mm Drie tentoonstellingen t in het Bouwcentrum Bedbanken, tekens, speelscu/pturen Historisch Genootschap organiseert prijsvraag Blijf-bij cursus voor hei-bazen Modewedstrijd op Pasar Malam in Den Haag Informatie en poezie op straat Misschien komt er een "moordkuil" op de Lijnbaan DE HAVENLOODS, DINSDAG 18 MEI 1971 Vanaf vrijdag worden er in het Bouw centrum aan het Weena 700 te Rotter dam 3 exposities tegelijkertijd gehou den. Het zijn de tentoonstellingen Dunlopillo Design Award, Tekens van Günter Kampfe en Speelbeesten van Pieter Kortekaas. De Dunlopillo Design Award is een internationale prijsvraag, bestemd zo wel voor reeds werkzame industriële vormgevers als voor studenten, die sinds 1961 wordt georganiseerd door Dunlop Ltd. in Engeland. Van de 4 bekroonde ontwerpen van de prijs vraag 1970 waren er 3 van Britten en één van een Nederlander. Die Nedfer- lander was Maarten van Lelyveld, in dustrieel vormgever bij Philips in Drachten. Hij ontwierp een bedbank, die er zowel goed uitziet als wat betreft het ombouwen van bed naar bank— even eenvoudig als ingenieus bedacht is. Zijn ontwerp oogstte bij de jury dermate veel waardering, dat niet alleen zjjn ontwerp bekroond werd, maar hij ook nog werd uitgeroepen tot "algeheel winnaar van de prijsvraag. Verder is op deze expositie nog een uit vier zeer zachte, luie stoelen samenge steld bed te zien van A. Lloyd; een in een zitkist om te toveren bed van B. Whitten en een ingenieus klapstoeltje van P. Elliott KSmpfe Günter Kampfe is een in 1914 geboren kunstenaar, die na de oorlog een nieu we start moest maken, omdat al het geen hij daarvoor gemaakt had door het oorlogsgeweld verloren was gegaan. Hij startte weer als schilder en graficus, experimenteerde met allerlei drukma- terialen en maakte collages. Vandaar was het maar één stap naar materie schilderijen, van waaruit hij vervolgens kwam tot metaalconstructies om zich tenslotte sinds verleden jaar bezig te houden met zijn „tekens". Zijn „tekens", in emaille op stalen panelen van 80x80 cm. vastgelegde afbeeldingen, roepen sterke associaties op aan verkeerstekens, alleen hebben de tekens van Kampfe in tegenstelling tot verkeerstekèns een puur estheti sche functie. Men behoeft achter de bijna onpersoonlijke en binnen het kader van strak afgepaalde formules opgebouwde tekens niets meer te zoe ken dan men ziet. Men kan ze nemen zoals ze zijn: gewoon mooie tekens voor mensen uit een industrietijdperk, waarin geometrische kunst een integre- xend onderdeel is geworden van onze omgeving. Ze kunnen gebruikt worden als decora tie op gevels van gebouwen; tegen bomen of opgebouwd tot „totempa len" langs wegen of in tuinen. Functie f Tenslotte de Hen polyester speelsculp- turen van Pieter Kortekaas uit het Noordlimburgse Gennep. Op een aantal plaatsen in Nederland (Emmen, Hattem, Gennep en Millin- gen aan de Rijn) hebben de speelbees ten van Kortekaas hun veelvoudige kJeugdtoernooi Feijenoord Op vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 mei zullen.op de velden van het Stadion Feyenoord voor de twaalfde maal tien jeugdteams uit binnen- en buitenland elkaar bestrijden in het Feyenoord jeugdtoernooi. De deelne mende jeugdelftallen zijn: Tottenham Hotspur (Engeland), Newcastle United (Engeland), Standard Luik (België), Schalke 04 (West-Duitsland), Horrkjj- ping (Zweden) en Boldklubben 1903 (Denemarken). Uit Nederland komen: Go Ahead, A.D.O., Sparta, Feyenoord. Auto's, die ogenblikkelijk ingezet zou den kunnen worden in een gangster film, spelend in de dertiger jaren, dienden de vorige week als vervoermid del voor een trouwpartij. Woensdag morgen, kwart voor twaalf, arriveerde de anders-dan-andere stoet op de Rot terdamse Coolsingel voor het stadhuis. F. Zegvaard uit de Mekrapstraat 16a en Jenny Reyul uit de Vinkestraat allebei in Rotterdam) deden een ou- functie al bewezen. Ook particulieren in binnen- en buitenland hebben zich al van een aantal speelbeesten van Kortekaas verzekerd Tekens-van Kampfe. Kortekaas gelooft, dat zijn speelbees ten vooral in moderne woonwijken, waar veel mensen bjj elkaar wonen een compensatie kunnen bieden voor het ontbreken van de „echte" natuur. Zijn speelbeesten nemen een .aantal functies van de echte natuur over: de speel- functie (kinderen kunnen erin gaan zitten en erin klauteren); de ontwikke- lingsfunotie (ze prikkelen de fantasie, zowel van jongeren als van ouderen) en de kijkfunctie (ze vormen een tegen wicht tegen de strakke en functionele bouw van de woonwijken). Hij heeft als materiaal voor zijn sculp turen polyester gekozen, omdat dit materiaal wat betreft sterkte, kleurmo- gelijkheden, aanvoelen en schoonhou den een aantal voordelen biedt en hij bouwde zijn dieren op uit ronde vlak- keh en vormen, zodat kinderen zich niet aan de speelbeesten kunnen ver wonden. Ze kunnen worden bekeken en - door de liefhebbers - geprobeerd in het Rotterdams Bouwcentrum. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Historisch Genootschap „Roterodamum" in mei 1972 zal een prijsvraag worden uitgeschreven voor een oorspronkelijke geschiedkundige studie betreffende Rotterdam. De stu die moet gebaseerd zijn op archiefon derzoek en mag niet eerder zijn gepu bliceerd. Men is vrij in het kiezen van een tijdvak. De omvang moet tenmin ste 5.000 woorden bedragen. De jury, die de inzendingen zal beoordelen, zal bestaan uit de heren mr. W. F. Lich- tenauer, dr. A. J. Teychiné Stakenburg en prof. dr. J. H. van Stuyvenberg. Inzendingen moeten voor 31 januari 1972 in schrijfmachineschrift (in drie voud) binnen zijn bij het secretariaat van het Genootschap, Mecklenburg- laan 6 te Rotterdam (nadere inlichtin gen kunnen hier ook ingewonnen wor den). Inzenders dingen mee naar een prijs van 1.000 gulden. De inzendingen dienen anoniem te zijn en van een motto te worden voorzien. In een bijgaande, gesloten enveloppe met ditzelfde motto moeten zich naam en adres van de inzender bevinden. Schrijvers gaan door inzending accoord met eventuele publicatie van hun stu die in het Rotterdamse jaarboekje, volgens de gebruikelijke voorwaarden. De jury zal over de beoordeling van de inzendingen verslag uitbrengen aan het •bestuur van het Genootschap, dat naar aanleiding van het advies de prijs toe kent. Is de jury van oordeel, dat geen der inzendingen voor de prijs in aan merking komt, dan vindt geen toeken ning plaats. }^es£eeld^eesriva^Konekaas^ Concours-hippique te Bergen - op Zoom Op de twee Pinksterdagen. 30 en 31 mei, zal op de renbaan Kijk in de Pot van Bergen op Zoom weer het traditio nele concours-hippique van de West- Brabantse Harddraverij- en Concours- Hippiqueverenigmg worden gehouden. Het programma voor de beide Pink sterdagen is in twee delen gesplitst. Het concours van de eerste dag wordt gehouden onder auspiciën van de Ne derlandse Hippische Sportbond. De tweede dag is geheel gereserveerd voor de Landelijke Rijverenigingen. Op de eerste PinksteVdag begint het programma met een licht springcon cours. Hierop volgt het nummer „Speel uw spel", voor het publiek een boeiend en opwindend onderdeel, waarin de ruiters naar eigen inzicht op een zwaar parcours moeten trachten zoveel mogelijk punten te verzamelen. Het geheel zal worden afgewisseld met carrousel- en voltigenummers, terwijl er ook nog een hengstenshow zal worden gehouden. Het programma op de tweede Pinkster dag begint in de ochtend met dressuur van 4- en 8-tallen in individuele dres suur L (licht) en M (middel) 1 en 2 en Z (zwaar) 1 en 2. Om 2 uur in de middag heeft de gebruikelijke parade plaats. Na de parade begint het springcon cours in de drie categorieën B (begin ners), L (licht) en M (middel). Zelf toneelspelen Van 28 juni tot 1 augustus organiseert jeugd en toneel, de jeugdsectie van het Nederlands Centrum voor Amateurto neel, in het Europahuis in Bemelen een vijfweeks theaterproject. Onder leiding van Anton van Geffen kunnen jonge ren van 16 tot 23 jaar aan dit project, met als einddoel een experimentele productie, meewerken. De voorstelling zal in een aantal plaatsen worden- gespeeld. Kosten van deelneming be dragen f70.- per week. Opgave en inlichtingen bij het NCA, Zandpad 28 Maarssen. Telefoon 03465-2543. De Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf start op 6 september met een blijf-bij-cursus Hei-bazen. De cursus is bedoeld voor degenen, die reeds lei ding geven en voor hen, die ernaar streven ooit zelf de leiding over het werk in de put te nemen. De leerstof is zodanig opgebouwd, dat geen speciale vooropleiding nodig is. In de cursus is tevens een methodiek ingebouwd, zo dat zij die willen bijblijven, maar niet precies weten hoe, leren de nodige kennis te vergaren. De leerstof geeft algemeen inzicht in werkorganisatie, planning en werkverdeüng, zowel bij de werkvoorbereiding als bij de uitvoe ring op de bouwplaats. Cursisten krij gen les over krachten en spanningen, maar ook over grondmechanica, over materiaal en materieel. Eveneens wordt men ingewijd in veiligheid en arbeidsinspectie. Aan de cursus zijn geen kosten verbon den als het bedrijf, waar men werkt, aangesloten is bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Het opleidings- en ontwikkelingsfonds betaalt dan tte stu die. De cursus zal worden gehouden in het Bouwcentrum aan het Weena 700 te Rotterdam en loopt over 19 avon den. Nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen bij de organiserende stichting, postbus 1256. Den Haag (tel. 070-85.23.06, toestel 21). Het Nederlandsche Roode Kruis zal van 24 mei tot en met 5 juni zijn grote jaarlijkse inzamelingscampagne houden. Van de Ne derlandse bevolking zal het afhangen of ook dit jaar weer alle Rode Kruis-taken - natio naal en internationaal- kunnen worden blijven vervuld. De Haagse Pasar Malam Tong Tong - van 29 juni tot en met 3 jufi in de Houtrusthallen - organiseert een mo dewedstrijd voor iedereen. De op dracht is van de exotische Bouboudi- ma-stoffen een eigentijds zomers kle dingstuk te ontwerpen en het zelf (of door een vriendin) op een van de Pasar Malam-dagen voor een deskundige jury - ondermeer bestaande uit de Haagse mode-ontwerpers Thea van Loon en Leon Bouter - te (laten) showen. Voor de winnares, of winnaar, heeft de Pasar Malam Tong Tong in samenwer king met het Haagse reisbureau Neropa een geheel verzorgde 17-daagse vlieg reis naar Djakarta gereserveerd, verblijf in Ramayana City HoteL Naast deze modewedstrijd biedt da 13de Pasar Malam nog tal van andere „mode-zaken": oosterse kleding en sie raden. hippe boutiques (ook voor kin deren) en tijdens het amusementspro gramma dagelijks modeshows. Voor nadere inlichtingen en wedstrijd- formulieren kan men zich wenden tot de Pasar Malam Tong Tong, Lange Voorhout 25B te Den Haag. Europoortritten van de RET Ook dit jaar organiseert de RET weer Europoortritten. Bustochten, kilome- terslang door het contrasterende ge bied. .Industrielandschappen en lieflij ke stadjes, alles is inbegrepen. De ritten worden dit jaar gehouden op zondag 30 en maandag 31 mei (pink- steren). Vervolgens elke woensdag en zondag tot en met de maand septem ber. Vertrekpunt is de centrale post van de RET op het Stationsplein te Rotterdam. Woensdag wordt om 9.30 uur en zondag om 11 uur gestart. Een rit duurt ongeveer 5 uur. Er zijn 2 stops: bij Eur-o-rama en in Den BrieL Voor kinderen tot 14 jaar kost de Europoortrit f 5,- en voor de overigen f 7,-. Inbegrepen bij deze prijs zijn de toegang tot de expositie en filmverto ning in het voorlichtingscentrum Eur- o-rama op de Maasvlakte en een metro rit van het station* Slinge naar het Centraal Station. Eveneens wordt er een gedetailleerde routekaart met de nodige documentatie verstrekt. Kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de chauffeur in de bus aan het begin van de rit. Gezelschappen kun nen ook op andere dagen dan hierbo ven vermeld een Europoortrit maken. Tijdige afspraken kunnen gemaakt worden met de afdeling voorlichting van de RET, Kleiweg 244 te Rotter dam, tel. 010-180200 (tsL 177 of 178). Verkiezing mr.Holland Zondagmiddag 23 mei om 2 uur orga niseert de Internationale Federatie voor Bodybuilders in de grote zaal van gebouw Palace te Rotterdam een bo dybuilding- en haltersportshow. Te vens zullen er verkiezingen zijn van mr. Holland en mr. International. Mr. Hol land zal Nederland in septemberverte- genwoordigen bij de verkiezingen voor mr. Europe in Essen en mr. Universe in Parijs. Aan de mr. International-verkie zing zullen 15 buitenlandse en 2 Ne derlandse deelnemers meedoen. Deze zomer bestaat de stoel- en meu belfabriek Landweer te Eibergen 40 jaar. In februari van dit jaar bereikte de fabriek met haar produktie zelfs een ongekend hoogtepunt: de 5 mil joenste stoel kwam gereed. Een ver heugend geluid in een industrietak, die niet overal reden tot juichen heeft. Momenteel worden 260.000 stoelen per jaar geproduceerd. In Rotterdam voert Lindhome meube len aan de Kleiweg 780 veel Landweer- produkten. Vanaf tweede Pinksterdag houdt deze firma een grote show in haar toonzaal. Aan de lopende band komen de Eibergse stoelen gereed (zie foto). CITROëN heeft in het jaar 1970 een verlies geleden van 245 miljoen gulden. Hierin was een afschrijving begrepen van 206 miljoen. Het verlies is ont staan door grote kostenstijgingen en door een kostbaar moderniseringspro gramma. De toekomst ziet Citroën's hoofddirectie echter met optimisme tegemoet, niet in het minst door het succes van de nieuwe GS. Vanuit de gedachte, dat „de boekhan del het doorgangshuis van de informa tie moet zijn" gaat boekhandel Voor hoeve en Dietrich de zaken in het pas geopende filiaal bij het Rotterdamse Lijnbaancentrum, boekhandel Onder de Poort, moderner aanpakken. Vanaf vrijdag zal een groot aantal initiatieven worden genomen, dat enerzijds het publiek dichter bij de informatie moet brengen en anderzijds meer levendig heid moet geven aan het stadsbeeld. De informatie waar het in de eerste plaats om gaat is die, die we „under ground" zijn gaan noemen: bulletins van actiecomité's, uitgaven van inci dentele groepen over een gespeciali seerd onderwerp, uitgaven van kleine uitgeverijen als bijvoorbeeld Thomas Rap. Getracht wordt de zaak een duidelijk Rotterdams accent te geven. Dat houdt in, dat bijvoorbeeld ook een uitgave zoals Hans Abelman die on langs verzorgde met een verslag van werkzaamheden, die tenslotte uit mondden in de reconstructie van het Pijnackerplèin, een uiterst boeiend stuk informatie, verkrijgbaar zal zijn. Maar ook de gestencilde uitgave van het uitvoerige overzicht van de haven staking, dat het UVB het licht deed zien. Zo is er meer te bedenken. Het plan is ook om buiten een grote leestafel neer te zetten, waarop zoveel mogelijk kranten uit binnen- én bui tenland een plaats krijgen, zodat iedere belangstellende ze kan inzien. In sa menwerking met de exploitant van Pieternel zou bij de leestafel annex terras koffie en andere consumpties geserveerd kunnen worden. De boekhandel beschikt over een ge luidsinstallatie en video-apparatuur. Het is de bedoeling, deze intensief te gebruiken, zodat het publiek al weer dichter bii de informatie, die in een boekhandel hoog ligt opgetast, wordt gebracht. De geluidsinstallatie wordt ook ter beschikking van het publiek gesteld. Wie wat op zijn hart heeft kan in een sprekershoek, die misschien wel „moordkuil" gaat heten, de Verzamelde schare van zijn grieven of boodschap, van zijn vreugde of getuigenis kond doen. Een „vaste plaats" krijgt de poëzie. 's Middags van kwart voor één tot kwart over één is er een half uur „plein poëzie", die of via de band doorkomt of door dichters zelf wordt voorgedra gen. Onmiddellijke reacties van het publiek hierop zijn niet slechts moge lijk, maar vooral wenselijk. Dit is een greep uit de mogelijkheden die Voorhoeve en Dietrich hebben geschapen. Op papier staat nog niet veel vast. Men hoopt, dat het initiatief zo zal aanslaan dat vanuit het publiek zelf „het programma" wordt samenge steld. Met andere woorden: mensen, die informatie hebben en die willen doorgeven kunnen zich met de boek handel in verbinding stellen. Vragen naar Sieb van Hoog, tel. 362144. Vrijdag 4 uur gaat dit nieuwe gebeuren in het hartje stad van start. Herman Wigbold krijgt de eer het in beweging te zetten. De toekomstige moordplek "f

De Havenloods | 1971 | | pagina 7