169.= s 9.1 IÜ Met Andere Woorden 2 2 S v IÉE In Nederland worden blinden gediscrimineerd ™r f4 95 mm. al »iimi!i«i /»ÉS3 Het hoge woord moet eruit: A D E BENEMEND Beenmergtransplantatie met succes uitgevoerd B.J. GERRESE 2e TECHNIEKER OPRUIMINGS KAARTEN en RAAMBILJETTEN ETALAGEMATERIALEN Niet zwemmen in „open,, water 85 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 8 JULI 1971 27-305 "Moedertje Aarde" heeft vele bezienswaardigheden, plekjes waar U misschien eens in Uw leven komtzou het dan niet grandioos zijn, als U al die din gen levensecht kunt vastleggen? En dat kunt U met deze Gaf super 8 smalfilmkamera met zoomlens, die U koopt voor een aantrekkelijk prijsje. Super 8 smalfilmkamera met: automatische belichtingsrege ling (dus geen risico van on der- of overbelichte films) haarscherpe 1.8 zoomlens, die alles 2x zo dichtbij haalt elektrisch aangedreven motor kompakt model met revolver- greep GAF In de kelder verkopen wij deze Gaf super 8 smalfilmkamera's met zoomlens, geschikt voor alle merken super 8 smalfilms, Zigeunermanifestatie in Den Haag Met een groot kampvuur op het Malie veld in Den Haag wordt zondagavond 25 juli een kleurrijk godsdienstig feest besloten: een vierdaagse internationale conferentie van evangelische zigeuners. De conferentie, die wordt gehouden in een mammoet-tent, begint op 22 juli. Men verwacht dat vele honderden zi geunergezinnen met hun woonwagens naar de residentie komen. Het evene ment is een activiteit van de Mission Tzigane Evangélique, een door de Franse ds. Clement le Cossec gestichte organisatie, die tot de pinksterbewe ging moet worden gerekend. De tent, waarin elke dag om 3 uur 's middags en 8 uur 's avonds meetings worden gehouden, is nieuw en zal in de eerste avondmeeting worden ingewijd. De samenkomsten zijn ook voor ande re zigeuners toegankelijk. In de mee tings speelt een zigeunerorkest, getui gen deelnemers aan de conferentie van hun geloof in Christus en wordt gebe den voor genezing van zieken. Elke morgen om 8 uur komen de zigeuners bij elkaar om gezamenlijk te bidden. Ook Nederlandse gelovigen zijn daarbij welkom. Voor Nederland heeft de Haagse evangelist Johan Maasbach zijn kantoor beschikbaar gesteld als con tactadres voor de conferentie (Apel- doornselaan 2, tel. 070 - 635929). Een truitje dat uit Italië komt moet wel ideaal zijn om op war me dagen te dragenheerlijk luchtig en soepel. Meisjespullover van 100% ka toenen tricot, fijn in het dragen en in de was. Bedrukt met leuke moderne dessins in 2 kleurkom- hinaties, in de maten 104 t/m 164, voor aantrekkelijke prij- maten 104-116 R 95 1 J. 128-140 745 lm 152-164 7 95 lm In de kelder verkopen wij deze katoenen tricot meisjespullo- vers, bedrukt met moderne des sins in blauw rode en groene kleurkombinaties. In de maten 104 t/m 164, voor aantrekke lijke prijzen. Blinden willen integreren in de maatschappij op basis van gelijk waardigheid, maatschappelijke zekerheid, het recht op dezelfde kansen als de ziende medemens en het verwerven van de grootst mogelijke onafhankelijkheid. Hiertoe is een beter begrip over blinden en blindheid bij het pu bliek nodig, doch ook bij de overheid; de steun van publici- teitst.iedia en van de volksverte genwoordigers is daarbij welhaast onmisbaar". Wie mocht geloven dat de landelijk voorzitter van de Nederlandse Blinden- bond, D. H. Koster, met deze stelling, uitgesproken op 12 juni, een open deur intrapte, kon zich nauwelijks drie weken later de ogen uitwrijven bij het bericht dat de gemeente Assen de vacature van telefonist op het gemeen tehuis, ontstaan door het overlijden van de blinde H. Timmer, door een ziende liet vervullen „in verband met de zwaarte van de functie". De Drent se blindenbond klom - terecht - bovenop de kast. Had Timmer in een reeks van jaren niet aangetoond voor 100 procent voor zijn taak te zijn opgewassen? En stel, dat dat niet het geval was, dan nog is het argument onzinnig voor deze post geen blinde te nemen. Als een ziende op een bepaalde plaats niet voldoet, neemt men voor hem toch ook geen blinde aan. Tim mer, het zij hier nogmaals gezegd, heeft zijn werk uitstekend gedaan, zodat het gemeentebestuur van Assen geen poot heeft om op te staan bij zijn beslissing. Temeer niet, daar het gemeentehuis is uitgerust met een voor visueel gehandicapten geschikte tele fooncentrale, waar indertijd enige dui zenden guldens aan zijn gespendeerd. Het hoge woord moet er maar uit: in Nederhnd worden blinden gediscrimi- Vooral in het onderwijs laat zich dit gelden. Uit dezelfde redevoering van Koster halen wij aan: „De regering investeert tonnen in het onderwijs aan blinden en slechtzienden, ook voor hun verzorging in internaten. Begaafde leerlingen stromen door naar het Voor bereidend Wetenschappelijk Onderwijs of het HAVO voor zienden (beseft men overigens wel hoeveel extra inspanning het de blinde leerling kost om dezelfde prestaties te behalen of betere dan de ziende leerlingen? Na b.v. de HAVO kan men de pedago gische academie volgen, doch door discriminerende maatregelen van de overheid, die wel studie aan gymna sium en universiteit toestaat, is thans de pedagogische academie voor blin den uitgesloten. Er kan dus nooit meer - zoals voorheen wel kon - een blinde onderwijzer aan een blindeninstituut worden benoemd... Ook de opleiding voor fysio-therapeut is voor blinden afgesloten. Nota bene een beroep, dat van oudsher specifiek door blinden werd beoefend. Zeker is b.v., dat op dit moment tenminste 19 blinde fysio-therapeuten in ons land hun werk dag in dag uit doen, sommi gen in dienst van ziekenhuizen of revalidatiecentra. Ook in andere lan den zijn vele visueel gehandicapten als zodanig werkzaam. De experts van onze overheid hebben echter uitge maakt, dat blinden dit beroep niet meer aankunnen". BEy0EGD Koster vervolgt met een zo moge lijk nog schrijnender voorbeeld. „Het kan nog erger met de discrimina tie. Zeven jaar lang zijn nu al visueel gehandicapten, let wel BEVOEGD, werkzaam bij het Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs, doch de overheid wenst dit niet te honoreren met een vaste aanstelling. Voor ziende leerkrachten is dit een situatie die zij voor zichzelf onduldbaar zouden achten en die ook niet voorkomt. Na zeven jaar kan men toch moeilijk staande houden, dat die blinde leer krachten onbekwaam zijn. Trouwens in b.v. Italië is de blinde leraar een tamelijk veel voorkomend en geaccep teerd verschijnsel. Het is bitter te moeten ervaren, dat blinden nog steeds moeten strijden voor het recht op gelijke arbeidskansen". Koster heeft gelijk: bitter voor de blinden. Maar wat te denken van een maatschappij die haar blinden zo be handelt? In een gesprek met G. Schoots, hoofd bestuurder van de Nederlandse Blin denbond over de discriminatie van blinden, valt de opmerking: „Zelfs het recht te mislukken heb je als blinde niet. Als een blinde op een bepaalde post niet voldoet zegt de directie van een bedrijf vaak: daar rooit een blinde meer". Als een dergelijke reactie zou volgen op het mislukken van zienden zou het bedrijfsleven in een ommezien plat liggen". Schoots zelf heeft zijn middelbare acte Engels. Hij zou graag voor de klas staan, maar krijgt er de kans niet toe. Hij is natuurlijk niet de enige. Hij vertelt: „Mensen met een hoog oplei dingsniveau zijn nu bijvoorbeeld tele fonist of doen ander werk, dat bene den hun niveau ligt". Discriminatie van het zuiverste water, omdat die mensen vanwege hun visuele handicap geen werk krijgen waar zij, gezien hun opleiding, recht op hebben. EXTRA KOSTEN De Blindenbond is bepaald niet onre delijk in zijn eisen. Er wordt niet gesteld, dat blinden taxichauffeurs moeten kunnen worden. Er wordt slechts dringend op aangedrongen, dat de kwaliteiten van blinden worden onderkend. In Nederland staan we nog ver van dit simpele doel af. We zijn het enige land in de EEG, dat geen com pensatie-uitkering voor blinden kent, terwijl het iedereen duidelijk is, dat blinden extra kosten moeten maken om zich in de maatschappij staande te houden. Er zijn in Nederland bejaar dencentra die geen blinden opnemen. (Rotterdam is een goede uitzonde ring). Vandaar dat er blinden-bejaar- dencentra zijn opgericht. In het Drent se Rolde wordt er binnenkort een geopend: tachtig blinden kunnen er worden opgenomen. Terugkerend naar de beroepsmogelijk heden voor blinden komen we voor de merkwaardige situatie te staan, dat zij die een universitaire opleiding hebben gevold in de meeste gevallen wel wor den toegelaten tot de beroepen die dan open staan: predikant, advocaat om twee voorbeelden te noemen. ONDERWIJS De ernstigste gevallen van discriminatie van blinden liggen dan ook in de eerste plaats in het onderwijs. En vooral daar waar het in de toekomst onmogelijk zal zijn dat blinde leerkrachten onder wijs geven aan blinde leerlingen. Kamerlid Dolman heeft er nu vragen over gesteld aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen en wat betreft de fysio-therapeuten aan die van sociale zaken en volksgezondheid. Of het wat zal uithalen is de vraag; enkele jaren geleden heeft een kamer lid ook al eens vragen gesteld, maar het resultaat is nihil geweest. Voor de Nederlandse Blindenbond is de maat vol. Er is „een harde koers in een harde maatschappij" aangekon digd. Het eerste voorbeeld van deze harde koers is het in de openbaarheid brengen van ,,de zaak Assen". Er zullen ongetwijfeld binnenkort meer van deze zaken bekend worden. Mis schien, dat de Nederlandse samenle ving de ogen open gaan voor de niet te accepteren discriminatie van een groep landgenoten, die bewezen heeft uitste kend voor zichzelf te kunnen zorgen en die nu niet meer dan een beroep doet op het liberale beginsel: gelijke kansen voor iedereen. Jan Hein de Groot. Hoe groot Uw vakantiekoffer ook is, altijd zijn er wel dingen die er niet in gaan, maar die U toch wilt meenemen! Koop dan deze grote reistas van lederprint skai, rondom af- gepaspeld, met 6 bezchermdop- pen en voorvak met rits. In 6 verschillende kleurenvoor nog vijftien gulden. j bodemlengte 47 cm Op de parterre verkopen wij deze reistassen van lederprint skai, rondom afgepaspeld, met voorvak met rits en 6 bescherm- doppen. In de kleuren blauw, bruin, cognac, wit, rood en zwart M mensen In Zuid Flevoland zijn vele katmeeu- wen en visdieljes de laatste tijd gestor ven. In totaal gaat het om vele duizen den vogels, die in de verschillende kolonies in deze polder leven. Op één plaats was op een gegeven moment meer dan 80 procent van de jonge katmeeuwen dood of stervende. De oorzaak moet waarschijnlijk niet ge zocht worden in het ijitbreken van een epidemie. Men vreest, dat hier weer sprake is van vergiftiging, maar het zal nog wei enige maanden duren voordat men dat heeft kunnen aantonen. In deze rubriek hebben we het al vele malen gehad over de olieramp in de Biesbosch. We hebben nu ook nog een uitspraak van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappeüjk Werk, die antwoord geeft op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Egas. Over een oever lengte van ongeveer 35 km. langs de Amer is nog olie aanwezig, evenals in de mondingen van de kreken, aldus de minister. Bij warm water gaat de olie vloeien. Het is niet mogelijk de olie te verwijderen zonder de natuurweten schappelijke betekenis van dit gebied grondig aan te tasten. De olie moet door de natuurlijk afbraak verdwijnen. Vrijdagavond botsten op de Vondelin- genweg twee tankauto's. Een daarvan, geladen met het brandgevaarlijke sol- ventnafta, begon te lekken. De brand- Naar thans mag worden aangenomen is op 19 april in de afdeling kindergenees kunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden met succes een beenmergtrans plantatie uitgevoerd. Een team, bestaande uit kinderartsen, medewerkers van de afdeling immunohematologie en van het Radiobiologisch Instituut T.N.O. te Rijswijk behandelde een jongen van vijf maanden uit Italië, die leed aan een aangeboren ernstige stoornis van het immunologisch afweerapparaat waardoor hij buitengewoon vatbaar was voor allerlei infecties. De patiënt is nu, twee maanden later, in een goede algemene toestand en vertoont een zich herstellende im munologische afweer. Om ongewenste infecties van buitenaf alsnog te voor komen, wordt de jongen verpleegd in een geheel steriele omgeving in een zogenaamde „laminar flow cabinet", waarbij het kind verblijft in een stroom steriele lucht, die de infectie- kiemen uit de omgeving buitensluit. Door de eigen darm bacteriën is infec tie evenwel toch nog mogelijk. Daarom heeft men de darmbacteriën vervangen door andere onschuldige bacteriën. Dit experiment is tot nu toe eveneens met een ernstige afweerstoornis een beenmergtransplantatie verricht, waar van drie in Leiden. Van deze groep zijn er zes of zeven nog in leven dankzij het slagen van deze ingreep. Eén van de kinderen werd tweeëneenhalf jaar gele den in Leiden behandeld. Het leidt nu een volkomen normaal leven. weer kon het lek stoppen, maar tankauto is toch teruggebracht r Pak-Tank. Overigens lopen er leidingen met heel vies spul langs die Vondelin- genweg. De Haagse Keuringsdienst van Waren heeft in zijn jaarverslag over 1970 geconstateerd, dat vele verpakkingen van giftige stoffen gevaarlijk zijn voor kinderen. Zolang er voor die verpak king geen betere wettelijke eisen ko men, hebben waarschuwingen weinig zin, aldus de Keuringsdienst. Gewezen wordt op kartonnen dozen met papie ren of plastic zakjes als binnenverpak- king en kartonnen dozen met strooiga- ten, die na het openen vrijwel niet meer gesloten kunnen worden. Strooi- baar rattenvergif wordt dikwijls in dergelijke verpakkingen gedaan. Wij vragen ons dan weer af: waarom wordt het pas veilig als het wettelijk geregeld wordt? Waarom kunnen de fabrikanten er zelf niet vrijwillig voor zorgen? Voor de zoveelste maal blij ven wij het antwoord schuldig. De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied meent, dat er geen woningen gebouwd mogen worden in gebieden waar de stankbelasting zeer hoog is. De Vereni ging heeft dit gesteld naar aanleiding van het rapport van de Rijnmonddes- kundige Clarenburg .Milieubelasting door stank". Als de Vereniging haar zin zou krijgen, dan zouden vele gebie den in Rijnmond niet meer bewoond mogen worden De Rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar het lozen van che misch afvalwater op de Westerschelde. Dat zou gebeuren door de tanker „Transporter I", die onder de Antil liaanse vlag vaart en eigendom is van Bos en Kalis te Papendrecht. Deze tanker vaart regelmatig met chemisch afval uit Antwerpen over de Wester schelde. Het afval moet enige tiental len mijlen buiten de kust worden geloosd. Men zou echter al bij Hoede- kerke de pompen aan het werk zetten. Wanneer het schip op de plaats is aangekomen, waar werkelijk geloosd mag worden(! dan zou het al leeg zijn, hetgeen een fiks financieel voor- Vorig jaar werd in het Duitse stadje Kleef een proces gevoerd tegen een Duitse rederij, die op de Rijn hetzelfde had uitgehaald. TANDTECHNICUS SPIEGELSTRAAT 2A Spar 15.60.98. DAGELIJKS geopend van 8 tot 18 uur. DINSDAGS en DON DERDAGS van 8 tot 20 uur. 's Za- RuTl'üW b'JDE KUNST GEBIT IN BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUW! VEDERLICHT NYLON PROTHESE NA GEMAAKTE AFSPRAAK DES GEWENST IN EEN DAG GEREED! MET SPOED GEVRAAGD Met vakantie afspraken wordt reke ning gehouden. Aanmelden op bovengenoemd adres. rLcADn Adm. de Ruyterweg 26, Rotterdam, telefoon (010) 13 22 30* Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond heeft op grond van een medisch rapport een lange af standszwemtocht in de Lek verboden. Volgens de KNZB is het water van de Lek te smerig en is het niet verant woord om erin te zwemmen. De tocht zou op 4 juli gehouden worden van Beusichem naar Culemborg. Het wordt in Nederland overigens steeds moeilijker om in „open water" zwemwedstrijden te houden. Een aan tal van de traditionele wedstrijden wordt bedreigd omdat een afwijzend rapport zal worden uitgebracht door een medische commissie, die van tevo ren aan de hand van allerlei metingen de kwaliteit van het water vaststelt. De KNZB neemt geen risico's. Zij zijn als bond in staat om tijdig een verbod te leggen op wedstrijden in water, dat door de verontreiniging niet meer be trouwbaar is. De vakantie-houdende Nederlander, die in eigen land blijft en het water opzoekt om er verkoeling te vinden zal als hij het in zijn hoofd haalt om te gaan zwemmen - zelf het risico moeten aanvaarden. Het is offi cieel verboden om in diverse buitenwa teren te zwemmen, maar datgene wat verboden is trekt altijd aan. Het verbod om te zwemmen of het nu van de KNZB komt of van andere instanties wordt niet zomaar opgelegd. Men doet er verstandig aan om het zwemmen in buitenwater te laten. De puzzel van vorige week leed onder het mooie weer. We kregen aanzienlijk minder oplossingen binnen. De winna res is mevrouw J. van Gerven; Obrecht- straat 21, Schiedam. De vijf gulden zullen haar binnenkort worden toege stuurd. De oplossingen voor deze week moeten uiterlijk dinsdag 13 juli voor twaalf uur in ons bezit zijn. Het adres is Puzzelredactie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. In de linkerbovenhoek vermelden: M.A.W. 167. Achter elk nummer staan twee om schrijvingen en de puzzelaar moet zelf uitkienen in welk van beide diagram men de woorden moeten worden inge vuld. Bij juiste oplossing leest men op de verticale regels 1 en 13 de namen van vier dieren. HORIZONTAAL: 1 opgewekt - guit; 5 gebladerte - zitplaats; 9 feestmaal - dikke vloeistof; 14 weg - vlaktemaat; 15 familielid - droog; 16 sap - boom; 17 teken v/d Dierenriem - insekt; 18 bijwoord - bijwoord; 20 hevig - voor- zetsel; 22 bedgerei - deel v/h jaar; 24 hoofddeksel - huisdier; 25 titel (afk.) - bijwoord; 26 telwoord - vogel; 28 plaats in schouwburg - onheil; 30 deel van werkwoord - buigzaam; 32 pers. v.n.woord - rund; 33 tweetal - hecht- pennetje; 35 plus 37 lichaamsdeel - ontkenning; 36 ik - gebed; 37 zie 35; 38 kolk - vijl; 39 bep. aank. v.n.woord - in orde maken; 40 beroep - onderdeel van auto; 41 voorman - ongesloten; 43 plus 46 gebed - Eur. hoofdstad; 44 groente - gauw; 46 zie 43; 47 berg plaats - laatst; 49 kip - Engelse titel; 50 diplomatiek stuk - tobbe; 5 2 lichaams deel - zeer onintelligent; 54 holte - Europeaan; 55 heilige (afk.) - werk tuig; 56 soort diploma - voorzetsel; 57 Lea's vader - scheepsgerei; 60 haarkrul - roodachtig; 62 munt (afk.) - Frans voegwoord; 63 vis - soort hond; 64 groot land (afk.) - roeipen; 65 liefko zing - gelofte; 66 roofdier - afbeelding; 68 onlangs - voegen; 69 deel van toren - rangtelwoord; 70 oprecht - leidsman. ladder - vergeefs; 5 plag - log; 6 familielid - vlaktemaat; 7 een zekere - alvorens; 8 japonsluiting - speer; 10 schop paradijsfiguur; 11 vocht - vlug; 12 voorzetsel - vreemde munt (afk.); 19 voorzetsel - koor; 21 ezel - visgerei of vrouwspersoon; 23 wig - groet; 24 bureau - deel van muur; 25 familieüd - telwoord; 27 omlaag - onderwijzen; 29 verdikt sap - gewoonlijk; 31 lichaams deel - verbouw; 32 gereedschap - oos ters boek; 34 metaal - moed; 36 slot - vrucht; 37 schort - familielid; 38 vaas - opschudding; 42 haag - zaadje; 45 welgesteld - koeiemaag; 48 aanw. v.n. woord - verdoofd; 50 deel van schip - dunne stof; 51 vracht, moeite - sier plant; 52 coupe - opening; 53 gebruik - ongaarne; 56 zangstem - hoofddeksel; 58 grappenmaker - Engels bier; 59 indien - nauw verbonden; 61 Engelse titel - schenkgerei; 63 mastbalk - spil; 67 titel voorbehouden (afk.) - tel woord. Zoekt U allang naar vitrage, die niet iedereen heeftdan is deze rijk geborduurde brode rie mystère misschien wel iets voor U. Prachtige luxe broderie mystère tot bovenaan fraai geborduurd, Keuze uit 2 dessins. In de hoog tes van 125 t/m 240 cm (met kleine foutjes), door elkaar per meter voor nog géén tientje. voiline broderie in 2 dessins hoogtes van 125-170-200-240 cm Op de 1e etage verkopen wij deze luxe broderie mystère, tot bovenaan prachtig geborduurd, keuze uit 2 dessins en de hoog tes 125 t/m 240 cm, door elkaar per

De Havenloods | 1971 | | pagina 11