Citroen GS in veel opzichten bijzonder 25 125 V13NM VENDA Titel Auto van het jaar terecht I?5 II5 Tt 85 85 Het Zuiden DE HAVENLOODS Belangrijkste kenmerken Technische gegevens Prestaties en prijzen IO-gulden aanbieding 169 98 390 59 65 69 3.3 1! 59 79, DE HAVENLOODS. De onderscheiding „Auto van het Jaar" krijgt een auto niet zomaar. De journalisten, die met elkaar de onderscheiding verlenen, zoeken echt wel goed uit welke auto's, die in een bepaald jaar uitgebracht zijn, echte uitschieters zijn. Vorig jaar besloten die journalisten, dat de nieuwe Citroen GS de titel „Auto van het Jaar" verdiende. En ze deden het echt niet ondoordacht, dat is me wel gebleken na een week rijden in deze bijzondere auto. In feite is elke Citroen een bijzondere auto. Alle typen wijken op het punt van de vering en wielophanging af van de produkten, die de concurrentie maakt en ook vele details zijn vaak uniek voor dit Franse merk. Toch had men bij Citroen met één groot probleem te kampen: er was geen tussenmodel tussen de serie kleine modellen (topmodel: de Ami-8) en de grote typen (D-serie). Het prijsverschil lag zo rond de 5500 gulden, en dat was wel wat erg veel. Vandaar ook, dat de Citroen GS vooral bij de dealers (die bij Citroen „agenten" en „consessionaires" heten) van harte welkom was met zijn prijs van rond de 9000 gulden. Helaas is die prijs nu al tweemaal verhoogd, maar dat geldt ook voor modellen van vele andere merken. Bankstel eenvormigheid in te bespeuren. De snelheidsmeter bestaat uit een rond verlicht venstertje, waarachter het ge tal dat de snelheid aangeeft verschijnt. Het uiterlijk van de GS is zeer opvallend. De lijn is gestrekt, sportief en nogal origineel, vooral in deze klasse. Toch is de wagen niet gek groot met zijn 412 centimeters lengte en 161 centimeters breedte. Dat hij zo lang lijkt komt mede door de geringe hoog te van 135 cm. in het interieur is echter volop ruimte, zowel voor- als achterin. Instappen is door de vier ruime deuren voor iedereen even ge makkelijk en eenmaal binnen valt men neer in zachte stoelen met het comfort van een duur bankstel. In de goedko pere uitvoering zijn de stoelen met kunstleer bekleed; in de „Club" is er een stoffen bekleding, die helaas wat besmettelijk is. Op de vloeren en ook in de bagageruimte ligt tapijt. De portierramen kunnen alle naar bene den worden gedraaid. Het dashboard is al even origineel als de rest van de »"tn: er is totaal geen De toerenteller - standaard in de Club heeft ook een zeer typische vorm en ook de groepering van diverse schakelaars is typisch, maar enigszins onpraktisch. Rechts is er een klein en onhandig dashboardkastje, maar de plank rechts onder het dashboard heeft meer nut. Het enige bezwaar, dat tegen dit dashboard gemaakt kan wor den, is het feit, dat geen poging is gedaan te verbergen, dat er heel een voudig plastic materiaal voor gebruikt is. Alle controlelampjes zijn bij elkaar gegroepeerd, maar niet van symbolen voorzien. Het stuurwiel - met één spaak - is klein en met leer bekleed. De versnellingshandle staat op de vloer, uniek voor Citroen! De handle van de handrem is fn het dashboard ondergebracht, wat na enige gewen- Ondanks compacte bouw veel bin nenruimte Uitstekende vering en wegligging Opvallend uiterlijk Tegenvallend benzineverbruik MOTOR: 4 cilinders, twee aan twee tegenover elkaar (boxer), inhoud 1015 cc., boring x slag 74 x 59 mm., compr. verh. 9 1, max. verm. 61 SAE-pk bij 6750 omw/min. (55,5 DIN-pk bij 6500 omw/min), max. koppel (SAE) 7,5 of (DIN) 7,2 kgm bij 3500 omw/min. Dubbelpoorts register-carburateur, handbediende choke. Bovenliggende nokkenassen, één per cilinderpaar, aandrijving via kunststof getande riem. Geforceerde luchtkoeling. Wisselstroomdynamo 490 Watt. Accu 12 Volt, 35 Ah. 4 portie- ONDERSTEL EN CARROSSERIE: 2 ren Vering voor en achter onafhankelijk d.m.v. hydro-pneumatische veerelementen. Schijfremmen, voor en achter, gescheiden remcircuits, remkrachtverdeler in circuit naar achterwielen, servo-bekrachtiging. Handrem op voorwielen werkend, in dashboard geplaatst. Stuurinrichting met tandheugel en rondsel, aantal omwentelingen 3 3/4. TRANSMISSI: Voorwielaandrijving, droge plaatkoppeling. Handgescha- kelde vierversnellingsbak, geheel gesynchroniseerd. Versnellingshandle op vloer. MATEN EN GEWICHTEN: Lente 412 cm., breedte 160,8 cm., hoogte (met draaiende motor) 135 cm., wielbasis 255 cm., spoor breedte voor 137,8 cm., achter 132,8 cm., draaicirkel 9,4 meter. Gewicht volgens kentekenbewijs 870 kg., volgens fabriek 880 kg., toelaatbaar totaalgewicht 1295 kg. Inhoud bagageruimte 465 liter, inhoud benzinetank 43 liter. Bandenmaat 145 SR 15 (Michelin ZX). UITRUSTING: Benzinestandmeter, voltmeter, toerenteller, uurwerk, dagkilometerteller, verklikkerlampjes voor oliedruk, groot licht, inge schakelde verlichting, richtingaanwijzers, verwarmde achterruit, knip perlichteninstallatie en druk in hydraulisch systeem. Clignoteurs zonder automatische terugslag. Regelbare dashboardverlichting. Stuur- slot. Ruitewissers met twee snelheden. Handbediende ruitesproeier. Verwarming werkend met koellucht en warmtewisselaar en met aanjager (één snelheid). Ventilator voor frisse lucht, toevoeropeningen voor frisse lucht, geen doorstroomventilatie. Verwarmde achterruit. Binnenverlichting werkend via beide voorportieren; verlichting in bagageruimte. Lichtsignaal. Achteruitrijlampen. Koplampen met halo geen-lampen. Knipperlichteninstallatie. Aansteker, asbak voor, twee achter. Voorstoelen met verstelbare rugleuningen. Tapijt op vloer en in bagageruimte. Armsteunen aan alle portieren. Twee zonnekleppen met make-up spiegel rechts. Achteruitkijkspiegel met dag/nachtstand. Tweepunts autogordels voorin. Kindersloten op achterportieren. (Dit is de uitrusting van het Club-type. Bij het type Confort ontbreken diverse details.) MAX. SNELHEID: 145 a 155 km/uur. BENZINEVERBRUIK: 1 liter superbenzine per 9,6 km. (gemiddeld testverbruik). PRIJZEN: GS Club f9240.- GS Confort f 8570.- Extra voor semi-automaat f710.—. ning een heel praktische plaats blijkt te zijn. Motor valt mee Over de motor van de Citroen GS is al veel gezegd en geschreven. Een inhoud van net 1000 cc zou te weinig zijn voor zo'n auto en dergelijke. Maar deze 1015 cc. grote viercilinder levert 55 DIN-pk en dat is evenveel als diverse motoren met een inhoud van 1300 cc. of meer. Bovendien draait deze motor erg gemakkelijk hoge toe rentallen, wat veroorzaakt wordt door de bovenliggende nokkenassen boven elk cilinderpaar (de cilinders liggen twee aan twee tegenover elkaar). Het is een typische korteslag-motor (boring x slag is 74 x 59). Dat bete kent, dat de snelheid van de zuigers meevalt; ook als de motor hard draait. Al met al is de Citroen GS helemaal 'geen langzame auto: optrekken van stilstand tot 100 km/uur neemt 18,4 seconden in beslag, wat meer regel dan uitzondering is in de klasse tot 10.000 gulden. Voorwaarde is echter wel, dat veel geschakeld wordt: pas boven de 4000 omw/min. begint de motor goed te trekken en dit blijft doorgaan tot 6500 omw./min., waar de rode streep begint. Dit geldt óók voor de vierde versnelling. Door middel van het enigs zins stroef schakelende pookje is het in de praktijk mogelijk de toerenteller- naald altijd bóven de 4000 toeren te houden, en dat is wel zo prettig, Moet er met een constante snelheid gereden worden dan mag het toerental best zakken tot 2500 of zelfs 2000 toeren. De motor draait dan nog soepeitjes rond maar heeft dan erg weinig trek kracht. Het verbruik van de GS-motor valt eerlijk gezegd een beetje tegen. Niet gezien zijn prestaties, maar gezien de zuinige reputatie van Citroen: ik mat een verbruik van 1 liter superbenzine per 9,6 km. Citroen experimenteert echter nog met carburateurs, dus dit verbruik is bepaald geen maatstaf. Een zeer prettige eigenschap van deze mo tor is de grote geruisloosheid, te meer opvalt, omdat ze luchtgekoeld is. Bij stationair draaien geeft alleen de toerenteller uitsluitsel over het al of niet draaien van de motor, bij klim mende toerentallen is slechts een be scheiden geruis te horen. Ook bij hoge snelheden - 140 km/uur constant kan makkelijk - is het motorgeluid be scheiden, wat gecombineerd met de totale afwezigheid van windgeruis bij zonder plezierig en comfortabel aan doet. Supercomfort Net als de grote Citroens wordt de GS geveerd via een veersysteem, dat met gasdruk en olie werkt (hydro-pneuma- tisch). De vier wielen zijn elk aan een eigen veerarm bevestigd, die wordt afgeveerd door een gasgevulde bol, die tevens als schokdemper dienstdoet. Elke veerbol is door middel van hy draulische leidingen met de andere bollen verbonden en bovendien ss er een centrale hoogteregeling, die door de motor van energie wordt voorzien en die ervoor zorgt, dat de afstand tussen carrosserie en wegdek altijd constant blijft, ongeacht het gewicht van de belasting. Ook bij deze GS komt de carrosserie na het starten van de motor omhoog. Met een handle op de vloer kan de carrosserie eventueel ook nog hoger worden gezet, wat wel eens handig kan zijn bij het overwin nen van een hindernis of bij het verwisselen van wielen. In de praktijk voldoet deze vering meer dan uitstekend. Het veercomfort is geweldig groot, doordat vrijwel alle oneffenheden klein én wat groter opgevangen en geëlimineerd worden. Vooral bij zo'n betrekkelijk kleine auto valt dit op - meer nog dan bij de grote Citroëns omdat grote wagens nu eenmaal in de regel beter veren dan Wegligging 'Natuurlijk is de GS een auto met voorwielaandrijving. De wagen laat zich fijn sturen met zijn kleine, vrij licht draaiende, en toch tamelijk direc te stuurwiel. De koers kan heel precies VW kevers en Fiats duurder De Kever-modellen van Volkswagen en diverse modellen Fiats zijn onlangs in prijs verhoogd. Voor de Kevers gelden nu de volgende prijzen (inclusief kunstlederen bekle ding): 1200 f5928. (was f5745.60); 1300 f 6800.10 (was f 6646.20); 1302 f 7296.— (was f6999.60) en 1302S f7638.-(was f7341.60). Bij Fiat gelden nu de volgende prijzen: 500D f4389.- (was f4275.-); 500 Lusso f4731 - (was f4560.-); 128 2-drs. f7239 - (was f6897.-); 128 4-drs. f7638.- (was f7296.-); 124 f8208.- (was f7866.-); 124 Special f9291.- (was f8949.-); 124 Special T f9804.- (was f9462.-); 125 f9975.- (was f9804. 125 Special f 11.286.- (was f 10.944.-). De prij-, zen van de 600, de 850, de 130 en de Dino zijn niet verhoogd. De 124 Sport-modellen zijn f285.— duurder, geworden. De nieuwe prijs van de Autobianchi A 111 is f6.783.- (was f6555.-) en de A 111 kost nu f9804.- (was f 9462.-). TOYOTA GOOSENÏ worden aangegeven en de wagen volgt deze gewillig. Op de snelweg zijn hoge snelheden mogelijk zonder dat wind een serieuze invloed op de koers uitoe fent en ook op een natte weg blijft de wagen steeds goed bestuurbaar, wat ook mede te danken is aan de uitste kende Michelin ZX-banden. In boch ten lévert de GS weinig problemen op: de wagen stuurt nogal neutraal en er is weinig verschil in bochtgedrag met trekkende en afremmende motor. Het overhellen van de carrosserie valt erg mee en dribbelen treedt nooit op. Remmen met de GS is haast een even De achterzijde van de GS is van hei de bagageklep opent. De bagageruimte ^afgehakte type. Bijzonder is dat is diep en rechthoekig gevormd, door het optillen van de achterbumper TIP: Lmte-awdbeien coupe Vul een kelkglas met doormidden gesneden aardbeien. Strooi er bruine suiker op en giet er jus d'orange overheen. Ter kennismaking fles h 0.946 liter van 1.45 voor tammmsttp HooayMary: Meng door elkaar6-8 eetlepels tomatensap i eetlepel wodka j j2 theelepel citroensap, versgemalen peper Dole ananasstukjes op zware siroop 2-3 druppels Tabascosaus célerizout Serveer met blokjes ijs. Ter kennismaking fles a 0.946 liter van 1.45 voor 250 gram 55. Nu 2 voor Biefstuk tartaar, 100 gram nu voor Magere varkenslap per kilo slechts AgQ Granny Smith per kilo gelden tjm 22 meia.s Hollandse bloemkool, nu gemerkte aanbiedingen Kip van 't spit, Haringsalade wit, 100 gram Deze aanbiedingen zijn geldig vari woensdag 19 mei t/m woensdag 26 groot genoegen als het rijden ermee. De wagen heeft schrijfremmen op alle wielen, er is een servo-bekrachtiging en een remkrachtbegrenzer in het circuit naar de achterwielschijven. Het rempe daal behoeft heel weinig kracht maar toch is de remkracht uitstekend te doseren. Belangrijk is ook, dat het rempedaal maar heel weinig vrije slag heeft, waardoor geen fracties van se conden verloren gaan bij noodstops Vering Het comfort van de Citroen GS is door de geweldige vering, de vrij stille motor en de uitstekende stoelen uiterst groot. Het enige wat er enigszins afbreuk aan doet zijn de banden, die op slechté wegdekken goed hoorbaar zijn en ook het feit, dat de vierde versnelling een goed hoorbaar gegier produceert zal niet iedereen zo prettig vinden. Wél prettig is het ventilatiesysteem, dat een redelijk grote hoeveelheud frisse lucht ter weerszijden van het dashboard bin nenlaat, eventueel gesteund door frisse lucht vr onder de voorruit of uit de voetenruimte. De frisse lucht is te combineren met warme lucht, maar siriaasafipdsap Dat is zuiver sap, bereid uit de zonnigste sinaasappelen. In een royale bijna-literfles, die toch heel laag geprijsd is. Proef dat sap: puur, of gemixed met dranken of vruchten. helaas had mijn testwagen de narig heid, dat het niet mogelijk was de toevoer van warme lucht geheel af te sluiten. Tijdens warme dagen een kwel ling! De afwerking van de GS is over het algemeen wel goed, maar toch lijken diverse details een beetje zwakjes in elkaar te zitten. De deursloten met de priegelige sleuteltjes bijvoorbeeld, en ook de diverse rammeltjes in onze testwagen (15.000 km. op de teller) leken daarop te wijzen. Maar afgezien van deze kleinigheden is de Citroen GS een heel bijzondere auto met heel bijzondere eigenschappen, snel op de snelweg, compact in stadsverkeer, mede dank zij een korte draaicirkel van 9,4 meter makkelijk parkeerbaar en daarbij .uiterst comfortabel. Enige twijfel omtrent de levensduur van de bjj zeer hoge toerentallen werkende motor ligt voor de hand, maar op dit punt kan alleen de toekomst uitsluitsel bieden. En er is een goede kans, dat die levensduur best mee zal vallen. Wat mij betreft heeft de GS de titel „Auto van het Jaar" volledig verdiend. PETER NOORLAND. Maico makreelfilets/ Blik 125 gram van 69 voor Diepvries patates frites. Zak a 1000 gram van 1.58 voor 1 Waar vindt u zo'n grote fles puur tomatensap voor zo'n prijsje? Toch zeker alleen bij uw warenhuisLekker om zo te drinken, maar ook ideaal als basis voor een pittige kombinatie. TIP: Verse vleeswaren Filet d'Alsace. 100 Gram van 1.19 voor Artland Fleischwurst. Vacuüm verpakt. Stuk a 300 gram van 1.98 voor Venda gebraden rollette. Vacuüm verpakt. 100 Gram van 75 voor llette. 39 Hero abrikozenjam. Huishoud I. Per pot a 450 gram van 1.36 voor *10 Italiaanse deegwaren. Diverse leuke modellen. Per pak a 500 gram van 98 voor Venda sperziebonen witband. 1/1 - Blik van 79 voor Zwan hamburgers in goudbruine jus. Blik a 530 gram 'van 2.50 voor -f98 1970 Paradieströpfchen. Mosel of Rheinhessen. Literfles van 3.75 voor 25 Wafeldoekjes. Set 3 stuks (30 x 35 cm) van 1.- voor Uit onze chocolaterie Fazer Finse likeurbonbons. Diverse smaken. Doos a 200 gram 9™ van 2.25 voor Venda pitmoppen. Pak a 200 gram 39 voor Vruchtendrups assortie. Ca. 200 gram van 89 voor assortie. VROOM DREESMANN j uw prijsbewuste warenhuis ROTTERDAM - VLAARDINGEN A

De Havenloods | 1971 | | pagina 4