Revi-lac Verbetering leefmileu van het hoogste belang Nota b en w Berkel en Rodenrijs verwerpt "passende maatregelen" uit Naco-rapport betreffende uitbreiding Luchthaven Doe mee aan dia-wedstrijd Olie druipt van welvaartstaart Lezing over astmatische ziekten dinsdag 4 mei 1971 20e jaargang no.18 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Als ooit de in het Naco-rapport neergelegde plannen tot uitbreiding van de luchthaven Rotterdam zouden doorgaan, dan zou dit betekenen, dat „passende maatregelen voor een relatief klein woongebied in Rodenrijs zouden moeten worden getroffen", zo werd in dat rapport gesteld. Burgemeester en wethouders van de gemeente Berkel en Rodenrijs hebben er in een nota aan de gemeenteraad op gewezen, dat die „passende maatregelen voor een relatief klein woongebied" zich „slechts" behoeven te beperken tot de totale afbraak van rond 700 woningen, twee lagere scholen, twee kleuterscholen, twee kerkgebouwen en wellicht sloping van het veilingcomplex. „Slechts" ongeveer 3000 inwoners van Berkel en Rodenrijs zouden door die „passende maatregelen" tot een niet-begeer- de verhuizing gedwongen worden. Reeds in januari van dit jaar, toen de gemeenteraad van Berkel en Rodenrijs zich uitsprak tegen een verdere uitbrei ding van de luchthaven Rotterdam, beloofden B. en W. aan de raad over deze kwestie een nota op te stellen. Het college wilde echter met dat opstellen wachten tot het rapport van de Naco over die uitbreiding was gepubliceerd. Dat laatste gebeurde op 8 maart j.l., terwijl het rapport de datering decem ber 1970 had meegekregen. In hun nota laten B. en W. van Berkel en Rodenrijs de reeks van rapporten en nota's, die tot dusverre over de uitbrei ding van de luchthaven zijn versche nen, in uittreksels de revue passeren. S Tf Ongehinderd worden dan zij, li. Th. Brouwer, waarnemend directeur rijp PT wn„pn» Rm.vh Pn Rnl van de luchthaven, waann reeds op 15 „Wij menen", aldus de nota van B. en W. van Berkel en Rodenrijs, „dat hiermede op betreurenswaardige en onaanvaardbare wijze volkomen voor bijgegaan wordt aan de rechtvaardige wensen en gevoelens van de bevolking, die zich met betrekking tot de handha ving en bevordering van de milieu-hygi- ëne terecht in sterk toenemende mate manifesteren. Het wetenschappelijk rapport-Kosten laat geen twijfel be staan over de ernst van het vraagstuk van de geluidshinder. Hieraan kan en mag niet stilzwijgend worden voorbij gegaan". eenheden. De adviescommissie, die dat rapport uitbracht, was van mening, dat de grens van de totale lawaaibelasting in woonwijken op 45 eenheden moet worden gesteld, ben van de argumen ten daarvoor was: „Het aantal inwo ners, dat opgeeft soms angst te onder vinden bij het overvliegen van vliegtui gen is zeer groot. Deze uitspraak was op grond van buitenlandse enquêtes te verwachten: angst rond luchthavens is een normaal verschijnsel. Psychologen zien hierin de verklaring van het feit, dat het lawaai van vliegtuigen niet gewend. Het tegendeel is zelfs waar: bij enquêtes in de Verenigde Staten bleek, dat diegenen, die langer in de van een luchthaven wonen er me ,achten wij het zeer gewaardeerde Tenslotte verzoeken burgemeester en wethouders van Berkel en Rodenrijs de raad om de inhoud van de nota ter toelichting te voegen bij de motie, die reeds op 20 januari van dit jaar werd aangenomen en waarin een uitbreiding van de luchthaven Rotterdam werd afgewezen. Om waakzaam te blijven en op de juiste manier te reageren op verdere ontwikkelingen had de raad reeds op 19 april een krediet beschik baar gesteld van 2000 gulden voor een paraat en slagvaardig beleid. „Daarbij willen we ook denken aan passende acties van particuliere zijde, die morele en materiële steun verdienen. Met na- januari 1969 de wenselijkheid van uit breiding van de luchthaven werd uitge sproken. Daarna verschenen andere rapporten en nota's, die betrekking hadden op een tweede nationale lucht haven en waaruit bleek, dat men buiten Rotterdam - over het alge meen niet zo gelukkig was met de gedachte om die luchthaven vlak bij Rotterdam te leggen. 45 eenheden In hun nota halen burgemeester en wethouders van Berkel en Rodenrijs Ook het rapport Kosten aan, waarin een methode is ontworpen om geluids hinder cijfermatig uit te drukken in DE HAVENLOODS TOTALE OPLAGE: 255.000 DIRECTIE^ HOOFDREDACTIE: HOOFDKANTOOR: Prin» Hendrikkad. 14, Rott 1980. Tel. 010-132170. Gir< BIJKANTOOR: Eendraehtsweg 25. Tal. 14 S ADVERTENTIES: nderdaguitgave. Voor de dinsdaguitg t vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotti Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs, Nieuwe 172.500). EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: rdingen. Maassluis, Maasland, Maa Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD: ipen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lel rkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergan korter wonen". Berkel en Ro denrijs zouden voor een gedeelte in het gebied vallen, waarin men rekening moet houden met 45 eenheden lawaai. Onrust Het is duidelijk, dat al deze plannen niet geruststellend werken op de bewo ners van de gemeente Berkel en Ro denrijs en andere gebieden waar men straks geluidshinder zal ondervinden. Burgemeester M. H. D. Reekers van Berkel en Rodenrijs sprak er vorige week op een persconferentie over deze aangelegenheid dan ook zijn verbazing over uit, dat het zo lang duurt, voordat er een beslissing wordt genomen. Op die manier houdt de gemeente Rotter dam de mensen in de omliggende gemeenten in ongerustheid. De burge meester van Berkel en Rodenrijs wilde dan ook aandringen op een spoedige beslissing. „Met het rapport van ir. Brouwer werd een periode van onrust ingeluid, die van tijd tot tijd extra wordt gevoed", zo zei hij. Aan het slot van de nota aan de gemeenteraad, welke nota overigens ook is verzonden aan de Rotterdamse raadsleden en aan andere belangstellen den, wordt een aantal beschouwingen gegeven. In die beschouwingen wijzen B. en W. van Berkel en Rodenrijs on der andere op het feit, dat ir. Brouwer destijds in zijn rapport over de lucht haven voorbij is gegaan aan enkele essentiële zaken, zoals onder andere de geluidshinder. Wel erkende ir. Brou wer, dat de verbindingen tussen Rot terdam en Schiphol goed zijn en dat, ook wanneer het vliegveld zal worden uitgebreid, de luchthaven nog wel ve& liezen zal blijven lijden. werk van het anti-Bulderbaancomité van groot belang", aldus besluiten B. en W. van Berkel en Rodenrijs de nota over de uitbreiding van de lucht haven Rotterdam. Jan Dijkstra. Het bestuur van het Wijkorgaan Centrum- Noord nodigt de bewoners van de wijk uit voor de receptie op 5 mei, vanaf half acht, ter herdenking van de bevrijding. De recep tie vindt plaats in de bovenzaal van het Restaurant „De Statenhof' aan de Ben- tincklaan. „De Havenloods" komt op 10 juni voor de duizendste maal in -de brievenbus. De krant krijgt dan een feestelijk* en kleurrijk tintje. Aan dat laatste kan iedereen meewer ken. Wij organiseren namelijk een grote dia-wedstrijd met een groot aantal aantrekkelijke prijzen. We hebben de inzenders ingedeeld in twee categorieën: een jeugdgroep tot en met 17 jaar en een groep van 18 jaar en ouder. Een aantal van de prijswinnende dia's willen we als kleurenfoto's in de krant van 10 juni publiceren. Zelfbediening op tramlijn 3 Met ingang van maandag 3 mei wordt op tramlijn 3 zelfbediening ingevoerd. Dit betekent dat, behoudens een enke le uitzondering gedurende de spits uren, alle tramrijtuigen van lijn 3 zijn uitgerust met stempelautomaten. De wagens hebben geen conducteur. Kaartverkoop vindt plaats bij de be stuurder. Bij controle moeten de passa giers een geldig plaatsbewijs kunnen tonen. Zij zijn hiervoor zelf verant woordelijk. De zelfbedieningswagens zijn kenbaar aan de rode bal met een daarop afge beelde stempelautomaat op de voorzij de van het rijtuig. Op de halteborden wordt door middel van plakplaatjes aangekondigd, dat men op lijn 3 trams met zelfbediening, dus zonder conduc teur, kan verwachten. Hondententoonstelling Op zondag 16 mei zal door de Kynolo- genclub Rotterdam een internationale hondententoonstelling worden georga niseerd: „Ahoy'-71", in het nieuwe Ahoy'-gebouw te Rotterdam, waarbij zowel nationale als internationale kam pioenschappen kunnen worden verkre gen. Ruim 1300 honden zullen worden gekeurd door keurmeesters uit Enge land, Noorwegen, Zwitserland, Duits land, Frankrijk, België en Nederland in 35 ringen. De keurmeestersverslagen zuEen via I.B.M. computers direct wor den verwerkt, zodat de exposanten hun verslagen direct na de keuringen zullen krijgen. Dit onderdeel vormt een unicum voor de hele wereld. Er zal een vaste ere- ring komen, waar demonstraties gege ven zullen worden door politiehonden van de Rotterdamse politie, wedstrij den voor de omgang van kinderen met honden en demonstraties van Friese rijpaarden met ruiters in origineel cos- Op 16 mei zal een boekje worden uitgegeven: „Welke hond past in ons gezin? Ook hier is sprake van een primeur. Het bezoekend publiek, dat de bedoeling heeft zich t.z.t. een hondi aan te schaffen, kan na afloop van de tentoonstelling in dit boekje zich thuis nog eens rustig beramen op welke hond de keuze zal vallen. Van een rasloze hond kan nimmer tevoren de grootte en het karakter voorspeld wor den. Dit boekje vormt de leidraad bij de aanschaf van een rashond. Op deze manier kunnen vele teleurstellingen voorkomen worden. De tentoonstelling is geopend van 9 tot 18 uur. Toegangsprijs f 4,- voor volwassenen; kindpren tot 12 jaar Affiche van Arie Meuldijk slaat aan De graficus Arie Meuldijk uit Geervliet biedt de bewoners van het Rijnmond gebied een welvaartstaart aan. En wat voor een welvaartstaart! Op een lief, conventioneel taartrandje met vlinders van de banketbakker prijkt een vette druipende olietank, niet als kaarsjes walmende schoorstenen, vuil uitsto tend; vuil, waarin Rijnmond dreigt te stikken. „Slikt u dit" staat er onder de haifd, die de stinkende koek aanbiedt. Arie Meuldijk maakte het affiche aan vankelijk eerst voor de actiegroep Heenvliet. Omdat zijn ontwerp zo aan sprak hebben ook al andere actiegroe pen het affiche overgenomen. Het zal Om aan astma, astmatische bronchitus en emfyseem te gaan lijden, is een zekere aanleg beslist noodzakelijk. Dit was de grondstelling, waarmede dr. K. F. Kerrebijn, lector in luchtwegaandoeningen bij kinderen, de lezing inleidde, die dr. K. Biersteker onlangs voor de Rotterdamse afdeling van de Vereniging tot Steun aan het Nederlands Astma-Fonds in de collegezaal van het Sophiakinderzieken- huis hield, suggestief geillustreerd door een kleurenfilm. Verschillende prikkels, zoals luchtver ontreiniging, schimmels, mijten, roken, infecties, klimatoligische factoren, ver moeidheid en psychische spanningen (ook prettige), kunnen echter wel de aanval uitlokken, maar zijn op zich nimmer de wezenlijke oorzaak, want deze berust duidelijk op een in de aanleg gegeven factor of product van factoren. Het voorkomen en beperken van de astma- aanvallen zijn voor arts en patiënt derhalve een voorname therapeutische opdracht. Maar inten sieve bestrijding van lucht-, doch ook van water- en bodemverontreiniging, vormen hiertoe zonder enige twijfel een belangrijke bijdrage, waarvan ech ter óók de veel minder gevoelige niet astmatici profiteren. Meldapparatuur Wellicht zijn de astmatici inderdaad de levende meet- en meldapparatuur in onze vergiftigde welvaartssamenleving; misschien vormen zij naast het niet menselijke leven het rode waarschu- wingslicht. Het signaal, dat niet slechts het wei-zijn, maar zelfs het menselijk voortbestaan als zodanig ernstig gevaar loopt. Want de mens zelf zit aan het eind van de biologische keten, hoewel hij met de andere schakels véél nauwer verbonden is, dan hij veelal beseft; als egocentrisch wezen reageert hij dus van nature te laat op de verdwij ning en verdelging van ander biologisch leven. Heeft hij misschien een inge bouwd op de verdwijning en verdelging van ander biologisch leven. Heelt hij misschien een ingebouwd zelfvernietin- gingsmechanisme? Komen de maatre gelen te laat zoals na de dijkdoor braak en watersnood van 1953, waar bij men ook reeds jaren op sanerings plannen had zitten studeren? Na de pauze ontwikkelde zich een levendige discussie tussen de aanwezi gen en de beide specialisten, waarbij wel ondubbelzinnig bleek, dat dergelij ke voorlichtingsavonden in de behoef te van velen voorzien. De meeste vra gen kwamen echter van belangstellen den en hadden dan ook betrekking op astma, bronchitis, emfyseem en be nauwdheid in 't algemeen. Doch ook minder persoonlijke belan gen werden - soms op bewogen wijz- e - ter discussie gesteld. Een jongeman pleitte voor een nogal abrupte en radicale, maar daardoor weinig realisti sche ingreep in het maatschappelijk bestel en het menselijk levens- en gedragspatroon. Van andere zijde werd, inhakend op de eveneens in de lezing vermelde, herelkte verbeteringen (o.a. aanmerkelijke terugdringing van de smog in Engeland door stookverbod van vetkolen, alsook de verlaging van het zwaveloxyde- en roetgehalte van de lucht in de Rotterdamse binnenstad door vervanging van ouderwetse huis brand door aardgas), gevraagd, of het geen aanbeveling verdiende om, bij voorbeeld binnen een periode van vijf jaren, een „schone" motor w e t t,e 1, ij k v e r p 1 i c h t te stel len. Dr. Biersteker antwoordde hierop, dat dit zéker wenselijk is, doch dat de weerstand in Europa hiertegen groter blijkt, dan in een federale staat als de V.S., waar de wettelijke grens voor CO (koolmonoxyde) thans reeds is gesteld op 1 1/2 procent, terwijl het hier in het najaar zal worden teruggebracht tot 4 1/2 procent (thans 6 procent). Teruggrijpend op sprekers stelling, dat een beter.e milieubeheer, zonder een aktieve betrokkenheid van de bevolking, niet lukt trok de zelfde vragensteller daaruit de conclu sie, dat onze politici wellicht voortva render zouden handelen, wanneer de kiezers óók in dit opzicht wat minder lauw worden, waardoor die politici zich wat meer geruggesteund zouden voelen; óók wanneer het om impopu laire (dure) maatregelen gaat. Dr. Bier steker bevestigde deze visie met de laconieke opmerking, dat een volk de milieupolitiek krijgt, die het verdient. P. C. C. Walters. bij de actie-voering worden betrokken en voor het publiek voor een gering bedrag te koop zijn. Alle actiegroepen hopen, dat binnenkort van heel wat muren en vanachter vele vensters deze plaat de mensen zal toeroepen „Slikt u dit". Arie Meuldijk, 25 jaar, graficus, onder andere leraar tekenen aan een MAVO- school te Alblasserdam; voelt zich betrokken bij de industriële ontwikke lingen, die zich een paar honderd meter van zijn woonplaats Geervliet voltrekken. „Je moet het wel zien en als je het niet ziet dan moetje het wel ruiken of horen. Als je ziet hoe in Heenvliet olieopslag-tanks vlakbij hui zen boven de dijk uitsteken, dan merk je wel, dat er iets aan de hand is. De actiegroep Heenvliet heeft destijds bij allerlei instanties aangeklopt wat er zou gebeuren met de industrieterrei nen, die zo dicht bij hun dorp liggen. Niemand gaf er een duidelijk antwoord op. Ook Rotterdam niet, terwijl men het daar toch geweten zou moeten hebben. Als je dan op een gegeven ogenblik geconfronteerd wordt met zulke dingen zo vlakbij je huis, eigen lijk nog onverwacht, dan vraag je je toch af, wat er allemaal nog meer gaat gebeuren. De mensen weten nauwelijks wat er aan .de hand is. Het lijkt wel of alles in een nevel is gehuld. Dat heb ik ook in mijn ontwerp laten meespre ken. Het is geen affiche geworden, dat direct zegt waar het om gaat. Je moet het ontdekken, je moet erover naden ken. De affiches van „dag bloemen, dag vogels, dag vissen", die hadden die directe aanspreekbaarheid wel. Ieder een wist direct waar het om ging. Het zijn hele goeie dingen. Toch heb ik het bewust niet zo gewild. Ze zeggen wel tegen me waarom heb je die letters „Slikt u dit" zo gemaakt, dat je goed moet kijken voor je ze vindt. Kijk, ik heb die letters ook eerst zwart gehad, ik heb ermee geëxperimenteerd. Uit eindelijk leek die vage vorm me het beste. Het symboliseert de twijfel van veel mensen. Ze weten het nog niet zeker, maar door de mist ontdekken ze het toch „Slik ik dit". Zie je die woorden eenmaal, dan raak je ze niet meer kwijt. Onder welke hoek je ook kijkt, je ziet ze steeds staan. „Slikt u dit". Ik hoop wel, dat het een aantal mensen aan het denken zet". Het is niet het eerste affiche dat Arie Meuldijk maakt. Grafisch werk trekt hem bijzonder aan. Hij schildert wel, maar hij komt er eigenlijk niet aan toe, omdat hij liever tekent en zijn werk omzet in etsen. Het ambachtelijk bezig zijn ligt hem goed. Na de UTS en de HTS voelde hij, dat een technisch beroep hem niet zou liggen. Daarom ging hij naar de Academie voor Beel dende Kunste in Rotterdam. De tech nieken op het gebied van de metaalbe werking, die het technisch onderwijs hem bijbracht komen hem nu goed van pas b\j zijn werk als kunstenaar. Hij Meuldijk:mensen weten welijks wat er aan de hand werkt nu aan een koperplastiek voor de nieuwe lagere school in Heenvliet. Al het laswerk doet hij zelf. Arie Meuldijk voelt zich niet geïsoleerd in Heenvliet. „Ik heb niet zoveel be hoefte aan contacten in kunstkringen. Ik werk hier lekker rustig, ik zou echt niets anders willen. Een ander beroep zou mij ook niet liggen. Toen ik vroeger zei, dat ik wel kunstschilder wilde worden, zeiden ze tegen me: „Dat moet je niet doen, dat wordt armoe lijden". Nou hebben ze daar wel een beetje gelijk mee gehad, hoewel armoe lijd ik bepaald niet hoor. Ik leef grotendeels van wat ik verdien met lesgeven. Twee dagen in de week doe ik dat. Soms is dat leuk, soms valt dat tegen, vooral als je er kinderen tussen hebt, die niet willen tekenen. Maar als je dan later ziet wat voor fijne tekenin gen er vaak uitkomen, dan denk je: „toch wel leuk". Ik zou graag willen, dat ik later helemaal van mijn werk kan leven. Altijd bezig zijn met je ontwerpen en het uitvoeren ervan. Ja, daar werk ik toch wel naar toe. Maar of het lukt, dat weet je natuurlijk niet". „DE HAVENLOODS" REZORGERS(STERS) >s blad op dinsdag «i „DE HAVENLOODS". AFD. INSPEKTIE, MAASKANT BEHANGSEL VOOR DEK/NDER6N EEN DOL F/JM FEESTJE... Een verjaardag? of zo maar een gezellig kinderpartijtje? Laat ze lachen om de dwaze capri olen van zeeleeuwen en ademloos genieten van de onwaarschijnlijk hoge sprongen van dolfijnen in de show van het DOLFIRODAM. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur.Toegang: kinde ren f 2.-, volwassenen f 3.- DOLFIRODAM - Rotterdam Leuvehaven 1. Bij metrostation VBeurs. Tel. 010-137800. OWARSGEBAKKEN NATUUR WIT, BOERENBRUIN. BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN. KRENTEN-ROZIJNENBROOD 1 KRENTEN BOLLEN.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1