Cornells Sparling: „Ik heb niks bijzonders meegemaakt" Ruim 7000 schepen veilig binnengeloodst Plaats voor 70.000 popfans Kralings feest aan Rozenburgse boulevard A-k Dinsdag 13 juli 1971 20e jaargang no. 28 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Op de eerste dag van deze maand loodste de heer C. L. Sparling uit Hoek van Holland de Griekse mammoettanker Olympic Armour (216.000 ton) het Calandkanaal in. Op dezelfde dag werd deze zoon uit eeu bekend duikersgeslacht 55 jaar en dat betekende, dat hij „functioneel leeftijdsontslag" kreeg bij het Loodswezen. Officieel gaat dat op 1 augustus in, maar het zit erin, dat hij niet meer in actie hoeft te komen. Daarmee is dan een einde gekomen aan de enerverende loopbaan als zeeloods van Cornelis Sparling, die in 1937 begon. Een loopbaan, waarin ruim 7000 schepen veilig werden binnen geloodst, die in tonnage groeide van 36.000 naar ruim 200.000 ton en waarin de beloodsing per roeiboot werd vervangen door die per helicopter. Een loopbaan, waarin de heer Sparling uiteraard veel heeft meegemaakt, maar wat hij zo als vanzelfsprekend heeft ervaren, dat hij zegt: ,Jk verwachtte er een vraag over en ik heb zitten piekeren, maar ik zou echt niet weten, wat ik zou moeten vertellen. Ik heb niks bijzonders meegemaakt". Het feit, dat hij in zijn tijd als loods, vrjj van ongelukken is gebleven wil hij niet vertellen. „Kijk, in ons werk speelt de geluksfactor een grote rol. Allemaal maak je periodes mee, zoals mist en storm, en als je dan geen pech hebt dan kom je die goed door. Dat heeft niets te maken met meer of minder vakmanschap. Elke loods is een goed vakman. Je kan alleen pech heb ben en er zijn er die daardoor achter volgd worden, maar dat ik nooit iets bijzonders heb gehad is slechts een kwestie van geluk! Mevrouw Sparling, ons gastvrij ontha lend op pils en soep, beaamt dat. Zij kent de gevoeligheden ook in het in Hoek van Holland gehuisveste elite korps van rijksloodsen: „Wat kan een loods er aan doen als bijvoorbeeld plotseling alle stroom uitvalt? Niets, helemaal niets. Als je dat overkomt ben je machteloos". Ook het feit, dat hij diverse malen als dienstdoend loods is aangewezen bij bijzondere gelegenheden vindt de heer Sparling niets uitzonderlijks. Eigenlijk vindt loods Sparling alles gewoon. De meest hachelijke ondernemingen ervaart hij als vanzelfsprekend. Iets, wat hij ongetwijfeld als erfelijkheid heeft meegekregen. Naam fout De heer C. L. Sparling is namelijk telg uit een roemrucht geslacht. „Hij is een echte Sperling", zegt zijn vrouw. Het verschil in de naamspelling wordt ons uit de doeken gedaan. Zijn grootvader (mevrouw: „Opa Wout O DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 DIRECTIE: W. van d.r G lassen «n C HOOFDREDACTIE: ADVERTENTIES: vrijdag 16 uur tot zatardagmt REDACTIE: 8 STADSEDITIES ROTTERDAM EDITIE KRIMPENERWAARD: Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk. Bergam bacht, Ammerstol, Berkenwoude, Schoon ho»en en Lekkerkerk. Oplage 15.500. GROOT ROTTERDAM: in combinatie met „Het Zuiden'' 455.300 BEZORGING: Als u „De Havenloods" niet heeft ontvan vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspec uit Ouddorp") heeft bij het melden van de geboorte van de vader van de loods op hel gemeentehuis van Dordrecht kennelijk wat onduidelijk gesproken. In ieder geval werd daar toen een a in plaats van een e gebruikt, waardoor het gezin, waartoe de nu vertrekkende loods en nog twee jon gens en drie meisjes behoorden, onder de naam Sparling verder door het leven is gegaan. Al is er dus een kleine nuance in de naamspelling, ook deze tak van de familie heeft dezelfde karaktertrekken als die oorspronkelijk genoemde Sperlings. Karaktertrekken, die de ba sis vormden voor de arbeid, waarmee zij roemruchte daden hebben verricht. De Sperlings vormen een wereldbeken de duikersfamilie, die sinds jaar en dag verbonden is geweest aan Van der Tak's Bergingsbedrijf. Hun heldendaden zijn zo talrijk en boeiend geweest, dat de scheepvaart journalist Barend Maaskant er een boek over schreef, dat de titel draagt „De koperen helm". De Sperling, die in 1928 zonder vergunningen met explosieven in een dokterskoffertje per trein en tram naar het Rotterdamse buiten Trompenburg toog om stron ken van zieke iepen op te ruimen, was ook een familielid. Historisch zijn de reddingen, die Mar- tien Sperling op 21 februari 1907 verrichtte, toen de Harwichboot „Ber lin" zonk. Cornelis Sparling behoort dus ook tot die familie. De zee trok hem wel, maar anders dan zijn vele familieleden. Hij mocht wel, maar voelde toch niets voor het beroep van zijn vader. „Een keer heb ik gedoken, maar daarvoor voelde ik niks". Cornelis Sparling koos voor een job op de golven. Na eerst bij de Lloyd en daarna bij de S.H.V. als tweede stuurman gevaren te hebben, koos hij in 1937 voor het Loodswezen. „Ik had het op de koopvaardij al gauw bekeken. Voor de oorlog was het maar varen, varen, varen. Daar had ik geen zin meer in en bovendien bood een rijksdienst als het Loodswezen meer sociale zekerheid". Op een mijn Sparling kwam als 21-jarige kwekeling in de toenmalige (betaalde) opleiding in Maassluis. Hij werd gestationeerd op een loodsboot en moest met andere kwekelingen loodsen in een jol naar de schepen roeien. De opleidingstijd van Sparling werd door het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog verlengd. De eerste oorlogsdag zal hij nooit meer vergeten. „Eerst kregen we opdracht van Maas sluis naar Hoek van Holland te varen, maar op het laatste moment werd die opdracht gewijzigd. We moesten naar Rotterdam. In de Lekhaven kregen we een hele lading kistjes met goudstaven aan boord, die naar Engeland gebracht moesten worden. Op die reis liep ons schip ter hoogte van de E.N.C.K. in Vlaardingen op een magnetische mijn. Van de 22 mensen, die aan boord waren, hebben het er slechts zes levend afgebracht. Ik stond boven en ben over boord gesprongen, toen het schip zonk. Ik kreeg zo'n goudstaaf op mijn kop en haalde mijn been open. Ander half jaar ben ik invalide geweest. Dit heb ik ervan overgehouden", zegt de heer Sparling, terwijl hij zijn broeks pijp oprolt. We zien e.en tien centime ter breed litteken over de gehele voor kant van zijn onderbeen. In februari 1943 werd Sparling uit de loodsdienst ontslagen, maar na de oor log kwam hij terug. Nog even als kwekeling eerste klas, maar in februari 1946 werd hij aangesteld als loods. Als we hem de vraag stellen, Wat hij alzo als loods heeft meegemaakt, fronst hij zijn voorhoofd en met een diepe zucht zegt hij: „Ik heb die vraag verwacht en er ook al over zitten piekeren, maar ik zou echt niet weten, wat ik moet vertellen. Ik heb niks bijzonders meegemaakt". Zijn vrouw heeft hem willen steunen, maar ook zij weet geen bijzondere voorvallen te vertellen, zegt ze. Het feit, dat hij begonnen is op sche pen van 36.000 ton en nu inmiddels al zestig mammoettankers met een inhoud van rond de 200.000 ton en een diepgang van meer dan 60 voet naar binnen heeft geloodst, is voor hem niets bijzonders. Ook het feit, dat hij in april 1969, de eerste Nederlandse loods was, die vanuit een helicopter op een kleine 20 mijl uit de kust omlaag werd gelaten op het dek van de „Maco- ma", die hij een jaar eerder als eerste mammoet (inhoud 207.000 ton) de Europoort in had gemanouvreerd, heeft hem niets gedaan. Toen hij benaderd werd voor die eerste helicopterbeloodsing heeft hij zonder meer ja gezegd. Zelfs van de aangebo den gelegenheid om eerst op Schiphol te oefenen heeft hij geen gebruik gemaakt. „Ik was toen op vakantie en dacht het kan net zo goed gelijk op een schip", zegt hij lakoniek. De heer Sparling, die bij het Loodswe zen dus begon met het naar een boot roeien van een loods, is over die helicopterbeloodsing bijzonder enthousiast: „Het is de ideale oplos sing voor die grote schepen. Bij de kleinere heb je nog het probleem van de deining op de golven en het ontbre ken van een landingsplek, die vrij is van obstakels. Het is de fijnste manier van beloodsing. Je hoeft tenminste niet zo'n slingerende touwladder langs een scheepswand op te klimmen en de mensen van de K.L.M. zijn goede vaklui. Ik heb alle vertrouwen in die mensen. Er is bij ons nog nooit wat gebeurd, terwijl ze er in Duitsland mee Loods Sparling heeft in zijn loopbaan stormachtige ontwikkelingen meege maakt en bij de vergroting van de schepen en de daarmee samenhangen de aanpassing van de vaargeulen heeft hij ook adviezen gegeven. Bij de eerste mammoet voor Euro poort, bij de eerste helicopterbelood sing, bij de officiële ingebruikname van de Eurogeul, bij het eerste gebruik van de nieuwe ingang van het Calandkanaal en bij de officiële opening van de Rozenburg Sluis was de tot de beperk te groep van „geulloodsen" behorende Sparling verantwoordelijk voor de navigatie. Missen Hij verklaart dat alles op een heel simpele wijze: „Dat is gewoon een kwestie van anciënniteit. Het aantal buiten: „Kijk daar staat een caravan, dienstjaren bepaalt de volgorde. Ik ga met mijn vrouw lekker Europa Cornelis Sparling weet niet veel te bekijken". Een job als adviseur wil hij vertelien, zegt hij, maar zijn loopbaan niet. „Dat kan niet", zegt hij, „goede op zich is al een heel verhaal. Schepen adviezen kan je alleerLgeven als je in de met afmetingen van ruim 300 bij 50 praktijk blijft". Cornelis Sparling meter heeft hij de laatste jaren regel- draait die praktijk de rug toe. Hij zal matig de Europoort binnen geloodst, nog weieens een wandeling maken naar Cornelis Sparling als onmisbare gast hij„Ik zal het wel missen. Het is een stuk van je leven, vierendertigeneenha- lfjaar ben je er bij betrokken geweest". Wat gaat hij nu doen? Hij wijst naar Hij is er nooit koud of geworden. Integendeel, nu hij waarschijnlijk nooit meer op de brug van zo'n mammoet hoeft te staan („in extreme omstandigheden kunnen ze me tot 1 augustus nog oproepen") zegt de Berghaven, maar voor de rest is het voor hem afgelopen. Hij heeft gewoon zijn werk gedaan. „Niks spectaculairs", vindt deze Sperling. havenloods zuiden verschijnen 2X per week Hé, daar heb je de bezorger v dinsdagkrant, 't Werd tijd. Bijstandsverlening woonwagenbewoners Bij Koninklijk Besluit van 30 juni is tot stand gekomen het Voorlopig aan wijzingsbesluit bijstandsverlening woonwagenbewoners. Op grond van dit besluit zal de bijstandsverlening aan woonwagenbewoners met ingang van 2 augustus door een 75-tal gemeenten geschieden. Hiertoe behoren de gemeenten waar reeds een openbaar centrum voor woonwagens gevestigd is of nog geves tigd zal worden. In gebieden waar zo'n centrum nog niet functioneert, zijn voorlopig meer gemeenten voor de bijstandsverlening aangewezen. De gecentraliseerde bijstandsverlening beoogt tot een meer gericht en uni form bijstandsbeleid ten aanzien van de woonwagenbevolking te komen. Voorts biedt het aanwijzingsbesluit een goed uitgangspunt om een meer doeltreffende samenhang te bereiken van de bijstandsverlening met andere vormen van verlening van diensten aan de woonwagenbevolking (onder meer arbeidsbemiddeling, maatschappelijk werk en de sociale werkvoorziening). De inwerktreding van het aanwijzings besluit - waarover met representanten uit de woonwagenbevolking werd ge sproken - betekent voor het overgrote deel van de woonwagenbevolking bij het indienen van een aanvrage om bijstand geen wezenlijke verandering. Verreweg de meeste woonwagenbewo ners hebben immers reeds standplaats in een der in het aanwijzingsbesluit genoemde gemeenten. Driekoningenavond in Shakespeare-dorp Het in zuidwest-Drente gelegen dorp Diever geniet al sinds 1946 landelijke bekendheid als „Shakespeare-dorp". Elk jaar worden hier namelijk open luchtvoorstellingen van de oude mees ter opgevoerd door amateurs. Dit jaar staat op het programma het toneelstuk „Driekoningenavond". De komende voorstellingen, die om 20.30 uur aan vangen, worden gehouden op 4, 7, 11, 14, 17 en 21 augustus. ,DE HAVENLOODS" BEZORGERS(STERS) s blad op dinsdag en/of don AFD. INSPEKTIE, erdam, telefoon 13.21.70. Rozenburg maakt zich op om op 17 juli een popfestival a la Kralingen te organiseren. Alleen met dit verschil, dat in Rozenburg geen buitenlandse groepen zullen optreden. Maar voor de rest is het allemaal hetzelfde. Aan de Noordzee- boulevard tegenover de Esdoornlaan is een schuin aflopend stuk grond uitgekozen, dat zal worden afgerasterd en waarop 70.000 liefhebbers een plaatsje zullen, kunnen vinden. Het podium is 22 meter lang en 6 meter breed. Het is geheel overdekt. Release zendt 'een medisch team. Verder zijn er 15 marktkramen voor de consumentenverkoop, die door de organisatoren in eigen beheer zullen worden gehouden. Bovendien'komen er 4 toiletwagens met aansluiting op drinkwaterleiding en riolering. Het popfestival wordt gehouden naar aanleiding van het 40-jarige bestaan van de voetbalclub Rozenburg. Een speciale evenementenorganisatie is al anderhalf jaar geleden met de voorbe reidingen begonnen. De volgende groe pen komen: Brainbox, Cuby and the Blizzards, Livin Blues, Q 65, Eksep- tion, Rob Hoeke, Sandy Coast en Focus. Ook de VARA drive-in show zal present zijn. Door de grootte van het podium is het mogelijk, dat er 3 groepen tegelijk op het podium staan. Een spelend, een ander, die aan het inpakken is en de laatste, die de instrumenten aan het opstellen is. Op deze manier moet het lukken om alle 8 groepen elk een vol uur te laten spelen. Het feest duurt van 13 tot 23 uur. De laatste 2 uurtjes komen voor rekening van de drive-in show. Vanaf 's och tends 7 uur zal de boulevard voor het verkeer afgesloten zijn. Ter weerszij den van het popterrein zal plaats zijn- voor zo'n slordige 1600 auto's. Voor bromfietsen en fietsen is er natuurlijk ook parkeerruimte. Een eventueel ba tig saldo zal worden aangewend om de bestaande sportaccommodaties te ver beteren en uit te breiden. Zo hoopt men onder meer geld te kunnen schen ken voor een overdekt zwembad. Kaarten voor het festijn kunnen voor f 10.— per stuk onder andere gekocht worden bij de volgende adressen: de WV's van Hoek van Holland, Maas sluis, Vlaardingen, Brielle en Rockanje, De Jong, Broersvest 8 te Schiedam, Radio Modern, Binnenban 35 te Hoog vliet, Bastemeijer, Murraystraat 34 te Pernis en Radio Dankers en Radio Disk respectievelijk op de Coolsingel en de Van Oldenbarneveldtplaats 450 te Rotterdam. De jeugd kan vier dagen paden op lanen in Op 27, 28, 29 en 30 juli wordt de Rotterdamse jeugdvierdaagse weer ge houden, georganiseerd door de com missie Jeugdvierdaagse van de Rotter damse Stichting voor de Lichamelijke opvoeding. De vierdaagse is bestemd voor kinderen van 8 tot 16 jaar. Zij kunnen individueel of in groepsver band deelnemen. Per groep van 10 kinderen kan een leid(st)er-worden ingeschreven. Per leeftijd zijn de kinderen in 2 groepen verdeeld. Voor kinderen van 8 tot en met 10 bedraagt de te lopen afstand 10 km. per dag en voor de kinderen van 11 tot en met 16 jaar is dat 15 km. Zoals gewoonlijk zal het marstempo rustig gehouden worden om de kinderen volop gelegenheid te geven van de omgeving te genieten. De eerste, dag is een jeugdlanddag (een bezoek aan Jeugdland in de Ahoy'), de tweede een havendag (een spidoboot wacht de wandelaars op om een tocht door de havens te maken), de derde een verrassingsdag en de vierde een diergaardedag, (een bezoek aan Dier gaarde Blijdorp). De inschrijfkosten bedragen f 5.—; daarbij zijn alle evene menten tijdens 4 dagen inbegrepen. Deelnemers kunnen zich laten inschrij ven bij de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding (E.N.-gebouw, kamer 365), Coolsingel 6 te Rotterdam (tel. 147744, tst. 257). Of bij C. Jongenen gel, Talmastraat 84, Rotterdam (tele foon 28.41.42) of bij W. Bruinix, Pendrechtseweg 8, Rotterdam (tele foon 27.53.30). Het startbureau van de vierdaagse is gevestigd op de speeltuin Charlois aan de Carnissesingel te Rotterdam. Iedere deelnemer, die de mars tot een goed einde brengt, ontvangt ter herinnering het jeugdvierdaagse-kruis '71. Woensdag 7 juli organiseerde oplei- dingsgroep „Elegance" in houding en bewegingsleer van Tiny Guichelaar een modeshow-examenavond in Statenhof, Bentinckplein 1 in Rotterdam. De winnaars en winnaressen zijn: „La dy Personality" mejuffrouw Vermij, „Lady Mannequin" mevrouw Monster en „The Lady" mevrouw E. Fuchs. „Dressman" de heer V.d. Palm, „Gen tleman" de heer A. v.d. Wiel en „The Gentlemen 1971" de heren V.d. Wiel en Van Vondelen.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1