Sonsbeek buiten de perken ook elders in het land W, I 148.= Zes dagen praten over „het bouwen,, Wagentje voor Greetje Veel belangstelling voor computerstudie 449 mm DE HAVENLOODS, DONDERDAG 8 JULI 1971 Hetaardwerk ofobservatorium van Robert Morris in Santpoort. Oldenburg, een glanzenc kitsch. ombouwkombinatie met anti—hernia bodemkonstruktie U kent hem toch wel, deze raffia hanglamphij voelt zich overal thuis, zijn kleuren zijn aangepast aan elk interi eur, zowel in de slaap- als tie nerkamer Raffia hanglamp kompleet met snoer en pendel, doorsnede 30 cm en keus uit diverse moderne kleuren, voor nog géén zes gul- Op de 1e etage verkopen wij deze dekoratieve hanglampen in de kleur oranje, paars, geel, groen en rood, doorsnede 30 cm, kompleet met snoer en pendel In maart j.l. heeft zich een initiatief groep gevormd, die het plan heeft opgevat om in oktober zes dagen te wijden aan de samenhang tussen het bouwen en de maatschappelijke ont wikkeling. In deze initiatiefgroep zit ten vertegenwoordigers van de Konink lijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunstt Bond van Nederlandse Architecten B.N.A. de Stichting Bouwcentrum, de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de Centrale Commissie Bouwnijverheid en de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf. De achtergrond van dit plan is, dat leven en bouwen nauw met elkaar zijn verbonden. Vele ontwikkelingen in onze samenleving hangen af van wat, waar, wanneer, hoeveel en hoe wij bouwen. Goed bouwen is slechts mogelijk, als er samengewerkt wordt binnen het kader Gun Uw voeten ook de nodige ontspanning tijdens sport,, va kantie en vrije tijden ont spannen voelt U zich zeker als U dan deze schoenen draagt. Soepele sport- en vrije tijds- schoen met sterk wit canvas bovenwerk, praktisch onver- slijtbare rubber zool met anti slip profiel, rubber stootrand en met 2 sportieve gekleurde banden. Deze schoenen in de maten 35 t/m 46 koopt U per paar voor nog géén zes gulden. Op de tussenverdieping parterre verkopen wij deze soepele sport en vrije tijdsschoen met sterk wit canvas bovenwerk en prak tisch onverslijtbare rubber anti slip zool. In de maten 35 t/m 46, Mooi weer en devakantie voor de deur! Er zijn mensen en zij vormen verreweg de grootste groep - die thuis blijven. Ze la ten zich niet opjuineh reizen te ondernemen naar vakantiedoe len, die alleen maar kunnen wor den bereikt na urenlang in files te hebben gestaan, dagenlang op le vensgevaarlijke wegen te hebben gereden of na veel andersoortig ongerief Wat gaan al die mensen in hun vakantie doen? Een dagje met de kinderen naar het strand. Een middagje naar de bioscoop. Lekker eten in de stad. Een dagje zwembad, Euromast, Blijdorp, de kaasmarkt in Alkmaar en mis schien weieens een fietstocht. Voor al die mensen is er dit jaar een uitstapje meer. Ze kunnen naar Sons beek, het stadspark van Arnhem. In Sonsbeek is iets aan de gang, dat als titel kreeg „Sonsbeek buiten de per ken" en dat nauwelijks is te omschrij ven. „Sonsbeek" is in de beeldende kunst een begrip geworden. Een ten toonstelling van beelden, representa tief voor de ontwikkeling van de beel dende kunst in de wereld in een bepaalde periode. Vroeger, na het en treegeld te hebben betaald, ging je dan met vrouw en kinderen in gapende bewondering langs alle cultuur, uitge drukt in mooie en minder mooie beel den. Dat is er nu niet meer bij. In de eerste plaats kost „Sonsbeek" geen geld meer en in de tweede plaats is er nauwelijks nog iets te vinden, dat de argeloze bezoeker diep onder de indruk moet brengen van het plastisch vermogen van de kunstenaar. Eén zo'n ding staat er nog: de veel besproken troffel van de Amerikaan Cleas Olden burg, die geen troffel is maar een taartschep, een glanzend stuk kitsch. Maar daar houdt het dan ook mee op. Sonsbeek is natuurlijk in de eerste plaats een park en een park behoeft geen kunst. Wat aardig is, zijn een aantal mogelijkheden om het park als park of als „ander park" te ervaren. De wandelaar vindt bijvoorbeeld op een bepaald moment zijn weg versperd door een wig, die Ronald Bladen op zijn pad heeft gebracht. Een goed idee, maar op veel te kleine schaal uitge voerd om echt hinderlijk te zijn. En dat was toch aardig geweest als het een hinderlijk obstakel was geweest waar je lang omheen moest lopen, zodat de pijn in je voeten je iets meedeelde over de grootte van het park. Maar als je dat bedenkt heeft die wig van Bladen misschien al aan zijn doel beantwoord. Er is veel meer te zien in Sonsbeek, dat kunstenaars hebben gemaakt. De be zoeker hoeft er zich niets van aan te trekken; de bomen zijn mooi. En het ruikt er goed, hetgeen de randstedeling zal kunnen waarderen, hier mevrouw Van der Grinten en haar zoons heel goed, die jongens hebben bijna al zijn tekeningen, verzorgen zijn correspondentie, regelen zijn tentoon stellingen. Mevrouw Van der Grinten heeft Beuys bij een psychische crisis enorm geholpen. Ik had nu het idee om haar op de band in het Duits te laten zeggen wat voor Beuys zo belang rijk is geweest. Haar zoons zeggen ook wat en de band komt, opent en sluit met twee teksten van de Franse schrij ver JuUen Green. Dat alles sluit mooi aan bij „denken is beeldhouwkunst", een verruiming als je het zo noemen wilt. Voor mij is de tocht naar de stal bij een boerderij, waar iedereen die band kan beluisteren, even belangrijk Wie de band wil horen moet eerst met de trein naar Kruiningen-Ierseke in Zeeland. Hij kan dan naar de stal lopen van duidelijke maatschappelijke doel stellingen. Dan eerst kunnen bouwwer ken goede antwoorden zijn op de juiste vragen, die individueel en maat schappelijk worden gesteld. Het is de bedoeling van de initiatiefnemers om deze vragen te laten stellen en hierop van de deelnemers aan de oktoberda gen antwoord te verkrijgen. De initia tiefgroep heeft het Bouwcentrum ver zocht de organisatie van deze dagen op zich te nemen. iSJ HAvenLoods „Moet de HAvenLoods blijven"? Met 2 x dezelfde tekstpagina in één uitgave tikken de advertenties tenmin ste lekker aan. Zo kan ik ook 2 x in de week verschijnen. Waren er zoveel van uw vuilspuitende redacteuren met vakan tie, dat deze redactioneel aan lager wal geraakte krant niet meer kon worden gevuld? Een reden te meer om boven staande vraag met „neen" te beant woorden. drs. H. H. Horsting, Capelle a/d IJssel. De emoties moeten u wel naar het hoofd gestegen zijn (of was het 't warme weerdat u ons twee iden tieke tekstpagina's zond uit ons nummer van vorige week. Temeer daar u er een conclusie aan verbond, die nergens op slaat: tekstpagina's kosten namelijk zwaar geld en tikken bepaald Verder hebben de vuilspuitende redacteuren" er part noch deel aan; het is een fout van de technische afdeling. Overigens een van het soort, dat u ook bij tijd en wijle in andere kranten tegenkomt. Als u werkelijk zo ontsticht bent - als personeelslid van de betrokken maat schappij - over het HAL-artikel, moet u dat toch wel óp een andere wijze ventileren dan in een ordinaire scheld partij. Tenminste dat verwachten wij van de mensen, zeker ook als ze „drs. voor hun naam voeren. Ondanks alles blijven wij geloven in het bestaansrecht van ons blad. Al was het alleen omdat de moderne psycho logie zegt, dat het gezond is dat mensen hun agressie kwijtraken. Laat men daar ons dan maar voor gebrui ken, wij kunnen er beter tegen dan vele anderen. Vooral in Engeland heeft men grote belangstelling voor de computerstudie, die wordt verricht door een werkgroep van het Massachusetts Institute of Technology. Volgens deze studie zou de we reld op weg zijn naar een allesomvattende wereld ramp, tenzij zeer drasti sche maatregelen zouden worden genomen. In ons blad van vorige week maakten wij daar reeds melding van. Het Engelse zondagsblad The Observer, dat vorige week als eerste melding maakte van deze studie, deelt nu mee, dat de werkgroep enorm veel aanvragen krijgt te ver werken voor toezending van het rapport. Ook het Engelse ministerie voor milieuzaken heeft het rapport opgevraagd. Vorige week reeds werd de verwachting uitgespro ken, dat er veel kritiek op de studie zou komen, vooral ook ten aanzien van de gevolgde metho diek. In die verwachting is men nie* teleurgesteld. De Britse computerdes kundige, Jeremy Bray, heeft de werkgroep er van beschuldigd, dat men een methode heeft ge bruikt, waardoor be paalde vooroordelen zouden worden beves tigd. Dit is ten stelligste ont kend door prof. Dennis Meadows, de leider van de werkgroep. Prof. Meatjows heeft gesteld, dat men bij de door de werkgroep gevolgde me thode een aantal groothe den (zoals voedselpro- duktie, wereldbevolking en de groei daarvan, ruimtegebrek etc.) heeft opgesteld, waardoor de toestand van de wereld wordt beschreven. Tus sen die grootheden be staan relaties, die steeds wisselen en die aan het licht komen door ge sprekken met deskundi gen. Wot Vppft men toe jat het thans verkregen mo del nog uiterst ruw is, maar toevoeging van vele nieuwe feitelijke gege vens hebben het totaal beeld, dat uit de compu ter kwam, maar nauwe lijks beïnvloed. De werk groep is er zich echter wel van bewust, dat de werkelijke situatie inge wikkelder is dan men heeft kunnen beschrij- ven, maar men gaat er algemeen van uit, dat een ruw resultaat van deze studie beter is dan hele- maal geen resultaat. Vliegtuig-passagiers opgepast In verband met de steeds weerkerende pogingen vliegtuigen te kapen zijn ver schillende vliegvelden er toe overge gaan de bagage en de passagiers aan strenge onderzoeken te onderwerpen. Vooral de bagage wordt met behulp van röntgenstralen doorgelicht. Dit kan betekenen dat niet ontwikkelde films bedorven worden. De passagiers wordt aangeraden de films in de hand bagage mee te nemen en de autoritei ten op deze films attent te maken alvorens de controlepunten te passé- Mevrouw Greetje Schroeter, bij velen van onze lezers bekend als de schrijf ster van „Het.Rotterdamse volksmeis je", is vorige week weer ontslagen uit de Daniël den Hoed kliniek Is er iemand in deze stad, die deze vrouw - die in haar goede jaren talloze hulp behoevende stadgenoten de helpende hand reikte kan helpen aan een invalide-wagentje waarin zij zichzelf kan voortbewegenHaar adres is Ro denrijselaan 56b, Rotterdam, telefoon 286003. In de Kursaal van liet Cisino in Baden Baden namen 37 dames uit West-Europa deel aan de strijd om de titel „Naaldprinses van Europa I97I". Ons land was met 9 kandidates vertegen woordigd, waaronder de Naaldprinses van Nederland, mevrouw J. J. de Wilde uit Hen gelo. De titel ging naar mevrouw Regina Deletaris uit Zwitserland. Mevrouw De Wilde eindigde op de 4e plaats. Voor „Sonsbeek buiten de perken" hoef je niet naar Arnhem. Dat is ook aardig. In het kader van deze tentoon stelling (een woord van niks voor deze gebeurtenis) zijn op verschillende plaatsen in ons land dingen aan de gang, die de vakantieganger-thuisblijver de mogelijkheid bieden van een welbe steed dagje uit. We noemen er enkele. Een van de aardigste tochten kan worden gemaakt naar Santpoort bij Velsen. In de onmiddellijke nabijheid van de begraafplaats Westerveld heeft Robert Morris een „aardwerk" gemaakt, een „observatorium", waar je de zon op een heel aparte manier kunt beleven en waar het goed picknicken Iets heel anders is het idee van de Zeeuw Piet van Daalen. Een prachtige dagtocht houdt men eraan over. We laten Piet zelf aan het woord. Denken de aan de Duitse kunstenaaf Joseph Beuys en de wijze waarop hij in „Sonsbeek" zou zijn in te passen, dacht Van Daalen: die 19de eeuwse manier van exposeren- moet nu maar eens afgelopen zijn. Ik vind Beuys een grandioze figuur. Hij zegt: „denken is voor mij beeldhouwkunst". Ik zocht dus naar een idee in zjjn ljjn, wat in Zeeland uitgevoerd zou moeten wor den. Dat is niet zo gek, want hij kent gevallen en vergaan, doorzien we con structies en overzien we een geheel beter dan wanneer het bouwwerk gaaf was gebleven. Om inzicht, doorzicht en overzicht te verkrijgen in de bouw en wooncultuur van dit moment is het project ontstaan". Amsterdam kunt u in de vakantie niet overslaan. Als u de duiven op de Dam aan het voeren bent, kunt u ook wel even achterom kijken naar de Nieuwe Kerk waar Ger Dekkers een enorm projectiedoek heeft bevestigd, waarop dia's worden geprojecteerd van „de laatste sneeuw op het land" en „een mollenveld". „Sonsbeek buiten de perken" is meer, veel meer dan hier is genoemd. Er is van alles te doen. Op het Rotterdamse Lijnbaancentrum zit Jan Donia in een communicatiecentrum waar u van alles te weten kunt komen. Mocht u aan „Sonsbeek" mee willen doen, dan is dat ook mogelijk. De immer actieve sneldichter van Delfshaven bijvoor beeld heeft een poëtische bijdrage aan gedragen, die via de telex naar Arnhem werd doorgegeven en die daar grote verwarring stichtte. „Sonsbeek buiten de perken" prikkelt tot avontuur: grijp uw kans! Wechgelaar zegt ervan: „Een ruine uit de oudheid geeft inzicht in de bouw- of bjj het stationskoffiehuis een fiets halen voor de tocht naar Vlake. De wereld als een tentoonstelling beleven, dat is mijn opvatting van de ruimte". Een andere tocht brengt u in de omgeving van Emmen, in Emmer schans. In opdracht van een zand- exploitatiemaatschappij maakte Robert Smithson een project dat be staat uit een in een zandvlakte gegra ven kanaal en een pier in een meertje, die samen een cirkelvormige tegenbe weging laten zien. Een erg leuk project, dat u diep Drente invoert. Nu op weg naar Limburg. Ook een mooie provincie en die zuiderlingen zijn een apart volkje. Lex Wechgelaar heeft een „Moderne mine" gemaakt, een monument voor de hedendaagse woningbouw dat staat in een groen strook in een nieuwbouwwijk van Maastricht, bij de rotonde van de „Via Regia", een uitvalsweg naar België, en wooncultuur van dat tijdperk. Doordat vaak grote gedeeltes zijn weg- Grondproject van Robert Smithson bij Emmerschans. Wereldramp voorspelt Koop wat extra stelletjes onder goed voor Uw man en zoons, ze komen immers altijd van pas. Herenondergoed van een uit stekende rib-kwaliteit met een prima pasvorm. Voor een sing let of een slip betaalt U nog géén één gulden vijftig. Op de parterre verkopen wij dit prima herenondergoed van een mooie rib-kwaliteit. Sing let en slip in de maten 4, 5, 6 en 7, per Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Op de Ie etage verkopen wij deze ombouwkombinatie, be staande uit een ledikant met anti-hernia konstruktie en om- bouwmeubel met deurtje, in wit/groen en wit/oranje, 1 persoons, maat 80 x 190 cm Géén tel. of schrift, best. Woensdag 14 juli geeft de heer B. Winsemius uit Amsterdam van 8 tot 9 uur een concert op de Rotterdamse stadhuisbeiaard. Voor in de kinder- of logeer kamer is een ledikant vaak een sta-in-de-wegdeze kombi- natie benut Uw kostbare ruim te voor honderd procent! Koop dit zit-slaap-bergmeubel, want zo kunnen wij deze kom- binatie het beste noemen. Een ledikant met anti-hernia konstruktie plus de fraaie om bouw, door kleine beschadi gingen aan het lak voor nog géén honderd vijftig gulden.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3