1 DE HAVENLOODS Tuinders ergeren zich aan onzekerheid rKTkTk modestoffen NESTIER KUNSTGEBITTEN RIÏNPOORTHAVEN, WEL OF NIET Tweede prijs Schiedams Vrouwenkoor gezocht donderdag, 15 juli 1971 20e jaargang no. 29 SCHIEDAM igspaimiiigslc K<wl. vcrrijzc hel Or au je kt erderij „Dt de laatste ting Het Singelkwartier die dit jaar het 40-jarig bestaan viert. MAISON VAN DOOREMAALEN S FILIALEN c week houden heel wat kindereij Vele jaren lang trekken de kinderen al deze week voor de gasten in l.pe. li het Sehiedamse Singelkwartier va- onder leiding van „ome Jannen" naar worden films vertoond, spelletjes ge tie in het jeugdkamp op de kam- Gelderland. Zaterdagmorgen vertrok- daan. wedstrijden gehouden en tussen ken de bussen vanuit de Dieselstraat, nagezwaaid door ouders en broers en jt, door is er ook een verplicht schrijfuur en tje. De kampweek wordt vrijdag afge sloten met een grote feestavond. Zater dagmorgen j>m elf uur vertrekken d> ■U bussen weer naar Schiedam. REKENLINIALEN PASSAGE 7 SCHIEDAM BANKSTELLEN REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op, wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 3% 34, 38, 45, 49 en 49a VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 De grootste wijk vereniging van Schie dam „Het Singelkwartier" gaat in sep tember het 40-jarig bestaan vieren. Daarvoor is een uitgebreid programma samengesteld. De vereniging telt op het ogenblik 1000 leden en houdt zich bezig met het organiseren van avonden voor leden en adspirant-leden en mid dagen voor de kinderen. Tevens geeft zij elk jaar haar medewerking aan het bestuur van de Stichting Nationale Feest- en Gedenkdagen voor het orga niseren van kinderspelen op Koningin- In een overzicht in het wijkblad over de 40 jaar verenigingsleven wordt op gemerkt dat naast prettige ervaringen ook nogal wat teleurstellingen te ver- WITTE L.P.'s Beatles - Get Back 12 58 Stones Sticky Fingers f 16.90 Dylan Portrait f 13,50 Zappa es. f 11.50 Pink Flovrt dubbel LP (live) f 22,50 eva' DF BOEKENBEURS <Je^IiddellMidstraa^23^^rel;i125640. werken zijn geweest. Een voorbeeld daarvan is het niet verkrijgen van een speelplaats voor de kinderen in het oosten van Schiedam en het niet verbe teren van de twee verkeersknelpunten in het oosten van Schiedam, n.l. de Rotterdamsedijk en dat van 't Hoff- Op het f eest-programma staan: een kleurwedstrijd voor kinderen van de lagere scholen, een letterwedstrijd met medewerking van de schoolhoofden. In zaal Arcade wordt op 15 september een feestmiddag georganiseerd voor kinderen van 7-14 jaar, terwijl voor de kleintjes van 4-6 jaar op zondag 19 september in zaal Marijke een feest middag wordt gehouden. Op zaterdag 2 oktober wordt het grote jaarfeest gehouden in de Margriethal. De feestelijkheden worden zaterdag 6 november besloten met een reünie voor oud-weekkampers in gebouw Ire ne. Het is helaas niet mogelijk om voor de 2000 bejaarden uit de wijk een bustocht te organiseren. Wel is beslo ten om 250 bejaarden uit te nodigen voor het jaarfeest in de Margriethal. Het Schiedams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer, heeft op het internationale zangconcours te Llangollen in Wales, Engeland, een tweede prijs behaald. Het was het enige Nederlandse koor dat aan het concours deelnam. Dinsdag is het koor, dat o.a. ook tijdens een dienst in de Presbyterian Church in Londen heeft gezongen, weer van de reis terug gekeerd. doodsteek geven. Wij weten niet wat we moeten doen. We willen in samen werking met onze buurman een water leiding hierheen trekken en de weg bitumen, maar wat moetje? Toch bouwen Die buurman van de De Zeeuws is Joop Vreugdenhil. Hij is de 27-jarige zoon uit een bekend Maasdijks tuin dersgezin. Al enkele jaren wil hij een huis op zijn tuin bouwen om eindelijk met Jacqueline Varekamp uit De Lier te kunnen trouwen. De onzekerheid over de toekomst van zijn bedrijf heeft hem er echter lang van weerhouden. Uiteindelijk heeft hij echter de knoop toch doorgehakt en thans is er bij zijn tuin het begin te zien van een woning. Hij zegt: „Ik kon niet blijven wachten. Kijk, een huis ergens anders kopen dat kan niet, want zeker in de winter moet je voor de contröle van verwarming etc. voortdurend bij de tuin zijn". Joop Vreugdenhil heeft de gok gewaard. Toqp is hij voorzichtig geweest, wanf hel huis wat hij in oktober hoopt te betrekken heeft hij kleiner laten bouwen dan oorspronke lijk zijn bedoeling was. Ook elders in de Oranjepolder wordt een nieuw huis gebouwd. Dat is voor Joop van den Beukei, die naast „Ons Polderhuisje", de in de loop van de 40 jaren vergrote woning van zijn ouders, wil gaan wonen. Alle Maasdijkse tuinders zeggen: „Je hoort maar niks". En als zij bij de gemeente Naaldwijk een vergunning aanvragen voor nieuwbouw of andere voorzieningen dan krijgen ze die. Er verrijzen nieuwe huizen en nieuwe kassen op het terrein, dat op de ontwerptekeningen Rijnpoorthaven en bijbehorende zaken herbergt. Voor de betrokken tuinders zijn het hoogst noodzakelijke voorzieningen, waarvan je je afvraagt: Is het weggegooid geld? De Westlanders hebben thans hun hoop gevestigd op de nieuwe regering, want - zeggen zij: „Ze willen toch bezuinigen? Nou dan zal er van dit project wel niks terecht komen" Ben van Haren Driekoningenavond in Shakespeare-dorp Het in zuidwest-Drente gelegen dorp Diever geniet al sinds 1946 landelijke bekendheid als „Shakespeare-dorp". Elk jaar worden hier namelijk open luchtvoorstellingen van de oude mees ter opgevoerd door amateurs. Dit jaar staat op het programma het toneelstuk „Driekoningenavond". De komende voorstellingen, die om 20.30 uur aan vangen, worden gehouden op 4, 7, 11, 14, 17 en 21 augustus. Singelkwartier gaat feesten 25 bankwerkers 3elektromonteurs zie laatste loodsbootjespagina DWARSGEBAKKEN malse puntjes, bollen en krentenbollen moeten beslist mee. daar hap je van harte in! Rijnpoorthaven, wel of niet? Een vraag, die men op het Rotterdamse stadhuis positief en in het Westland negatief wil beantwoorden. Burgemeester J. Hordijk van Naaldwijk zegt: „Gezien de ontwikkelingen van*de petro-chemische industrie in Europoort en op de Maasvlakte kan men als alternatief aan de andere kant van de Waterweg toch beter een groot bos aanleggen". Rotterdam redeneert echter, dat de containerisatie een hoge vlucht neemt en dat om aan die vervoerseisen te voldoen het noodzakelijk is, een nieuwe haven aan te leggen teneinde de transport- en overslagfunctie van Rotterdam niet in gevaar te brengen. Een feit is, dat met de aanleg van Rijnpoorthaven het landelijke karakter van het Westland danig in de knel komt en zowel in Maasdijk (gemeente Naaldwijk) als in Hoek van Holland (gemeente Rotterdam) voor land- en tuinbouw zeer geschikte gronden moeten worden opgeofferd. Met name de daar nu nog op werkzame agrariërs zijn daarover verontrust, maar deze er direct bij betrokken zijnde burgers ergeren zich vooral aan de onzekerheid, waarmee ze nu al zo'n zes jaar moeten leven. Rijnpoorthaven, wel of niet? Voor deze mensen betekent liet: „Kan ik nu wel of niet investeren? een hearing hierover zal worden geor ganiseerd. Uit die ontwerpen blijkt juist, dat de aanleg van Rijnpoorthaven de grootste invloed heeft op het streekplan West land, dat 'men zich van de groenstrook ten noorden van de Rijnpoorthaven niet veel moet voorstellen; dat de agrarische grond wordt verminderd, maar ook dat de hoeveelheid bedrijfs terrein in Hoek van Holland ongeveer De gemeente Naaldwijk heeft beroep aangetekend bij de Kroon tegende plannen voor Rijnpoorthaven. In het Westland vreest men met name, dat met de aanleg van deze containerhaven de ontwikkeling van de toch al in dp laatste jarep geteisterde tuinbouw zal worden verstoord. Bovendien vraagt men zich af, waar en wat voor nieuwe grond beschikbaar kan worden gesteld aan de tuinders, die bij de uitvoering van de plannen voor Rijnpoorthaven van hun in de loop der jaren vruchtbaar gebleken grond worden gejaagd. Om tot uitvoering van die havenplannen te komen moei hel in 1965 goedge keurde streekplan Westland worden herzien volgens de aanwijzing van de minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening d.d. 3 juli 1970. Dal betekent een herziening, waardoor de mogelijkheid wordl geopend de gepro jecteerde Rijnpoorthaven en een daaraan aansluitende groenstrook te realiseren én de mogelijkheid van een industriële ontwikkeling in de onmid dellijke nabijheid van die haven wordt uitgesloten. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben zich in november van het vorige jaar bereid verklaard aan de aanwijzing van de minister in beginsel gevolg te geven na in een motie vastge steld te hebben, dat zij door die aanwijzing in een dwangpositie zijn gebracht. In diezelfde motie stellen zij ook, dat de aanleg van Rijnpoorthaven „slechts plaats mag vinden indien: 1. de voor de milieuhygiëne belang rijke doorgaande groenstrook ook inderdaad verwezenlijkt wordt; 2. de uitvoering van de groenstrook tenminste parallel zal lopen aan de aanleg van de haven; 3. in verband met het voorkomen van geluidshinder het recreatiegebied vol doende wordt geaccidenteerd; 4. het Staelduinse bos in zijn geheel ter beschikking komt voor algemene recre- 5. waarborgen voor een goede zoet waterhuishouding worden verkregen (geen verdere verdieping van de haven, aanleg van de zoetwaterkanalen); 6. een verdere uitbreiding van de haven niet wordt toegestaan; 7. de groenstrook aan de oostzijde (bij Maassluis) gehandhaafd blijft; 8. vervangend gebied voor de West- landse tuinders wordt aangewezen; 9. de mogelijkheid van een industriële ontwikkeling in de directe nabijheid van de Rijnpoorthaven wordt uitge- G.S., die volgde op die van de minister. De waarde voor milieuhygiëne van de groenstrook acht men in Naaldwijk nihil. Burgemeester J. Hordijk zegt: „Zo'n strook heeft geen waarde.Het havengebied komt hoger te liggen dan de groenstrook, die bovendien wordl doorsneden door een brede verkeers weg ën verder nog een pijplijn en hoogspanningskabel moet herbergen, liet is slechts een visueel aspect". De Naaldwijkse burgemeester wil zich niet uitlaten over zijn verwachtingen. Hij z.egl terecht: „Dit is nu een zaak van de Kri verdubbeld wordl. Voorts blijkt er uil. meest bedreigde geb grond aan tie Rijnpoorthaven z.ell en aan de groenvoorziening, liet wordl ingesloten lussen Iwee óveral boven uit tornende, hoogspannmgsleidingen, die respcCTidVelijk van Vlaardingen en. Leiden geleid worden naar de hMbouw- en elect rise lie centrale op de Maasvlak- In Naaldwijk ziet men dit echter niet zitten en daarom is deze gemeente beroep gegaan tegen de aanwijzing v ming plan Westland en het streekplan Recli- ler-Maasoever, terwijl door Rijnmond medio augustus in Hoek van, Rolland in.du ongeveer 400 brede (of beter gezegd smalle) groenstrook is tussen de zuidgrens van Maasdijk en de noordgrens van de haven geprojecteerd een rijwielroute en een „andere belang rijke wegverbinding", waarvan in de ontwerpen wordt gezegd, dat de breed te nog nader moet worden vastgesteld. In Naaldwijk kregen we te horen, dat het zou gaan om een weg van twee maal drie rijbanen. Nevenontwikkelingen Dat de gemeente Naaldwijk zich tegen de aanleg van de Rijnpoorthaven verzet is derhalve heel goed te begrij pen. Bovendien omdat G.S. in hun ontwerp stellen, dat een gereserveerde opstelling gerechtvaardigd is „onder meer omdat deze vestiging op zichzelf nevenontwikkelingen kan oproepen waarvan richting en omvang moeilijk Onlangs werd al in een advertentie, waarin bedrijfshallen in 's-Gravenzande te koop werden aangeboden, geschre ven „gunstig gelegen ten opzichte van de Rijnpoorlhavep". De structurele gevolgen voor het West land heel t men in de aanwijzingen van minister en G.S., in de motie van de Provinciale Staten en hel ontwerp voor de partiële herziening van hel streek plan trachten in te dammen, liet klinkt echter allemaal wat onwaarach tig. Terecht vraagt men zich in Naald wijk af in welke vorm men de neven- ontwikkelingen builen hel Westland denkt Ie houden. Ze wijst men op de loosheid van de stelling, dal de woon kernen hcslcmd moeten blijven voor de luindersbevolking, na de liberalisa tie van ile woonruimteverdeling. In hel Westland ziel men niet hoe de aanwijz.MU! van tic minister op de lange duur retMfTan worden uitgevoerd en vraagl men zich af of Koücritam nou wel zo gelukkig zat zijp niCf een nieuwe haven, die al voor de ontwikke ling alle mogelijkheden totjexpansie wordt ontnomen. Tegen die achtergrond blijven de West landers optimistisch. Ook diverse tuin ders van Maasdijk, die bij uitvoering van de havcnplannen, van hun eigen grond zullen worden gejaagd, trachten optimistisch te blijven. „Wat moet je" Toch knaagt de nu al ongeveer zes jaar durende onzekerheid over hun toe komst aan deze nijvere werkers, die niet lot de groep Wesllandsc tuinders ciële regeling de ideale oplossing voor de beëindiging van een schamel be slaan zou betekenen, lien van de tuinders, die zijn naam liever niet vermeld ziel, zegt: ,,lk wil liever hier blijven. Ik heb beste grond hier wegjagen ergens anders opnieuw moeten beginnen. De ellende is, dat hel allcmfru) zo lang duurt. Als ik nou toch weg moet, dan nel zo lief zo snel mogelijk, want nou weet je niet wal je moet doen". Deze tuinder met een opgroeiend gezin is voorzichtig. Ilij gaat niet investeren voorlopig. Ook vader en zoon De Zeeuw vinden die onzekerheid het ergst. Arie de Zeeuw sr. is 69 jaar. Hij is op de grond, die nu in het Rijnpoorthavenontwerp als water staat getekend, elf jaar gele den zijn bedrijf begonnen en zijn 33-jarige zoon heeft er een eigen tuin op ontwikkeld, die het goed doet. Deze laatste zegt: „Allicht wil ik hier niet weg. Ik heb hier een goede boter ham en waar kom je terecht. Hier heb ik goeie grond. Het is anders als je 55 of 60 bent, maar ik kan nou niet zeggen: Ik ga rentenieren als ze mijn spulletje kopen". Zijn vader, die in de woning naast hem woont, denkt daar anders over. Hij zegt: „Ik dacht dat dit mijn laatste huisje zou wezen. Wat heb ik nou aan geld. Ik wil hier niet vandaan". Over die tergende onzekerheid zeggen ze: „Zes jaar geleden zeiden ze al, dat die haven zou komen, maar nou is hij er nog niet. Als ze het nou persé willen, laten ze dan maar ineens de Op deze tekening het in het ontwerp meest bedreigde gedeelte. Tussen de Maasdijk (S. W. 14) en Het Scheur/- Nieuwe Waterweg vindt men momenteel behalve het dorp Maasdijk en het Staelduinse bos hoofdzakelijk land en tuinbouwgrond met enige landwegen en direct langs het water een spoorlijn.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1