DE HAVENLOODS Nieuwe bedrijven moeten Sehiedam injectie geven Weinig waardering voor investerings-programma Bouw zwembad Zuid nog dit jaar Welvaartsniveau beneden regionaal gemiddelde SLAAPBANKEN KUNSTGEBITTEN modestoffen 't Tempeltje weer open donderdag 8 juli 1971 20e jaargang no. 27 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E O HOOFDKANT PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13 21 70 Het gemiddelde inkomen in Schiedam ligt, vergeleken met dat in het hele Rijnmondgebied, beneden het regionale gemiddelde. Dit kan worden geconclu deerd uit een rapport van het Bureau Huisvesting Schiedam met betrekking tot de daar ingeschreven 4700 woningzoekenden. Hieruit blijkt dat 23 procent van het aantal inwoners een inkomen minder dan f 8000.— per jaar, 32 procent van f 8000.f 12.000.-, 29 procent van f 12.000.f 15.000.- en slechts 16 procent verklaarde meer dan f 15.000.- bruto per jaar te verdienen. Deze cijfers kunnen, zoals de wethouder voor sociale zaken, B. J. Collé meedeelde, als normatief voor Schiedam worden beschouwd. Uiteraard hebben deze gegevens ook betrekking op het totale welvaartsniveau van de burgerij van Schiedam. Om die reden wordt het noodzakelijk geacht, dit niveau omhoog te brengen, hetgeen zou moeten gebeuren door het aantrekken van nieuwe bedrijven, maar ook door het beleid van het gemeentebestuur. De noodzaak van een en ander wordt ook bepleit in het rapport van het Wageningen-team, dat over de stads ontwikkeling van Schiedam, maar vooral over de woongelegenheid een studie maakte. In het rapport wordt het wenselijk geacht andere en kwalita tief hoogwaardiger arbeid aan te trek ken, zodat het voor meer geschoolden aantrekkelijker wordt hun werkkring in Schiedam te zoeken. Dan zal ook aan de scholing en aan de plaatsing van hen die opleidingen voltooien, betere kansen geboden kunnen worden bin nen de eigen gemeentegrenzen. Door de centrale plaats welke Schie dam inneemt in het Rijnmondgebied zou onderzocht moeten worden, of het niet mogelijk en wenselijk is, kapi taal-intensieve bedrijven aan te trek ken, dus bedrijven die hooggekwalifi ceerde arbeid behoeven en daardoor ook een hoger inkomen met zich meebrengen. Het gevolg daarvan kan zijn, dat het gemiddelde inkomen in Schiedam zal stijgen, waardoor de be stedingen vergroot kunnen worden. Het bestedingspatroon dus, moet bin nen Schiedam optimale kansen worden geboden, teneinde zich te kunnen ont plooien. Daarvoor zijn een kwalitatief goede middenstand en detailhandelsap paraat nodig. Welzijn Wanneer deze wisselwerking tot stand gebracht kan worden, bestaat er alle mogelijkheid dat het welzijnsniveau in Schiedam zal stijgen en alle betrokken individuen en groeperingen profiteren van een verhoogd gemiddeld inkomen. Het is vanzelfsprekend, dat voor de besteding van het op te voeren inko mensniveau, toereikende mogelijkhe den moeten worden geboden. De hui dige situatie wijst namelijk uit, dat veel Schiedammers voor de aanschaf o.a. van duurzame artikelen zoals kleding, voor de behoeften op cultureel gebied enz. naar Rotterdam of naar Vlaardin- gen trekken. Dat Rotterdam een sterke aantrekkingskracht uitoefent is be kend, de aantrekkingskracht van Vlaar- dingen wordt voornamelijk gezocht in de aanwezigheid van een goed geoutil leerd, gemakkelijk bereikbaar en gezel lig winkelcentrum. Hier ligt een be langrijke beleidstaak voor de Schie- damse overheid. Volgens het Wageningen-team, zou het aanbeveling verdienen grondig na te gaan waar de oorzaken van een derge lijk gedrag van een niet weg te denken deel van de Schiedamse bevolking lig gen. Niet wil hier gezegd zijn dat Schiedams-city ernaar zou moeten streven een weerspiegeling van Rotter dam dan wel van Vlaardingen te wor den. Wel komt hieruit krachtig naar voren, dat tegen het licht van de komende vernieuwing en sanering van de binnenstad èn de uitbreiding die Schiedam in de toekomst in de vorm van Woudhoek en Spaland te wachten staat, ernaar gestreefd moet worden de city haar specifieke funktie voor een stad van 83.000 inwoners terug te geven, die ze nu ontegenzeggelijk aan het verliezen is. Verdeling Samenvattend lijkt een goede verdeling van funkties tussen Schiedam „onder en boven de spoorlijn" van groot belang. Dit enerzijds door de wissel werking die beide delen op elkaar zouden kunnen gaan uitoefenen met als uiteindelijk doel de verhoging van het welzijnsniveau van de gehele ge meente. Anderzijds om te voorkomen dat het gebied Woudhoek - Spaland - Kethel - Groenoord op sociaal-ekono- misch en kultureel terrein van de rest van de stad geïsoleerd zou raken. Wijziging In de Nota wordt gesteld, dat in het algemeen de levensnormen in het Wa terweggebied zich zullen gaan wijzigen en wel met name voor de rechteroever, waarin dus ook Schiedam is gelegen. De verzorging van kleine recreatieve en weent lorme sortering, babnekstoonza- n Industriegebouw. Goudsesin- gel 66, Rotterdam. REPARATIES 20-karaats GOUDEN KROON f T7.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TE.EFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34. 38, 45. 49 en 49a MAISON VAN DOOREMAALEN 5 FILIALEN Er zijn in Groenoord nog geen records gebroken wat het aantal bezoekers betreft, niettemin hebben al heel wal Schiedammers heerlijke dagen in hei bad en op de recreatievelden doorge bracht. Vooral de laatste dagen is dat hel geval. Een uitkomst voor moeders mei kinderen, die er zonder gevaar kunnen spelen. Groenoord is deze dagen een belangrijke trekpleister voor jong en oud. elementen in de directe omgeving van de woonplaats krijgt te weinig aan dacht. Eveneens is dit het geval met betrekking tot voorzieningen op buurt en wijkniveau, in een wat wijdere omgeving bij de woonbuurten, die vaak ten achter blijft bij de behoefte. De consequentie is, dat een monotone stedebouwkundige vormgeving in de nieuwe woongebieden ontstaat. De massaliteit, die het gevolg is van een zeer grote hoogbou w-concentratie, heeft nadelige gevolgen voor een ge zonde huisvesting, vooral uit medisch en sociaal oogpunt. De mogelijkheden om gestalte te geven aan de eigen identiteit van elke bewo ner, zullen een belangrijke rol moeten gaan spelen bij de stedebouwkundige vormgeving. In verband daarmee lijkt het van belang op te merken, dat die voorwaarden geschapen moeten wor den, die enerzijds de behoefte van de mens naar openheid zowel op ruimte lijk als op sociaal terrein, en anderzijds het streven naar ruimtelijke en sociale Met een „schertskraak" hebben leden van jeugdsociëteit ,,'t Tempeltje" weer bezit genomen van het lokaal aan de Lange Haven, waaruit zij enkele weken geleden werden verwijderd. ,,t Tempel tje" werd opgericht, toen moeilijkhe den ontstonden met het bestuur van de Stichting Sociaal Culturele Arbeid waaronder de exploitatie van het ge bouw De Kreek ressorteert, waarin ook de gelijknamige sociëteit is geves tigd. In de afgelopen weken werden er besprekingen gevoerd met het Stich tingsbestuur. Omdat niet het gewenste resultaat werd bereikt, gingen enkele jongelui tot actie over. Tijdens een gesprek met drie bestuursleden werd overeengekomen, dat men tot 1 sep tember van het lokaal gebruik mag blijven maken, mits er geen drugs gebruikt worden en men naar andere gelegenheid uitkijkt. Radio-uitzending concert in Stedelijk Museum De opname door de AVRO-radio die op 1 maart is gemaakt van een concert dat toen door organist Aad van der Hoeven is gegeven op het kleine maar zeer fraaie Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam, zal door de AVRO worden uitgezonden op dinsdag 13 juli tussen 16.25 en 17 uur over de zender Hilversum II. Aad van der Hoeven is cantor-organist van de Prinsekerk te Rotterdam en dirigent van een koor in Schiedam, tevens toezichthouder over het orgel in het Stedelijk Museum. geborgenheid, op een optimale manier tot elkaar te laten komen. De realisering van nieuwe woonvor men, die tegemoet komen aan het leven en streven van de toekomstige bewoner, zullen krachtig gestimuleerd moeten worden. En wel zodanig, dat het individu zijn eigen identiteit op een wijze „openbaar" kan maken, dat zijn relatie met zijn omgeving duidelijk kan worden en niet a priori door de monotonie van de massaliteit van woonvormen onmogelijk wordt ge- Ook de integratie van het woongebied met niet hinderlijke vormen van bedrij vigheid kan bijdragen tot de verleven diging van het leefmilieu in de woon wijk. Tweede nota B. en W. op komst Van de in 1970 beschikbaar gestelde geldleningen tot een bedrag van ruim acht miljoen gulden, is slechts één miljoen bestemd voor nieuwe werken en dat bedrag is dan nog afkomstig uit een burgerzinlening. Veel mogelijkhe den zijn er dus voor Schiedam niet om nieuwe werken uit te voeren. De wet houder voor financiën, drs. J. Hout man, opperde dan ook om de waterta rieven met vijftig gulden per jaar op te voeren, dan zou er gemeentelijk schoonschip gemaakt kunnen worden. Dat de meerderheid van de gemeente raad niet bereid bleek om die suggestie van de wethouder te volgen en er uit de rechtse fracties fel verzet tegen kwam, valt te begrijpen. Zoals men trouwens als geheel weinig waardering had voor het door B. en W. aangebo- den investeringsprogramma 1970-1975. Om met de heer Willemse (KVP) te spreken: „het lijkt allemaal op paniekvoetbal". In het investeringsprogramma nemen het nieuwe stadskantoor, de brand weerkazerne en het Passage Theater forse plaatsen in. Er zijn ook aanzien lijke bedragen nodig voor het bouw- rijpmaken van de gronden, groenvoor zieningen en wegenaanleg. Zo is er voor een periode van vijf jaar ruim vier miljoen uitgetrokken voor de Burg. V. Haarenlaan, 1,5 miljoen voor de Vlaar- dingerdijk, bijna 4 miljoen voor de Prinses Beatrixlaan, parkeervoorzienin gen bij de Sporthal Margriet zullen een miljoen gaan kosten, reconstructie stadssanering komt op 2,5 miljoen. Groenvoorzieningen voor de Vlaardin- gerdijk en Nieuwe Damlaan (f221.000,-) speeltuin Nieuwland f 150.000,-, f 240.000,- is uitgetrok ken voor speeltuinen in de oude stads wijken, herstel plantsoenen komt op f 500.000,-, wijzigen Plantage op f315.000,- en werkzaamheden voor opheffing van de Poldervaart op één miljoen. Voor het aanleggen van indus trieterreinen is 13 miljoen nodig. Sanering Voor riolering en bemaling is 12 mil joen nodig en voor de sanering van de binnenstad 46 miljoen, waarvan echter 42 miljoen na 1975 is gesteld. Zo zouden er nog veel meer ramingen te vermelden zijn, waarvan de meesten echter in de lucht hangen, ten eerste omdat de gemeenteraad er nog een uitspraak over moet doen, maar vooral omdat de kapitalen ontbreken. Het zijn dus grotendeels plannen, waarvan het college van B. en W. zelf zegt, dat nieuwe ontwikkelingen daar van wijzigingen kunnen geven. In het financiële vlak wordt de beperking van het niveau van de investeringen niet alleen bepaald door de financierings moeilijkheden, maar in belangrijker mate door de beperktheid van inkom sten van de gemeente, die moeten dienen om de budgettaire gevolgen van het investeringsprogramma althans van het onrendabele deel ervan op te van gen. Prognose Het maken van een prognose zeer hachelijke zaak, omdat het daarbij gaat om een berekening van de ruimte, welke bij ongewijzigd blijven van be leid van het gemeentebestuur in het gemeentelijk budget in de achtereen volgende jaren zal bestaan. Deze ruimte kan dan worden gebruikt om de financiële gevolgen van nieuwe maatregelen, dus ook van investerin gen, op te vangen. Het probleem hier bij is echter, dat de gemeente wat de middelenvoorziening betreft in hoge mate afhankelijk is van de uitkeringen uit 's rijks kas en van de uitkeringen uit het gemeentefonds, dat gevoed wordt door storting van een bepaald percentage van de opbrengst van een aantal rijksbelastingen. Mede omdat het vraagstuk van de verruiming van het gemeentelijke belastinggebied nog steeds niet tot een oplossing is ge bracht, ontbreken voldoende gegevens om het aanzien van de ontwikkeling van de mogelijkheden tot het verkrij gen van algemene dekkingsmiddelen een prognose voor enige jaren samen te stellen. Hierbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat de ruimte die aanwezig is, c.q. mogelijk zal ontstaan, niet uitsluitend gebruikt kan worden voor dekking van kapitaallasten. Alle sectoren van de gemeentelijke huishou ding vertonen immers een aanzienlijke groei, waarvan de hogere lasten binnen de begroting dienen te worden opge vangen. In dit verband wordt tenslotte nog aandacht geschonken aan de dek king van de lasten, die voortvloeien uit de investeringen van de bedrijven. IJjj het opmaken van het investerings programma wordt ervan uitgegaan, dat de investeringen van een aantal bedrij ven volledig rendabel zijn. Hieronder vallen bijvoorbeeld de technische be drijven en het openbaar slachthuis. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat dit hiet wil zeggen, dat iedere investering van een van die bedrijven geen gevol gen zal hebben voor de uitkomsten. Om een verslechtering van die uitkom sten te voorkomen zullen ter compen satie van de kapitaallasten, voortvloei ende uit investeringen, alsmede ter compensatie van andere lastenstijgin gen, onder meer de tarieven van de betrokken bedrijven geregeld een zoda nige aanpassing moeten ondergaan, dat de bedrijfsuitkomsten relatief op het huidige peil blijven. Omdat de winsten van de bedrijven, mede als algemeen dekkingsmiddel voor de algemene dienst fungeren, zullen de tarieven in beginsel zodanig dienen te worden aangepast, dat de bedrijfsuitkomsten met het totaal van het gemeentelijk budget meegroeien. Dit alles overziende kan worden gecon cludeerd, dat planning op gemeentelijk niveau slechts dan goed mogelijk zal zijn, indien de gemeenten meer zeker heid hebben ten aanzien van hun financiën. Zolang dit nog niet het geval is rest niet anders dan het maximale investeringsniveau, alsmede de omvang van de daarin begrepen investeringen, te toetsen aan de hand van de erva ringscijfers uit het verleden, zo consta teren B. en W. Overigens zij geconstateerd, dat in het investeringsprogramma 1959-1969 per jaar investeringen tussen de ruim tien miljoen tot 27 miljoen werden gedaan. Geleidelijk aan wil het college de investeringen opvoeren nl. van f 33.788.000,- in 19T0, f 34.287.000,- in 1971, f 35.234.000,- in 1973, f35.563.000,— in 1974 met als gemid delde dus f 34.980.000,-. Het zijn allemaal cijfers, die op zich zelf weinig of niets zeggen over de nabije ontwikkeling van Schiedam en de gemeenteraad kon er dan ook geen beleidslijn in ontdekken. Dat zal dan nog gaan gebeuren in een tweede nota, die door B. en W. werd toegezegd, als gevolg waarvan deze eerste nota voor kennisgeving werd aangenomen. Door omstandigheden is er voor de reis naar Parijs van 11 t/m 14 juli nog één plaats vrijgekomen. De prijs is f 202,50 daar komt een toeslag bij van f 17,50 voor een éénpersoonskamer plus een eventuele reisverzekering van ongeveer f 5,—. Informatie bij ons blad onder telefoon 132170, de heer Van de Berg, toestel 13. Badhuis Eendracht blijft gesloten Badhuis dicht, badhuis open, badhuis dicht. Bij dit laatste schijnt het nu wel te blijven, nadat de vóór- en nadelen van de heropening van het badhuis De Eendracht in Schiedam-Zuid opnieuw door de gemeenteraad zijn afgewogen. Er waren al nieuwe tarieven voor het heropende badhuis ontworpen, mede aan de hand van verbouwingskosten maar het gaat er allemaal niet van komen. Alternatief plan is de uitbreiding van het Sportfondsenbad aan de Burge meester van Haarenlaan. De vraag is maar, of en in hoeverre de Gorzenbe- woners er blij mee zullen zijn, want het Sportfondsenbad is niet direct naast de deur. Er is al eens gesuggereerd, dat de gemeente de kapitalen beschikbaar stelt, om in de woningen een douche cel aan te brengen om dan door een wat hogere huur, het geld weer terug te krijgen. Maar ook dat advies leverde bezwaren op. Het wordt dus nu het Sportfondsenbad, dat de gemeente jaarlijks f 25.000,- zal gaan kosten, ook al worden er 10.000 bezoekers verwacht, die 75 cent per bad gaan betalen. Uitslag loterij De Trekvogels Ljp vnjaag i juli neett op het hoofd bureau van politie te Schiedam de trekking plaatsgevonden van de loterij gehouden door de wandelsportvereni ging „De Trekvogels" t.b.v. de jubileumviering van de eigen jeugd, de uitslag was: le prijs, stereo-apparatuur „Wilson" op lot no. 0781; 2e prijs, camera „Agfa isola" op lot no. 0442; 3e prijs, zakradio op lot no. 0498. Tot en met 8 juli kunnen de prijzen afge haald worden bij het secretariaat S. v. Houtenlaan 43, daarna bij de voorzit ter J. Bras, Ouddorpsestraat 13,Schie- Het ziet er naar uit dat er nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de bouw van het zwembad in Schiedam-Zuid. Eindelijk zullen dan de vele activitei ten die in de wijk zijn ontplooid worden beloond. Men heeft er hier en daar nog wel aan getwijfeld en vooral de laatste tijd waren nogal wat pessi mistische geluiden te horen. Na de uitspraak van de gemeenteraad zal waarschijnlijk nog dit jaar het Interpool-ontwerp (kosten bijna twee miljoen) uitgevoerd worden. Dat bete kent dan een bad met een bassin van 10-25 meter, een instructiebad van 8-10 meter, kantoorruimten en sani- In de gemeenteraadsvergadering van augustus zal een en ander zijn beslag krijgen. Het zal ruim een jaar duren voordat het zwembad gereed zal zijn.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1