Wat gebeurde dit voorjaar in Ceylon? RELAAS VAN REVOLUTIE -• 14.95 g75 xmm *»2.19 MHJiiH'IHiI #*-7. :m4t»8.98 lü«liI1iNM!iliiil1M m -a» DE HAVENLOODS, DONDERDAG 15 JULI 1971 28-318 „Ondanks de bestaande moeilijkheden is het volk van Ceylon vastbesloten haar onafhankelijkheid te consolideren en de economische en sociale vooruitgang in het land veilig te stellen". Dit schreef het Russische dagblad „Izvestia" begin februari bij de 23-ste verjaardag van Ceylon's onafhankelijkheid. Een maand later brak de strijd los op Ceylon. JEen leger van opstandige intellectuelen - zich noemend de „Ché Gevuaris- ten" - probeerde met geweld de regering omver te werpen. De autoweg van de hoofdstad Colombo, door de heuvels, langs de theeplantages en de mooiste vergezichten, naar de heilige stad Kandy, werd afgesneden. De guerilla-activiteiten concentreerde zich voornamelijk op nederzettingen langs deze, voor Ceylon zo belangrijke, verbindingslijn. Veertig politieposten in het district werden onverhoeds aangevallen, spoorwegstations platgebrand, telefoonpalen opgeblazen en enkele tientallen politiemannen en soldaten werden omgebracht. De mini-revolutie kostte vele honderden guerilla's het leven en duurde nog geen twee maanden. De bevolking werd een uitgaansverbod opgelegd en wekenlang werd de rust op het eiland wreed verstoord. Hoewel de opstand nu „volledig is onderdrukt" en het leven op Ceylon haar zonderlinge regelmaat en tempo heeft hervonden, zijn de sporen van de revolutie nog overal te vinden. In de ruines en uitgebrande voertuigen langs de wegen en minder uitwisbaar in de geheugens van de Sinhalesen. En hoewel de Gevuaristen niet in staat zijn gebleken de regering van mevrouw Bandaranaike uit het zadel te wippen, de vrees voor verdere gewelddaden is gebleven. De guerilla's vinden in de heuvels en dichtbegroeide bossen van Ceylon haar operatieterrein. Niet alleen zullen zij Natuurlijk zijn niet alle moeilijkheden te wijten aan de onbevangenheid van de regering. De kern van de crisis is de zieke economie. De verkiezingsbelofte van Bandaranaike om elke Sinhalees - zelfs de rijstverbouwende boer - te voorzien van een dagelijks gratis rijst- rantsoen heeft Ceylon ertoe gebracht het merendeel van haar eens lucratieve rubberopbrengsten te verkwanselen voor 300.000 ton rijst per jaar uit China. Belangrijker nog, Ceylon spendeerde in 1970 bijna een half miljard gulden aan voedsel uit het buitenland. En dat voor een natie met landbouwkundig onbe perkte mogelijkheden (het hele eiland is uiterst vruchtbaar). De negatieve opruiming Door het kleine handzame for maat neemt U deze sportkij ker zonder veel moeite overal mee naar toeen die kleine moeite wordt beloond met een betere kijk op sportwedstrijden, revues, toneel, enz. Zeer solide sportkijker van de Westduitse Susis fabrieken in een klein handzaam model kompleet met riem. U koopt 'm bij ons voor minder dan de helft van de normale prijs. Susis sportkijker Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Su sis sportkijker in 'n handig formaat, kompleet met riem, nu mbh Duur van de opruiming 15 juli tot 5 augustus Géén tel. of schrift best. handelsbalans, tesamen met kostbare sociale projecten en een uiterst onbe kwame nationaliseringspolitiek, bracht het land op de rand van faillissement. Het tekort op de begroting wordt voor 1971 geschat op 800 miljoen gulden! Tot nu toe is de regering dus weinig gelukkig geweest in haar pogingen om de bakens te verzetten. Spherpe zwaai In mei 1970 werd de toen 53-jarige mevrouw Bandaranaike, na een perio de van vijf jaar uit het politieke strijd perk, met grote meerderheid herkozen tot premier. Haar scherpe zwaai naar links en haar tientallen verkiezingsbe loften voor rationalisering van de eco nomie, bevestigden het vertrouwen van de Sinhalesen in de echtgenote van Ceylon's gewezen premier Bandara naike, die in het begin der zestiger jaren door een boeddhistische monnik om het leven werd gebracht. Al haar hofmakerij met het communistische blok tijdens haar verkiezingscampagne leidde echter tot niets. Moskou en Peking stemden weliswaar in met ver betering van wederzijdse handelsbe trekkingen, maar voelden weinig voor uitgebreide hulpverlening. Deze gang van zaken had voor Ceylon katastrofale gevolgen. De prijzen van levensonderhoud stegen binnen korte tijd met ten minste twintig procent, een zwarte-markt-handel in levensmid delen bloeide als nooit tevoren en 800.000 Sinhalesen een-zevende van alle arbeidsgeschikten kwamen zon der werk. Eén voor één vervluchtigden de verkie zingsbeloften van mevrouw Bandara naike. Het dagelijkse rijstrantsoen, dat vorig jaar op haar aandringen werd verhoogd, zal - als de crisis in de economie blijft aanhouden - zelfs ge heel'moeten verdwijnen. Deze en andere problemen brachten onrust in het land, vele maanden voor dat het tot een treffen kwam tussen oproerlingen en regeringsgezinde troe- Nationaliseren Hoewel begin dit jaar een wetsontwerp werd ingediend om alle banken in het land te nationaliseren - een veelge bruikt middel in communistische lan den om de economie te verstevigen werd eveneens een aanslag gepleegd op particuliere ondernemingen. Niet al leen werden drie westerse oliemaat schappijen genationaliseerd, ook enke le kapitaalkrachtige bedrijven in parti culier Sinhalees bezit, werden onder nationale vlag gebracht. De regerings gezinde industriëlen werden dus even- ;ens in het harnas gejaagd, rloewel de verkiezingsbeloften om re- aties aan te knopen met communis- :ische landen werden gehouden - Oost-Duitsland, Noord-Vietnam en ^oord-Korea werden erkend, betrek kingen met Israël werden opgeschort in het Amerikaanse Vredeskorps werd het land uitgezet - kondigde de rege ring in februari een aantal zeer impo pulaire maatregelen af ter bescherming Boeddha's Tand De Tempel Kandy opruiming Als U zich leuk heeft aange kleed in een fleurig zomerjurkje en een paar fijne open schoen tjes draagt, moet U er wel voor zorgen dat Uw tas niet uit de toon valt Wij verkopen nu deze moder ne schoudertas in een leuk mo del met grote klep waarop een aparte zilverkleurige gesp. De tas is geheel gevoerd en sluit met een onzichtbare druk - knoop. In 3 fijne kleuren, nu bij ons voor nog géén vijftien gulden. in de toekomst de economie van het eiland nog verder verzwakken en het land is reeds op de rand van faillissement ook het toerisme (een belangrijke bron van inkomsten) is sinds de schermutselingen belangrijk afgenomen. De te verwachten opstand en het gemis aan doeltreffende preventieve maatregelen heeft de Ceylonees aan het denken gezet. Was een dergelijke bloedige onderdrukking noodzakelijk en zou het niet beter zijn om iemand, dichter bij de interne moeilijkheden betrokken, aan te stellen als rege ringshoofd? In de afgelopen maagden is overduidelijk gebleken dat Bandara- naike's regering het contact met de bevolking - als dat al heeft bestaan - nu wel volledig heeft verloren. Wat zijn de oorzaken geweest van de politieke onrust de ernstigste in Ceylon sinds de onafhankelijkheidsverklaring - die het land op de rand van de afgrond bracht? gekonfiskeerd om te worden vervangen door producten van binnenlandse makelij (kleine Engelse auto's uit de vijftiger jaren in licentie gebouwd). De bustarieven - eens de laagste ter we reld - werden verdubbeld. Dit, terwijl de bus het meest gebruikte vervoer middel is op Ceylon. (Het straatbeeld van Colombo wordt bepaald door rode oud-Engelse dubbeldekkers in staat van verval Publicaties in enkele oppositionele dagbladen verscherpten de ontevreden situatie nog. Midden-februari plaatste een hoofdstedelijke krant een artikel op de voorpagina over de economische crisis in het land. Beweerd werd dat de Ceylonees in 1971 niet beter af was dan in 1948, na de onafhankelijkheids verklaring. De poging van de regering om het zelfvertrouwen van de Sinha lesen - 12.500.000 in getal - op te poetsen door te verkondigen dat het land en haar economie nog steeds superieur was aan buurland India de basis van Ceylon's trots - was een goedkoop middel, omdat elke vergelij king tussen beide landen volledig mank gaat, zo betoogde het blad. Mocht dit dan niet de druppel zijn, die de emmer voor de Sinhalesen deed overlopen; voor de studehten en de intellectuelen-zonder-werk was het aanleiding tot scherpe kritiek op de regering. Voortekenen vpor moeilijkheden wa ren overduidelijk aanwezig, maar de volksvertegenwoordigers berustten in stilzwijgen. Eerst na een bloedige con frontatie, begin maart, van politie met demonstrerende studenten voor de Amerikaanse ambassade, waarbij ge bruik werd gemaakt van zelfgemaakte bommen, auto's omver werden gewor pen en in brand gestoken en een politieman werd gedood, verbrak me vrouw Sirimavo het stilzwijgen. Zij deed een beroep op de ouders „om hun kinderen te hoeden voor ongeoor loofde activiteiten tegen de maatschap pij". En niet meer dan dat. Zelfs de meest-radicale parlementsle den droegen nog bij tot de verwarring en moedigden cynisme aan bij tegen standers door beloften voor een sociale revolutie, terwijl zijzelf behoren tot de meest-welgestelden op het eiland en veelal grote stukken grond bezitten of aandeelhouders zijn van kapitalistische ondernemingen. In maart deed de poli tie van het eerst verscheidene invallen, bij verdachte guerilla's waarbij grote hoeveelheden wapens werden ontdekt en vele doe-het-zelf bommen onscha delijk werden gemaakt. Nog was de regering niet gealarmeerd. Op 10 maart 1971 barstte de bom. Over het hele eiland werden aanslagen gepleegd. Een week lang plunderden Vrijdag'en zaterdag verkopen wij op de parterre deze schou dertassen in lederprint met een grote klep en "als siqr" een zilverkleurige gesp. In de kleuren blauw, wit en zwart,*. Duur ven de opruiming 15 juli tot 5 augustus - Géén tel. of schrift best. guerilla's onbelemmerd. Op 17 maart liet mevrouw Bandaranaike de nood toestand afkondigen. De hulp van land-, luchtmacht en marine werd inge roepen. Buitenlandse hulp werd spoe dig gestuurd; straaljagers uit Rusland en helikopters uit.. Australië(! Alle strategische punten op het eiland werden streng bewaakt. Het straat beeld werd bepaald door rollend mate rieel. Militair-groen domineerde nu in de straten boven de bonte kleuren van de sari's, gedragen door sierlijke Sinha lese schonen, of het wit van de pijama's en geblokte „onderrokken", waarin de mannelijke helft van de bevolking gekleed gaat en het fel oran-! je van de boeddhistische monniken in hun lange gewaden. stellen. Zij sprak van „sinistere reactio naire machten" - Korea was één des boosdoeners „die de foute jonge ren" aanzetten tot terreurdaden en het land in chaos en bloedvergieten dom pelen". Zij waarschuwde dat de rebel len van plan waren alle communicatie onmogelijk te maken en voorraden te blokkeren en dat spoedig een tekort zou ontstaan in de dagelijkse levensbe hoeften. En weldra moesten de Ceylo- nesen in lange rijen urenlang wachten voor een handvol rijst. Een avondklok werd ingesteld en de bedrijvigheid in de hoofdstad wed tot nul gereduceerd. In paniek Het uitgaansverbod - gedurende enke le .dagen zelfs voor 20 uur van kracht - bracht menig Ceylonees in paniek. Militairen overal, aile winkels gesloten en weinig of geen geluid in de straten. Een beklemmende ervaring. Menigeen probeerde het strenge ver bod te verbreken, op zoek naar voed sel. In het zuiden van Colombo werd een jongen neergeschoten, die 's avonds om zes uur in de grote bazar naar wat etensresten zocht. Zijn dood bracht grote ontsteltenis en woede onder de bevolking. De regering - nu beter geihformeerd - De Thuparama Dagoba in Anuradha- pura, de oudste hoofdstad in Ceylon, centrum van de Che-Gevuaristen Catechetenschool geeft weer twee cursussen De Rotterdamse Catechetenschool be gint vrijdag 17 september weer met de catechetenopleiding en een cursus geestelijke vorming. De cursus geeste lijke vorming duurt twee jaar en is tegelijk de eerste helft van de opleiding voor catecheet. Deze laatste cursus duurt vier jaar. Na het examen kan men als catecheet o.ih. in het pastorale werk en het bijbelonderricht op de openbaren scho len worden geplaatst. In verband met het. predikantentekort en de nieuwe bewerktuiging van de kerk voor de toekomst, biedt deze opleiding o.a. na een aanvullende tweejarige cursus tot hulpprediker, grote perspectieven. Beide cursussen worden gegeven in de Willem de Zwijgerschool aan het Pom- penburg 4 (bij het Hofplein) op maan dag- en vrijdagavond van kwart over zéven tot kwart voor tien. Docenten zijn ds. M. J. C. Visser: kerk geschiedenis, zending, oecumene, sek ten en stromingen; ds. H. W. Waarden burg (tevens cursusleider): dogihatiek, symbolische em liturgische geschriften en ethiek; dr. G. de Ru: inleiding Oude en Nieuwe Testament en exegese; ds. T. W. Dekker: Bijbelse geschiedenis, exegese, psychologie en catechetiek. De kosten bedragen 15 gulden per maand. De boekenkosten bedragen over vier jaar ongeveer 300 gulden. Men kan zich schriftelijk opgeven bij Catechetenschool, kerkekantoor Grotekerkplein 3 Rotterdam-1. Inlich tingen kan men krijgen bij ds. H. W. Waardenburg, tel. 246216. Behalve leden van de hervormde gemeente zijn op deze cursussen uiteraard ook leden van andere kerkgenootschappen wel- opruiming Op onze afdeling huishoudtex- tiel gaan de lakens en slopen nu voor. echte opruimingsprij- zen de deur uit..... een voor deel waarvan U profiteert. Witte lakens en slopen van een prima kwaliteit graslinnen, nu bij ons zowel in gladde als ge borduurde uitvoeringen de prijzen kunnen onmogelijk een bezwaar zijn. lakens glad 150x240 cm ajgg sloop ^91 lakens geborduurd 150x240 trn^ ggg 180x240 cm 0" sloop -£-30" 2J9 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze witte lakens en slopen van pri ma graslinnen. U kunt kiezen uit een gladde en een gebor duurde uitvoeringnu zeer voordelig. Duur ven de opruiming 15 juli tot 5 augustus 0 Géén tel. of schrift best. verzachtte de stringente bepalingen van de avondklok onmiddellijk. Het nieuwe verbod gold van 3 uur 's mid dags tot 6 uur s morgens. Dit stelde de zakenmensen in staat voor tenminste enkele uren hun winkels te openen. Ook de kantoren in de hoofdstad werden tot het middaguur bezet. Daar na was alles weer stil... Sinistere ouverture Na enkele weken van niets dan tegen strijdige berichten, veel geruchten, angst en soms paniek onder de bevol king, druppelden eindelijk berichten binnen over de Ceylonese staatsom roep, van succesrijke pogingen onder nomen door leger en luchtmacht, om de opstandelingen terug te drijven „en te vernietigen". Zelfs tijdens de meest kritieke ogenblikken, werd nog de gebruikelijke melodie gehoord, waar mee Radio Ceylon haar uitzendingen placht te openen. Het vertrouwde deuntje klonk in de uren van nationale onzekerheid als een sinistere ouverture in de oren van menig Ceylonees, maar ook als een onmiskenbaar teken, dat de regering nog de macht in handen had. In Kegalla, ongeveer 65 kilometer bui ten Colombo werd het „laatste verzet van de oproerlingen gebroken". Een kolonel schatte de sterkte van het rebellenleger in het gebied op vijf duizend man. Verschillende Gevuaris ten werden gevangen genomen en vrij wel onmiddellijk terechtgesteld. Som mige hadden indentificatie zeer gemak kelijk gemaakt voor de politie, door een brandmerk onder de oksel. Een van de weinige journalisten van Associated Press - de meeste Ameri kaanse persmensen waren het land uitgezet voordat de opstand begon - vertelde dat zeker tientallen Gevuaris ten zonder vorm van proces werden geëxecuteerd in het gebied tussen Bu- latkokupitiya en Warakapola. Hij ver volgde: „Geïdentificeerde leden van de beweging werden even buiten Kegalla neergeschoten op een begraafplaats en hun lichamen werden verbrand. Een legerofficier verklaarde: „We hebben geen keus dit zijn de lessen van Vietnam en Maleisië..." Een korporaal gaf toe dat hij tot de Gevuaristen behoorde en tekende daarmee zijn doodvonnis. Zijn moeder - de schame le bezittingen van haar zoon tegen de borst gedrukt weeklaagde en jam merde om clementie bij de hogere officieren. Enkele ogenblikken later knalden de geweren...". Politie en leger houden auto 's aan, op zoek naar wapens - Colombo, Ceylon, april 1971. (Foto-copyright W. Offenberg). overheersers door de eeuwen heen. In het begin van onze jaartelling waren het de koningen in Kandy, eens de hoofdstad en nog steeds de standplaats van de tempel, waarin Boeddha's Tand wordt bewaard, doel van vele bede vaartgangers. Later, in de zestiende eeuw waren het de Portugezen en in de zeventiende en achttiende eeuw de Nederlanders. (Overblijfselen van Hollandse architec tuur, kerkjes en kanalen zijn nog te vinden in de kustplaats Negombo, en vele familienamen in Caylon zijn oud- Hollands). Tot 1948 koloniseerden de Britten het land. Het antwoord op de vraag „wat is de toekomst van Ceylon? ligt, nu in 1971, na 23 jaar onafhankelijkheid en een „socialistische" regering, als nooit tevoren, bij de Ceylonees zelf... Willem Offenbere. Rode boekje Ten zuiden van Kegalla, waar een der rijkste grafietmijnen - een der vele op Ceylon is gelegen en waar Gevuaris ten 120.000 staven dynamiet hadden buitgemaakt, werd de laatste georgani seerde tegenstand geboden. In een der kwartieren werden exemplaren gevon den van Mao's rode boekwerk, vertaald in het Sinhalees. Nog voordat de nood toestand in het land werd opgeheven stelde de regering een commissie in voor de reconstructie van „een vrede vol Ceylon". Ceylon zal echter nooit „vredevol" zijn zolang de regering niet aan de wensen van de bevolking tegemoet komt. En zelfs dan is de rust op het eiland nog niet verzekerd. Want on danks het feit dat de Sinhalesen zich graag zien als een gauw-tevreden, vre de- en vrije-tijdlievend volk, is de „Parel van het Oosten" altijd een haard van verzet geweest. Verzet tegen opruiming Ook op onze vitrage-afdeling is de opruiming in volle gang U vindt er o.a. deze prachtige macramé mystère in de aanbie ding. Bijzonder mooie terlenka mar quisette mystère met brede ma cramé kant. U kunt kiezen uit liefst 6 dessins en 3 hoogtes. Deze vitrage uit de serie van f 8,75, nu per meter voor nog géén zes gulden. luxe rr ïacrame myslere 140-150-180 cm hoog l li II Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze fraaie terlenka marquisette mys tère met brede macramé kant. Keuze uit 6 dessins en de hoog tes 140, 150 en 180 cm, door elkaar per meter Uil Duur van de opruiming 15 juli tot 5 augustus Géén tel. of schrift best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 13