49.= Np* T IJ Met Andere Woorden Pianistcomponist zanger en showman 98 Udo Jürgens: Eenmalig optreden in De Doelen claa H vogëls BENEMEND Het Seef -Éuchs tandenborstels voor een sterk en gezond gebit DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 APRIL 1971 16-310 Hij heet eigenlijk Udo Jürgen Bockelmann, deze 36-jarige sterzanger van vooral het Duitstalige lied. Ondanks zijn zoet-gevooisde stem is zijn leven toch niet altijd zo gemakkelijk geweest. Op 16-jarige leeftijd doet Udo mee aan een compositie-prijsvraag van de Oosten rijkse radio. Hij wint de eerste prijs met „Je tt'aime". Zijn strijd om bekendheid te krijgen duurt nog jaren. Op 30-jarige leeftijd als Udo op het Grans Prix Eurovision de la Chanson in Kopenhagen een opvallende vijfde plaats verovert met zijn lied „Warum nur, warum". Dan is een verder succes niet te stuiten en wordt hij overal gevraagd. Hij krijgt een aanbieding van het befaamde theater Olympia (Parijs) en Matt Monro verkoopt alleen in Amerika twee miljoen platen van 'Warum". De zanger die veertien jaar zeer ongeduldig op een hit ;wachtte heeft er één en er zullen er nog vele volgen. Ondanks dit alles heeft toch ook Udo het probleem van elke scheppende artiest: wat volgt nu, welke nieuwe ideëen krijg ik? Daarbij zoekt hjj steun bij beroemde collegae door regel matig hun werken te beluisteren. Hij is gek op klassieke muziek, houdt vooral van de stijl van pianist Friedrich Gulda en kan niet genoeg krijgen van de In heel Oost-Europa juicht het publiek hem fanatiek toe en hij is het grote idool van de West-Duitse jeugd. Tien jaar geleden, toen hij in Duitsland nog maar nauwelijks de huur voor zijn gemeubileerde kamer kon verdienen, waren de Belgen en Nederlanders al idolaat van jzijn „Jenny". Hij begon zijn karrière als de componist van wereldsukses thans is hij Duitslands meest internationale zanger. Bleu Zijn levensgeschiedenis zit vol tegen strijdigheden. Hij houdt niet zo erg van al die toestanden in de show-business en soms vertelt hij dan enkele ingewij den ook wel; hij is bleu en ontoeganke lijk, maar tegelijk trots en sceptisch. Hij is zich zijn mannelijke aantrek kingskracht ten volle bewust en deson danks jongensachtig galant. Udo Jürgens praat graag over zijn volle zalen, de steeds grootsere plannen, de nog steeds geweldige platen-verkoop. Maar ook denkt hij nog vaak met afschuw terug aan de lange jaren van vernedering door de producenten. Zelfs nu nog kan hij woest op zichzelf worden, dat hij voor de goedkoopste derderangs films geld heeft aangeno men. Later werd dat allemaal anders. Von Karajan zat, tijdens een Udo-concert in de Berliner Philharmonie, de maat mee te tikken. De „Queen of Jazz", de mooie Nancy Wilson laat hem haar songs schrijven. Anneliese Rothenber- ger smeekte hem om enkele composi ties, die ze zonder dralen op de plaat zette met het beroemde Wiener Symphoniker. Vrienden ■V Udo heeft veel verplichtingen en hij jaccepteert ze. Maar hij maakte in de Joop der jaren ook vele vrienden in de jmuziek-wereldonder wie Gilbert Èécaud, Peter Alexander en Adamo. Een nauw kontakt heeft hij met Matt Monro, die vier engelstalige hits maak te met Udo-composities. Andere bekende artiesten die zijn nummers op hun repertoire namen zijn: Sarah Vaugh, Franfoise Hardy, Brenda Lee, Sacha Distel, Catherina Valente en Jean Claude Pascal. Wij begrijpen dat U het beste van het beste voor Uw kleine wilt hebbenmaar dat 't niet altijd duur hoeft te zijn be wijzen wij wel met deze prach tige wandelwagen. Deze mooie wandelwagen met zwaar verchroomd buis-onder- stel, vering, verstelbaar voeten plankje en verstelbare rugleu-6 ning is bijzonder plat opvouw baar, dus gemakkelijk mee te nemen en op te bergen. Nu koopt U deze solide wan delwagen, zowel in leuke rui ten als in unikleuren, voor nog géén vijf tientjes. plat opvouwbaar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze solide wandelwagens met ve ring, verstelbare rugleuning en voetenplank, plat opvouwbaar, in diverse ruiten en unikleuren, met 3 maanden TM garantie len M Met „Merci chérie" werd Udo Jürgens winnaar van het songfestival in Luxem burg, 1966. France Gall, de winnares van 1965 feliciteert hem. Reductiebon - Geldig voor ten hoogste vier personen Udo Jürgens-concert op 3 mei 1971. Deze bon geeft recht op f2,50 reductie per plaats op alle rangen. Een kwart van alle Rotterdammers klaagt over stank. Twee- en-een-half procent van hen heeft medische be zwaren. Vijf procent van de mensen zou graag willen verhuizen naar een stadswijk, waar het minder stinkt of zou liever helemaal uit Rotterdam willen verdwijnen. Overigens wonen de mensen, die het het beste kunnen betalen, juist in die wijken. Dit alles heeft prof. dr. L. Burema, directeur van de GG en GD te Rotterdam, maandagochtend verteld tijdens de opening van de tentoonstelling „Welvaart is nog geen welzijn" in de NEH. De cijfers zijn afkomstig van een enquête, die gedurende 1969 en 1970 is gehouden. De „Vereniging tegen Luchtverontrei niging in en om het Nieuwe Waterweg gebied" krijgt geen subsidie van de gemeente Schiedam. De vereniging had die subsidie graaf willen hebben om haar werk te financieren. B. en W. van Schiedam zijn echter van mening, dat de vereniging die activiteiten tegen de luchtverontreiniging zelf maar moet betalen en dat zij geen beroep kan doen op gemeenschapsgelden. De Engelsen hebben het goed bekeken. Zij hebben een schip gebouwd, dat binnen vijf minuten 1400 ton afval kan lossen in zee. Het schip, dat een slordige vier-en-een-half miljoen heeft gekost, stort dit afval in het Kanaal, een dertig kilometer uit de kust. De eigenaar van het schip hoopt er goede zaken mee te doen wanneer straks de Duitse fabrieken geen afval meer mo gen lozen in de Rijn. Noorwegen heeft al geprotesteerd tegen deze gang van zaken, maar de Engelsen trekken zich daar niets van aan. Wij overtreden geen enkele wet", zeggen zij. Britse deskundigen hebben uitge maakt, dat het maar heel weinig effect zal hebben wanneer aan benzine geen lood meer zal worden toegevoegd. Volgens een rapport van Britse medici spuien fabrieksschoorstenen veel meer lood dan benzinemotoren. De gemid delde Engelsman ademt per week 34 microgram lood in en krijgt daar bovenop bij zijn eten nog eens 210 microgram toegediend. Voor arbeiders in de Britse industrie ligt de toelaatba re grens op 200 microgram per week. Wanneer de benzine loodvrij zou wor den gemaakt, zou dat in de atmosfeer maar zeven procent schelen. ter meulen winkelen waard Speciaal voor de vele huisvrou wen die toch zeker een paar keer per week boodschappen doen (en dan misschien met een te kleine tas of boodschap pennetje tobben) verkopen wij deze ideale tas. Grote skai boodschappentas met voorvak met rits, 2 solide handvatten en beschermdoppen op de bodem. Een keurig afgewerkte tas met een grote ritssluiting, nu in 4 kleuren voor nog géén acht gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze royale boodschappentassen met voor vak en ritssluiting. Een tas waar heel wat in kan, kleuren zwart, beige, blauw en cog- QQ composities van 1 schaikowsky. „En", zegt Udo, „voor Leonard Bernstein kniel ik". Udo Jürgens is een goed pianist, die met sukses het conservatorium door liep voor de vakken piano en composi tie-leer. Als componist maakte hij, vooral met tekstdichter Walter Brandin samen, vele grote suksessen, die bij geen enkel concert op het programma kunnen ontbreken. Udo is een unieke figuur in de muziek-wereld. Naast zijn suksessen als pianist en componist is hij vooral zanger en showman. Voorlopig heeft Udo nog grootse plan nen. Na de marathon-toernee (222 concerten) door Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, de suksesvolle toernees door Zuid-Amerika en Zuid-Afrika volgt nu Nederland met enige concer ten in Groningen, Leeuwarden en één in Rotterdam. Voor liefhebbers een unieke kans kennis te maken met deze Oostenrijkse zanger/componist. Kaar ten zijn UITSLUITEND verkrijgbaar aan de kassa's van de Doelen. Met gebruikmaking van onderstaande reductie bon krijgt men f 2,50 korting per plaats op alle rangen. De toegangsprijs wordt dan: f 6,-; f 9,-; f 12,-en f 15,-. Udo Jürgens zingt. Het publiek dringt op ..Loop straks even naar de stembus... In een klein gezelschap van jonge „intellectuelen" liet ik de naam van Frans Erens vallen. Er was er één die een teken van herkenning gaf. Frans Erens is nl. één van de zg. Tachtigers geweest. Hoewel ik wel eens meer iets van hem gelezen had, uit zijn critische geschriften en ver heel fijn boek, met allerlei herinne ringen. Het begint uiteraard met zijn jeugd, in Limburg. En nu laat ik hemzelf even aan het woord. „Ik heb daar (op de heuvel Ravesmaar) als kind urenlang gelegen. Nu en dan kwam iemand over het zandpad tussen de dennen met een kruik om water te halen. Dikwijls kwam een oude man, die een grote lap in het putje dompelde en dan uitperste in zijn kruik. Hij deed dat zo dijkwijls tot de kruik vol was. Ik kende hem goed, hij woonde op de Keijser, een afzonderlijk gehuchtje van drie of vier huizen, gelegen aan een weg die dwars stond op de chausse. Zijn gevulde kruik nam hij op de schou der en ik zag hem door de dennen langs het slingerend zandpad naar boven klimmen. Op een dag toen hij weer weg wüde gaan, kreeg hij mij in het oog en zei. „Ik moet zelf gaan, het Seef is naar de kermis". Ik wist wel dat hij daarmee zijn vrouw bedoelde. Zij was dood, al jaren, maar de eenzelvige man kon dat niet aannemen. Hij deed alsof hij op haar terugkomst wachtte van een kermis op een dorp in de buurt. Op een dag kwam hij naast me op de grond zitten, haalde een uakje uit zijn zak en begon voorzichtig het vuilige, grijze papier los te wikke len. Er kwam een kprkbotk uit in een witte band, van been denk ik. Hij liet het zien met trots; hij bewonderde het. „Dat is het kno ken mesboek van het Seef". zei hij, ik bewaar het tot ze terugkumt". Hij pakte het boek weer in qn stak he in zijn zak. Hij knikte tegen mij en ik lag nog lang te kijken naar zijn gebogen rug, die ik zag klimmen en tussen de stammen verdwijnen". Een begrijpelijk verhaal. Daar kunnen we inkomen. Iemand die het niet waar wil hebben dat zijn geliefde dood is. En dan moeten we niet te gemakkelijk zeggen: daar moet je je nu(eenmaal bij neerleggen, de dood is onherroepelijk. De vorige week verscheen er een paasnummer van een bepaald blad, waarin een ge dicht opgenomen was. Het bij schrift vermeldue dat de dichter overleden was. Maar het merkwaar dige was, dat de dichter helemaal niet overleden was. Hij leefde nog. Een paasblad met het bericht van een levende die dood is. Dat is de omgekeerde wereld. Pasen betekent juist dat een dode leeft. God wilde het om zo te zeggen niet waar hebben dat Jezus dood was. En omdat Hij God is daarom werd zijn wil werkelijkheid, 't Is waar, wij staan machteloos tegenover de dood. Maar God niet. Medemens. ...dan loopt den Uyl vier jaar voor U... Sluipmoord in verf en lijm Afgelopen maandag promoveerde dr. J. H. Koeman aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift over de sluipmoord met behulp van chemische afvalstoffen op eidereenden en aal scholvers. Dr. Koeman wijst onder andere de chloorkoolwaterstoffen aan de Nederlandse kust aan als de grote boosdoeners. Deze chloorkoolwater stoffen worden gebruikt in vele soor ten verf en lijm, als isolatievloeistof in grote transformatoren en voor het waterafstotend maker van karton. Dr. Koeman pleit voor verregaande maat regelen om te voorkomen, dat de vogels zullen worden uitgemoord. Als U reeds wasgoedverzach- ter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw wasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijk- Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. U koopt 2 li ter van onze bekende eerste kwaliteit Tm wasgoedverzach- ter, in handige tankverpakking voor nog géén twee gulden. 2 LITER 1e kwaliteit TM wasgoed verzachler Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder de be kende Tm wasgoedverzach- ter, 2 liter om steeds weer een donzige zachte was te hebben, in plastic draagtank KEUZE UIT 32 MODELLEN BIJ UW DROGIST VERKRIJGBAAR IMP jy JACOBS VERHAEGEN ENERGIEWEG 5-7 VLAARDINGEN TELEFOON: 351288-351264 De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: landauer, bakfiets, prikslee en raceauto. De winnaar is dit keer J. van den Bosch, Hoekeindseweg 15, Bleiswijk. De briefkaarten voor deze week moeten uiterlijk dinsdag 27 april voor 12 uur in ons bezit zijn. Het adres is: Puzzelredactie „de Havenloods", Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden M. A. W. 156. Bij juiste oplossing van deze kruis woordpuzzel leest men in de uitsteken de randvakjes, boven en onder van links naar rechts, links en rechts van boven naar beneden, de namen van vier dieren. HORIZONTAAL: 1 Mohammedaanse bedevaartsplaats; 2 schaap; 3 zeer klein; 4 Indiaanse paal; 5 beroep (Vlaams); 6 bejaard; 7 richtingwijzer; 8 opschudding; 15 een zekere; 16 pijn; 17 met name; 19 indien; 20 rangtel woord; 21 voorzetsel; 22 vioolmerk; 23 doosje; 24 lichaamsdeel; 25 Duitse rivier; 26 Nederl. rivier; 27 voorste deel; 28 strik; 29 aanw. v.n. woord; 30 onvoordelig; 33 deel van dag; 34 vrucht; 35 crème; 36 vrag. v.n. woord; 37 bijeenhorend stel; 38 vogel; 39 keer; 40 kunstgreep; 41 puntig voor werp; 42 gebladerte; 43 larf: 44 schep; 45 nakomeling; 47 grap; 48 voorzetsel; 50 prul; 51 alvorens; 52 boom; 53 vreemde munt; 54 verdikt sap; 55 doen blijken; 56 soort school (afk.); 58 stomp; 59 domme vrouw; 60 vallei; 61 snede; 62 boekhoudterm (afk.); 63 wal; 64 boom; 66 rij; 67 teken van Dierenriem; 68 voegwoord; 69 toege daan; 70 plaats in Gelderland; 71 Engels voegwoord; 72 wedloop; 73 gek; 74 tandbeen; 75 genezen; 77 zuigbuisje; 78 vaderland (Latijn); 79 liefkozing; 80 dichtkunst. VERTICAAL: 1 deel van Nederland; 2 voorzetsel; 3 vreemde taal; 4 jongens naam (afk.); 5 reeks; 6 enig; 7 troef kaart; 8 godsdienstoefening; 9 pluis; 10 broos, dun; 11 geestdrift; 12 meis jesnaam; 13 schaden; 14 commande ren; 15 soort hert; 16 Eqropeaan; 17 onb. v.n. woord; 18 ongewenst gat; 19 vriend (Frans); 20 beet; 22 lokspijs; 23 klein deeltje; 25 insekt; 26 zonder ijs; 27 uitgestotene; 28 inhoudsmaat; 29 handeling; 30 pers. v.n. woord; 31 plank; 32 laatst; 33 flauw; 36 dun baksel; 37 gezwel; 38 groente; 39 19 H 14 77 insekt; 40 warmte-eenheid (afk.); 41 hoofddeksel; 44 dichter; 45 doorgeef- raam; 46 spelonk; 47 ontk. v.n. woord; 48 kwajongen; 49 muziekspel; 50 vaste regel; 51 grasland; 53 ongeduldig wachten; 55 gymnastiekwerktuig; 56 gril; 57 puntig voorwerp; 58 speelgoed; 59 geheel de uwe (afk.); 60 rangtel woord; 61 lering; 62 boom; 63 jong dier; 64 aanw. v.n. woord; 65 vrucht; 66 aanw. v.n. woord; 67 kledingstuk. 68 toon, stem; 69 nummer; 70 soort leer; 72 koor; 73 jongensnaam; 75 pap; 76 vlug; 77 meisjesnaam (afk.); 78 voorzetsel. ...kies een regering die beter loopt... schoenen markt entresol Die fijne lage prijzen van onze schoenenmarkt maken het mo gelijk dat U bij een nieuw voor jaarsjurkje ook een paar schoen tjes in een bijpassende kleur kunt kopen. Moderne laklederen ballerina met een zilverkleurig blokhakje en leuke strikgarnering. Dit da messchoentje is verkrijgbaar in 4 kleurennu per paar voor nog géén veertien gu Iden. echt lakleder Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de schoenenmarkt, tussenverdieping parterre, deze laklederen ballerina met zilver kleurig blokhakje. Keuze uit de kleuren rood, wit, zwart en marineblauw en de ma- Voorlichtingsavond Nierstichting Transplantatie van nieren trekt alom de aandacht. Grote problemen zijn hieraan nog verbonden, zoals het ge brek aan donor-nieren en de enorme kosten van transplantatie-afdelingen in ziekenhuizen. Over deze en nog andere problemen zal dr. D. L, Westbroek, lector in de Chirurgie aan de Medische Faculteit te Rotterdam het een en ander vertellen (toegelicht doof een korte film), op maandag 3 mei in de „Inval", Karei Doormanstraat 111. Er is gelegenheid voor vragen en discussie. Aanvang 20 uur. Met het oog op de beschikbare ruimte is een toegangsbe wijs gewenst, dat gratis wordt toege zonden na telefonische aanvrage bij de Stichting Bevordering Volksgezond heid te Rotterdam, tel. 135410. ...den Uyl,, Partij van de Arbeid, lijst 2

De Havenloods | 1971 | | pagina 21