[fo DE HAVENLOODS fidele ouders zien belang van hun kind niet meer SS- STER-sterretjes worden gehuurd Goedkeuring ministerie voor dienstencentrum RUNSIGEBITTENI SLAAPBANKEN modestoffen donderdag, 29 juli 1971 20e jaargang no. 30 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 - „Jij kunt vast geen vla-flip maken", begint een vrouwenstem. - „Welles", roept de kleuter, eerst limonade, dan vla, en dan yoghurtVla-flip! Lékker! Inderdaad, STER-reclame, waar tegenwoordig steeds vaker kinderen in optreden. Meestal alleen gefilmd, als achtergrond of suggestie; maar ook wel als kleine acteurs die een eigen rolletje moeten zeggen. Om de verkoop van bepaalde produkten te bevorderen: chocoladehagel slag, bananen, priklimonade of margarine. Kinderen die daarvoor - net als volwassen acteurs of modellen - gehuurd worden. Het huren van kinderen voor reclame doeleinden is overigens geen uitvinding van de Stichting Ether Reclame, zoals de STER voluit heet. In de mode is het al jaren gebruikelijk, dat kinderkleding gepresenteerd wordt door kinderen. Niet alleen op modeshows, maar ook voor het maken van foto's voor fol ders, prospektussen en advertenties. Aanvankelijk gebeurde dat door kinde ren van het eigen personeel of van kennissen, die voor een taartje of een glas limonade zich graag lieten fotogra- Maar naarmate de reclame toenam en steeds meer kinderen vaker en langdu riger als model moesten fungeren, be gon deze medewerking van leerplich tige jeugd een commerciële inslag te krijgen. Er werd geld voor betaald. Het huren van kinderen voor commerciële doeleinden en tegen betaling had zijn intrede gedaan. niettemin noodzakelijk, dan moet het hoofd van de school hiermee akkoord gaan. Per jaar mag een kind in niet meer dan twee reklamespots verschijnen. De opnametijd mag in principe niet meer dan vier uren per dag in beslag nemen. De situatie vóór, tijdens en na de opnamen moet pedagogisch verant woord zijn. De Arbeidsinspektie advi seert daarom de betreffende moeders bij opnamen aanwezig te zijn. Gevaarlijke bezigheden zijn niet toe gestaan, de veiligheid van het kind moet gewaarborgd zijn. Heintje Richtlijnen Mag dat zomaar in Nederland, kinderarbeid toch verboden is? Dit zijn de richtlijnen, waaraan de AR BEIDSINSPEKTIE (en dus ook de werkgevers en -nemers) gebonden zijn: Als regel is het jeugdigen beneden de vijftien jaar niet toegestaan arbeid te verrichten. Voor 14-jarigen is er een mogelijk heid tot ontheffing. Voor meisjes moet per kind een vergunning worden aange vraagd. Voor jongens ligt dat iets gemakkelijker: hun werkgever moet alleen aan bepaalde eisen voldoen. Het distriktshoofd van de Arbeidsin spektie mag voor kinderen beneden de 14 jaar alleen vergunningen afgeven, indien ze arbeid verrichten in dienst van kunst, onderwijs of wetenschap. De opnamen moeten plaatsvinden op de vrije middagen. Is schoolverzuim DWARSGEBAKKEN lekkere verse puntjes, bollen en krentenbollen. daar hap ie van harte in! Dat de Arbeidsinspektie hier - ter bescherming van het kind streng de hand aan houdt, hebben affaires als die met zangsterretjes als HEINTJE en WILMA aangetoond. Gevallen, waarin de Arbeidsinspektie voor een moeilijke keus stond, omdat men enerzijds best begreep, dat deze kinderen de kans van hun leven konden mislopen, maar an derzijds vreesde dat zij een willoos slachtoffer konden worden van keihar de exploitanten, die de opvoedkundige belangen van deze nog erg jonge arties ten weieens zouden kunnen verdringen door commerciële belangen. In Neder land is de overheid in dit opzicht wat bedachtzamer dan in buurlanden als Duitsland en België. Met het gevolg, dat Heintje en Wilma hun carrière in West-Duitsland gingen maken. Waarna vervolgens de Nederlandse Arbeidsin spektie bakzeil haalde en steeds vaker vergunning verleende voor het optre den van deze leerplichtige beroepsar tiesten. Toegegeven: Heintje is een bijzonder geval. Regel blijft: kinderar beid is verboden. De Arbeidsinspektie heeft ook liever niet, dat de kinderen die in reklame- studio's als model of figurant optre den, daarvoor geld ontvangen, omdat dit tot kinderexploitatie zou kunnen leiden. Liever beloning in de vorm van speelgoed of iets dergelijks. Daar ver schillen de meningen over bij de prak- tizerende modelbureaus en fotografen. Enkele stemmen: Mevr. YVONNE (Wegbergen, gebo ren) AALDERING van Model Service Yvonne in Amsterdam, die behalve haar volwassen fotomodellen ook tien tallen kinderen heeft ingeschreven: „De huizen zijn tegenwoordig te klein voor al dat speelgoed. De moeder kan beter geld krijgen, waarvoor ze bijvoor beeld een jurkje voor het kind kan kopen. Ik kèn de moeders. De meesten van hen zetten het geld op de bank. Er is bij de moeders van mijn kinderen niet een die het geld voor zichzelf zou gebruiken". (Waarbij aangetekend dient te worden, dat bonafide bureaus als Model Service Yvonne aan de kin deren niets verdienen. Zij krijgen al leen de onkosten vergoed en beschou wen deze bemiddeling alleen als een vorm van service aan de fotografen die ook de beroepsmodellen via deze bu reaus betrekken). HAN VAN GELDER, filmstudio: „Het kind krijgt een speelgoedpop of i.d. En we vergoeden reiskosten en kleding". BERT KROON, direkteur van Toon der Film te Nederhorst den Berg: „Wanneer wij een kind nodig hebben voor een reklamespotje of i.d., zoeken wij een jongen of een meisje uit, dat ervoor geschikt is en dat het ook met plezier doet. Aan de ouders betalen we dan een vergoeding, die zij en wij redelijk vinden". In ENGELAND ontvangt een kind voor televisiewerk f 50,— tot f 250,— per dag, terwijl ook de moeders een vergoeding krijgen wanneer ze bij de opnamen aanwezig zijn. Er zfjn TV -kindertjes die zo hun spaarbankboekje met honderden guldens per maand weten te spekken. In DUITSLAND liggen de vergoedin gen hoger. (De Bondsrepubliek betaalt trouwens over het algemeen voor re- klame, foto-, film- en TV-werk de hoogste gages van heel West-Europa). Daar krijgen kindermodellen 100-200 Mark voor een dag TV-spots maken. Een. filmrol (zonder tekst) 250-1200 Mark. Met tekst: 1500 Mark en meer. Modefoto's: 50 Mark per keer. In Nederland doet men het wat rustiger aan. Dikwijls wordt (behalve eventuele vergoeding voor reiskosten en kleding) aan de moeder een bedrag of waarde- Nieuwe Stichting voor onderhoud Staelduinse bos Vanuit de werkgroep „Staelduin" is het plan geboren een Stichting „Vrien den Van Het Staelduinse-bos" op te richten met als doel de instandhou ding, verbetering en uitbreiding van het bos. In de tijd dat er strijd was rondom het bos (thans gelukkig behouden) hebben velen van hun oprechte belangstelling blijk gegeven. Dit is vooral tot uitdruk king gekomen in de akties voor de garantie-certificaten. De toen toegezeg de bedragen zijn voor de aankoop niet meer nodig. Het bos is nu in veilige handen van de Stichting „Het Zuid- Hollands Landschap". Onderhoud, inrichting en beheer vra gen thans echter de grootste aandacht. Daarom is de nieuwe Stichting opge richt. Belangstellenden die lid willen worden kunnen dat doen door naar de oprichtings-vergadering te komen op 21 augustus om 3 uur in het Staelduin se-bos (bij slecht weer op de boeren hoeve) of door een briefje te sturen naar F. Abbas, Potgieterstraat 2, Maas sluis met vermelding van naam, adres, woonplaats en het jaarlijks te betalen bedrag aan contributie. centrale oH33,33 P"1 vraag vrV|pttjend bon van zo'n f 25,— voor foto-opna men betaald; voor een TV-spot meestal iets meer: f 50,- tot f75,-. Honderd gulden is hier veel. Schadelijk Kommentaar van een psycholoog: Voor jongens of meisjes tot vijf jaar komen er geen problemen. Als ze voor de camera staan, is dat niet meer dan spel. Met schoolgaande kinderen wordt het moeilijker. Andere kinderen die hun filmgezicht" herkennen, gaan dan vanzelf hun bekwaamheid over schatten. Dat betekent, dat het jeug dige model moeilijkheden kan onder vinden bij hét sluiten van vriendschap pen. Een verstandige onderwijzer zal hierover met de ouders gaan praten om een oplossing te vinden. Trouwens: veel ouders voelen zelf wel, in hoeverre hun kind normaal op het kamera-werk reageert. Helaas zijn er ook zulke ijdele ouders, dat ze de werkelijke belangen van hun kind niet meer zien. Tegen zulke ouders moeten die kinderen in bescherming worden genomen HANNIE WILLEMS. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3. 6. 8 en enorme sortering. Fabriekstoonza- len. Industriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam. fMÊÊmmêm liÉl v -r- Project van 1,2 miljoen aan Nieuwe Damlaan Het gemeentebestuur van Schiedam heeft bericht ontvangen van het ministerie van CRM, dat er geen bezwaren meer bestaan tegen de plannen voor de bouw van het dienstencentrum voor bejaarden op het terrein aan de Nieuwe Damlaan - Honnerlage Gretelaan. De bouwkosten wprden op 1,2 miljoen geraamd. Waarschijnlijk zal het voorstel voor de bouw in de gemeenteraadsvergadering van 23 augustus aan de orde komen. ren aanschouwe van vele bezoekers is dit aapje in Plaswijck ter wereld geko men. Het jonge ding groeit voorspoe dig, klautert overal op en de aangebo- Voor de oprichting van een diensten centrum is een sectie gevormd in de Stichtingsraad voor bejaardenwerk, waarin vertegenwoordigers van ge meente, kruisverenigingen, bejaarden- instellingen en artsen zitting hebben. De opname-noodzakelijkheid is door het ministerie gesteld op slechts zes procent van de bejaarden, voor de rest moeten voorzieningen worden getrof fen door het open-bejaard enwerk. Men hoopt, dat door het stichten van een dienstencentrum het percentage voor opname in een verzorgingstehuis gun stig wordt beihvloed. Positief De reactie van de zijde van de maat schappelijke werkverenigingen was zeer positief en men verzocht de sectie dienstencentrum haar plannen nader uit te werken. Hierna werd nog getracht principe-toezeggingen te krij gen van diverse gegadigden voor de niet-subsidiabele ruimten, zoals dok terskamers, bibliotheek, bank, kapper en wasserette. Deze toezeggingen wer den door de meesten vrij vlot gedaan. Tenslotte werd middels een enquête onder de huisartsen, de maatschappe lijk werksters, de leidsters gezinsver zorging en de wijkverpleegsters geïn formeerd hoe deze tegenover de plan nen van het dienstencentrum stonden. Ook deze reacties bleken alle zeer positief. Nadat de plannen bij het ministerie waren ingediend, duurde het enige tijd voordat reacties kwamen. Uiteindelijk werd een deputatie van de sectie op het ministerie ontvangen. Bezwaren In dit gesprek bleek al spoedig, dat, met name mej. dra. Veltkamp overwe gende bezwaren had tegen de opzet van het Schiedamse plan. Het was in de eerste plaats te royaal opgezet, in de tweede plaats had zij bezwaren tegen de gangen, die het dienstencen trum met de reeds bestaande flats zouden verbinden en in de derde plaats moesten enkele ruimtes anders worden ingedeeld. Wat er ook tegenover aange voerd werd door de deputatie uit Schiedam, er was geen praten aan; het dienstencentrum zou op deze wijze niet worden goedgekeurd. Bovendien vond zjj de ingediende toelichting bij het plan dienstencentrum te beperkt, deze moest veel uitgebreider worden opgesteld. In onderling overleg met de sectie werd besloten enigszins tegemoet te komen aan de wensen van mejuffrouw Veltkamp door de gangen naar de flats dan maar te laten vervallen en overi gens enkele wijzigingen in de geplande ruimten aan te brengen zonder de vorm van het geheel aan te tasten. Bovendien zou door de secretaris, in samenwerking met de directeur van de dienst, drs. G. A. A. Smits, een nog meer uitgebreide toelichting voor het dienstencentrum worden opgesteld. Toen in september 1970 het tweede onderhoud met mejuffrouw dra. Veltkamp plaatsvond werd zij gecon fronteerd met een tekening, die enigs zins was aangepast en vorenbedoelde toelichting, waarop zij meende, dat op deze wijze het dienstencentrum voor C.R.M. acceptabel was. In een daarna volgend gesprek met mejuffrouw Korteweg, waarbij tevens aanwezig was wethouder Collé werd haar verzocht bij C.R.M. aan te drin gen op een principe-uitspraak betref fende het dienstencentrum. In de ver gadering van de sectie, die werd gehou den in november 1970, kon worden medegedeeld, dat deze toezegging tele fonisch door het Ministerie was ge daan. Tevens was een afspraak met Gemeentewerken gemaakt, de stukken betreffende de uitgifte van de grond nog te trachten in de december-verga- dering van de Raad te brengen. Met de bank Mees én Hope werd een onder handse geldlening van f 1.200.000.- overeengekomen, waarvoor de gemeen te zich garant heeft gesteld. Ten aanzien van de warme maaltijden voorziening, vanuit het dienstencen trum, werd in principe overeengeko men over te gaan op diepvriesmaaltij den, dit, mede met het oog op de inrichting van de keuken. Voorts zal voorlopig maar één leid(st)er voor het dienstencentrum mogen worden aange trokken, blijkt naderhand een tweede persoon noodzakelijk, dan zal hiervoor opnieuw een aanvraag bij het Ministe rie moeten worden ingediend. Achter af kwam het Ministerie toch nog weer met een verzoek om nadere inlichtin gen omtrent de ingediende begroting. Ook deze vragen zijn inmiddels weer volledig beantwoord. De ontspanningscommissie van de volkstuindersvereniging „Thurlede" heeft wei succes ge boekt met het tuinfeest voor jong en oud. Een forse regenbui verstoorde 's avonds het feest, maar het deed niet veel afbreuk aan het feest zelf, dat daarna in de zaal werd voortgezet. Aan het bloemencorso voor de jeugd de den veel kinderen mee, er waren ongeveer 50 nummers. Het was een fleurige stoet, die 's middags door Thurlede trok. Er waren knappe staaltjes van sierkunst te zien, waarbij uiter aard veel met bloemen was ge werkt. Het tamboerkorps met majoret- ten van de gymnastiekvereniging „Juliana" zorgde voor muziek tijdens de optocht. De jury kende een eerste prijs toe aan Ronny Tettero, tweede wer den Agnita en Diana van de Vooren, derde Edwin Koorenge vel. Voor de tuinverlichting kreeg H. Prein een eerste prijs, tweede werd M. Kars en derde M. Brou wer. Op 28 augustus zal de jaar- Jij kse tentoonstelling van bloe men worden gehouden en op 5 augustus vindt de complexkeu ring plaats. HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM MAISON VAN DOOREMAALEN 5 FILIALEN

De Havenloods | 1971 | | pagina 1