MME een typiste JONGE ENERGIEKE KRACHT C. VAN ROON's AUTOBEDRIJF N.V. DAT OUDE DELFSHAVEN Al in het begin van de eeuw een uithoek van Rotterdam Moet u zich bekocht voelen als u geld hebt geleend? koffiejuffrouw DE HAVENLOODS, DINSDAG 13 JULI 1971 STICHTING VOOR HET LAGER TUINBOUWONDERWIJS TE ROTTERDAM# Aan de lagere tuinbouwschool „Prof. Hugo de Vries" aan I de Haverlandstraat 12 alhier, met opleidingen voor hove nier, bloementeelt en bloemsierkunst, wordt gevraagd per II augustus u. ,-inllii inn-- nipi in „pi irp r. rpip binnen één week na het verschijn Voor spoedige indil Leeftijd 18-22 jaar. Met vakantieafspraken wordt rekening gehouden. of schrijft U ons een kort briefje t. Onderstaande wagens werden door inruil verkregen en worden onder volledige garantie verkocht. Ook altijd alle nieuwe Simca- en Franse Chryslermodellen voor een proefrit aanwezig. 83 Van diverse door ons geselecteerde en geheel nageziene SIMCA automobielen. In de bouwjaren 1968-1970 hebben wij diverse SIMCA'S 1000 in vele kleuren en uitvoeringen. Ook in de types van 1100en 1301 kunt u een keus maken. (Bouwjaren 1968-1970) SIMCA Dealer voor Vlaardingen en Schiedam. Idem: 's Gravelandseweg 612, Schiedam Telefoon: 700403 (Zaterdags geopencjI I Sinds Delfshaven in 1886 (anderen menen: in 1890) bij Rotterdam werd „ingelijfd" is het oude, eenmaal zo bekende stadje door de stad overspoeld Wat er nog van overbleef is nu rondom ingesloten door straten, huizen, havens en bruggen, en er is maar een klein gedeelte van het oorspronkelijke karakter bewaard gebleven. Wie zou zich nu nog herinneren wat Delfsha ven eenmaal geweest is? Vier eeuwen lang was het een voorstad van Délft. Dat was een stad van bete kenis. Fr werden lakens geweven en er werd bier gebrouwen. Er werd veel bier gedronken in Holland; het was in die tijd de algemene volksdrank. Schui ten vol Delfts bier voeren de Schie af om bij Overschie, later bij Schiedam en nog weer later bij Rotterdam te wor den overgeladen in schepen die naar „de eilanden" gingen. De voordelen van dat overladen wou Delft liever zelf behouden en het besloot daarom een eigen haven te graven. Dat werd de tegenwoordige Voorhaven. En zo ont stond Delfshaven. Er woonden schip pers, kooplui en vissers. Toen de haringvangst grotere betekenis kreeg moest er een tweede haven worden gegraven: de Achterhaven. Maar Delft vreesde, dat Delfshaven haar boven het hoofd zou groeien en verbood daarom, dat er fabrieken en scheepswerven zouden komen. En zo geraakte Delfs haven bij Schiedam en Rotterdam ten Wat er in het begin van deze eeuw van was overgebleven betekende niet meer dan een uithoek van Rotterdam. Van twee kanten kon je er komen: over de Westzeedijk langs de boerderij de Melk kop. Daar kon je melk, koffie of thee drinken; „geestrijke dranken" werden er niet verkocht. De boerderij is tqt 1928 in vol bedrijf gebleven en schijnt al in 1572 in oude dokumenten te worden genoemd. De Westzeedijk vervolgend kon je uit eindelijk (en kun je nog) rechtsaf de Havenstraat in gaan, die je midden in de dorpsachtige resten voerde van wat toch eenmaal een stadje werd ge noemd. Eerst was je nog het „strooie dorp" gepasseerd - sommigen zeiden in die jaren: het „rooie dorp dat was een verzameling van kleine bouw vallige huisjes beneden aan de dijk. Die huisjes waren op het einde van de eerste wereldoorlog - mede door de werkzaamheden bij het graven van de Coolhaven - het instorten zó nabij, dat de muren scheurden. Op een avond moesten de bewoners haastig worden geëvacueerd; zjj werden tijdelijk onder gebracht in het oude, ook al bouwvalli ge „Armenhuis" op de hoek van de Westzeedijk en de Schiedamsedijk. Om de mensen een blijvend onderkomen te bezorgen begon men aan de bouw van het „Witte Dorp", een reeks kleine huisjes even voorbij het tegenwoordige Spangen. Hoboken Maar we waren op weg naar Delfsha ven en je kon er ook komen langs de Nieuwe Binnenweg. Dan passeerde je vroeger eerst „het land van Hoboken". De sinds eeuwen in Rotterdam ge vestigde familie Van Hoboken was hiervan eigenaresse gebleven toen Rot terdam er al lang overheen was gegroeid. Tientallen van jaren weigerde zij er afstand van te doen. Zo bleef het een merkwaardig verschijnsel: midden in de stad een weiland vol boterbloe men en met een omvang van niet minder dan 48 hectaren. Het is nu sinds lang verdwenen. In de plaats daarvan kregen we- de volledige bebou wing van de linkerzijde van de Nieuwe Binnenweg. De omgeving van het Mu seum Boymans, het Museumpark, is nog een laatste restant van een prach tig weidelandschap, dat echter maar een beperkte gelegenheid tot wandelen bood: over de Pieter de Hooghweg, De Havenstraat hoek Oranje Nassai eeuwwisseling (foto uit: Delf shave theek Zaltbommel) is ook Je Havenstraat hoek Oranje Nassaustraat in Delfshaven, ~".aJs -z'fer, v""daag-de-dag uitziet. De huizenrij'op de bovenste r het doorgraven van de Achterhaven e'n de nog na de eerste wereldoorlog een landelijk paadje,en over de Decima- weg, die achter het pand van de firma Stokvis op de Ruigeplaatweg begon. Op het einde van de Nieuwe Binnen weg. de eerder genoemde Havenstraat dus van de andere kant inkomend, was alleen de rechterzijde „normaal" be bouwd. Aan de linkerzijde was een veel lager gelegen gedeelte, waar nog kort voor de eerste wereldoorlog enke le kleine, oude woningen stonden, vermoedelijk overblijfsels van het gehucht Schoonderloo, dat tussen Rot terdam en Delfshaven gelegen is geweest en waaraan nu nog de Schoon- derloostraat herinnert. - De bewoners hadden daar „in de diepte" ruimte genoeg om kippen en konijnen en klein vee te houden. De toenmalige Havenstraat hield hierdoor in die tijd het midden tussen een stadsstraat en een dorpsweg. Smalle doorgangetjes aan wat ik de „normaal bebouwde" zijde noemde, gaven toegang tot een plantsoentje, dat het Piet Heinplein aantrekkelijker maakte dan het nu is. Lange tijd is daar een rustig en dorpsachtig karakter behouden, tot het moment waajop het grote verkeer er zijn grijpklauwen naar uitsloeg. In de korte en smalle Piet Heinstraat treurt nog een ietwat bouw vallig, in 1871 gebouwd huisje op de plaats waar volgens de overlevering het geboortehuis van Piet Hein zou hebben gestaan. Van de eerder genoemde Nieuwe Bin nenweg kon je in plaats van de Haven straat in te gaan, schuin voor je uit een ander smal straatje in, dat langs de oude „Kolk" loopt. Aan het begin daarvan staat nog het huisje van het voormalige Zakkendragersgilde, ook weer een herinnering aan lang voorbije dagen. Het is gebouwd in 1653. Er is nu een klein museum in. Even daar voorbij kwam je (en kom je nog) op de Voorhaven met zijn hoge walkanten die wel een halve meter of daarom trent boven de straat uitsteken. re/amen met de oude kerk, die van 1417 dateert - maar in de achttiende ;euw werd verbouwd en een enkel mtiekwinkeltje vormt dit het meest wezenlijke beeld van het vroegere Delfshaven. Talrijke bouwvallige hui- jen, waarvan sommige in voorbije tij den de woningen van welgestelde men sen moeten zijn geweest, herinneren nog aan de oude glorie. Middenkous De Voorhaven en vroegere Achtertia- ven mondden samen uit in de „Mid denkous". Op de zo gevormde land tong stond een molen, wat aan het geheel een typisch oud-Hollands aan zien gal'. Maar ook die molen is niet bewaard gebleven. Het geraamte staat er nog als een trieste ruin e; je krijgt de neiging maar gauw, nog nèt voor het instorten, weg te lopen. Hoewel in het onderste gedeelte nog een scheepsrepa- ratië-bedrijf huist; die zijn dus nog niet bang. Toen we van de Nieuwe Binnenweg komend, de brug over waren hadden we ook rechts de Mathenesserdijk kun nen opgaan. Dat is nu een vrij karak terloos geval. In het begin van deze eeuw stond ook daar nog een oude molen en nóg vroeger is er een tol geweest. De daar beginnende oude, kronkelende Mathenesserdijk is jaren lang de enige verbinding geweest met Schiedam. Ook hier heeft de .vooruit gang" veel achteruitgang gebracht. Het Nee, nee en nog eens nee. Want geld lenen bij de Finata Bank is een eerlijke zaak. Waarbij u van tevoren precies weet waar u aan toe bent. En vyaarbij u tot op de cent kunt uitrekenen, wat het u gaat kosten. De Finata Bank, werd niet voor niets de grootste op het gebied van privéleningen in Nederland. Met meer dan 30 kantoren. En tot nu toe al meer dan 175.000 tevreden klanten, die op een eerlijke basis geld hebben geleend. Rekent u maar mee. Als u bijvoorbeeld f 2400,-leent en u lost af in 24 maanden, dan betaalt ufll9,llper maand. Of totaal: f 2858,64. Aan rente en bijkomende kosten betaalt u dus f 458,64. Dat is precies f 1911 per maand. Meer niet. Wij rekenen géén informatiekosten. Géén aanvraagkosten. Géén kosten zus of kosten zo. Zo simpel is dat. U kimt in principe elk bedrag lenen, van 1.000 tot 10.000 gulden. En we vragen geen onderpand. U gebruikt het geld, zoals het goeddunkt. Aflossen kunt u in 6 tot 24 maand-termijnen. De rente mag u aftrekken voor de belasting. En mocht u tijdens de lening komen te overlijden, dan wordt het resterende bedrag zonder meer kwijtgescholden. Weet u wat Loop gewoon eens binnen bij de Finata Bank. Of schrijft u 'ns. Belt u 'ns. Om inlichtingen te krijgen. En om - op een eerlijke basis-wat geld te lenen. Geld lenen is een eerlijke zaak bij de Finata Bank. Finata Bank, als er geld voor moet zijn. U bent hartelijk welkom (ook op vrijdagavond van 6.30 tot 8.00 uur). Rotterdam, Witte de Withstraat 88, (010) 136374, Wolphaertsbocht 238a, (010) 179545, Bergweg 153, (010) 247282 - Dordrecht, Spuiboulevard 93, (01850) 31377. A.C.B. BOUWBEDRIJF Gevraagd voor direktiekeet te Hillegersberg, Beethoven singel. was een niet zo brede en, als ik me goed herinner, met „kinderhoofdjes" bestrate - dijk. Aan de ene zijde stond een dikke haag van meidoorns, die in de bloeitijd een vrolijk aanzicht boden en een heerlijke geur verspreidden. Liep je er in het donker, dan zag je in de verte de vuren van de glasblazerijen op Overschie, (dat toen ook nog een zelfstandig dorpje was! De glasbla zers stonden in een door drie muren omgeven ruimte hun werk te doen: vóór hen de laaiende vuren; op de rug waren ze ten prooi aan koude, regen 'en wind. De meeste mannen werden niet ouder dan 35, 40 jaar. Aan één ding mag nog wel worden herinnerd: nabij de zo juist genoemde molen lag een verwilderd stukje natuur, een weelde van struikgewas, knotwilgen en boterbloemen. Er zijn misschien nog wel ouderen, die herin neringen hebben aan de uren die zij daar ais kinderen hebben doorge bracht. Het scheen er geschapen om rovertje of indiaantje te spelen. Je kon natuurlijk wel eens met natte voeten thuiskomen, want het was hier en daar wat moerassig! Maar dat woog niet op tegen het plezier van de daar te bele ven avonturen. Want het was in de tijd toen het schoolwerk en de televisie de jongens nog niet beletten om als jon gens te leven. Er zijn nieuwe druppelvormige op blaasbare stootwillen in de handel. Het voordeel van deze vorm is, dat de stootwil zich niet omhoog werkt als de boot tegen de kade of steiger ligt te schuren of te deinen bij golfslag. De stootwil kan, indien nodig, met een handpompje worden bijgevuld. De pompfitting is geheel weggewerkt om beschadiging aan boot of fitting te voorkomen. De stootwillen zijn ver vaardigd uit zacht polyvinyl chloride, een materiaal, dat niet wordt beïn vloed door het weer.

De Havenloods | 1971 | | pagina 5