1. Tuschinski maakte van bioscoop een droompaleis "1 f990 75 jaar film in Rotterdam DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 APRIL 1971 16-309 JOH ANN "STRAUSS 22x61/2x3cm 30x6y2x3cm De heer Henri de Jong, die mana ger was in het Thalia Theater aan de Hoogstraat, was zo nu en dan werkzaam als explicateur. In de jaren twintig was hij dat ook bij de (zeer boeiende) film van Shackle- ton Expeditie. De hele avond stond hij naast het doek te spreken. Nu was de heer De Jong geheel en al kaal. Op een goede avond merk te het personeel plotseling, dat hij een pruik op had. Iemand bedacht een grap; er werd besloten dat één der personeels leden de volgende avond van het zijbalcon af de pruik van de heer De Jong met een hengel-met-een- haakje-eraan tijdens de voorstelling van zijn hoofd zou trekken! Zo gezegd zo gedaan. De volgende avond was de hengel er. Helaas had de heer De Jong echter zijn pruik niet op; hij is er ook nooit meer mee verschenen! mini panty nylons met versterkte teen volkomen rimpelloos met antitorn naad Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre naad loze mini-panties met versterk te teen en "anti-torn" naad. In de kleuren caresse (normale kousenkleur) en tivoli (modi euze bruine kleur), de maat passend voor de japonmaten 36 t/m 44, per stuk We weten best dat U overal voor mini-panties terecht kunt.. en als we een aanbieding mini-panties houden, moet die er dan ook helemaal uitsprin gen, vinden wij. Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen en "anti-torn" naad (een versteviging tegen het inscheu ren op de naad van het broek je), eerste keus panties dus, voor zo'n laag prijsjevoor nog géén één gulden dertig. maten 86-92-98 fcSS4 95 maten 104-110-116 •9A ^45 Steeds meer mensen komen lichaamsbeweging te kort krijgen een buikje van het auto rijden of het zittende werk. Zorg dat U fit blijft met hét hulpmiddel op 't gebied van massage- en fitoefeningen De Bodyroll, een solide appa raatmet rubber wiel en 2 hand vatten. De oefeningen met de Bodyroll zijn zeer eenvoudig: U gaat op de knieën zitten en U rolt dan 10 keer met het wieltje naar voren. Doe dit minstens 2 maal per dag, het houdt U in conditie, bestrijdt het buikje en ontwikkelt de spieren. Nu koopt U de Bodyroll voor een bijzonder lage prijsvoor nog géén zes gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre de Bodyroll, hét hulpmiddel voor mas sage- en fitoefeningen, bij ons Abraham Tuschinski, de landverhuizer die in Rotterdam bleef steken. Uw peuters kunnen naar harte lust spelen en stoeiendeze speelbroek is erop berekend! Tuinbroek van een sterke kwa liteit katoenen sailcloth. Een leuke jeans voor de kleintjes met verstelbare galgjes, elastiek achter in de taille en 2 zakken met klepje. De broek is leuk met wit doorgestikt en afge werkt met koperen knoopjes. U koopt deze tuinbroek in de kleur helderrood of bleu en de maten 86 t/m 116, nu voor aantrekkelijke prijzen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze ka toenen sailcloth tuinbroeken voor de kleintjes. Een fijne broek die altijd prettig blijft zitten door de galgjes, leuk met wit doorgestikt, in de kleur helderrood of bleu en de ma ten 86 t/m 116nu extra voordelig. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Abraham Tuschinski was slechts 25 jaar oud toen hij in augustus 1911 in het voormalige evangelisatiegebouw „De Hoop aan de Coolvest zijn eerste bioscooptheater opende. Thalia noemde hij het, naar de muze van de komedie. Hei ging er in het begin erg gemoedelijk toe. Een plaats op de eerste rang kostte 40 cent. Het personeel en de leveranciers werden betaald uit de bak met het aan de kassa ontvangen geld. Administratie was er niet. Tuschinski was uit zijn geboorteland Polen naar Rotterdam gekomen als landverhuizer. Hij was echter de oceaan niet overgestoken en had zich in de Maasstad gevestigd als kleermaker en perser. Later was hij een landverhuizershotel begonnen. Zijn uitspraak van het Nederlands werd nimmer perfect. Hij ondertekende zijn eerste advertentie met de firmanaam Tuschinski Co.". Het is bekend, dat hij van het begin af gesteund werd door familieleden en enkele Rotterdammers. Nadat zijn bioscoop het veld had moeten ruimen voor de bouw van het nieuwe Raadhuis opende Tuschinski zijn tweede Thalia aan de Hoogstraat. Na verloop van tijd nam hij ook het beheer over van Scala (op de Hoogstraat) en van Olympia (op de Binnenweg). Van Jean Desmet nam hij de Cinema Royal op de Coolsingel over en ging er boven wonen. Ook toen dit „familie-theater" veel later Cineac-NRC werd, bleef Tuschinski resideren in het ruime huis, dat geheel in de stijl van zijn theaters ingericht Volgens Tuschinski's opvattingen moest een bioscoop een droompaleis zijn, waarin de bezoekers als vorsten ontvangen werden. Van de werkelijkheid - de straat - traden zij over dikke, weelderige tapijten binnen in een duistere, spaarzaam met kleine kleurige lampen verlichte hal, die met zijn overdadige exotische decoraties een voorproefje bood van al het ongewone, dat men aanstonds in de zaal op het witte doek zou gaan zien. In Pieter den Besten vond Tuschinski een decorateur naar zijn hart. De bekende Rotterdamse sierkunstenaar decoreerde ook in Amsterdam het Theater Tuschinski, dat nu weldra zijn vijftigjarig bestaan zal kunnen vieren. Erasmushuisje Voor een ieder, die de wilskrachtige bioscoopmagnaat Tuschinski in zijn Voor een ieder, die de wilskrachtige bioscoopmagnaat Tuschinski in zijn hoogtijdagen gekend heeft, zijn er on uitwisbare herinneringen aan die tijd verbonden. Het kantoor bevond zich in de kelderverdieping van het Thalia Theater aan de Hoogstraat, gedeeltelijk onder het toneel. Het pand was overge nomen van de bekende textielfirma Gebrs. Polak, die in een zijmuur aan de Wijde Kerkstraat een reconstructie van het geboortehuisje van Erasmus had laten aanbrengen. Door de deur van dit zogenaamde geboortehuisje bereikte men een portaal, dat aan de linkerkant een nooddeur van de zaal van Thalia bevatte en aan de rechterkant via een andere deur toegang gaf tot het gange tje waarin zich de kantoren bevonden. Men kwam eerst aan in een soort wachtkamertje, dat overging in het kantoor, waarin zich de boekhouder en zijn assistent bevonden. Achter de rug van de boekhouder was een gewat teerde deur, die toegang gaf tot het privé-kantoor van de grote baas (die klein van stuk was). Het meeste werk werd door „de directie A. Tuschinski" (waartoe ook de heren H. Ehrlich en H. Gerschtanowitz behoorden) in de avonduren gedaan. Als de boekhouder tegen tien uur de ontvangsten van de theaters opgekregen had, stapte tyij met het lijstje het privé-kantoor binnen. Van dat lijstje hing veelaf. Was er reden om bepaalde films te prolongeren? Moest er nog eens extra reclame gemaakt worden? Hoe waren de recensies van de afgelopen week? Met het uitgebreide wereldnieuws en het niet minder uitgebreide Nederlands nieuws, met een „natuurfilm", met een komische twee-akter, met een varieté-nummer en met de veelal door het eigen orkest met een klinkende ouverture geïntroduceerde hoofdfilm was een bioscoopprogramma in de jaren, die aan de komst van de geluids film voorafgingen, toch heel wat anders dan een voorstelling in onze tijd! Tuschinski bood zijn bezoekers voor bijzondere gebeurtenissen dik wijls een „proloog" met zang- en orgel begeleiding en een groot aantal mede werkers in speciale decors op het toneel. Vooral van de „Kerstprolo gen" werd veel werk gemaakt. Er was trouwens bij Tuschinski op het toneel dikwijls iets ongewoons te zien; wij behoeven degenen, die in die tijd al geregelde bioscoopbezoekers waren, slechts te herinneren aan de geniale Spaanse danser Vicente Escudero, aan het Weense paar Josma Selim en dr. Ralph Benatzki, aan de balletten van Loiè Fuller en de onvergetelijke Lys GautyAan Tuschinski's zwager, de heer Ehrlich, kwam de eer toe de varieté-nummers uit te kiezen; tot de talloze Nederlandse artiesten op wie hij in de loop der jaren zijn keuze liet vallen, behoorden Louis Davids, Hein Gevelreclame zoals men thans niet meer ziet. een door het A telier Engel man geschilderd doek uit de jaren dertig op de gevel van het „Luxor Palast De namen van de zeven muzen ston den plechtig vermeld op de gevel van de Tivoli Bioscope die tot het gebouw in 1926 moest wijken voor de nieuwe Tivoli Schouwburg, het domein van de heer Goeman was. Raven, Alex de Haas, de heer en mevrouw Speenhoff, Henriëtte Davids, Willy Derby, Lou Bandy en tientallen anderen. Weisbard Een andere bioscoopexploitant met durf was Karl Weisbard. Aan de Nieuwe Binnenweg verrees in 1919 zijn grote W.B. Theater. Het is voor veel Rotterdammers altijd een raadsel geweest wat die twee letters in de naam nu eigenlijk betekenden. Men dacht aan „Weisbard Theater" omdat de heer Weisbard de oprichter was en men dacht ook aan „Wereld-Bioscoop Theater". In werkelijkheid waren de W. en de B. niet anders dan de afkorting van „Wester Bioscoop". Het W.B. Theater werd later het „Capitol". Onder de naam „Grand" behoort het nu tot het Matubel-Concern. Evenals Tuschinski was Weisbard als kleermaker begonnen. Zijn bedrijf was een familiebedrijf; alle leden van de familie hadden er een taak. Het perso neel nam deel aan alle pleziertjes; als er een reden was om feest te vieren, smeerde de directeur zei; de broodjes! Weisbard, die 's morgens in kamerjas en met wapperende grijze haren, de zaal van zijn W.B. Theater placht te controleren maakte in het algemeen veel minder reclame dan zijn con currenten. Hij hield ervan zijn publiek verrassingen te bieden; zo was het W.B. Theater ook de eerste bioscoop, die een orgel kreeg (in 1923). Het is tragisch dat zijn beide grote scheppin gen, Het W.B. Theater en het Grand Theatre Pompenburg, alsmede zijn latere Roxy Theater op de Kruiskade (thans Arena) in handen van de „con currentie" kwamen Het vooroorlogse „Grand" op de Pom- penburgsingel werd in 1923 overgeno men (en volkomen veranderd) door Tuschinski, die er zijn voornaamste Rotterdamse biojcooptheater van maakte. Het Prinses Theater werd in 1917 gesticht door de heer Chermoek, het Luxor Theater stond aanvankelijk onder directie van de heer Van Zwa nenburg, die ook het Colosseum Thea ter stichtte. Het Ooster Theater aan de Hoogstraat was een schepping van ae heer Uges. De heer Mühlrad was aan vankelijk directeur van de Bioscoop Gezelligheid op de Goudseweg en werd dat later van het Astoria Theater (in het gebouw De Vereeniging aan de Schie bij het Hofplein) en in het Imperial Theater op de Hoogstraat. Het Asta Theater werd beheerd door de heer Rosenberg. De heer Goeman had behalve zijn Tivoli op de Coolsingel gedurende een aantal jaren nog een tweede Tivoli op de Hoogstraat. Desmet's tweede Ciné ma Parisien aan de Coolsingel werd later de Corso Cinema van de heer Roem. Het Casino Variété maakte plaats voor het Lumière Theater, in Scala aan de Kruiskade was de leiding in handen van de heer P. Soesman. Het is wel juist om de jaren twintig de „grote jaren" van het Rotterdamse bioscoopbedrijf te noemen. De bezet ting van de zalen was behoorlijk, er werd verdiend, al moest er hard gewerkt worden om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het waren ook de grote jaren van de „bioscoop-musici". Wij denken aan be kwame kunstenaars als Jacques Bena- vente, Louis van Koppelen, Louis en Jules Zagwijn, Mark Velt, John Brook- house McCarthy, Louis Walvis en Covert Verheul; aan Leo Ott, die een tijdlang in „Grand" het orgel bespeel de en aan Joop Walvis, die hetzelfde in Thalia deed, aan Karei Das van Grol, aan Karei Reys (de vader van Rita Reys) en aan vele anderen. In de dagen van ^weleer, toen talloze bioscopen over volledige orkesten beschikten, werkten in Rotterdam ongeveer 200 musici in dit bedrijf. Filmkeuring Wel heel anders dan nu was in die jaren de filmkeuring. Er werd gekeurd door een plaatselijke commissie. De burge meester en de politie hadden echter ook het recht om in te grijpen; zo kon het gebeuren dat de hoofdinspecteur van de zedenpolitie eens een film verbood, die al een dag of drie in Thalia vertoond was. Wij kunnen ons de titel nog herinneren; het was „Meis jes, die men niet trouwt". In onze tijd zal men zónder twijfel de schou- Ook al is 't nog zulk mooi weerde nattigheid schuilt in een klein wolkje Laat U dus niet door de regen verrassen en neem altijd en overal zo'n klein opvouwbare paraplu in Uw tas mee. Een partij opvouwbare dames paraplu's van het bekende West- duitse merk Kobold, in luxe kunstlederen foudraal. De op vouwbare etui-paraplu (30 x 6V2 x 3 cm) is er in een bruin bloemdessin, de mini etui-para plu (22 x 6'/2X 3 cm) in diverse mooie uni kleuren. Op het binnenwerk van deze met 100% nylon bespannen paraplu's krijgt U onbeperkte TM garantiede prijs is nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre een partij opvouwbare damespara plu's, merk Kobold. De op vouwbare etui-paraplu in een bruin bloem dessin, de mini etui-paraplu in de kleuren rood, bleu, rose, cognac en groen. Nu door Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Theater achter de Poort Het theater achter de Poort (Divadlo Za Branou), dat in september 1969 met groot succes zijn eerste voorstel lingen in Nederland gaf, zal binnenkort opnieuw in ons land optreden. Van 8 tot en met 13 mei a.s. zullen achter eenvolgens in Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen en Den Haag vijf voorstellin gen worden gegeven van „Lorenzac- cio" van Alfred de Musset en „Iwa nof' van Anton Tsjechof beide onder regie van Otomar Krejca en in een toneelbeeld van Josef Svoboda. Het thans uit zestig personen bestaan de Tsjechische gezelschap speelt de première van zijn tweede Nederlandse tournee in de Stadsschouwburg te Amsterdam op zaterdag 8 mei („Lorenzaccio"). Een dag later, zon dag 9 mei, beleeft „Iwanof" zijn pre mière in De Rotterdamse Schouwburg. Maandag 10 mei gaat „Lorenzaccio" in de Stadsschouwburg te Nijmegen. De tournee eindigt met twee voorstellin gen in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag op woensdag 12 en donder dag 13 mei, waar respectievelijk „Lorenzaccio" en „Iwanof' zullen worden gespeeld. Ook ditmaal zullen in alle te bespelen schouwburgen voorzieningen worden getroffen voor simultane Nederlandse vertalingen van de Tsjechische tekst. Tegen een kleine vergoeding kan het publiek een telefoonapparaatje huren, dat gemakkelijk op het vertaalsysteem kan worden aangesloten en waarmee de gespeelde tekst op de voet kan opnieuw in ons land worden gevolgd. De Nederlandse verta lingen uit het Tsjechisch zijn voor dit speciale doel in opdracht van het Nederlands Centrum van het Interna tionaal Theater Instituut, dat de voor stellingen hier evenals in 1969 presen teert, gemaakt door Hans Krijt en Olga Krijtova. Lezer van de vertalingen is Jan Roelands. Folder uitgegeven over vakantie en sociale verzekering Het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering heeft, in samenwerking meL de Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond ANWB, zojuist een folder, uitgegeven. Hierin vindt men het onj; derwerp „Vakantie en sociale verzeke-' ring" overzichtelijk behandeld. In de folder wordt er op gewezen, dat wie zijn vakantie voorbereidt, er ver standig aan doet te overwegen of er op het terrein van de sociale verzekering nog iets te regelen is. Vooral zieken fondsverzekerden en zij die een uitke ring ingevolge de Ziektewet, de Wet op. de arbeidsongeschiktheidsverzekering of de Werkloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voorkomen, dat zij in hun belangen worden geschaad. De folder is gratis te verkrijgen bij alle ANWB-kantoren en bij het VSV, Rhijnspoorplein 1, Amsterdam. Slechts als het om wat grotere aantal len gaat, wordt een bescheiden bedrag in rekening gebracht. ders over dit verbod ophalen. Hals over kop moest Tuschinski voor een nieuwe hoofdfilm zorgen, advertenties plaat sen en de gevelreclame veranderen. Over de gevelreclame gesproken; er was in deze jaren bijna geen bioscoop theater, dat niet zijn grote reclame- doeken liet verzorgen door het Atelier Engelman. Aan de Noordmolenwerf werden die „grote lappen" met de felgekleurde artiestenkoppen in een grote atelierruimte bij elkaar getoverd. De meest gangbare maat was aanvanke lijk 280 x 200 centimeter, later werden ze nog groter. Het schilderen - aan de hand van foto's en filmbeeld jes - was voor een groot deel nacht werk. De heer Engelman had er van alles opgevonden om zijn opdracht gevers met spoed te kunnen bedienen; er werd met sneldrogende, zelfgemaak te gelatineverf gewerkt, die met water aangemaakt was. Een specialiteit van dit atelier was ook het schilderen van projectieschermen; de opdrachten bleven niet tot Rotter dam beperkt. Het nog steeds bestaande Atelier Engelman timmert thans wellicht wat minder aan de weg, door dat het zich op andere gebieden beweegt. Toen de huidige directeur, de heer J. H. C. Engelman na de oorlog in Amerika tot de ontdekking kwam, dat daar de grote lappen op de gevels van de bioscopen aan het verdwijnen waren om plaats te maken voor de verwisselbare letters, gooide hij ter stond het roer om en ging zich speciali seren op stands voor tentoonstellingen, reclameborden langs de wegen, rich tingaanduidingen (bijvoorbeeld voor Ahoy '51) en. geschilderde handels reclame. De heer Leo Mineur, die ook een atelier voor buitenreclame stichtte, was oorspronkelijk een leerling van de heer Engelman. theater Rotterdamse actualiteiten gefilmd werden. De foto werd gemaakt tijdens een der 3 km-zwemwedstrijden in de Delfshavense Schie.

De Havenloods | 1971 | | pagina 19