DE HAVENLOODS Groenvoorzieningen tussen oud-Kethel en nieuwe wijk SLAAPKAMERS modestoffen KUHSTGEBITTEM Bewoners betrekken bij plannen Amsterdamse Vrije Universiteit start uitgebreid milieuonderzoek donderdag 22 juli 19/1 20e jaargang no. 29 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM - ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. -KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 in elke prijsklasse. Fabriekstoonzalen Industriegebouw Goudsesingel 66, MAISON VAN DOOREMAALEN 5 FILIALEN REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,-- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6. 8 en met buslijn 3?, 34. 38. 45, 49 en 49a Rond een Amersfoortse gracht zou er onder deze opname van Frits Rotgans kunnen staan. Dat is natuurlijk veel te weinig. De bloemenkistjes op de straat en de rijen fietsen tegen de dikke bo men geven de kiek zoveel Neder landse kleur dat men voor een ogenblik Mallorca, Venetië of het Zwarte Woud vergeet. En dat is al heel wat in deze vakantietijd. teraad vastgestelde struktuurplan geeft de toekomstige ontwikkeling aan voor het gehele gemeentelijke grondgebied van Schiedam. Recreatie Doordat in de toekomst de thans nog door de Poldervaart gescheiden gedeel ten van de gemeenten zullen zijn samengevoegd, zal de bestaande belem mering voor een samenhangende stede- bouwkundige ontwikkeling van het gehele gemeentelijke gebied zijn weg genomen. Voor het woongebied Kethel betekent dit een belangrijke uitbreidingsmogelijkheid en ten aanzien van de recreatieve voorzienin gen in Kethel-Zuid en het Prinses Beatrixpark betekent deze samenvoe ging het ontstaan van één groot, cen traal gelegen en goed bereikbaar recreatie-park met een stedelijk verzor gend karakter. lei opzicht, verruimd, waarbij, zoals reeds eerder vermeld, de bestaande spoorbruggen en de Sportparkbrug - kunnen worden benut bij de aanleg van de ongelijkvloerse kruisingen. Het grootste deel van de na opheffing van de Poldervaart vrijkomende grondop- pervlakte zal evenwel, zij het in aange paste vorm, voor de recreatie behou den kunnen blijven. Bij de NV. Tankercleaning in Schie- dam is dinsdagmiddag de tot dusver grootste tanker de haven binnengelo- pen voor $en schoonmaakbeurt. Het is 1 de uit Londen afkomstige Hope Park \305 meter lang, 170,000 ton dead- i weight. De tanker is twee jaar oud. Nadat het schip is schoongemaakt wordt het naar Wilton gesleept, voor een onderhoudsbeurt. Ook bij Wilton is het het grootste schip dat daar in het dok komt. Op de foto: de Hope Park aan de kade bij Tanker- cleaning. De botenverhuur bij de Blauwe Brug" dient als' de Poldervaart wordt gedempt, een plaats te krijgen in het nieuw te creëren watergebied dat zo dicht moge lijk bij het oude is gelegen. In Delfland zal een groot sportcom plex komen, terwijl in Woud- hoek-Spaland accommodatie moet worden ingericht voor atle tiek, indoorsport en ballet als aanvulling op de Sporthal. Er zal een streek met water- en gr oen partijen worden aangelegd tussen het oude dorp Kethel en de nieuwe bebouwing, om het huidi ge leefklimaat en het silhouet van Kethel te bewaren. Dit is de conclusie van besprekingen, die binnen het „Wageningenteam" en werkgroepen hebben plaatsgevonden met betrekking tot de ontwikkeling van Schiedams nieuwe stadswijk, W oudhoek-Spaland De groenvoorzieningen moeten vol doen aan verschillende eisen. Zo dient de beplanting gelijktijdig te worden aangebracht bij de aanvang van bouw werken, al wordt aanvankelijk dan volstaan met snelgroeiend groen, zodat wanneer de woningen gereed zijn, er in elk geval enige beplanting staat. Daar naast moet er ook een zgn. „ruig gebied" blijven. Er moet variatie zijn in soorten van planten, heesters en bomen. Niveauverschillen moeten ge handhaafd blijven. In dit verband wordt in het rapport ook aandacht gevraagd voor het gebied van de Poldervaart na demping, waar ongelijkheid in kreekruggen enz. gehandhaafd moet blijven. Men acht het opspuiten van bepaalde huidige groengebieden ongewenst, indien dat voor de bebouwing niet noodzakelijk is. Indien mogelijk, moeten oude bomen overgeplant worden. Wat dit laatste betreft, hiernaar wordt reeds gestreefd, doordat b.v. een aantal oude bomen in Kethel gehandhaafd blijven. In het rapport wordt vastge steld, dat de bewoners graag betrokken blijken te zijn in gesprekken over en verzorging van groenvoorzieningen. Overdekt bad Zoals bekend, bestaan er reeds plannen, om in de omgeving van het Zwembad Groenoord, een overdekt bad te bouwen. Men meent, dat hier aan de hoogste prioriteit moet worden verleend. Tevens dienen er enkele kleinere instructiebaden, verspreid over de verschillende wijken van Schie dam te worden aangelegd. Ook de aanleg van kinderspeelplaatsen wordt De Vrije Universiteit te Amsterdam start binnenkort met een multidisciplinair milieuonderzoek. Dit blijkt uit een een dezer dagen verschenen publikatie van het aan de universiteit in oprichting zijnde Instituut voor Milieuvraagstukken in samenwerking met een interfacultaire werkgroep voor milieuonderzoek. Deze publikatie bevat zowel de nota van de werkgroep als de onderzoekprogramma's van vier disciplines (scheikunde, sociale geografie, fysische geografie en biologie) en bericht tevens over een economisch onderzoek van milieuvraagstukken. Men wil met deze activiteiten trachten bijdragen te leveren tot analysering van de betekenis van het milieu en zijn functies. Ook hoopt men normen voor het beheer van het milieu te formuleren. Het accent zal niet zozeer liggen op wat men technische aspecten van het milieubeheer zou kunnen noemen, maar vooral op normatieve aspecten. Concreet zal men zich bezighouden hier zowel natuurwetenschappelijke als met het Groene Hart van Holland, ook mensgerichte disciplines gelegenheid wel aangeduid als het Open Middenge- krijgen aan een milieuonderzoek mee bied. Dit project werd gekozen, omdat te werken. Globale analyse Allereerst moeten de huidige structuur en functie van het gebied globaal geanalyseerd en beschreven worden en dienen de voorgenomen veranderingen c.q. bedreigingen te worden geïnventa riseerd. Het is verder van belang een zo nauwkeurig mogelijke evaluatie (taxa tie) van de kwaliteiten van het gebied te verkrijgen, waarbij deze - zo moge lijk - vergeleken dienen te worden met de kwaliteit van een aantal jaren geleden. Een globale analyse verdient hierbij de voorkeur boven een gede tailleerde analyse, omdat anders, gezien de snelle veranderingen, het verkregen beeld spoedig door nieuwe ontwikkelingen zal worden achter- Naast het samenbrengen respectievelijk aanvullen van globale kennis dient gedetailleerd onderzoek te worden ver richt, met name op die plaatsen, waar veranderingen op basis van planolo gische ontwikkeling zijn voorgenomen. Dit onderzoek kan van belang zijn voor de evaluering van diverse plannen. Nadat inzicht is verkregen in de huidi ge structuur en functie van het gebied, dient een grondige studie van de achtergronden, die hiertoe hebben geleid, te worden aangevat. Hierbij komt de vraag aan de orde of, en in hoeverre de ontwikkeling in het Groene Hart als gunstig of ongunstig voor het milieu beschouwd moet wor den. Hierbij vragen bijvoorbeeld verste-, delijking, moderne landbouw, commu nicatiesystemen en toenemende recrea tiedruk in belangrijke mate de aandacht. Een en ander kan inhouden, dat alter natieve plannen voor (delen van) het onderzoekgebied zullen kunnen wor den ontwikkeld. Ook mag men richt lijnen verwachten voor de wijze, waar op gebieden ruimtelijke geordend dienen te worden. De (voorlopige) programma's van on derzoek van de vier disciplines staan al De nadruk van het werk van het instituut en van de werkgroep zal komen te liggen op het onderling op elkaar afstemmen van de voorgenomen X, activiteiten. Het betreft hier een duide lijke interdisciplinaire aanpak. Het economisch onderzoek is al op twee punten begonnen. Het ene vraag stuk luidt Hoe valt „de natuur" econo misch te evalueren? het andere stelt- de menselijke gezondheid centraal en beziet de sociaal-economische kosten van de achteruitgang van de gezond heid door milieuverslechtering (of de bescherming van de gezondheid door de verbetering van het milieu). Men wil met deze economische onderzoekingen aantonen, dat de economie een theore tisch apparaat heeft, dat geschikt is voor een bijdrage aan de oplossing van de milieuproblematiek. Schiedamse jongeren naar Frankrijk en Italië Ook dit jaar vindt met medewerking van de Schiedamse Gemeenschap een jeugduitwisseling plaats met jeugd uit het Franse stadje Vienne en Udine in Italië. Eerder vertrok een groepje naar Duitsland en eind augustus gaan Schie damse jongeren naar Zweden. In vorige jaren was er ook een uitwisseling met Engelse gasten. De jongelui worded ondergebracht in pleeggezinnen. Een commissie, bestaande uit de heren R. H. Pillard, directeur van S. G. Joop Daalmeijer en W. Meinen heeft de regeling van de bezoeken op zich genomen. Het Nederlands programma omvat bezoeken aan Amsterdam, Den Haag en andere steden. Het onderbren gen van de buitenlandse gasten in Schiedam, vooral wat de Fransen betreft, geeft nogal problemen. Het Jeugdfestijn in de Margriethal heeft tot dusver beslist niet te klagen gehad over belangstelling van de kinde ren. 's Morgens ziet men uit alle rich tingen kleuters en wat oudere kinderen op weg naar de Margriethal, om zich daar te amuseren. Vorige week waren het er ongeveer 3500 en verwacht wordt, dat het er deze week beslist niet minder zullen zijn. noodzakelijk geacht. Door de integra tie van het groen in de wijk, met als uitvloeisel een vermindering van om vang van de groenvoorzieningen aan de noordzijde van Woudhoek-Spaland grenzend aan Midden-Delfland, is een prettiger en minder dichte bebouwing van de wijk te realiseren. De Harreweg, Kerkweg, Kethel, de oude boerderijen en boomgroepen dienen om de identi teit van het gebied aan te geven en saaiheid te voorkomen. Niet alleen voor de wonende mens, maar ook voor de wandelaars. Als geheel worden in het rapport richtlijnen gegeven aan de stadsontwerpers, om dit nieuwe Schie dam meer leefbaarheid te verschaffen. Dat in het rapport nadrukkelijk ook melding wordt gemaakt van de moge lijkheden, welke door demping van de Poldervaart verkregen worden, laat zich begrijpen. Eigenlijk vormt de vaart een afscheiding tussen het nieuwe en oudere stadsgebied. Het op 24 juni 1968 door de gemeen-

De Havenloods | 1971 | | pagina 1