r©l Binnen twee weken op weg naar Australië' 1 |398 Eerste emigranten-echtpaar in 1939 Stichting bejaardenwerk wil SOS-dienst invoeren Gemeente zorgt voor speelplaats in Oost THE TOKYO KID BROTHERS Het verhaal van de acht honden wervelend en overrompelend. DE HAVENLOODS - DONDERDAG 29 JULI 1971. 30-309 opruiming Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze partij suède en rundlederen herenschoenen in 5 modellen, de kleuren bruin en zwart en de maten 38 t/m 45, per Géén tel. of schrift best. Secretarie tijdens lunchpauze open De afdeling Bevolking, Burgelijke Stand, Militaire Zaken en Verkiezingen van de gemeente-secretarie van Schie dam, gevestigd in het gebouw van de voormalige Rijks-hbs aan de Overschie- sestraat 2 krijgt met ingang van maan dag 16 augustus een wijziging van de openingstijden voor het publiek. Mo menteel is de afdeling open van 8.30 tot 12 uur 's morgens en van 1.30 tot 2.30 uur 's middags. Na 16 augustus komt de middagpauze te vervallen en de afdeling zal dan ononderbroken geopend blijven voor het pubhek van 8.30 uur 's morgens tot 3 uur 's middags. Deze openingstij den zijn in overeenstemming met die van de gelijksoortige afdeling in Rot terdam. Deze uitbreiding van de dienstverle ning is vooral geriefelijk voor de wer kers op kantoren en in de bedrijven: men kan voortaan de zaken afhandelen gedurende de lunchpauze. Ongewijzigd blijft de opening van de afdeling op vrijdag-avonden van 7 tot 9 uur, maar dan kan men alleen terecht voor zaken betreffende paspoorten en visakten. PIANO'S GITAREN VLEUGELS KLEININSTRUM.l BLADMUZIEK Omdat er te weinig agendapunten zijn, zal de vergadering van de Ver- keerscommissie Schiedam, die op don derdag 12 augustus zou plaatsvinden niet doorgaan. Aan de heer A. H. de Laat is wegens zijn benoeming bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, ontslag verleend als secretaris van de commissie. Om een moderne schoen te ko pen hoeft U beslist geen 30 of 40 gulden neer te tellen Een grote partij rundlederen en suède lederen herenschoenen in liefst 5 verschillende modellen w.o. 'n moljère en loafer. Kies uit de kleuren zwart en bruin en de maten 38 t/m 45 per paar nu voor nog géén veertien restantpartij modellen Johan (zeg maar Jack) Kooistra (63) uit Vlaardingen en zijn echt genote Van Galen waren het proef-emigranten echtpaar dat in 1939 de Nederlandse emigran- tenweg opende naar Australië en Tasmanië. Zij hebben het nog niet zo kwaad gedaan. Dat zegt Jack zonder overdrijving. Velen van de ruim 100.000 Nederlan ders die in later jaren het echt paar Kooistra naar het land van de nieuwe toekomst volgden, kunnen hem dat nazeggen. Ruim 30 jaar zwoegde Jack, eerst in Australië daarna op Tasmanië. Zijn gevoel voor zaken doen bracht hem - óók letterlijk - op het paard. Nu kan het echtpaar het er van nemen en zo nu en dan bü familie en vrienden in Schiedam, Vlaardingen en andere plaatsen in ons land, even uitblazen. Op zjjn vakantie-adres aan de Dr. Kuyperlaan in Schiedam bü de familie Veerkamp, vertelde Jack over zün be levenissen. Toen mevrouw Kooistra op haar trouwdag de ouderlijke woning aan de Vlaardingerdyk in Schiedam verliet om haar echtgenoot naar de Oosterstraat in Vlaardingen te volgen, heeft zij allerminst kunnen vermoeden dat zü ooit nog eens in Australië terecht zou komen. Jack: „Vlak voor de oorlog was het economisch weinig florissant in ons land, daar kreeg ik ook mee te maken. Als er niets te werken valt, raak je al snel uitgepraat". Dat het een tüd van 12 ambachten en 13 ongelukken was, kan men niemand verwüten, wanneer dat een gevolg is van arbeidstegenslagen. Die had Kooi man. Hy was chauffeur op een melkau- to, reed in en rond Vlaardingen en Schiedam, deed landbouwwerk in Maasland en omgeving, kortom hü pakte alles aan werk aan wat er maar te pakken viel. „Van f 9,25 per week steun kun je echter niet leven. Het was in die tijd dat een minister uit Australië in Neder land op bezoek kwam, in verband met besprekingen over emigratie. Publika- ties volgden en men kon zich aanmel den voor een proef-uitzending. In die tijd leek Australië nog heel ver weg; ruim een maand varen, over vliegen werd nog niet gesprokenEr was nauwelijks iets over het land bekend, men wist hoogstens te vertellen, dat er inboorlingen woonden". Emigratie Vandaar ook dat het aantal sollicitan ten tot nog geen 100 beperkt bleef. Waaronder het echtpaar Kooistra met drie kinderen. Er volgden een oproep, gesprekken en de mededeling „U hoort DE HAVENLOODS „Mij. tot uitg. van periodieken DE HAVENLOODS N.V." TOTALE OPLAGE: 255.000 Kooistra: In je hart blijf je Nederlander. er van". Dat duurde nogal een poosje, maar toen er bericht kwam was het: „Binnen twee weken weg wezen". Goed er moest landingsgeld op tafel komen. Met kunst- en vliegwerk kwam dat er. In die tijd was het nog geen geld toe voor emigreren. Het eerste Nederlandse emigranten- echtpaar kwam terecht op een „sheep- station", ver in het achterland met 40.000 schapen en 2.000 koeien. Jack werd er „handy-man", manusje van alles. Het was hem er te handig wat het betalen betreft, na drie maanden ver liet hij farmer, schapen en koeien en stak over naar Tasmanië. Daar begon hij een melkbedrijf met 40 koeien. De Nederlandse boer kreeg naam in de omgeving. Zijn naam drong zelfs door tot het ministerie. Op zeke re dag kwam de minister van landbouw buurten. Dat gaat daar anders dan in Nederland, geen auto met standaard en politie-begeleiding. Het werd een ge sprek tussen „Erie" en „Jack" met als voorstel om „Share-farmer" te wor den. Deelboer bü een eigenaar met bemiddeling van de regering. Jack kreef een bedrijf van 200 ha. met 16 koeien, later werden dat er 60. Toen brak de oorlog uit. Kooistra werd ingevolge de internationale over eenkomsten voor militaire dienst opge roepen, ook al was hij toen nog Neder lander. Hij werd fourier en chauffeur bü het leger. In verband met zün bedrijf mocht hü echter al weer snel uit dienst. Daarna werd Kooistra „con tractor", hü vervoerde gerooide bomen naar de houtzagerij en na verwerking naar de diverse bedrijven. Het gezin woonde toen in Burney. Grote s/ag „Het was dag en nacht rijden. Later ging ik ook aardappelen vervoeren, daarna handelen in auto's. Weer later kwam er een autobusbedrijf bij, voor namelijk voor het personeel van fabrie ken". Toen kwam de grote slag. Die bestond uit de aankoop van zes hecta re grond, waarvan ongeveer de helft met zand en grind. Ten behove van grote tankers wilde Burney een haven. Daar zag Kooistra wel wat in. „Als echte Hollander, zie je wel wat in waterwerken. Al zit je rog zo lang in het buitenland, js blijft toch altijd in je hart een Nederlander". In werkver schaffing kon een gebied van 1000 hectare van de zee worden ingedamd. Ontginningswerk valt bovendien bui ten de belasting. Omdat hii al meer VRII EN BLIJ ORGANISEERT ACHTSTE SCHIELANDMARS De wandelsportvereniging „Vrü en Blij" organiseert op 14 augustus voor de achtste maal de „Schielandmars". De opbrengst hiervan komt ten goede aan spastische kinderen. Het inschrijf geld bedraagt tot 7 augustus f 1.75. Daarna komt er een kwartje per pers oon bü- De afstanden waarover wordt gelopen zün 8, 12, 16, 20 en 25 kilometer. In de routes voor alle af standen is een bezoek aan de Diergaar de opgenomen. Er wordt gestart tussen half twee en half drie (25 kilometer tussen 12 uur en half een) bij de Clematisschool aan de Hoornweg, te bereiken met de bussen 32, 33 en 40 en met de bus van West-Nederland. De Stichting raad voor het be jaardenwerk te Schiedam wil komen tot de instelling van een afdeling voor „friendly visiting" en het invoeren van een S.O.S.- dienst, zoals deze in Rotterdam bestaat. Een en ander zal naar het oordeel van de stichting op wijkniveau een duidelijke aanpak dienen te krijgen, met als over koepelend orgaan de plaatselijke centrale. Getracht zal worden hiervoor een sectie in de stichting te vormen. Aan de hand van een nota van de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, wordt getracht te komen tot bundeling van krach ten op het gebied van bejaarden hulp. Blijkens het jaaroverzicht, neemt de belangstelling voor het verkrijgen van maaltijden sterk toe, in het afgelopen jaar werden ruim 14.000 warme maaltijden verschaft. De dienst bestaat nu vijf jaar. Het werk van de Stichting kon aan zienlijk worden uitgebreid. De regeling voor het verstrekken van de maaltijden is in handen van zeven dames, geassis teerd door 140 vrijwilligsters. Ook vertegenwoordigers van bejaarden zelf hebben zitting in het sectiebestuur. Dit bestuur is samengesteld uit vertegen woordigers van de diverse kruisvereni gingen, kerken, bejaardenwerk, maat schappelijk werk enz. Alle richtingen zijn in het bestuur vertegenwoordigd. De keukens van een aantal instellingen waren bereid de maaltijden te verzor- Maaltijden De prijs van de maaltijden bedroeg in de eerste drie kwartalen nog f 1.75 per maaltijd, maar werd, op aandringen van diverse tehuizen, verhoogd tot f 2.25 per maaltijd. De ziekenhuizen namen ook dit jaar nog genoegen met een prijs, die f 0.25 lager ligt. De keukens van de beide ziekenhuizen verzorgen speciaal de benodigde diëten, terwijl de keukens van de diverse bejaardentehuizen voor de normale maaltijden zorgen. Het aantal verstrekte maaltijden nam ook in 1970 weer toe, namelijk 14.102 (vorig jaar 13.501), d.i. gemiddeld ruim 90 perso nen (vorig jaar 87). Het aantal deel nemers neemt nog steeds toe en ligt nu boven de 110. In het vervoer van de maaltijden kon ook dit jaar weer gro tendeels worden voorzien door inscha keling van vrijwillige krachten. De sec tie beschikt over een team van vrijwil ligsters van ca. 140 dames, o.a. dankzij de medewerkers van het centraal vrou wencomité. Sociëteiten Met betrekking tot de bejaardensocië teiten wordt geconstateerd, dat die nogal problemen geven. Er is sprake van, dat ter zijner tijd de Blauwhuis- school zal moeten worden ontruimd in verband met plannen voor afbraak, maar verwacht wordt dat dan inmid dels het dienstencentrum zal zijn gere aliseerd. Het aantal bezoekers van de sociëteiten vertoont een stijgende lijn. Over het afgelopen jaar bedroeg dat 48.445 en gerekend wordt op een toename met plm. 4000 per jaar. Het grootst aantal bezoeken ontvangt de sociëteit St. Jozef (6952), gevolgd door Bethelkerk-zuid (6302). Raad voor Jeugd en Jongeren geïnstalleerd Met een installatie-bijeenkomst is de samengestelde Raad van Jeugd en Jon geren te Schiedam het werk begonnen en werden een aantal huishoudelijke zaken afgehandeld. Wethouder G. W. Verwey had zich bereid verklaard de eerste vergadering te openen en de leden te installeren. Leden zijn de dames A. Beukers, A. Bijl, T. Meyer en de heren J. v.d. Lugt, J. Heheman, M. J. P. Adriaanse, P. Zuydgeest, W. H. M. Bruggeman, D. J. Rensman en R. P. Wark, die de zg. „witte zetel" in de raad bezet. De heer Wark is verbonden aan de dienst van gemeentelijke jeugdzaken en heeft zich bereid verklaard het secretariaat waar te nemen. In de vergadering zijn verder de financiële plannen voorbereid en in overleg met de regionale inspectie C.R.M. jeugdzaken wordt een beroeps functionaris aangesteld. De stichting kent een algemeen- en een dagelijks bestuur, dat wat het eerstge noemde betreft uit ten hoogste 17 leden kan bestaan. Leden van het bestuur, moeten tenminste 18 jaar zijn en hebben zitting voor de duur van 16 maanden ingaande 1 september 1971. Er kunnen werkgroepen worden ge vormd. De vergaderingen van het be stuur zijn openbaar evenals die van de werkgroepen en daarop zal inspraak worden geboden. Op 5 augustus beginnen The Tokyo Kid Brothers een serie van dertien voorstellingen in de Rotterdamse Schouwburg van de musical „Het verhaal van de acht honden". Een wervelend, overrompelend theatergebeu- ren, waarmee jonge Japanners laten zien wat er in Japan buiten het klassieke theater om aan de hand is in de toneelwereld. Werkend vanuit de grote tradities van het Kabuki en Noh-theater hebben zij een toneelvorm gevonden, vitaal en authentiek, die een nieuwe generatie de kans biedt zich op eigen wijze te manifesteren.. Dat heet dan „underground theater". Bij jonge mensen slaat het aan. Bij de oudere generatie, geworteld in verkalkte tradities, komt het nauwelijks over. Niet omdat het oudere Japanners niets zou hebben te zeggen, maar omdat zij er geen kennis van (willen) nemen. The Tokyo Kid Brothers hebben het in hun land dan ook niet gemakkelijk. Zij zijn thans op Europese toernee om geld te verdienen, waarvan een stuk grond gekocht moet worden, waarop een theater kan worden gebouwd, zodat zij straks in eigen land een eigen „behuizing" zullen hebben, waar aan nieuwe produkties kan worden ge werkt. Maar er staat ze meer voor de geest. Veel meer dan theatermensen willen „the brothers" vrije mensen zijn. Een eigen theater is dan ook niet meer dan een begin van een plan, dat moet uitgroeien tot een gemeenschap, een dorp, waar een nieuwe wereld kan worden beleefd. Een wereld waar plaats is voor fantasie. Dat is het ideaal van deze theatercommune. Een ideaal dat ook het thema is van „Het verhaal van de acht honden", dat uitmondt in een speurtocht naar Utopia. Theater gebruikt als middel om een andere, betere wereld naderbij te brengen. Een tocht, die niet slechts is voorbehouden aan de leden van het theatercommune. Het publiek behoort er aan deel te nemen. Links op bijgaande foto hebben twee uiterst fragile Japanse actrices „een reus" uit het publiek „opgevist", die een deel van de reis meemaakt. Op muziek van de popgroep Exodus beweegt hij mee met het ensemble op zoek naar Utopia. En tenslotte aan het eind van de voorstelling kan iedereen meedoen in een slotdans, waar de vitaliteit afspat. Van 5 tot en met 17 augustus geven The Tokyo Kid Brothers dertien voorstellingen in de Rotterdamse Schouwburg van „Het verhaal van de acht honden". De toegangsprijzen zijn f3,-, f5,50, f8,- en f 10,50. Kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg. De gemeente Schiedam is bezig met de aanleg van een kinderspeeltuin in het oostelijk stadsdeel, gelegen achter wo ningen aan de Buys Ballotsingel. Hier mede komt de gemeente tegemoet aan het tekort aan speelgelegenheid voor de jongere jeugd in de oostelijke stads- Het probleem daar is, dat er zo weinig geschikte ruimte beschikbaar is voor een speelplaats. Het enige openbare terrein nog voorhanden zal nu ook worden aangewend: een driehoekig terrein van ongeveer 750 m2, geheel omgeven door de bebouwing langs de Buys Ballotsingel, de Edisonstraat en Nog vóór de „bouwvak-vakantie" is begonnen met het bouwrijp maken van het perceel, het storten van zand en het leggen van de drainage. Dit werk zal binnenkort weer hervat worden en er bestaat goede hoop dat in de loop van de maand september de kinderen hier kunnen gaan spelen. Het bezwaar dat het terrein zo inge klemd zit tussen de achterkanten van woningen, heeft de gemeentelijke Plantsoenendienst willen ondervangen door de aanleg van een drie meter planting en ook door het aanbrengen van kümplanten tegen de schutting. Als speelwerktuigen zullen worden op gesteld twee wippen, twee schommels, een looprad, een glijbaan en ook een met bielzen afgezette zandbak. Deze werktuigen worden vervaardigd door de gemeentelijke technische werk plaats, wat slechts bij uitzondering geschiedt en zullen volgens verwach ting eind augustus worden geleverd. Voor de jeugd in „het oosten" bete kent deze nieuwe speeltuin een ver ruiming van de speelgelegenheid. Ho pelijk zal de jeugd er ook zuinig op zijn en voorzichtig omspringen met de Werktuigen en vooral met de zo kwets bare beplantingen. Eerste paal voor bijkantoor Woensdag 28 juli werd de eerste paal geslagen voor het bijkantoor van de Spaarbank Anno 1820 aan het Louis Zimmermanplein in Groenoord. De Spaarbank Anno 1820 te Schiedam heeft de primeur van het eerste bijkan toor volgens standaard ontwerp. Dit standaard ontwerp werd gemaakt door het Architectenbureau L. Kolpa HBO te Rotterdam in opdracht van de Stichting Spaarpropaganda, een lande lijke instelling van de Bondsspaar banken. De eerste paal werd geslagen door de heer J. Kreber, voorzitter van de Spaarbank. Indien de bouw volgens plan verloopt zal de opening midden februari plaatsvinden. De bewoners van Groenoord, die het tot dusver met een enige uren week verschijnend rijdend bükantoor hebben moeten stellen, zullen dan gebruik kunnen maken van het nieuwe spaarbankbijkantoor. dan genoeg belasting had te betalen trok dat ontginningswerk Kooistra wel De grond die werk uitgegraven bleek sterk ijzerhoudend en daarvoor had Japan wel belangstelling. Tweemaal per week komen schepen ladingen halen. Jack is nu directeur van een ontginningsbedrijf. Hij vertelt het allemaal in behoorlijk Nederlands. De taal vergeten? „Be lachelijk, aanstellerij", stelt hü vast. „Goed met de kinderen is dat anders, vooral als zij er geboren zijn, er' naar school gaan en een opleiding volgen. Molens Wat Kooistra echt dwars zit is het onbenut laten van de Schiedamse mo lens als aantrekkingskracht voor vreemdelingen. „Zijn die molens niet geweldig"? vraagt Jack zich af, wan neer hü op een paaltje gezeten naar de fraaie molen op de Westvest tuurt. „Wanneer je hier iedere dag voorbij gaat, zie je dat niet meer, maar wan neer je 30 jaar weggeweest bent, dan doet het je wat! Foto's en verhalen over de molens gaan mee naar Tasma nië daar wil Jack ze aan zün vrienden en kennissen laten zien. Het is Jack Kooistra en de zünen goed gegaan, de proef-emigratie is geslaagd. Hij kan het zich veroorloven om nu ieder haar met echtgenote te komen overvliegen. „Weet je, in Nederland is het toch ook wel fijn, al heb ik het niet zo op die winters. Maar de natuur is óók mooi, enje hebt hier die molens". Leo 't Hart. „Zijn die molens niet geweldig?

De Havenloods | 1971 | | pagina 3