Middenstanders in de weer tegen buitensporige huurverhogingen Huurliberalisatie is inflatoire boemerang Rijm over huurwoeker Internationaal congres over groen en recreatie in dichtbevolkte gebieden. Onderzoek toont toename gebruik eigen vervoer bij woon-werk-verkeer DE HAVENLOODS, DINSDAG 15 JUNI 1971 De wet op de bedrijfspanden - nota bene een wet ter bescherming van de huurder - dreigt door de verhuurder, die gebruik maakt van de eveneens door te voeren huurliberalisatie (het in vrijwillig overleg komen tot een overeenkomst wat het huurbedrag betreft), misbruikt te worden. Huuropzeggingen gevolgd door buitenissige huurverhogingen zijn aan de orde van de dag. In Amsterdam heeft zich een comité middenstanders gevormd, dat zich tegen deze wanontwikkeling verzet Een Rotterdams comité heeft dit goede voorbeeld spoedig gevolgd. Met initiatiefneemster mevrouw J. Boussaard en penningmeester J. M. G. Saers hadden we een gesprek. Zowel het Rotterdamse als het Amsterdamse comité wil het bezwaar schriften doen regenen bij de kantonrechter. In Amsterdam weet de rechter met de stroom brieven ai geen raad meer. Er komen er momenteel zo'n 100 per dag binnen. Ook in Rotterdam is de stroom al Bij een groot aantal middenstanders in de randstad Holland met name in Amsterdam en in Rotterdam - is de beer los. Zo kan de stemming onder vele duizenden zelfstandigen uit het midden- en kleinbedrijf m het dichtbevolkte westen het best omschreven worden. Oorzaak van de paniek, de wet op de bedrijfspanden, die met ingang van 1 juli in werking zal treden. Een wet, die de bedoeling heeft de positie van de huurder tegenover de verhuurder sterk te verbeteren en de huurder eveneens meer zekerheid (betere schaderegeling) te geven bij onteigening van bedrijfspanden door de overheid. De verhuurder kan wel veel vragen, maar de rechter zal uitmaken of er sprake ia van een redelijke prijs. Maar wat is nu het onvoorziene geweest? Tegelijk met deze wet wordt de huurliberalisatie doorgevoerd, die beoogt de factoren van vraag en aanbod het prijspeil te latep bepalen. Diverse grote beleggingsmaatschappijen, eigenaars van ritsen winkelpanden, ruiken de kans om geld als water te verdienen. Immers, in de grote steden is een constante vraag naar winkelruimte. De vraag overtreft in mime mate het aanbod. Men kan in feite vragen wat men maar wil. Wil de een niet, dan is er nog altijd een ander, die het op z'n tenen of over de ruggen van de consument wel wil betalen. Want dat gevaar zit er natuurlijk ook in. Krijgt de middenstander buitengewoon forse huurverhogingen te bekostigen dan moet het geld toch ergens-vandaan komen. En waarvandaan anders dan van zijn klanten komen zijn inkomsten? In feite zullen de huurstijgingen van bedrijfspanden per I juli hun weerslag vinden op het massapubliek. In Amsterdam is enkele weken geleden door verontruste middenstanders een Algemeen Huurcomité Amsterdamse Middenstand in het leven geroepen. Huuropzeggingen en huurverhogingen, die beslist niet acceptabel waren, de den de kleine en middelgrote zelfstan digen samenroepen. Zaterdag 22 mei sloeg de ome over naar Rotterdam. Hier was het mevrouw Boussaard, die samen met haar man 3 herenmodeza ken beheert, die niet meer lijdzaam wilde afwachten hoe de zaken zich zouden ontwikkelen. Ze richtte in navolging van het Amsterdamse voor beeld het Algemeen Huurcomité Rot terdamse Middenstand op. Daarmee doorbrak ze de apathie, die bij alle bedreigde middenstanders aanwezig was. Er heerste onder de betrokkenen een stemming van het zal zo'n vaart niet lopen. De overheid zal wel ingrij pen. Maar de eerste juli komt naderbij en er wordt helemaal niet ingegrepen. Sterker nog: als de middenstanders niet voor hun eigen belangen opkomen gaan ze voor de bijL zijn er werkelijk, die niet meer weten wat te doen. Iemand in Schiedam moest door de huurverhoging in 5 jaar tijd een kwart miljoen meer betalen". Het gesprek wordt even onderbroken door de komst van de heer Saers, juwelier. Ook hij maakt deel uit van het Rotterdamse huurcomité. Terwijl mevrouw Boussaard het volgende tele foontje aanpakt, springt hij meteen middenin het probleem. „Het wordt een chaos. Moet u eens nagaan. Een radertje in een systeem schiet met 3-400 procent uit. Dat kan nooit goed gaan. De prijzen zullen schrikba- zal het voordeel van een 1000 woeke raars uit de beurs van de consument moeten komen"* Spelletje Opwinding Bij een bezoek aan mevrouw Bous saard blijkt duidelijk de staat van opwinding, waarin tientallen midden standers zich bevinden. Nauwelijks ben ik binnen of de telefoon roept haar al naar de huiskamer toe. Met een veront schuldigend „zo gaat het de hele dag mag ik even aannemen" loopt ze voor me uit. Het verloop van het gesprek is ongeveer als volgt: Alleen huuropzegging.....? Voor uitzetten hoeft u niet bang te zijnOver de hele linie is het hetzelfde, 'tls ver schrikkelijk. U moet meteen een be zwaarschrift bij de kantonrechter in dienen. Ja, die kunt u hier krijgen". Nadat ze de telefoon heeft neergelegd, wendt ze zich weer meteen tot mij. „Zo gaat het de hele dag door. Tiental len telefoontjes per dag. De mensen zjjn eindelijk wakker geworden. Het Kom kijken in de keuken Hoe zit dat eigenlijk met die gemeentelijke bedrijven? Met het Drinkwaterleidingbedrijf, de Metro, de Gemeentekwekerij; wat doet de dienst van Stadsontwikkeling? Op woensdagmiddagen kunt u een kijkje achter de schermen nemen: 7 juli en 4 augustus Metro remise en werkplaats Hilledük 16 juni, 14 juli en 11 augustus Drinkwaterleidingbedrijf Berenplaat 23 juni, 21 juli en 18 augustus gemeentekwekerij aan de Bosdreef 30 juni, 28 juli en 25 augustus Dienst van Stadsontwikkeling Haagseveer Interessante excursies per luxe touringcar van het Gemeentelijk Voorlichtingscentrum Open Boek, Kruisplein 23 (Bouwcentrum), telefoon 116181, toestel 2153. Hier zal men ook graag uw boeking voor een of meer van deze tochten noteren en de nodige inlichtingen verstrekken. Ondanks vele prijsverhogingen is de prijs van dé excursies hetzelfde gebleven als in het vorige jaar: f. 3,50 per persoon. Geeft u tijdig op! Doe het nu al! OPEN BOEK doet Boekje Open! Kijkt u mee? Het zijn bezoeken aan werkende bedrijven. Daardoor moet het aan tal bezoekers per keer beperkt worden tot één bus per tocht. wÊKÊÊm rend stijgen en je jaagt elkaar op naar "de inflatie. En dat alleen omdat een tegenvallend groot deel der eigenaars van bedrijspanden grof geld wil verdie nen. A-sociale profiteurs, die aange pakt moeten worden. Toevallig speelt deze uitbuiting vooral in de grote steden, maar het is natuurlijk een nationaal probleem. Overal waar de bedrijfsruimte schaars is kan men der gelijke toestanden verwachten. Als de middenstanders geen tegenmaatregelen treffen, vallen er onder hen koppen en De grote beleggers spelen hun spelletje als volgt. De huurders van bedrijfspan den krijgen keurig netjes een brief thuis bezorgd met de mededeling, dat hun de huur wordt opgezegd. Enkele weken later krijgen ze een nieuw huur- aanbod. Een huuraanbod, dat veelal schrikbarend hoger ligt dan het bedrag, dat ze tot dan toe betaalden. Willen ze op dat moment tegen deze gang van zaken protesteren, dan zijn ze in veel gevallen al te laat. Want het addertje onder het gras is, dat de bewuste middenstander binnen 6 weken na de huuropzegging beroep moet aanteke nen bij de kantonrechter. Hij moet zich niet aan het lijntje laten houden. Als de 6 weken verstreken zijn komt z'n verweer op losse schroeven te staan. De heer Saers: „Niemand wist van deze bepaling. Deze is pas aan het licht gekomen bij een gesprek dat het Am sterdamse huurcomité met de kanton rechter had. De eigenaren wisten ech ter wel beter. Zij hebben op allerlei manieren geprobeerd tijd te winnen. Als de huurders na de opzegging om een gesprek vroegen, werden ze met een kluitje het riet ingestuurd. Ze zouden binnen korte tijd van zich laten horen enz. Het grofste voorbeeld wat ik kan noemen van tijd rekken van een verhuurder is het geval, dat de huurder van een horlogezaak hier in Rotterdam meemaakte. Hij kreeg op 25 mei een aangetekende brief, die op 26 april was gedateerd". Het Koninklijk Verbond van Onderne mers (KVO) wijt de consternatie gro tendeels aan het niet georganiseerd zijn van vele zelfstandigen uit het midden- en kleinbedrijf. Een woordvoerder ver telde, dat alle georganiseerden de be nodigde voorlichting van hun bonden hebben gekregen, terwijl de ongeorga niseerden min of meer aan hun lot zijn overgelaten. Met name de overheid zou in gebreke gebleven zijn. Medio april zgn er in de Tweede Kamer door het P.v.d.A.-lid A. Lems vragen over deze kwestie aan minister Polak van justitie gesteld. In zijn ant woord wees de minister er op, dat er in de media voldoende publiciteit werd Het forum in gebouw Palace. Rotter damse middenstanders aangevuld met Amsterdamse collega's en een juridisch adviseur van het Koninklijk Verbond van Ondernemers. gegeven, dat er in de vakbladen voor lichting werd gegeven en dat er op 24 maart een radio-uitzending over dit onderwerp was gehouden. B(j het KVO, dat overigens ook enkele radio-uitzendingen over deze huurma- terie heeft verzorgd, vindt men echter dat de regering in haar voorlichtende taak schromelijk tekort is geschoten. Er zijn indertijd wel advertenties ge niet voor niets bedoeld ter bescher ming van de huurders. De rechter zal uitmaken wat rechtvaardig en wat niet rechtvaardig is. De verhuurder kan vragen wat hü wil, maar wat ie krijgt bepaalt de rechter. Bij het KVO is men er van overtuigd, dat alle eigenaren, die het onderste uit de kan willen hebben, de kous op de kop zullen krijgen. Wat de rechter dan wel als aanvaardbare huurverhogingen zal zien, zal van geval tot geval verschillend zijn. Dat hangt bijvoorbeeld af van de stand, de situe ring en de toestand van het pand. Vandaar dat de heer Saers het allemaal net even te somber ziet, als hij zegt: „Van een gram goud kun je een draad trekken van een kilometer lengte. Een middenstander is zo mogelijk nog taai er. Maar als ze zo doorgaan, zullen ze de meesten straks terugvinden in Cana da of Australië". H.van C. Het Algemeen Huurcomité Rotterdamse Middenstand heeft inmiddels twee activiteiten belegd. Een in de Rivièrahal en een in gebouw Palace. Op de laatste bijeenkomst vertelde de heer Matser, een van de twee eerste middenstanders die in Rotterdam al voor de kantonrechter zijn versche nen, dat hij binnen 5 minuten weer op de stoep stond. Want als er nog mensen waren, die niet durfden te beweren, dat de wet op de bedrijfspanden te weinig publiciteit heeft gekregen, dan werd hun de laatste twijfel door de woorden van de heer Matser wel ontnomen. „De rechter", zo zei hij, „heeft de zaak voorlopig 6 weken opgeschort Hij moest eerst wat meer afweten van deze ingewikkelde materie De sneldichter van Delfshaven, de heer S. Cohen, heeft ingehaakt op de actie die het Algemeen Huurcomité Rotterdamse Middenstand voert. Hij stuurde mevrouw Boussaard, initiatiefneemster van het comité en de kantonrechter te Rotterdam, onderstaand rijm over huurwoeker. De middenstander gaat te gronde - door dit onbezonnen spel - hij wordt een macht verslonden - en gaat bij zonder fel - Hij verschijnt nu voor de rechter - voortgedreven door de nood - Zijn positie wordt steeds slechter - en zijn wanhoop - dubbel groot. Machteloos moet hg zich buigen - voor de slagen van het lot - want men tracht hem uit te zuigen - en ze maken hem kapot. - Eigenaars en makelaren - slepen winsten in de wacht - winkeliers met hun bezwaren - worden nu totaal ontkracht - gaandeweg zien wij een stijging - winstbejag - met hart en ziel - Totale ondergang bedreiging - van vier tot tweeëntwintig mille. - Uit Schiedam komt dit berichtje - en het stemt ons droef te moe - en het werpt een droevig lichtje - op dit duister huurgedoe. - de middenstand heeft slechts vertrou wen- in de rechterlijke macht - zo dit laatste zou verflauwen - wordt het duister als de nacht. - Ook de waarde van de gulden - komt nu ernstig in gevaar - de middenstand geraakt in schulden - en het lot weegt bitter zwaar. - die gaan samen - hand in ik geef slechts globaal beschrijving - dat men in het slop - belandt. - Laat ons leven niet ontwrichten - door dit woekerend schandaal - middenstanders - kent uw plichten - Protesteer nu - allemaal Van 22 tot 30 juni wordt in Rotter dam een internationaal congres gehou den over groen en recreatie. De bijeen komst is georganiseerd door de IFPRA, een internationale organisatie van mensen van rijks- en lokale overhe den, wetenschappelijke instituten en andere organisaties op het gebied van de openbare groenvoorziening, tuin- en landschapsarchitectuur en openlucht recreatie. Er zijn op het ogenblik al 325 deelne mers geregistreerd en zij komen in Rotterdam praten over een belangwek kend onderwerp: „Groen en recreatie in dichtbevolkte industriegebieden". De bijeenkomst in Rotterdam is het zevende congres van de organisatie, die tot doel heeft vakkennis door middel van internationale contacten te ver breiden. De eerste twee congresdagen worden gebruikt voor lezingen en dis cussies; daarna maakt men zes dagen lang tochten door voornamelijk West- Nederland. De IFPRA is opgericht in 1957 als overkoepeling van nationale organisa ties op het gebied van groen en recrea tie. 13 nationale organisaties nemen deel aan de IFPRA, benevens 152 individuele leden uit 27 landen. De lezingen in Rotterdam zullen zich concentreren op de gevaren voor het leefklimaat in grote bevolkingsagglo meraties. Door goede voorzieningen op het gebied van groen en recreatie zal zo goed mogelijk tegenwicht worden gegeven, maar de omtstandigheden daarvoor zijn, omdat er een zekere Aan het congres is een tentoonstelling verbonden in het stadhuis, die op dinsdag 22 juni om 17 uur geopend zal worden door burgemeester Thomas- Op 23 juni om 10 uur vindt de officiële opening plaats door Prinses Margriet in de kleine zaal van de Doelen. Op 23 en 24 juni worden de volgende voordrachten gehouden: Prof. dr. ir. F. M. Maas, hoogleraar in de tuin- en landschapsarchitectuur aan de T.H. Delft over „De planologie van het ruimtegebrek"; B. M. van Griethuysen, directeur van de Directie Natuurbe houd en Openluchtrecreatie van het Ministerie van C.R.M. over „Creatie voor recreatie"; D. Deneke, Minister für Ernahrung, Landwirtschaft und Forsten des Landes Rheinland-Westfa- len over „Das Sicherstellen von Ertio- lungsraum"; J. Kennedy, Chief Officer of the Greater London Council Parks Department over „De mens in de open ruimte"; W. W. Brown, Chairman of the Board of Trustess and Acting President of the National Recreation and Park Association of the U.S.A. over ,,A look at leisure services in the seventies"; Prof, dr. L.H. Klaassen, President-directeur van het Nederlands Economisch Instituut over „Enkele economische aspecten van groenvoor zieningen" en prof. ing. K. P. Filipsky, President des Verbandes der Oster- reichischen Garten- und Landesarchi- tekten over „Die Synthese von Funk- tion und Form". Het hoofd van de Rotterdamse Plant soenendienst, ir. A. Raad, is dit jaar voorzitter van de Internationale oiga- plaatst met betrekking tot de huurver hogingen van woningen, maar nu deze belangrijke wet op de bedrijfspanden van kracht gaat worden is dat nagela ten. Verder bevestigt het KVO de termijn van 6 weken waarbinnen gerea geerd moet worden. Degenen, die voor 1 mei zjjn opgezegd, moeten voor 1 juli reageren, terwijl degenen, die na 1 mei een huuropzegging hebben ontvan gen 6 weken hebben om stappen te ondernemen. Ten slotte wijst men er bij het KVO op, dat moedwillig tijd- rekken van de kant van de verhuurder eenvoudigweg niet getolereerd moet worden. De heer Saers: „Gevaarlijker dan de huuropzeggingen per 1 juli zijn die op langere termijn. Bijvoorbeeld een op zegging over 6 maanden. Iedereen denkt dan voldoende tijd te hebben. Maar in feite hebben ze alleen die 6 weken om er iets aan te doen. Ieder een, die een huuropzegging of een abnormale huurverhoging heeft gekre gen, moet meteen bij de kantonrechter in beroep gaan. Kant en klare bezwaar schriften kunnen worden verkregen bij mevrouw Boussaard (010-322513). De bureau's van de rechters moeten - net zo als in Amsterdam het geval is, waar "de kantonrechter het niet meer zag zitten en de mensen van het huurcomi té voor een gesprek uitnodigde - on der de beroepschriften doorbuigen". Een ding is duidelijk: buitensporige huurverhogingen of huuropzeggingen moeten in geen geval genomen wor den. De wet op de bedrijfspanden is Volgens „deskundigen" behoort in de toekomst het zogenaamde woon-werk- -verkeer meer en meer met het open baar vervoer te geschieden. Men gaat het met de auto naar het werk gaan langzamerhand min of meer als a-so ciaal beschouwen en het openbaar vervoer wordt afgeschilderd als hét alternatief. Dat deze redenering in feite alleen maar het woon-werk-verkeer naar bin nensteden betreft, wordt er meestal niet bijgezegd. En een vergelijking tus sen het aantal mensen dat wél en dat niet in binnensteden werkt wordt er in het algemeen niet bijgegeven. Wel stelt men dat bijvoorbeeld de Rotterdamse binnenstad zo'n 60.000 arbeidsplaat sen kent (buiten de binnenstad en buiten Rotterdam zijn er honderddui zenden), maar vaak wordt verzwegen dat de Amsterdamse binnenstad in de afgelopen jaren zo'n 20.000 arbeids plaatsen heeft verloren doordat bedrij ven naar elders, vaak de Amsterdamse buitenwijken, vertrokken zijn. Oftewel naar plaatsen, die per auto gemakkelijk te bereiken zijn én waar men over voldoende parkeerruimte beschikt. Enquete Een enquête, gehouden door de Neder landse Stichting voor Statistiek onder 1500 Nederlanders, heeft uitgewezen dat slechts een zeer kleine minderheid, namelijk acht procent, met het open baar vervoer naar en van het werk reist. Voor vijf procent is dit bus of tram, voor drie procent de trein. In de drie grote steden in het westen reist dertien procent van de werkers met het openbaar vervoer. De enquête heeft onder meer uitgewe zen, dat er meer mensen zijn die naast of vlakbij hun werk wonen dan dat er met het openbaar vervoer reizen, na melijk negen procent. Zes procent loopt naar het werk, 20 procent ge bruikt een fiets, elf procent een brom fiets en één procent een motor of scooter. Met eigen of andermans auto tenslotte reist 45 procent, oftewel bg'na de helft. In de drie grote steden gaat zelfs 47 procent met de auto naar het Werk. Men heeft de geënquêteerden ook ge vraagd of men langer of korter onder weg zou zijn als men met bus, trein of tram naar en van het werk zou reizen. 56 procent antwoordde, dat men er langer over zou doen (gemiddeld 30 minuten) en zeven procent zei er korter of even lang over te doen. Bovendien zei 16 procent dat de af stand tot het werk te gering is om gebruik van het openbaar vervoer te maken en 21 procent verklaarde dat er geen enkele of geen behoorlijke verbin ding met het werk is. In het westen is dit laatste percentage lager, namelijk zeventien. Sinds 1 juni rijden over 4000 km. autoweg en 1600 km. snelweg in Italia 103 Fiat-bestelwagens van het type 850 T en 238, die door Fiat zijn ingezet als een soort wegenwacht. De ze „Fiat assistenza vacanze" is een extra service van deze Italiaanse fa briek aan vakantiegangers in welke auto dan ook. Buitenlandse toeristen behoeven op gewone autowegen zelfs geen uurloon te betalen (Italianen wel) en Fiat-auto 's waarop nog garantie rust worden helemaal gratis geholpen. Re paratie langs gewone autowegen is alleen mogelijk als het karwei minder dan 30 minuten in beslag neemt. Dit bepaalt het Italiaanse verkeersregle ment namelijk. Gaat het reparatiewerk langer duren, dan zorgt de Fiat-vakan tie assistentie voor transport naar een reparatiebedrijf. Het is voor de zevende maal in succes sie, dat Fiat deze vakantie-service heeft ingesteld. Men blijft dit doen tot en met 30 september. Vorig jaar legden de service-auto 's meer dan vier miljoen kilometer af en hielpen zij ongeveer 67.000 auto's. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van de Stichting Weg. De Stich ting haalt ook een in 1970 in opdracht van Elseviers' Weekblad gehouden on derzoek aan, waarbij bleek dat twee derde van degenen, die met de auto naar hun werk gaan, van mening was, dat er voor hen geen goede verbinding met openbaar vervoer was. Tevens verklaarde 70 procent van hen dat - al was er een goede verbinding - men toch de eigen auto zou blijven prefere ren. De Stichting Weg trekt uit haar onder zoek de conclusie dat men niet mag verwachten dat het gedragspatroon met betrekking tot het woon-werk-ver keer zal veranderen en dat men inte gendeel rekening zal moeten houden met een toenemend gebruik van de eigen vervoermiddelen. Aan de voor zieningen voor dit personenvervoer zal in de komende jaren dan ook voorrang moeten worden gegeven, aldus de Stichting WEG. RET verkoopt dagkaarten via automaten Met ingang van woensdag 16 juni zal het mogelijk zijn in een aantal metro stations RET-dagkaarten te kopen via automaten. Voorlopig worden de auto maten geplaatst in de hallen van de stations Stadhuis, Beurs (zuidelijke hal! Leuvehaven, Maashaven en Zuid plein. In een later stadium zullen zij ook in de overige stations verschijnen. De dagkaarten, die f2.25 kosten en gedurende de dag van afstempeling ONBEPERKT geldig zijn op alle RET- lijnen (metro, tram en bus), worden reeds verkocht in alle trams en auto bussen en bij alle RET-verkoopadres- sen. De plaatsing *v»n de automaten in de stationshalen geschiedt ten gerieve van de metro-passagiers, die het be zwaarlijk bleken te vinden dat gedu rende de sluitingstijden van de ver kooppunten geen dagkaarten verkrijg baar waren in de onmiddellijke nabij heid van de metro. De dagkaartautomaten worden door middel van een witte band onderschei den van de overige plaatskaartenauto- maten. De automaten stempelen de dagkaarten NIET op de datum af. De passagier bepaalt ZELF de daag waar op hij zijn dagkaart wil gebruiken. Pas bij de aanvang van de eerste rit wordt de kaart van een datumstempel voorzien. Bij de metro gebeurt dat door de kaart in de ontwaardingsauto maat van het KINDERTOURNIQUET te steken en in tram en bus wordt het stempel geplaatst door conducteur, be stuurder (in zelfbedieningstrams) of chauffeur. Na de eerste rit behoeft de kaart gedurende de rest van de dag niet meer te worden afgestempeld. Voor wie op één dag meer dan vijf stadsritten of meer dan drie ritten op de bijzondere autobuslijnen (de lange buitenlijnen) moet maken, is de dag kaart de voordeligste reismogelijkheid.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3