weg ziet, grote auto's drukken de kleintjes weg, vrachtwagens geven niets toe, men kent dat wel. Rallyrijden moet echter zo gebeuren, dat noch het verkeer, noch mensen die langs de route wonen er last van hebben. Verenigingen als de RAC-West beoefenen deze vorm van autosport op de verkeerde wijze. Als deze mensen een rally rijden trekken ze zich van de regels niets aan. Voor een normaal automobilist is het niet eens leuk om aan die ritten mee te doen. Steeds dezelfde cracks winnen de beker. Ge deputeerde Staten heeft in het verle den regelmatig moeilijkheden met de RAC-West-gehad. Ze zijn al eens ge schorst geweest, na een proeftijd heb ben ze weer eens een vergunning gekre gen en nu is het weer helemaal mis. Deze lieden lappen werkelijk alles aan hun laars". Misbruik „Als de gemeentepolitie van Rotter dam meent in de vrij dicht bevolkte streken rond Rotterdam ook rallies te moeten organiseren, nog wel met dienstmateriaal. dan kan dat de image van de politie nooit ten goede komen. Als de organisatoren dan ook nog een rit uitzetten die mede aan de hand van fotootjes van huizen en merktekens aan of dichtbij huizen moet worden gezocht, dan noem ik dat misbruik maken van de mogelijkheid die de wet geeft op het gebied van de autosport. Overigens is rally rijden in de diverse streken in Nederland nauwelijks nog interessant. Als men iets voor deze sport overheeft moet men het zoeken in de Ardennen of in het Sauerland. Nachtritten kunnen nog goed worden gemaakt in de Flevo-polder en rond het IJsselmeer". Politie-voorlichter Peereboom noemde de politie-rit geen rally, maar een oefenrit, een oriëntatie-rit, zoals die al vijfentwintig jaar door de Rotterdamse politie zou worden georganiseerd. Dat hierbij van dienstmaterieel werd ge bruik gemaakt vond hij een normale zaak. „Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand hier last van heeft gehad. Natuurlijk vallen wij de mensen niet lastig. Ik kan mij niet indenken, dat de uitzetters van de route merktekens aan of dichtbij huizen hebben opgenomen. Mocht dat wel zo zijn, dan zullen ze de bewoners wel gevraagd hebben of ze er bezwaar tegen hadden". Intussen verklaart één ifiwoner langs de route, dat hem niets is gevraagd toen de politie de blauw-geschilderde klompjes aan zijn huis in de route-be schrijving opnam. Hjj heeft het meren deel van de politie heftig speurend voor en naast zijn woning stil zien en horen staan, terwijl zijn gezin wakker lag en de overburen eveneens. Ook de foto's van voorgeveltjes van huizen hebben ongetwijfeld tot gevolg gehad, dat heel wat huizen beschenen zijn door schijnwerpers van auto's, hetgeen vrij hinderlijk is als het veelvuldig gebeurt' Bazen De heer Peereboom meent, dat de mensen langs de route zich zelfs wel zouden amuseren. Hij vertelde, dat de politie traditiegetrouwin de rusi kof fie drjnkt in een boerderij, ditmaai 'n Rockanje. „Dat vinden die mensen ontzettend leuk. We gaan overigens niet altijd naar Voorne en Putten, maar ook naar de Hoekse Waard en de streek om Capelle aan den IJssel. We maken die ritten twee keer per jaar, één keer in het voorjaar en één keer in de herfst. Een oefenrit dus, wel met een prijsje, als aanmoediging meer". Deelnemers aan de rally verklaarden: „We rijden voor ons plezier, anders deden we het niet" en „Opdracht en liefhebberij, meneer". Deelname aan deze „oefenrit" was vrijwillig, er deden zelfs particulieren mee, monteurs van de politie en blijkens de verklaringen van een aantal enthousiaste deelnemers ook „aardig wat bazen". Weerzin Sommige politiemensen konden zich wel voorstellen, dat er bij de bevolking een weerzin begon te ontstaan tegen nachtelijke wedstrijden op de weg, anderen meenden weer: „Het is nu eenmaal mode om overal tegen te zijn, helemaal als het de politie betreft". Intussen hebben Voorne en Putten de zoveelste rally verwerkt. Zo druk wordt dit gebied/door de autosport bezocht, dat men de tel inmiddels is kwijtgeraakt. Mogelijk zit er ook nog een aantal klandestiene ritten tussen. Tegen de puzzeltochten overdag van recreanten heeft men niet zoveel be zwaar, die zijn het minst hinderlijk voor de bevolking. In één opzicht zien de bewoners van Voorne en Putten een positief punt: er was tenminste niet zoveel lawaai als drie jaar geleden, toen de rit bijna uitsluitend met politiemotoren werd verreden. Daarover spreekt men nu nog met afgrijzen. Toch krijgen deze nachtrallies een treurige vermaardheid op de eilanden. Zo langzamerhand ontstaat een ware aversie bij de bevol king tegen deze rust-verstorende mani festaties. U weet net hoe 't gaat met een skai-autobekledingna een paar uur in de zon zijn de stoelen gloeiend heet en is het beslist niet aangenaam erop te gaan zitten. autohoezen, die ook op warme dagen heerlijk koel blijven. U kunt kiezen uit diverse maten en een rood/zwarten rood/groen Schots ruitdessinnu extra voordelig. met anti-slip rug 57-65cm Q 95 75cm bank Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze acryl auto-hoezen met anti-slip rug. Keuze uit een rood/zwart en rood/groen Schots ruitdes sin. Deze hoezen zijn er zowel voor de autostoelen als voor de autobank (plaidmodel). Twee homofiele dominees schrijven boek Dit najaar zal onder de titel „Ook wij zijn homofiel" een boek verschijnen dat geschreven wordt door twee homo fiele dominees, een hervormde en een gereformeerde. Vanwege hun ambt blijven ze anoniem. Zij voelen zich ernstig verontrust over het feit dat nagenoeg alle jongeren die tot de ontdekking komen dat ze homofiel zijn, hun geloof verliezen en de kerk verlaten. De schrijvers willen bemiddelen in het konflikt tussen christelijk geloof en homofilie en zij verzoeken alle belang stellenden mee te werken aan het boek. Positieve of negatieve reaKties, in de vorm van brieven, verhalen, kommentaren, gedichten of hartekre- ten zullen in het boek worden opgenomen of verwerkt. Tot eind mei kan men inzenden aan het adres van uitgeverij Bosch Keuning N.V., Post bus 1, Baarn, met in de linkerboven hoek van de envelop „Ook wij". Het ambtsgeheim van de predikanten garandeert geheimhouding, maar men mag desgewenst anoniem inzenden. De schrijvers zijn ook bereid pastorale hulp te verlenen aan homofielen. Aan de hand van de inzendingen zal wor den bezien of verdere stappen gedaan kunnen worden in het belang van de homofiele naaste. Ook al zit U 3 of 4 hoog op een flat, toch kunt U een bloemen tuintje hebbenHoe?met deze bloembak, waarin U te kusten te keur planten en bloe men kunt zetten. Bijzonder mooie bloembak van asbest-cement, ook zeer ge schikt voor in de huiskamer of gang. Afmetingen 70 x 14 x 14 cm. U koopt 'm nu extra voor delig voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, fraaie bloembakken van asbest-cement (laat lucht door), afmetingen 70 x 14 x 14 cm (i.v.m. expeditie- drukte zelf mee- jm f\£\ nemen s.v.p.) JM Ug voor Bijbehorende haken vanaf f 2,10 per stel. Zaterdag 24 april krijgt het Rotter damse Heyplaat een wielerprimeur. In de Ronde van Tuindorp Heyplaat ko men jonge talentvolle renners aan de start, die na 1 juli 1970 naar de categorie amateurs zijn overgestapt. Vorig jaar startte men met een nieuwe lingen en aspirantenkoers. Het bleek een succes. Bas Hordijk, die in 1970 het succesvolste seizoen uit zijn nog korte carrière maakte, won dit eerste criterium. Favoriet Hordijk, ook nu bij de eerste jaars amateurs aan de start, zal het dit jaar niet gemakkelijk krij gen. Namen als Rob Aversteeg, René Beusekamp, Jan Brinkman, Martin Rietveld, Win Schuurhuizen, Ron Smit en Jan Zuydweg staan op de deelne merslijst vermeld. De wedstrijd wordt gecompleteerd door een nieuwelingen- Met start en finisch op de Heysekade vertrekken de nieuwelingen voor de veertig kilometer lange koers om één uur. De amateurs, die tachtig kilome ter rijden, starten om half drie. Om 12 uur start de dikkebandenrace voor de jongens in de leeftijd van 10 t/m 15 jaar van Tuindorp Heyplaat. U zult het zo langzamerhand door de advertenties wel weten polyaether is licht in ge wicht, geeft geen stofboel en garandeert een prima vlakke ligging Maar U moet deze gemakken zelf ondervonden hebben om werkelijk te weten hoe ideaal polyaether is. 1 Persoons Draka polyaether matrassen, aan 2 zijden doorge stikt en afgedekt met Dracon polyester fiberfill, maar liefst 16 cm hoog, keuze uit 3 fraaie kleuren en 2 maten. 1 persoons draka polyaether matrassen 16 cm hoog 80x190cm AA«1 90x190cm <MA80 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze 1 persoons Draka polyaether matrassen, afgedekt met Dra con polyester fiberfill, aan 2 zijden doorgestikt, 16 cm hoog. Keuze uit de kleuren groen, cog nac en blauw en de maten 80 x 190 en 90 x 190 cm.

De Havenloods | 1971 | | pagina 16