Kind op de wip, moe op het terras, pa op de brasem Met Andere Woorden "149.= Een dagje Plaswijck BSB 29 fj 49 B.J. GERRESE 2e TECHNIEKER Vijfdaagse Rijnreis naar Boppard Werkgroep brengt eindrapport uit r DE HAVENLOODS - DONDERDAG 29 JULI 1971. 30-321 Lach zonder te vrezen met een gebit van Gerrese Een dagje Plaswijck, zou eigenlijk voor ieder Rotterdams gezin op het zomerprogramma moeten staan. Het (pret) park in Hille- gersberg aan de Bergse Achter- plas is net zo Rotterdams als de Maasbruggen en De Kuip. Een Amerikaanse toerist zei eens, dat het Plaswijck-park het mooiste recreatiegebied van de city was. Misschien had de man uit de States net zijn vingers afgelikt na het eten van poffertjes in de Theeschenkerij en dat zou zijn mening misschien hebben kun nen beïnvloeden. Amerikanen schijnen dol op dit Nederlandse bakprodukt te zijn. Hoe het ook zij, als je zoals wij, een hele morgen door het park hebt ge wandeld en de totale oppervlakte (met water) van 15 hectare rustig hebt kunnen bezichtigen en zelfs vanaf de 25 meter hoge uitkijkto ren het geheel nog eens overblikt hebt, dan moetje die Amerikaan se toerist toch wel gelijk geven. Plaswijck is als recreatiétuin Deslist een dagje waard. Vooral met kinderen is er veel te beleven. We noemden de uit kijktoren al, er is ook een grote speel tuin met meer dan 60 speeltuigen, zoals schommels, wippen en draaimo lens. Niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de ouderen is de doolhof met lachspiegels een stukje vermaak dat er zijn mag. Op de wei naast het park ligt een speciaal daarvoor aangelegde baan om een ritje op een pony te maken. Trouwens er zijn nog meer dieren in het park. Kippen, konijnen, herten, kangeroes, zwanen, eenden, papa gaaien, apen en aapjes en brutale mus sen, die als de koffie zit te drinken in het Chinese theehuis op de rand van je stoel komen zitten. Rondvaartboot Plaswijck - de naam wijst al in die richting - is een uitstekende plek om te roeien, zeilen, zonnebaden en hen gelen. Bovendien kunnen de bezoekers met de rondvaartboot een tochtje over de plas maken. Een dagje Plaswijck gaat natuurlijk wel in de benen zitten, maar ook daar heeft men aan gedacht, want in het Amphitheater met de terrasges aan de plas kan men de benen strekken. Wat het recreatieoord in Hillegersberg mist, is een goede par keerplaats. De stichting, die - zonder het oogmerk om winst te maken - de ontspanningstuin exploiteert, heeft een aantal plannen op tafel liggen om dit euvel te verhelpen. Het Plaswijck- park is per tram (lijn 4) te bereiken en met bus 35. De entreeprijzen zijn laag: 80 cent voor een volwassene en 50 cent voor kinderen tot 12 jaar. De vermakelijkheden in het park kosten 10 cent (uitkijktoren) tot 50 cent (miniscooter). Voor de rondvaart moet per persoon 75 cent worden betaald; kinderen tot 12 jaar 40 cent. opruiming Opkruipende zomerjurkjes en rokjes't is beslist niet flat teus en ook helemaal niet no digeen goede jupon helpt U voorgoed van dit probleem af. Een grote partij jupons in alle lengtes, diverse modelletjes w.o. met en zonder kant, gedessi neerd en effen, in leuke kleu ren koopt U nu extra voordelig door elkaar pér stuk voor nog géén rijksdaalder. en de bomen kan natuurlijk niet. De heer J. Kuil, die al 33 jaar het park beheert en de heer Vink, oud-tuinar chitect van de Rotterdamse plantsoe nendienst en lid van het stichtingsbe stuur, blijven als we de paden en de lanen ingaan om de paar meter stil staan om met veel deskundigheid - de heer Vink schudt de Latijnse namen moeiteloos uit zijn mouw - te wijzen op een kroeseik, een ginko biloba en de bruine beuk. We hebben geen nam en opgeschreven, maar alleen maar vol bewondering gekeken naar ronde, scherp ingesneden, gekartelde en ge kroesde bladeren. We hebben in het rosarium de lucht opgesnoven van een 40-jarige roos, die wat geur en kleur betreft gemakkelijk kan wedijveren mei zijn jonge gekweekte soortgeno- Geschiedenis Het Plaswijckpark - we zeiden het al - hoort bij Rotterdam omdat de geschiedenis van deze groene plek aan het water teruggaat naar 1914. Toen werd namelijk de villa en de tuin van de familie De Kadt aan de Straatweg in Hillegersberg aangekocht. In 1923 heeft dr. H. Loos, landbouwconsulent in Nederlands-Indië zijn schouders er onder gezet. Hij maakte een ontwerp en droeg de uitwerking op aan de firma Van Brummelen in Hillegersberg. In 1924 werden van de heer Pie ter Visser landerijen, water en rietland aangekocht, waardoor het Plaswijck park tot 12 hectaren werd uitgebreid. In 1931 wordt het rosarium officieel geopend, waarin een plaquette van de rozenkenner F. A. des Tombe wordt geplaatst. De heer C. N. A. Loos is samen met de vroegere burgemeester van Hillegersberg, F. H. van Kempen, de grote animator geweest. De laan naast het Plaswijckcomplex heet niet voor niets C. N. A. Loosstraat. Stichting In 1937 is de stichting Plaswijckpark in het leven geroepen met het doel recreatie te verschaffen aan iedereen. Het bestuur doet het werk belange- Het wilgenlaantje in het park waarvoor fotograaf Eppo Notenboom graag door de knieën ging. loos. De heer Kuil en zijn mensen zorgen ervoor dat het geld dat binnen komt uit entreegelden en pacht ge bruikt wordt om het parklandschap in stand te houden. Er is in de loop der Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze grote partij damesjupons in alle lengtes. Keuze uit diverse mo delletjes, kleuren en de maten 36 t/m 48, door elkaar per A f\ voor Géén tel. of schrift best. jaren maar liefst 10.000 m3 grond verzet om singels te graven en paden op hoogte te brengen. Plastwijck heeft zijn magere en vette jaren gehad. Er zijn dagen geweest dat er 1000 fietsen bij de ingang stonden, maar er zijn ook dagen dat je rustig door de lanen kunt dwalen zonder iemand tegen te komen. Door de toegenomen welvaart en het feit dat veel Rotterdammers hun vakantiever tier ver buiten de stad zoeken, is de belangstelling wat teruggelopen, hoe wel men nog steeds niet wil klagen. Plaswijck kan gemakkelijk wedijveren met andere ontspanningsparken en blijft ook in 1971 en de komende jafren een gezonde groene vlek in de wereldstad Rotterdam, waar de dag welbesteed kan worden doorgebracht. TANDTECHNICUS _.i 8—18 uur. DINSDAGS DONDERDAGS van 8 tot 20 uur. 's Zaterdags gesloten. Tel. na 19.00 uur 37.76.24. MET SPOED GEVRAAGD Met vakantie afspraken wordt rekening gehouden. Aanmelden op bovenge noemd adres. Van de door de Havenloods georganiseerde reis langs de Rijn zijn nog vijf twee-per soonskamers vrij. Gelogeerd wordt in het hotel „Bellevue", gelegen aan de Rijnpromenade van Boppard. De reis is inclusief een boottocht over de Rijn, een rondrit door het Taunusgeberg- te, een bezoek aan Wiesbaden en Rüdesheim, een tocht door het Ahrdal en nog veel meer. Haast U, want de reis is een boeking meer dan waard. De prijs bedraagt f. 247,50 per per soon, alles inbegrepen. Het af sluiten van de nodige verzeke ringen is mogelijk. Boekingen op onze kantoren: Eendrachtsweg 25 te Rotter dam en Hoogstraat 122 te Vlaardingen. Het volledige pro gramma van de reis werd gepu bliceerd in onze krant van 15 juli 1971. Het vertrek is om 8.30 vanaf de Westblaak, tegenover Cinerama te Rotterdam. De aankomst is tt Rotterdam omstreeks 10.00 uur 's avonds. VERVOER IN EN OM ROTTERDAM De werkgroep „Vervoer in en om Rotterdam" die in 1963 en in 1965 reeds interim-rapporten het licht deed zien, heeft nu zijn eindrapport gepubliceerd. De werkgroep had tot taak de rol van het openbare vervoer te bestuderen in de ontwikkelingen die het gebied van de gemeenten Rotterdam, Rozenburg en Voorne en Putten te wachten stonden. In het eindrapport is aandacht besteed aan denkbare spoorwegverbindingen in oost IJsselmonde, een deel van de Ablasser- waard en de Krimpenerwaard, Rotterdam oost/Capelle, Rotterdam rechter Maasoever en de oeverstrook ten noorden van de Nieuwe Waterweg. In het rapport wordt de mogelijkheid en de wenselijkheid nagegaan om verschillende railtechnieken tot een geheel samen te voegen. In aansluiting hierop worden tracé's besproken van een aantal denkbare spoorwegverbindingen en boogverbin- dingen. De voornaamste zijn Rotter dam oost/Capelle, Ablasserdam, Pa- pendrecht, aansluiting Betuwelijn (Pa- pendrechttracé) en de verbinding Ab- blasserdam, Ridderkerk, Rotterdam zuid (Ridderkerk-reizigerstracé). De werkgroep is uitvoerig ingegaan op een eventuele keuze tussen deze beide ver bindingen, waarbij mede de mogelijk heid ter sprake komt een verbinding te scheppen tussen het Papendrechttracé en de geprojecteerde oost-west metro lijn van Rotterdam. In de studie wordt onderscheid ge maakt tussen de trace s waarvoor zon der al te grote moeilijkheden ruimte kan worden gereserveerd en tracé's waartegen nog bezwaren van stede- bouwkundige en/of exploitatieve aqrd kunnen worden ingebracht. Met na druk wordt er op gewezen dat pas in een later stadium, na uitvoeriger stu dies, kan worden uitgemaakt of de voorgestelde verbindingen ook inder daad wenselijk zijn. De heer K. de Vries, Piet Heinplein 33, Rotterdam werd winnaar van de vijf gulden. De oplossing luidde: „Morgen komt altijd terug, gisteren nooit". De briefkaarten van deze week moeten uiterlijk dinsdag 3 augustus vóór 12 uur in ons bezit zijn. Het adres is: Puzzelredaktie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. In de linker bovenhoek vermelden: M.A.W. 170. Uw kapsel steeds tip top in oi^le zonder een bezoek aan de kap perhoe dat kan? met een klein beetje handigheid en de warmtekrullers, die wij nu in de aanbieding hebben. 10 Warmwaterkrullers met Hol landse gebruiksaanwijzing. U brengt wat water aan de kook, laat de krullers 10 minuten mee koken, rolt ze in Uw haar en na verloop van 5 a 15 minu ten zit de krul erin. U koopt ze nu per 10 stuks voor nog géén éép gulden dertig enU krijgt een puntkam gratis erbij. met gratis puntkam Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze 10 warmwaterkrullers met Hol landse gebruiksaanwijzing, en gratis puntkam. 0 Géén tel. of schrift best. Op elke regel komen drie woorden van respectievelijk 5,4 en 9 letters. Elk woord van 9 letters is samengesteld uit de beide voorafgaande woorden van 5 en 4 letters. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden „schreien - smerig - Europees land", dan zou moeten wor den ingevuld „wenen - goor - Noorwe gen". Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een uitspraak van Cicero. 1. rivier in Afrika - steekwapen - grondsoort; 2. soort boek - honing- dank - kerkbestuur; 3. toegestaan zijn - teken - ontevredenheid; 4. kluit - zwijn - vertalen; 5. rund - voedsel - zwaar beschadigen; 6. lichaamsdeel - half (voorvoegsel) - toestemming; 7. al - soort handschoen - verzet; 8. verdragen - kleurstof - onbillijk;9. dierenlijk - X 3 H 5 6 k 7 8 9 f S i 10 f II s 13 11 r 15 16 r 17 IS 19 20 21 22 23 2H y 25 y d 2é telwoord - omgang; lU.hoender - Euro pese hoofdstad - afsluiten om toevoer te verhinderen; 11. jongen - nors - financiële instelling; 12. optocht - vul kaan handen uitsteken om te grijpen; 13. familielid - kroot - in het Ücht stellen; 14. lofspraak - ontk. voeg woord - soort toveren; 15. schreeuw - boksplatform - gierig; 16. brandstof - kant - onkuis; 17. revanche - toespraak - soort porselein; 18. driekroon - vrucht - herstel; 19. verdieping - zang stuk - afvaardiging; 20. gewichtje - groot vertrek - weifeling; 21. onaange name lucht - ziepe vete - vleesprodukt; 22. schoenband - stookinrichting - verblijven; 23. armoedig - lichaamsdeel - proberen; 24. vage gestalte - ongaarne - satanisch; 25. visbeen - drank - scheidsrechterlijke beslissing; 26. te genstand bieden - klad verleppen. Handelaars van den suhleten dood Hel moet een merkwaardige t.aak 1|n dat er niet veel meer aandacht Begeven wordt aan het doen en laten van de Internationale wapen fabrikanten. Nog steeds zijn er lan den waar de fabricage van chemi sche stoffen ten behoeve van oorlogvoering en rechtstreekse wapenfabricage In particuliere han den is. Wat impliceert dat er nog altijd aan tanks, kanonnen en ge weren verdiend wordt. Ook Zuid- Afrika schaarde zich onlangs in de rij van deze landen. Voor de oorlog verscheen bij ons „Hoge hoeden en pantserplaten". Vooral aan de laatste, in grote hoeveel heid benodigd voor het aanmaken van oorlogsschepen, werd buiten sporig verdiend. Doordat de wapen fabrikanten uit welbegrepen maar sinister eigenbelang allereerst natio naal, maar later ook internationaal zich in kartels en trusts gingen verenigen waren zij heer en meester over de prijzen. Bij hun handel speelde moraliteit vrijwel geen rol. Ze ontzagen zich niet geregeld in geval van oorlog en opstand beide partijen van het nodige te voorzien. Wij zijn altijd zoet gehouden met de theorie van de rechtvaardige oorlog, maar intussen bestond dit begrip niet voor hen die zowel eigen rege ring alsook de vijand van wapens voorzagen. En zo is het vrijwel in iedere oorlog voorgekomen dat de vaders en zus ters thuis de wapens maakten waar de zonen op het slagveld werden doodgeschoten. Dat daarbij niet ge schroomd werd om ook langs poli tieke kanalen invloed te verkrijgen is allang bekend. Op een bepaald moment zaten zowel vader als zoon Krupp in het Duitse parlement. Nobel, die de grote prijs voor de vrede instelde, was zelf fabrikant van mjjnen en torpedo's. Van Duit se bankiers ontving hij krediet om springstoffen te gaan maken. Met een ontsteker had hij zoveel succes, dat zijn fabriek erdoor in de lucht vloog. „Een meer effectieve publici teit was nauwelijks denkbaar", schrijft Paul de Mont in zijn altijd nog alleszins lezenswaardig boek, „De Internationale der wapenfabri- Hij noemt hem daar „de handelaars van den subieten dood" De secretaresse van Nobel ging later andere wegen en schreef haar ge ruchtmakend boek, „Die Waffen nieder". De verbijsterende hoeveel heid gegevens die De Mont ver schaft doen ons vragen hoe dat tegenwoordig zit. Zijn de laatste redenen bekend waarom de ontwa pening in de wereld niet op gang komt? Als iets om openbaarheid vraagt dan is het deze „handel van den subieten dood" wel. Wielerronde voor profs in Oost voorne Zaterdag 31 juli, aanvang 14 uur, zal er een wielerwedstrijd voor profs plaats vinden in het „Recreatiecentrum Krui- ninger Gors" te Oostvoorne over een afstand van 100 km. (40 ronden van 2 1/2 km.). De route is als volgt: Kamplaan - Heijndijk - Maasweg en Zeehoeveweg. Deze wegen zullen dien tengevolge van 13 tot 18 uur voor alle verkeer gesloten zijn. Plaats van start en finish is de Kamplaan. opruiming Is het niet heerlijk om, als U straks terug bent van vakantie, de foto's die U met dit prach tige toestel gemaakt hebt, te bekijken en U dan weer op reis 'geschikt voor 12, 20 of 36 kleinbeeldopnamen (24 x 36) 'volautomatische belichtings regeling (diafragma en belich tingstijd passen zich bij de lichtomstandigheden aan) altijd de juiste kleuren bij kleurenfoto's en dia's blokkeert automatisch bij te weinig licht haarscherp 2.8/40 mm objek- tief snelle afstandsinstelling door 3-punts systeem (zichtbaar in de heldere zoeker) Deze wereldberoemde merkca- mera met 1 jaar volledige Fo- dor garantie, nu voor nog géén honderd vijftig gulden. Olympus Trip Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze O- lympus Trip volautomatische kleinbeeldcamera met 1 jaar volledige Fodor garantie, nu extra voor- Bijpassende tas van f 29,-- voor Géén tel. of schrift best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7