Om gastarbeiders de Nederlandse taal aan te praten HM 1. de échte 88 1. 5? de échte 4? anco spaghetti EÉÉilM vermicelli AKPG vraagt vrijwilligers 79 ANCO De bijbel bedoelt met gezondheid in wezen vrede 98 BENEMEND 98 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 MEI 1971 18-340 Zondagmiddag, kwart voor twee. Op de stoep van Het Vlot, Heemraadssingel 191, staat een groepje Marokkanen al reikhalzend uit te kijken naar de Nederlandse docenten, die hjun het Latijnse letterschrift bijbrengen. Tegen twee uur komt de meerderheid van cursisten en docenten aanzetten, en in een oogwenk is het eethuis herschapen in een onderwijsinstituut. De buitenstaander, die om kwart over twee komt binnenvallen, krijgt het idee van een gezellige bijenkorf. Van alle tafeltjes stijgt een enigszins gedempt geroezemoes op, terwijl hier en daar om een grappige fout wordt gelachen. De sfeer is geweldig, temeer, omdat na afloop van de les docenten en leerlingen in de receptiezaal bij een kopje koffie of frisdrank nog wat blijven nababbelen. Het verstevigt het contact tussen Nederlanders en buitenlanders. te kiezen, b.v. het werk, Nederlandse gewoonten, vakantie, een film, sport enz. Zo'n conversatie tussen gastarbei ders en een Nederlander kan als volgt verlopen: De alfabetiseringscursussen van het Aktiekomitee pro Gastarbeiders zijn een groot succes, met name de cursus sen op zondagmiddag. Elke week mel den zich wel een paar nieuwe Turken of Marokkanen aan en zeker niet minder is het enthousiasme en de fantasie, waarmee de vrijwilligers-do- centen zich aan hun taak wijden. Er is een mevrouw, die de Marokkanen ons abc bijbrengt met de letters van haar scrabble-spel, anderen hebben hele plakboeken aangelegd, de meer artis tiek begaafden werken vooral met te keningen en er is zelfs een dame die elke week weer een klein schoolbord meetorst, waarop zij de Turken leert lezen en schrijven. Het contact tussen de Nederlanders en de buitenlanders verloopt heel leuk; de „kommunikasie" is geboren. Het Ak tiekomitee pro Gastarbeiders be schouwt de integratie als een zeer belangrijk aspect van deze informele lessen en aangezien het ernaar streeft de gastarbeiders zoveel mogelijk uit hun isolement te halen, bestaat het plan om met een tweede soort infor mele lessen te starten, nl. de zgn. „native consultants", die met de bui tenlandse cursisten van het talenpracti cum converseren en hen corrigeren. Voor de term „native consultants" kent het AKPG helaas geen goed Ne derlands woord en intern doen de leden van het Aktiekomitee het daaro- m maar met „inheemse raadgevers". Net als van de zgn. „abc-ers" wordt van de native consultants oftewel in heemse raadgevers alleen maar ver langd, dat zij redelijk Nederlands spre ken. Een speciale opleiding is welkom, maar beslist niet vereist. Babbeltje maken De taak van een native consultant is gezellig een babbeltje te houden met een paar buitenlandse werknemers en wanneer deze aan het woord zijn, op hun fouten letten en die voortdurend verbeteren. Het beste is om in zo'n conversatieles een bepaald onderwerp Moderne tienerbenen dragen het liefst kniekousen en dan graag elke dag andereen dat kan want bij ons zijn ze nu voor een klein prijsje in de aanbieding. Hippe tienerkniekousen in Raschel-look, die ook goed over een effen panty staan en voor kleine meisjes als overkniekou- sen voor onder hot-pants ge schikt zijn. Een heerlijk dunne en open kniekous zonder hiel, dus goed te dragen bij open schoentjes nu in vele modekleuren per paar voor nog géén één gul den tachtig. rascnel-look Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze moderne tienerkniekousen in Raschel-look, keuze uit vele modekleuren zoals wit, beige, bleu, paars, petrol, rood enz. en de maten 8% t/m 11per paar Nederlander: Werken de Turkse meis jes ook? A li: Die Turkse meisjes niet werken. Nederlander: De Turkse meisjes wer ken niet. Ali: De Turkse meisjes werken niet. Nederlander: Waarom werken de Turk se meisjes niet Ali: In de stad meisjes ongetrouwd soms werken wel. Nederlander: In de stad werken de ongetrouwde meisjes soms wel. Ali: In de stad werken de ongetrouwde meisjes soms wel. Misschien is het wat vermoeiend dit voortdurend verbeteren, maar voor de buitenlander is het uiterst leerzaam. Het zal hem enorm helpen onze taal beter en sneller onder de knie te krijgen. Door deze extra vrijwillige hulp ervaart de gastarbeider, dat er Nederlanders zijn, die hart voor hem hebben en begrip voor zijn moeilijke positie. Het betekent een hart onder de riem voor de man, die hier in een hem wezensvreemde omgeving zich op offert om voor zijn gezin en vaak nog meer familieleden de kost te verdie- Het Aktiekomitee pro Gastarbeiders beschouwt de lessen Nederlands als uiterst belangrijk om verschillende re denen: de onderlinge verstandhouding tussen Nederlandse en buitenlandse werknemers zal door het wegvallen van de taalbarrière zeer zeker worden be vorderd. Immers, tussen Nederlander en vreemdeling is alleen een gesprek mogelijk, als beiden zich van een en dezelfde taal bedienen. Pas dan zal de buitenlander zijn Nederlandse kollega kunnen duidelijk maken, dat hij hier niet Is gekomen om diens loon te „verpesten", maar uit bittere nood zaak, zoals vroeger hier en nu nog in vele ontwikkelingslanden de bevolking van het platteland wegtrok naar de industriële centra in de hoop daar werk te vinden. Taal is communicatie en kennis van het Nederlands kan ertoe bijdragen, dat de gastarbeider uit zijn isolement wordt verlost. Boven dien opent kennis van de Nederlandse taal voor de buitenlander de toegangs poort tot de vakopleidingen. Het is immers praktisch onmogelijk zo'n op leiding te volgen, indien de leraar niet wordt verstaan. Ontwikkelingswerk Het AKPG gaat binnenkort met een aantal buitenlanders bekijken, aan wat voor soort vakkennis in het land van herkomst de meeste behoefte bestaat. De toekomst van de gastarbeider en zijn kinderen dient immers in eigen land te liggen. Hij zal dus bij de keuze van een vak de blik gericht moeten houden op eventuele terugkeer naar het vaderland. En zo doet de native consultant indirect een stukje ontwik kelingswerk, hier in eigen land. Wie wil, als „inheemse raadgever" de gast- Deo Cantemus concerteert in De Doelen Het gemengd koor Deo Cantemus is donderdag 13 mei weer in de Doelen te beluisteren. Dit concert, waaraan ook Margje Dijkstra, sopraan en Reina- ta Heemskerk, alt, mee zullen werken staat onder leiding van Arie Pronk. De begeleiding is in handen van de orga nist Jan van Weelden en leden van het Radio Phil. Orkest. Binnenkort zal Deo Cantemus ook weer een plaat uitbrengen ter ondersteuning van de pogingen om voldoende middelen te verkrijgen voor een concertreis naar Israël in 1972. Momenteel zijn er nog kaarten a f 8.- verkrijgbaar bij: C. de Bruin, Oudedijk 235b, Rotterdam-16, tel. 116879; J. v.d. Have, Spruytstraat 23b, Rotterdam-Z., tel. 179678; Mij- ziekcentrum Arie Pronk, Gebroken Meeldijk 123, Barendrecht, tel. 01806-2171. arbeiders helpen bij het leren van de Nederlandse taal? De „Raad-en-daad babbels" zullen plaatsvinden op de dinsdag- en donderdagavonden, van 19.30 tot 20.30 uur en van 20.45 tot 21.45 uur, aansluitend op de lessen in de talenpractica. Enkele vrijwilligers hebben zich hiervoor reeds opgegeven, maar het zijn er nog niet genoeg. De afdeling onderwijs van de gemeente Rotterdam stelt voor dit nieuwe pro ject van Pro Gastarbeiders lokalen ter beschikking in de schoolgebouwen 's Gravend ij kwal 26 en 58. In de maand juli en de eerste helft van augustus is er vakantie, maar de tijd, die nog rest tot juli kan juist aardig worden gebruikt om ervaring op te doen. Vrijwilligers gelieven zich aan te melden, bü voorkeur schriftelijk, bij het Aktiekomitee pro Gastarbeiders, Jacobusstraat 45a, Rotterdam-2. de lekkere volgens het échte Italiaanse recept bereid van échte harde tarwe. „Het conflict tussen gezondheid en ziekte", is een onderwerp, dat niet iets speciaal menselijks aantoont, aldus dr. K. J. Kraan, de inleider tijdens de experimentele eredienst. Het probleem toont zich ook (zelfs soms le vensgroot) bij dieren en planten. Dit geheel lijkt daarmee de zuiver biolo gische kant op te gaan, wat in deze dienst niet een punt van de eerste orde Trouwens, de bijbel lezend kom je er steeds meer achter, dat daar met ge zondheid in wezen bedoeld wordt: vrede, sjaloom, heil; peroonlijk, jaze ker, maar toch echt ook wel duidelijk wereldwijd. Aan ziekte denkend kom je dan bij duistere machten, die de vrede verstoren. Als een Israëliet ie mand begroet, houdt dat méér in dan „hoe gaat het er mee? letterlijk bedoelt hij: „Is het vrede (met je, in je)? Dat is dus niet een vrijblijvende vraag, dat is een wezenlijk geïnteresseerd zijn in de ander; informeren naar de totali teit van de ander(en). Kijk, déérom ook het voortdurende protest van Je zus tegen de onvrede (ziekte) en zijn strijd tegen de machteji, die de mens in de greep proberen te houden. Het is God, die opkomt voor de armen, totdat de machten overwonnen zijn. Proclamatie van het Evangelie: WERP DE ZIEKTE UIT! Dit is - mede - een hoofdtaak van de Gemeente: gene zing van ziekte. Wat is genezen? Daarbij kunnen twee kernwoorden behulpzaam zijn: MEDE- RI en SANARE. Het eerste wijst in de richting van medicijn, middel, me dium, mediteren, hetgeen min of meer AAN iemand gebeuren kan. Het twee de houdt meer het SANEREN in, een heil van totaliteitsvrede en betrokken heid tot God (Gebeurt dus totaal: met - aan - en in jeen dit wijst ook naar de hele mens, waarbij je de medicus en diens middelen uiteraard niet uit sluit! In de tegenwoordige tijd lijkt daarin een verschuiving te gaan ontstaan. Daarbij een ander citerend verklaarde de inleider dit als volgt: vroeger werd ziekte als iets zuiver lichamelijks erva ren; via de chemie werd naar een oplossing gezocht, medicijnen werden toegediend. In later stadium kreeg men steeds meer en uitgebreider oog voor neurosen, psychosen, psychosomatiek e.d., ter wijl je tegenwoordig soms met een Vorige week trad Cilli Wang twee avonden op in et Hofpleintheater, met haar solo-pro gramma Het was eigen lijk een jubileumvoorstelling, omdat het 25 jaar geleden was dat zij voor het eerst met een soloprogramma optrad in de Koninklijke Schouwburg. Cilli Wang werd in Wenen geboren. Zij volgde de beroepsopleiding voor dans kunst in diezelfde stad. Daarnaast heeft zij zich beziggehouden met ver schillende takken van kunstnijverheid. Al heel vroeg interesseerde zij zich voor de uitbeelding van het gesproken woord en zij was de eerste die, waar anderen muziek als inspiratiebron ko zen, gesproken teksten en gedichten als danseres op het toneel tot leven Het is bijzonder boeiend de beweeg lijke Cilli Wang een avond op het toneel bezig te zien. Hoe zij telkens weer door haar bewegingen menselijk geluk, tragische dingen, maar ook sati re weer uit te beelden. Dinsdag 11 mei is er in de Laurenskerk een Alledagkerkdienst. Aanvang 12.50 uur. Spreker ds. Radstake. Op onze grammofoonplaten-af deling is er voor elk wat wils Neemt U alleen maar de Baxter serie, waar in o.a. een sprookjes plaat, een fijne Tijuana plaat en mooie geestelijke liederen. Baxter Ip.'s, normale 30 cm Ip.'s van een goede kwaliteit stereo, maar ook mono afspeel baar. Er is keus uit 12 titels w.o. Wonderaccordeon, geestelijke muziek, Honky Tonk, Tijuana, Krönungsmesse, Strausswalsen, een leuke sprookjesplaat door Aart Staartjes en Kitty Jansen, Kinderliedjes en Zondagschool liedjesnu voor nog géén twee gulden. stereo, ook mono afspeelbaar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Baxter Ip.'s, 30 cm Ip.'s, stereo en ook mono afspeelbaar, keus uit 12 titels, per stuk dag mensen Wanneer Denemarken, Finland, Noor wegen, IJsland en Zweden hun zin krijgen, dan komt er een wet, waarbij het verboden zal worden om afval in de Noordzee te storten. Zij hebben een verzoek om een dergelijke wet op te stellen, verzonden aan andere landen van de Atlantische Visserij-conventie. Daar hoort ook Nederland bij. De vijf landen willen in september een confe rentie beleggen in Oslo om over die wet te praten. Ook Nederland wil maatregelen gaan nemen tegen- lood in de benzine. On langs heeft staatssecretaris Kruisinga gezegd, dat een algeptene maatregel van bestuur al wordt voorbereid. Zoals wij in dit rubriekje al meldden, is men in Duitsland ook al met een dergelijke wet bezig. Volgens de benzinemaat schappijen is het heel goed mogelijk om bezine zonder lood te leveren, maar dan zullen de produktiekosten hoger komen te liggen. Over benzine gesproken: vorige week stroomde 20.000 liter superbenzine in het Belsiche Albertkanaal, dat daar door gedurende enkele uren veranderd werd in een super-benzinebom. Het ongeluk gebeurde, toen een slang, waarmee benzine in een tanker werd gepompt, brak door de hoge golfslag van een passerend schip. Met vlotten is een verder uitbreiden van de benzine tegengegaan en het brandbare spul werd met behulp van chemische mid delen bestreden. Burgemeester Ordelman van Heerjans- dam is helemaal niet gerust op de veiligheid van het toekomstige rangeer terrein Kijfhoek. Vorige week zei hij tijdens een raadsvergadering, dat het omkantelen van een container, gevuld de Nederlandse Spoorwegen alleen maar vervoeren, maar dat de gemeen ten zelf verantwoordelijk zijn voor hun veiligheid. Daarover wil hij wel eens met de N.S. gaan praten. Hoewel een brandende sloot iets onge woons is, heeft de Capelse brandweer vorige week toch maar twintig minu ten nodig gehad om zo'n ding te blussen. De sloot kon gaan branden, omdat een vatenfabriek er afgewerkte olie in loosde. Toen een eindje verder op een hoop afval werd verbrand, vatte de olie in de sloot vlam, waardoor een enorme rookontwikkeling ontstond. De politie stelt een nader onderzoek De haven van Sommelsdijk stinkt. Zo erg zelfs, dat de mensen, die vlak bij die haven wonen, er hoofdpijn van hebben. Bovendien is het water in die haven nu ook nog een gevaar voor de volksgezondheid. Die vervuiling komt, doordat de riolering van Sommelsdijk nog op de haven uitmondt en het water bovendien niet meer wordt ver verst sinds het Haringvliet is afgeslo ten. Sommelsdijk wil nu een nieuwe riolering. De Commissie Schuilgelegenheden zou het allerliefste de drie vliegvelden, die in het westen van ons land liggen, willen verplaatsen naar dun bevolkte gebieden. Maar de commissie koestert niet de hoopt, dat het ook ooit zal gebeuren. Daarom blijft men in geval van oorlog de kans lopen, dat in de Randstad 300.000 mensen worden ge dood en 400.000 mensen worden ge wond, wanneer er een aanval met kernwapens zou worden uitgevoerd op deze drie vliegvelden. En nu zijn er mensen, die denken, dat een vliegveld meer of minder geen kwaad meer kan. (on)gerust hart kunt spreken van een .zieke samenleving: sociosen; waarbij een dokter in de huidige tijd soms veel meer een socio-therapeut moet zijn, dan een medicijn(en)man. Thans dus duidelijk een tendens naar een steeds zieker wordende samenle ving. Jezus was en is er echter voor die gehele samenleving; maar ook zijn ge meente dient zich daarvoor in te zet ten. Een gemeente die daarom TO TAAL aan de gang zal moeten gaan. Van hieruit bekeken, valt dan ook de uitspraak „wat de arme in het oude testament was, is de zieke in het nieuwe testament" te begrijpen. Alleen één gevaar: de mens van dicht bij wordt daarom wel eens gemakkelijk vergeten, wat verkeerd is, daar die toch ook heel belangrijk is. Want ook God interesseert zich voor die éne, omdat Hij in wezen dan ook wel degelijk aan het geheel bezig is. De bezoekers voelden zich uitermate bij de gespreksstof betrokken. Opge merkt werd onder andere, dat het onderwerp eigenlijk „conflict tussen volmaaktheid en onvolmaaktheid" als titel had moeten hebben, want hier mee, vond de vragensteller, wijs je meer op de essentie. Een ander vond, dat, hoe je het ook keerde of wendde je toch altijd weer uitkwam bij de noodzaak tot structuurwijziging. Al leen door dit aan te halen zal het duideüjk zijn, dat de discussie uit tijdgebrek (helaas) moest worden afge broken. Zo moet ook (tijdelijk! de voortzet ting van deze dienstenserie onderbro ken worden. Als U wilt weten, wan neer we weer beginnen en wat het onderwerp van de nieuwe cyclus zal izijn, geef dan even uw naam door aan de heer Hettich, Lombardkade 47, tel. 11 37 18. U krijgt bijtijds bericht en verneemt dan tevens het eventuele nieuwe adres. Wilt U inspraak bij het vaststellen van het nieuwe thema kom dan donderdag 13 mei, 20 uur naar Atrium, Karei Doormanstraat schrijf het nu vast op (anders vergeet u het beslist) want als het zover is, kunt u altijd nog bekijken of u gaan wilt. Ik wens U overigens goede en zonnige weekenden toe, alsook een fijne en nieuwe energie verstrekkende vakantie. Hans Lambooy. Een prachtige overgordijnstof deze luxe satin drukstof, die zich in het klassieke inte rieur helemaal thuis voelt. Eenmalige aanbieding satin drukstof van polynosic, dus krimpvrij, kreukherstellend en kleurecht. Deze overgordijnstof uit de duurdere series koopt U nu door kleine drukfoutjes per meter voor nog géén zes gulden. satin drukstof 120 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe satin drukstof van polyno sic, bedrukt in een prachtig dessin en mooie kleuren, 120 cm breed, per meter In gebouw Atrium, Karei Doormanstraat 143, Rotterdam is zondag 9 mei een dienst voor belangstellenden. Aanvang 11.30 uur. Spreker is ds. Dondorp. Na de toespraak is er gelegenheid tot schriftelijk vragenstellen en na de dienst mogelijkheid tot persoonlijk PP: de lekkere volgens het échte Italiaanse recept bereid van échte harde tarwe. Kerkedag in Laurenskerk op le Pinksterdag Op eerste Pinksterdag zal in de Lau renskerk in Rotterdam een provinciale kerkedag worden gehouden rondom het thema „Gemeente vandaag en mor gen". Deze kerkedag is het resultaat van een jaar Algemene Kerk Vergade ring. Het programma voor eerste Pink sterdag staat al in grote üjnen vast. Men kan zich tot 19 mei schriftelijk opgeven voor de lunch p/a Pinksterker kedag, Gebouw Nieuwpoort, Grote- kerkpiein 3, Rotterdam, of uiteraard zelf een lunchpakket meenemen. Kof fie en frisdranken zullen in ruime mate verkrijgbaar zijn. Voor de kinderen van de deelnemers wordt in het aangren zende C.H.J.-gebouw een jongeren programma georganiseerd. Voetbaltoernooi in Capelle voor Beatrix Fonds De Voetbalvereniging „Capelle" orga niseert op 2e Pinksterdag 31 mei een groot pupillen-voetbaltoernooi op het sportcomplex Sportpark 't Slot te Capelle aan den IJssel. Het toernooi staat geheel in het teken van het Prinses Beatrix Poliofonds. De opbrengst van de dag wordt afgestaan aan het Fonds. De deelnemende voetbalverenigingen zijn Capelle, Excelsior R., Xerxes, Groen Wit R. Ona Gouda en Fortuna- Vlaardingen. Toegangsprijs f 0.50, kin deren tot 14 jaar f 0.25. Het toernooi begint om 9 uur. „Kalinka" treedt op in de „Lantaren" Het zang- en dansensemble „Kalinka" geeft in navolging van de succesvolle avond van 26 maart zaterdag 8 mei wederom een voorstelling in de „Lan taren", Gouvernestraat 133, in de vorm van een folkloristische avond, waarop belangstellenden kennis kun nen maken met Russische volksliede ren en dansen in originele kostuums en met instrumentale begeleiding. Het en semble telt 46 medewerkenden en werkt onder leiding van Paul Vugts en Hennie Kolesnikow. Voor deze avond is nog een beperkt aantal toegangsbe wijzen a f2.50 verkrijgbaar bij: Jon kers, Breitnerstraat 27a, Rotterdam, telefoon 363887. Per 28 april is het secretariaat van de katholieke bond van Bejaarden en Gepensio neerden St. Jozef afd. Rotterdam overge gaan naar de heer A. J. de Vette, Robert Fruinstraat 53b, tel. 239181, Rotterdam-3. zondag moederdag Dit is nu precies wat moeder graag wil hebbeneen char mant sleehakmuiltje dat niet alleen heerlijk zit, maar ook bij zonder leuk staat. Elegante sleehak pantoffel van sterke kunststof op textielba- sis met ademend voetbed en een leuke donspompoen. Deze sleehakmuiltjes, U kunt kiezen uit de kleuren rose en bleu, per paar voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze schoenen- markt, tussenverdieping parter re, deze mooie sleehakmuiltjes van kunststof op textielbasis met ademend voetbed, in de kleuren rose en bleu, de maten 36 t/m 41, perpaar J JJJJ Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7