Touwtrekken tussen Rotterdam en Rijnmond over milieubeheer DE HAVENLOODS - "Singelbewoners" ongerust over saneringsplannen TEMOE LA WAK Rijnmond, wettelijk nog geen saneringsgebied pYi - 20e iaargang no- 25 modestoffen contend havenloods zuiden verschijnen 2X per week Op vakantie Vreemde keuken buisje op tafel. Goed idee Plantaardig zuiver! Bij apotheker en drogist Verkoopster en Cheffin Verkoopster voor Banketbakkerij. Salaris van f 600,- tot f 800 - per maand. Brieven onder no. 20155 bur. v.d. blad donderdag 24 juni 1971 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E O HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 13.2~ 45 punten tellende agenda Gemeenteraad behandelt investerings-programma Als „meneer Poets" in de Holy- wijk van Vlaardingen of in het Schiedamse Kethel-Groenoord de weg zou vragen naar de „sjina glens" dan zou men hem niet naar de wereldbol vragen, maar zondermeer wijzen naar de rij flats van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, die aan de voet van de in aanleg zijnde Zoomweg de westelijke afbakening vormt van de Schiedamse woonwijk Ke thel-Groenoord. Immers de gril lige vorm van de lange rij om- hoogtorende ABP-flats wordt in de volksmond „Chinese muur" gen lemd. De muur ontneemt de Vlaardingers het uitzicht op de nieuwste woonwijk van Schie dam en belet de (ér niet in wonende) Schiedammers te kij ken op de aan de andere kant van de Zoomweg gelegen sportvel den, terwijl van beide zijden af de veelvuldig overvliegende lucht- bussen na het passeren van de „chinese muur" niet meer gezien, maar nog wel gehoord kunnen worden. be „Chinese muur", een schei ding tussen twee verschillende werelden? Vorige week leek dat er wel op. Immers een medede ling van de gemeente Vlaardingen over de vorming van een interge meentelijke werkgroep, die de problemen van beide gemeenten op het terrein van verkeer en openbaar vervoer ging bestude ren, werd door de gemeente Schiedam tegengesproken. Er werd door de gemeentelijke voor lichtingsambtenaar van Schiedam wel meegedeeld dat er contacten zijn geweest en dat de daarbij betrokken ploeg mensen in de toekomst meer met elkaar over die materie zullen praten, maar de mededeling over vorming van leen werkgroep zoals Vlaardingen gedaan had noemde Schiedam het geven van een overtrokken beeld. Er was slechts sprake van informeel contact, zij het wel door dezelfde groep. Zouden dan de deelnemers uit die andere wereld, uit Vlaardingen, alleen moeten werken? Ben van Haren De gemeenteraad van Schiedam zal op maandagavond 28 juni om 8 uur verga deren. De agenda telt niet minder dan 45 punten, waarbij als laatste punt de behandeling van het investeringspro gramma 1971 1975 en de nota betref fende de financiële positie van de gemeente Schiedam. Een krediet wordt gevraagd van f 1720,- voor enkele voorzieningen aan de W. de Zwijgerschool. Een be drag van f 2400,— is nodig voor het zelfde doel aan de Prof. Casimirschool. De gemeente is veroordeeld tot beta ling van een schadeloosstelling aan de heer C. van der Eijk, wegens ontbin ding van de pachtovereenkomst van enkele percelen water en weiland aan de Woudweg. Het college adviseert afwijzend op een verzoek van het Ned. Astmafonds om subsidie, omdat hier het plaatselijk belang ontbreekt. Voorgesteld wordt aan het Centraal comité anti-bulder- baan f 2000,- subsidie te verlenen voor het onlangs verschenen Naco-rap- Aan de school voor z.m.o.k. aan het Edisonplein moeten enkele voorzienin gen worden getroffen, waarvan de kos ten op f6610,- worden geraamd. Voor de school voor g.l.o. aan de Dr. Schaepmansingel is voor de aanschaf van leerlingensets medewerking ge vraagd. Voor aanleg van een hogedruk- gasleiding naar de Glasfabrieken, die van olie op aardgas wil overschakelen, wordt een krediet van f 100.000,- gevraagd. Via de bestaande leiding is het niet meer mogelijk de gasvoorzie- ning te verzekeren. Bijkantoor P.T.T. wordt verplaatst In het weekeinde van vrijdag 2 juli zal het bijkantoor van de P. T. T. aan de De Biestraat in Kethel-Groenoord waarschijnlijk worden overgebracht naar het Jacques Urlesplein. Dit houdt verband met het feit, dat op het terrein waar nu het kantoor staat, laagbouw-woningen zullen komen. Het betreft dus het terrein achter het bankgebouw, waar aanvankelijk een winkelcentrum was gepland, dat nu aan de noord-zijde van de Zwaiuwlaan Men is reeds bezig geweest het terrein bouwrijp te maken, maar het postkan toor moet toch verdwijnen. Dit zal op een spectaculaire manier gebeuren, want het gebouwtje zal in zijn geheel worden overgebracht Nadat allerlei steunmaatregelen zijn getroffen, wordt het gebouw met behulp van kranen op een trailer geplaatst en zo naar het Jacques Urlesplein gereden. Het is nog niet bekend, hoelang het „noodpostkantoor" daar zal blijven, waarschijnlijk zal het in de toekomst een plaats krijgen in het nieuwe winkelcentrum. Daar zullen nog wel enkele jaren mee heen gaan. Sociëteit De Tempel buiten De Kreek De Jeugdsociëteit De Tempel mag niet terug in het gebouw van de jeugdsocië teit De Kreek, waarin de sociëteit gedurende enkele maanden onderdak heeft gehad. Als gevolg van een me ningsverschil in de leiding, splitste de Tempelgroep zich af, maar bleef ge bruik maken van het gebouw aan de Lange Haven. Omdat het gerucht ging, dat in De Tempel drugs gebruikt wer den, besloot het bestuur van de Stich ting Sociaal-Culturele Arbeid Schie dam (SSCA) De Tempel de verdere toegang te ontzeggen. In verband met dit conflict, heeft een bespreking plaats gevonden, waarin de voorzitter van SSCA, de heer R. R. J. Melchers als voorzitter optrad. Over een werd gekomen, dat een commissie nader overleg zal plegen, ook omdat de leden van sociëteit De Tempel drug-ge bruik ontkennen. Meer aandacht voor geestelijke volksgezondheid Het paviljoen voor demente bejaarden, dat tijdelijk zal worden ingericht in een paviljoen van het gemeentezieken huis in Schiedam, zal op 1 september worden geopend. Er kunnen 40 patiën ten worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling in 1972 te beginnen met de bouw van een inrichting voor 270 patiënten. Verder zijn er plannen een studiecom missie in te stellen ten behoeve van de geestelijke volksgezondheid, omdat die verzorging in Schiedam nog veel te wensen overlaat. Het aantal huisartsen is er onvoldoende evenals sociale wer- Voor vier r.k. scholen voor g.l.o. (aan de Bosboomlaan, Joppelaan, Nassau- Jaan en Ysselmondesestraat) worden kredieten gevraagd voor aanschaf meu bilair. Voor diverse openbare scholen is voor hetzelfde doel f 24.895,- no dig. Verbouwingen in Sportfondsenbad De gemeenteraad van Schiedam uitte begin van dit jaar diverse bezwaren tegen de heropening van het badhuis „De Eendracht" in Schiedam Zuid o.a. vanwege de bouwvalligheid van het gebouw en de hoge kosten van ver nieuwing. Er werd toen de suggestie gegeven met het Sportfondsenbad tot een regeling te komen. Die regeling is er nu en het college van B. en W. stelt voor met het Sportfond senbad een overeenkomst te sluiten. Er zal echter een verbouwing moeten plaatsvinden van een tot nu toe onbe nut gedeelte, waarvan de kosten op f 59,000,- worden geraamd. In dit ge deelte zullen de douches komen. Het Sportfondsenbad is bereid de inrich ting van 12 douches te financieren, mits de gemeente het jaarlijks exploita tietekort zal vergoeden. Er is gerekend op 200 bezoekers per week tegen een tarief van 75 cent per bad bij het eerste voorstel. Dat tarief blijkt te hoog te zijn gesteld en zou 50 cent moeten zijn. Voor de gemeente zou dat dan een exploitatietekort van f 18.000,- opleveren. Thans wordt ge rekend op f23.000,-. Het tarief zal nu 70 cent voor volwassenen bedragen en 30 cent voor kinderen tot en met B. en W. achten het gewenst een over eenkomst aan te gaan met het Sport fondsenbad, ook omdat het badhuis De Eendracht minder gunstig is gele gen. Het Sportfondsenbad heeft meer comfort en er is gelegenheid de gehele week van de douche-inrichting gebruik je hebt jezelf nodig KOM WERKEN BIJ CONTENT EN KIES UIT 89 KANTOORBANEN doorbetaling bij ziekte -f opname in een ziekenfonds vergoeding van avondstudie belasting adviezen wekelijkse uitbetaling CONTENT UITZENDBUREAU Rdam Heemraadssingel 130 010-235011 Mijnsherenlaan 210 010-177540 Vlaard Westhavenplaats 18 010 - 34 03 99 J Sinds staatssecretaris Kruisinga gedurende de bekende „smogperiode" het Rijnmondgebied tot saneringsgebied heeft verklaard, is er ruim een half jaar verlopen. In die tijd is er alleen maar gepraat en concrete voorstellen over wat er in zo'n saneringsgebied moet gebeuren, liggen nog steeds niet op tafel. Sterker nog: Rotterdam en Rijnmond zitten elkaar in de haren over de vraag hoe men het milieubeheer moet aanpakken. Rotterdam wil het zaakje in eigen hand houden, zij het dan gecoördineerd met anderen. Op den duur kan men dan komen tot een gemeenschappelijke regeling. Rijnmond acht het juister wanneer het hele zaakje, zoals het afgeven van de Hinderwetvergun ningen, de controle en alles wat er nog meer aan vast zit, in handen van dit openbaar lichaam wordt gelegd. De Rijnmondraad heeft vorige week een vergadering gewijd aan dit vraag stuk. Eigenlijk bleek er niet veel ver schil van mening te bestaan. Milieuge committeerde De Jong zei dan ook, dat het Rijnmondbestuur zal blijven streven naar een overdracht van de bevoegdheden, ondanks het feit, dat mr. Klaasesz, commissaris der Konin gin en voorzitter van een commissie van goede diensten, voorstander is van nauwe samenwerking. Het is wel duideüjk waarom Rijnmond voorstander is van het in een hand leggen van de bevoegdheden. Het is even duidelijk waarom Rotterdam daar niets voor voelt en waarom de kleinere gemeenten, waarmee Rijnmond nu ook zal gaan praten, wel veel zullen voelen voor het Rijnmond-standpunt. Rotterdam is eigenaar van verreweg het grootste deel van de grond, waarop de industrieën in Rijnmond zijn geves tigd. Rotterdam streeft ook naar een nog steeds verdergaande uitbreiding van de bestaande industrieën en - waar mogelijk - naar vestiging van nieuwe. Het is duidelijk, dat Rotter-^ dam, die uitbreidingen en vestigingen^ zo weinig mogelijk in de weg wil leggen. Zeer stringente eisen ten aan zien van de Hinderwetvergunningen passen dan ook niet in een dergelijk beleid. De geschiedenis van een hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte is daar een duidelijk voorbeeld van. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1. 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45. 49 en 49a Rijnmond staat anders, minder chauvi nistisch, tegenover deze materie. Dat is duidelijk, omdat in de Rijnmondraad vele vertegenwoordigers zitten uit die gemeenten, die alleen maar de nadelen van die industrialisatie ondervinden zonder dat zij als gemeente bij machte zijn daar iets tegen te doen. Het openbaar lichaam Rijnmond is voor hen een werktuig om de kwalijke gevolgen tegen te gaan. Om al die redenen is het logisch om het hele pakket van het milieubeheer in handen van Rijnmond te leggen. Deze instantie immers heeft reeds via de Centrale Meld- en Regelkamer al de controle op de luchtverontreiniging als één van haar taken. Het ligt dan voor de hand om dit lichaam ook de taak op te dragen het gebied te saneren, voprai ook, omdat die sanering nu juist niet Rotterdam alleen aangaat. Dit klemt te meer, omdat het Rotter damse gemeentebestuur de enige in stantie schijnt te zijn, die zich niet al te veel zorgen maakt over het milieu in het Rijnmondgebied. De open brief aan twee gemeenteraadsleden, de me dedeling over de ICI en over het algemeen de manier, waarop vragen van gemeenteraadsleden over deze za ken worden afgehandeld, spreken boekdelen. De toon, waarmee het Rijnmondbestuur vragen van leden van de Rijnmondraad beantwoordt, klinkt in ieder geval wat bezorgder. STATENLEDEN Overigens hebben ook twee leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland vragen gesteld over het feit dat er nog steeds geen concrete voorstellen zijn gedaan om de situatie in het sanerings gebied te verbeteren. Deze statenleden wijzen op de grote ongerustheid, die bij de bevolking in het Rijnmondge bied bestaat over de voortschrijdende luchtverontreiniging, ontsnappingsmo gelijkheid van levensgevaarlijke gassen en toenemende dreiging van calamitei- ten ten gevolge van uitbreiding van een aantal chemische industrieën, waarbij met name worden genoemd I.C.I. Hol land, Oxirane Chemie Nederland, Cli max Molybdenum en Cyanamid Ne derland. Verder vragen de beide statenleden onder andere: „Valt te verwachten, dat het beleid ten aanzien van afgifte van vergunningen voor industrievesti ging ingrijpend zal worden gewijzigd ten opzichte van het huidige Rotter damse beleid, als deze bevoegheid krachtens de Wet inzake de Luchtver ontreiniging in handen komt van het college van Gedeputeerde Staten"? In een toelichting schrijven zij, dat de vragen voortvloeien uit een toenemen de verbazing en verontrusting over het feit, dat het Rijnmondgebied nog steeds niet wettelijk tot saneringsge bied is verklaard. Zij menen, dat dit nu wel zeer snel dient te geschieden, omdat zij vrezen, dat anders een pro gramma van maatregelen om de lucht verontreiniging in dit gebied terug te dringen, nooit uitgevoerd zal worden. Ook bij deze twee statenleden dezelfde ongerustheid, die ook door de Rijn mondraad wordt gevoeld, maar niet door Rotterdam. Er moet in dit gebied kennelijk nog meer gesaneerd worden dan het natuurlijke milieu alleen. Een aantal bewoners van het Schie damse Singelkwartier, heeft het vol gende schrijven aan de gemeenteraad gericht: „Wij zijn ongerust over de vage formu lering „verbetering van de relatie tus sen NS-station en binnenstad", en heb ben de indruk, dat een verbetering van het Singelkwartier nog lang op zich zal laten wachten. Wij vrezen in een toestand van verkrot ting terecht te komen, als bouwvallige panden gesloopt of dichtgetimmerd worden, zonder dat tegelijkertijd een plan tot opbouw gerealiseerd wordt. Als basis voor de toekomstige struk- tuur van de wijk lijkt het studenten plan overweging te verdienen. Dit gaat uit van vernieuwing van de wijk, met handhaving van goede bebouwing en de sterke nadruk op de funktie, de leefbaarheid, bereikbaarheid, gezellig heid en menselijke relaties. Niemand heeft behoefte aan een brede, winderi ge en ondoelmatige Singelboulevard. Dit type straten en wijken heeft Schie dam al genoeg. Wij zullen in de toekomst als groep optreden, om onze wijk- en persoonlij ke belangen te behartigen. Wij dringen aan op een gesprek met de gemeentelijke autoriteiten over de plannen, en wel op zeer korte termijn. Wij willen betrokken zijn en worden bij de uitvoering van tegenwoordige en toekomstige werkzaamheden MAISON VAN DOOREMAALEN 5 FILIALEN

De Havenloods | 1971 | | pagina 1