n i ÜCEZ3 79c Kunstenaars voor Vietnam Pornografie en pastoraat Nana Mouskouri in de Doelen - 1998 HIHJmM'IHiI DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 MEI 1971 18-339 Peter Blanker: eigen liedjes Jongerendienst Op zondag 9 mei wordt in de Hoflaan- kerk (hoek Oudedijk) weer een dienst voor jongeren gehouden. Het combo van de Immanuelkerk onder leiding van John de Jong en de vocalgroup Kralingen onder leiding van Ton Cures verlenen medewerking aan deze dienst. Voorganger is ds. Ruitenberg die zal spreken over het onderwerp „Ken je zelf". Nana Mouskouri komt voor het eerst naar Rotterdam. Op zondag 16 mei zal zij in de grote zaal van De Doelen met The Atheniens een voorstelling geven, die om 20.15 uur begint. Dit optreden is gearrangeerd door Radio Modem N. V., en de toegangsbewijzen zijn uitsluitend verkrijgbaar in de 16 winkels van Radio Modem. De prijzen van de kaarten zijn f 7.50, f 10.00, f 15.00, f20.00 en f25.00. Na de oorlog werd Nana, evenals haar drie jaar oudere zuster Jenny, door een bevriende relatie in staat gesteld zanglessen te nemen. Er was in die periode zelfs sprake van een „Mouskouri-duo" maar Nana's zus1 ter verkoos na enige tijd het rustige leven van huisvrouw boven het jach tige leven van artieste. Op advies van haar muziek-leraar kwam Nana in 1951 op het Conser vatorium van Athene voor een klas sieke zangopleiding hoewel zij vaak gehinderd werd door een stemband aandoening, veroorzaakt door het forceren van haar stem. Met enkele onderbrekingen (werken als kelnerin en gedwongen rust voor haar keel) stond zij na een jaar of acht voor haar eindexamen. Er deed zich echter een wonderlijk conflict voor. Via radio en platen had Nana kennis met de jazz-muziek gemaakt. Voor haar was het geen enkel pro bleem Blues-nummers te combine ren met üederen van Schubert en Verdi-aria's. Haar zangleraar, die van deze ontwikkeling op de hoogte werd gebracht, stuurde haar daarop onmiddellijk van het Conservato rium. Vrienden van Nana haalden haar toen als zangeres in hun or kest. In een „zaki" (een Grieks café), waar het orkest speelde, werd ze ontdekt door Manos Hadjidakis. Hij schreef voor haar tientallen chansons die zij ondermeer zong tijdens het Grieks Song Festival in 1960 en waarmee zij een eerste prijs won. In 1970 bezocht zij Nederland voor een optreden tijdens het Grand Gala. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze badminton - sets bestaande uit 4 rackets, 2 shuttles, net, netsteunen en spel re- Im Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Gerard Cox: populair ln De Havenloods (22/4) schrijft Bert Bakker over de op handen zijnde fusie tussen „Het Vrije Volk" en „Het Rotterdams Nieuwsblad". Natuurlijk kijkt men er van op, wanneer twee uit eens zo verschillende „levenskringen" samen willen gaan. Maar moet daar nu zo smalend en met „schadenfreude" (büjdschap over 'n ander z'n afgang) over gedaan worden? Het zijn twee hoedanigheden die geen mens sieren! Ze laten meestal zien dat de persoon in kwestie nog nooit over oude wrok is heengekomenHeeft Bert Bakker echter de laatste vijf jaar geslapen? Anders zou hij zoals wij allen, weten, dat nu in Nederland een Dagblad alleen niet kan bestaan. Gek, dat hij helemaal niet sneerde of smaalde, toen het (oorspronkelijk socialistische) Pa rool samenging met de (r.k.) Volks krant De laatste schrijft wel onver- veerd maar vrij zal ze nooit kunnen zijn. Ook over de wisseling van de (econ.) direktie bij het Handelsblad (de zoon van de direkteur van de N.R.C.) lazen we in de Havenloods niets. De heer Bert Bakker schijnt ook koud te zijn tegenover het menseüjk leed door fusies van bladen veroor zaakt. Evenals ten opzichte van de ergernis van lezers. A. Loten, Krimpen a.d. IJssel. Mastreechter Staar zingt in De Doelen Zaterdag 8 mei concerteert het man nenkoor „Mastreechter Staar" o.l.v. Martin Koekelkoren in de grote zaal van „de Doelen". Aan dit concert werken mee: Arie J. Keijzer, orgel; Rien Rats, vleugel; de Pol. Harmonie „Hermandad" met drumband; de so praan Elly Verhoeven en de organist Nico de Raad. Voor dit concert ten bate van zes organisaties ter bestrijding der volksziekten, aangesloten bij de Stichting Bevordering Volksgezond heid zijn nog toegangskaarten ad f 6,— verkrijgbaar (alles inbegrepen). Adres: Karei Doormanstraat 111 (naast Schouwburg). Tel. reserveren 13.54.10. Ook zijn zaterdagavond aan de kassa van „de Doelen" nog kaarten verkrijgbaar. jewelste. De pianist Geoffry Madge komt speciaal voor dit programma over uit België; Peter Blanker, Rot terdams troubadour, zingt eigen liedjes; Henny Vonk presenteert zijn pop-kwartet en Popgroep 1850 neemt de finale voor haar rekening. Het programma wordt kort ingeleid door dr. A. C. Constandse; het wordt gepresenteerd door Hetty Blok, wier zuster Clivia in ons aller hart nog een warm plekje heeft. De toegangsprijzen voor deze avond zijn f 10.-, f7.50, f5.- en f?.50 voor houders van het Cultureel Jeugd Paspoort. Ze zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Donner - Korte Lijn baan, Derde Wereld Winkel - Mau- ritsweg 2 en Reisbureau „The Swallows - Boogjes 46 in Rotter dam-Zuid. „Kunstenaars voor Vietnam"; de baten zijn geheel voor het medisch comité Nederland-Vietnam, dat van het geld „medische pakketten" samenstelt, die naar Vietnam worden gestuurd, zodat de duizenden gewonden en zieken, allen slachtoffers van de oorlog, in ieder geval primaire me dische verzorging kan worden gebo- „Kunstenaars voor Vietnam", een zin vol protest, omdat het naar twee kanten werkt: direct geld voor leni ging van menselijk leed in de eerste plaats en afwijzing van een oorlog, die zin- en uitzichtloos is in de tweede plaats. Voor deze avond, die nauwelijks aanbe veling verdient, is een comité van aanbeveling samengesteld: burge meester W. Thomassen en mevr. A. N. Thomassen-Lind; mr. Chr. van Krimpen en de heer C. M. L. Rooze- mond; prof. dr. J. Mol; prof. dr. G. A. Ladee; dr. H. A. van Geuns (longarts), dr. C. Francke (internist); dr. J. H. Kraak (dermatoloog); drs. A. J. Lems (fractievoorzitter P.v.d.A. Rotterdam); A. J. J. Kloos- wijk (arts); rector Th. J. M. Naaste pad; ds. J. Diepersloot (Nederlands hervormd predikant); ds. C. J. Honig (gereformeerd predikant), drs. H. Steendam (gereformeerd studenten predikant), en voorts bij mej. J. Dekker, St. Jansstraat 49; de heer A. Binkhorst, Honingerdijk 15, tel. 135773; ds. C. J. Honig, Claes de Vrieselaan 32b, tel. 233186; André Stolp, Huygensstraat 15a, tel. 375447; Hilde Burger, Ael- brechtskade 6c, tel. 239053; mej. Van Dordrecht, Baumannlaan 64, tel. 371456; mevr. Verschoor, Boogjes 46, tel. 192184; mevr. Winge, Sparrestraat '6, Spijkenisse, tel. 01880-5549; fam. Janssen, Rijstgras 55, tel. 209085; fam. Hekkert, Eliotplaats 318, tel. 210103. CAPELLE A/D IJSSEL: A. Hazewinkel, Merellaan 260, tel. 336924; fam. Boef, Merellaan 300, tel. 334829. KRIMPEN A/D IJSSEL: Bart Dijkstra, Weegbree 10, tel. 01807-4376; fam. Van Selm, Stad en Landschap 8, tel. 01807-4621. NE- DERLANDSCHE ECONOMISCHE HOGESCHOOL: A.R.S.F., Burg, Oud laan 50, tel. 145511, toestel 3041; bibliotheek, Burg. Oudlaan 50, tel. 145511, toestel 3164. Alle maaltijden leggen gewicht in de schaalOm dit gewicht op peil te houden is een goede weegschaal toch wel onontbeer lijk. Personenweegschaal die ieder pondje nauwkeurig aangeeft, tot een zwaarte van 130 kg, voor nog géén tien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze nauwkeurige personenweeg schalen, in zwaar metalen uit voering, met rubberen opper vlak, vier rubberen anti-slip dop pen en schaalver deling tot 130 kg Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Minister Luns mag dan in ondoor grondelijke wijsheid hebben gezegd dat de verlengde duur van de oorlog in Vietnam ge weten moet worden aan hen, die tegen de oorlog proteste ren, het lijkt vooralsnog zinvol te blijven protesteren tegen een oorlog, waarin aan onmen selijkheid geen grens is gesteld. Protesteren. De een doet dat door met spandoeken te lopen, een ander door een vastenactie gedurende de kerstdagen. Weer anderen breien voor Vietnam, nadat ze hebben ge hoord dat wollen kleren de beste beveiliging vormen tegen napalm. Dat is een vorm van protest, waarbij tevens direct wordt geholpen. Art sen protesteren tegenwoordig ook op deze manier. De oproep van het Medisch Comité Nederland - Vietnam om de (medicijn)monsters, die doktoren zo veelvuldig krijgen, ter beschikking te stellen van het comité, heeft veel gehoor gekregen. Zeker in Rotterdam, waar veertig procent van de artsen aan deze actie meedoet. Kunstenaars protesteren ook. „Kunste naars voor Vietnam" heet de actie die zich manifesteert in avonden in het gehele land. Op donderdag 13 mei is „Kunstenaars voor Vietnam" in Rotterdam. In de Rivièrahal. 's Avonds van 8 uur tot half 12 treden op Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld met Nederlandse chansons die steeds bredere belang stelling krijgen; toneelregisseur Erik Vos presenteert fragmenten uit zijn Euripides-productie die in het ko mende Holland Festival de Neder landse toneelbijdrage zal zijn; caba ret In den Twijfelaar brengt typisch Rotterdams cabaret; violist Theo Olof speelt uit het klassieke reper toire; de Popgroep Amsterdam be sluit het programma voor de pauze. Trekker Na de pauze begint Gerard Cox, de Rotterdamse cabaretier, wiens popu lariteit - nauwkeurig gemeten nog net iets kleiner is dan die van Ajax, maar net iets groter dan die van Feijenoord; een „trekker" van Tijdens haar komende korte toernee door Europa zal de Amerikaanse zangeres Melanie op 19 mei een concert geven in het Concert gebouw te Amsterdam. Dit concert, waarbij Melanie zowel voor als na de pauze op treedt dus zonder bijprogramma, begint Badminton is en blijft een po pulair spel, een sportieve vrije tijdsbesteding waar iedereen graag aan mee doet. Badmintonset bestaande uit: 4 badmintonracket- met prima bespanning, stalen steel en anti slip handgreep, 2 shuttles, een net, metalen netsteunen en spel regels. Alles in een mooie poly- preen doos in handige plastic draagtas (dus makkelijk mee te nemen) voor nog géén dertien gulden. kan ook opgesloten liggen in een op merking of een vraag die schijnbaar een heel andere strekking heeft. Alleen moet dan de pastor oppassen met niet te gauw te denken, dat hij helpen moet. Waarom kan iemand ermee zitten? Er zijn heel wat mogelijkheden. Zowel de mensen die zelf geen pornografie lezen als die het wel lezen kunnen er moei lijkheden mee hebben. Degene die het zelf niet leest kan er wel lezen als die het wel lezen kunnen er moeilijkheden mee hebben. Degene die het zelf niet leest, kan er wel eens sterk naar verlangen om het te lezen en moet dan grote moeite doen om het niet te kopen. Het kan ook zijn, dat hij zich zorgen maakt over het feit, dat de ponografie vrij verkrijgbaar is en, naar ■zijn mening, andere mensen in gevaar brengt. De mensen die wel pornografie lezen kunnen dat doen met een slecht geweten en dan zitten zij er ook mee. Het kan zijn, dat het kopen van pornografie een drang is waar hij wel af zou willen maar niet af kan. Ontlading In elk geval ligt achter al deze moeilijk heden de gedachte, dat pornografie een kwaad is. Dat pornografie mensen ertoe zou brengen andere mensen kwaad te doen is langzameihand wel gebleken niet waar te zijn. Integendeel, want de statistieken tonen aan, dat met het vrijgeven van pornografie een opmerkelijke vermindering van seksue le misdrijven gepaard gaat. Het is dus blijkbaar zo, dat het lezen van porno grafie voor een aantal mensen een ontlading is van gevoelens die zonder deze uitlaatklep kunnen leiden tot geweld jegens een ander. Dit is natuurlijk geen oplossing voor degene die zichzelf in zijn vrijheid belemmerd ziet, doordat hij te veel moeite moet doen om van de porno grafie af te bljjvenof doordat hij tegen zijn zin er niet afblijven kan. Wie hier mee zit gaat er van uit, dat de porno grafie iets verkeerds is, ook al kan het dan wel zijn, dat hierdoor in bepaalde gevallen een erger kwaad voorkomen wordt. In de pornografie wordt heel makkelijk omgesprongen met de men selijke begeerten in allerlei schakering en. Ook begeerten, verlangens, die van het gebruikelijke patroon verschillen. Het gebruikelijke patroon in onze kui tuur, dat de seksualiteit bevrediging vindt binnen het raam van een al dan niet officieel gesloten huwelijk. Aan dit huwelijk vooraf gaat het verkennen en het zoeken en in dit stadium kan de seksualiteit zich dan wat anders uiten, aan de ene kant oppervlakkiger, aan de andere kant openlijker. Mens-zijn Dit gebruikelijke patroon begint in onze tijd zijn algemene geldigheid te verliezen, er komt openheid voor de mogelijkheid van homofiele relaties, het beleven van de erotiek wordt zover mogelijk bevrijd van schuldgevoelens, maar er blijven toch altijd nog vele vragen over, b.v. de prostitutie, sadis me en masochisme, incest verhouding en tussen ouders en kinderen of broers en zusters), relaties met dieren e.d. In de pornografie wordt zelden iets van dien aard verkeerd genoemd, of de afkeuring gebeurt op zo 'n manier, dat het huichelachtige er dik bovenop ligt. Pornografie is een sprookjeswereld waarin alles mag en alles kan. De personen die in de pornografie voorko men hebben alleen maar te maken met hun erotische gevoelens en praktijken en andere dingen schijnen niet voor ze te bestaan. Het mens-zijn wordt wel zeer eenzijdig getekend en wordt daar om door veel mensen als mensontwaar- dig aangevoeld. Wat moet men met al die problemen wanneer men een ander helpen wil? Het rapport kent drie mogelijkheden. In twee gevallen wordt de pastor aan geraden verder niets te doen, namelijk als de betrokkene tot de conclusie komt, dat hij het af en toe een stuk afleiding vindt om pornografie te lezen maar dat het hem uiteindelijk niets doet, en de mogelijkheid dat de be trokkene vindt, dat zijn inzicht erdoor verdiept wordt. In deze twee gevallen is er een gesprek aan vooraf gegaan en dit gesprek alleen al kan hulpvol ge weest zjjn, zelfs al heeft de pastor het vermoeden, dat de conclusie toch niet helemaal juist is. Anders wordt het als de betrokkene tot de conclusie komt, dat hij het lezen van pornografie prettig vindt maar dat het hem schaadt. Dit ver schilt niet zo heel veel van de mogelijk heid, dat iemand het lezen van porno grafie helemaal niet prettig vindt maar het niet laten kan. De mens is dan zijn vrijheid kwijt. Hier is reden voor het vermoeden, dat de uiteindelijke hulp verlening op seksuologisch of psychia trisch terrein zal liggen. In elk geval zal van de hulpverlener heel veel takt en voorzichtigheid gevraagd worden en tegelijk zal hij zelf een grote innerlijke vrijheid moeten hebben. Definitie De vraag of pornografie op zichzelf goed of slecht is is in dit verband niet aan de orde. Een verbod op het ver vaardigen en verkopen van pornografie helpt de mens in geen enkel opzicht. Het zoeken naar een definitie van pornografie is grotendeels tijdverspil ling, hoogstens voor enkelen interes sant. Dc grens tussen pornigrafie en kunst (als men hier een grens wil stellen) is niet duidelijk aan te geven, in elk geval kunnen dingen die op een soms platte manier in pornografie ge zegd worden ook in literaire vorm in erkende kunstwerken verschijnen, en de vraag naar goed en kwaad in ver band met de kunst is al even moeilijk oplosbaar. Wat iemand voelt en denkt kan van grote betekenis zijn, zeker in zijn verhouding tot God. Maar uiteindelijk is het altijd nog belangrijker wat men met zijn gevoelens en gedachten doet. Er is niemand die foutloos kan leven, vergeving en genade gaan daarom ieder mens aan. Maar ook hier komt het er weer op aan wat men ermee doet. De nota die binnen de hervormde kerk verschenen is legt in elk geval alle nadruk op het liefdevol en geduldig helpen en komt nergens tot het betut telen van een ander of het propageren vart overheidsbemoeiing. Het moeilijke vraagstuk dat met pornografie verbon- j den is komt hierdoor dan ook een stuk verder. S. P. de Roos. Dat eei goed figuur heel veel te maken heeft met een goede foundation, zal voor elke vrouw wel oud nieuws zijn. Koop daarom een prima beha van een bekende merkfabriek (we mogen de naam i.v.m. de lage prijs niet noemen). Mooie afgewerkte stretch beha met voorgevormde cups, waar van de bovencup met witte nylon is overtrokken (een ideale beha voor onder Uw kanten blouse). Nu extra voordelig voor nog géén drie gulden. ook in AA cup voor tieners Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze mooi afgewerkte stretch beha's met voorgevormde cups, in wit AA cup (60 t/m 75), A cup (65 t/m 80) en B cup (70 t/m 85) Als de kleine zich straks aan kondigt wilt U natuurlijk, dat de truitjes, hemdjesen ook de luiers klaar liggen. Prima luiers in hydrophil en piqué, goed vocht opnemend en bijzonder zacht koopt U per luier voor nog géén acht dub beltjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze B-keus partij luiers in hydrophil en piqué, goed vochtopnemend en bijzonder zacht, in wit, per Wat pornografie is weet iedereen en niemand. Als het gaat om een precieze omschrijving van wat het woord inhoudt worden de mensen het zelden eens. Waarom proberen de mensen te omschrij ven wat ermee bedoeld wordt? Eenvoudig omdat veel mensen ermee zitten. Pornografie heeft de naam iets verkeerds te zijn en als je dan van iets kunt zeggen, dat het geen pornografie is dan hoef je er ook. geen gewetensbe zwaren over te hebben als je het leest, koopt of eventueel schrijft. Zijn deze gewetensbezwaren wel nodig als ondubbelzinnig vast staat, dat het ohj pornografie zou gaan? Of zij nodig zijn of niet, in elk geval komen deze gewetens bezwaren bij een aantal mensen voor.Nu zijn er andere mensen die soms voor de taak komen te staan, dat zij mensen met gewe tensbezwaren moeten helpen. Een bepaalde vorm van dat hel pen draagt de naam pastoraat. Het is vooral dat helpen dat gebeurt in kerkelijk verband, waar immers als ideaal geldt, dat de mensen voor elkaar zorgen. Men kan ook het werk van de humanistische raadsman als een onkerkelijk pastoraat zien en als wij er nog verder op door redene ren kunnen wij van pastoraat spreken in vele verhoudingen tus sen de mensen waarbij de een de ander om morele steun en hulp vraagt. waarin de grens pas in de praktijk duidelijk wordt en dan moet de mens aan wie om hulp gevraagd wordt toch alvast beginnen. Dat hulp vragen moet men ook weer niet al te formeel opvatten, want het verzoek om hulp Zoals al eerder in De Havenloods is aangekondigd, is er binnen het verband van de hervormde kerk een nota ver schenen, getiteld „pastoraat en porno grafie". De schrijver is ds. R. Kaptein, sekretaris van de Raad voor Herderlij ke Zorg. Deze nota gaat over de situatie, dat iemand de hulp van een ander vraagt, omdat hij moeilijkheden heeft t.a.v. wat hij van pornografie vindt. De schrijver weet natuurlijk, dat in een aantal gevallen de deskundige die zou kunnen helpen de seksuoloog of psychiater is. Óver die gevallen heeft de nota het dan ook niet. Waar de grens ligt is niet zo makkelijk te zeggen, maar Er zjjn tenslotte gevallen De vaak gehoorde klacht dat modieuze kleding alleen in de kleinere maten gemaakt wordt, gaat bij dit elegante damesvest beslist niet op Chique damesvest van een prachtige crimplene kwaliteit. Het model met de veel gevraag de reverskraag is in een slank afkledende jaquard patroon ge breid. U koopt 't nu voor nog géén twee tientjes. crimplene A/» CA. -ztir™ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dit mo dieuze damesvest van bijzonder mooie crimplene, zeer geschikt voor dames met grotere maten. Keuze uit de kleuren wit, oud-

De Havenloods | 1971 | | pagina 4