»"Lelijke" Speelman eind van het jaar herbouwd um Zegels Prins Bernhard en Thomas de la Rue Nederlandse catalogus onvoldoende LAATSTE OVERSCHIESE MOLEN GERED blank racisme Geld voor bestrijding DE HAVENLOODS, DINSDAG 13 JULI 1971 Hk *8 - i weg, een stellingmolen aan de Zand- Rotterdam telt nog 6 complete mo- dam worden afgebroken. Hij zal echter lens. De zevende, De Hoop te Over- worden herbouwd. Na'dat op 1 juli een van de bepalingen van het 26e Wereldpostcongres van Tokyo var) kracht is geworden, heeft een tak van onze filatelie haar einde gevonden, waaraan tot op heden helaas weinig verzamelaars aandacht hebben geschonken, namelijk de briefkaart met betaald antwoord. Ook in de vakliteratuur vindt men er weinig gegevens over. Over de gewone briefkaart weet men hoogstens nog wel, dat zij een geestesvrucht was van Heinrichvon Stephan en voor het eerst in 1869 in Oostenrijk als Correspondenz-Karte (met gebruiksaanwijzing! werd gebruikt. Desondanks was de briefkaart-met-betaald-antwoord een postdocument, dat de verzamelaar de gelegenheid gaf, buitenlandse stempels op Nederlandse postwaar- den te verwerven. Men denke bijvoorbeeld aan de slogans van de Verenigde Naties, eerste vluchten vanuit het buitenland naar Nederland enz. De lezers, die mij naar aanleiding van mijn aanbod om toezending van de Dürer-kaarten schreven, kregen van mij het antwoordgedeelte van de kaart met betaald antwoord terug en zijn zodoende nog juist vijf minuten voor twaalf in het bezit van een kleine filatelistische bijzonderheid gekomen: een Nederlandse postzegel geheel volgens de voorschriften afgestempeld in het buitenland. Weest u er wel zuinig op en kijkt u uw verzameling postwaardestukken er eens op na, misschien zijn er nog meer bij. In een vorig Post Scriptum vermeldde ik de postwaardestukken die nog bij de Filatelistische Dienst verkrijgbaar waren. Genoemde kaarten met betaald antwoord waren destijds nog in voorraad. Wat de Dürer-kaarten betreft, ik hoop, dat zij inmiddels goed bij u aangekomen zijn en dat u er plezier van heeft. Let u op het vliegveld-stempel op de enveloppe. Nog een gevolg van het Tokyopostcongres is, dat er een nieuwe briefkaart zal komen voor het buitenland en wel ter waarde van 30 cent. Totdat deze zijn aangemaakt zullen de kaarten van 25 c. worden opgebruikt met een bijgeplakte zegel van 5 c. Dit betekent, dat verstrekking van deze kaarten tesamen met een losse zegel van 5 c.— niet is toegestaan. Voorts mogen na 30 juni geen antwoordcoupons van 50 c. meer worden verkocht; zij worden vervangen door coupons van 75 c. Ook deze worden gerekend tot postwaardestukken. Nieuwe zegels In ons land, de Antillen en Suriname zijn 29 juni enkele zegels verschenen naar aanleiding van de 60e veijaardag van Prins Bernhard. Nederland presenteert vier zegels van 15 c. (oplaag 15 miljoen) 20 c. (2,5 min.), 25 c. (25 min.) en 45 c. met een toeslag van 20 c. ten bate van de Stichting tot Behoud van de Boroboedoer, een boedhistische tempel nabij Magelang op Midden-Java, die dreigt te vervallen. Gelden uit deze toeslag zullen aan de restauratie van dit kunsthistorische monument worden besteed. Tevens zal een bijzonder luchtpost blad van 45 plus 20 c. verschijnen. De zegels van 25 c. van Suriname en 45 c. van' de Antillen komen qua ontwerp overeen met de zegel van 25 c. uit de Nederlandse serie en beelden Prins Bernhard af voor het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waarvoor kennelijk symbolisch - een Fokker F 27 staat geparkeerd. 50 jaar geleden werd in Suriname de eerste volkstelling gehouden, tegelijk met de invoering van de Burgerlijke Stand. Twee zegels van 15 en 30 c. herdenken dit feit op 31 juli. Tengevolge van de eerste Internationale „Funkausstellung Berling 1971" ver schijnt aldaar een zegel van 30 Pfennig met een oplaag van 7,5 miljoen stuks. Ter ere van de grote astronoom Kepler geeft de Bondsrepubliek een 30 Pf zegel uit, die met een oplaag van 30 min. stuks op 25 juni aan de loketten is gekomefi. Zoals was te verwachten was het Olympiadeblokje binnen enkele minuten na opening van de loketten uitverkocht. De grote prijsstijging wordt verwacht, wanneer volgend jaar honderdduizenden toeristen tevergeefs hun Olympiadeze gels van 1968, 1969, 1970, 1971 en 1972 met het blokje trachten te completeren. (Of houdt men bewust een slag om de arm door bij de zegels van het blokje hef jaartal „1971" weg te laten, zodat men het, als de nood aan de man komt, kan herdrukken? Ter ere van het British Legion en de mannen en vrouwen, die in het Britse, leger dienden, gaf Jersey op 15 juni een.' serie van vier zegels uit met waarden van 2p (het embleem van de British Legion), 2,5p (een papaver, de bloem der herinne ring), 7,5p (Jack Counter aan wien op 19-jarige leeftijd wegens buitengewone dapperheid de hoogste Britse onderschei ding, het Victoria Cross, werd toege kend) en 9p (de vlaggen en helmen van Frankrijk en Engeland. Dat de beroemde postzegeldrukker Tho mas de la Rue uit Guernsey afkomstig was, ervaren wij thans uit de serie postze gels, die dit eiland op 2 juni aan de loketten bracht. Het opschrift luidt dan ook: „Thomas de la Rue, the Guernsey Printer". Afgebeeld worden naast een portret van De la Rue zegels, die door hem gedurende zijn leven in opdracht werden genomen: 2p Hongkong 1862 2c, zegels, die door hem gedurende zijn leven in opdracht werden genomen: 2p Hongkong 1862 2c, 2,5p Groot Brittanie 1855 4d, 4p Italië 1862 5 centesimi en tenslotte 7,5p Geconfedereerde Staten van Amerika 1862 4c. Op 15 februari kwamen drie postzegelboekjes met decimale waarden lOp, 20p en 30p. Het luchtpostblad van 9d had oorspronkelijk een oplage van 204.000 stuks. Hiervan ontvingen 40.000 exemplaren de decimale opdruk van 4p. Inmiddels blijkt dat ook de waarden van ld, 1/6 d en l/9d vorig jaar werden herdrukt (zie Post Scriptum van 16.2). De oplagen van alle herdrukken bedragen thans: ld 165 000 2d 225.000, 3d 165.000, 6d 105.000, 9d 105.000, ls 105.000, l/6d 105.000, l/9d 75.000 en 2/6d 75.000. De herdruk onderscheidt zich van de eerste oplaag door fluorescerend papier. Een halve maand na. hun verschijning op 28 april fladderde de mededeling uit Italië .binnen, dat ter ere van Adenauer, De Gasperi en Schuman een serie met waarden van 50 én 90 Lire was verschenen; de post staakte maar weer eens. De oplagen zijn gelijk aan die der Europazegels: 15 en 8 miljoen stuks. Let u ook op de zogenaamde ministerbladen van 100 Lire. Catalogi De lang verwachte Zumstein Spezialkatalog Zwitserland/Liechtenstein verscheen eind mei. Dit instructieve boekwerk omvat 740 bladzijden en geeft een volledig overzicht van wat beide landen aan specialiteiten te bieden hebben, zoals plaatfouten, oplagen, drukverschülen etc. Men ziet hier, evenals bij de speciale Michel-Duitsland, wat men in deze filatelistisch hoog-ontwikkelde landen onder een speciale catalogus verstaat. Het veel gehoorde verweer van de uitgevers van Nederlands speciale, de NVPH, is dat onze „speciale" catalogus te duur zou worden, wanneer men alle bijzonderhe den zou willen opnemen. Nou, so what? De prijs van de Michel en de Zumstein ligt ook om en nabij de f 25.— en met een eenmalige aanschaf om de zoveel jpren weet men tenminste wat er aan Nederlandse specialiteiten te koop is, hetgeen tot heden verdwijnt in de vergetelheid van het verleden. Het is om te huilen als men er aan denkt. Er bestaat immers naast onze zogenaamde speciale catalogus toch ook de goedkopere uitgave, die voor de doorsnee-verzamelaar voldoende is. Vast staat, dat de Nederland-specialist aan de „speciale" catalogus weinig heeft en zijn wetenschap meestal uit buitenlandse publikaties moet halen. Een uitstekend werk is ook de onlangs verschenen nieuwe Philacolor Duitsland catalogus 1972, die alle Duitse zegels in hun originele kleuren afbeeldt. De prijs bedraagt DM 5.90 en wordt u bij bestelling portovrij toegezonden. Het adres luidt: Böhringer Schmuck Philacolor Verlag, 8 München 90, Lindenstrasse 10, girokantoor München, gironummer 78677. Ik moet eerlijk zeggen: het is een van de beste catalogi op dit gebied en het zal voor de Duitslandverzamelaar een waardevol bezit blijken te zijn. Men vindt er ook de noteringen van de munten der Bondsrepubliek, de DDK en het Saargebied. De uitgeverij verwierf faam door de uitgifte van gekleurde catalogi van jonge onafhankelijke staten en Britse gebieden. E. R. Hofman, A.I.J.P. vereniging die zich beijvert met het behoud, onderhoud en draaivaardig houden van molens en die zich het lot /an de Overschiese korenmolen van het prille begin van de actie af aantrok, spoedig gevonden. Het werd een mooi gelegen perceeltje aan de landelijke Overschiese Kleiweg ter hoogte van nummer 763. Een uitgekiende plaats voor het bewaren van een antiek stuk Hollands leven. Het is al gezegd: men was niet bepaald overtuigd van het belang om de Speel man voor het nageslacht te bewaren. De molen stond niet op de monumen tenlijst (later bleek, dat hij op de voorlopige lijst stond) en een verplaat sing werd door de gemeente Rotter dam te duur bevonden. Werd voor de snuifmolen De Ster aan de Kortekade te Rotterdam een groot bedrag uitge trokken voor de restauratie, voor de tot stellingmolen omgebouwde grond- zeiler had men geen geld over. Voor de financiën moest dan ook het actieco mité zorgen. Een collecte bracht een klein deel van het benodigde kapitaal binnen. Maar echt interessant werd het voor het duo Krijgsman-S chlebaum met aanhang pas, nadat een reeks bedelbrieven toezeggingen voor gratis grondstoffen had opgeleverd. De laat ste aarzelingen werden overwonnen door een toezegging van de firma's Van Hattum en Blankevoort en Neder- horst om samen de fundering voor hun rekening te nemen. Het betekende een morele ruggesteun en een goede start. Bleven voor het comité, dat het vorig jaar overging in de Stichting tot be houd van de molen van Speelman, alleen de kosten van arbeidsloon en van de stenen over. De wieken, het te verwerken natuursteen, de aan te leg gen elektrische leidingen en benodigde materialen als ijzer, verf en voor een gedeelte hout werden alle toegezegd. Uit de oude molen zal het houten binnenwerk, met de hand vervaardigd, onvervangbaar spul, verwijderd worden en worden overgebracht naar het nieu we bouwsel aan de Kleiweg. Minimale bijdrage Naast de binnenkomende particuliere geldstortingen werden subsidies losge peuterd van het rijk, de provincie en de gemeente. De traag werkende amb telijke molens zijn er de oorzaak van geworden, dat de raming gemaakt in '67, toen de actie begon, momenteel wat aan de lage kant is. Immers, loon- en materiaalkosten zijn intussen schrikbarend gestegen. Er ontbreekt dus een bedrag, maar de mensen van de stichting (voor degenen, die de actie tot behoud van de molen van Speel man willen ondersteunen hier het giro nummer van de stichting bij de Boe renleenbank te Overschie: 19 42 78) verwachten, dat het benodigde bedrag er komt. De copie van de Speelman moet eind oktober gereed zijn. De molen wordt in totaal ruim 20 meter hoog, terwijl de wieken tot 26 meter boven de grond zullen reiken. Hij zal maalvaar- dig worden opgeleverd. Het beheer van de molen zal mettertijd waarschijnlijk de Vereniging De Hollandse Molen krijgen. Rotterdam heeft er dan weer een toeristisch object bij. Met minima le inspanningen. Want het tragi-komi- sche van de zaak is, dat de molen moet verdwijnen door de gemeentelijke luchthavenplannen en dat diezelfde gemeente alleen dat geld als subsidie beschikbaar heeft gesteld, dat zij an ders kwijt zou zijn geweest aan het afbreken van de molen. Molens zijn in Nederland namelijk min of meer be schermd onroerend goed. Staat een molen in de weg en moet hij opge ruimd worden dan kan dat niet zo maar. De delen, die nog intact zijn, moeten er uitgehaald worden en wor den opgeslagen. Ze kunnen dan altijd nog gebruikt worden bij de restauratie van andere molens. Nu, de kosten van sloop en opslag heeft Rotterdam bere kend en dat geld is voor de herbouw beschikbaar gesteld. Maar meer ook niet, zo vertelt een zegsman van de stichting. Bij dit alles komt nog, dat de bedrij ven, die bij de uitbreidingsplannen van Zestienhoven zijde spinnen, zich ook niet van hun beste kant hebben laten zien. Niet één bedrijf, gevestigd op het vliegveld, kwam het sympathiek voor een duit in het zakje voor de Speelman te doen. Juist daarom is het zo gewel dig, dat hij er toch komt. H.V.C. Het was maar een kleine bijkomstig heid, de verdwijning van De Hoop aan de Delftweg te Overschie. Boyendien vonden velen het niet eens een mooie molen, die opgeofferd moest worden om Rotterdam een vliegveld van inter nationale allure te bezorgen. Zestien hoven moest Luchthaven Rotterdam worden. Daar kon een uit 1712 stam mende, doodgewone stellingmolen, die toevallig in de vliegtrog kwam te liggen en daardoor gevaar voor de laagover- vliegende gevaarten opleverde, niets aan veranderen. De laatste van de 30 molens die ooit in Overschie (reeds sedert jaren een wijk van Rotterdam) hebben gestaan, stond op de nominatie te verdwijnen. Alleen van vader op zoon of uit boeken zou men nog te weten kunnen komen, dat hier windfa- brieken hebben gemaald. En eigenlijk liet het de Overschienaren tamelijk koud of ze nu wel of geen molen meer bezaten. Het waren twee „mensen van buiten", mejuffrouw S. M. Krijgsman afkomstig uit Roozen- daal en oud-Amsterdammer J. H. S chlebaum (goeie import) die zich het lot van de molen wel aantrokken. Niet alleen zou Overschie anders nauwelijks meer herinneren aan „Ouerschye", dat altijd in hoofdzaak agrarisch is ge weest, maar ook was het van nationaal belang, dat er in ons land geen molens meer verloren gingen, zo vonden zij. Het initiatief van mejuffrouw Krijgs man en meneer Schlebaum kreeg dade lijk steun van de wijkraad voor Over schie - niet zo vreemd als u weet, dat de initiatiefneemster lange tijd voorzit ter van deze raad is geweest en mondde spoedig uit in een Comité tot behoud van de molen van Speelman. Speelman en niet De Hoop. Er zijn namelijk nogal wat molens, die deze naam dragen en bovendien moet ieder een in latere jaren weten, dat dit een copie is van de molen, die vroeger aan de Delftweg stond. De molen - sedert 1850 van de familie Speelman. Andere plaats De hoop, dat de molen op de oude plaats kon blijven staan, bleek al spoe dig ijdel. De luchthavenplannen noop ten tot een verhuizing. Een geschikte nieuwe plaats werd samen met de Vereniging De Hollandse Molen, een lens. De zevende, De Hoop te schie (rechtsonder), moest in verband met de luchthavenplannen van Rotter- In Délfshaven staan nog drie restanten van molens. Wat er precies mee gaat gebeuren is nog niet bekend.Wei mogen ze niet afgebroken worden (midden links en onder tweede en derde van links). De complete molens zijn boven L naai r.: De Lelie aan de Plaszoom, De Viei Winden aan de Rotte, De Pendrechtse molen ten zuiden van de Groen Kruis weg, de onlangs gerestaureerde De Stet aan de Kortekade; midden De Zand weg en linksonder de Prinsenmolen .tussen de Rotte en de Voorpias te Hillegersberg. - Bij warm zomerweer kokeneen hoofdstuk apart. Je moet jarenlange ervaring hebben als huisvrouw om te kunnen beoordelen welke eisen het stelt. Het is dan ook geen wonder dat er speciale kookboeken (of hoofdstuk ken van kookboeken) aan zijn gewijd. Tot nog toe onovertroffen is „Summer Cooking" van Elisabeth David; een goede boekhandel heeft zeker nog wel meer op dit gebied. Graag geef ik u vandaag het recept voor de GAZPACHIO, de beroemde Spaanse, koud te eten tomatensoep. Er bestaan heel wat ma nieren om ze klaar te maken. Alice Toklas heeft ze in haar kookboek besproken in een apart hoofdstuk „Beautiful soup"; ik kies het voor onze smaak geschiktste recept. Me vrouw Toklas wilde 40 jaar geleden in Sevilla een kookboek kopen met re cepten voor gazpachio en kreeg van de boekverkoper daar ten antwoord: Oh, die wordt in Spanje alleen gegeten door boeren en Amerikanen! Toch hoop ik dat u het eens wilt proberen, en dat het resultaat u zal bevallen. U maakt - afhankelijk van het aantal eters de dag of ochtend tevoren een niet te dunne, gezeefde soep van verse tomaten, bouillon al of niet van blok jes, peper, zout, een teentje knoflook voor de liefhebber, en een grote fijnge sneden ui. Laat de soep, die u goed geproefd hebt op de kruiding, in de koelkast koud worden. Tegen het etensuur maakt u op aparte schaaltjes het volgende (ook gekoelde) garnituur klaar: in beslist kleine blokjes gesne den komkommer; idem geschilde to maten zonder vocht; idem groene en/- of rode, van zaad ontdane, paprika; gebakken kleine vierkantjes oud wit tebrood. Op het laatste moment strooit u, als u ervan houdt, fijngehakte tuinkruiden over de koude soep en dan schept u ze in grote koppen of in borden. Iedereen kan zichzelf bedienen van de verschil lende garneringen. U kunt allerlei variaties toepassen, bijvoorbeeld de soep kruiden met dille, basilicum of- komijn. In Malaga doen de koks er gekookte rijst in, in Cordo ba bindt men de hete soep met maize- na en gaat er op het laatst wat room in. In Polen wordt een koude soep gemaakt van bieren en kalfsbouillon en gegarneerd met garnalen en hardge kookte eieren! In Turkije maakt de huisvrouw een mengsel van komkom mer, yoghurt, peper, zout en sesamolie en in Griekenland gaat er gestoofde ue neroouw van ae molen van Speelman aan de Overschiese Kleiweg. De actie Betaald Antwoord, die tot doel heeft gelden bijeen te brengen ter ondersteuning van het Special Fund van het programma tot bestrijding van het racisme (in het leven geroepen door de Wereldraad van Kerken) blijft -in tegenstelling tot eerdere berich ten doorlopen tot 30 september. Dit besluit is genomen in overleg met het interkerkelijk vredesberaad, dat de ac- tie heeft opgenomen in het pakket van activiteiten van de vredesweek (tweede helft september). Tot 30 juni heeft de actie Betaald Antwoord ruim 100.000 gulden opge leverd. Nog dagelijks komen grote en kleinere giften binnen op postgiro 75651 ten name van Crediet- en Effec- tenbank, Utrecht ten behoeve van Be taald Antwoord. De overmaking van de gelden zal voor 1 september plaats hebben, zodat het uitvoerend comité van de Wereldraad op zijn bijeenkomst in Bulgarije, begin september, weet welke gelden ter verdere verdeling be schikbaar zijn. Zoals bekend zullen groepen en bewegingen geholpen wor den, die bezig zijn zich te ontworstelen aan de overheersing en onderdrukking van het blanke racisme. aubergine in. U ziet het, mogelijkhe den genoeg; er komt in elk geval kleurrijke, zomers uitziende soep od tafel. Misschien kunt u deze week nog ple zier hebben van een recept voor een zomers dessert, namelijk' FRAMBOZENPUDDING. Voor 4 a 6 personen hebt u nodig: 100 gram basterdsuiker en wat vanillesui ker, een mespunt zout, 90 gram maize- na, een liter yoghurt en 250 gram frambozen. Maak de maizena aan met wat koude yoghurt. Maak de rest van de yoghurt op een lage vlam, met een asbestplaatje eronder, warm en bind ze met de aangemengde maizena. Neem ze van het vuur en vermeng ze met de suiker, zout en vanillesuiker. Doe het mengsel in een met koud water omge spoelde vorm el laat de pudding af koelen. Zoek de frambozen goed uit, was ze voorzichtig en houd een paar grote achter voor garnering. Wrijf de rest van de frambozen door een zeef en doe er desgewenst wat citroensap en nog wat suiker door. Als de pud ding koud is, stort u die op een natgemaakte schotel, daarna wordt ze gegarneerd met de achtergehouden vruchten en de saus giet u er omheen of geeft u er apart bij. Thea.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3