u c Vakantiefeest Jeugdland uitgebreider dan ooit Tentoonstelling over de rol van het voorwerp in de kunst Kinderen nemen bezit Unilever Research jongeman meisjes Facsimile van Mauritius-atlas Video-cassette als primeur op Firato I ;L.P.G. zuid-holland n.v.| VAKANTIE BEZORGERS(STERS) DE HAVENLOODS, DINSDAG 29 JUNI 1.971 Voor de eerste maal in de 13-jarige geschiedenis van Jeugdland wordt dit vakantiefestijn in Rotterdam-Zuid ge vierd. Op zaterdag 3 juli zal de voorzit ter van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, dr. H. J. van Zuylen, Jeugdland, dat tot 30 juli is onderge bracht in de Maashal en de Schiehal van het nieuwe Ahoy'-complex aan het Zuidplein, officieel openen. Dat gaat met de nodige feestelijkheid gepaard. Zo zal onder meer het jeugdorkest uit Krimpen aan den IJssel voor de vrolij ke noten zorgen. Op deze openingsdag is Jeugdland het domein van kinderen uit tehuizen van speeltuinverenigingen en clubhuizen. Voor alle andere Rotterdammertjes van 5 tot 15 jaar gaat Jeugdland maandagmorgen 5 juli om negen uur open. Et is ook ditmaal weer veel te doen. Er zijn zo'n 60 verschillende activiteiten. Buiten de hallen bevindt zich als nieu we attractie een paarden- ponykraal, waarin de eertse twee weken 8 paarden an de volgende twee weken 20 ponies Zich beschikbaar hebben gesteld om bereden te worden. De dieren komen üit manege „De Hoefslag". Voorts is er 'de kinderboerderij en een terrein voor sport en spel. Op één middag worden skelterraces georganiseerd en een hele week zal het kindercircus „Hoepla" optreden. In de hal is o.m. een werkhofje ge maakt. Een pleintje, dat omgeven is door handenarbeidstands. Er is een sieradenstand, waar de bezoekers zelf sieraden kunnen maken van hoefna gels. Ook is er weer het flessenverven; vorig jaar werden zo'n 100 flessen per dag van kleuren voorzien. Aan ouders die zelf ook graag een oogje op hun lieverdjes houden is eveneens gedacht. Er zijn wat tafeltjes en stoelen neergezet en zo is een „alternatieve oudercrèche" gecreëerd. Daar vlakbij bevindt zich de Zet-op, een bouwspel voor de kleinste bezoe kers, die van 5 tot en met 7 jaar. Kijkdozen Er is een stand van de Dierenbescher- ming, gesponsord door de Spaarbank, waar kijkdozen kunnen worden ge maakt van vogelplaatjes, „t Praethuis" is een nieuwe naam voor de redactie van de muurkrant. Deze wordt dit jaar groter dan anders en er komt ook een discussiehoekje in. Voorts is er weer de supermarkt waar gewinkeld kan wor den. De „boodschappen" moeten bij de kassa worden ingeleverd en de „kopers" krijgen dan een certificaat waarop staat dat zij goed kunnen winkelen. Een overzicht hoe Jeugdland vorig jaar was in de Energiehal aan de Abraham van Stolkweg te Rotterdam. Onder de corridor tussen de beide hallen is een radio- en t.v.-studio inge richt. Er staan zes bandrecorders en getracht wordt, ook de beschikking te krijgen over een videorecorder. Voor de eerste keer is er een ruilbeurs in Jeugdland. Er kunnen daar postzegels, schelpen, halfedelstenen en andere ver zamelobjecten worden geruild. Op het bouwbedrijf zal dit jaar een tuinhuisje worden gebouwd. Als het klaar is, wordt het cadeau gedaan aan een of andere instelling. De brandweer is ook weer van de partij en er zal ijverig worden gespoten. Bij de potten bakker kunnen potten en ander aarde werk worden vervaardigd. In het Jeugdlandtheater geeft Guido van Deth voorstellingen en mevrouw Van Deth gaat met de liefhebbers een experimenteel poppenspel instuderen. De rolschaatsbaan, die enkele jaren wegens ruimtegebrek op Jeugdland heeft ontbroken, is weer terug. Het is een baan van 20 bij 10 meter; er zijn rolschaatsen aanwezig. De grote trek pleister van dit vakantiefeest, de G.E.B.-stand, telt ditmaal 16 gasoven- tjes en 12 grills. De kinderen kunnen hier zelf koekjes bakken en op de grills een tosti maken. Leerlingen van het conservatorium zul len experimenteren met muziek, er worden volksdansen uitgevoerd en In het Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam wordt tot 15 augustus 1971 de tentoonstelling „De Metamorfose van het Object" gehouden. Deze tentoonstelling werd georganiseerd in gezamenlijk overleg van de musea in Europa, die de tentoonstelling ook laten zien; Bmssel, Rotterdam, Berlijn, Milaan, Bazel en Parijs. De opzet was de rol te laten zien die het object, het voorwerp, heeft ge speeld en nog steeds speelt in de kunstwerken van de 20ste eeuw. Voor werpen uit onze omgeving werden in de voorafgaande eeuwen op het doek geschilderd of op paier getekend. De beeldende kunst van de 20ste eeuw laat een ontwikkeling zien, waarin de beeldende middelen: de lijn, de kleur, de vorm en het materiaal steeds zelf standiger werden. Parallel aan deze ontwikkeling kreeg het eerste afgebeel de voorwerp een steeds zelfstandiger rol. Allereerst werden in de collage, een techniek door de cubisten ontwik keld en tot vandaag toegepast, verschil lende materialen: papier, maar ook stukjes hout, stof, een plukje haar bij elkaar gebracht. Voor het eerst worden kleine voorwerpjes, een haarspeld, een lucifer, een spijker in het kunstwerk opgenomen. Anti-kunst De houding die hieraan ten grondslag lag in de jaren rond de eerste wereld oorlog, was er een van verzet tegen de gevestigde waarden en normen in het algemeen en in de beeldende kunst. Deze anti-kunst houding bracht een aantal kunstenaars er ook toe om de aandacht te richten op de veronacht zaamde doodgewone alledaagse voor werpen. Zo zendt Duchamp zijn thans wereld beroemde urinoir, ondertekend met R. Mutt, in voor een tentoonstelling, on der de titel „Fountain". Het wordt geweigerd (is op deze tentoonstelling nu wel te zien! maar de daad is gesteld en het „object trouvé" (gevon den voorwerp) neemt zijn plaats in de Behalve het op de voorgrond brengen van het onveranderde voorwerp, gaan ook vele kunstenaars „objecten" ma ken. Soms combinaties van bestaande voorwerpen, maar ook het vervaardi gen van een nieuw nutteloos voorwerp of het inpakken van iets of niets. Man Ray laat in 1921 een pak zien van doeken en touwen, „Het raadsel van Isidore Ducasse" (Isidore Ducasse is het pseudoniem van de door de surrea listen als grote voorloper bewonderde 19e eeuwse dichter Lautréamont). De hedendaagse kunstenaar Christo werkt dit inpakken tot in al zijn krankzinnige consequenties uit: kerken, rotskusten en musea worden door hem ingepakt. De voorwerpen die we bij de heden daagse kunstenaars (Pop-Art uit Ame rika en Engeland, Nouveau Réalisme uit Frankrijk, etc.) terugvinden, wijzen direct naar onze hedendaagse techni sche consumptie-maatschappij: grote zachte telefoons van Oldenburg, series soepblikken of dozen Campbell soep of wasmiddelen van Warhrol, foto's uit de reclame bij zeer vele pop-kunste naars, springveren bij Arman, samenge perste auto's bij César. Stromingen Stromingen uit de eerste helft van deze eeuw als cubisme, futurisme, metafysi sche schilderkunst, dadaïsme en surrea lisme zijn op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd door onder anderen Pi casso, Braque, Gris, Léger, Arp, Giaco- metti, Boccioni, Balla, de Chirico, Car- ra, Duchamp, Schwitters, Man Ray, Baargeld, Picabia, Tanguy, Dali, Ernst en Magritte. Hedendaagse stromingen als Pop-Art en Nouveau Réalisme door Kienholz, Indiana, Wesselmann, Chris to, Arman, Raysse, Pistoletto, Klap- heek, Gnoli en de Nederlanders: Woo dy van Amen, Pieter Engels, Jeroen Henneman, Wim. T. Schippers, Jan van Munster en Mathieu Ficheroux. Als men in het park Sonsbeek, waar de manifestatie „Sonsbeek buiten de per ken" wordt gehouden kijkt naar de grote gele auto van Schippers en de reuzen-troffel van Oldenburg, dan ziet men daar een fase in een ontwikkeling, waarvan de voorafgaande stadia thans in het Museum Boymans-van Beunin gen worden getoond. De catalogus van „De Metamorfose van het Object - Kunst en Aim- Kunst" bevat behalve de lijst met tentoongestelde werken en biografieën van de deelnemende kunstenaars een aantal artikelen over het object en de verschillende richtingen in de beelden de kunst van deze eeuw, van de hand van Werner Haftmann, Francois Mathey, Franco Russoli, Jörn Merkert, John Russell en Jean Dypréau. Bibliotheek Bouwcentrum Gedurende de maanden juli en augus tus zal de bibliotheek van het Bouw centrum in Rotterdam op zaterdag - in verband met vakanties - alleen maar geopend zijn van 12.30 tot 16.30 Op de overige werkdagen blijven de opfeningstijden gehandhaafd van 9 tot Geen subsidie voor Weduwen en Weduwnaars Bond Het verzoek aan B W van de Neder landse Weduwen en Weduwnaars Bond, afdeling Rotterdam, om subsi die is geweigerd. Wel werd toegezegd dat de Bond gratis de adressen krijgt van de weduwen en weduwnaars in Rotterdam (aanvankelijk moest dit ruim f 8600,- kosten). De Bond wil o.a. de maatschappelijke omstandigheden van weduwen en we duwnaars verbeteren door het verkrij gen van belastingfaciliteiten, het bevor deren van de stichting van kinderdag verblijven, het slichten van een bemiddelingsbureau voor huishoud sters. Verder verstrekt de Bond des kundige adviezen en wil men de moge lijkheden van part-time werk helpen bevorderen. men kan er zelf fluiten leren maken. De verkeerstuin van de politie bevindt zich dit jaar in de hal en in deze verkeerstuin heeft de plantsoenen- Toegangsprijs De toegang tot Jeugdland bedraagt f 1,25 per kind per dag, maar er kan ook een vijf dagen-kaart worden ge kocht voor f 5,-. (Zaterdags en zon dags is Jeugdland gesloten). Consump- tiekaarten kosten f 1,25. Hierop wor den acht consumpties verstrekt, waar onder krentenbollen, melk en peper- Het Ahoy'-complex is gemakkelijk en veilig per metro te bereiken; de kinde ren worden gedwongen van de loop brug gebruik te maken. Op het enige punt waar zij moeten oversteken staat tijdens de spitsuren een politieagent. Op het bouwbedrijf zal dit jaar een tuinhuisje worden gebouwd. Als het klaar is, wordt het cadeau gedaan aan Er zijn per dag meer dan 200 leiders en leidsters om toezicht te houden. Voorts zijn er E.H.B.O.-mensen aanwe zig voor eventuele builen en schram- De organisatie van Jeugdland, dat valt onder de commissie „Vakantiebeste dingen" van de Raad voor de Lichame lijke Opvoeding, is in handen van bureau 5 van de afdeling Sport en Recreatie van de gemeente. Het laboratorium te Vlaardingen vraagt: voor haar afdeling boekhouding een in bezit van diploma HAVO, MAVO of MULO. Diploma boekhouden of bereid heid daan/oor te gaan studeren-is vereist. voor verschillende administratieve afdelingen die dit jaar hun diploma HAVO, MAVO of MULO behaalden. Zij zullen worden opgeleid tot telefoniste, typiste of assistente op de afdeling boekhouding. VERENIGDE STENOTYPISTES Mathenesserlaan 244b naar kanteen in Rotterdam TYPISTES STENOTYPISTES DICTAFONISTES FACTURISTES TELEXISTES PONSTYPISTES VROUWELIJKE ADMIN. en B0EKH0U0KRACHTEN Hoge lonen plus winstuitke- Tel.'259810 van 9-5 uur. Voor de somma van f 4600,- kan men de eigenaar worden van een facsimile- uitgave van de atlas welke in de zeven tiende eeuw door prins Johan Maurits van Nassau Siegen (1604-1679), gou verneur van Brazilië en stadhouder van Kleef en Ravensburg, werd geschonken aan keurvorst Friedrich Wilhelm van Brandenburg. Deze atlas is het pronk stuk van de Staatsbibliotheek te Ber lijn. Er bestaat slechts één exemplaar Van dit toonbeeld van Nederlandse cartografische kunst uit de Gouden Eeuw is nu een facsimile-uitgave op verkleind formaat (100 bij 79 cm) uitgegeven in een genummerde oplage van vijfhonderd exemplaren, gerepro duceerd in negen kleuren folio-licht druk. De kaarten in dit meesterwerk zijn van beroemde Nederlandse cartografen; Jo hannes Blaeu tekende dertien kaarten, Nicolaas Visscher tekende er vier. Ver der werkten o.a. Hondius, Allardt Ten Have en Danckerts eraan mee. Deze Mauritius-atlas of „Atlas des groszen Kurfürsten" bevat onder meer 38 in koper gegraveerde met de hand ingekleurde kaarten; elf van de Neder landse provincies, elf van de Europese landen, vijf van Azië, vier van Ameri ka, een van Afrika, twee wereldkaar ten, zevïntien zeekaarten. Ook vindt men er stadsgezichten, plattegronden, vestingwerken, heraldische wapens, klederdrachten enz. in. De atlas wordt uitgegeven in twee soorten: uitgave A is gebonden in donkerbruin Iéder met koperbeslag, sloten en het wapen van Brandenburg, geheel volgens het origi neel. Hiervan bedraagt de intekenprijs f 4600,-. Uitvoering B heeft een licht bruine lederen band met het wapen in blinddruk en kost bij intekening f3600,—. De na-intekenprijs ligt f 500,- hoger. De atlas is te bezichtigen bij Voorhoe ve en Dietrich N.V. boekverkopers, Nieuwe Binnenweg 29, boekhandel De Lijnbaanpoort, Lijnbaan 171, en de Bouwcentrum boekhandel, Weena 700, alle te Rotterdam. Televisieprogramma's-in-kleur zal men straks in een doosje in de winkel kunnen kopen. Dat is mogelijk geworden door de ontwikkeling van de video-casette-appa- ratuur, waarmee men ook thuis kleuren-tv-programma's zelf kan opnemen en op ieder gewenst moment kan weergeven. Die video-casette zal een van de belangrijke primeurs zijn van de Firato-tentoonstelling, die van vrijdag 10 tot en met zondag 19 september in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Er wordt veel nieuws verwacht op de Firato 71, zoals de introductie van de draagbare kleuren-tv-ontvanger en de komst van nieuwe apparatuur voor de weergave van nóg volmaakter geluid. De tentoonstelling, die opnieuw in oppervlakte is toegenomen, geeft een vrijwel compleet aanbod van alle radio- en tv-ontvangers, video-apparatuur, ap paratuur voor het opnemen en weerge ven van geluid, elektronische muziek instrumenten enz. De Firato zal 115 deelnemers omvat ten. Op de stands zal men onder meer tv- en radiotoestellen op kwaliteit kun nen testen en vergelijken. Naast de Nederlandse tv-programma's kan men ook de Duitse tv zien en buiten de zenduren zal in de RAI via een geslo ten circuit een Firato-tv-programma worden vertoond. Tijdens de Firato zal de RAI voorts via een eigen FM-zender stereo-programma's uitzenden voor de ontvangst van de radiotoestellen in het gebouw, die het publiek aldus kan beoordelen. In de „hi-fi corner" kunnen de bezoe kers in speciaal gebouwde, geluiddich- te akoestische boxen onder ideale om standigheden diverse merken hi-fi-ap- paratuur testen. Een apart onderdeel van de Firato vormt deze maal een „orgel-hal", waar de elektronische or gels worden getoond. Dagelijks zijn hier demonstraties op het „magie or gan", een uniek orgel met 164 stem men en 10 toongeneratoren. q g De Westhal van het RAI-complex zal tijdens de Firato worden gebruikt door de Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Het publiek zal hier de voorbe reiding en de uitzending van tal van televisieprogramma's van nabij kunnen volgen. Naast de activiteiten in deze tv-studio zal in de Grote Zaal van het Internationaal Congrescentrum RAI een drietal grote tv-shows in aanwezig heid van de Firato-bezoekers worden uitgezonden. De radiozender Hilversum 3 zal tijdens de Firato geheel van de RAI uit opereren. Niet alleen overdag, maar ook in de avonduren kunnen de bezoekers hier de uitzendingen volgen, inclusief het aandeel van de nieuws dienst van het ANP. Evenals voorheen zal aan de Firato weer het educatief voorlichtingscen trum Het Elektron worden'verbonden, waar tal van grote ondernemingen en overheidsinstellingen voorlichting ge ven over de beroepsmogelijkheden in de boeiende wereld van de elektronica. Heeft U belangstelling, schrijf of bel dan naar het Unilever Research Laboratorium, Drs N.C. de Ronden Olivier van Noortlaan 120 te Vlaardingen. Telefoon: 010-35.30.00, toestel 2025. a. brandmeesters c.q. onderbrandmeesters b. hoofdbrandwachts c. brandwachts d. aspirant- brandwachts Aanstellingsvoorwaarden - voor de functie onder a het overeenkomstige rijksdiploma dan wel een opleiding op uitgebreid (middelbaar) technisch niveau plus leidinggevende ervaring op brandweergebied - voor functies onder b.cend LTS-diploma dan wel een gelijk waardige technische vorming op gebieden die voor de brandweerdienst van direct en regelmatig belang zijn, zoals automonteur-chauffeur, bank en/of constructiewerker, timmerman, instrumentmaker, electriciën. leeftijd 19-35 jaar voor b en c het overeenkomstige rijksdiploma met ervaring - voor alle' functies sportieve inslag en teamgeest studiezin geen bezwaar tegen 24-uurs Tot aanbeveling strekken rijbewijzen B C D E E.H.B.O.-diploma zwemdiploma's Geboden wordt: salaris volgens rijksregeling uniformtoelage IZA-ziektekostenregeling. 6% vakantie toeslag, premie AOW/AWW voor gemeenterekening verplaatsingskosten- en studiekosten regeling zo nodig alle medawerkina voor huisvesting. Van de moderne brandweerman wordt verwacht dat hij een soepele maar toch gedisciplineerde geest heeft, en met belangstelling de snel veranderende techniek op chemisch, bouwkundig, werktuigbouwkundig en electronisch gebied volgt. De brandweer bestaat uit een beroepskern en ca 70 vrijwilligers. Van de nieuw toe te treden functiona rissen worden dan ook enthousiasme, doorzettingsvermogen en teamgeest verwacht om een harmonische brandweerdienst te realiseren. brandweer Belangstellenden verzoeken wij binnen 10 dagen te schrijven - met vermelding van vakaturenummer 602, volledige personalia, opleiding en ervaring - aan de commandant, Singel 81a. gemeente schiedam fftUTORUDEN kan goedkope^ en schoner! I 1 WW besparing op brandstofkosten I 1 f is het voordeel van gasrijden. J A boven 15.000 km. p. jaar gaat u verdienen. A I inbouw in 1 dag gereed, 15 jaar ervaring. I k erkenning BK Gas N.V. Hoofdagent Landi.{ k A Kortedijk 78 Tel. 010 -350037. A Vlaardingen. DE HAVENLOODS huis bezorgen van ons blad op dinsdag en/of donderdag „DE HAVENLOODS" AFD. tNSPEKTIE Prins Hendrikkade 14 Rotterdam-Tel. 13.21.70

De Havenloods | 1971 | | pagina 4