Handjevol dapperen houdt dienstverlening overeind Carrière '71 licht voor en helpt sollicitanten over de brug sScriptui Oranje Vrijstaat Rotterdam is niet meer Internationale koren in Kurhaus te Scheveningen Experimentele beurs in Den Haag DE HAVENLOODS. DINSDAG 8 JUNI 1971 23-300 Na de uitgebreide beroepenvoorlich- ting voor scholieren, die enige weken geleden in de Doelen is gegeven, staat er in Den Haag een beurs op stapel, die nog een stapje verder gaat. Niet alleen de jongelui, die de school voor het bedrijfsleven gaan verwisselen kunnen er namelijk terecht, maar ook degenen, die gestudeerd hebben, werkloos zijn of niet tevreden zijn met de werkkring, waarin ze zich bevinden, kunnen op de beurs, Carrière '71, terecht. Bovendien krijgen ze daar niet alleen voorlichting, maar kan er tevens gesolliciteerd wor den. Een geheel nieuwe vorm van personeelswerving wars van alle moge lijke en vooral ook onmogelijke tele foontjes en brieven. Jos Verheul en Bart van de Velde zijn de jonge organisatoren. Ze hebben de kloof tussen werkgever en werkzoe kende goed aangevoeld. En eigenlijk ook niet zo moeilijk. De personeelsad vertenties in allerlei bladen spreken voor zich. Geen manier wordt door de personeelsafdeling van welke grote zaak dan ook onbeproefd gelaten. Het is van „kom even langs op je plof en drink met Jan de personeelschef (hij is zo'n beetje van jouw leeftijd dus het zal wel klikken) een lekkere cook". Maar wat nu vreemder is - de adver tentie met de geijkte termen of met de hippe tienertoon - valt moeilijk te gen. Het blijft onpersoonlijk. zeggenr Jos Verheul: „Je blijft met een barriè re zitten. De angst voor brieven met taalfouten of het opzien tegen een dure meneer in een grote kamer. Als sollicitanten in spé, die vaak ook niet weten in wat voor nest ze terecht komen, op hun gemak voorgelicht worden, een keus kunnen maken en bovendien een informatief gesprek met een man uit de personeelssector kun nen hebben, is de kans op succes veel groter". De beurs wordt gehouden van 18 tot en met 20 juni in de Houtrusthallen te Den Haag. Veel grote bedrijven, zoals bankinstellingen, accountantskanto ren, chemische en electro-technische bedrijven, computermaatschappijen en ziekenhuizen, hebben al ingeschreveir. Ook de rijksoverheid en het Geweste lijk Arbeidsbureau zullen met stands aanwezig zijn. Alle bedrijven - er is nog wat ruimte beschikbaar - zitten in de Randstad Holland. Scholen uit Rotterdam en omgeving, die voor dit experiment belangstelling hebben, kunnen via het Organisatieburo Verheul (070-55.34.25.) gratis busvervoer krij gen. Carrière '71 is op 18 en 20 juni geopend van 14 tot 22 uur en op 19 juni van 14 tot 18 uur. Op 20 juni treedt bovendien van 22 tot 24 uur de popgroep Focus op. Bij een slagen van de beurs zal het een jaarlijks terugke rende gebeurtenis worden. Nu onze PTT zich officieel bereid heeft verklaard, de rol-zegels voor de verzamelaars verkrijgbaar te stellen (zie vorige Post Scripta), bestaat wellicht de kans, dat de samenstellers van onze zogeheten „speciale" catalogus deze zegels niet langer meer zullen kunnen negeren. Zou dit wel het geval zijn - en we kunnen dit aan de hand van de komende catalogus nagaan dan is het woord aan de verzamelaars om hiertegen iets te ondernemen. De catalogus is er voor ons en niet voor de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren. Het is al erg genoeg, dat een catalogus door handelaren wordt uitgegeven, die hiermede een middel in de hand hebben, prijzen te dicteren. Het is te meer droevig, omdat niet alleen goedbedoelde brieven van deze zijde, doch ook die van vele lezers, zoals uit talrijke correspondentie blijkt, tot nog toe niets anders waren dan de stemmen van roependen in de woestijn. Welgemeende voorstellen, wat betreft de verbetering van dit werk, worden door de Vereeniging zonder meer terzijde gelegd, hetgeen ook blijkt uit de stereotiepe opmaak van dit sedert vele jaren monopolistische standaardwerk. Ook ben ik benieuwd, wanneer een begin wordt gemaakt met de vermelding van de verschillende postzegelboekjes met de tekst-, watermerk- en papierverschillen. Plaatsruimte hiervoor kan verkregen worden door eindelijk het hoofdstuk „Indonesia", dat in een overzeecatalogus thuishoort en niet in een „Nederland"- -catalogus, eens weg te laten. Vele lezers onder u zullen zich nog wel herinneren, dat ik vanaf het allereerste begin melding heb gemaakt van rol-zegels en boekjes, omdat deze nu eindelijk eens de mogelijkheid bieden, echte filatelie te bedrijven, hetgeen iets anders betekent dan plaatjes-kopen-aan-het-loket, iets dat geen inspanning kost. Boekjes, rol-zegels, stempels (die men kan onderverdelen in hand-, speciale, vlag- resp. machinestempels etc.) bieden mogelijkheden met veel minder geld veel meer filatelie te bedrijven en .werkelijk interessante verzameling en samen te stellen, waarbij aan de fantasie van de betreffende geen grenzen zijn gesteld. Nog iets: hebt u er al eens op gelet, dat veiranden u alles kunnen vertellen? Neemt u eens de markeerboogjes, de opeenvolgende etsingnummers; met de telnummers kunt u zelfs plaatfoutjes nauwkeurig lokaliseren. Ook is niet elk postzegelboekje een postzegelboekje. Er zijn telblokjes op de vouwnaad van de kaft, drukkerstekens op de marges en markeerkruisjes op de binnenzijde achter de zegels. Deze bijzonderheden aan het loket te vinden kost u geen extra geld doch hoogstens een vriendelijk woord tegen de loketambtenaar op een tijdstip, dat het er eens niet druk is. Ik weet uit eigen ervaring, dat men u dan graag zal helpen uw hobby wat meer kleur te geven. Over postzegelboekjes gesproken, vorige maand (mei) is er een nieuw boekje verschenen met de tekst: „Verhuist u? Vul tijdig op het postkantoor een VERHUISBERICHT in voor de nazending van uw post". Het boekje met 4 x 25 ct. zegels op normaal papier zonder watermerk zal een groene kaft hebben, dat met fosforpapier is blauw. Beide dragen het bestelnummer PB 9-h. Onbegrijpe lijk, dat de PTT geen verschil maakt tussen wel en niet fosforescentie nu men de boekjes al van bestelnummers gaat voorzien. Filatelie heet niet voor niets postzegelKUNDE! Drie bijzondere zegels van 15, 20 en 25 ct. komen in SURINAME op 17 mei, naar aanleiding van de Wereld Communicatie Dag, aan de loketten. Dit gebiedsdeel herdenkt overigens met de ANTILLEN de verjaardag van Prins Bernhard met eenzelfde ontwerp, dat ook in .ons land verschijnt. De Antilliaanse cijferserie wordt verschoven tot 14 juli. De Olympiade-uitgifte van de BONDSREPUBLIEK van 4 juni verwijst dit jaar naar de winterspelen van Sapporo in Japan in 1972. Men liet ze ontwerpen door Kohei Sugiura uit Tokyo. De zegels van 10 plus 5, 20 plus 10, 30 plus 15 en 50 plus 25 Pf. worden ook samengevat tot een blokje. Hier is evenwel uiterste attentie geboden, want men heeft bekendgemaakt, dat het een oplage van slechts 7,5 miljoen stuks zal hebben, hetgeen betekent dat het blokje in 1972 wel niet meer verkrijgbaar zal zijn in tegenstelling tot alle andere Olympiade-series vanaf 1968. Het zal wel binnen de kortste tijd zijn uitverkocht. Verzekert u zich er bijtijds van. Desgewenst neem ik het op mq, voor u alle zegels (dus ook dit blok) Om nog even in Duitsland te blijven: de 150e veiling van HANS GROBE, 3 Hannover, Theaterstrasse 7 belooft iets bijzonders te worden. Van 9-11 juni komen er op deze jubileumveiling meer dan 5.000 kavels met waarden tussen 60,- en 28.000,— (dus voor elck wat wils) onder de hamer. Uiteraard zijn er weer de grootste zeldzaamheden van klassiek Europa, zoals Zwitserse Kanton- en Rayonpost, zittende en staande Helvetia, foutdrukken (221) in blok van vier van Bulgarije alsmede een bijzonder grote en interessante post klassieke zegels uit de Britse gebieden. De Duitsland-verzarnelaar vindt ditmaal uiterst zeldzame veldpost uit 1914-1918 der voormalige Afrikaanse bezittingen. De VERENIGDE NATIES zetten de vele jaren geleden begonnen gebou wen-reeks voort met de afbeelding van het gebouw der Wereldpostvereniging te Bern. De in New York verschijnen de zegel van 20 cents draagt het inschrift „Universal Postal Union Headquarters Bern, Switzerland", de Geneefse uitgifte van 75 Rappen de zelfde tekst in het Frans. De eerste bijeenkomst die uiteindelijk leidde tot de stichting van de UPU had plaats op 22.9.1874 en werd bijgewoond door 22 landen. Het verdrag zelf trad pas in 1878 in werking. De „Landesmutter", zoals Vorstin Gina van LIECHTEN STEIN door haar landgenoten teder wordt genoemd vindt men afgebeeld op een 2.50 franc zegel, vervaardigd door de vermaarde graveur Adalbert Pilch van de Oostenrijkse Staatsdrukkerij. Deze zegel komt met de Europazegel van 50R en een aanvullingswaarde van 40R uit de serie Kerkvoogden op 11 juni aan de loketten van dit sympathieke vorstendom. Hierbij verwijs ik u naar de leerrijke boekjes, die door de PTT van Liehctenstein ten bedrage van SF 1,- verkrijgbaar worden gesteld met elke nieuwe postzegeluitgifte (doorgaans niet meer dan drie per jaar). Vooraanstaande schrijvers lichten de zegels toe en verschaffen een inzicht in de bewogen historie van dit land, gelegen op de oude Europese handelswegen. Voor de MUNTverzamelaars onder u heb ik interessant nieuws. Voor het eerst sedert 1900 verschijnt er in de Verenigde Staten weer een herdenkingsdollar. Bovendien wordt het de eerste zilveren dollar sinds 1935;het laatste jaar, waarin een dollar van het bekende Peace-type werd geslagen. Deze dollar, ter ere van President Eisenhower, zal in drie uitvoeringen verkrijgbaar worden gesteld. De eerste als proefslag (proof), waarvan de prijs werd vastgesteld op 10 dollar. De tweede uitvoering, eveneens zilver, kost „uncirculated" 3 dollar. De derde variatie is voor de omloop bestemd en wordt van een koper-nikkel legering vervaardigd. Deze komt ergens in de herfst van dit jaar in de roulatie. Bent u in de beide zilvermunten, dan wel één ervan geïnteresseerd (zilvergehalte 400/1000), dan gelieve u een „order form" aan te vragen bij het Department of the Treasury, Bureau of the Mint, Washington DC 20220, U.S.A. Voor de „proof" en „uncirculated" is elk een eigen orderformulier vereist; bestellingen worden tot vijf van elk beperkt. De bestelformulieren worden vanaf 1 juli (niet eerder! geaccepteerd en worden in volgorde van binnenkomst behandeld. Vraagt u bij deze gelegenheid toch ook gelijk eens naar het interessante boekje „The Mint Story" en naar further particulars and nottifications about US coins. Mocht u al vakantieplannen hebben dan wens ik u een heel prettige en ontspannen vakantie en vergeet u de postzegelcatalogus niet en let op gave munten! E R Hofmann Anna Blamanprijs voor literatuur In verband met de toekenning van de jaarlijkse Anna Blamanprijs voor litera tuur maakt het bestuur van het Anjer fonds Rotterdam bekend, dat literato ren, die woonachtig of werkzaam zijn in het Rijnmondgebied, hun hiervoor in aanmerking komend werk kunnen inzenden aan het fonds, Pieter de Hoochweg 110, Rotterdam. Onder literatoren worden verstaan zij, die in essayistische (geen dag- of week bladkritiek), verhalende, biografische of poëtische vorm in de Nederlandse taal hebben geschreven en wier werk hetzij op enigerlei wijze in druk is verschenen, hetzij in typescript aanwe zig is. De jury houdt de mogelijkheid open een bepaald gedurende de laatste drie jaar verschenen literair werk te bekro nen of een geheel oeuvre, mits dit een recent werk bevat. Inzendingen, die het eigendom blijven van de auteurs en te zijner tijd aan hen worden teruggezonden, dienen vóór 30 juni binnen te zijn. De jury, bestaande uit Mevrouw C. Lührs-Vrugt en de heren Mr. J. A. J. van Gorkom, Drs. A. J. van der Staay, Prof. Dr. R. Wentholt en Dr. A. J. Teychiné Stakenburg als secretaris, zal de prijs in het najaar van 1971 uitrei ken. Oranje Vrijstaat Rotterdam is niet meer. De groep jongeren, die in navolging van de Amsterdamse voorbeelden zich kabouters noemden en allerlei zaken in de maatschappij even wilde verande ren, ligt op haar rug. Alleen het departement van dienstverlening zwaar uitgedund staat nog overeind. Maar dan wel in een heel andere vorm. Het is sinds kort zazo geworden. Nadat de eerste geestverwanten van Roel van Duyn in de Maasstad van zich deden spreken, bleek al spoedig, dat de politieke inspiratie hier minder fana tiek was. Natuurlijk, er kwamen acties. Het Staelduynse Bos was er een. En het ontsmetten van de marinier op het Oostplein. Maar het bleven maar flau we aftreksels van de activiteiten, die in de hoofdstad B. enW, grijze haren bezorgden. Het was domweg in Rotter dam allemaal anders. Er vormden zich diverse departementen met kleine ker nen van werkelijk geïnteresseerden, maar van de 1.000 die zich op een ogenblik als kabouter ingeschreven wisten, werd de overgrote meerderheid gevormd door enthousiaste meelopers. Het kabouterdom was in de mode. En daar moetje nu eenmaal aan meedoen. Anders ben je uit. enige juiste beslissing was de zaak op te doeken. Rob: „Na overleg met de RRJJ kwamen we tot de conclusie ons terug te trekken. Voor degenen, die alleen bjj ons rondhingen of kwamen slapen kwam de opheffing als een schok. Voor ons was het ook niet leuk, maar het kwam in elk geval min of meer voorbereid. Op de dag van de uitzetting hebben we een vergadering gehouden". Joep: „Onder die 20 a 25 jongens en meisjes, die er tenslotte nog maar waren overgebleven, ontstond een splitsing. Iets meer dan de helft, waaronder ikzelf, wilde doorgaan met een soos, terwijl de overigen, met Rob, door wilden gaan met het dienstverle- ningswerk. Afgesproken is wel nauw contact te houden en elkaar te blijven helpen, als er grote klussen gedaan moeten worden, waarbij veel man kracht vereist is". Maar toch een scheiding der geesten. Joep legt het zo uit: „Ik heb dag in dag uit in dat dienstverleningswerk gezeten en daar ben ik afgestompt van geraakt. Zo waren er nog enkelen. Wij wilden wat anders. En wat gebeurt er? Je vrienden gaan met je mee. Rob daarentegen heeft het dienstverlenings werk alleen tijdens het weekend ge daan en is er niet op uitgekeken". Rob: „Om er geen sleur van te maken en niet met werk overbelast te worden hebben we dan ook afgesproken alleen zaterdags en zondags (zazo) te wer ken". Joep: „Die soos, waar we de ruimte overigens nog voor moeten vinden (misschien wordt het wel een mobiel theehuis) heeft voor mij even idealistische motieven als het dienst verleningswerk. We willen een opvang centrum zijn voor mensen, die het nergens kunnen vinden". Zazo Medio april, toen de puntmuts defini tief aan de kapstok werd gehangen en het laatste groepje getrouwen zich afsplitste, werd dus zazo in het leven geroepen. Weliswaar voortgekomen uit kaboutetkringen, maar er niets meer mee te maken hebbend. De zazogroep vond in tegenstelling tot de soosgroep onderdak. De RRJJ stelde de oude ruimte weer beschikbaar. Ook bevindt zich hier iemand, die voor de zazo's op donderdagmiddag tussen 2 en 5 uur de telefoontjes aanneemt (tel. 361376 of 366507). Na de nieuwe start zijn er echter pas 4 telefoontjes voor hulp gekomen. Rob: „Natuurlijk bestaat nog altijd die drempelvrees. Men be gint aarzelend een praatje en vraagt eens langs te komen om wat verder te babbelen. Geheid dat daar een of ander klein karweitje achter steekt, waar men niet zo een-twee-drie mee voor de dag durft te komen. In het verleden hebben we veel mensen vaak met kleine dingen geholpen. En het is een voldoening te zien hoe gelukkig je de mensen dan maakt. Besodemieteren willen ze ons ook nog wel. Lekker goedkope arbeidskrachten om het huis van onder tot boven op te knappen, terwijl de spaarpot uitpuilt. Maar dat hebben we gauw genoeg in de gaten. Wat ons vrij lange haar betreft: daar hoor je ze wel eens over denken. Het gezegde: „ik heb die langharige jon gens eigenlijk altijd wel gemogen" spreekt in deze boekdelen. Dat er sinds april nog zo weinig aanvragen voor hulp binnengekomen zijn, wijt ik al leen maar aan het feit, dat men ons niet (meer) weet te vinden. Maar ieder een weet nu, dat we opnieuw begon nen zijn". H. v. C» Links Rob, die nog in het dienstverle ningswerk zit (zazo) en rechts Joep, die met enkele anderen een soos wil vormen, maar nog zonder onderkomen zit. Twee jongens, die de ontwikkelingen zo'n beetje vanaf het begin (omstreeks april vorig jaar) hebben meegemaakt, zijn Rob Griskes en Joep Slot. Beiden zijn ze 17 en willen ze naar de sociale academie om voor jeugdleider opgeleid te worden. Rob: „Het was allemaal te voorzien, dat de zaak hier uit elkaar zou spatten. Onder de meeste kabouters heerste geen echte animo om zich vrijwillig en voor niets in te zetten voor diverse goede doelen. De meesten hobbelden maar een beetje mee en waren alleen in naam kabouter. Op een goed ogenblik wisten we waar we aan toe waren: er bleven in ons departement van dienst verlening maar 30 tot 40 jongens en meisjes over, terwijl de overige depar tementen helemaal in het niets verdwe- nen. Alleen het departement'vari ver keer heeft het nog een poosje uitge- 1 houden. En eerlijk gezegd weet ik niet l of het momenteel nog bestaat of weg i is. Het kan best zijn, dat sommigen nog doorwerken, hetzij gecombineerd, hetzij alleen". De situatie, zoals die nu is, wordt door deze woorden nog het beste geschetst. Er is helemaal geen organisatie meer. Mettertijd hebben de diverse groepen onderling het contact verloren en zijn misschien wel voordat ze het zelf beseften- uiteengevallen. Slechtste mensen van dienstverlening bleven wankelend rechtop. Hevige stormen konden dit departement niet slopen. Uit de hand Zo omstreeks september zaten deze kabouters voor huis-tuin-en-keuken diensten ingekwartierd bij de Rotter damse Raad voor Jeugd en Jongeren. De zaken floreerden aardig, maar lie pen reeds na korte tijd uit de hand. Wat gebeurde er namelijk? Er vormde zich een sociëteit van jongeren, die gewoon een prettig thuis zochten. Steeds meer zoekenden wisten dit a- dres te vinden. Op een gegeven ogen blik kon het niet meer. Het geboden onderdak werd te klein. Maar weer was het de RRJJ, die de kabouters een oplossing in handen speelde. Het oude schoolgebouw aan de Goudse Rijweg 135 werd als honk aangeboden. In januari werd er ingetrokken. Het woord departement werd geschrapt. Het zou voortaan alleen „dienstverle ning" zijn. Joep: „En toen is de ellende pas goed begonnen. Het groeide ons compleet boven het hoofd. Tijdens de periode, dat wij bij de RRJJ zaten hadden we het al moeilijk om nog wat sociaal werk te doen, omdat we door de overige soosleden gehinderd werden - nu bleek het compleet onmogelijk te worden naar buiten op te treden. Er kwamen steeds meer zitters bij, die niets aan dienstverleningswerk deden. We werden niet gebonden maar gere geerd". Rob: „Alle werk werd ons onmogelijk gemaakt. Er waren gewoon anderen, die de lakens uitdeelden". Joep: „Het werd nog erger, toen de diverse instellingen ons ook allerlei buitenlanders zonder dak boven het hoofd en van thuis weggelopen of uit pensions weggestuurde jongeren stuur den. In feite was het een commune geworden". Dat het zo niet verder kon werd al spoedig duidelijk. Een gesprek met de RRJJ onderstreepte de pessimistische gedachtengang van de kabouters. De De Grote Prijs der Lage Landen, die op zondag 27 juni voor de zeventiende keer op de renbaan Duindigt in Wassenaar wordt gehouden, behoort tot de grote internatio nale klassieke draverijen in Europa. Dit jaar is het bedrag aan prijzen op de recordhoogte gebracht van f 140.000.-, waarvan de helft is bestemd voor de eigenaar van de winnen de draver. Mede door het enorme bedrag, dat wordt verreden, worden vele buitenland se cracks aan de start verwacht. Deelneming van Zweedse dravers en rijders is al toege zegd, evenals uit Duitsland en Italië. Onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, wordt dit jaar voor de vierde maal het Internatio naal Koorfestival georganiseerd. Onge veer 60 koren uit de gehele wereld (onder andere Amerika, Canada, Bul garije, Joegoslavië, Hongarije, Duits land, Tsjechoslowakije en Finland) ne men aan dit festival deel. Het festival bestaat uit twee gedeelten: een con cours- en een concertgedeelte. Het concoursgedeelte wordt gehouden vanaf dinsdag 8 juni t/m zaterdag 12 juni, tussen 14 en 17 uur in de Kurzaal te Scheveningen. De internationale concerten op 8, 10, 11 en 12 juni in de Kurzaal en op woensdag 9 juni in de Oude Kerk te Scheveningen. Aanvang van deze con certen 's avonds 20.00 uur. Kaarten voor alle evenementen verkrijgbaar aan de kassa van het Kurhaus, telkens 2 dagen van te voren. In de jury voor het festival hebben zitting: Felix de Nobel (Nederland) prof. Luigi Dallapiccola (Italia) en prof. dr. Siegfried Borris (Duitsland). Aansluitend aan het koorfestival wordt, eveneens in het Scheveningse Kurhaus, het jaarlijks congres gehou den van de „Arbeitsgemeinschaft Eu- ropaischer Chorverbande". Dit is een overkoepelende organisatie, waar vele landen in Europa lid van zijn, met als doel: uitwisseling van gegevens met betrekking tot de amateurkoorzang. In het kader van dit congres worden de den, waarvoor elk land een goed koor afvaardigt. De concerten vinden plaats op zondag 13 en maandag 14 juni om 20 uur in de Kurzaal te Scheveningen. Aan deze concerten nemen koren deel uit: Italië (Süd-Tirol), Zwitserland, Finland, Duitsland, België, Nederland en Noorwegen. Kaarten voor deze concerten eveneens verkrijgbaar aan de kassa van de kur zaal. t

De Havenloods | 1971 | | pagina 4