Auteursrecht verhindert exposities Gemeente speelt verstoppertje met aangekochte kunstwerken tooprq&i] Het gaat niet best met De Hoop AKTIE EtHOUO 1 Amerikaanse apparatuur toont verontreiniging aan THEATER VAN LA MAMA TOKYO Dinsdag 27 juli 1971 20e jaargang no. 30 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DJNSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 (-) ln de loop van de afgelopen twintig jaar heeft de gemeente Rotterdam - dat rijn wij dus allemaal, die deze gemeente Rotterdam vormen - door aankopen en via de complementaire arbeidsvóorziening, oftewel contraprestatie, zo'n 5600 werken van beeldende kunstenaars verworven. Daarbij zijn niet gerekend dé aankopen van de onderscheiden musea. Dit vertelde ons de heer G. Luchtenborg, secretaris van de commissie complementaire arbeidsvoorziening beeldende kunstenaars en als zodanig werkzaam op de afdeling Kunstzaken van het stadhuis. Deze vrij exacte mededeling viel midden in een gesprek, dat wij waren begonnen met de vraag, wat er eigenlijk met die door de gemeente verworven kunst gebeurde. Ligt die al die tijd en wellicht voor altijd opgeslagen in een dépot? O nee, zo zegt Luchtenborg. En hij wordt bijgestaan door zijn kunstzaken-collega F. P. Hengeveld en dépót-beheerder C. P. de Visser, in wiens domein aan de Jonker Fransjtraat - een oud winkelmagazijn - wij dan verder vroegen: Goed, waar gaat dat dan allemaal naar toe? En... zouden wij ook niet eens zo'n gemeentelijk kunstwerk voor een poosje thuis kunnen hebben? Ulkt ons toch wel een vrij eenzijdige verdeling, wanneer wij bedenken, dat toch maar een betrekkelijk gering aan- Wat die laatst geuite wens betreft, ook daarop werd ontkennend geantwoord. Dat verbiedt de gemeentewet, zei Hengeveld. Gedeputeerde Staten zou den er zelfs aan te pas móeten komen, om gedaan te krijgen, dat u of wij een gemeentelijke kunst-aankoop voor kor te of lange tijd op kantoor of in huis mochten hebben. Waarbij wij menen te mogen aantekenen, dat zoiets, dat wil zeggen aankloppen bij de gemeentelij ke overheid en eventueel bij G.S. om onze eigen gemeenschappelijke kunst meer onder de mensen te brengen dan dat nu gebeurt, best eens een overwe ging waard zou kunnen zijn. Wie van onze raadsleden is bereid, zichzelf en ook de gemeenschap nader te informe ren? Bruikieners Want ook al vertelt ons de heer Luchtenborg, dat van de 5600 kunst werken er 5000 permanent onder de mensen zijn, de opsomming van de adressen waar een en ander te zien zou zijn, komt ons vrij vaag voor. Kort en goed: er zijn 425 zogenaamde bruikie ners, vernemen wij. Van die 425 bruik- DE HAVENLOODS UITGAVE: DE HAVENLOODS N.V.i.o. TOTALE OPLAGE: 255.000 tuis bezorgd in R HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, Pt 1980. Tel. OIO 132170. Giro 18344 BIJKANTOOR: Eendrechtsweg 25, Tel. 14.84.01. ADVERTENTIES: voor de buitenedities van de donderd gave kunnen tot dinsdag 18.30 uur w ingezonden en voor de stad Rotterda woensdag 11 uur aan het hoofdkanti Rotterdam. Voor de dinsdaguitgav indagmorgen, 1 e dost. aan ons REDACTIE: "hoofdkantoor te Rotterdam ■ijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM U soever. Cap "d'lJs» 172.500). EDITIE SCHIEDAM: Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: /laasland, Maa lage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD: (Krimpen ad. IJssel, Krimpen a.d. Lel - IJssel, Stolwijk, Bergan leners worden ons met name genoemd een tiental bejaardentehuizen (in ieder bejaardentehuis zo'n twintigtal wer ken), enige scholen, een paar zieken huizen (maar ook weer niet allemaal, de leiding van het Zuiderziekenhuis wil deze kunst niet in huis hebben, zegt de heer Luchtenborg) en tenslotte ge meentelijke diensten. Het komt er eigenlijk op neer, dat praktisch alle ambtenaren wel een of meer gemeente lijke kunstwerken op hun afdeling of in hun kamers hebben hangen. En dat Gemiddeld 19.000 voertuigen per dag door Heinenoordtunnel In de twee jaar van zijn bestaan heeft de Heineroordtunnel, schakel tussen de eilanden IJsselmonde en de Hoek- sche Waard, 13.370.000 auto's ver werkt. In het eerste jaar passeerden 6.300.000 voertuigen de tunnel en in het tweede jaar waren dat ei 7.070.000. Een toename van 770.000 auto's. Met de verwerking van ruim 13 mil joen voertuigen heeft de Heinen oordtunnel een dagproduktie van 19.000 gehaald. Bij de opening van de tunnel luidden de prognoses zo'n 22 a 23 duizend auto's per dag. Een derge lijk aantal wordt op normale werkda gen ook inderdaad gehaald. 'Het verwachte aantal op topdagen (27.000) is ruimschoots overschreden. Dit jaar werd bijvoorbeeld op tweede Paasdag een aantal bereikt van 38.300. 'Hier tegenover staat een minimum aantal van slechts 8900 auto's, een aantal dat op tweede kerstdag van het vorig jaar van de tunnel gebruik maak- ,000 auto's passeerden, terwijl het maandelijks gemiddelde op 585.000. ligt. In verband met het jaarlijks terugkerend verloop van scheidsrechters start de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond eind augus tus weer met e.en nieuwe cursus voor kandi- daatscheidsrechters. Gegadigden kunnen zich schriftelijk opgeven bij het bureau van de ..KNVB, afdeling Rotterdam, Witte de Withstraat 47a, Rotterdam. Gekocht is gekocht Er komt echter nog iets bij. Niet alle aangekochte kunst wordt uitgeleend, zo vertelde de heer Hengeveld. En wel, omdat sommige kunstenaars niet wil len, dat hun werk wordt geëxposeerd. Maar dit lijkt ons toch wel een merk waardige gang van zaken, ook al be roept de heer Hengeveld zich op de auteurswet. Men zou zeggen: de ge meente heeft dat werk gekocht of verworven via de contraprestatierege ling, goed, de gemeente mag dan met die aankoop doen wat ze wil. Nog een andere kwestie is, dat eigen lijk niemand te weten komt, wie via de contraprestatie (er worden door de gemeente prijzen betaald, variërend van driehonderd tot drieduizend gul den per werk! welk kunstwerk heeft gemaakt. Wanneer iemand bijstand krijgt, wordt dat toch ook niet aan de grote klok gehangen, merkt de heer Luchtenborg op. Maar is dat niet iets heel anders? Afgezien van het feit, dat het krijgen van bijstand - zö laat de overheid toch De heren Luchtenborg en De Visser bij een deel van de verzameling kunst in het gemeentelijk dépót. steeds overluid horen - geen schande is als bijvoorbeeld de vroegere steun, maar een recht, waarop iedere Neder lander aanspraak kan maken? Het komt ons voor, dat er in ieder geval wel wat meer openheid zou kunnen zijn in het beleid van de gemeentelijke kunstaankopen. Zou overigens daarmee het belang van de kunstenaar zelf niet het meest gediend zijn? Hoe meer hij door zijn werk in de belangstelling komt, hoe beter het toch is? Er wordt nu veel te veel verborgen gehouden. Is het niet in het dépót dan toch in ieder geval op ontelbare ambtenarenkamers. Of dit fraaie stuk beeldhouwwerk een gewone aankoop is of verworven werd via de contraprestatieregeling, kon of wilde men ons niet zeggen. Noch konden wij de naam gewaarworden van degene, die het maakte. In het jaarverslag 1970 van het hospi taalkerkschip De Hoop wordt met veel getallen weer een indruk gegeven van de- betekenis van de boot als visserij- hulpschip. Het aantal dagen waarop het schip in volle zee was voor het verlenen van assistentie bedroeg 235. De kosten per hulpverleningsdag kun nen ongeveer ep f 5.000,- worden afgerond. Ondanks een strenge bewa king zijn de uitgaven toch weer geste gen en wel met 75.000 gulden. De inkomsten stegen met 5.000 gulden. Samen met een ongedekt tekort van 1969 van f45.000,- bedraagt het to tale tekort over 1970 dus f 115.000,-. Na alle reservefondsen te hebben ver bruikt voor de lopende uitgaven stond de Vereniging Hospitaalkerkschip. De Hoop voor liefst f 84.000,- in de schuld bij de grootste geldschieter. AOW- en AWW-folder In de serie folders die het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering (Rhijnspoorplein 1, Amsterdam) uit geeft, is er thans een verschenen die een duidelijk overzicht geeft van twee belangrijke wetten. Behandeld worden de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwe- en Wezenwet. Tevens is een lijst opgenomen met de adressen van de Sociale Verzekerings bank en alle Raden van Arbeid, zodat men direct kan zien waar men terecht kan voor nadere inlichtingen. De folder is bij het VSV gratis aan te vragen. Slechts bij grotere aantallen wordt een bescheiden bedrag in reke ning gebracht. Met een tafeltje, een parasol en eet. bord met het opschriftMand tekenin gen aktie Behoud Koninginnekerk.' had de heer E. de Jong zich zaterdag middag geposteerd voor de kerk aan de Boezemstraat te Rotterdam. Met de handtekeningen wil hij het protest tegen de sloopplannen steun verlenen. Er waren heel wat voorbijgangers die deze aktie met hun handtekening be krachtigden. Bif de ets van de Koninginnekerk die wij vorige week plaatsten waren wij vergeten te vermelden dat deze 25 jaar geleden werd gemaakt door de etser- kalligraaf J. Lindeijer. Definitief is nog niet bekend of er een uitweg uit deze situatie bestaat. De Hoop is een grote coaster met een hospitaal, kerk en recreatieruimte aan boord. Bovendien wordt technische hulp aan in nood verkerende schepen gegeven. Er werden in totaal 143 patiënten geholpen, 112 kerkdiensten gehouden, die door 2550 bezoekers zijn bijgewoond, 41 reparaties aan boord van diverse schepen uitgevoerd en de radiotechnische dienst verrichtte 110 reparaties aan allerlei apparaturen. De recreatiezaal was op zaterdagavond en 's zondags na de kerkdiensten weer het trefpunt voor de vissers. Het gaat echter niet best met De Hoop. Zoals beschreven groeide het tekort aan financiën schrikbarend, on danks een zo economisch mogelijke gang van zaken. De bijdragen en con tributies van reders zijn altijd aan de lage kant geweest. Mochten er zich geen nieuwe perspectieven voor de vereniging openen, dan ziet de toe komst voor het schip er somber uit. Het op een na grootste chemische concern in de USA, Union Carbide, vooral bekend als ontwikkelingsmaat schappij van nieuwe chemische pro- dukten, toepassingen en processen, is sinds kort met zijn Instrument Divi sion vertegenwoordigd in de Benelux en West-Duitsland. Door de aard van zijn activiteiten en produkten heeft Union Carbide in de loop der jaren een aanzienlijke kennis en ervaring ontwikkeld ter beheersing van industriële milieu-verontreinigin gen. Dit specialisme kreeg een zodani ge omvang dat het de oprichting van een afzonderlijke bedrijfstak rechtvaar digde. De Instrument Division houdt zich bezig met de ontwikkeling en verkoop van een zeer uitgebreide lijn van automatische analyse-apparatuur voor zowel lucht- als waterkwaliteit. De detectie-apparatuur omvat onder meer een instrument ter bepaling van opgeloste zuurstof in water, alsmede van de watertemperatuur. Voorts een zg. „total carbon" analyse-apparaat dat continue en automatisch de totaal aanwezige hoeveelheid koolstofverbin dingen in vloeistoffen detecteert. Een andere toepassing van deze apparatuur heeft de tijdrovende, vijfdaagse proe ven ter bepaling van biologische en Hoofdstadoperette brengt kassucces Van vrijdag 20 augustus tot en met dinsdag 31 augustus brengt de hoofd stadoperette voor de laatste maal in dit seizoen een serie voorstellingen van de operette „In einer kleinen Konditorei" waarmee een succesvolle toernee door het land is gemaakt. „In einer kleinen Konditorei", dat zal worden vertolkt in de Rotterdame Schouwburg, had het afgelopen sei zoen een gemiddelde zaalbezetting van 95 procent. Daarmee werd het het grootste succes van het gezelschap van de afgelopen tien jaar. De tekst van de operette, die zich afspeelt in de Biedemeyer tijd rond 1900, werd geschreven door Alfred Grünwald en Julius Brammer. de mu ziek is van Leo Ascher en Johan Strauss. John Kapper, dirigent van het juist dit seizoen uitgebreide orkest, heeft voor veel pakkende arrangemen ten gezorgd. The Tokyo Kid Brothers (zie Havenloods van 22/7) zijn in aantocht. Van 5 tot en met 17 augustus treedt deze Ja panse theatercommune op in de Rotterdamse Schouwburg. Zij brengen de geweldige show „Het verhaal van de acht hon den", dat niet slechts een fenomenale theaterpro- duktie is, maar veel meer het (vervoers)middel van hun ideaal tot communi catie te komen met mensen volken en alle rassen. The Tokyo Kid Brothers of La Mama Tokyo zijn een groep jonge mensen, die zich hebben afgewend van het traditionele Japanse theater, dat een jonge generatie niets meer heeft te zeggen. Zij vormen een underground groep, die de grote verworvenheden van het klassieke theater heeft be waard, maar die hebben ondergebracht in een eigentgdse theatervorm, die van chemische zuurstof-behoeften terugge bracht tot analyses die nog slechts 5 minuten vergen. Tegenacties bij even- tueele verontreinigingen kunnen daar door vanzelfsprekend evenzoveel snel ler worden ondernomen. Ook opspo ring van contaminaties en controle op de reiniging van afgewerkt fabriekswa ter behoren tot de mogelijkheden van deze „total carbon" meter. Voorts is in de reeks apparaten een waterkwali teit-monitor opgenomen die de moge lijkheid biedt om tegelijkertijd opge loste zuurstof, zuurgraad, geleidbaar heid, temperatuur en opgeloste chloor-ionen te registreren; een soort gelijk instrument bestaat in draagbare versie voor gebruik aan boord van schepen of om bijvoorbeeld in rivier mondingen en op meren en plassen vermoede verontreinigingen na te trek ken. Een volautomatisch systeem voor de chemische analyse van eveneens water verontreinigingen wordt tenslotte uit gebracht onder de naam „DigiChem". Dit systeem biedt het voordeel dat het instrumentarium kan worden gepro grammeerd en ingepast in systemen van elektronische afstandsbediening. Op het gebied van de luchtverontreini ging levert Union Carbide o.a. automa tische analyse-apparatuur voor metin gen van koolmonoxyde, methaan en totaal aanwezige koolwaterstofverbin dingen. Alle analyse-apparatuur kan ter plaatse worden toegepast waar zich verontrei nigingsproblemen voordoen of worden vermoed. Vanzelfsprekend is toepas sing in het laboratorium eveneens mo gelijk. „DE HAVENLOODS" vraagt enkel* BEZORGERS(STERS) Aantrekkelijke bijverdiei erdam, telefoon 13.21.70. Het is hun niet in de eerste plaats begonnen theatermensen te zijn, maar veeleer vrije mensen, op zoek naar het Utopia waar mensen vrienden kunnen zijn, van elkaar kunnen houden. Het underground theater heeft het in Ja pan niet gemakkelijk. Een samenle ving, gestoeld op kapitalisme en mate rialisme heeft niet veel op met mensen die kritische vragen stellen en dat dan ook nog doen in een vorm, die in het traditionale oosten slechts was voorbe houden aan geslachten, die van vader op zoon, acteurs werden. Zij maakten, zo zeggen de Kid Brothers, van het theater een herenhuis van de Dood. Wat de Brothers doen is het theater nieuw leven in blazen. Tierend leven en „Het verhaal van de acht honden", een voornamelijk in het Engels gespro ken produktie, is er het klinkende bewijs van. Een grootse belevenis, deze voorstelling.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1