1 5! - IQ.»» Hoop op snelle uitvoering plannen van de baan 98 Voetballende dames van Bloemhof naar Engeland Legende dries vo^lf DE HAVENLOODS TURKSE Haberler J TSF-spelers trainen in Joegoslavië DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 JULI 1971 29-311 velours en velourette 120 cm breed opruiming Het Nieuwsticht in Schiedam (de eer ste woningen gebouwd door een Schie- damse bouwvereniging) op een terrein aan de Buitenhavenweg is op het ogen blik bijna helemaal gesloopt. De woningen werden gebouwd in 1858 door de Vereniging tot bevordering van de Volkswoningbouw". De belang stelling voor de ongeveer 100 wonin gen bleek zo groot te zijn, dat verhuur door middel van verloting moest plaatsvinden. Het waren voor die tijd ruime woningen, de woonvertrekken hadden een afmeting van 4,5 x 5,5 meter. Door middel van een pomp werd water uit de Buitenhaven betrok- Situatie van Havenkerk steeds benauwder In het jaarverslag van het Instituut Stad en Landschap wordt medege deeld, dat de slotruine van het Huis te Riviere in ontdaan van begroeiing, terwijl consolidatiewerkzaamheden worden uitgevoerd. Deze gang van zaken is verheugend, aldus constateert het jaarverslag, dat verder het volgende vermeldt: „Aan de panden Lange Haven 83/85, beide met laat-18de- eeuwse lijstgevels, zijn restauratiewerk zaamheden uitgevoerd onder meer raamherstel. De situatie van de 'Haven- kerk' wordt steeds benauwender. Gezien de belangrijke functie in het stadssilhouet en aan de Haven is het te hopen dat behoud nog mogelijk zal zijn. Door hun afmeting en hun toren zijn de 19de-eeuwse kerken van uiter mate groot belang. Aan het herstel van de enorme walkorenmolen 'De Wal- visch' (1794) eigendom der Ver. 'De Hollandsche Molen' is begonnen. De Vrijheid (1795) van hetzelfde type staat al enige tijd zonder roeden (die er gestreken op de walkant naast liggen), terwijl van 'De 3 Koornbloemen' (1770) op last van de gemeente één roede wegens gevaar werd gestreken. Er zullen besprekingen moeten komen die rehabilitatie van de molens tot resultaat zullen moeten hebben". O DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 Regering bezuinigt: De uitlatingen van de nieuwe regering, dat met uitkeringen aan gemeenten beslist niet royaal zal worden omge sprongen, heeft ook voor Schiedam de hoop op een snelle uitvoering van allerlei plannen met betrekking tot de leefbaarheid doen verdwijnen. De Investeringsnota voor 1971-1975 geeft weliswaar veel cijfers en spreekt over talrijke wenselijkheden en nood zakelijkheden, maar veel verder kan het gemeentebestuur niet komen, gebonden als het is aan de Rijks-schat kist. Het valt dan ook niet te verwon deren, dat de gemeenteraad het allemaal te vaag vond en gevraagd heeft om een duidelijker beleidslijn. Het ziet er echter niet naar uit, dat er meer definitieve lijnen getrokken zullen worden, nu de landelijke situatie er niet beter op gaat worden. Eigenlijk heeft het vermelden van cijfers niet zo veel zin, hoewel het uiteraard wel noodzakelijk is te weten waar men aan toe is bij de toekomstige ontwikkeling van de gemeente. Voor de sanering van de Schiedamse binnen stad is ruim 52 miljoen nodig voor de uitvoering van de diverse Deltawerken in Schiedam-Zuid ruim 16 miljoen, voor bedrijven eveneens 16 miljoen en voor Groenoord-werken bijna 2 miljoen, om zo maar enkele cijfers te noemen. Het is noodzakelijk en goed te weten waar men in de toekomst aan toe is, maar het betekent niet, dat rustig aan dat plan kan worden gewerkt. Een gemeenteraad kan besluiten nemen zoveel men wil, maar zolang het geld er niet voor op tafel ligt, heeft het allemaal in feite niet zoveel zin. Met zoveel woorden hebben ook B. en W. dat in de toelichting te kennen gegeven. De gemeente kan immers bij Gedeputeerde Staten, in casu de regering plannen kenbaar maken, maar veel verder kan een stads bestuur niet komen. Wat Schiedam betreft, van de in 1970 ter beschikking gestelde geldleningen tot een totaal bedrag van 8,4 miljoen, was slechts één miljoen bestemd voor nieuwe werken! En daar kan niet veel voor gedaan worden. Dat bedrag was dan nog afkomstig van een burgerzinlening, die thans ook praktisch niet meer worden toegestaan. Het zijn de inkomsten van de gemeente, die de financiële gevolgen moeten opvangen. Het is om die reden, dat in de Investe ringsnota door B. en W. te kennen is gegeven, dat de nota niet het karakter heeft van een werkprogramma en dus in feite niet kan worden gezegd, of de genoemde werken ook inderdaad in die periode hetzij tot uitvoering komen of dat daarmee zelfs maar een Jjegin_Jcan_^ionien_gemaakt;^ii^>iis> Ik veroorloof mij de schrijver van de stukjes „Vijand" en „Lacher" in De Havenloods van 15-7-71 erop attent te maken, dat het merendeel van Neder land toch liever aan de hand loopt van Luns en van de USA (een land waar men de democratie toepast en waar de rechter de staat in het ongelijk kan stellen) dan aan de harde lijn te zitten van onze communistische medemen- Sommige landgenoten gebruiken blijk baar onze dierbare democratische vrij heid om de vrijheid om zeep te bren gen en zij wensen een revolutie, tenein de ons te bevrijden van de vrijheid. Defensie betekent verdediging. Defen sie is nodig om de democratie te beschermen. Aanvalslegers staan er ge noeg klaar, vlak in de buurt. Is men Dubcek nu al vergeten? Dat was toen toch heus géén lacher. P. M. A. Nolet, Schiedam. Loopt u maar aan die hand door, hoor. Waar komt u dan terecht na 25 jaar van valse tegenstelling en twee miljoen doden in Vietnam: in Peking aan de tafel bij Mao. Of aan de conferentieta fel tot hereniging van Noord- en Zuid- Vietnam. Voor de „vrijheid" van de laatste hebben dan 40.000 Onwetende Amerikaanse jongens hun leven gege ven. Tussen 2 haakjes: de Dominicaan se Republiek was óók geen lacher. Red. slechts een bepaald beeld van wat in de naaste toekomst in Schiedam zal moeten gebeuren. Hierbij blijkt, dat gemiddeld 61 procent van het ten laste van de gemeente blijvende deel van de investe ringen financieel rendabel zijn en 39 procent onrendabel, welke begrippen overigens nog afwijken van de beteke nis welke daaraan wordt gegeven volgens bedrijfseconomie. Het zijn slechts enkele opmerkingen Voordat zich in korte tijd nu al een tweede legende gaat vormen in het Schiedamse krantenwereldje en daar buiten, willen we nog één keer trachten een zaak in zijn juiste propor ties te zetten. Aanleiding is een artikel in Het Vrije Volk van vorige week zaterdag, dat opeens het schuim, ontstaan rondom de toekomstige gemeentelijke voorlich tingspagina's in Het Stadsblad, opklopt tot aanzienlijke hoogte. Dat moet Het Vrije Volk natuurlijk zelf weten, maar het moet De Havenloods daar wel buiten laten. Om te beginnen: alle kranten in Schie dam hebben meer woorden en ruimte besteed aan het gemeentelijk voorne men dan wij in De Havenloods. We hebben op 1 juli een zakelijk commen taartje van nog geen halve kolom gegeven op de merites van de besluit vorming in de gemeenteraad, die leidde tot gemeentelijke publiciteit in Het Stadsblad. Dat gebeurde o.i. op niet al te best gefundeerde gronden. Mogen we dat even zeggen, alstublieft? We moesten dat ook wel, omdat Het Stadsblad daarna (en daarvoor) uiter aard zou uitbarsten in hele pagina's zelfbevrediging. Ook dat moet een krant zelf weten, als ze ons - alweer - er maar buiten laten. Dat deden ze natuurlijk niet. Er werden allerlei fabeltjes ten beste gegeven ten koste van ons. Daartegen hebben we (in ons blad van 8 juli) ons zegge en schrijve éénmaal verweerd met een stukje van een duim lang. Dat vormde dan weer aanleiding voor de Schiedamse Courant (van dezelfde club als Het Stadsblad, n.l. ook van Sijthoff) om kwasi-objectief daar met een heel relaas tegenin te gaan. Wil Het Vrije Volk zo goed zijn en ons geen „heftige polemieken" in de schoenen schuivenWil Het Vrije Volk verder niet zo arrogant doen door te schrijven: „De kranten zullen de pagina's (in het Stadsblad -red.) ongetwijfeld keuren op hun nieuws waarde en er een kritische recensie aan wijden. De concurrerende advertentie bladen zullen ze zonder twijfel onbe roerd laten? De Havenloods heeft zolang zij in Schiedam verschijnt, het stedelijk gebeuren trouw en belangstellend gevolgd ten behoeve van haar lezers. Dat zullen wij ook in de toekomst doen op een manier die ons goed dunkt. Daarvoor hebben wij noch Het Stadsblad, noch de dagbladen nodig. Goedendag. A.H. die aantonen, hoe moeilijk het op het ogenblik is om te komen tot de uitvoe ring van allerlei werken, ook al zijn die nog zo noodzakelijk. En in Schiedam valt nog heel wat te L. 't Hart. Dat er in Schiedam nog heel wat valt te doen, blijkt ook uit deze foto van de omgeving van de Brandersbuurt, waar de realisatie van b.v. de nieuwe brandweerkazerne voorlopig nog op zich laat wachten! opruiming Twee prachtige overgordijnstof- fen in één grandioze aanbie dingdaar kunt U van profi teren, als U er tenminste vlug genoeg bij bent. Een grote partij gordijn velours in 3 uitlopende kleuren en ve lourette in 8 moderne kleuren, beide 120 cm breed, gaat nu bij ons de deur uit voor de meter prijs van nop géén acht aulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze grote partij gordijn velours en velourettein diverse mooie kleu ren, 120 cm breed, door elkaar per Géén tel. of schrift best. jaarlijkse wielerronde in Kethel verreden. Start en finish zijn aan de Laan van Bol Es en het parcours loopt via Valeriusstraat, Sweelincksingel en Willem Pijperstr; ook een course voor nieuwelingen. opruiming SPAANSEPOLDER raamwisser werkhoogte -jr ong. 3 meter Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze raamwisser met 18 cm brede spons, werkhoogte ong. 3 meter. Dankzij zo'n raamwisser kunt U in de wolken zijn en toch met beide benen op de grond blij vendie halsbrekende (vaak zo gevaarlijke) toeren behoren dan tot het verleden. Praktische raamwisser met een werkhoogte van ong. 3 meter en een 18 cm brede spons om alle ramen te kunnen zemen, nu als opruimingskoopje voor nog géén zes gulden. Heeft U geen caravan of zomer huisjedan toch zeker wel een tuintje of balkon, waar U veel plezier zult hebben van deze komfortabele stoelen. IZIL D. iVit,'jSI Reserve spons f 2,25 Vouwfauteuil de luxe met houten armleggers, geheel in klapbaar en verkrijgbaar in een fleurig bloemdessin De loper is verend opgehangen en met schuim gestoffeerd. U koopt 'm nu voor nog géén elf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de camping-afde ling, 2e etage, deze vouwfau- teuils de luxe met houten arm leggers, met schuim gestoffeer de loper, die verend opge hangen is. In bloem dessin, nu Vouwfauteuil de luxe met hoge rugleuning, nu van f 22,50 voor f 17,80. Géén tel. of schrift best op schuim gestoffeerd Al geruime tijd geleden was het be kend dat de jeugdige Hans Lingen namens het Leo van der Karfonds uitgezonden zou worden naar een trai ningskamp voor tafeltennissers. De jeugdige TSF-er zou daar samen met Henk van der Zee van JCV, heen gaan. Bondscoach Tigerman zou echter graag de clubgenoot van Hans Lingen, Hans van den Broek ook opgenomen willen zien in dat trainingskamp. Van den Broek is een pupil van Tigerman, waar hij veel verwachtingen van heeft voor de toekomst. De bondscoach heeft dan ook contact opgenomen met de voor zitter van TSF de heer De Raay en gezamenlijk slaagde men er in de zaak financieel rond te maken. Hans van den Broek had het er graag voor over zelf ook een deel van de kosten te dragen. Het trainingskamp zal in de laatste week van juli in Ljubljana plaatsvin den. Er zijn vooraanstaande topspelers aangetrokken om de Europese top- jeugd te trainen. Het is niet alleen voor de beide spelers een eer goed genoeg bevonden te worden om daar te gaan trainen, maar ook voor TSF. Hans Lingen en Hans van den Broek vormen samen met Henny Stolk het eerste team van TSF en het kan niet anders, of met deze spelers zal het moeten lukken tot de hoogste klasse door te dringen. ■LircD/.larr.ï.'izij;;oi cl.1ï: isanl'-rj dal .ooi c j.no.n;;.vatarti :.iza V'.,/a ,v> ó'.Ij.f f J.y'; r- jrtfic ;i te,c JrafciriandJ.;-as bu y&z i'fC.zuX h;„valaria yie da- ha. fazla def iaik korrulara \zma.c etü-ak IlV rd- yorir.:. ïe.ruz ay11 ao/ninülan agu tor-, ■-jfx ao.ru na. Jsadar oio.a lari/ilf.r ara .x. 'to. zr.i- Lii fcullU' ak o.muei.7"! a. artLii^da b -<sx> i;/a.ca- ïrn. Lu j.zin dev. oa.i aür' vr.ee konuo. aa.atlc ri hotte rpar.. cemiy tind(;:a icaa.i a.r...o/la ;:larin K. ULUDAG vc./a G. ÏR'l ta.rafi.-vivr idav. 'dl Lu '.yanda D.j aan u/ralari, j.av i.a,dama sat rang ve spor galiry lalari yet'.c.' li v /ladavla rirniz tarafmdan yöneti] èccktirGurup galir;- alarini yone.tecek. arkadaglari 'iizyuruplar tarafmdan -am ïlan .iailr rdir.Lütü arzum aravizda Lulmi:ii.yacap.iv. hv.ftalar i.g'-raiaóo aizlere ./ardiv.ci ol -ah amaciyla ktndi t&til günlerini feda etmeye hazir alan bu ,önvllü arkadaglcnniza her kormda yardmici ol. ■a/.liyi xzdir, ca'va en bir vaiaudaguilz olaralc bunu s:'. z anlayieli ardealcrimden beklc-ov en tabi bakkindir. Dei -okraai uraliarina gore .air toplu.? un kendi kendj.£i?*.-i Idare etru>»±rar,Ti bar/.-a 'oir idare cekli düaünüle'iezlizdc lirlc jyci'cri toplu- ïué'u oarak ve dev.ohratik düzeni önyorerek toplur.i '.onfaatleriyle ilgili galiuvalarivizi bir düzcne koynak anacindaylzLunuv igirrdir— hi sosyal veraurun yamcira bir denetleyici ko tisyonun rogllntsine pvliy aktayiz. Eonicyona rrr.gilecelc orkadaala i. xz gönüllü ki 'ilcrdir, bunlar norval mes ai .oaatlcri haricj ndé toplu- vunuoa faydali' ol-nak arnaciyla faaliy tierde luluvacaliardir.hoviayon segimi önürr.üzaeki 24 teiüïiiuz cunartcTvi gttnti saat 17 oularmar.Liiv- nenovngel 39 daki cemiyeti.nizdc yapilacaktii?. ja segimi -..re VLAAPtDli.GLN de ve civannda bulu xio.n bütün vatandaylariniz 'oilhasca Oe'vetlidir ler* V. giNAR Tel: 35 19 93 Het Dames-elftal van de Rotterdamse voetbalvereniging Bloemhof zal van 6 tot en met 15 augustus te gast zijn bij de Leieesterse Emgals Ladies Football Club. Dank zij het juist op tijd vinden van een sponsor kon de vereniging de uitnodiging aannemen. De Bloemhofse dames zullen in Engeland enkele vriendschappelijke wedstrijden spelen tegen het team van Emgals. De uitnodiging voor deze Engeland- trip kwam, door allerlei omstandig heden, erg laat bij het bestuur van R.V.V. Bloemhof binnen en dat bracht uiteraard wel enkele problemen met zich mee. De voorbereidingstijd was erg kort en de vereniging bleek op zo korte termijn niet in staat, om de benodigde financiën voor de reis zelf bij elkaar te krijgen. Wilde men de uitnodiging aanvaarden dan zou men een goede sponsor moeten vinden. En die sponsor is er gekomen. Cock van Herp, eigenaar van de Rotterdamse Embassy Club, bleek bereid een gedeelte van de voetbalweek voor zijn rekening te nemen. Vandaar dat de Bloemhofse voetbaldames vrijdag de 6e augustus met een opgewekt gezicht in de auto's stappen. Stunt Het gelukkige dameselftal, dat door insiders wel eens het „Feijenoord onder de dames" wordt genoemd, zal natuurlijk voor het vertrek uitgebreid aan het publiek worden voorgesteld. Daarom speelt de vereniging aanstaan de vrijdag, 23 juli, een stuntwedstrijd op het strand van Hoek van Holland. Als tegenspeelsters werden de dames van Zwart-Wit uitgenodigd. Deze wedstrijd belooft een „gekke toestand" te worden. Weer vanwege de korte voorbereidingstijd is het nóg niet helemaal rond, maar wel staat vast, dat de match (als men het toch zo noemen wil) om half acht zal beginnen. Als scheidsrechter is uitgenodigd Dirk Nijs. De aftrap zal worden verricht door een bekende Rotterdammer (en dat wordt vermoedelijk Wim van Hane- gem), als grensrechters zijn gevraagd Tom Dorus Manders en wielrenner Piet van der Lans. Natuurlijk kan iedereen komen kijken. De strijd zal zich afspelen op het Hoekse strand, vlakbij de Nieuwe Waterweg. Na afloop van de damesvoetbalwedstrijd worden de speelsters ontvangen in Cock van Herps club voor de officiële overhan diging van het sponsor-bedrag. Het dameselftal van de RVV Bloemhof bestaat nog maar zeer kort; nog niet eens een' vol jaar. Het werd opgericht op 15 augustus 1970 en kwam voort uit een vrolijke wedstrijd voor de vrouwen van de Bloemhof-spelers, die het zó leuk vonden, dat ze er maar mee doorgingen. De oprichtster is mevrouw Houke, echtgenote van een van de bestuursleden en momen teel - trainer van het damesteam. De afdeling dames speelde in de Zuid- Holland-beker competitie tegen DRZ (gewonnen met 11-0) en Maasdam (gewonnen met 7-0) en zit in de finale, die gespeeld zal worden tegen DOZ of DOS '70. Momenteel heeft Bloemhof 36 voetballende dames, verdeeld in twee elftallen plus reserves. Beide elf tallen zullen het volgende seizoen meespelen in de KNVB-competitie, waarvoor in Zuid-Holland 24 vereni gingen inschreven. Natuurlijk is de damesvereniging gedeeltelijk afhankelijk van de RVV Bloemhof, maar men heeft vooral financieel toch een grote mate van zelfstandigheid. Warenhuis Hoogstraat op losse schroeven Het heeft er alle schijn van, dat de plannen om in het pand van een vroegere distilleerderij op de Hoog straat een warenhuis te stichten, geen voortgang zullen vinden. De pogingen die ongeveer een jaar lang worden aangewend om deze zaak van de grond te krijgen, schijnen weinig succesvol te zijn verlopen. De deelnemende winke liers zouden een niet onaanzienlijk bedrag moeten storten teineinde de beschikking te verkrijgen over vloerop pervlak in het in te richten warenhuis. De onzekere situatie met betrekking tot de verdere ontwikkeling van de Hoogstraat schijnt ook een rol gespeeld te hebben bij de plannen voor het warenhuis.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3