Sluiting Gulf-fabriek voorlopig einde van gesol met bevolking Doruscabaret omgebouwd tot discodancing Turn Turn ygygfrf 11 11 TOM MANDERS KRIJGT DRUK JAAR Bezuiniging verhindert Musement mmiyitkDé, :|rt|1||-|H||' De nieuwe disco dancing Turn Tum, De voorgenomen sluiting van de ethyleen-fabriek van GULF in Europoort lijkt het voorlopige sluitstuk te rijn van een ergerlijk stukje voor de gek-houderij van de bevolking door een deel van de industrie en enkele autoriteiten van het soort, dat al elders in de pers met de term „bestuurlijk brandhout" werd aangemerkt. De affaire van de roet-, lawaai- en lichth 'nder van de ethvleenfabriek begon reeds steld, hadden in februari van dit jaar, toen gedurende een weekend de bevolking van een aantal omliggende woonkernen de meld- en regelkamer van Rijnmond bedolf onder een regen van klachten over lawaai. Verklaringen gingen uit, waaruit bleek, dat de nieuwe ethyleenfabriek van Gulf werd getest door stoom door leidingen te blazen. Leden van het actie-comité Voorne liepen naar de politie van Rozenburg en deden aangifte wegens overtreding van de zondagswet. Zij dachten juri disch een gaatje te zien door zich op de zondagswet te beroepen. Enige da gen later bleek bij navraag echter, dat de groepscommandant van de rijkspoli tie, de heer A. Splinter, het niet nodig had gevonden tegen de Gulf op te treden. Voor een overtreding van de zondagswet moet opzet aanwezig zijn en dat was volgens de adjudant niet het geval, omdat de nieuwe fabriek getest werd in opdracht van het Stoomwezen. Opmerkingen over een eventueel proefproces leken hem niet ter zake doende en hij verzocht, als er bij het kantongerecht toch een derge lijk verzoek werd ingediend, daar voor al bij te zetten, dat adjudant Splinter optreden onnodig had gevonden. Bliksemafleider Het Stoomwezen reageerde bij monde van de heer B. W. Bijl wat bits met de opmerking: „Ik heb het gevoel, dat de Gulf ons als bliksemafleider gebruikt. De ethyleenfabriek moet" inderdaad door ons worden gekeurd, maar het is voor ons niet nodig, dat er zo langdu rig lawaai wordt gemaakt". De heer Bijl sprak over 21/2 dag (een week end) lawaai. De latere geschiedenis gaf hem gelijk, na het stoomblazen is het lawaai gewoon maanden doorgegaan. bi die beginperiode verklaarde de heer F. M. van der Ven, industrial-rela tions-manager van Gulf, dat de herrie veel groter en langduriger was geweest dan men had verwacht. „We hebben een fout gemaakt, dat geven we toe. We werden er zelf gek van. We hebben HAVENLOODS UITGAVE: DE HAVENLOODS N.V. i.o. TOTALE OPLAGE: 255.000 ons lesje geleerd, het zal ons niet meer gebeuren". Maar de herrie hield aan. De Kamerle den C. Laban en Nel Barendregt stel den de regering vragen en kregen „be moedigende" antwoorden. Toen het lawaai bleef voortduren, de Gulf-vlam berucht werd en de landelijke pers plus de tv haalde, zei de heer Van der Ven: „Ik ken gevallen, waarin het op specifi catie brengen van een ethyleenfabriek langer dan een jaar duurde. Wanneer dat geloei is afgelopen weet ik niet. Ik kan er niets, niets over zeggen". „Nooit last" Het Centraal Actie-Comité Rijnmond en de Vereniging tegen Milieubederf ijverden intussen voor het nemen van maatregelen tegen het Gulf-lawaai. Men wendde zich telefonisch tot het gemeentebestuur van Rozenburg, om dat dit de gemeente is, die de hinder wet-vergunning voor de nieuwe fabriek officieel zou moeten afgeven. De heer De Jong, lid van het dagelijks bestuur van Rijnmond, verklaarde, dat de be drijfsvoering van Gulf niet paste in een dichtbevolkte streek als Rijnmond. Hij betreurde het, dat de Rijnmondraad machteloos staat omdat de hinderwet bevoegdheden nog niet zijn overgedra gen aan dit lichaam. Maar gemeente-secretaris J. Kuiper uit Rozenburg zag het allemaal niet zo zwaar. In tegenstelling tot waarnemin gen van inwoners van Rozenburg ver klaarde hij, dat „wij in Rozenburg nooit last hebben van dit bedrijf. Ik begrijp de drukte niet, die de mensen hier om maken. Waar die klachten vandaan komen, weet ik niet". Deze gemeente-secretaris zal waarschijnlijk van de voorgenomen sluiting van de ethyleen-fabriek ook weinig begrijpen. In juni gaf de Hinderwetafdeling van de gemeente Rotterdam, die de ge meente Rozenburg adviseert, toe dat de Gulf-ethyleenfabriek wat geluids hinder betreft te ver ging. Mén eiste een nieuwe wijze van opstarten. Maar ook daarna bleef de fabriek misèrt veroorzaken. In een interview kondigde toen de heer F. M. van der Ven van Gulf aan, dat er een nieuwe verbrandingsoven zou wor den gekocht, die aan alle ellende een einde zou maken. „Het geld loskrijgen kostte ons vijftien minuten" (bij de directie in Amerika). En de heer Van der Ven gaf de Hinderwet Rotterdam een trap na door te verklaren: „Als de hinderwetinstanties die eis hadden ge- Deze uitdrukking uit de mond van één der Gulf-directeuren bewijst, dat de industrie inderdaad met minder hinder voor de bevolking kan draaien. Zonder dat het publiek zijn nylon tandenbor- steltje hoeft te missen. Alleen moeten de rijks- en gemeentelijke overheden dan wel eisen stellen op het gebied van de milieu-hygiëne. Bij het oude Intussen is het niet duidelijk aan wie de voorgenomen sluiting van de ethy leenfabriek te danken is. Mr. H. Ver sloot, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., die zich ook intensief met de Gulf-affaire heeft beziggehouden, houdt het op een ingrijpen van de minister zelf. „In maart van dit jaar heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid uit het vorige kabi net nog met nadruk verklaard, dat geen enkele nieuwe fabriek meer mocht gaan produceren zonder in het bezit te zijn van een hinderwetvergun ning. Nadien hebben de bedrijven en de gemeenten Rotterdam en Rozen burg de wet echter met voeten getre den. In het Europoortgebied bleef tenminste alles bij het oude. Ook burgemeester Thomassen heeft nog on langs in de raad verklaard dat de gang van zaken bij de Gulf de normale was. Misschien hebben zijn ambtenaren hem de brief van de minister niet eens laten lezen. Ik vind het ook wonderlijk dat het gemeehtebestuur van Rozen burg binnen zo'n korte tijd is omge draaid als een blad aan de boom. Vorige week zeiden ze nog, dat de onderhandelingen met de Gulf volgens plan verliepen. Overigens zie ik de sluiting van de Gulf niet zo zitten. De aanzegging tot sluiting is namelijk ge baseerd op het ontbreken van een aanvraag tot een voorlopige hinderwet vergunning. Ze zullen bij de Gulf wel zo wijs zijn, om als een haas die aanvraag bij de gemeente Rozenburg in te dienen. Dan kunnen ze daarna gewoon doorgaan met de ethyleenfa briek. Zouden ze inderdaad tegen de aangekondigde sluiting in beroep gaan bij de Kroon, dan verwacht ik dat de Raad van State wel spoedig tot een uitspraak zal komen. Ik neem aan, dat er al overleg is geweest tussen minister Stuyt en de Raad van State, anders was dit besluit niet zo plotseling geval len". Gulf-directeur A. E. R. E. Vis Die- perink kon op de aangezegde sluiting, geen commentaar geven. „We hebben de brief nog niet ontvangen, we weten dus niet wat erin staat. Maandag of dinsdag gaan wij de zaak nader analy seren. Daarna zullen wij beslissen wat wij gaan doen". Op de vraag of de voorgenomen sluiting van de ethyleen fabriek als een verrassing kwam, ant woordde de heer Vis Dieperink: „We waren bezig met verbeteringen". De theatergroep The Tokyo Kid Brothers, die tot 17 augustus optreedt in de Rotterdamse Schouwburg, heeft vorige week vrijdag en zaterdag open luchtvoorstellingen gegeven in het cen trum van de stad. Deze foto werd vrijdag gemaakt op de trappen van het Beursgebouw aan het Beursplein waar The Tokyo Kid Brothers tussen half een en half twee een voorstelling ga- Zaterdagmiddag signeerde Godfried Bomans bij boekhandel de Lijnbaan poort bij het Rotterdamse Lijnbaan centrum zijn werk. De boekhandel hoopt, dat hij de eerste van een rij schrijvers zal zijn. Niet alleen om hand tekeningen te zetten, maar ook om het volk kond te doen van hetgeen de schrijver op zijn lever heeft. De voorbereiding van Musement was reeds ver gevorderd. De deelneming van meer dan 300 musea was verze kerd. De opzet was door middel van provinciale inzendingen een museale landkaart van Nederland te presente ren.. De Stichting Museum is overtuigd van de waarde van deze manifestatie en blijft ernaar streven Musement, als onderdeel van het moderne museum beleid doorgang te doen vinden, zodra de omstandigheden dit toelaten. Per 1 september is dr. II. H. Douben benoemd tot gewoon hoog leraar voor staathuishoudkunde in de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Woensdag 11 augustus om 3 uur 's middags treedt in het openlucht theater Dijkzigt te Rotterdam het kindercircus Elleboog op. De toe gang kost f 1.25. Als de weersom standigheden dit niet toelaten zal de voorstelling doorgang vinden in het Piccolo Theater of in de Doelen. In februari 1970 zette Tom Manders een streep onder zijn Doruscabaret. De financiële zorgen waren hem boven het hoofd gegroeid. Na een goede start kwamen de BTW-jaren '68 en '69 hem de das om doen. Hij is tot de conclusie gekomen dat het ondoenlijk is nog een zelfstandig cabaret te exploiteren. Een toegangsprijs van bijna vijf gulden en hoge prijzen voor de consumpties ma ken het publiek bepaald niet happig vertier te zoeken in een cabaret, zelfs als daar de immer populaire Dorus Manders vertelt dat er weken waren dat hij f 1.500,- moest toeleggen op de exploitatie. Begin vorig jaar begon hij in overleg met zijn crediteuren naar een andere exploitatiemogelijkheid van het pand in het centrum om te zien. Dat is gelukt: het Doruscabaret zal morgen definitief verdwenen zijn. In de plaats ervan komt de discobar-dan cing Turn Tum, die zich via de disc- jockey Rickey Teal tot een jong pu bliek zal .richten. De consumptieprij zen zijn ook inderdaad op dit publiek afgestemd. Exploitant Leo Passage (Pipo, de Lick, Frou Frou en in Scheveningen Pompidou) heeft grote verwachtingen over de belangstelling die een jong publiek voor zijn nieuwe zaal zal hebben. Hij heeft het oude cabaret geheel laten overbouwen. Een dansvloer en vier grote bars staan nu in het voormalige theatertje. Minstens vierhonderd platenliefhebbers en dans- lustigen kunnen er nu een plaats vin den. Verdere plannen Tom Manders blijft huizen op de bovenverdieping, die hij zal blijven gebruiken als filmstudio. Hier zullen de tv-programma's worden gefilmd, die hij in de komende maanden voor de VARA gaat maken: twee Dorus' shows en voorlopig vier afleveringen: voor een nieuw, Nederlands familieprogramma, waarvoor Mandeis het idee leverde en waarin hij de hoofdrol zal spelen als het zwarte schaap van een enigszins bekakte familie; een 70-jarige gentle- man-oplichter, die zijn talenten slechts in dienst stelt van goede doelen, zodat de verdrukten in deze maatschappij maar wat blij zijn met de onverwachte overkomst van dit heerschap uit Zuid Amerika. Voor deze rol heeft Manders een mooie, echte snor laten groeien, die hem thans het uiterlijk geeft van Jo nathan Winters, de grote verhalenver teller uit de Andy WiUiams-show. Het ligt in de bedoeling de eerste Dorus-show uit te zenden op 23 okto ber, de dag waarop Manders 50 jaar wordt. Öf dit zal lukken is de vraag, omdat op deze zaterdag ook Mies Bouman van start gaat met „Eén van de acht". Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe binnenvaartroute Nieuwe Wa terweg-Zwarte Zee treedt Manders op in een monsterproduktie, die door het en die in vele landen van oost en west Europa wordt uitgezonden. Als gast komt Manders voor de BBC-tv, die het idee van „Eén van de acht" heeft overgenomen. Het gastop treden van Dorus bij Mies Bouman was voor de BBC aanleiding Manders naar die het Doruscabaret gaat vervangen. Engeland te halen. Op het drukke programma staat verder een nieuwe langspeelplaat, waarop Tom Manders twaalf nieuwe liedjes uit brengt. De plaat krijgt de prikkelende titel mee „Ik heb een vogelnestje in mijn kop". Kasteelcampings In navolging van de Franse kam- peerkasteeleigenaren hebben elf Nederlandse grootgrondbezitters onlangs de Vereniging van Neder landse Landgoed- en Kasteelcam pings opgericht. De opzet van de vereniging is - aldus een bericht in de „Kampeer- en Caravankampi oen" te komen tot een landelijk net van een geheel eigen soort kasteelcampings, waarbij men het oog heeft op kampeerders, die ruimte en rust zoeken. Van de aangesloten elf terreineigenaren zijn er twee in Limburg, één in Friesland en de overige acht in Gelderland te vinden. Twee is teveel in premiere in Hofplein Theater Zaterdag 14 augustus vindt in ftet Hofplein Theater de première plaats van „Twee is te veel", (the owl and thé pussycat). Een toneelproduktie van Hans Boskamp, waarin meespelen Het ty Verhoogt en Wil van Seist. Het stuk is gesitueerd in San Francisco, en speelt zich af in een vrijgezellenflat. Het gaat in het stuk vooral om de manier waarop eigentijdse en univer seel menselijke problemen worden aan gesneden en verteerd. De thuiswedstrijden van de ere divisievoetbalclub Sparta kunnen ook dit seizoen weer door AOW'ers tegen een gereduceerd tarief bezocht worden. De AOW-seizoen- kaarten liggen gereed op het Sparta- kantoor eri kunnen daar worden afgehaald. Hermandad, de Rotterdamse politie-harmonievereniging, geeft op zaterdag 21 augustus een concert in de Doelen, waaraan de Southern Youth Chorale medewerking ver leent. Toegang 5 gulden. „DE HAVENLOODS' vraagt enkele BEZORGERS(STERS) voor het huis aan huis bezorgen van ons blad op dinsdag en/of donder- Musement, de gezamenlijke presentatie van de Nederlandse musea in de Jaar beurshallen in Utrecht, zal in 1972 geen doorgang vinden. Het Ministerie van CRM heeft, na reeds voor 1971 een subsidie voor de voorbereidende werkzaamheden te hebben verleend, thans besloten, in het kader van de huidige bezuinigingspolitiek, de in principe toegezegde subsidie voor 1972 niet te verlenen. KR1MPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 DINGEN V- SCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAAR Dinsdag 10 augustus 1^71 20e jaargang no. 32 EDITIE

De Havenloods | 1971 | | pagina 1