Morgen bij de Klerk M 29,- S3 Demonstratie hoe het niet moet voor de weggebruiker Levi's corduroy jeans," the on and oh Wegspektakel Alva 71 \foorclelige plaids - liilgp Tanende belangstelling voor titelstrijd Cor van Wijgerden kampioen van Rotterdamse schaakbond HH DE KLERK BJ. GERRESE DE HAVENLOODS, 20-300 De rijbaan wordt zo snel mogelijk vrijgemaakt. Weet u waarvoor een vluchtstrook alle materiaal en manschappen inge- langs de snelweg dient? En weet u ook 111 de dagel^kse gevallen hoe u vanaf deze strook de rijbaan De trieite aftocht. den. De planken knapten met veel Het hele gebeuren had een tweeledig lawaai af, maar veroorzaakten geen enkele kras op de wagen, die met de gebruikelijke planken zeker van de weg was geraakt of over de kop geslagen. doel. Ten eerste was het de bedoeling het publiek wat meer begrip bij te brengen voor de situaties op de weg en meteen een beter contact met de politie te kweken. Vooral de voorlich- Leerzaam tingsstand van de politie was erop Zoals gezegd kreeg men naast de de- fZZZnJtt monstraties een goede voorlichting op Een tweede demonstratie liet zien hoe men werkt aan een veilige wegbebake- - -- ning. U kent allemaal de rood/witte de weggebruikers, die er met „hun weer onoplettend de rijbaan opreed, planken, die langs de weg staan ter pet" naar gooien en doen alsof zij da* m0Itlent kwam er een viertal afsluiting van een bepaalde rijbaan, alleen on de wee ziin Daarom was de ™gfns, aan 7?et een snelheid van ca- N°g er houten planken op metalen frf °P W+eg fjn- 7aar0m ™asd® 50 km/uur, die moesten uitwijken en standaards. Maar de nieuwste vinding show, annex tentoonstelling „ALEX afremmen. Ook hier kwam de fout op dit gebied is de kunststofplank. Bij *71", in Driebergen zo'n goed initiatief naar voren van een te korte onderlinge deze demonstratie reed een zo goed als afstand. Het resultaat liet zich gemak- nieuwe wagen tegen een paar van die kelijk raden. Een flinke kettingbotsing kunststofplanken, die overigens door volgde, waarbij één gewonde viel te verzwaring zeer vast op de weg ston- betreuren. De wagens, oude aftandse kneusjes, werden bestuurd door poli tiemannen, wel in burger, maar toch met valhelm op. Er was flink geoefend op deze stunt, want hoe realistisch ook, echte gewonden mochten er niet vallen. De namaak gewonde werd uit de wagen getild, via de praatpaal wer den de instanties gewaarschuwd. Een Porche van de Surveillance ■Auto snelwegen was het eerste ter plekke, waarna ook de overige instanties volg den. Dat waren dan een Wegenwacht, een Roode Kruis-ambulance, de tech nische ongevallendienst, een (Rotter damse) kraanwagen en zelfs een taxi om de bestuurders verder te helpen. Ook zag men hoe de bemanning van de Porche de rijbaan beveiligt met fak kels, en al armzwaaiend het verkeer attent maakt op de obstakels op de weg, die overigens zo spogdig mogelijk politie naar voren te brengen. Deze mensen doen echt meer dan bonnen- schrijven en ongevallen regelen. Het tweede doel was een goed doel. Uit de opbrengst van de entreegelden uie maar op ue weg te 'SljfZrZ geprobeerd een nieuwe maken hebben er ook Sun st£ds het gebied van het weggebruik en alles wat daarmee maar enigszins samen hangt. Dat betekende, dat niet alleen de politie aanwezig was, maar dat alle instanties, die maar iets op de weg te oprijdt? U dient het als weggebruiker automobilist, die een verboden stop in elk geval te weten. Maar legio .zijn maakte op de vluchtstrook en daarna om de weggebruiker te laten zien hoe het niet moet. Op een daarvoor aange legd stuk rijksweg achter het semenari- um, compleet met vangrail en praat paal werd door de Rijkspolitie en het bedrijfsleven een demonstratie gegeven van een veelvoorkomend ongeval, met daarbij de complete afhandeling. toonstelling werd bijgewoond door een groot aantal hoge politiefunctionaris sen uit Europa. Zij waren, aanwezig in verband met het congres van de Inter national Police Association, die hier te lande momenteel vergadert. Tijdens het openingsdefilé reden wagens mee uit Duitsland, België, Italië, Zweden, Porches en motoren van de Rijkspoli tie en... een BMW van de Rotterdamse politie. Het hele gebeuren in Driebergen was een spektakel dat aanspreekt. Nuttig en leerzaam. En een weggebruiker, dat zjjn we allemaal, kan nooit genoeg it was er in een aantal tentge bouwen een tentoonstelling en een hoeveelheid aan voorlichting op het gebied van de alarmering, wegbebake- ning, ongevallenbestrijding, ANWB-we- genwacht, en een uitgebreide show van internationale politiewagens. Verbazingwekkend De demonstratie was een volkomen realistische aangelegenheid. Men had er Ledenactie voor EO De Evangelische Omroep is in hèt kader van haar ledenwervingscampagne gestart met een nieuwe actie, getiteld „1 voor 10". Ieder, die 10 nieuwe leden aanbrengt, ontvangt een speciaal voor deze actie opgenomen grammo foonplaat- genaamd „Meer zendtijd voor het Evangelie". De plaat bevat 12 geestelijke liederen, gezongen door het EO-kwartet met orgelbegeleiding van Arie Pronk. Deze plaat is ook verkrijgbaar voor de prijs van f 12,50 per stuk bij: F. W.' Moorman, Weteringstraat 35D, Rotter dam (na telef. overleg nr. 142598) en de heer C. H. de Jongh, Raephorst- straat 160a, Rotterdam. De Evang. Omroep telt momenteel circa 70.000 leden en moet voor 1 april 1972 ruim 100.000 leden hebben om in de ether te kunnen blijven. worden verwijderd. Het publiek, 'dat veilig op afstand op de tribunes zat, kon zodoende de hele gang van zaken van begin tot einde volgen mede door de commentator, die alles toelichtte. Bent u soms één van die vele wegge bruikers, die ook stoppen om te kijken wat er aan de hand is? Houdt u er dan rekening mee, dat alleen deze nieuws gierigheid al tientallen doden heeft gekost. Verbazingwekkens is het hoe dom en onbedachtzaam de mens kan wezen. En dat hiervoor dan een organi satie op touw gezet moet worden, die eveneens onze verbazing oproept. Want als1 men ziet en beseft wat hier allemaal gebeurt door de „stommiteit" van één weggebruiker, dan kan het niet genoeg bekend zijn, dat een groot deel van zo'n organisatie eigenlijk moet bestaan voor dergelijke weggebruikers. Velen denken altijd nog, dat zij in dit Het moet wel heel gek lopen, wil iemand die eenmaal een echte Levi's aan zijn lijf heeft gevoeld, ooit nog naar een ander merk jeans afzakken. Je ziet ze niet voor niks overal waar de sien goed is. Trouwens, ook in minder freaky kringen beginnen ze te ontdekken dat zo'n Levi's corduroy eigenlijk best kan. Op de bank, op kantoor, laatst zagen we er zelfs een onvervalste notaris in blitsen. Morgen halen op het bekende adres beneden. We hebben ze in alle soor ten en maten. De goeie ouwe tijd, waarin door een aantal doorgaans' tien representa tief geachte hoofdklassers uit het dis trict van de Rotterdamse Schaakbond om de persoonlijke titel werd gestre den, schijnt helaas voorbij te zijn. is zonde. Er zijn spelers die met hart en ziel jaar-in-j aar-uit aan dit toernooi deelnemen en er is er zelfs een die sinds 1948 onafgebroken present is! En u mag driemaal raden wie De kritiek op dit jaarlijkse toernooi is overdreven, ondanks de onaangename kanten. De critici moeten ook eens iets voor hun spel over hebben. Ze moeten het bestuur van de RSB een dienst bewijzen door deel te nemen en „de P.K." niet ronduit boycotten. Een ander woord heb ik er helaas niet voor. Dat we de laatste jaren met wat onervaren wedstrijdleiders sukkelen is inderdaad een niet te loochenen feit. Men moet niet wachten op de zoge naamde inschrijvingen, maar de sterke spelers persoonlijk benaderen en hun vriendelijk doch dringend verzoeken de RSB niet in de steek te laten. Ik krijg de indruk dat men zichde laatste jaren bij het gebrek aan belangstelling j g, werkt" worden, enthousiast gemaakt worden, wel te verstaan. Niemand maakt mij wijs dat dit jaar voor de hoofdklasse niet meer dan drie of vier werkelijke prominenten konden wor- titelstrijd. Waardig kampioen Gelukkig is - ondanks alles - toch een van de beste Rotterdamse spelers kam pioen geworden van de Rotterdamse rcmi t a a wcY Schaakbond, te weten de 20-jarige Cor TV van Wijgerden, die zijn studie voor onderwijzer belangrijker vindt dan zijn niet geringe schaaksuccessen. Van Wij gerden zou men de tegenhanger kun nen noemen van zijn voorganger Böhm en daarmee is alles gezegd, hoe onmis baar Hans in ons schaakwereldje ook Dat de belangstelling voor deelname aan het kampioenschap qua speélsterk- te tanende is, wordt door verschillende factoren veroorzaakt. Vonden de meeste, sterke schakers het zo'n vijfen twintig, twintig, vijftien of zelfs nog tien jaar geleden, een hele eer inge deeld te worden in de hoogste groep (de geldprijzen waren destijds veel lager), tegenwoordig nemen de „semi- profschakers" niet meer de moeite om zeven of negen zaterdagen hun kuns ten te vertonen voor een eerste prijs van f 100.— met bovendien het risico (bij grote concurrentie! dat men met een lagere prijs genoegen moet nemen, als de hoogste plaats niet bereikt wordt. Er is er immers maar één, die met de ere-prijs gaat schuiven; de anderen zullen voor „een fooi" weken lang bezig zijn geweest. Niet deelnemen aan het persoonlijke kampioenschap van de RSB levert he den ten dage meer opAlom in den lande worden regelmatig snelschaak wedstrijden georganiseerd, die in één dag worden afgeraffeld en waaraan hetzelfde of meer te verdienen is. Dat is natuurlijk erg lucratief, maar waar blijft dan eigenlijk de liefde voor het schaakspel zelf? Een andere oorzaak van het verlopen van de wedstrijden om het persoonlij ke kampioenschap van de RSB is dat ze al jaren op zaterdag worden gehou den en dat schijnt geen beste dag te zijn voor toernooien, die over een aantal maanden uitgesmeerd zijn. Het week-einde is gebroken en voor moe der de vrouw of de on-officiële weder helft is het niet leuk. Bovendien vin den vele schakers het deelnemen aan een toernooi dat zo lang duurt, niet aantrekkelijk. Er gaan zelfs stemmen op en niet weinige - dat de speel zaal (gebouw „Atrium", Rotterdam) ongeschikt is. Ze is te klein; tijdens het spelen kan een kopje koffie nauwelijks een plaatsje vinden naast de schaakat- tribu ten. Kortom, het wordt de hoog ste tijd dat het bestuur van de RSB naar een betere zaal desnoods wat duurder gaat uitzien. Discriminatie Er komt nog iets anders bij. Altijd werden de wedstrijden om het kampi oenschap van de RSB óp de Rechter Maasoever gehouden. Het wordt óók de hoogste tijd die volgend jaar eens op de Linker Maasoever te organiseren. En dan denk ik bijvoorbeeld aan het O-» «M Y« Wdseiden - bijzonder te spreken is. Goed, de schakers van de Rechter Maasoever zullen dan naar de Linker Maasoever moeten „reizen", maar waarom altijd andersom? „Dat riekt naar discriminatie", wordt wel eens gefluisterd. Wat kunnen de schakers van de LMO - en dat zijn er heel wat! - eraan doen dat Rotterdam gescheiden is door de Maas? neerlegt, zo in de trant van „Doét u niet mee? Dat is dan jammer Zeker de sterkste spelers moeten „be- IT werkt" worden, enthousiast cemaakt Opnieuw Ta8, maar nu kan Da2 met u eerst even gauw de oplossing, die hier volgt.) Ta8! Da2. Indien Da8:, dan Lf3 schaak en wit wint. Ta4:! Dg8. De dan^e gaat op elk ander veld verloren. meer. Indien Dc4, dan Tc8 schaak, op Dd5 volgt Lf3 en op De6 wint Ta6 schaak eveneens de dame. Dus: Dh7, waarna Lg6! toch de dame vangt den bewogen mee te doen aan de wijgerdens beste partij van de laatste weken: „Tegen Reitsma, voor het persoonlijk kam pioenschap van de RSB". Van Wijgerden werd met 6 uit 7 RSB-kampioen en bleef ongeslagen. Vorig jaar veroverde hij het (gesloten) snelschaakkampioenschap van de RSB en zojuist behaalde hij voor de derde achtereenvolgende maal het clubkam pioenschap van zijn vereniging (Char- lois), terwijl Van Wijgerden ook de snelschaaktitel van deze club 'op zijn naam bracht en wel met 10 uit 10! Hij is het meest ingenomen met zijn in juni 1969 behaalde open kampioen schap van Denemarken, waaraan 26 jongeren uit vele Europese landen deel namen. Ook toen bleef Van Wijgerder. ongeslagen, evenals aan het tweedt bord van zijn vereniging voor de KNSB-competitie (51/2 uit 7). Een avondje converseren met deze beslist niet op zijn mondje gevallen „ernstige guit" levert stof op voor 20 kolom men. Wie weet komt het er nog eem van Juweel 1. e4 c5, 2. Pc3 Pc6, 3. f4 g6, 4. Pf3 Lg7, 5. Lc4 Pa5, 6. d3 Pc4: 7. c4: d6, 8. 0-0 b6, 9. Ld2 Lb7,10. De2 e6,11. Tadl Pe7, 12. Pb5 a6,13. Lc3 b5: 14. Lg7: Tg8, 15. Le5 Dc7, 16. Ld6: Dc6, 17. Pg5 c4: 18. Ph7: Th8, 19. Pf6 schaak Kf8, 20. Le5 Th6, 21. Td6 Da4, 22. Pd7 schaak Kg8, 23. Pb6: Da2, 24. Pa8: Da8: 25. Tfdl Pc6, 26. Lf6 Pd4, 27. Tdl x d4, d4: 28. Td8 schaak en zwart gaf het op. Apropos, wanneer u een interessante partij gespeeld heeft (maximaal 30 zetten en geen remises s.v.p.), stuurt u die dan op aan onderstaand adres. Ongetwijfeld komt u ook aan de beurt. H. VIJGEBOOM, Wilgenlei 96b, Rotterdam-3012. Morgen is het plaid-dag bij De Klerk. Plaids voor in de auto. Plaids voor de picknick. Plaids te kust en te keur. En tegen de vrien delijkste prijzen. Proef op de som?Schotse Tartan plaids, 140x 170 cm, van 100% Acryl, kosten morgen slechts 29,75. Wilt u er liever twee voor de prijs Van een? Dat kan. Voor twee wollen plaids van 135 x 180 cm betaalt u niet meerdan slechts 29,75. Wel zaak om er zo snel mogelijk bij te zijn. Want morgen is het plaid-dag. Mohair-plaids De zachtste kwaliteit. 140x180 cm. Weegt haast niets.en laat zich makkelijk in een verloren hoekje opbergen. Morgen voor 47,OU. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Filialen in Den Haag, Utrecht, Vlissingen, De Lier. MAAK ER EEN POTJE VAN „Groente is eigenlijk altijd hetzelfde", vond een dezer dagen een collega-huis vrouw. „Bijvoorbeeld bloemkool, wat kan je nou met bloemkool doen? Of met worteltjes? in de loop van de zomer weieens wat vervelend te worden, zodat het wense lijk en prettig is ze eens op een nieuwe manier op tafel te brengen. Het is deze keer de Amerikaanse keuken die ons een paar interessante variaties aan de WORTELTJES ANDERS. Of het verhaal van een groente die behoefte heeft aan boeiend, afwisse lend gezelschap! Dit „gezelschap" kunt u er in het algemeen het beste tegen het eind van de kooktijd bjj doen: fijn gesneden ui, prei, selderij, champignons, olijven en natuurlijk pe terselie, doperwten en peultjes, voor zover u ervan houdt. Vergeet u vooral niet wat suiker mee te koken. Een andere mogelijkheid: WORTELTJES IN WITTE SAUS. Maak op de gewore manier worteltjes gaar; misschien kunt u ze voor de verandering eens in schijfjes of reepjes h6. De opgave luidt: wit speelt en wint! De oplossing van dit juweel zal de minder geroutineerde schakers on der u versteld doen staan van de mogelijkheden, die het schaakspel biedt. Zo op het eerste gezicht zal zelfs Jervaren wedstrijdschaker me- VOOf? DE K/NDERBN EEN DOLFUN FEESTJE. Een verjaardag? of zo maar een gezellig kinderpartijtje? Laat ze lachen om de dwaze capri olen van zeeleeuwen en ademloos genieten van de onwaarschijnlijk hoge sprongen van dolfijnen in de show van het DOLFIRODAM. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur.Toegang: kinde ren 2.-, volwassenen ƒ3.- DOLFIRODAM-Rotterdam Leuvehaven 1. Bij metrostation VBeurs. Tel. 010-137800. j TANDTECHNICUS is thans gevestigd in de SPIEGELSTRAAT 2A R'dam, Spangen (t.o. Spartaterrein) bij eindpunt tramlijn 6 en 11. TeL 37.76.24. DAGELIJKS geopend van 8 tot 18 uur. DINSDAGS en DON DERDAGS van 8 tot-20. uur. 's Za- ruTluw*oude kunst gebit IN BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUW! VEDERLICHT NYLON PROTHESE na gemaakte afspraak des- fiïïirfMPAG 'mmSim Hedendaagse kunst in museum Boymans In een reeks zalen van het Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam is tot en met 9 juni een keuze te zien uit het eigen bezit aan hedendaagse kunst, verworven in de afgelopen ja- Behalve de zaal die onlangs werd inge richt met de nieuw aangekochte wer ken van Dali, zijn nu tien zalen aan de moderne kunst gewijd. Verschillende van de geëxposeerde aanwinsten kon den nog niet eerder worden getoond. Onder andere zijn de volgende kunste naars vertegenwoordigd: Baljeu, Struy- cken, Volten, Soto, Le Pare, Ad Dek kers, Kor Bekker, Jan van Munster, Pistoletto, Fontana, Genoves, Zekveld, Lucassen, Raveel. In deze zalen zal op 25 juni de tentoonstelling „De Meta morfose van het Object" worden geo pend, die op het ogenblik is ingericht in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel snijden. Ze zijn dan bovendien eerder gaar. Maak een gebonden sausje door in een pan twee eetlepels boter of margarine te laten smelten, er twee eetlepels bloeni door te roeren (zacht vuur en goed 'roeren) en er daarna bouillon (hoeveelheid naar smaak) bij te doen tot een goed gebonden saus is ontstaan. In plaats van bouillon kunt u ook room nemen, erg lekker maar iets kostbaarder en ook wat 2waaider. Er. de gare worteltjes door roeren, alles goed heet maken en er op het laatste moment fijngeknipte peterselie, of voor de verandering wat fijngesneden groen van een preitje over strooien. theelepels suiker, 1 of 2 eetlepels boter of margarine en een mespunt peper. Doe de groente erin, sluit de pan goed af en laat op niet te lage vlam het water verkoken. Daarna op getemperd vuur en onder voortdurend roeren de worteltjes heel lichtbruin laten kleuren en met veel peterselie en wat gebakken stukjes ui en spek bestrooid op tafel brengen. En nu nog wat BLOEMKOOLVARIATIES. Bestrooi de bloemkool, behalve met nootmuskaat, eens met fijngesneden en even in wat vet gefruite prei, met fijngehakte noten (geen pinda's) of met even in boter of margarine ge bruinde broodkruimels, en garneer ze met plakken vlug en kort gebakken tomaat. U .kunt ook de bloemkool roosjes na het koken - maar maak ze niet te gaar - even bakken in wat boter of margarine, waarin naar uw smaak wat ui of knoflook (of allebei! laat meestoven. Enige afwisseling kan aangebracht worden door de verplichte witte saus wat anders klaar te maken. Probeert u eens er wat fijngesneden champignons mee gaar in te laten worden, of er, vlak voordat u de saus over de bloemkool giet, flink wat geraspte kaas door te roeren. Dan wel minder zout gebruiken, zowel in het kookwater als in de saus. Thea 'neigen tuin... En wat voor een tuin. 'n Tuin, waarin u zo vaak u maar wilt kunt genieten van de uitbundige planten- weelde in de kassen. neem'n blijdorp jaarabonnement 20:- Voor 65+ers 12,50. Kan op iedere willekeurige dag ingaan.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3