QW4 rQTh Eerste volle mammoet binnen Uitbreiding van Zestienhoven geen oplossing voor toename luchtverkeer in Nederland Revi-lac Koningin opent de poort van Europa Rapport anti-bulderbaan comité: zoekt U een baan boven de welstands- grens? Gecoördineerde steun voor kinderen met hartziekten iBiSi:pv;ïï|S: HHH DE KLERK Dinsdag 8 juni 1971 20e jaargang no 23 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDlNGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 §111 Het Centraal Comité Anti-Bulderbaan wijst een uitbreiding van de luchthaven Rotterdam af. In een uitvoerig rapport, dat is opgesteld naar aanleiding van het rapport, dat de NACO heeft gemaakt in opdracht van de gemeente Rotterdam, komt het comité tot de conclusie, „dat eert uitbreiding van Zestienhoven, geen oplossing is voor het probleem van de ontwikkeling van het luchtverkeer in Nederland". Een uitbreiding van de luchthaven moet worden afgewe zen zowel op grond van geluidshinder als van luchtverontreiniging en op grond van economische motieven. Het rapport komt tot vijf belangrijke conclusies op grond waarvan een uit breiding van de luchthaven niet verant woord zou zijn. Die conclusies zijn: 1. de economische noodzaak van een internationale luchthaven in Zestien hoven moet worden aangetoond, aan gezien Schiphol slechts op 42 km. af stand van Rotterdam ligt. Die econo mische noodzaak kan niet als vanzelf sprekend worden aangenomen. 2. voorspellingen over omvang en sa menstelling van het luchtverkeer zijn speculatief. De kans is groot, dat Zestienhoven gaat fungeren als afval- vliegveld voor dat luchtverkeer, dat de lijndiensten op Schiphol hindert, zoals bijvoorbeeld charter- en lesvluchten. 3. voor de geluidshinder wordt in het rapport van de NACO van de meest gunstige situatie, die denkbaar is, uit gegaan, namelijk een regelmatige belas ting met een beperkt aantal nacht vluchten en vliegtuigen, die in 1985 honderd procent geluidsarmer zullen zijn. Beide stellingen zijn onhoudbaar. 4. de geluidshinder en de luchtveront reiniging van het vliegveld zijn milieu- bedervend. Uitbreiding van het vlieg veld is daarom in strijd met de aanbe velingen van het Openbaar Lichaam Rijnmond, dat vanwege de toenemen de migratie uit het Rijnmondgebied op grond van milieufactoren een hoge prioriteit toekent aan de verbetering van het woon- en leefmilieu. 5. de kosten van het vliegveld zijn, evenals de geluidshinder, te gunstig in het rapport van. de Charterverkeer In het rapport van het Centraal Comité wordt het standpunt, dat Rotterdam aangesloten moet zijn op het interna- Zie achterpagina je hebt jezelf nodig KOM WERKEN BIJ CONTENT EN KIES UIT 89 KANTOORBANEN 4- doorbetaling bij ziekte opname in een ziekenfonds 4- vergoeding van avondstudie 4- belasting adviezen 4- wekelijkse uitbetaling CONTENT UITZENDBUREAU Rdam Heemraadssingel 130 010-235011 Mijnsherenlaen 210 010-17 7540 0-340399 y tionale luchtnet en daarvoor niet vol doende heeft aan Schiphol, bestreden. Gewezen wordt op het feit, dat het passagiersaanbod voor negentig pro cent gericht is op Engeland. Toch is de lengte van de huidige landingsbaan geschikt voor luchtverkeer binnen een straal van duizend kilometer, dat wil zeggen alle Europese landen, die in aanmerking komen voor de ontwikke ling van het lijnverkeer op Rotterdam. Ook met een langere startbaan is het niet denkbaar, dat bijvoorbeeld de Boeing 747 van de Lufthansa op weg naar New York in Rotterdam een tussenlanding zal maken. Alleen het toeristische charterverkeer op het Middellandse Zee-gebied zou voordeel hebben bg een uitbreiding van Zestien hoven, al blijft het een vraag of de extra rijtijd van dertig minuten naar Schiphol een wezenlijk bezwaar is. Rotterdamse touroperators hebben overigens verklaard, dat hun passagiers de voorkeur geven aan Schiphol Ten aanzien van de geluidshinder signaleert het Centraal Comité Anti- Bulderbaan een aantal hiaten in het rapport van de NACO. Zo wordt ge steld, dat het zeer de vraag is of de in het NACO-rapport gebruikte methode om de lawaaibelasting te meten, een juist beeld geeft van de werkelijke hinder, die 43 Tah e£n vliegveld als Zestienhoven ondervin den. Ook wordt gesteld, dat de prog noses voor de ontwikkeling van het charterverkeer hoogstwaarschijnlijk aanzienlijk te laag zijn, onder meer wegens de afstoting van verkeer door Schiphol. Ook is geen rekening gehou den met een mogelijke ontwikkeling van het vrachtverkeer. De veronderstel ling in het NACO-rapport, dat in 1980 vijftig procent en in 1985 honderd procent van het luchtverkeer op Zestienhoven door geluidsarme vlieg tuigen zal worden verzorgd, wordt ongegrond genoemd. Tenslotte wordt, in het NACO-rapport ten onrechte verondersteld, dat in de huidige situa tie slechts in beperkte mate geluidshin der wordt ondervonden. Een aspect, waaraan in ons land nog heel weinig aandacht is besteed, is de luchtverontreiniging door het vliegver keer, ondanks het feit, dat er rondom Schiphol regelmatig klachten over die verontreiniging voorkomen. In de Ver enigde Staten wordt aan deze materie veel meer aandacht besteed. In de staat New York zijn 29 luchtvaartmaat schappijen, waaronder de KLM, aange klaagd wegens luchtverontreiniging. Bij navraag bij verschillende Nederlandse instituten bleek, dat men over deze materie geen gegevens beschikbaar heeft. Toch is het luchtverkeer een ernstige vervuiler en een toenemend luchtverkeer op Zestienhoven betekent dus ook toeneming van de luchtveront reiniging in het in dit opzicht toch al zo belaste Rijnmond. In het rapport wordt ook nog gespro ken over de alternatieven, zoals een vestiging van een luchthaven bij Steen bergen of Dinteloord, de Maasvlakte, de Hoekse Waard en de andere lokatie- •mogelijkheden, die reeds in diverse rapporten zijn genoemd. „De strijd voor het economisch belang van Rotterdam mag niet uitsluitend gericht worden op de uitbreiding van Zestien hoven, doch moet evenzeer gericht zijn op uitbouw van weg- en railverbindin gen met Schiphol en met de vestigings plaats van de tweëcTe nationale lucht haven", aldus het Centraal Comité Anti-Bulderbaan. Het Comité geeft toe, dat de NACO niet op deze alterna tieven kon ingaan, maar het acht het wel de plicht vain het Rotterdamse gemeentebestuur om die alternatieven ten worden berekend door onpartij- in de studie te betrekken, evenals de dige deskundigen en niet door ontwer- investeringskosten van verbeterde ver- pers van vliegvelden, zoals de NACO. bindingen met Schiphol, die dan moe- Jan Dijkstra In Schiebroek werd zaterdagmorgen weer een actie gehouden tegen de uit breidingsplannen van Zestienhoven. Omdat er in Nederland jaarlijks 2000 kinderen met aangeboren hartgebreken ter wereld komen en er - nadat een aantal hunner operatief wordt gehol pen nog altijd een restgroep over-" blijft,die op geen enkele wijze kan genieten van het jong-zijn, van sport en spel, van het gewone onderwijs, van toekomstvoorzieningen in arbeid, ver zekeringen enz., is anderhalf jaar gele den het Kinderhartenfonds van de Hartstichting ingesteld. In feite is het een bedrag, met de uitsluitende be stemming om de recreatie en andere levensbehoeften van deze patiëntjes (zo in de leeftijdsgroep van 8 tot ongeveer 21 jaar) te bevorderen. In de voorbije maanden kwam er actie vanuit de groep ouders van deze kinde ren, die terecht verlangen, dat de Hartstichting zich ook met hun proble men zou bezighouden. Het aanvaiike-. lijke doel van de N.H.S. was om - met inschakeling van alle gebundelde krachten - een geconcentreerde aanval op de ergste volksziekte van de 20e eeuw, het hartinfarct, in te zetten. Onlangs installeerde Hartstichtings voorzitter jhr. P. R. Feith in hét huis van de Stichting (Jan van Nassaustraat 87, Den Haag) het Oudercomité Kin derhartenfonds. Behalve hijzelf hebben daarin nu zitting: mevrouw G. A. J. M. van Griethuysen-Siersema (Naarden), de heren Chr. H. Minderman (Den Haag) en N. van Bavel (Best), allen bij het probleem betrokken ouders, de kihdercardioloog jhr. V. H. de Ville- neuve (Rotterdam) de (kinderpsycho loog drs. R. P. Kamphuis (Leiden) en N.H.S.-directeur P. J. H. Kierkels. Er zal een periodiek gaan verschijnen (De kleine Hartslag), waarin dóór en vóór de ouders van deze belangengroep, informatie en uitwisseling van ervaring kan worden gegeven: op opvoedkundig terrein, op dat van het onderwijs, in vragen over toekomstmogelijkheden, verzekeringen, vakantieplanning enz. Op het bureau van de Hartstichting zal - in overleg met kindercardiologen - een eenvoudig kaartsysteem worden aangelegd, waarin de belanghebbende en belangstellende ouders hun kind kunnen laten registreren. Uiteraard niet met uitvoerige medische gegevens, maar wel naar belangengroep (voor kindervakantie, beroepskeuze enz.). Voor die registratie heeft de Hartstich ting de medewerking van de ouders en Najaren van debatteren, rekenen, gra ven en baggeren wordt op vrijdag 11 juni „de poort van Europa" geopend. Europoort, de voordeur van Rotter dam, zal door koningin Juliaiia offici eel in gebruik worden gesteld. Miljoenen kubieke meters zand zijn verzet. En miljoenen guldens heeft het project gekost. Maar nu is het dan zover. Vanaf de Harwichboot „Konin gin Wilhelmina" zal de koningin de toegang tot Europoort ontsluiten. Het is bepaald geen plaatselijk gebeuren voor Rotterdam en omstreken. Het is zelfs meer dan een nationale gebeurte nis. En daarom zullen ook de ogen van de buitenlandse media erop gericht zijn. Onze fotograaf heeft voor u de toe gang tot Europoort op de foto vastge legd, toen de enorme Engelse mam moettanker „Esso Hebernia" van maar liefst 253.000 ton er doorheen voer. Met een lengte van 348 meter geeft dit schip ruimte voor het spelen van een ..cupfinale" met publiek. Er zijn meei van deze reuzen binnengekomen, maar dit was de eerste maal dat er een volgeladen tanker uit deze klasse bin nenliep. Andere schepen waren nooit helemaal geladen in verband met de diepgang. De „Esso Hebernia" stak 65 voet diep. Dat betekent, dat er onder water een ruimte schuil ging, te verge lijken met een flatgebouw van zeven etages. Met vier Europoort-slepers werd de reus moeiteloos binnengebracht. Ge heel rechts ziet men duidelijk op de foto de ingang van de Nieuwe Water weg, met net onder de vleugeltip de oude doorgang naar Europoort. Deze zal te zijner tijd worden afgesloten. Links op de foto is nog een gedeelte te zien van de Maasvlakte, waar de ont wikkelingen nog in volle gang zijn. Luchtopname „Gercofoto". liilliil®: 4- 44;:V'' ■r -44 -4 lil i- i Er zijn steeds meer mensen, die in de afgelopen maanden hebben ontdekt, dat bijzondere bijeenkomsten een prachtig rendement voor het Kinder hartenfonds kunnen opleveren. De Zaan se afdeling van de Hartstichting organiseerde een feestavond voor be jaarden, die een netto bedrag van f600,- voor de kinderhartpatiëntjes ileverde. Op giro 300, Nederlandse Hartstichting Den Haag, kunnen dit soort bedragen worden gestort. Wèl steeds vermelden: Voor Kinderharten fonds! Ouders van de groep kinderen waarvoor het belangencomité is opge richt kunnen zich liefst per brief of briefkaart - melden bij het bureau van de Nederlandse Hartstichting, Jan Nassaustraat 87, 's Gravenhage. ,DE HAVENLOODS" vraagt enkele BEZORGERS(STERS) „DE HAVENLOODS". AFD. INSPEKTIE, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, telefoon 13.21.70. modestoffen MAISON VAN DOORFMAALEN 5 FILIALEN TR0PIWAIJT0'* Telefoon Vlaardfngen: 343062 Maajsi'iis: 2131 VOOBDEK/NDER5N EEN DOLFIJH FEESTJE... Een verjaardag? of zo maar een gezellig kinderpartijtje? Laat ze lachen om de dwaze capri olen van zeeleeuwen en ademloos show van het DOLFIRODAMi Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur.Toegang: kinde ren f2.-, volwassenen f3.- DOLFIRODAM - Rotterdam Leuvehaven 1. Bij metrostation VBeurs. Tel. 010-137800. Alleen de Klerk was zo slim Uitzonderlijke omstandigheden zorgden voor 'n eens-maar-nooit-weer-buitenkansje: De Klerk wist de hand te leggen op een hele fabriekspartij gordijnstoffen van De Ploeg. Daaronder de mooiste kwaliteiten, de meest exclusieve dessins, zoals u van deze fabrikant mag verwachten... En De Klerk heeft ze zó geprijsd: drukstoffen en geweven stoffen,120cm breed, normaal 16,50 nü 9,80 per meter. Wollen stoffen normaal 21,50, nu slechts 12,80 per meter. Kans voor u om het allerfijnste voor een eenmalige prijs mee naar huis te nemen. mits u tenminste ook zo slim en snel bent! n rT1 WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, 1 n 1 Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten, ciiialen In Den Haag. Utrecht, Vlissingen, De Lier.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1