Politieke systemen niet garant voor leefbaarheid Sonsbeek buiten de perken ~5975 3. vitrage/gordijn Opruiming I4980 124 so jaw»! KflWJmlil'J.hlJ *3 48 h HH DE KLERK Conclusie van communicatie-instituut - - ill Openluchtbijeenkomst van Leger des Heils Prijzenexplosieinhet 9,50-8,75 6,80 29,- O» 9,75 6,75voo3,- DE HAVENLOODS - DONDERDAG 29 JULI 1971. MEDEDELING 1 In het kader van Sonsbeek buiten de perken heeft het communicatie-insti tuut informaties verschaft over de ont wikkeling in samenleving en milieu. Tijdens deze informatie-periode wer den enkele rigóureuze conclusies ge trokken. Met name: de leefbaarheid van de maatschappij kan rfiet langer gegarandeerd worden door de bestaan de politieke systemen. MEDEDELING 2: Met als thema „circa één miljoen objekten" werd in samenwerking met de Rijnmondraad een alaèngrafiek bij gehouden, die van dag tot dag het aantal klachten over stank en lawaai registreerde. Deze grafiek1 werd op 21 juni gestart. 21 Juni: 57 mèldingen, 22 juni: 15 meldingen, 23 juni: 30 mel dingen, 24 juni: 175 meldingen (smog), 25 juni 158 meldingen, 26 juni: 63 meldingen, 27 juni: J9 mel dingen, 28 juni: 32 meldingenn, 29 juni: 47 meldingen, 30 juni: 42 mel dingen, 1 juli: 79 meldingen. 2 juli: 20 meldingen, 3 juli: 40 meldingen, 4 juli: 26 meldingen, 5 juli: 29 meldingen, 6 juli: 24 meldingen, 7 juli? 44 meldin gen, 8 juli: 57 meldingen, 9 juli: 80 meldingen, 10 juli: 88 meldingen, 11 juli: 48 meldingen, 12 juli: 30 meldin gen, 13 juli: 22 meldingen 14 juli: 36 meldingen, 15 juli: 61 meldingen, 16 juli: 43 meldingen, 17 juli: 43 meldin gen, 18 juli: 11 meldingea, 19 juli: 12 tekst voor katalogus 2 worden ingele- lijk sterk en kan eenzelfde effect heb ben als mos. Alleen zal het enige tijd duren voor de planten de flats over woekerd hebben. MEDEDELING 4: Statement van Sjoerd Buisman: het zal eerf taak moeten zijn van de woning bouwverenigingen op elk balkon van de flatgebouwen een ruimte te schep pen waar een klimopplant wordt ge kweekt. De bewoners hebben de ver plichting deze plant tot wasdom te Sengen. Er zijn twee soorten klimop, e een blijft 's winters groen, de ander wordt 's winters kaal, maar verkleurt in het najaar van groen via geel naar "rood. Er zijn dus twee mogelijkheden. MEDEDELING 5: Het mosculture-plan kan niet gereali seerd worden ten gevolge van een achttal vervuilingen, waaronder zwa- veldioxyde, stikstofoxyde (NO), stik- stofdioxyde (N02) en koolmonoxyde (CO), het giftige gas dat voornamelijk door uitlaatgassen in de lucht komt. Mededeling 6: Do'or deze verontreinigingen wordt het harmonisch voortbestaan van mens, clïér en plant in ernstig gevaar ge bracht. Een en ander wordt ook duide lijk gedemonstreerd door het grote aantal, stervende en gestorven bomen, dat hét Rijnmondgebied telt. Als een remedie hebben wij het kastanjeplan door een nieuw overheidsorgaan, dat de noodzaak van dit ingrijpende gebeu ren op verantwoorde wijze aan het publiek moet verklaren. Bezoekers van het communicatie-instituut waren over het algemeen weinig te spreken over dit plan. De heer Dick Ubas (43), loods te Maassluis, meende overigens dat het een haalbare kaart zou moeten zijn als het openbaar vervoer in de groeiende behoefte zou kunnen voor zien. De heer Sierhuis, volkstuinder te Rotterdam, achtte het een positieve bijdrage en een zeer noodzakelijke daad. Een anonieme bezoeker vond de groenplannen over het algemeen zeer positief. Het konfiskatieplan be schouwde hij als onzin. „Ik heb net vorige week een nieuwe auto ge kocht", zei hij. MEDEDELING 9: Statement van milieu-journalist Jan Dijkstra over de derde revolutie: In de geschiedenis van de mensheid hebben zich twee grote revoluties voorgedaan. De eerste revolutie was de omschake ling van jager naar landbouwer. Deze revolutie voltrok zich enkele honderd duizenden jaren geleden. De bevolking groeide zodanig, dat men voor de voedselvoorziening niet alleen meer afhankelijk kon zijn van de opbreng sten van de jacht en de planten, die men in de natuur vond. Men moet dus voorraden aanleggen, die alleen verkre gen konden worden wanneer men de productie van voedsel zelf kon regelen. De tweede revolutie voltrok zich in de tweede veel kleiner is dan tussen de tweede en de eerste revolutie, omdat Door het moderne productieproces wordt ons milieu in ernstige mate vervuild. Door de kunstmeststoffen en de bestrijdingsmiddelen, die in de land bouw worden toegepast om de hogere productie te bereiken, wordt het na tuurlijke milieu evenzeer vernield. Er is een (schijn)welvaart ontstaan, die de bevolkingsgroei in de hand werkt. De derde revolutie betekent in feite een omver gooien van de huidige eco nomische structuren. Er zal niet meer geproduceerd moeten worden vanuit het oogmerk om winst te maken, maar er zal uitsluitend geproduceerd moeten worden om de mensheid in stand te houden. Dat betekent dus ook, dat we niets zullen moeten produceren wat we eigenlijk niet nodig hebben. Boven dien zal het productieproces schoon moeten zijn. Het gebruik van kunst meststoffen en bestrijdingsmiddelen moet minstens beperkt, maar het liefst helemaal afgeschaft worden. Tenslotte zal de bevolkingsgroei dras tisch moeten worden afgeremd. Deze maatregelen kunnen niet los van elkaar gezien worden, omdat ze allemaal ver band met elkaar houden. Alleen wan neer zij in het juiste perspectief wor den gezien en werkelijk drastisch wor den aangepakt, kan de wereld behoed worden voor een allés-omvattende verd. over een periode van 29 dagen kwamen dus 1431 klachten binnen bij de centrale meldkamer. MEDEDELING 3: Bovenstaande klachten hadden betrek king op stankoverlast en ook ademha lingsstoornissen. In dit verband is ken merkend de uitspraak van dr. Lam berts in de Rotterdamse gemeenteraad, dat inwoners van het Rijnmondgebied gemiddeld vijf jaar korter leven dan mensen in andere gebieden. Deze situa tie heeft ook een duidelijk effekt op de plantenwereld. Door de beeldhou wer Frans Carlier werd bij ons een mosculture-plan ingediend, waarvoor Wy realisatie-kansen zagen in onbe woonbare stenen wijken als Ommoord. Bedoeling was de flatgebouwen in nieuwe wijken geheel te bedekken met mossen. Deze zouden het vui} uit de lucht moeten zuigen (groen is luchtzui verend) en de wijk een fraéier en landelijker aanzicht geven. Aehteraf bleek echter, dat onze lucht zodanig vervuild is, dat mossen in onze streken geen levensvatbaarheid meer hebben. Wij hebben toen als alternatief geko zen het klimopplan. Klimop is name- opruiming In een klassiek interieur hoort een Smyrna kleed op tafel en de prijs kan tijdens deze speciale aanbieding nauwelijks een bezwaar zijn. Deze machinaal geknoopte Smyrna tafelkleden hebben de luxe allures van een handge knoopt kleed, maar zijn stuk ken goedkoper. Nu koopt U zo'n Smyrna ta felkleed in fraaie kleuren, we gens kleine weeffoutjes ektra voordelig voor nog géén zes tientjes. machinaal Smyrna 135 x 165 cm of doorsnede 137 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage deze machi naal geknoopte Smyrna tafel kleden in fraaie kleuren, bij zonder mooi afgewerkt met franje, maat 135 x 165 cm of 137 cm door snede nu hh Ook machinaal geknoopte Smyrna lopers in vele maten bij ons verkrijgbaar. Géén tel. of schrift best. van Sjoerd Buisman gepubliceerd. Buisman stelt yoor alle gestorven en stervende bomen in Rotterdam te ver vangen door kastanjebomen die een grotere milieubestendigheid zouden bezitten. Ironisch kommentaar van Buisman: als men aan het bestaande arsenaal bomen een groot aantal kas tanjebomen zou toevoegen, kunnen wij over 30 jaar Rotterdam Kastanje- dam noemen. Tegenover deze positieve mededeling staat overigens de mening van Charlie van Rest, dat in 1981 geen bomen meer in de randstad Holland zullen bestaan. In verband met deze situatie biedt Van Rest (Ieplaan 57, Rijswijk) reeds nu ingeblikt hout te koop aan. Dit is bedoeld als souvenir voor de mens in de toekomst die de boom alleen nog van plaatjes kent. MEDEDELING 7: Van -Rgst wilde niet lijdzaam toezien. Daarbm ontwierp hij een boomcorset, dat in htet communicatie-instituut ten- toonfêsteld werd. Dit corset (hoogte 200 centimeter) bestaat van buiten uit kanvas, van binnen uit jute. Het wordt tot een dikte van 40 centimeter opge vuld met stro. Het geheel wordt bijeen gehouden door een veter. Met dit boomcorset zouden zieke of zwakke bomen-die zich op gevaarlijke wind- hoekeiftj'evinden, misschien gered kun nen worden. Vorig jaar maakte Van Rest een boomverwarmer. In Rijswijk pakte hij een boomstam geheel in met stro. Mede daardoor kwam de plant ongeschonden de gure wintermaanden MEDEDELING 8: Het is natuurlijk een duidelijke zaak, dat aan de gevaarlijke ontwikkeling in de samenleving een halt zal moeten worden toegeroepen. Dat zal gaan ten koste van onze persoonlijke luxe. Wij publiceerden een confiskatie-plan van het particulier vervuilend vervoer. Voorstel: konfiskatie en liquidatie van alle particuliere vervuilende voertuigen vorige eeuw. De bevolking was weer zodanig gegroeid, dat ook landbouw en veeteelt niet voldoende voedsel konden opleveren. Men moest andere bronnen aanboren. Die bronnen waren mijnbouw en industrie. Tevens werden kunstmeststoffen en bestrijdingsmid delen ontdekt, waardoor ook land bouw en veeteelt grotere producties gingen opleveren. Thans staan wij aan de vooravond van de derde - beslissen de - revolutie, waarbij het direct op valt. dat de afstand tussen de derde en Bulletin 100 van de berich ten uit het randgebied is bestemd voor catalogus 2 van Sonsbeek buiten de per ken. Het is een overzicht van de aktiviteiten van het com municatie-instituut in het Lijnbaancentrum vanaf 20 juni tot en met 18 juli. Op het ogenblik wordt door het team het projekt ,,de derde revolutie" van Jan Dijkstra uitgewerkt. In dit kader werd naar een idee van Hank Elenga een video-film ge maakt over luxe. Een groot aantal personen in de stad werd de vraag gesteld „wat is luxe voor u? "Beste defi nitie was afkomstig van Rot terdams Nieuwsblad-journa list Harry Kuiper: „Luxe is een behoefte die wij ten onrechte voelen". In het Lijnbaancentrum (de lucht brug tussen Ter Meulen en De Klerk, bereikbaar via een bunkerachtige trap omhoog en via een glazen deur naast de boekhandel) duren de ak tiviteiten van het communi catie-instituut nog enige we ken voort. Loop eens langs. Jan Donia. MEDEDELING 10: Het is een groot vraagteken of de beeldende kunstenaar een positieve bij drage kan leveren tot verbetering van de samenleving. Het blijft tevens de vraag of het langer zin heeft mensen in te delen in vakken waarin zij alleen voor een geïsoleerde groep andere mensen enige betekenis hebben. In ieder geval zal ook de kunstenaar niet langer voorbijgaan aan de ontwikkeling van de wereld waarin hij leeft. Dat vergt een andere mentaliteit. In de groen- en anti-luxe projecten, die wij tot nu toe publiceerden, komt iets van die mentaliteit naar voren. Bij deze publicaties hebben wij ons niet meer laten leiden door maatstaven van oor spronkelijkheid en artistieke kwaliteit. Want het gaat in onze samenleving niet meer om een detail-kwaliteit, maar om een totale menselijke kwaliteit. In het communicatie-instituut hebben wij de ze zaak trouwens ook wel cynisch willen benaderen. Wij hebben (in het kader van Sonsbeek) de echte kunst werken niet vergeten. Voorbeeld: een keramisch werkstuk van de stukadoor W. Bakx, dat als titel heeft „vervui ling". Bodem, water en lucht staan bij Bakx in het teken van de doodskop. Drs. Wim Beeren, de grote man het einde of n achter Sonsbeek, hier op weg naar begin opruiming Uw vakantie zal al wel uitge stippeld zijnnu moet U nog voorbereidingen treffen, zoals het nakijken van de tent, de au to enhet kopen van een goede slaapzak Geheel uitritsbare slaapzakken met acryl vulling (licht in ge wicht en heerlijk warm, snij- maat 160 x 190 cm), nu bij ons in diverse leuke dessins voor nog géén vijf en twintig gulden. cryl vulling Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de camping-afde ling, 2e etage, deze fraaie slaap zakken met lichtgewicht vulling (acryl), heerlijk warme en ge heel uitritsbare slaapzakken, in diverse dessins, snijmaat 160 x 190 cm, Slaapzakken in uni-kleuren, snij maat 160 x 190 cm van f 25,50 voor f 22,80. Géén tel. of schrift best. Hans de Vries scheidt zijn huisvuil in verteerbare en onverteerbare de len. De verteerbare elementen gaan naar zijn composthoop. Zijn werk zaamheid is gericht op een verstan dig gebruik van de bodem. ken. MEDEDELING 11 Het zal een ieder langzamerhand dui delijk worden dat wij de zaak in eigen hand genomen hebben. Zelfs hebben wij dank zij'relatie-projekt 4 van Wim Gijzen (Rotterdam/Arnhem) 100 bo men aan de stad Rotterdam toege voegd. Niet in groene glorie, maar in afbeeldingen. Hij heeft in het park Sonsbeek honderd beukenbomen gefo tografeerd. Deze bomen zijn genum merd. In Rotterdam fotografeerde hij 100 (genummerde) straten. De straat foto's zijn in Arnhem op de bomen bevestigd. De boomfoto's in Rotter dam in de straten, waarbij steeds het nummer van boom en straat met el kaar overeenkomen. MEDEDELING 12: Gebeurtenissen en reacties. Naar aan leiding van de vervuilde tafel van Leen- dert Stokman (onder een perspex ta felblad bevindt zich allerlei smeerpijpe- rij, die wij gewoonlijk achterlaten op de plaatsen die wij bezoeken) moest een anonieme bezoekster zich pijlsnel naar het toilet begeven. Na enige tijd kwam zij wat groen weer te voorschijn. MEDEDELING 13: S. Cohen, sneldichter van Delfshaven, schreef op 30 juni dit gedicht: Sonsbeek wil ik nu bedanken voor de tijd aan mij besteed schitterende sonsbeekklanken staan opeens voor ons gereed waarom zouden wij niet stilstaan bij dit machtige project sonsbeek blijft voortdurend door gaan het blazoen is onbevlekt sonsbeek is voor ons een wapen maar dan in de levensstrijd sonsbeek is vóór ons geschapen en wij zijn weer voorbereid van de kleinen tot de groten dringt het als maar dieper door want uit Sonsbeek is ontsproten kunst gelijk het blank ivoor. MEDEDELING 14: Statement van Pieter Engels (bulle tin 19) stop - Sonsbeek buiten de perken - stop - Pieter Engels - stop. opruiming Om de goede naam en faam van onze vitrage-afdeling hoog te houden, weer zo'n geweldige aanbieding waarvan velen kun nen profiteren Een bijzonder luxe broderie vensterva! van terlenka met een prachtig Frans borduursel in een apart opengewerkt dessin uit de serie van f 5,90, koopt U nu bij ons per meter (55 cm hoog) kant en klaar met Zoom en hoofdje voor nog géén drie en halve gulden. Franse brode venslerval 55 cm hoog t- o o. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe Franse broderie venster- val van terlenka, kant en klaar met zoom en hoofdje, in ivoor en wit, 55 cm hoog, per meter Ook in 70 cm hoog, prijs naar verhouding. Géén tel. of schrift best. opruiming Die grote obstakels, zoals een 2 persoonsbed maken Uw ka mer zo overvolwat is een duo-kombinatie (2 slaapplaat sen op de ruimte van 1) dan een verbetering. Nu verkopen wij een duo-kom- binatie bestaande uit 2 ledi kanten (waarvan 1 met wielen) van lichtgrijze buis, met extra versterkt spiraalnet en 2 poly- aether matrassen (zo licht in gewicht en stofvrij)alles tesamen voor nog géén honderd vijftig gulden. duo-kombinatie kompleet met 2 polyaether matrassen van 12 cm hoog Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze duo-kombinaties: 2 lichtgrijze ledikanten met extra versterkt spiraalnet en 2 polyaether ma trassen, die aan 1 zijde gebor duurd zijn. Er is keuze uit de kleuren blauw en goud. De maat van 1 matras: 80 x 190 cm, de hele kom- binatie nu Géén tel. of schrift best. De verenigde afdelingen van het Leger des Heils houden zaterdag 31 juli en zondag 1 augustus 2 grote openlucht bijeenkomsten in Rotterdam. De eer ste openluchtbijeenkomst wordt ge houden op zaterdagmiddag half vier op de trappen van het Beursgebouw. Op zondagavond begint om kwart voor zeven een openluchtbijeenkomst op het Doelenplein. Deze openluchtbij eenkomst zal worden geleid door Ma joor J. Verhagen, verder werken ,ee het Combo van Schiedam en de geza menlijke muziekkorpsen en zangkoren van het Leger des Heils in Rotterdam. Zondagavond om half acht wordt in het gebouw van het Leger des Heils, William Boothlaan 6 een verenigde openbare bijeenkomst gehouden. Spaanse en Turkse centra zijn verhuisd Het Spaanse centrum, uitgaande van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers, dat voorheen gevestigd was in de Isaac Hubertstraat is ver huisd naar de Meid oomstraat 49. De spreekuren van de maatschappelijk werkers worden eveneens op het nieu we adres gehouden. Het nieuwe tele foonnummer is 286750. Het Turkse centrum dat aan de Beu- kelsdijk was gevestigd is sinds 12'Juli verhuisd naar de Isaac Hubertstraat 73. Het telefoonnummer hiervan is 119434. De „Obergurgl Kapel", een Tiroler orkest van 15 leden zoekt een blaasbassist ter versterking van het orkest. Belangstellenden gelieven contact op te nemen met de heer B. van der Hoek, telefoon 327362. Wie slim is komt nóg eens neuzen bij De Klerk. Want in de Opruiming hebben wij geweldige koopjes. Profiteer daarvan! Terlenka fantasie-stores Perfect hangende vitrages met ingeweven loodband. Zelden zó voordelig als nu bij De Klerk! 180 cm hoog, van A~7K. Per meter -f QQ \J nog maar 1 Weave-print stoffen Twee van de meest geslaag de dessins uit onze collectie in de twee populairste kleu ren. Zorg dat u die niet mis loopt! 120 cm breed, van per meter allebei voor Dressoirloper Eentje van zuiver scheerwol. Dus die is kleurecht en blijft langer mooi! Formaat 40x135 cm, van De laatste coupons gordijnstoffen geven wij bijna cadeau. Kom, prijsbewuste koopster, laat eens zien hoe bliksems snel u échte kwaliteit eruit weet te pikken! Open weave Draion en Halflinnen open weave stoffen doen het altijd, in elk type interieur. 120 cm breed per meter van De Klerk ruimt op tot 5 augustus a.s. Hou die prijzenexplosie in de gaten. In Rotterdam gebeurt 't op drie plaatsen tegelijk! Dus niet alleen in het WoonWarenHuis maar ook in de vestigingen Winkelcentrum Beijerlandselaan en Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filialen, in Den Haag, Utrecht. Vlissingen. De Lier.

De Havenloods | 1971 | | pagina 4