i HAVENLOODS Sloop Koninginnekerk lokt veel reacties uit Medische hulp aan oude mensen steeds duurder Rotterdam vernietigt eigen cultuurgoed Hoge zieken fondspremies voor bejaarden Amerikaanse koren bezoeken Rotterdam Wandelen in Overschie Het romantische orgel in de kerk. „DE HAVENLOODS" BEZORGERS(STERS) ons blad op dinsdag en/of donder- Aantrekkelijke bijverdienste. Minimum leeftijd 15 jaar. jdeThavenloods". AFD. INSPEKTIE, Prins Hendrikkade 14. Rotterdam, telefoon 13.21.70. Ligplaatsen voor visbootjes bij Brielse brug De Vereniging Beheerseenheid voor de Sportvisserij in het Brielse Maascom plex maakt bekend, dat na lange strijd in de Geuzenkreek bij de Brielse brug ligplaats is gecreëerd voor 20 visboot jes. De bedoeling is in de nabije toe komst steigers te vervaardigen, waar aan nog eens 30 bootjes kunnen wor den gemeerd. Men kan zich ter plaatse in het paviljoen De Brug wenden tot de heer D. van Seventer, Dorpsstraat •23 te Zuidland. 's Avonds is hij thuis te bereiken onder telefoonnummer 01881-537. De ligplaats kost 40 gulden van 1 mei tot 1 december en 25 gulden van 1 december tot 1 mei. lidmaatschap van de aangesloten vereniging. SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Het lijkt allemaal „voor de bakker" te zijn: op 2 januari volgend jaar wordt begonnen met de sloop van de Koninginnekerk aan de Boezemsingel iri Rotterdam. De kerk met de twee groene torenspitsen op de grens van Kralingen en Crooswijk. Wethouder Jettinghof heeft enige weken geleden de sloopvergunning afgegeven. De N.V.V.-bestu- renbond die het bedehuis van de hervormde gemeente heeft gekocht wil op deze plaats een bejaardenflat bouwen. Naar aanleiding van dit bericht in de dagbladen hebben de heren J. van Bommel Jzn., en J. A. Vis jr. in ons blad van 1 juli de vraag gesteld „Mag de Koninginnekerk weg? Zij hebben op deze vraag inmiddels ruim duizend reacties gekregen van mensen die vinden dat de kerk moet blijven. Die reacties komen van alle zijden: niet alleen van hervormden uit de betreffende wijkgemeente en andere hervormden, ook van katholieken, gerefor meerden en niet-kerkelijken. Een kijkje van schuin achter de kansel Er zijn nogal wat ouderen die teleurgesteld of op z'n minst verbaasd zijn, als ze tot de ziekenfondsverzekering voor bejaarden toetreden en dan merken dat ze een veel hogere premie dan voorheen voor de verplichte verzekering verschuldigd zijn. Het lijkt zo op het eerste gezicht vreemd, maar het is normaal. Weliswaar is het zo dat het bij de bejaardenverzekering om vrij grote be dragen gaat de premie varieert van f 20.70 tot f 72,45 per maand - maar bij de verplichte verzekering kan de premie oplopen tot f 46,05 per maand DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 en dat is dan nog maar de helft, want de werkgever doet er nog eens zo'n zelfde bedrag bij en dat is natuurlijk bij gepensioneerden niet het geval. Toch is het niet zo, dat er helemaal niemand is die bijdraagt aan de bejaar denverzekering. In 1971 legt het Rijk er f235 miljoen bij en de verplichte ziekenfondsverzekering nog eens f 192 miljoen. Formidabele bedragen dus. Stijging Elk jaar opnieuw wordt berekend wat in het komende jaar nodig zal zijn. In 1970 kwam de Ziekenfondsraad zo tot de ontdekking dat de medische hulp aan bejaarden in 1971 ongeveer twin tig procent duurder zou uitkomen, wat zou inhouden dat er tenminste twintig procent meer premie geheven zou moeten worden. Dat vond men echter te veel, omdat dan vele bejaarden in grote zorg zouden zijn gekomen. Daar om is toen besloten de premiestijging tot tien procent te beperken, wat mogelijk was door een extra bijdrage van het Rijk en ziekenfondsen van f21 miljoen. Maar hoe kómt dat nu dat die bejaar denverzekering zo kostbaar is? Wel het antwoord spreekt voor zich. De bevolking wordt steeds ouder en het is bepaald geen nieuws om te stellen: de ouderdom komt met gebreken. Met andere woorden: oudere mensen heb ben oVer het algemeen meer genees kundige hulp nodig. Een vergelijking van de verplichte verzekering waaron der geen bejaarden vallen) met de bejaardenverzekering laat duidelijk zien dat de bejaarden veel meer geld- kosten. Bij de vrijwillige verzekering - mensen die bijvoorbeeld niet in loondienst werken en minder verdienen dan f 17.050,— per jaar - ligt het anders. De vrijwillige verzekering wordt niet gesubsidieerd. Deze mensen betalen allemaal een kostendekkende premie. Een tijdje werd hun verzekering duur der doordat er steeds meer bejaarden toetraden (de bejaardenverzekering is immers alleen voor hen die minder dan f 11.493,- inkomen hebben, terwijl de vrijwillige verzekering zoals gez egd een hogere grens kent), maar door een verhoging van de inkomsten- grens voor de bejaardenverzekering tot het huidige peil is die toevloed min of meer gestopt. Dat de kosten van de ziekenfondsver zekering toch stijgen, ligt nu voorna melijk in de verhoging van honoraria van huisartsen, specialisten, apothe kers, tandartsen enz., maar vooral ook in de hoge verpleegprijzen. Aan de verpleegprijzen gaat dit jaar per verze kerde f 183,92 heen, wat op een totale post van f 408,33 vreselijk veel is. Een factor die eveneens van grote betekenis is, ligt in de verruiming van de medi sche mogelijkheden, zoals nieuwe maar cijnen enz. Dat alles moet worden opgebracht uit premies - en een rijks bijdrage wat voor verplichte en be jaardenverzekering neerkomt op ,3565 miljoen in 1971. Het is ontzaglijk veel geld, maar daarvoor heeft dan ook het grootste deel van het Nederlandse volk een omvangrijk pakket van rechten. Wie er meer van wil weten kan natuur lijk bij elk ziekenfonds terecht of bij het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering, Rhijnspoorplein 1, Amster- De heren Van Bommel en Vis geloven overigens niet in de sloop van de kerk. Zij vermoeden, dat de koopakte nog niet definitief is. Het is natuurlijk de vraag in hoeverre hier de wens de moeder van de gedachte is, maar in ieder geval wil het er bij hen niet in, dat voor deze kerk. die ten eerste ge heel .is gebouwd in de „Jugendstil" en daarmee met de rooms-xatnolieke kathedrale St. Bavo-kerk in Haarlem Je enige in die stijl in ons land is, ten tweede een bijzonder goede akoestiek heeft -het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest gaf er tijdens de oorlog zijn concerten - en ten derde met zijn twee groene torenspitsen een markant verschijnsel is in het stadsbeeld, een sloopvergunning kan worden afgege ven. Onderhoud Het onderhoud van de kerk vergt jaarlijks 60.000 gulden. De hervormde wijkgemeente kan dit bedrag niet meer opbrengen, mede door de vergrijzing van de wijk (veel jonge gezinnen ver huizen naar de buitenwijken) en ach teruitgang van het kerkbezoek. Van daar dat mèn hét gebouw, zij het met bloedend hart, van de hand moet doen. Maar de beide initiatiefnemers tot de „Actie Behoud Koninginne kerk" zien toch wel mogelijkheden om de kerk te laten staan: a. overneming door de gemeente Rotterdam waarna zij als dependance van de Doelenzaal kan worden gebruikt voor de uitvoe ring van bepaalde muziekstukken, zo als de Mattheus Passie of de Johannes Passie, dus als cultureel centrum. On danks die 60 mille onderhoud per jaar achten zjj het gebouw toch zeer ex ploitabel omdat er 2000 mensen in de kerk kunnen. De toegangsprijs voor de uitvoeringen kan dan ook nog laag worden gehouden. b. een tweede mogelijkheid is volgens hen, dat de gemeente Rotterdam subsi die geeft aan de hervormde gemeente, speciaal voor de instandhouding van het gebouw. Zo lachwekkend is dat niet, want de gemeente geeft ook drie ton voor een tribune voor de voetbal vereniging „Excelsior". c. inrichting van de kerk als oecume nisch centrum, zoals ook met verschei dene nieuwe kerkgebouwen is gebeurd of nog gaat gebeuren; bijvoorbeeld in Maassluis, waar hervormden, gerefor meerden en katholieken van hetzelfde gebouw gebruik maken en waarin zelfs de gemeente Maassluis participeert. Cultureel centrum Als cultureel centrum heeft de Koning innekerk zelfs twee dingen vóór op de Laurenskerk. Deze laatste heeft welis waar ook een voortreffelijke akoestiek, maar het voortdurend voorbijrijden van treinen op het viaduct achter de kerk werkt bij muziekuitvoeringen zeer storend. Ten tweede kan men bij de Koninginnekerk heel wat gemakke lijker parkeren dan bij de St. Laurens. De Koninginnekerk heeft tevens een van de weinige z.g. romantische orgels die ons land rijk is. De heren Van Bommel en Vis zouden graag zien, dat als de sloop niet doorgaat en zo mogelijk nu al - organisten en studen ten van het conservatorium de gelegen heid krijgen ook eens op dit orgel te studeren. De meeste kerkorgels zijn namelijk barok of volgens de huidige mode, neo-barok. De kerk zou dan voor het publiek open moeten zijn, zodat het mes naar twee kanten snijdt: de organist heeft gelegenheid om te studeren en liefhebbers van orgelmu ziek kunnen de kerk binnenlopen en rustig van zijn muziek genieten. Maar voorlopig wil men eerst zoveel mogelijk adhesiebetuigingen binnen krijgen. Er is al een aantal mensen dat de actie graag financieel wil steunen. In een van de volgende kranten zal het gironummer van de actie „Behoud Koninginnekerk" worden bekendge maakt. Maar ook handtekeningen zijn zeer welkom. Men kan deze sturen naar de heer J. van Bommel Jzn. Paul Krugerstraat 7 of de heer J. A. Vis Jr. 2e Middellandstraat 30 beiden in Rot terdam. De initiatiefnemers zullen ook contact opnemen met Monumenten zorg, die trouwens al eerder belangstel ling heeft getoond voor deze kerk. Zij willen haar op de lijst van Monumen tenzorg geplaatst zien als zuiver exem plaar van de zogenaamde „Jugendstil" een stijlperiode die haar hoogtepunt beleefde tussen 1895 en 1902. De kerk zelf dateert van 1907. Dat is niet oud, maar, zo zeggen de ijveraars voor haar behoud, je moet haar wel de tijd geven om ook historisch monument te wor- TON HOUGEE Links de heer Van Bommel en rechts de heer Vis, die zich beiden inzetten voor het behoud van de kerk. Het stille zomerseizoen op cultureel worden opgefleurd door het bezoek Rotterdam zal brengen. Er zullen een d één in de kleine zaal van de Doel< Aelbrechtskolk 22 te Delfshaven. Het eerste concert vindt plaats op woensdag 21 juli in de Oude Kerk te Delfshaven. Hier kan men luisteren naar het Franklin Treble Ensemble, een koor met 24 zangers in leeftijden tussen 10 en 18 jaar. Hef repertoire bestaat uit geestelijke en populaire In het kader van een aantal ontspan ningsactiviteiten, welke de wijkorga- nen in Rotterdam ter bevordering van de onderlinge communicatie willen houden, zal er op zaterdag 25 septem ber in Overschie te Rotterdam een manifestatiewandeltocht - voorheen bekend onder de naam van zeehelden tocht - worden gehouden voor perso nen van 8 - 80 jaar. Belangstellenden kunnen zien hiervoor aanmelden bij de heer K. W. Mallan, Patijnstraat 31b, Rotterdam-8, tele foon 159746. Tijdens deze wandel- mars zullen enkele nationaal- en inter nationaal bekend staande muziekkorp sen en een bekende gymnastiekvere niging een demonstratie geven. ried zal de komende weken enigszins t een viertal Amerikaanse koren aan tal concerten worden gegeven, waarvan en twee in de Oude Kerk aan de melodieën, alsmede uit selecties uit Broadway-musicals. Dit concert begint om 20 uur. De toegang is gratis. 'Op zaterdag 24 juli wordt weer een concert gegeven in de Oude Kerk van Delfshaven. Dan treden er twee koren op. het Burlington Rotary Choir en het Walter Williams High School Choir. Het eerste koor wordt gevormd door jongens in de leeftijd van 8 tot 12 jaar, de leden van het tweede zijn ouder, namelijk circa 20 jaar. Het programma vermeldt deze avond voornamelijk klassieke werken, waaronder van Mo zart, Handel, Purcell, Anderson enzo voorts. Aanvang 20 uur en toegang gratis. Het laatste concert wordt op zaterdag 31 juli verzorgd door The Continental Singers in de kleine zaal van de Doe len. Dit 40 leden tellende koor maakt een tournee van twee maanden rond de wereld en heeft spirituals, gospel- en folksongs op het programma staan. Dit concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten worden bij de Doelen verkocht. De expositie over „Experimentele woningbouw", die oorspronkelijk tot en met 15 juli in hetBouwcentrum te Rotterdam te zien zou zijn is verlengd tot en met 29 augustus.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1