Toyota Corolla 1200 heeft veel aantrekkelijkheden Opruiming AUTO TEST 98,- Het Zuiden DE HAVENLOODS Belangrijkste kenmerken Technische gegevens Prestaties en prijzen NIEUWS VAN TOYOTA nu bij NOTEBOOM WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊm Sdix»jjfbiurea.u. 25,- hjHH DE KLERK DE HAVENLOODS, DINSDAG 27 JULI 1971. 3(K>c Auto's uit Japan zijn zo langzamerhand een normale verschijning geworden op onze wegen. Er is eigenlijk niet eens zoveel tijd voor nodig geweest om het publiek aan deze nieuwe merken gewend te laten raken; nauwelijks tien jaar na de import van de eerste Japanners halen de produkten uit dit land al een marktaandeel, dat dat van de Engelse auto's bijna evenaart. Een aantal omstandigheden zal hiertoe hebben bijgedragen, maar het is hier niet de plaats om daar dieper op in te gaan. Een nadere kennismaking met de Japanse auto's zal de inzichten in die oorzaken echter ongetwijfeld vergroten. De Toyota Corolla 1200 Special, waar over het gaat in deze test, is een auto uit één van de meest populaire prijs klassen. De lijn lijkt velen aan te spreken. Vrijwel unaniem vindt men het fastback-achtig ogende autootje een vlotte verschijning. De lengte is op 5,5 centimeter na vier meter en dus kan men geen zeeën van binnenruimte verwachten. Vooral niet, omdat de viercilinder motor gewoon in de leng terichting voorin staat en via een car dan de achterwielen in beweging zet. Deze volledig klassieke bouwwijze heeft in dit geval een auto opgeleverd, waarin het allemaal nog net gaat. Voorin is de ruimte voor personen van normaal postuur voldoende voor lange mensen net onvoldoende en achterin lukt het ook wel, als de voorstoelen tenminste niet in de achterste stand staan. De bagageruimte achterin is noch groot noch klein, hoewel de vakantiebagage van vier personen er beslist niet in zal gaan. Toch is die ruimte goed gevormd (reservewiel onder de vloer) en is de toegankelijkheid door de royale uit voering van het kofferdeksel bevredi gend. Het instappen is voor de achter passagiers niet zo gemakkelijk, en daar bij komt nog dat het systeem van naar voren klappen van de rugleuningen van de voorstoelen - namelijk door ze Stuurwiel en dashboard van de Corol la. De claxon wordtin werking gesteld door op de middenspaak te drukken. Ziet er goed uit. Schokdemping voldoet niet hele- Prima afwerking, praktische uitrus- maal. ting. Krachtige, robuuste en tamelijk Instap voor achterpassagiers nogal zuinige motor. moefliik. Probleemloze wegligging op goede wegdekken. Wat vage besturing. MOTOR: 4 cilinders in lijn, inhoud 1166 cc., boring x slag 75 x 66 mm., compr. verh. 9:1, max. verm. 73 SAE-pk bij 6000 omw/min., max. koppel (SAE) 10,3 kgm bij 3800 omw/min. Tweetraps valstroomcarbura- teur, handbediende choke. Waterkoeling. Wisselstroomdynamo 360 Watt. Accu 12 Volt, 40 Ah. ONDERSTEL EN CARROSSERIE: Zelfdragende carrosserie, 2-deurs. Vering voor onafhankelijk door middel van schroefveren rond hydrauli sche telescoopschokdempers (McPherson-systeem); achter starre as op bladveren. Schijfremmen voor, trommelremmen achter, gescheiden remcircuits voor en achter. Handrem werkt op achterwielen, tussen voorstoelen geplaatst. Stuurinrichting met kogelkringloop, aantal omwentelingen 3,5. TRANSMISSIE: Achterwielaandrijving, droge plaat-koppeling. Handge- schakelde vierversnellingsbak, geheel gesynchroniseerd. Versnellingshand- Ie op vloer. Reductie differentiëel 4,316 1. MATEN EN GEWICHTEN: Lengte 394,5 cm., breedte 150,5 cm., hoogte 137,5 cm., wielbasis 233,5 cm., spoorbreedte voor 125,5 cm., achter 124,5 cm., draaicirkel 9 meter. Gewicht volgens kentekenbewijs en fabriek 765 kg. Inhoud benzinetank 45 liter. Bandenmaat 6.00 x 12 4PR (Dunlop). UITRUSTING: Benzinestandmeter, watertemperatuurmeter, verklikker- lampjes voor oliedruk, laadstroom, groot licht, clignoteurs en aangetrok ken handrem. Clignoteurs met automatische terugslag. Ruitewissers met twee snelheden, elektrische ruitesproeier. Stoelen met ingebouwde hoofdsteun, verstelbare rugleuningen (niet tijdens het rijden). Dashboard kastje, links en rechts bergruimtes onder dashboard. Handgreep boven rechter portier. Uitzwenkbare achterzijruiten. Doorstroomventilatie, aan jager met twee snelheden voor verwarming en ventilatie, twee uitstroom openingen verse lucht op dashboard. Binnenverlichting werkend over beide portieren. Sloten op beide portieren. Eén sleutel voor alle sloten. Lichtsignaal. Achteruitnjlichten. Knipperlichtinstallatie. Asbak voor. idem achter. Armsteunen in portieren. Twee zonnekleppen. Tweepunts autogordels voorin. Corolla 1200 Specialf 7.399,- Coroll'a 1200 Coupéf 8.399,- Corolla 1200 Stationcarf 8.399,- Extra voor automatische versnelling (Toyogüde)f 800,- zijdelings iets naar binnen te schui ven - alleen maar lukt door er stevig tegenaan te drukken. Voor zwakkere personen of indien men geen kracht kan zetten is het vaak niet zo gemak kelijk die leuningen naar voren te krijgen. Een voetbediend handeltje was beslist gemakkelijker geweest. De stoelen voorin zitten prima, maar de verstelbaarheid had toch iets groter mogen zijn wat betreft de achterste stand. De rugleuningen kunnen wor den versteld, maar niet tijdens het rijden. Die rugleuningen bezitten inge bouwd hoofdsteunen, een in Amerika verplichte voorziening die een breuk in de nek tegengaat, indien een auto van achteren wordt aangereden. Verzorgd De uitmonstering van het dashboard en de rest van de wagen doen erg verzorgd aan. De hier verkochte Corolla 1200 is een Special, een model tussen de Standaard en de De Luxe, welke beide laatsten hier niet geïmpor teerd worden. De Corolla bezit daar door nuttige zaken als een verklikker- lampje voor de handrem, uitklapbare zijruiten achter en achteruitrijlampen, maar mist luxe zaken als verlichting in kastje, een verwarmde achterruit, een aansteker, een klokje, enzovoorts. De ruitewissers hebben twee snelheden en de ruitesproeier werkt met een elec- trisch pompje. Alle bedieningsorganen zijn goed bereikbaar; ook de drie handles van verwarming en ventilatie. Een aanjager met twee snelheden stuwt desgewenst ook koele lucht naar binnen, maar daarvoor zijn er ook twee afsluitbare roosters ter weerszij den van het dashboard. Er is door stroomventilatie, echter met maar één rooster voor de afvoer. Het rooster aan de linkerzijde is namelijk nep, want daaronder schuilt de vuldop van de benzinetank. Het stuur is prettig klein en ook de pook heeft een leuk formaat en ligt goed onder bereik. De afwerking van het gehele interieur, van de hele wagen trouwens, is opvallend goed verzorgd, zonder slordigheden en onlogische toe standen. Wat echter ontbreekt is een stuurslot. De Corolla-motor heeft een inhoud van 1166 cc, verdeeld over vier cilin ders. Het is een overvierkante machine die bij 6000 omw/min. z'n maximale vermogen van 73 SAE-pk levert. De grootste trekkracht levert deze vierci- linder-in-lijn bij 3800 omw/min. De Corolla, die ik testte, was erg nieuw en nog nauwelijks ingereden, dus het kan aan deze nieuwigheid liggen dat de motor een ietwat ruw of is het robuust? - idee gaf. Door middel van een handchoke en een overbemeten accu is het starten van deze motor geen probleem (in een droge zomerse periode tenminste) en al gauw bleek me dat de Corolla-machine het hele maal in zich heeft om als het sterke hart van een trouw werkpaard te fun geren. Ze is vrij soepel, maar de trek kracht bij lage toerentallen is tamelijk gering, waardoor veelvuldig schakelen veel leuker is dan weining schakelen. De trekkracht in vier is nog verrassend groot; op de snelweg slaat de Corolla dan ook geen slecht figuur. De accele ratie is voor het overige heel normaal voor deze klasse, vergelijkbaar met die van Ford Escort 1300 en Fiat 128. De topsnelheid van het erg nieuwe testex emplaar lag niet hoger dan 140 (echte) kilometers; de teller wees toen 150 km/uur aan. Maar daar komen er in een later stadium zeker nog vijf bij. Het schakelen verloopt licht en direct; de versnellingsbakverhoudingen zijn goed uitgekiend en op de koppeling valt niets aan te merken. Deze werkt ook licht en vrij direct. Thuis voelen Achter het stuur van de Corolla voel je je direct thuis doordat alles op de goede plaats zit en de stoel ook prettig aanvoelt. Het uitzicht rondom is uit- 1 -f' 'f Het karakteristieke front van de Toyo- werkt. De twee koplampen zijn van ta Corolla 1200. Er is vrij veel kunst- Frans fabrikaat en geven eigenlijk wat stof (roestvrij en goedkoop) in ver- te weinig lichtopbrengst. DE GELIGA 1600 CC 4-zits SPORTCOUPE S T 113 p.k. 12.999, 00K DE NIEUWE TOYOTA CROWN TE ZIEN EN TE BERIJDEN NOTEBOOM N.Y. Burgemeester van Slijpelaan 3 Toyota Dealer met de meeste erva- Tel. 32.36.44. Tristanweg 1-3 ««vice. Tel. 19.33.11 19.05.40 -Rotterdam. voor Behee' R dam 9n omaevln9/ 73 Japanse pk's voor een aantal Hol landse paardekrachten. Onder het ventilatieroostertjelinks bevindt zich de bezinevuldop. stekend, zonder grote dode hoek ach ter. De hoge rugleuningen werken nau welijks storend. De wagen ligt erg gemakkelijk op de weg; het karakter is ongecompüceerd en betrouwbaar. De van een starre achteras en bladve ren voorziene wagen gedraagt zich in bochten enigszins overstuurd en wil daardoor de bochten makkelijk in. Gaat het daarbij wat te snel dan is een kleine correctie met het goed in de hand liggende stuurwiel makkelijk uit te voeren. Het is een duidelijk rechtoe- rechtaan gedrag, waarbij een bestuur der zich in moeilijke omstandigheden - natte, gladde wegen - in acht zal moeten nemen, maar die in verreweg de meeste gevallen gewoon prettig is. De besturing van de testwagen voelde wat vaag aan, hoewel de directheid ervan voldoende was. Bij Toyota-im- porteur Louwman Parqui vertelde men mij dat dit een kwestie van afstellen is. Zo'n vaagheid is lastig ingeval van zijwind: het kost dan iets meer tijd om tegenstuur te geven dan nodig zou moeten zijn. De gevoelig heid voor zijwind is overigens matig. Niet overdreven groot, maar evenmin opvallend gering. Remmen doet de Corolla tot op zekere hoogte goed. Er is wel wat pedaal kracht voor nodig -er is geen be krachtiging - maar de beloning is dan ook dat de wagen in een keurig recht spoor stilhoudt. Het is echter wel zo dat de schijven voor en trommels achter het na een aantal malen hard achtereen remmen niet helemaal meer redden. De remcapaciteit blijkt dan wat te zijn afgenomen, hoewel er voor normaal remmen voldoende over is. Goede vering Een nog geen vier meter lange auto met een klassieke wielophanging kan onmogelijk boterzacht geveerd zijn. Toch valt het veercomfort dat de Corolla biedt nog mee. Op doorsnee wegen veert de zwagen zelfs uitste kend, alleen op korte hobbels en echt slechte wegdekken krijgen vooral de achterpassagiers het moeilijk. Ook heeft de achterzqde de neiging op een slecht wegdek te gaan dribbelen. Ik kon niet aan de indruk ontkomen dat de schokbrekers in deze auto niet helemaal voldoen; juist op die korte hobbels of kuiltjes geven ze een onver wacht heftige reactie. Onder de wagen zijn behoorlijk brede Japanse Dunlop-banden gemonteerd. Gewone diagonaal-banden die voor normaal ge bruik best voldoen. Het benzineverbruik tenslotte: dit is heel redelijk. Een praktijkgemiddelde van 1 op 11 lijkt zonder meer moge lijk, en dat is gezien de goede presta- Eindindruk De Toyota Corolla 1200 is een com pacte, niet al te ruime auto, die qua constructie zowel eenvoudig als dege lijk aandoet. De motor is robuust en redelijk zuinig, de prestaties zijn nor- De Duitse fabriek Hans Kolbe Co. brengt onder de merknaam „füba"een tweetal bijzondere auto-antennes in de handel (naast een aantal „gewone", natuurlijk). Het zijn beide zogenaamde electronische antennes, wat inhoudt dat er in de antennes een kleine versterker is ondergebracht met drie transistoren. Deze versterker versterkt de ontvangen radio-signalen, zowel in de FM-band als in het midden- en langegolfgebied, voordat ze in de auto radio komen. Het voordeel van dit systeem is, dat er met een zeer korte antenne volstaan kan worden. Het nieuwste model, de Beta-3, is slechts 40 centimeter lang en daarbij nog afneembaar. De stand is verstelbaar, waardoor dezelfde antenne geschikt is voor montage zowel op horizontaal als verticaal plaatwerk. Deze Beta-3 anten- Al eerder is van „füba" een electroni sche antenne verschenen die inge bouwd is in een sportieve buitenspie gel. Dit type heet de „Alpha-3". Uiter lijk is deze spiegel een weliswaar fraaie maar tóch gewone buitenspiegel, maar in het inwendige bevindt zich weer een versterker met drie transistoren. Im porteur van füna-autoantennes is Usto- na C.V., Stadhoudersplein 11 te Wasse- (f- v ne kost f77,52, inclusief BTW. maal voor deze klasse en de afwerking ligt boven de middelmaat De onmis kenbare degelijkheid van deze auto. samen met het velen aansprekende uiterlijk maakt dat er bij een grote TOYOTA COROLLA 22®© De bagageruimte van de Corolla 1200 is vrij ondiep maar goed gevormd. Het reservewiel ligt onder de vloer, -zoals zichtbaar is. groep rijbewijsbezitters belangstelling is voor deze Japanse automobiel. De gedragingen op de weg zijn heel bevre digend, al moet men bij ongunstige weers- of wegomstandigheden zich wel Een beetje jammer is het dat deze auto maar in één uitvoering te koop is en niet ook in een eenvoudiger en luxueuzer uitvoering. De wél luxueu zere coupé kost één mille meer, terwijl de prestaties daarvan gelijk zijn. Al met al mag toch wel geconcludeerd worden dat Toyota met dergelijke produkten in ons land het nodige succes zal hebben (en al heeft, trou wens). Peter Noorland. TOYOTA? GOOSENI Klap op de vuurpijlEen kans als deze komt het Tegen het einde van onze hele jaar niet meer terug. Opruimingsexplosie Of, nog waarschijnlijker: rollen er nog een paar nooit meer!!! aanbiedingen uit waar u i L 4 wèl als de kippen bij moet PTIJZCIICXplOSlC 111 IICl zijn. Zoals dit bureau. Een stevig géconstrueerd bureau met een bijzonder ingenieuze indeling. Onder het forse bovenblad vindt u nog een open vak voor boeken- en paperassen-berging en twee royale laden waar heel wat „geheime stukken" inpassen. Van alle kanten bezien: helemaal af. Naar keuze verkrijgbaar in rood of groen gebeitst. T Klapstoel erbij U kent 'm vast wel, onze succes-stoel nr. 1. Past ingeklapt in elke kast, is uitgeklapt een goeie „zit". Hij is nog steeds te koop. En nog steeds met super-voordeel. Kies 'm in kleur bij uw bureau en neem 'm zélf mee voor (thuis bezorgd komt deze stoel op 29,50) De Klerk ruimt op tot 5 augustus a.s. Winkelcentrum Beijerlandselaan en Winkelcentrum Groot IJiselmonde. R°«9rfara; WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, 1 1-1 1 Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3