Bloeiende I Brootje van Coodje in Benidorm Renault komt met een nieuwe sportieve serie Zwemmer Jan van Scheijndel wil heen en weer over IJsselmeer en Het Kanaal DE HAVENLOODS, DINSDAG 27 JULI 1971. 30-302 het is de gewoonte om Echt om voor naar Spanje te gaan. het algemeen korter zijn. Als zijn Toch met melk meer mans.. Z M aeon CHilSI-I miiMt i! w»; DLUTSCM. -.n ffUCi 1S rimiis Nederlands zakeni in warme -- 'w** mwpt*1"' it i Het Nederlands mag in sommige geval- wat te lijden. In het „wij-rijtje" past len niet helemaal „je van het" zijn, het „on parle Francais" niet helemaal, ook de andere talen hebben wel eens Belangrijke delen Den Haag tot beschermd stadsgezicht verklaard De Ministers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening hebben op grond van de monumenten wet het oude centrum van 's-Gravenha- ge rond de St. Jacobskerk, het Willemspark en omgeving te 's-Graven- hage en het gedeelte van het oude centrum van 's-Gravenhage waarin het Binnenhof is gelegen aangewezen als beschermd stadsgezicht. De Ministers hebben overwogen, dat het oude centrum van 's-Gravenhage rond de St. Jacobskerk vanwege het historische stratenpatroon en de aard van de monumentale bebouwing een beeld oplevert, dat van algemeen be lang is vanwege zijn schoonheid en het karakter van het geheel. Hetzelfde geldt voor het gedeelte,van het oude centrum van 's-Gravenhage waarin het Binnenhof is gelegen met de daarop aansluitende ruimten en monumentale bebouwing. Bescherming van het beeld van het Willemspark en omgeving is van-algemeen belang als voorbeeld van 19de-eeuwse stadsaanleg in samenhang met in en om het park gelegen monu mentale bebouwing. Renault heeft alle gegevens verstrekt over het al eerder aangekondigde spor tieve top-model van dit merk, het type „17". Het is niet alleen bij een „17" gebleven, want daarnaast is een wat eenvoudiger versie geïntroduceerd die „15" gedoopt is. De wagens zien er bijzonder attractief uit. Opvallend is dat zowel aan de voor- als aan de achterkant de klassie ke bumpers ontbreken. Achter is een soort schild van gewapend polyester gemonteerd dat enigzins elastisch is. Aan de voorzijde is de bumper geheel samengebouwd met de rand van de grille. Ze bestaat uit een metalen grill- rand met een rubber rand er op. Het onderste gedeelte ervan veert enigzins mee, waardoor lichte botsingen zonder schade overleefd kunnen worden. Een uiterst praktische oplossing, temeer daar klassieke bumpers by lichte bot singen al zoveel schade oplopen dat ze vaak vervangen moeten worden. Het achterste deel van het dak van de 17 bevat een aluminium rooster waar achter zich een neerdraaibare ruit be vindt. De bestuurder kan er doorheen kijken (geen grote dode hoek dus) en bovendien heeft dit systeem z'n nut in verband met de doorstroomventilatie Bij de „15" is dit rooster vervangen door een doorgetrokken zijruit. De „17" wordt gemaakt in zowel een gewone gesloten als in een open uit voering. Bij deze laatste is het horizon tale metalen dak vervangen door een vouwdak dat op rails naar achteren geschoven kan worden. De rails boven de zijruiten zijn zodanig versterkt dat dit type ongeveer dezelfde soliditeit en stijfheid bezit als de gesloten uitvoe ring. 's Winters wordt het vouwdak Drie motoren De nieuwe Renaults bezitten beide voorwielaandrijving. De plaatsing van de motor is zoals bij de Renault 16 achter de vooras. Ook de wielophang ing üjkt sterk op die van de 16. Er wordt gebruik gemaakt van een drietal motoren. In de „15" kan men kiezen tussen de motor van de Renault 12, die 1289 cc. inhoud heeft en 60 DIN-pk sterk is en de machine van de 16TS die een inhoud heeft van 1565 cc. en een vermogen van 90 DIN-pk. Bij de 17 kan gekozen worden tussen de eerder genoemde TS-motor en de zelfde motor met benzineinspuiting inplaats van carburateurs. Deze is dan 108 DIN-pk sterk. Samen met een vijfversnellingsbak zal dit laatste type, die 17 TS genoemd wordt, tot grote prestaties in staat zijn. De topsnelheid bedraagt bijvoorbeeld 180 km/uur. De langzamere typen bereiken topsnelhe- den van resp. 150 (1300-motor) en 170 km/uur (TS-motor). Bij deze mo toren behoren vierversnellingsbakken met pook-schakeling. De buitenmaten van de 15 en 17 zijn: lengte 426 centimeter, breedte 163 centimeter, hoogte 131. Er schijnt plaats te ziin voor vier personen. De eerste nieuwe Renaults worden in dit najaar afgeleverd. Echter alleen nog in Frankrijk, want de export begint pas in het volgende voorjaar. Over prijzen valt nog niets te zeggen, maar een ruwe schatting wijst toch in de richting van prijzen die liggen tussen f9750,- voor de eenvoudigste „15" tot ruim vijftien mille voor de duurste „17". De stroom van Nederlanders, die in de vakantiemaanden koers zetten naar zuidelijke stranden, zoekt nog altijd een bredere bedding. Het is een verschijnsel, dat ongekende perspectieven opent voor neringdoen de landgenoten. In alle toeristencentra aan de Middellandse Zee en elders in Europa hebben deze „kwartiermakers" hun posten betrok ken. Zij volgen nauwlettend het spoor van toeroperators en vinden in diens kielzog overal velden, wit om te oogsten. In het eertijds zo rustige vissersdorpje Benidorm aan de Costa Blanca, in Benidorm - nu als internationaal toeristencentrum een wriemelende mieren hoop - heb ik dat aan den lijve ondervonden. Een opmerkelijke concentratie van bakkende en bradende Nederlandets brengt hier uitkomst voor degenen, die walgend van de Spaanse eetgewoonten, terug verlangen naar hun biefstuk met doperwtjes en onvervalste uitsmijters, hetzij bolletje, hetzij doorgeprikt. Wie Benidorm als vakantiebestemming heeft gekozen kan met een gerust hart de Spaanse grens overschrijden. Men wordt om de haverklap uitgenodigd de maaltijd te gebruiken in een Hollands eethuis of zijn wensen kenbaar te maken in andere restaurants, waar aangekondigd staat, dat men alle moderne talen onder de knie heeft. „Wij praten Nederlands", wordt daar dikwijls aan toegevoegd, met de belofte dat ruimschoots appelmoes en patates frites voorde kinderen of tafel zal komen. De Nederlandse horeca-ondernemers in Spanje ontlenen hun welvaart voorna melijk aan een inheemse vloeistof: de olijfolie. Vrijwel alle spijzen worden daarin gebakken, gebraden of gesud derd. Van oudsher hebben de Neder landers daar bezwaar tegen. Onder de ongeveer een miljoen vakantiegangers die in 1971 weer naar Spanje zullen gaan, leidt het olijfolieprobleem me teen na de boeking al tot veel zorgen rekeningen van hun garages onbekom merd voortzetten en er tamelijk trots op waren nog geen woord Spaans te spreken, hoewel ze hier al jaren kwa- Jan van der Veen, wiens ervaring zich uitstrekt over een periode van zeven jaar, heeft met zijn landgenoten tragi komische ervaringen opgedaan. Omdat een Spaans echtpaar hem terzijde staat (Manollo achter de kist en Pepita, die voor de dag van morgen. Men ziet hij de Hollandse keuken perfect ge- ingewandsstoornissen en veelvuldige leerd heeft, aan het fornuis) heeft hij misselijkheid in het verschiet. De me- best tijd om daar wat van te vertellen, dedeling, dat het drinken van' rode wijn een probaat middel is om dit Wonderboom onwelzijn te voorkomen wordt ook al niet met vreugde begroet, omdat die „Benidorm. is een wonderboom", zegt wijn al bij voorbaat te zuur wordt deze landgenoot, wiens lichtreclame bevonden. „Alles in boter bereid", is het onderne- mefSeVangelie, waarmee de 54-jarige Jan van der Veen in zijn „Hollands Eethuis" vele discipelen maakt. Hij heeft er zoveel succes niee, dat schuin tegenover zijn restaurant in dezelfde straat een ander „Hollands Eethuis" de stoeltjes klaar heeft gezet. Zelfs dat blijkt echter niet toereikend om de onbedaarlijke nationale honger te stil len. Hoewel de bedrijfspanden in dit plaatsje bijna onbetaalbaar zijn, komt er ook nog een Nederlandse broodjes zaak. Drie is voor deze straat dus kennelijk niet te veel. Daar kijk je dan des te meer van op, omdat elders in Benidorm nog ongeveer een half dozijn Nederlanders hun etablissementen on der de aandacht brengt. Aan de balie van het complex appartementen, waar ik logeerde, lagen vetgedrukte kaarten, waarop de vraag werd gesteld of ik weer 's lekker op z'n Hollands wilde eten. Dat kon dan in Ali Baba, geves tigd Calle Pal 4 en gesierd met een vijftien meter hoge lichtreclame „De sappigste biefstuk van de haas. de platste schnitzel van heel Spanje, soeci- ale kindermenu's met heel veel appel moes en mayonaise", werden me in het vooruitzicht gesteld. „In de hyper moderne keuken wordt géén gebruik van olijfolie gemaakt", aldus de v or vele landgenoten geruststellende be if- te. T weeslachtigheid Aanvankelijk zullen er nogal wat men sen zijn, die in den vreemde de spijzen van het land eens op de proef willen stellen. Zij kijken wat vreemd aan tegen opschriften als „Wij spreken Nederlands. Wij hebben brootje van Coodje. En.... alles goedkoop. Holland se uitsmijter! Er spreekt in elk geval een ernstig verzwakte taalgevoeligheid uit. Wordt er niet te veel gespeculeerd op de neiging om alles wat thuis op tafel komt beter en lekkerder te vinden? Het is een soort tweeslachtigheid waar het massatoerisme overal ter wereld mee te kampen heeft. Legio auto's met NL op het bord zetten koers naar exotische gewesten, met voor de zeker heid een zakje bloemige aardappelen en ponden hagelslag voor de jeugd in de koffer. Men trekt de onbekende verte tegemoet, maar weet zich in feite niet aan moeders pappot te onthech ten. Deze houding is kenmerkend voo de steeds nieuwe lichtingen zonaanbii ders. Van een typisch Nederlandse kleinbu gerlijkheid kan echter bepaald ni gesproken worden. Het aantal zake waarin de Engelsen hun onmisba thee wordt aangeboden (echte the geen builtjes! hun ham and eggs e hun knappende toast overtreft in Bern dorm nog de aanbevelingen voor onz landgenoten. Men tracht ook in toene mende mate Scandinaviërs en Duitser- de indruk te geven, dat de hun ver trouwde kost in Benidorm ruim schoots voorhanden is. De problemen van deze voedselvoor ziening leiden tot nationale samen klonteringen. In de nachtclubachtige bar van Ali Baba (een pilsje voor 10 peseta's, is 52 cent) trof ik mensen aan, die het thuis onderbroken gesprek over de belastingdruk en de hoge onder de dromerige gelaatstrekken van een blonde schoonheid vermeldt BAR HOLLANDS EETHUIS. „Toen ik hier kwam was het nog één grote wildernis. Ik keek uit op zee, langs de kust was drama Die mensen moeten zelt hun potje koken, maar bij mij kunnen ze voor een redelijk prijsje meteen aanschui ven. Ik werk hier in het seizoen tot 's nachts een uur of vier, vijf. Als de nachtgelegenheden hun mensen gaan spuien wil er nogal vraag zijn naar wat hartigs. Daar sta ik dan voor klaar". mensen die geen raad weten met het sprietige zeegedier te in hun paella, gasten met een afschuw van lekkernijen als tortilla en vissoepen. Jan van der Veen: „Ik ben de boter- man. Daar kun je om lachen, maar gezinnen met kinderen worden hier soms wanhopig. Je kunt een kind niet dwingen om alles maar te slikken. Hier vallen ze juichend op de frites met mayonaise aan; de appelmoes vliegt de pan uit en ik heb tevreden ouders in Er is nóg een element, dat de bloei van ons horecawezen aan de Spaanse kus ten verklaart. „Er worden tegenwoor dig volpensionreizen aangeboden", zegt Jan van der Veen, „voor een zo bespottelijk lage prijs, dat er ergens op besnoeid moet worden. Dat gebeurt dan wel eens in de keuken. Als ze een beetje gaan knijpen op het eten moet je niet op lucullusmaaltijden rekenen. Je eet gewoon wat de pot schaft en als dat niet genoeg is of het staat je niet aan. moet je de straat op om je buikje vullen. In de bouwvakantie maak ik die schel- bijna geen bebouwing. Er kwamen dend op dat roteten hier hun tweede nauwelijks Nederlanders, dus ging ik diner komen gebruiken. Elke dag. Op op de Spaanse toer, met allerlei hapjes die n ik zelf de ballen verstand niet van had, zodat een Spanjaard ze moest bereiden. Toen kwam de grote klap. Benidorm, lat op geen landkaart voorkwam, groe- ,1e uit tot wat het nu is, een soort -Jew York aan de Middellandse Zee en lank zij de uitbreiding van het vlieg- eld in Alicante begonnen de jets bij dentallen binnen te komen. Dat zal nog wel erger worden, want ze probe ren hier natuurlijk ook de Jumbo's te krijgen. Hoe ze erin geslaagd zijn weet ik niet, maar ze hebben Nederland helemaal gek gemaakt van Spanje en daar krijgt Benidorm mooi zijn portie van. En ik ben meegegroeid. De Spaan se hap heb ik laten schieten en de uitsmijter is er voor in de plaats gekomen. Hoe ik aan mijn klanten kom? Het wemelt hier van de kam peerders en ze bouwen de apparte mentswolkenkrabbers steeds hoger. r komt er van dat goedkope 10 procent fooi te geven. Hoezeer men de Nederlanders voorkeur ter wille is blijkt wel uit het feit, dat speciaal voor onze landgeno ten het Chinees-Indisch restaurant BA- reisje natuurlijk weinig terecht". Uit de menuborden op straat blijkt, dat de keuken van de lage landen eigenlijk maar een geringe bijdrage levert. Er is sprake van Nasi Goreng, Steak Garnie, Wiener Schnitzel, Tong Meunière en natuurlijk de kip van het spit, de uitsmijter, de pannekoek en de aardappelen. Er kan in de eigen ver trouwde s feer inderdaad goedkoop ge geten worden. Elders zag ik op een lei een menu, bestaande uit soep, Rus sisch ei, Filet Américain, gebak en koffie aangeboden voor 145 peseta's en vrijwel overal kan men voor dezelf de prijs of nog goedkoper terecht. Een zeer verzorgde maaltijd voor vier per sonen in Ali Baba kwam me op een kleine 1000 peseta's. Wie in Nederland de niet al te dure zaken opzoekt kan echter voor vergelijkbare prijzen eten. In Spanje verkijkt men zich nogal eens op de genoemde bedragen. Ze zijn wel en en een school voor diepzeeduikers. Hij is tevreden. Hetzelfde geldt voor bijna hun alle landgenoten, die ik om commen- ar vroeg. Als zij aan onze moerasdel- denken, herinneren zij zich een wat gedoe, veel concurrentie e terd, vandaar. Geen van de Nederlan- Zolang de toeristenstroom büjft aan- ders had ooit enige last ondervonden ;n, zal men hier meer landgenoten u- dat hoeft nauwe- tanten van horecabedrijven. Eerstge- tor uiteraard precies aan de regels gen bij het serveren van frites, soep, gehaktballen, croquetten, broodjes en soortgelijke hapjes. Op het trottoir is o net plaats voor twee tafeltjes en zes Nederlander"krijgt""de kans daar stoelen. Deze kleine voedingsbron le- - - vert de eigenaar een bestaan op, dat hij met geen ander in Nederland zou willen ruilen. schepje bovenop te gooien. „Wat het belangrijkste is", aldus de samenvatting van aller verklaringen, „onze activiteiten komen ook aan de gewone Spanjaard ten goede. De men- De heer Doorten (49), die veel van de sen werken bij duizenden in de t< Wa beter wereld heeft gezien,'onder meer in tenindustrie en hebben het beter dan dienst van de Holland Amerika Lijn, °olt tevoren. Manollo en Pepita, ge- vindt, dat in Spanje heel andere priori teiten gelden. „Er wordt minder ge jacht en gejaagd, je werkt er meer om te leven dan andersom, zoals in Neder land en je geniet van een klimaat zonder weerga. Waar kan ik het beter krijgen? dwee en een beetje ondoorgrondelijk, geven dat toe. Zij komen uit een dorp om waar ze 's winters terugkeren om enig werk te doen in armzalige boomgaar den met olijf-, sinaasappel- en citroen bomen. Vroeger moesten zij daar van leven, uiterst karig. Nu zorgen de Hollanders met heimwee naar hun Ik kan daar geen antwoord op geven, biefstukken ervoor, dat ook zij dage- omdat deze landgenoot op rozen zit. vlees of vis op hun bord krijgen. Hij is eigenaar van een fraai pand in Daarbij nemen zij voor lief, dat juist de Moorse bouwstijl aan de peperdure grootgrondbezitters van Benidorms boulevard, waar de grondprijzen de stormachtige ontwikkeling nog rijker laatste jaren in waanzinnig tempo zijn zÜn geworden dan ze al waren. Vroe- gestegen. Hij zit onder een parasol van ger vrijwel waardeloze percelen langs palmbladeren, hij drinkt kalmpjes aan de kust brengen nu een fortuin op. zijn verse sinaasappelsap met wodka, Vandaar dat men in Benidorm met hij heeft Spaanse jongens in dienst, die enig ontzag spreekt over de bezittersfa- voor hem door het vuur gaan. Zijn milies, die multimiljonairs onder hun Nederlandse spijskaart en de hele en- verwanten tellen. Als er van die tafels tourage van zijn etablissement (tóch kruimels vallen, worden ze door de echt Spaans, want dat willen de men- gewone mensen, zoals Manollo en Pe- sen óók) staan borg voor een regelma- pita, dankbaar vergaard, tige cliëritèle. De heer Doorten bezit Leo J. Leeuwis. De 34-jarige lange afstandzwemmer Jan van Scheijndel, die in 1968 grote bekendheid verwierf door een spectaculaire oversteek van Stavoren naar Medemblik, zal eind augustus of begin september van dit jaar als eerste een poging doen om het IJsselmeer heen en weer te zwemmen over een afstand van 48 kilometer. Een eerdere poging in 1969 mislukte op de terugweg toen hij na 32 km moest opgeven wegens kramp in een arm. Deze IJsselmeertocht was toen echter oversteek te volbrengen. Voorts staat goede aanloop voor de twee geslaagde kahaalovertochten in dat zelfde jaar. Behalve een succesvolle overtocht van Het Kanaal van Enge land naar Frankrijk, welke ondanks staat veel tegenslag eindigde in de beste tijd king, die er sinds jaren over dat traject was gemaakt, namelijk 12 uur en 46 minu ten, was van Scheijndel in 1969 ook de befaamde leider van, en deelnemer aan een estafette-oversteek, waarbij 5 Ha genaars een wereldrecord vestigden; te weten 9 uur en 26 minuten. In 1970 liet van Scheijndel weinig van zich horen, hoewel hij ook in dat jaar in Canada een aantal successen behaal de bij lange afstandwedstrijden: hij werd tweede tijdens de 24 uur race in La Tuque en derde op een 25 mijls wedstrijd in Roberval. Minder bekend in Nederland is ook dat hij in drie achtereenvolgende jaren 1967, 1968 en 1969 de belangrijkste lange afstand wedstrijd in Engeland in het Lake of Windermere met elke keer weer een nieuw record op zijn naam bracht. Prof Jan van Scheijndel heeft sinds vorig jaar de amateurstatus verlaten en zwemt nu als prof. De Haagse zwem mer, die dagelijks traint in het Rijs- wijkse zwembad „De Put", heeft een passende sponsor gevonden in een con- sumptiemelkbedrijf, dat in Rijswijk (Z-H) is gevestigd. er in de periode tussen 3 en 14 september nog een kanaalovertocht op het programma. De meest ervaren loods voor kanaalzwemmers in Dover die periode tot zijn beschik- Deze keer wil hij de oversteek maken van Frankrijk naar Engeland. Alge meen wordt aangenomen dat de over tocht in deze richting minder zwaar is, omdat de tijden in deze richting over Het programma van dit jaar is duidelijk op een climax gericht. In de maanden juli en augustus wil de zwemmer Van Scheijndel in een aantal grote en zware wedstrijden in Amerika en Canada een conditie opbouwen, die hem eind augustus in staat zal stellen om de reeds eerder genoemde IJsselmeer- conditie en de zo sterk wisselvallige weersomstandigheden in het Kanaalge- bied willen meewerken hoopt Jan van Schejjndel ook de retourtocht naar Frankrijk gelijk te kunnen maken. Als hem dat zou lukken zal het voor de eerste maal zijn dat een retourtocht over Het Kanaal met start- en eindpunt in Frankrijk plaats vindt. In 1961 maakte de Argentijn Abertondo voor het eerst een retourtocht vanuit Enge land in 43 uur. In 1965 deed de Amerikaan Erikson, onder zeer gunsti ge weersomstandigheden, dezelfde tocht in 30 uur.

De Havenloods | 1971 | | pagina 4