Morgen lp in het WxxiWhrenHiiis Wollen tapijt 159,50 ^Dncjezonclen Poffende Edammer kazen en een ontplofte tanker van Texaco in de mist HH DE KLERK B.J. GERRESE Sonsbeek treedt buiten de perken DE HAVENLOODS, DINSDAG 25 MEI 1971 21-301 Vrijwillige 1) Als trouwe lezer van De Havenloods wil ik u n.a.v. het ingezonden stuk van de heer Klok mededelen, dat de grote brand van de Sommelsdijk niet 's nachts, maar in de n.m. is uitgebro ken en niet in de Rijnhaven, maar in de Maashaven. De vrijwillige brand weer is hier niet aan te pas gekomen, aangezien de Sommelsdijk op de boei en lag. L. de Jagt, Vlaardingen. Vrijwillige (2) In uw stukjes ben ik nogal dikwijls spuit 23 tegengekomen. Mijn vader was namelijk spuitgast, van spuit 23. Ik was de jongste van 7 kinderen. Mijn vader had voor 1900 al een café op de Scheepmakershaven en later in de Tweeleeuwensteeg en Bierhaven. Daar na is hjj in de handel gegaan en had als standplaats Café Van Houten. Bij mooi weer zat hij altijd tegenover het café op de afzetting van een boom. Ik moest hem altijd eten brengen. Mijn moeder deed dan de aardappelen en groenten in een pannetje en in midden werd dan een kopje zonder oor ge plaatst met jus. Het geheel werd in een kopjesdoek geknoopt. Op een keer kwam ik weer zijn eten brengen en hij zei: „Kleine rot aap waar blijf je nou, ik verrek van de honger". Hij was nog bezig om de knopen van de kopjes doek los te maken, of er was brand alarm. Hü liet alles in de steek en holde naar spuit 23, die stond toen nog aan het eind van de Leuvehaven. Het bleek loos alarm te zijn. Het pannetje stond nog bij de boom, maar trek in zijn eten had hij niet meer. Hij ging bij Van Houten binnen en nam een groot oorglas bier. Dat is gelijk aan 2 boterhammen, zei hij altijd. Als ik mij goed herinner, kostte een groot glas bier toen nog 5 centen. De schrij ver van uw stukje weet niet waar de naam agentenbier vandaan komt. Ik meen mij te herinneren, dat het Gerste 7 was, het goedkoopste bier. Dit kost te - naar ik meen 7 centen per liter en werd agentenbier genoemd. Ook wel het lekbier; dus het schuim van wat met de schuimspaan van het glas werd afgestreken. Waalre hebben een vouwfiets cadeau gekre gen; een geschenk van de baas ter gelegen heid van het officieel in gebruik m Herinneringen aan de Vrijwillige (4) Een maandagmorgen. Ergens in de maand januari. De donkere dagen voor Kerstmis waren laat. Over de stad hing reeds enkele dagen achtereen een dikke mist. Een vette en tegelijkertijd natte nevel. Alles droop van het vocht. Waar je ook ging; overal liep je het risico uit te glijden over het dunne laagje modder, dat zich allengs op het straatoppervlak had gevormd. Het weinige verkeer deed het rustig aan. De trams kropen verwoed bellend over de wegen. Zo diep mogelijk weggedoken in hun jassen haastten mensen zich naar hun werk. Zo vlug mogelijk weer binnenshuis. Het was naar, op ieders gesteld werkend weer. Tien minuten over zeven. De Rotterdamse binnenstad werd op geschrikt door een geweldige knal. Hij rolde over de havens en werd terugge kaatst door de huizen. Door de echo's leek het wel een donderslag. In de omgeving van de Leuvehaven vielen ruiten rinkelend in scherven. Op de hoek van de Wijnhaven en de Wolfs- hoek lag een motorlichter. Het openge spleten dek stond aan twee kanten verfomfaaid omhoog. De schipper en zijn vrouw waren dood. De kleine, die tussen vader en moeder inlag had de ontploffing overleefd. Ook de knecht was er wonder boven wonder goed afgekomen. De brandspuitmeester, die tegenover de hoek Wijnhaven/Wolfshoek zijn winkel had, draaide de sleutel van de buitendeur om. Tegen zeven uur be gonnen meestal zijn eerste vaste klan ten te komen. Hij schudde naar buiten kijkend zijn hoofd. Het weer was slecht. Alle handelaren in zijn tabaks branche moesten dag en nacht blijven stoken om de spullen in goede conditie te bewaren. Niet bepaald bevorderlijk voor een goede verdienste. Net wilde hij zich peinzend afwenden, toen een schrikaanjagende dreun - voorafge gaan door een helle flits - alle andere geluid overdonderde. Snel sloeg hij alarm. Aan hulp geen gebrek. Binnen een mum van tijd stond de spuit van zijn ploeg, al spoedig gevolgd door een paar andere, op de ka. Een zevental stralen werd op de boot1 gericht. Hoe vlugger het schip vol water gespoten was, hoe beter. Dat ook het resterende deel van de lading wel eens voor een explosie' kon zorgen was geenszins denkbeeldig. Ook een der drijvende brandspuiten, de Havendienst IV, was inmiddels langszij gekomen om de lichter vol water te pompen. Reeds een kwartiertjo later verdween de kop van de lichter onder de oppervlakte van het grauwe water. Benzine Pa* op dat moment drong het tot sommige aanwezigen door wat voor gevaar ze gelopen hadden. Want nu de boot gedeeltelik onder water ver dween, begonnen zich voorwerpen van de boot los te maken, die op de stroom wegdobberden. Een kist, nog een kist en overal stond de vijfpuntige Texacoster op. Kisten, stuk voor stuk geladen met tien blikken van tien liter benzine. Daar hadden ze met hun waterstralen een half uur lang op staan spuiten. Bij de reconstructie van dit incident bleek, dat enkele schippers deze boot al als een vreemde eend in de bijt hadden beschouwd. Ze hadden dit schip in deze haven namelijk nog nooit gezien. De schippersknecht die de ont ploffing overleefd had, vertelde, dat ze zaterdag in de namiddag de Leuveha ven waren binnengevaren en afgemeerd hadden bij een open plek aan het einde van de Wijnhaven. De lading hadden ze afgedekt, omdat ze hier niet mochten komen. De schipper wilde echter met zjjn vrouw de stad in om te winkelen had geen zin door te varen naar het 15, die haar remise aan het Oontplem had, reed per tram huiswaarts. Omdat er vanwege het slechte weer dmk vm het openbaar vervoer gebruik werd gemaakt, stond ie op het voorbalcon naast de bestuurder. Ze reden lang zaam. Er was nauwelijks tien meter zicht. Met een slakkengang naderden ze de achterzijdevan de marinierskazerne. Een ronduit onaangename lucht prik kelde hun neusgaten. „Wat stinkt het hier. Het lijkt wel of er iets ver brandt". De brandweerman haalde met een vies gezicht zijn neus op. De trambestuurder deelde zijn mening. Tijdens zijn vorige rit had hij ook sl wat geroken, maar nu was de geur veel sterker. Zodra de tram de bocht inging en traag op de Haven afstevende sprong de spuitgast voor nader onder zoek van het balcon. Hij kon echter geen hand voor ogen zien. Nadat hij een stuk over de Groenendaal terugge lopen was, werd de stank minder scherp. Terecht concludeerde hij daar uit, dat hij de tegenovergestelde rich ting moest hebben. Uiterst behoed zaam wandelde hij terug. Regelmatig stond hjj stil en speurde in het rond De mistbrei belette hem zich goed te oriënteren. Maar eindelijk werd zijn moeite beloond. Bultig en rokend Daar schuin boven hem - het was bijna niet te zien gloeide een rood achtig schjjnseL Zo snel als zijn benen benzineterrein. Maandagmorgen zou- hem konden dragen rende hy om de den ze weer vertrekken. Zoals gewoon- kazerne heen over het Oostplein lijk had de knecht opdracht gekregen de motor voor te verwarmen. Iets dat nooit enig gevaar met zich had meege bracht. Deze keer waren er evenwel gassen vrijgekomen, die zich onder het afschermende dek verzameld hadden. belde een der hoofden van zijn spuit uit bed. Deze, geinspireerd door het emotionele praten van zijn onderge schikte, gaf direct aan de alarm-centra- ie een middelalarm door. Nog geen minuut later vertrok spuit 8 richting De tol van dit verstoppertje spelen was Groenendaal. Inmiddels had de rook zich met de mist tot een ondoordring baar gordijn vermengd. Voor de deur van een groot pakhuis werd de spuit neergezet. Op een bord op de deur stond te lezen, dat er een opslagplaats van een kaasgrossier gevestigd was. Met de bijl werd de toegang geforceerd. hoog. Te hoog. In het begin van deze eeuw werd in Rotterdam het openbaar vervoer ver zorgd door de R.E.T.M., de Rotter damse Electrische Tramweg Maat schappij. Er zullen vast en zeker nog een hoop mensen zijn, die zich het beeld voor de geest kunnen halen, toen de halve stad was uitgelopen om de eerste tramwagens te zien, die zich «- zonder paarden met grote snelheid Phpleiden de tot aan de tweede etage 25 km. per uur was voor die tijd rec."t doorlopende houten trap op. heel wat over de rails bewogen. Lijn Beiden klommen zo ver als het maar 1 liep vanaf het Park naar de Honinger- 1 TN" dijk. Achter de oude marinierskazerne, aan het einde van het Oostplein, maak ten de wagens een grote s-bocht en kwamen via een stuk Nieuwe Haven weer op de Honingerdijk terecht. Najaar. Een verstikkende, dikke mist had zich over de stad gelegd. Een lid van de vrijwillige behorende bij spuit brand ingespoten. Het grootste deel van de ontstane rook werd van boven af weggezongen, maar desalniettemin was het op de trap ternauwernood uit te houden. Gealarmeerde andere spui ten hadden ondertussen eveneens het pakhuis bereikt. Ladders werden tegen de gevels van aangrenzende huizen gezet en vanaf de omringende daken Lijn l op het Oostplein. De foto werd kort voor de oorlog genomen. Zo was de Wijnhaven omstreeks 1925. Let op het snelheidsmonster voor die tijd], die over de spoorbrug raast. Op dé achtergrond het "Witte Huis' Kamerbreed moquette-tapijt van zuiver scheerwol. De mooiste vloerbedekking die u in huis kunt halen! Een ton-sur-ton geweven blad-dessin schenkt uw leefruimte een nieuwe allure. In beige, groen en goud. Handige tip: neem de maten van uw kamer vast mee. 380 cm breed, per strekkende meter geen 179,- maar WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, n I Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filialen In Den Haag, Utrecht, Vlissingen, De Lier l|§P TANDTECHNICUS. is thans gevestigd in de SPIEGELSTRAAT 2A R'dam, Spangen (t.o. Spartaterrein) bij eindpunt tramltfn 6 en 11. Tel. 15.60.98. DAGELIJKS geopend van 8 tot 18 uur. DINSDAGS en DON DERDAGS van 8 tot 20 uur. 's Za terdags gesloten. RUIL UW OUDE KUNST GEBIT IN BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUW! VEDERLICHT NYLON PROTHESE ffA GEMAAKTE AFSPRAAK DES- nriïïnnjïïiHifNi)A"r'F'RF'FnT spoot het water het bedreigde pand binnen. Een gearriveerde hoofdman van de brandweer gaf order er een stoomspuit bij te - halen en klom de trap op, waarop de twee anderen hem voorge gaan waren. Hij was nog niet halverwe ge of er klonk een oorverdovende herrie boven hem. Gedrieën renden ze naar beneden, waar ook het overige personeel afstand van het gebouw had genomen, bevreesd als men was, dat er zich instortingen zouden voordoen. Maar er gebeurde niets wat hierop leek. Wel iets heel anders. De het pand onvluchte mensen werden achtervolgd door een paar Edammer kazen. Dikke, bultige, rokende en poffende kazen, die een onstellende walm verspreidden. De schoorvoetend weer teruggekeerde mannen ontdekten dat op de treden van de trap nog meer dergelijke bom men lagen. Nog lang erna kon iedereen, die het maar horen wilde, zich het verhaal van de op hol geslagen vrijwilligers, achter na gezeten door een paar kazen, laten opdissen. De „komkommertijd" in de echte betekenis van het woord is weer begonnen, maar we willen er wel eens iets anders mee doen dan er de gewo ne, wel frisse, met groene peterselie- snippers bespikkelde salade van maken. Er blijken nog heel wat meer mogelijkheden te zijn, want komkom mer kan bijvoorbeeld ook als warme groente erg lekker zjjn. Zullen we eens wat gaan experimenteren? SAUSJES VOOR WARME KOMKOM MER. Maak zo veel komkommer schoon als u denkt nodig te hebben, snijd ze in vingerlange en -dikke stukken en zet ze op met kokend water (half „onder"). Giet de groente na een minuut of vijf af en laat ze goed uitlekken. U kunt verschillende kanten uit: maak de groente heet in wat boter of margarine en doe er zout en peper naar smaak bij; of maak de groente heet in gekrui de tomatensaus en roer er fijngehakte tuinkruiden door; of maak de kom kommer heet in een witte saus, waar u zout, peper, iets nootmuskaat een theelepel citroensap en fijngesneden peterselie door roert. Wie nog verder wil gaan mei de proef bedekt deze laatste vorm van warme R'e'unie s.g. Hugo de Groot Vrijdag 28 mei zal er weer een, door V.O.D.O. georganiseerde soiree plaats vinden voor leerlingen, oud-leerlingen en docenten van de s.g. „Hugo de Groot", in gebouw „de Spil", Dordtse- straatweg 483. Op deze soiree zal optreden de „Harbour Jazz Band". Aanvang 20 uur. komkommer met geraspte kaas, beschuitkruim en kleine klontjes boter of margarine, en laat ze even in een hete oven lichtbruin kleuren. GEBAKKEN KOMKOMMER. Schil de voor uw gezin benodigde komkommer en snijd ze in schijven van ongeveer een halve centimeter dikte. Haal het zaad eruit en laat ze goed uitlekken met iets zwaars erop met wat zout en paprikapoe der. Fruit in boter of margarine wat fijngesneden ui lichtbruin en zet die apart; doe de schijven komkommer in het vet en bak die op een flink vuur gedurende een minuut of vijf, onder goed roeren. Schud er daarna de gebakken ui weer door en geef de groente goed heet met mierikswortel saus. Heerlijk bij vis en weer eens wat anders dan de verplichte worteltjes of sla. Een smakelijke combinatie is ook: dikke stukken komkommer (uitgelek te) met schijven tomaat, en als u ervan houdt-(en de prijs is redelijk) stukjes aubergine en paprika, met wat zout, peper, citroensap en citroenschil en. een theelepeltje bruine suiker in een vuurvaste schotel langzaam gaar laten stoven. Wat paneermeel erdoor roeren -om het vocht te laten binden. GEVULDE KOMKOMMER. Snijd een grote komkommer of twee kleinere overlangs door, schep het zaad er uit en snijd ze nog eens dwars door. Was de groente van tevoren goed af. Maak een mengsel van naar verkiezing gekookte rijst, vleesresten, stukjes tomaat en paprika, een dikke plak ham in blokjes gesneden, een restje gekook te doperwtjes of spercieboontjes en kruid dit goed. Hol de komkommer stukken nog wat verder uit, doe de stukjes komkommer die u hebt uitge schept bij het groentemengsel, en vul de komkommerstukken, waarin u eerst nog iets zout en peper hebt gestrooid. Schik ze in een vlamvaste platte schaal met deksel, en maak de groente in de oven of op de gas- of electrische plaat gloeiend heet. In de schaal op tafel brengen en er gebakken aardappelen of puree bij geven. ZOMERSCHOTEL. Komkommer kunt u met een rest koude, in schijven gesneden maar niet te gaar gekookte aardappelen tot een smakelijk, voedzaam gerecht voor hete zomerdagen verwerken. Meng door de aardappel-komkommer combinatie veel fijngesneden peterselie, en wat preigroen, peper, zout en mosterd er de gebruikelijke slasaus, al of niet zelf gemaakt. Garneer alles met hardge- .kookte eieren, schijfjes tomaat en augurk, laat goed koud worden in koelkast of kelder en geef er koud gesneden vlees bij. Presenteer stripjes ijskoude komkom mer, met het zout er apart bij, eens bij de borrel, als gezonde aanvulling op al die vette meelkost die men in het bitteruur pleegt te consumeren! Thea. In park Sonsbeek te Arnhem wordt van 19 juni tot 15 augustus de mani festatie Sonsbeek buiten de perken gehouden, die als onderwerp heeft „ruimte en ruimtelijke relaties". Het komt er op neer, dat kunstenaars door een speciale ingreep en die kan heel gering of monumentaal zijn ons weer bewust willen maken van de ruimte om ons heen, die we elke dag als vanzelfsprekend accepteren. In het park worden objecten uitge voerd van de kunstenaars Carl Andre, Ronald Bladen, Ad Dekkers, Claes Oldenburg, Kenneth Snelson, Carel Visser, Wim T. Schippers en anderen. Bovendien worden er 3 paviljoens gebouwd, die zijn ontworpen door de kunstenaars Theo Botschuyver en Jeffrejr Shaw. Het zijn ingenieus gevormde, opblaasbare en doorzichtige tenten. Een van deze paviljoens is videostudio en een ander discussiecen trum. Elke dag kunnen daar inleidin gen met dia's worden gehouden over het thema Sonsbeek buiten de perken. Het derde paviljoen wordt als commu nicatie centrum ingericht. Het krijgt de beschikking over telexapparatuur en een vergadertelefoon. Verder zijn er een fotokopieerapparaat en een offset-pers om ideeën op schrift te stellen en te vermenigvuldigen. Er is gigantische openluchtkunst van de Amerikaanse kunstenaars Olden- bunt en Grosvenor, terwijl ook de De Wig van Ronald andere Sonsbeek-plastieken allerminst vertrouwde proporties hebben. In de beschikbare video-studio kan men een eigen teeveefilm maken en zien hoe kunstenaars als Brouwn, Patiniot en Siegel dat ook doen. Van de gebeurtenissen in Sonsbeek buiten de perken wordt een film gemaakt, die. in de loop van de zomer op de teevee zal worden uitgezonden. Het park Sonsbeek is in de bewuste periode gratis te bezoeken. Een op telefoonnummer 085-454300 aange sloten automatisch antwoordapparaat geeft van dag tot dag informatie over de gebeurtenissen bij Sonsbeek buiten de perken. en in Park Sonsbeek.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3