de linker ballend in de hoogte som ÜE 2.9 Rechterhand op de borst en DE "GEKKE" HITLER -35 QQ 5/öct HHJwH'IH. Oefeningen voor de spiegel oo 24 75 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 MEI 1971 18-329 35 gladiolen export-kwaliteit maat 8-10 uit ons tuincentrum Het nationaal-socialisme leefde echter reeds in tal van reactionaire breinen toen Hitier nog als een onbekende vagebond luizen uit zijn plunje plukte in nachtasiels te Wenen. In de mening dat Hitier krankzinnig en tevens de bouwer der nazi—idee was, schuilt het gevaar dat de veronderstelling wordt gewekt dat het fascisme en nazisme te bezweren is, als er maar voor gezorgd wordt dat politieke leiders niet krank zinnig zijn. HET „IDEE" VAN HITLER WAS IN AL ZIJN ONDERDELEN HET IDEE DER DUITSE BEHOUDZUCHTIGE MACHTEN: GROOT-INDUS- TRIELEN, BANKIERS EN GROOT GRONDBEZITTERS. Zij wensten, dat de in de eerste wereldoorlog verloren koloniën niet alleen terugkwamen, maar aan deze koloniën nog meer werden toegevoegd. Eenmaal in het bezit daarvan wensen zij, dat de gehele wereld aan hen onderworpen wordt: „Deutschland über alles in der Welt". Oorlog nodig Een wereldoorlog om deze wensen te realiseren zou tevens de gevaarlijke subversieve activiteiten van velen smo ren, die school maakten in het verkom merende Duitse volk. Maar dan moest deze oorlog wel in een snel tempo worden gevoerd. Een slepende loopgra venoorlog, zoals die van 1914-1918, borg revolutie-gevaren in zich. De Duitse generaals zouden daarom een Blitzkrieg-strategie dienen uit te wer ken. Om een oorlog te voeren met de gehele wereld als inzet zijn mensen nodig, veel en enthousiaste mensen. Een oor- Onverwachts een avondje uit en Uw haar zit niet zoals U het zou willen, dan is dé oplossing zo'n mooie hele pruik. Korte synthetische pruik op stretch basis, zonder verlengde hals, een prachtige hele pruik, waarbij het kappersprobleem geheel van de baan is, want onderhoud vraagt dit synthe tische haar niet. U kunt de pruik zelf wassen, kammen en opmaken zoals U wilt, het haar blijft altijd ge willig en houdt model. U hoeft 'm dus nooit naar de kapper te brengen. Een fijn moederdag- kado, deze fraaie pruik in leuke geschenkverpakkingnu voor nog géén vijf en twintig gulden. zonder kapf, elk kapsel dat u wilt Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze korte synthetische pruiken, op te ma ken in elk gewenst kapsel, prui ken op stretch basis blijven al tijd goed passen), zonder ver lengde hals, in de meest voor komende kleuren in geschenk verpakking tok maandagmorgen open réén tel. of schrift, best. log verlangt ook een betrouwbaar en rustig achterland. Het oorlogsrijp ma ken van een volk is beslist geen een voudige opgave, indien het een aanvals oorlog betreft. En niet, of moeilijk, tot een bevredigend einde te brengen in dien bepaalde bevolkingsgroepen: so cialisten, christenen, communisten, pa cifisten en humanisten vrijelijk de be schikking hebben over organisaties, verenigingen en opinievormende me dia, zoals pers, radio en kerk. Deze groepen dienen dus eerst machteloos te worden gemaakt. Nu had het Duitse volk beslist wel genoeg aan de eerste wereldoorlog, die velen nog vers in het geheugen lag. De conservatieve machten aan wie een oorlog alles schenken kon, op zijn minst het voor onbepaalde tijd voort bestaan van hun maatschappelijk sy steem, konden moeilijk het volk mee delen dat het wederom op gang bren gen van het ten dele in-actieve produc tieapparaat alleen mogelijk is, wanneer zij grondstoffen roofden van andere volken of ze ontnamen aan die mo gendheden welke een dergelijke roof reeds hadden gepleegd. Ongetwijfeld zouden zij van het volk ten antwoord krijgen dat zaakje zelf maar op te knappen. Het volk moest dus een idee geschonken worden waarvoor het warm zou lopen; een idee dat het bereid en enthousiast maakte te vech ten, eerst in de buurt, dan verder en tenslotte ver weg tot aan het einde der wereld, tot in de landen der bondgeno ten, die aanvankelijk aangetrokken werden. Een keizer waarvoor gestorven moest worden konden zij niet meer laten opdraven, die was in 1918 ge vlucht voor het volk dat doorkreeg vele jaren een mooi opgetuigd schild gekoesterd te hebben waarachter zij, de groot-industriëlen enz., hun bedoe lingen verborgen en gerealiseerd had den. Geen enkele bestaande partij was overigens bij machte of van zins de massa ten dienste van die machtigen te organiseren en in beweging te brengen voor een revanche>-oorlog. Een nieuwe theorie moest er komen, die begeesterde, die het volk perspec tief schonk, aan de oppervlakte bracht wat sinds onheugelijke tijden in slui mer gehouden werd (het antisemitis me) en begrippen activeerde, zoals nationalisme, die het immer buitenge woon goed deden. Een theorie die leven en groeien moest, geïnspireerd door roemrijke historische feiten van Germaanse stammen, die in bloedige gevechten de basis hadden gelegd voor het grote avondland als bron, draagster en behoedster der cultuur. Een theorie dus, die een nieuwe mens zou vormen, zelfbewust en trots, zich superieur wetend aan andere volken; een mens die het slagveld als een arena zou zien waarbinnen hij het hoogste deelachtig kon worden dat de aarde maar te schenken heeft: de heldendood. Zo'n theorie zou Duitlsands industrie uit de roest kunnen halen, de machines in daverende kadans doen draaien, ge voed door kolen uit het Russische Donetz-bekken en olie uit Bakoe. Zij zouden graan vermalen uit de Oekraihe en ertsen verwerken veroverd op ande re vreemde volken van verre en nabije landen. Aan Hitier zou een harmonieus fami lieleven voorbijgegaan zijn. Zonder de daarvoor vereiste begaafdheid wilde hij kunstschilder worden, in welk streven zijn vader hem tegenwerkte. Misluk kingen op verscheidene scholen kun nen dit streven gestimuleerd hebben. Het besef geen studiecapaciteiten te bezitten kan minderwaardigheidsge voelens gekweekt hebben, die hij wilde compenseren met vermeende gaven. Een test op een kunstacademie wees uit, dat zijn kunstschildersgaven inder daad vermeend waren. Niet in staat voor het één, geen gaven voor het ander, doch wel de overtuiging die te bezitten, zal ongetwijfeld ertoe bijge dragen hebben dat hij antipathie tegen de mensen kreeg: de mensen die niet bij machte waren te zien wat hij in zich zelf zag. Het onbreken van een ambachtelijke scholing dreef hem in de „schnabbel"; het te hooi en te gras aanvaarden van gevarieerde klusjes, die hem voor ver hongering behoeden moesten. De be langrijkste was de verkoop van prent briefkaarten, die hij zelf fabriceerde. Dit was omstreeks 1911 in Wenen, waar hij een leven gelijk aan dat van marskramers en werkeloze zwervers leidde. Logementen waren zijn tehuis, luizen en vlooien zijn metgezellen, verstoten souteneurs, recidivisten, spi ritusdrinkers en decadente bourgeois- typen zijn slaapjes. Deze maatschappe lijk diep geduikelde vogels van geva rieerde verentooi beinvloedden zijn denken; een afspiegeling van het leven in de onderwereld; de wereld van misdaad, corruptie, huichelarij, omko ping, moord en doodslag. Het ligt voor de hand dat de politie van elke stad in ieder land belangstel ling heeft in de handel en wandel van deze a-socialen en ontwortelden, zo ook de Weense politie. Begrijpelijk is voorts dat de gedragingen van die elementen niet beter geobserveerd kunnen worden dan door een door hen betaalde verklikker; een die al dan niet uitgelokte gesprekken beluistert. Wei nigen zullen iets voelen voor een derge lijk weerzinwekkend bedrijf, doch ze zijn er. Men behoeft niet lang te raden om tot de conclusie te komen dat Hitier dé juiste man door de politie bevonden werd om voor hen te spione ren in het logement waar hij gewoon lijk verbleef. Onder de schuilnaam „Lud" schoof dit reptiel van tafeltje tot tafeltje met open oren en ogen om enige zilverlingen te verdienen. Gloeiende haat Tussen zijn verraderspraktijken las hij rijp en groen dooreen. Zijn interesse ging gewoonlijk uit naar lectuur die zijn haatgevoelens verstevigde; lectuur die zijn mening bevestigde omtrent de mensen en hun politiek; een mening die de abstractie was van de onwelrie kende damp uit de Weense riolen, tiet antisemitisme dat bij hem groeide was mede veroorzaakt door de rijkdom van Weense joden, die hij stelde tegenover zijn slechte voeding, kleding, schoeisel, behuizing en uitzichtloosheid. „Al wat hij ooit over de joden gezegd en geschreven heeft is slechts een afspie geling van de antisemitische periodie ken en pamfletten die hij voor 1914 in Wenen gelezen had". Hij kon ongebreideld haten de joden, de pries ters, de sociaal-democraten".Hit- Iers haat was niet zo zeer gericht tegen de schurken, de bedelaars, de failliete zakenlieden en déclassé „heren", die het uitschot vormden waarvoor het tehuis in de Meldemannstrasse een doorgangshuis was, als wel tegen de arbeiders die tot organisaties behoor- den", (Alan Bullock). Ideg.yerl^0pg^ Een gloeiend nationalisme bezat Hitier ook, als jongeman reeds, Duits Natio nalisme dan wel te verstaan. „Lang voor 1914 waren extremistische Duitse nationalisten al begonnen openlijk over de ontbinding van het Rijk der Habsburgers (Oostenrijk) en de hereni ging der Oostenrijkse Duitsers met het Duitse Keizerrijk te spreken". (Bul lock). Gebaseerd op al deze ingrediënten en een racisme in het algemeen werd dit Duitse nationalisme uitgebouwd en de theorie, het zogeheten nationaal-socia lisme, was klaar voor verzending naar binnen en naar buiten. De figuur die dit in München schreeuwde, verdiende de grootste aandacht. Zo'n vent kan miljarden opleveren, zelfs de gehele wereld. Wat maken dan die tientallen miljoenen marken uit die hem eventu eel geschonken zouden moeten wor den voor propaganda? Waarin kan men beter zijn geld stexen dan in een goede „salesman", één die op effectie ve wijze de verkoop weet te organise ren van theoriën die tot de wederge boorte kan leiden van Duitsland, d.w.z. van een sterke imperialistische mogendheid, die de gehele wereld be oogt te beheersen? Antisemitisme Zomin als er een negervraagstuk is, zomin is er een joden-vraagstuk. Deze „vraagstukken" zijn wanstaltige ge drochten, geschapen door hen wier financiële en economische belangen gebaat zijn bij de discriminatie van andere volken. Zo goed als zij immer hun feitelijke belangen verborgen achter zg. ideële motieven (o.a. bescha ving brengen aan vreemde volken, bij wie dan altijd wel olie, rubber of erts te halen was), zo goed heeft ook neger- of jodenhaat iets te maken met de sinistere dans om het gouden kalf. Bij hun rassenhaat ontleenden zij camou flage-argumenten aan „zwaarwichtige" werken, samengesteld door „godgeleer den" (b.v. Zuid-Afrika) en pseudo- wetenschappelijke figuren, die biologie, anthropologic, genetica en religie tot een akelige hutspot samen- klutsen. Door de eeuwen heen joegen heersende barbaren de joden over de wereld, in de diaspora. Waar armoede en werkloosheid ontevredenheid onder dé volken hadden gewekt, waar epide mieën dood, verderf en verdriet zaai den, daar werden de joden als de verwekker van die ellende aangewezen. Zo in de antieke samenlevingen, in de feodale maatschappijen en in de libe raal-democratische. (De huidige moeilijkheden met de joden in Rus land dienen o.i. in verband gezien te worden met de belangen-controverse tussen Amerika en Rusland in het Midden-Oosten). A,$ korporaa| Volgens de archieven van de Weense politie zou Hitier tot mei 1913 in Wenen hebben gewoond, waarna hij naar München moet zijn verhuisd. Doch in het Münchener hoofdbureau van politie bevindt zich een kartho- teekkaart van Hitier, compleet met foto, waarop het jaar 1912 is vermeld.. Van belang is, dat op die kaart weder om zijn verklikkersnaam „Lud" voor komt. Dus ook in München hield hij zich met dit werk bezig. Het scheen hem daar overigens goed te bevallen. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog gaf hij zich op als vrijwilliger bij het Duitse en niet (als Oostenrijker) bij het Oostenrijkse leger. „Hij weigerde in een leger te dienen waarin hü samen was met Tsjechen, joden en andere onderdanen van de gehate monarchie. Hitler had voor zijn partijcampagne geldschieters nodig. De financiële hulp kwam onder andere van Herman Aust, de leider van de Katrheinische Malzkaf- feefabriken, van de fabrikant Grandl uit Augsburg, van de pianofabrikant Karl Bechstein uit Berlijn en van de grote uitgever Hugo Bruckmann uit München. De politie ging op onderzoek uit en misschien heeft hij het maar beter gevonden om de grens naar Oostenrijk over te glippen". (Bullock). Om drei gende moeilijkheden te ontgaan meldde hij zich op 5 februari 1914 te Salzburg, maar werd afgekeurd. Een maal goed en wel in Duitse dienst zondag moederdag Ook kinderen met een smalle beurs kunnen moeder iets geven waar zij beslist lang plezier van heeft. 1 Vaks beurs van soepele, ster ke nappa, geheel gevoerd en met knipsluiting, in de kleuren rood, blauw, beige, bruin, zwart en wit, nu voor nog géén drie nappa Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze 1 vaks nappa beurzen met knipsluiting, in de kleuren rood, blauw, bei ge, bruin, zwart 0^ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze gladiolen (ex port-kwaliteit) pet kleur in doos verpakt. In rood, rose, blauw, wit, geel en gemengd, Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Een buitenkansje waarvan U be slist moet profiterendoor annulering van een export-or der konden wij beslag leggen op een partij Hollandse gladiolen, die wij U nu extra voordelig aan- 35 Gladiolen (export-kwaliteit) per kleur in leuke doos verpakt. U kunt kiezen uit diverse kleu ren w.o. blauw en wit. Nu per doos voor nog géén één gulden. Voor de verdere uitrusting van het Duitle leger was ijzer en staal alleen niet voldoende. Ook benzine, rubber, dynamiet en andere produkten van de chemische industrie waren nodig. Dok tor Bosch van IG-farben stuurde in 1932 reeds zijn direkteuren Bütefisch en Gattineau naar Hitler. In het proces van Neurenberg - na de oorlog - zei Gattineau daar het volgende van „IG- Farben toonde m 1932 interesse voor het invoeren van de zogenaamde „een- (waar hij wel, als vrijwilliger, werd geaccepteerd), moet hij toch wel gejuicht hebben. Schone kleding op tijd, geneeskundige verzorging en regel matige voeding. Weg honger, weg loge mentluizen, een nieuw leven! Nieuw was de militaire dienst voor hem, maar die vervulde hij met de oude mentali teit. Hij is korporaal geworden en ontving ook het ijzeren kruis. De veronderstelling, dat Hitier zijn rang en onderscheiding in het leger heeft verworven door verraad van zijn makkers wordt waarschijnlijk, wanneer men weet, dat het „Bayerische Reichs- wehrgruppenkommando 4" hem in 1919 uitzocht voor hen te spioneren in de „Deutsche Arbeiterspartei". Te dien einde werd hij lid van die partij Kort daarop werd zij omgedoopt in NSDAP: National Sozialistische Deut sche Arbeiterpartei. Wat men in die partij verkondigde waren muffe reacti onaire stellingen, met als kern een revancheoorlog, aangevuld met gebrui kelijke attributen als antisemitisme. De hele rim-ram kwam nauwkeurig over een met de ideeën, die hij zich als zwerver aan de zelfkant van de maat schappij had eigen gemaakt. Van spion voor de Reichswehr in dit beweginkje werd hij aanhanger. Lid no. 7 maakte zich op de propagandist te worden voor de belangen der jonkers, groot industriëlen, bankiers en militairisten, wier oude dromen gingen rondspoken in de Jonge" NSDAP. Hij werd door hen goed in de gaten gehouden. Geld stroomt toe Hitier bleek zich buitengewoon goed thuis te voelen tussen de sinistere, op revanche beluste figuren. Hij deed ook voortreffelijk zijn best. Op enige foto's ziet men hem voor een spiegel oefenen in mimiek, die zijn redevoeringen moet vergezellen: een waarschuwende wijs vinger omhoog geheven, de handen in schijnbare machteloosheid geopend naar omlaag geworpen, de linkerarm gestrekt omhoog met gespreide vingers, terwijl de rechterarm gebogen achterwaarts is gericht met eveneens gespreide vingers, dan weer de rechter hand op de borst en de linker ballend in de hoogte gehouden, met de synchroom aan deze standen lopende gezichtsvertrekkingen, die smart, woe de, koele zekerheid, geslagen onschuld en edele verontwaardiging moeten uit drukken. Dit was omstreeks 1920. Het ging dus goed met de propagandist Hitier, de wroeter in München. De morele steun der grootmachten werd aangevuld met financiële. Een kleine greep uit de aanklacht in het proces te Neurenberg (1945) toont de volgende schenkingen in Reichsmarken aan Hit- Iers NSDAP in februari 1933: Verein für die bergbaulichen Interessen te Essen 200.000; Uebertrag auf Konto Rudolf Hess z. Zt. Berlin 100.000; Karl Hermann 150.000; Automobil- Ausstellung Berlin 100.000; Direktor A. Steinke 200.000; Demag Aktien- gesellschaft Duisburg 50.000: Tele- funken Ges.f.drahtlose Telegr.Bln. 35.000; Osram G.m.b.H. Berlin 40.000; Uebertr. a. Konto Rudolf Hess z.Zt. Bin. 100.000; I.G. Farben Indus trie AG. Frankf./Main 400.000. Deze 1.375.000 Marken zijn nog maar een klein deeltje van de gigantische bedragen die de woelrat uit München zijn toegevloeid. Dit gebeurde in 1933, het jaar waarin hij uit handen van de met sabels en kanonnen vergroeide Hindenburg het kanselierschap ont ving. Voordien waren de schenkingen wat minder. Doch genoeg om een enorm propaganda-apparaat jarenlang op volle toeren te laten draaien. In zijn redevoeringen kneep Hitier uit „Der Schandfriede von Brest-Litowsk und der Versöhnungsfriede von Versailles" het revanchegif hem door de wapen fabrikanten opgedragen. Toen en nu Een totale ontmanteling der rechtsbe grippen zoals die door de republiek in de geesten der Duitsers was nagelaten, was een belangrijke doelstelling der nazi's, geïnstigeerd door de eigenaren van Duitslands rijkdommen. Het volk moest als zij leren denken. Arbeiders voor wie koloniën totaal onverschillig zijn en voor hen voor wie de koloniën bewijzen zijn voor hun eigen onvrij heid, moesten gaan denken dat zij daar niet zonder konden leven. Arbeiders voor wie joods collega 's eender zijn als niet-joodse, wijl hun belangen dezelfde zijn, dienen hen te gaan zien als vijanden. De Duitse mens moet zich superieur gaan weten boven andere mensen. Het aankweken van een supe- rioriteitsbegrip was een belangrijk onderdeel om ordinair imperialisme te verhullen. Ofschoon de tegenstellingen bleven bestaan tussen uitgebuitenen en uitbuiters nadat de nazi's aan de macht waren, werd het voorgesteld alsof iedereen gelijk was aan de ander: „Ein Volk, ein Reich". De kerk vertegenwoordigde evenwel nog een denkwereld, die dat nazi-idee nadelig kon beihvloeden. Hitier stelde het voor, dat hij met behulp der „Voorzienigheid" aan de macht was Hoewel Hitier voldoende volume in zijn stem kon leggen, vond hij het nodig om zijn woorden nog eens extra te onderstrepen door gebaren en zijn gezichtsuitdrukking daarbij aan te pas sen. Voor een spiegel werd ieder ge baar zorgvuldig ingestudeerd. gekomen. Met het zichzelf opwerpen als zijnde een „Gezondene" infiltreer de hü het verkalkte Duitse kerkelijk leven. De weinigen die tegenstand boden, sloot hij op in concentratie kampen. Het Germaanse heidendonv had vrij spel. Hitler was niet gek, zoals is gebleken. De wereld voor 1940 was een verkom merde wereld van miljoenen werklo zen. Niemand in Nederland, in Europa, in Amerika en andere landen kan zeggen, dat de mensheid niet weer zo'n toestand tegemoet gaat. Nieuwe Hit- Iers, die zich in verschillende landen manifesteren, pogen weer te specule ren op de burgerlijkheid, op de angst voor het nieuwe, op de angst te verlie zen wat men zo graag wü houden of krijgen. Burgerlijkheid in de ruimste zin is een van de wezenskenmerken van „fascisme". Het is het primitiefste gevoel van nestverwarmen, dat maar denkbaar is. Met alle dierlijke driften, daaraan verbonden, voor degene die een vinger naar de „eigen haard" durft uit te steken. Dan voelt de fascist (die thuis zijn stoelen met hoezen over trekt), zich gerechtigd zijn buurman in het donker neer te knuppelen of zijn huis in brand te steken. C. Limburg. heidsbrandstof' omdat de fabriek gro te bedragen had geïnvesteerd in de vervaardiging van synthetische benzi- neprodukten. Het was daarom belang rijk te weten wat Hitier dacht te gaan doen als hij aan de macht zou komen. In opdracht van doktor Bosch en met bemiddeling van Haushofer en Rudolf Hess werd een samenkomst gearran geerd. Hitier gaf daarbij de verzekering dat hij onze benzine-produkten de nodige bescherming zou geven Enige jaren voor het uitbreken der tweede wereldoorlog draaide in verschillende theaters van gro te Europese steden „De dicta tor"; een film waarin Charley Chaplin de hoofdrol speelde. De ze film was een persiflage op Hitier. Het liep storm. Avond vaan avond uitverkochte zalen. „Gie ren, lachen, brullen", vermeldden de aankondigingen. Nu, dat deed men dan ook wel. De dictator klom in de gordijnen, oreerde dat het „Deutsche Volk Sauerkraut bracht", jongleerde dictator klom in de gordijnen, oreerde dat het „Deutsche Volk Sauerkraut braucht", jongleerde een glas wa ter tussen zijn gordel, inplaats van daarme zijn schor gekrijste keel te een glas water tussen zijn gordel, inplaats van daarmee zijn schor gekrijste keel te hebbelijk heid hem de bijnaam van „tapij tenvreter" had bezorgd. Bij het zien van die film werd men /even uit de grauwe perspec tiefloze sfeer getrokken, die be paald werd door een economi sche crisis wier diepte het gevoel wekte zich aan de vooravond van een onafwendbare katastrofe te bevinden. Hoe deze zich precies zou aandienen kon men niet voorspellen. Doch dat de in die film bedoelde dictator daarin een rol zou gaan spelen vermoedde welhaast iedereen. Toen dus die film de indruk wekte - onge wild - dat die dictator niet ern stig genomen hoefde te worden, hij geheel of gedeeltelijk waan zinnig was, werd enige geruststel ling gewekt en angstige vermoe dens wat getemperd. Daarnaast riep deze film de gedachte op, en deze niet alleen, dat Hitier een onafhankelijke figuur was, opere rend met denkbeelden aan zijn eigen brein ontsproten, waaraan de tweede wereldoorlog tenslotte te danken zou zijn geweest. Ook heden huldigen velen nog het idee dat Hitier krankzinnig en de geniale schepper was (genialiteit en krankzinnigheid zouden el kaar begrenzen) van de natio- naal-socialistische ideologie.

De Havenloods | 1971 | | pagina 15