In Gouda zitten er nog kikkers op leliebladeren 6? ifSM Vijand Lacher HET IS GEEN SPROOKJE opruiming opruiming lr«1ii.WM!uUllïliJ DE HAVFNI HODS. DONDERDAG 15 JULI 1971 28-308 Aan de Vossenburchtkade in Gouda op de kwekerij van waterlelies en moerasplanten van de gebroeders van Tol zitten nog kikkers op grote drijvende bladeren van vijftig verschillende soorten „Nymphaea". Ook waterslakken, vissen, padden en dikkoppies voelen zich thuis door het gezonde biologische evenwicht in de daar aanwezige sloten. De waterbewoners zijn in deze tuin echter maar een - gelukkige - bijkomstigheid. Het gaat bij de Van Tols om de water- en moerasplan ten. In het kweken van oeverplanten en waterlelies heeft de firma al een zekere reputatie gekregen. Niet omdat zo'n kwekerij vrij zeldzaam is, maar meer nog door de i ntentie die er bij de eigenaren achter steekt. De gebroeders Van Tol willen een stukje natuur redden dat ten onder dreigt te gaan door de watervervuiling. groeien. Als we de plantjes verkopen zal dat alleen maar kunnen met een kluit, waarin die schimmel aanwezig Die orchideeënkweek is een eoed voor beeld hoe moeilijk het is om wilde watergewassen op te kweken. Maar dan komt de wil van de eigenaars van de kwekerij „Nimfea" om de hoek kijken. Ogenschijnlijk „rotzooien ze maar wat aan, maar door hun vakken nis worden vele oever- en waterplan ten gered van een vervuilingsdood. In één van de bakken met platglas, waar onder vele soorten waterlelies drijven. Het kwinkelende, winkelende water- ding met het „zwarte kabotseken" zoals het schrijvertje door de dichter Guido Gezelle werd beschreven, heeft zijn eindeloos schijnende tekening op het verontreinigde water moeten beëindigen. De stekelbaarsjes zijn met vele waterplanten verdwenen door de techniek, de watervervuiling en andere uitwassen van onze beschaving. En als er langs een landelijk weggetje nog wat lissen, zwanebloemen, waterweegbree of scheerlingen groeien dan komt de mens met de zeis of de motormaaier kikkerbeet om deze „aankleding" van de sloot weg te halen. In het verzorgde blad „19 nu" van de Stichting Public Rela tions Land- en t Tuinbouw schrijft J. P. Hage in het artikel „Haal de wallekant in huis" het volgende: „Zo klaagt de gemeenschap het éne ogenblik over verlies aan natuurschoon en milieubederf, terwijl ze, bezield door zin voor orde en netheid, het volgende ogenblik orders geeft voor snoeien, kappen, maaien en spuiten in de berm, die er tot elke prijs keurig moet bijliggen. Natuur is goed in bos, park of reservaat, maar langs de weg brengt ze alleen maar wanorde, zo moet iedereen op een verantwoordelij ke post. redeneren. Misschien gaat die zelfde man in het weekeinde wel naar Het blij verraste gezichtje van Uw dochter verraadt meteen hoe gelukkig U haar maakt met deze prachtige kinderwagen, waarmee ze naar hartelust met haar poppekinderen buiten kan wandelen. Fabriekspartij luxe poppewa- gens met nylon velours be kleed en afgewerkt met smok- werk. De wagen heeft riem- vering, geheel inklapbare en af neembare wielen met chroom spaken en velgen en witte rub ber banden. Nu zowel met als zonder chroom spatborden. Door het uitvallen van een ex portorder koopt U deze poppe- wagens in fabrieksnieuwe ver pakking nu voor minder dan de helft van de prijs. met chroom spatbord zonder chroom spatbord Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de speelgoed-af deling, tussenverdieping parter re, deze partij luxe kinder pop- pewagensmet nylon velours be kleed, riemvering, chroom vel gen en spaken. Kies uit een mo del meten zonder chroom spat borden de kleuren groen, rood, goud en blauwnu extra voordelig. Duur van de opruiming 15 juli tot 5 augustus Géén tel. of schrift best. een „plukweide", zoals er een wordt ingezaaid op het terrein van de Floria- de 72 in Amsterdam, om zjjn kinderen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de plantjes, die hij in de berm zo zorgvuldig laat verdelgen. Maar nog meer dan de berm heeft het water te lijden. Schoeiingen worden versterkt en van beton gemaakt, recht getrokken op last van polderbesturen en een paar gram van de een of andere stof is voldoende om alle plantenleven te vernietigen en voorlopig onmogelijk te maken. Alleen het gras in de berm blijft in leven, gesteund door het dap pere hondsdraf, maar verder is de verarming bij oever- en waterplanten ontstellend groot. Wie een grijper met hoogovenslakken zijn lading ziet lossen boven een langs de oever drijvende kolonie slangewortel, die nooit meer terug zal komen, begrijpt de tragiek beter dan uit naarstig geschreven én gestencilde rapporten". Schimmel De gebroeders Van Tol willen daar zoals gezegd iets tegen doen. Nog niet zo lang geleden hebben ze van een Goudse vuilnisbelt dertig inheemse moerasorchideeën kunnen redden. De plantjes zijn in veiligheid en groeien voorspoedig op in een bak met een kunstmatig moeras. „We gaan", ver- moerasspirea is er iets mis gegaan. In deze bak is de bovenste steek tuinaarde gebruikt als voedingsbodem. „Dat was verkeerd", vertelt de heer C. van Tol. „In de teeltlaag, de eerste steek dus, zitten veel voedingsstoffen, erin gebracht door natuur- en kunstmest. Door de aanwezigheid van stikstof, kalk etc. komt er een dikke vieze blubbermassa op het water drijven. Ditzelfde proces voltrekt zich in de sloten, waarin kunstmest terecht komt of afval, dat groeibevorderende stoffen bevat. Vooral bjj zomers weer groeien de sloten snel dicht, waardoor de levens kansen voor vissen en planten snel verminderen omdat al dit drijvend groen zuurstof aan het water ont trekt." Kroosvissen Op de kwekerij van de gebroeders Van Tol wordt regelmatig kroos gevist om het water gezond te houden. Dat water komt via een doorlaat uit de Burgvliet- singel. In de Goudse wateren en dat is ook elders het geval - meent de gemeente er goed aan te doen om regelmatig de waterplanten te verwij deren. Dat is niet goed. Waterplanten leveren zuurstof en houden het water helder. Men zou er verstandiger aan doen als men op beperkte schaal wa terplanten verwijderde en meer zou doen aan kroosvissen. De beide broers Van Tol hebben raad voor iedereen, die in waterplanten geihteresseerd is en troost vóór diege nen, die geen eigen stukje grond heb ben. Een vijvertje is gauw gemaakt, ook in een vat, een bak of een teil. Als de doorsnede daarvan zo'n vijftig cen timeter is en het geheel wordt bekleed met een plastic vel, waarop een laagje pootaarde wordt aangebracht, dan kan daarop, uiteraard met wat water, een miniatuurplantenwereld worden ge schapen met een Kierne waterlelie, wat pijlkruid, een kleine lisdodde en nog een vulling. Zelf gebruikt de firma slangenwortel telde de heer C. van Tol, „proberen om de orchideeën op te kweken en ze te verkopen. Eenvoudig zal dat niet zijn want in de grond waarin de orchidee wortelt zit een schimmel, die de plant nodig heeft om te kunnen Siemens klopzuiger Kloppen en vegen zonder stof. Oersterk huis en papieren stofzak. Met20cm brede borstelwals. Kompleet met snoer en extra stofzakken. VROOM DREESMANN Een sloot, waarin de biologische v houdingen goed zijn. Komfortabel bankstel bestaande uit: Zeer komfortabele 3-zits bank en 2 fauteuils. Met volant aan de onderkant en losse kussens. Bekleed met ribcord in bruin of beige. VROOM DREESMANN Gevonden en verloren Te bevragen aan het hoofdbureau van poütie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur tot 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: bril; sleutelhanger met 5 sleutels; sleu telring met 3 sleutels en een zakmesje; jongenspolshorloge met band; heren- ring met steen; herenhorloge; badtas met inhoud. Te bevragen bij de vinders: herenportemonnee met inhoud, De Reuver, Hagastraat 16kindertasje met inhoud, Mevrouw Wijzenbroek, Von Leibnizstraat 9b; portemonnee met sleutel, Erkens, Alphons Ariënsstraat 104 (tel. 700531); bruine suède porte monnee met inhoud, B. A. Verhaal, Maasdijk 130a; kinderportemonnee met inhoud, L. van Holst, Koekoeks laan 20; herenportemonnee met in houd en sleuteltje, Van Baarle, Van Hallstraat 9; 2 bankbiljetten, Verkade, Amalia van Solmsstraat 8 a (tel. 266813 dag.); armbandje met plaatje, Kattenburg, P. J. Troelstralaan 76 (na 18.00 uur); trouwring, Donker, Delf- lantjseweg 78; suède damesjasje, De Rouw, Jan van Oudegeeststraat 52; jongensjack, Wijkcentrum, Dr. Wibaut- plein 129; kindersandaaltje (r), Van Giezen, Rembrandtlaan 89 b; 2 kinder schoentjes, Mertens, Korte Kerkstraat 7 (tel. 267058); damesvest, Willemse, Potgieterstraat 54; damestrui, G. Mar kus, Oranjelaan 29, Vlaardingen; schepnet, de heer Fiolet, Van Maanen- straat 100; hengels in hoes, Van Etten, Lekstraat 18 a (na 16.00); shagzak met shag en briefje, Mevr. Gundlach, Van Hallstraat 49; tuinschaar, Gommel, van Limburg Stirumstraat 1; radiootje, C. Ripshagen, Lekstraat 133; bos sleutels aan ring met 8 platte sleuteltjes, G. Ketelaar^ Klaaswaalsestraat 14. een groene kanarie, Schrei, Iepenlaan 68; rode kanarie, Scharloo, Boerhaave- laan 30. Zondagavond 18 juli wordt in het gebouw van het Leger des Heils, Teilingerstraat 13, een bijzondere zendings-avond gehouden, die om half acht begint. Deze avond wordt geleid door kapitein en mevrouw D. Ver- poorte, /endings officieren van het Leger des Heils, die sinds 12 jaar werkzaam zijn in de Congo. Door middel van vele dia's zullen zij dit werk toelichten, verder is er medewer king van muziekkorps en zangkoor. oude vaten, gevoerd met plastic kunst- mestzakken om de fijnere planten te kweken. Kolven In de waterbakken en sloten op het Goudse bedrijf is een unieke verzame ling planten aanwezig en op het droge is een uitgelezen collectie andere üij het water passende bloemen en strui ken, zoals de spirea, bijeengebracht. Bij Van Tol groeit wollegras Ter schelling, plompeblad uit Frankrijk - dit land levert ook veel waterlelie* - de blauwe waterhyacint uit Noord- Amerika en men kan er zich vergapen aan rode, roze, gele en vleeskleurige waterlelies. Er is zelfs een witte water lelie, die met maar liefst 85 bloem blaadjes pronkt. In één van de moeras- gluiven staat de lisdodde, de grote sigarenplant en de Typha minima, de kleinste lisdodde, die sigarillos aflevert, althans daar lijken de kleine kolven op. Wij noemen de bloemkolven van deze plant „doelen". De heer C. van Tol vertelt dat er wel 100 verschillende namen zijn in Nederland voor deze bloeiwijze. Hoe alle waterplanten heten kan men lezen in het keurig verzorgde boekje dat kwekerij „Nimfea" heeft laten drukken voor zijn clientèle. Het be langrijkste is echter dat naast de spoor lijn in Gouda wordt bewezen dat de mens in staat is om in sloot en plas het biologisch evenwicht te herstellen. Het zal wel wat kosten, maar het kan. De dikke groene kikker op het lelieblad is het bewijs. Jan Rietveld. De werkelijke vijand van de bureaucraat is zijn eigen volk. Dat moet worden misleid, in de gaten worden gehouden, of - als het noodzakelijk is - wor den onderdrukt. I.F. Stone. Al lange tijd heeft de regering de neiging het Congres te be schouwen als een buitenlandse vijand, die zo weinig mogelijk verteld moet worden. Senator George Aiken. Deze uitlatingen werden kort geleden gedaan door twee uiteenlopende lie den, de eerste is Amerika's onafhanke lijkste journalist en de tweede een republikeins politicus. Beiden dachten daarbij aan de Pentagon Papers, de documenten over Vietnam, die de we reld in opschudding brachten. Intussen zijn de commentaren en ana lyses al weer over ons uitgestort. Er waren er die niet verder kwamen dan te constateren, dat er „niet veel nieuws" in deze documenten stond. Een armzalige reactie, maar in zeker opzicht ook wel juist. Een heleboel dingen hebben we inderdaad een jaar of zeven geleden al kunnen lezen. Maar de lange, smerige oorlog ging rustig door. De Amerikanen zijn immers on ze bevrijders en die Vietcong zijn toch vuile communisten? Het is wel te hopen, dat de grote massa verdedigers van het Amerikaanse op treden zich nu ook realiseert dat ze van standpunt veranderd is. Er zijn ondertussen echter wel twee miljoen mensen ongekomen en een onbe schrijflijke materiële en geestelijke schade is toegebracht aan nog eens vele miljoenen. In Vietnam en de U.S.A. Dan valt er opeens één enkele man uit de geheimhouding-boot; Daniel Ells- berg, eem ambitieuze, intelligente rege ringsadviseur, kan de last niet nieer dragen. De oorlog, die hij met volle teugen heeft ondergaan, als officier met de wapens en als Washington-theo- reticus in een opwindend, academisch spel met machtsmiddelen, laat hem na jaren achter met een geteisterd gewe ten. Eén man verscheurt de kwalijke, bespottelijke „top-secret"-stempels van een systeem, dat hierdoor kans zag een misleiding en hersenspoeling tot stand te brengen, die zich in de duizen den Pentagon-vellen nog bij lange na niet laat beschrijven. In het reusachtige netwerk van het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben zo'n 300 ambtenaren een eigen bevoegdheid documenten te classifice ren als „zeer geheim" „geheim" of „vertrouwelijk". Duizenden ande ren hebben een afgeleide bevoegdheid om hetzelfde te doen. Een Amerikaan se veiligheidsexpert heeft uitgerekend dat van de 20 miljoen geclassifi ceerde defensie-documenten slechts een half procent niet openbaar ge maakt zou kunnen worden. Het weekblad Time vertelt, dat classifi ceren een manier van leven is voor de ambtenaren. Stempels met „geheim" verzekeren hen van de belangstelling van hun superieuren, terwjjl „vertrou welijk" nauwelijks of geen aandacht zal trekken. In zo'n krankzinnige fabriek gebeuren natuurlijk ook de lachwekkendste din gen: het leger bestempelt een moderne versie van de pijl en boog als „geheim" en de marine deed hetzelfde met een rapport over een aanval van haaien op zeelui in 1916. Als een generaal in een memorandum voorstelt minder „top secret" te gebruiken, wordt dit stuk prompt met top-secret bestempeld In theorie moeten de documenten in een periode van 12 jaar gedeclassifi- ceerd worden, dus toegankelijk zijn voor het publiek, maar in de praktijk gaat dat niet zo snel. Buitenlandse Zaken bijvoorbeeld is hiermee nog maar aangekomen bij 1941! Dit wanstaltig gedoe leidt tot een onge hoorde manipulatie. Al deze geheim zinnigheid en laten „uitlekken" ver wringen de werkelijkheid tot een bizar rollenspel. Ook de Amerikaanse pers krijgt zo haar figurantenrol en Stone constateert terecht dat zij zeven jaar achterloopt. En als men dan weet dat wij in Nederland weer braaf aan de hand lopen (met de heer Luns voorop) van informatie uit de U.S.A., dan beseft men hoe griezelig onze menings vorming wordt opgebouwd. In Nederland voeren we onze bloedei gen tragi-komedies op. Vooral de scène waarin kabinetten in elkaar worden gespijkerd is een periodiek weerkerend klapstuk. Soms weten ijverige journa listen, bijvoorbeeld die van de Haagse Post, al vóór de formatie te melden, dat het allemaal al zo goed als geregeld is: Barend wordt de leider, Molly pikt Binnenlandse Zaken in en Norbert wil persé Buitenlandse Zaken en krijgt die dan ook. Daar komt niemand, zeker geen kiezer, verder tussen. En dan die verkiezingscampagne waar in in alle oorden van het land aan alle mogelijke groepen mensen alle mogelij ke dingen worden Voorgespiegeld aan verbeteringen, uitbreidingen enz. En dan komt opeens de bezuinigingsaap uit de mouw. Op zichzelf kan het besnoeien op allerlei zaken best verde digd worden, maar de heren zwegen erover in alle talen. Ook saillant is het feit dat in de vele enquêtes voor de verkiezingen defensie zeer laag genoteerd staat op de priori teitenlijst van de kiezers, maar dat uitgerekend dit ministerie ongehinderd kan doorgaan met z'n miljarden ver slindende arbeid. Onontkoombaar denkt men dan aan het rapport van de commissie-Biesheu vel over de overheidsvoorlichting. De commissie zegt onder openheid te ver staan „een mentaliteit die wordt ge kenmerkt door bereidheid tot het ver strekken van informatie en door ont vankelijkheid voor de meningen van anderen". Tevens onderschrijft de commissie dat openheid wortelt in het rechtsbeginsel van de openbaarheid en dat verruiming daarvan beoogt „het betrachten van openheid tot een RECHTSPLICHT van overheidsorga nen te maken". Wat moet je nou met al die kostbare woorden als men alles doet om met de daad dit alles tot een lacher te maken? A.H. Of U nu de voorkeur geeft aan een overhemd met lange of aan één met korte mouw doet bij deze aanbieding niets ter zake wij verkopen ze nu door el kaar en natuurlijk voor een ech te opruimingsprijs. Lichtgetailleerde polyester/cot ton shirts, in een model met lange mouw en één met korte mouw en buttondown boord. Kies uit 6 moderne kleuren nu extra voordelig voor nog géén zeven gulden. polyester/cotton licht getailleerd Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze lichtgetailleerde polyester/cot ton shirts met lange en korte mouw. In de kleuren oker, wit, crème, bleu, groen en rose en alle courante herenma- ten, nu door el- kaar per stuk UK Duur van de opruiming 15 juli tot 5 augustus Géén tel. of schrift best - ueen re/, or scnritt best. Vendex grasmaaimachine mesbreedte 25 cm. Stalen duwbaan en met zelf- slijpende messen. Verstelbare maaihoogte. Speciale aanbiedingsprijs VROOM DREESMANN

De Havenloods | 1971 | | pagina 7