Je kunt zon bromvlieg ook gaar sleutelen 1. 6! is 59^ E9B9 79 SPORTSCHOOL IN OUDE BADHUIS LANGE HAVEN Martinit is in goede afdeling ingedeeld 98 BS "G T"u Q98 50 CC-COUREUR WILLEM STOUT: r>r> DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 JULI 1971 29-312 Eigenlijk lijkt motorrijden en dan vooral racen een ondankbare lief hebberij. Kostbaar ook, maar daar malen die motorrijders nu juist niet om. Neem nu Willem Stout: na zijn diensttijd raakte hij verknocht aan het rijden zon der snelheidslimieten en sinds die tijd steekt hij niet alleen zijn totale vrije tijd in het sleutelen, maar bovendien ook een fors deel van zijn inkomsten. Zijn 50cc machientje heeft echter niet die dankbaarheid kunnen op brengen, die van een zo intens verzorgd en opgevoed oogappel tje verwacht had kunnen worden. Die dankbaarheid van dat motor tje is ver te zoeken en wanneer we Rotterdamse Willem Stout dan op de man af vragen welke geneugten hij dan blijft scheppen in het onderhouden en berijden van zijn wispelturig ronkende „bromvlieg" dan glijdt er een misterieus begrijpende glimlach over zijn lippen. Vreemd eigenlijk, want toen we enige dagen later even zijn domein - de werkplaats van zijn bromfietsverko- pende werkgever aan de Vlaardingse Van Hogendorplaan - binnenliepen en door een Duits sprekende jongeling dezelfde vraag aan hem werd gesteld was het Nederlandse antwoord toch weer precies hetzelfde: „Kijk, na zoveel pech voel je je rot. Intens - genomen; heb ik een rotbui en dan voel ik de neiging bij me opkomen om de hele zaak eens grondig aan de kant te gooien. Maar wanneer je na avonden sleutelen de fout denkt te hebben, dan leef je weer op. Misschien tussen hoop en vrees, maar dan verandert toch die weggooi-mentaliteit weer en blijf je met hernieuwde moed proberen dat motortje gesmeerd lopende te houden". De parallel tussen Willem Stout's beroepsmatige bezigheden en zijn lief hebberij is niet zo maar een toevallig heid. Zijn technische scholing is in oorsprong in de richting van electriciën gegaan en daarom voegde hij zich vóór zijn diensttijd in het grote leger van PTT telefoontechnici. Maar zijn brom fiets is de leidraad, die hem tenslotte na zijn tijd bij Hare Majesteit's verbin dingstroepen in de motorbranche deed belanden. „Och, dat sleutelen trok me aan", vertelt hij in de Rotterdamse huis kamer van zijn ouders, wanneer we hem een avond van zijn gereedschap en motor hebben kunnen losweken, „daar moet je in opgroeien en omdat ik natuurlijk geen specifieke opleiding als bromfietsmonteur had gevolgd moest ik in eerste instantie genoegen nemen met hetgeen werd aangeboden. Het was niet veel wat ik ging verdienen. opruiming Tientallen guldens heeft U uit gegeven voor Uw pruik, be handel hem dan ook goed een echt pruikenkoffertje kost slechts een paar gulden. Ideaal opvouwbaar pruikenkof fertje waar Uw opgemaakte pruik precies in past. Dit leuke koffertje van gevoerd en ver stevigd plastic (ook fijn als reis cosmetique), is door de drukknoppen snel opvouwbaar. Nu voor nog géén twee gulden. pruiken- of kosmeticakoffertje opvouwbaar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze opvouwbare pruiken- en cos- metiquekoffertjes met koper kleurige draaisluiting, afmetin gen 19 x 19 x 12 cm, in diverse kleu- Géén tel. of schrift best. maar ik heb het gedaan. Tenslotte moet je wat voor je liefhebberij over hebben". Inmiddels had hij zich een 650cc BSA aangeschaft: een toer- motor, die snel de geest gaf en met een kapotte krukas de weg der versukke ling inging. De BSA werd opgevolgd door een 450 cc Ducati. Maar Willem Stout beleefde ook aan deze motor weinig plezier: hij werd gestolen en later in verminkte toestand terugge vonden. Het betekende het definitieve einde van de episode toermotoren. Onstuimig De ervaring van die eerste val heeft hem echter nooit meer losgelaten. Hoewel zijn onstuimigheid nog lang niet is ingedamd, weet hij dat de trainingen vooral dienen voor het ver kennen van de circuits. Om daarna pas te trachten door een snelle rondetijd een goede startplaats te bemachtigen. „Dat weet ik nu, maar wie vertelt je zoiets wanneer je daar voor het eerste van je leven aan de start verschijnt? Niemand toch", beaamt hij, „nu zal ik het wel laten om die motor bliksem snel in de bochten te gooien. Nu ga ik eerst maar eens kijken wat een circuit kan hebben. Net zo lang tot ik de cadans gevonden heb en dan kan dat gas altijd nog opengezet worden". Sleutelen Het noodlot liet hem echter niet gaan. Na zijn vrij ongelukkige kennismaking met de actieve racerij bleef het pech- duiveltje hem achtervolgen. Hij kreeg moeilijkheden met het afstellen van zijn motor en, zoals hij zelf verhaalt, het kost veel geld en tijd, vooral tijd, om alle minuscule 50cc onderdelen weer in het gareel te laten lopen. Binnen het jaar was zijn 50cc Garelli gaar gesleuteld: „Ik dacht, dat het de krukas was en daarom liet ik hem uitbalanceren. Maar er klopte totaal niets van en toen pas bleek, dat de krukaslagers het begeven hadden. Het was zonde van mijn drie avonden sleutelen". Niettemin had Willem Stout door zijn onwillige Garelli een niet te onder schatten ervaring opgedaan. Zegt hij: „De beginjaren zijn het moeilijkst. Dat apparaat gaat natuurlijk nooit hard genoeg naar je zin en dan mis je juist de ervaring en de kennis om dat ding op toeren te krijgen. Langs slinkse wegens tracht je dan bij je collega rijders wat kennis los te krijgen. Maar die jongens kijken wel uit om je bij hen in de keuken te laten kijken. Dat lukt je nooit, want zo gauw je in de buurt van hun motor komt, dan is het afgelopen met de pret en dan gaat het doek en de mond dicht". Nadat de Garelli door een defecte rijder aan de start verschijnt. Maar versnelling werd afgedankt - ik heb Een bedrijfsleider van de Rotterdamse bromfietszaak hielp Willem Stout het pad te vinden, waarop aankomende motorrijders hun aanloop nemen voor een min of meer succesvolle race carrière. „Dat was Cees Vis", zegt hij, „die man was een zeer verdienstelijk motorcrosser en aan hem heb ik mijn interesse verteld. Hij heeft mij toen enigszins ingewijd en ook verteld hoe ik het aan moest leggen. Mijn eerste motor heb ik zelf in elkaar gezet. Tja, waarom een motor? Tegen het knutse len aan auto's heb ik altijd tegenop gezien. Die vieze troep onder de motorkap en die wirwar van draden lagen me niet. Mijn broer bezit ook een motor en ik geloof, dat het knutse len zo'n beetje in de familie zit. Trouwens op een motor voel je je veel vrijer: toen ik nog op een bromfiets reed deed ik dat bepaald niet zo zachtjes". Onderdeeltje na onderdeel tje kocht Willem Stout zijn eerste 50cc racer bijeen. Een wensdroom werd werkelijkheid toen Willem Stout op 30 maart 1969 in Schijndel met zijn glinsterende snelheidsmonster op de training verscheen. „Dat is een vreemd gevoel", herinnert hij zich,je bent een nieuweling tussen al die rijders, die elkaar van haver tot gort kennen. Dan staat iedereen je een beetje zonderling op te nemen en aan te gapen. Je leest het dan in hun ogen: weer zo'n nieuweling voor wiens ca priolen we moeten oppassen. Dat is niets bijzonders hoor, want dat gevoel heb ik nu zelf wanneer een onbekende plaats in. „Op die Garelli heb ik geleerd te sturen: één van de belang rijkste zaken bij het racen. Trouwens ik ben één van de kortste remmers. Pas veertig meter voor de bocht ga ik afremmen en daar heb ik al enige tegenstanders op zien sneuvelen", zegt hij lachend, „mensen, die me zo lang mogelijk trachten te volgen en dan bij de bocht remweg te kort komen n rechtdoor stuiven". Voor Willem-Stout bleek de Kreidler een effectieve snel heidsvermeerdering te bevatten van dertig kilometer. Zijn top steeg naar 165 kilometer per uur. Het verhaal van Willem Stout is doorspekt met trieste ervaringen. Ook zijn nieuwe Kreidler haperde en nog steeds is hij avond aan avond aan de Hogendorplaan te vinden om alle oneffenheden uit zijn machine weg te sleutelen. „Soms wil je de fouten te veel in het extreme zoeken en dan blijken het juist niet die geval len te zijn, maar simpele foutjes". Willem Stout bliift echter sleutelen aan zijn motor. Aan de andere kant weet mmsm si*#»?? hij, dat de oorzaak van zoveel misfor tuin niet alleen aan zijn motor geweten1 moet worden. De wijze raad, die men hem na het behalen van de vijfde plaats in Ammerzoden gaf dreunt nog steeds door in zijn achterhoofd: „Als je ooit eens met een bekertje naar huis wil, dan moet je je eens gaan beheer- Zijn eerste trainingsrit was onstuimig: zijn volgende races zijn niet minder onstuimig. Maar zijn eerzucht is groot en zijn handigheid niet minder. Meent hij: „Ik zie dat motorrijden van mij als een soort Peyton Place. Altijd drama: ga ik hard, dan valt of die motor stil of ik kom een slippende tegenstander tegeq en ga ik langzaam, dan rij ik de goed, in Schijndel, dacht ik daar anders over en dat heb ik geweten. Als beginneling wil je dan wel even laten nog wel een fabriek gevonden, die bereid was een versnellingsbak te maken, zoals ik die wilde hebben. zien wie je bent en dat ging natuurlijk Maar dan moest ik er wel 100 tegelijk falikant mis. Ik was te onstuimig en bestellen - nam een Kreidler zijn ging tijdens de eerste training al te plat door de bocht, waardoor ik ten val Oprijzen en opnieuw beginnen is dan het parool wanneer motor en berijder niet te zeer verkreukeld zijn. Willem Stout stond op en bereikte in zijn eerste race een achtste plaats. interesse RENAULT bel0 KOSTER tel 707777 Er loopt dezer dagen geen gelukkiger mens door Schiedam dan Wim de Haan. Wim heeft namelijk van het college van B. en W. gedaan gekregen dat hij het oude badhuis aan de Lange Haven mag gaan betrekken om zijn sportschool er te vestigen. Wim de Haan zat al weken in zak en as. Hij moest uit de lokaliteit die behoort bij het kerkje in de West Frankenlandsestraat. De kerk wordt afgebroken en op die plaats komt een kleuterschool. De boksschool De Haan had een aanzegging gekregen het pand leeg op te leveren en dat deed Wim, boksinstructeur, heel veel pijn. De Haan, al grijzend, werd nog grijzer. „Waar moet ik in godsnaam met mijn jongens naar toe. Vervullen wij dan met onze boksvereniging geen taak bij het opvoeden van de jeugd. Ik durf te stellen dat bij ons op de boksschool heel wat jongens'hun agressiviteit heb ben leren afremmen en op een sportie ve manier die agressie hebben af kun nen reageren. Waarom krijgt een ieder die iets in de sport of voor de jeugd wat doet, medewerking van het ge meentebestuur en waarom ik niet? Dit Voorzitter Van der Horst: „Of je als bestuurslid nu vóór of tegen het damesvoetbal bent doet niets ter zake. De maatschappij is aan het veran deren en dat vindt ook bij het voetbal zijn weg. We zullen het moeten accep teren", aldus de heer Van der Horst, voorzitter van het pas naar de KNVB gepromoveerde Martinit. Na drie seizoenen in de afdeling Rot terdam gespeeld te hebben is Martinit weer terug in de KNVB. Dit alles niet in het minst door de deskundige lei ding van trainer Jan van Buytenen, die bij Martinit zijn vierde jaar als trainer ingaat. De heer Van der Horst dacht, dat zijn club in een goede afdeling terecht is gekomen. „Sommigen hadden liever in de z.g. Haagse afdeling willen spelen, maar ik zie dat niet zo. Ik vind deze afdeling met clubs uit Rotterdam en van de eilanden niet ongunstig. Als we in de z.g. Dordtse afdeling terecht waren gekomen had ik het somberder ingezien dan nu. We treffen verschil lende oude tegenstanders uit de RVB-tijd en ik dacht dat er voor ons in dit eerste jaar toch wel een plaatsje in de middenmoot in moet kunnen zit- Pratend over de oefenwedstrijden die Martinit zal gaan spelen, valt ook de naam Hermes DVS als oefenpartner. De heer Van der Horst over die club: „Ik benijd ze op het moment niet bij Hermes DVS. Daar zullen ze wellicht een moeilijke periode mee gaan ma- nieuwe complex voor Martinit? Voor zitter Van der Horst hoopt dat zijn vereniging in 1973 daar over de be schikking zal krijgen. Geschokt De besluiten die genomen zijn om Hermes DVS terug te wijzen naar de tweede klasse heeft het vertrouwen in de KNVB toch wel geschokt. Afgezien of het wel of niet beter is voor Hermes DVS om bij de amateurs te spelen, is de manier waarop dit nu moet gaan gebeuren toch wel zeer vreemd. Bij Martinit is uit een trimploeg ook een aantal enthousiaste dames geko men die willen gaan voetballen. „De maatschappij is aan het verande ren en daar kun je niet bij achterlopen. De dames bij ons zijn enthousiast genoeg, maar of zij ook al aan de competitie deel zullen gaan nemen, dat De heer Van der Horst. weet ik niet. Ik dacht dat het spelpeil daarvoor nog te la£(g was. Maar ja, nogmaals, ik weet niet wat de dames willen, misschien schrijven zij toch wel voor de competitie in". De voorzitter van Martinit dacht dat het damesvoetbal voorlopig nog geen echt kijkspel' zal worden, omdat de dames daar nog te veel aan techniek voor te kort komen. „Dat hoeft ook niet", vond hij, „zij zijn echter zelf aktief met sport bezig en dat is het voornaamste". Terrein Martinit heeft altijd een bijzonder slecht terrein gehad. Natuurlijk werd het elk jaar door de plantsoenendienst opnieuw ingezaaid, maar omdat het te intensief wordt bespeeld, was het als de herfstregens kwamen dikwijls onbe speelbaar. Men heeft het nu wat stevi ger aangepakt. Er is niet gezaaid, maar men heeft nu met grasplaggen gewerkt en dat zal wel beter zijn denk ik. Blijft alleen nog het feit, dat het veld te intensief bespeeld moet worden en kon daar nu maar eens wat aan gedaan worden". Martinit gaat de competitie in met acht senior elftallen, zeven junioren- elftallen en zeven pupillenteams. Het opruiming Wij hebben nu een "droom" van een tapijt in de aanbieding, waarvan de prijs helemaal in de opruimingssfeer ligt Een prachtige kwaliteit kamer breed nylon slaapkamer tapijt, liefst 370 cm breed, in een war me ivoor kleur. Nu bij ons extra voordelig per meter voor nog géén zes tientjes. kamerbr nylon tapijt 370 cm breed Neemt U de maat van Uw slaapkamer mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit kamerbrede nylon slaapkamer tapijt, in een prachtige ivoor kleur, 370 cm breed, per meter Géén tel. of schrift best. waren de woorden die een toen bitter teleurgestelde Wim de Haan ons toe vertrouwde Hij vertelde toen ook, dat hij tot de gekste dingen in staat was om de aandacht op zijn probleem te vestigen. „De sportschool De Haan heeft twee kampioenen en toch is er niemand in het gemeentebestuur die zich iets aan trekt van ons lot". Inderdaad moeten we stellen dat Wim de Haan tot dan toe weinig steun had ondervonden. Dat is echter helemaal veranderd en een bloemetje bij' de afdeling Cultuur, Jeugd en Sportzaken was een klein bewijs van een dankbare Wim de Haan. Enkele weken geleden reeds vertrouw de Wim de Haan ons toe, dat hij een ruimte had gevonden. Het oude bad huis aan de Lange Haven. Enthousiast vertelde hij toen, dat het gebouw bijzonder geschikt voor zijn vereniging zou zijn. Hij was er reeds in geweest, illegaal en had de ruinite al opgemeten. Verleden week woensdag zei de wet houder van Sportzaken, mevrouw G. D. Verwey-De Graaff, dat het colle ge niet afwijzend stond tegenover het plan en een gesprek tussen wethouder C. J.M. Bolmers en Wim de Haan, donderdagmiddag heeft de doorslag gegeven. Symbolisch De gemeente is Wim de Haan nog meer tegemoet gekomen dan hij had durven denken. De huur van het hele pand is maar symbolisch en dat zal de boksver eniging De Haan dan ook geen hoofd brekens kosten. Daarnaast zal de ge meente voor de levering van de ruiten zorgen. De leden van de vereniging zullen die er dan inzetten. Wim de Haan moet nu waar gaan maken wat hij altijd heeft verteld, namelijk dat hij over voldoende vrijwilligers kan be schikken om te bouwen. Een bijzonder gelukkige Wim de Haan vertelde dat hij hoopte in september het pand in ge bruik te kunnen nemen. Wim de Haan heeft reeds eerder ge toond een doorzetter te zijn. Wat hij in zijn hoofd heeft dat gebeurt ook, denk maar aan het duurrecord spijkerbedlig- gen en daarom geloven we ook dat de nieuwe sportschool in september open zal gaan, al moet de onderste steen boven komen. Bu] Gevonden en verloren Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 - 17.00 uur, behalve op zater dag en zondag: Zilveren armbandje waaraan plaatje van suikerziekte patiënt; rechthoekig handtasje; een damesportemonnee met inh.; portemonnee met verzekeringsbe wijs; bos sleutels 10 stuks; ring met 2 sleutels; ring met 4 sleutels en mes; etui met 5 sleutels en een penning; zwart etui met 4 sleutels; ring met 8 sleutels; 1 paar kinderschoenen met sokken; wieldop van personenauto; plastic fles inh. gedistilleerd water; verzekeringsbewijs van een bromfiets. Te bevragen bij de vinders: Gouden schakelarmbad, De Jong, Jan Oudegeeststraat 32; gouden armband, J. Verhaar, Rotterdamsedijk 178b; zil veren kettinkje, V. Deijk, Klaas Kater straat 38 (van 17-7 t/m 31-7 met vakantie); zwarte knijpportemonnee met inh., H. van Leeuwen, Alphons Ariënsstraat 90; pukkel, inh. korte broek, brood en fruit, Den Boer, Con cierge Christ. Techn. School; knijp- beursje met inh., J. Overwater, Schim- melpenninckstraat 3, tel. 705013; schooltas met inh., M. van der Geer, Lange Nieuwstraat 127; damestasje met inh., C. N. Teeken, Maasdijk 116b; bruine herenportemonnee met inh., Mevr. Meijer, Prof. Aalberselaan 59; parker ballpoint, V. Soest, Boer- haavelaan 110; 3 sleutels met hangslot, Mevr. Kolmeijer, V. Smaleveldstraat 16a; 3 sleutels met rode label, Smit, Oude Sluis 11b; een sleutel, A. P. Jeup, Strijensestraat 26; Terlenka jasje met wollen kraag, Den Boer, concier ge, Christ. Techn. School; zwembroek en handdoek, R. van Mill, Schiedamse- weg 181; geborduurde kinderblouse, Mevr. Laport, Schimmelpenninckstraat 77; geel-wit-blauwe handdoek, Wil brink, E. van Beijnumlaan 42; 3 knot ten wol (3 suisses), J. v.d. Moezel, Franselaan 268c; een paar herensanda len in doos, De Bruin, Voltastraat 1 lb; bruin kinderschoentje met rood sokje, A. Schilperoord, P.K.O.laan 151a; le deren jack, Brenkman, Bilderdijkstraat 20b; lichtblauw kinderjack, Grandarri, Van Maanenstraat 34; medaille van avondvierdaagse met cijfer 3, F. van Veen, Vriendschapsstraat 6b; witte zwembroek met blauwe handdoek, A. van der Enden, Van Oldenbarneveld- straat 125; groene parkiet met oranje ring, Naring, Edisonstraat 39a; bas taard hond, reu, kleur bruin/zwart, dhr. Mennen, Lange Nieuwstraat 31b. Te bevragen bij het Dierentehuis, Sint Annazusterstraat: Bastaard hond, teef, kleur bruin-wit-zwart. U kunt zich voor de zomer geen prettiger nachtkleding wensen dan deze charmante en heerlijk luchtige baby-doll en de prijs is een echte meeval ler. Leuke dames baby doll van be drukt katoen, langs het pasje, de armsgaten en de broekspij pen afgewerkt met kant, in de maten S-M-L. Kies uit een groot aantal kleuren en dessins, nu voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze charmante dames baby-doll van bedrukt katoen, in vele kleu ren en dessins en de maten Honkbal-test en instructie bij Schiedam Vrijdag 23 juli organiseert de SV en HV Schiedam met medewerking van Tom Williams, Jeff Westphalen en Paul Kargl, spelers van de California Stags, een baseball honkbal-clinic. 's Morgens wordt er instructie gegeven op alle onderdelen van baseball, 's Middags is ervoor drie leeftijdsgroepen een test in competitieverband. De test zal bestaan uit: werpen, slaan en honklopen. Voor ieder onderdeel worden punten verstrekt en voor de beste drie zijn prijzen beschikbaar, 's Middags tussen 1 - 5 uur komen de leeftijdsgroepen van 8-12 jaar en 13 - 15 jaar aan de beurt, 's avonds om 7 uur de jongens van 16-18 jaar. Iedereen tussen 8-19 jaar die geihteresseerd is in baseball kan meedoen. rit uit en eindig ergens in het achter land". Triest constateert hij dan, dat het hem vooral aan coaching ontbreekt. En dat niet alleen, „ook het materiaal om mijn motor volledig uit te testen ont breekt. Ik vind het natuurlijk grandi oos, dat ik na werktijd de werkplaats mag gebruiken. Maar echt professio neel kan je er natuurlijk niet werken. Nu heb ik kennis gemaakt met een Amerikaans ingenieur, die zeer geihte resseerd is in mijn gesleutel en van hem krijg ik soms heel goed bruikbare adviezen. Maar ondanks al die narig heid met mijn motor blijf ik doorgaan. Het is een deel van mijn leven gewor den en dat zet je niet zonder meer terzijde". GERARD S. VERVER. Als moeder op een zomerse dag een zonnig jurkje aantrekt, doet vader zo'n luchtig shirt aan, want de tijd van warme en knellende overhemden in het weekend en op vakantie is al lang voorbij. Prettig dragende katoen piqué shirts, in het sportieve polo-mo del, met ritssluiting en borst zakje. Kies uit diverse fijne kleuren, nu voor de echte op- ruimingsprijs van nog géén tien- 100% katoenen pique VtJb Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze katoenen piqué herenshirts in polo-model met nylon rits en borstzakje. In de kleuren beige, bleu, bruin, geel en aqua en de maten 48 Géén tel. of schrift best. SCHIEDAM. Grote kerk 10 uur: ds. J. Geluk, 17 uur: ds. J. Geluk; Bethelkerk 9 uur ds. M.C. Baart; Opstandingskerk 10.30 uur ds. M.C. Baart; Aula Huishoud school, Pinasplein 10 uur: Ambtsdra gers. KETHEL. Dorpskerk 9.30 uur: ds. Koek, Schie dam, 19 uur: ds. Vrolijk; St. Martinus- kerk 9.30 uur: ds. S. Gerbrandy T V. DEFEKT WIJ HELPEN DIREKT evt. Vooraf prijsopgaaf. Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78A SCHIEDAM TEL. 26.86.38

De Havenloods | 1971 | | pagina 4