Belangstelling voor EriïrT postwaardestukken stijgt. E32SEE3 Electronisch boekorgel met onbeperkte mogelijkheden Twee Rijnmondbewoners bouwen reuzenspeeldozen INGEZONDEN Schepenzegels en een verrassing van Liechtenstein DE HAVENLOODS, AUGUSTUS 1971 32-300 EAAAX. HEI. LAS Een uurtje rijden van Rotterdam, in de Westbrabantse stad Roosendaal, staat in één van de vele café's, die deze plaats, zoals alle Brabantse plaatsen-, rijk is, het eerste „electronische boek- orgel", dat er in de Benelux en mis schien wel de hele wereld bestaat. Het is gemaakt door twee Rijnmond-bewo ners, de 28-jarige Aris Pémet uit Spg- kenisse en de 34-jarige Dick Gillet uit Poortugaal. De eerste is electronicus van z'n vak, gespecialiseerd in electro nische orgels, de tweede heeft het zeer zeldzame beroep van orgelboekmaker. Wat een boekorgel is zal niet aan iedere Randstad-bewoner bekend zijn, om de eenvoudige reden dat deze levensgrote speeldozen vooral in het zuiden van het land en in België voorkomen. Ze hebben daar altijd een ereplaats in een horeca-gelegenheid, met ervoor meestal een dansvloertje. Die boekorgels zorgen voor achter grond- en vaker nog voor dansmuziek. Het geheel automatisch spelende orgel wordt gevoed met een „boek", zoals we die wel kennen van draaiorgels. De boeken van permanente boekorgels hebben geen eind en kunnen dus on eindig lang doordraaien zonder dat er iemand aan te pas komt. Vaak zijn de orgels voorzien van drums of van andere instrumenten. Als het even kan is het „boek" tijdens het spelen zicht baar; dat wordt door het publiek erg op prijsgesteld. Uit het feit dat een electronisch wer kend boekorgel iets heel nieuws is blijkt wel dat alle andere boekorgels kenneüjk niet electronisch werken. Dat is inderdaad zo: het kenmerk van een boekorgel is dat er vele, zeer vele meters luchtslang in verwerkt zijn, soms wel een kilometer. Want in zo'n instrument werkt alles met luchtdruk, oftewel pneumatisch. Soms wordt de muziek geproduceerd door heuse or gelpijpen. De laatste tijd wordt ook gebruik gemaakt van electronische or gels, waarvan de toetsen en pedalen pneumatisch worden ingedrukt. Al die slangen zijn bij het orgel van de heren Gillet en Pernet (merknaam: „Gilper") niet te vinden. Er komt wél luchtdruk aan te pas, maar uitsluitend voor de bediening van het complete drumstel en van de twee accordeons, die deel uitmaken van het Gilper-orgel. Twintig meter dunne plastic slag was hiervoor voldoende, plus een klein luchtpomp. De rest gaat geheel electronisch of electrisch. Aris Pernet: „We zoeken momenteel nog naar een systeem, dat geheel zonder pneumatiek werkt, maar zover zijn we nog niet". Feit is echter dat dit Gilper-orgel al heel wat goedko per is dan de klassieke exemplaren: het scheelt de helft. Is voor het technische gedeelte Aris Pernet verantwoordelijk, het muzikale gedeelte is helemaal verzorgd door Dick Gillet. „Op dit orgel is voor mij als boekmaker het maximale bereik baar, met een vrijwel onbeperkt aantal mogelijkheden voor registratie (het aantal registers die de klankkleur bepa len, red.). De muziek, welke uit dit boekorgel komt, is vergelijkbaar met 4ie van een orgel met 112 toetsen, 12 voetpedalen, een drummer, twee ac cordeonisten en een aantal blazers". De Stichting Huishoudelijke- en Ge- zinsvöorlichting in Rotterdam zal het komende seizoen extra aandacht beste den aan voedingsgewoonten en het voorkomen van tandcariës. Dit uiter aard samen met het gebruikelijke pro gramma in de vorm van kooklessen. Deze lessen worden gegeven voor groe pen- beginners en gevorderden. De Stichting Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting wil met deze voedings voorlichting bijdragen tot meer en beter begrip voor gezonder leefomstan digheden door verantwoorde voeding. De kookvoorlichtingscursussen worden na 16 augustus behalve op vrijdag gegeven in de leskeuken 's-Gravendijk- wal 30a en Dordtselaan 136d de gehele week 's-avonds van 7.30 uur tot 10 uur. Men kan zich na 2 augustus bij de stichting opgeven; telefoon 36.69.20. Openheid Naar aanleiding van het artikel „Gemeente speelt verstoppertje met aangekochte kunstwerken" d.d. 27 juli, verklaar ik me volledig eens met de uitspraak, dat er wel wat meer openheid zou kunnen zijn bij het verwerven van producties ingevolge de complementaire arbeidsvoorziening (contraprestatieregeling). Deze open heid zou kunnen worden verkregen door het periodiek houden van voor stellingen. Het is mijns inziens alleszins gewenst, dat over de te verwerven werkstukken gefundeerde kritiek wordt gehoord. Het publiek mag toch wel weten voor welk soort aankopen de belastinggelden - noemt u het gemeentegelden - worden aangewend en of de verworven „kunst" de toets der kritiek kan doorstaan. Ik kan niet nalaten even persoonlijk te worden. Gedurende een tijdvak van meer dan 20 jaren ben ik belast geweest met het samenstellen van het „Gulden Boek" der gemeente Rotter dam. Het boek met handtekeningen van belangrijke mensen, die de ge meente Rotterdam hebben bezocht. Talloze calligrafieën heb ik vervaar digd. Wellicht een 125-tal. Over de aard en hoedanigheid van dit werk wil ik niet oordelen. Ik heb van 1946 tot 1970 in opdracht van de gemeente dit werk gedaan en er is praktisch geen bekendheid aan gegeven. Bij het lezen van berichten, zoals het uwe, rijst bij mij de vraag of ook dit werk, het cailigraferen van het „Gulden Boek", dat nu of bij het gemeentearchief of op de kamer van het kabinet van de burgemeester berust, beter thuishoort bij het Prentenkabinet van het musem Boymans van Beuningen. Het is - dacht ik - behoorlijk werk en met periodieke exposities zal het publiek beter gediend zijn. J. Lindeijer, Rotterdam. Laten we vandaag de Deense keuken eens eren en hun nationale trots, het smörrebröd, bespreken. Onder die noemer valt een oneindig gevarieerd aantal - in hoofdzaak koude - sand wiches, besmeerd en belegd met alles wat maar lekker is aan vlees, vis, ei, groenten, kruiden en kaas. Het restau rant van hotel Angleterre in Kopenha gen doet een voorstel aan de hongerige gast van niet minder dan 157 verschil lende soorten beleg en garnituur, en het menu van de beroemde Oskar Davidsen heeft een lengte van meer- dan een meter, zodat alleen al het kiezen een tijdrovende zaak is. Maar zo uitvoerig en ook kostbaar hoeft het niet, met een beetje handig- MAAK ER EEN POTJE VAN he id, geduld en originaliteit kan iedere huisvrouw het zelf. De Deense doet dat dan ook vaak, en omdat het in de vakantietijd toch nog al eens voor komt, dat we geen volledige warme maaltijd op tafel zetten, hebt u misschien juist in deze weken wel plezier van de volgende tips. Gebruik stevig, niet te vers brood, bij voorkeur tarwe en licht en donker roggebrood. Besmeer de sneden goed tot en met de randen, het voorkomt uitdrogen en afzakken van het beleg. In Denemarken wordt behalve room boter voor het besmeren (afhankelijk van het verder garnituur) ook gekruid ganze- en spekvet gebruikt! Wilt u veel soorten maken (maar de beginne ling kan zich beter houden bij 4 a 6 variëteiten) en hebben de eters geen enorme honger, dan kunt u de sneden brood schuin in tweeën snijden of overdwars in drie of vier strips. GARNERINGEN. Misschien vindt u dat niet zo belang rijk, maar als u eenmaal bent begonnen zult u het met de Denen eens zijn, dat het oog niet maar iets wil, maar zelfs veel. Juist bij de „koude keuken" speelt de versiering een grote rol. Gehakte peterselie, preigroen, of sjalotjes voor een groene toets, of kleine toefjes peterselie; ui-ringen in plaats van gehakte ui om een lepel aardappelsla of zoiets op zijn plaats te houden, of, als de smaak van ui niet past, een tomaatring; kleine stukjes tomaat met schil voor een rode garne ring; schijfjes citroen, komkommer, biet worden aan een kant tot aan het midden ingesneden, en door in tegen gestelde richting te draaien krijgt u een soort hoorntje, heel decoratief en bovendien nog te vullen met een stukje augurk, wat mayonnaise of tomaten ketchup; strepen gehakt eigeel en eiwit, spinazie, een groenteslaatje en wie het kan betalen kaviaar worden in de lengte over vlees of vis heen gelegd; repen omelet en plakjes hardgekookt ei en plakjes augurk; 2 of 3 kappertjes en champignonhoedjes evenals gehakte of in blokjes gesneden aspic, die ons langzamerhand in de fijne keuken brengen. STANDAARD-VULLINGEN. U maakt in dit geval steeds „open" sandwiches, en zorgt voor flink wat gewassen, goed droge en in kleinere stukken verdeelde slabladeren. Ten eerste steekt praktisch elk beleg er goed tegen af en ten tweede houdt het het brood zacht. Wilt u de sneden er niet helemaal mee voeren, gebruik dan kleine stukjes aan een of meer van de hoeken. Daar gaan we dan, u kiest zelf uit wat u het beste lijkt zowel met het oog op de smaak als op het „gezicht". Twee rijen elkaar overlappende eiplak- jes, 2 of 3 durpje ansjovisfilets diago naal, garneren met radijs of peterselie of ansjovis, fijngehakte harde eieren en kappertjes. Blaadje sla, sardine, garneer met iets tomatenketchup en een smalle gedraai de sliert citroenschil en wat mayonnai- Een paar plakken koude rosbief, garneer met schijf tomaat en hoopjes fijngehakte augurk of komkommer in het zuur. Koude rosbief, een lepel goed gekruide aardappelsla die met mayonnaise gebonden is, besprenkelen met fijnge hakte prei. Plakjes koud varkensvlees, schijfjes biet, gehakte ui of uiring. Plakjes gerookte tong met kleine toef» jes mierikswortelsaus. Sneden koud gehakt, garneren met komkommersla en een ietsje geschaaf de rode kool. Doe op beboterde sneden wat mieriks wortel en leg er dunne gesneden koudo kip op. Garneer met komkommerschij ven, of met roosjes leverpastei uit een tube. Een volgende maal nog wat meer mogelijkheden, er zijn hele boeken over vol geschreven! We kunnen dun voorlopig nog kiezen. The*, Dick's vader was de In draaiorgelkrin gen bekende draaiorgelbouwer Jan Gillet. Hij heeft zijn zoon het orgel bouwersvak geleerd, maar diens be langstelling ging al gauw meer uit naar de orgelboeken, de zich zig-zag op vouwende en van allerlei gaatjes en inkepingen voorziene kartonnen „pro gramma's" voor draai- en andere boek orgels. In zo'n boek wordt een heel arrangement geprogrammeerd: zang stem, begeleidingsaccoorden, bassen, drums en eventuele andere instrumen ten". Al op 11-jarige leeftijd zat Dick de muziektheorie te bestuderen. Later ging hij naar de avondmuziekschool, waar hij vijf jaar studeerde - gespecia liseerd op de piano - maar die hij wegens tijdgebrek niet afmaakte. In zijn ruime werkplaats naast de Albrandwaardsedijk te Poortugaal toont hij hoe hij te werk gaat. Van een nieuw te programmeren nummer hoeft hij alleen de zangstem op papier te hebben: het hele arrangement zweeft hem dan al door het hoofd. „De inleidingen en de slotmaten zijn het moeilijkst", zegt hij, „die moet ik zelf bedenken, want wat ze op bladmuziek zetten, daar heb je niets aan". Het aldus bedachte arrangement wordt op dun, transparant papier getekend, waarbij in de lengterichting gebruik wordt gemaakt van een maatlat waar- Dick Gillet achter de ponsmachine, waarop de orgelboeken hun „inhoud" krijgen. op de gewenste maat is aangegeven. In de breedte is een „tandenkaart" nodig, de partituut van het orgel, waarvoor het bestelde nummer bestemd is. Op deze kaart staan de plaatsen aangege ven waar in het orgel de zangstem, de begeleidingsklanken en dergelijke te vinden zijn. Met potloodstreepjes geeft Dick op het papier aan waar in het eigenlijke boek inkepingen moeten worden gemaakt en hoe lang ze moe ten zijn. Met beiteltjes van diverse lengten worden op een met een voet pedaal bediend apparaat de inkepingen gemaakt. Het klaarmaken van de boe ken - snijden van karton, vouwen en plakken - wordt door Dick zelf ge daan. Een voltooid boek wordt vanwe ge de houdbaarheid behandeld met een mengsel van schellak en spiritus. Meterprijs Momenteel maakt Dick boeken voor niet-minder dan 155 orgels. Elk orgel houdt hij bij in een kaartsysteem en van elk heeft hij een „tandenkaart". Er zijn vrijwel geen orgels gelijk; wel draaien ze allemaal met dezelfde snel heid, maar de breedte en de ligging van de diverse registers en noten zijn mees tal verschillend. De kosten van zo'n boek wordt berekend per strekkende meter en hangen af van de breedte: een meter boek met de minimale breedte (50 „toets") kost bijvoorbeeld f 5.25, terwijl bij de maximale breedte van 121 toets de meterprijs boven de acht gulden ligt. „Het wordt me echter wel erg moeilijk gemaakt, want de kosten stijgen steeds", zegt Dick. „Toen ik twee ton karton kocht moest ik er f 4200.- voor betalen". Veel collega's heeft hij niet: „Er zijn twee of drie beroeps-boekmakers in Nederland en daarnaast wat amateurs. Het is wel heel vervelend, dat ik zo nu en dan moet constateren dat boeken van mij gewoon worden gecopieerd. De BUMA, die het auteursrecht be hoort te beschermen, doet er echter niets tegen". Van orgels worden ook wel grammo foonplaat-opnamen gemaakt. In Roosendaal zijn al opnamen gemaakt door Jack de Nijs en ook Johnny Hoes heeft plannen. „Ik maak ook eigen composities, en soms komen die op LP's. Maar veel brengt dat niet op' merkt Dick mismoedig op. Over de stijl van andere boekmakers is hij niet erg tevreden: „Die is vaak ouderwets, met allerlei riedels en zo. Dat doe ik niet. Toch zit er een zekere ontwikke ling in m'n werk. Nu ik samenwerk met Aris Pernet komen we vaak in zaken van klanten. Als ik daar dan m'n eigen boeken hoor van een paar jaar terug - die ik meestal nooit gehoord heb, want ik verzend de nummers meestal per post - vind ik dat ik toch al heel wat verder ben". Alle stijlen Orgelbouwer Aris Pemet is verrukt over de mogelijkheden van boekorgels. Hij gaat er beslist mee door. „Alle mogelijke stijlen zijn op die dingen mogelijk, klassiek, jazz, beat, wat je maar wilt. Maar de meeste vraag is natuurlijk naar het echte oigelgeluid, aangevuld met accordeon en dmms, zoals op ons orgel in Roosendaal". Aris, die vroeger telefoonmonteur én gitarist bij een Rotterdamse groep is geweest, houdt zich al enkele jaren bezig met de ontwikkeling van electro nische orgels. Eén van z'n ontwerpen zal binnenkort in serieproduktie ko men. Enkele jaren terug is hij bij Willem Duys in de „Vuist" geweest, waar hij een gitaar demonstreerde die een orgelgeluid produceerde. „Maar dat is niks geworden. Aan zo'n instru ment was geen behoefte. Door die uitzending heb ik echter goede contac ten gekregen, waardoor ik opdrachten voor de bouw van echte orgels heb gekregen en ik ook verder kon blijven gaan met experimenteren". Waaraan we willen toevoegen: met als resultaat dit eerste Gilper-orgel, een instrument waarop zowel Aris Pemet als Dick Gillet erg trots zijn. PETER NOORLAND Aris Pemet rechtsen Dick Gillet bij hun werkstuk, een electronisch wer kend boekorgel, dat te vinden is in het Roosendaalse café ,,'t Sportcentrum". Prijs: tegende Veertig mille, de helft van die van conventionele exemplaren. Eend weer duurder Met ingang van 1 augustus zijn de prijzen van de kleine Citroëns met ongeveer vier procent verhoogd. Dit betekent, dat de „Eend" nu meer dan 5000 gulden kost, om precies te zijn f5.070,-. Citroen Nederland N.V. gaat nu ook de snellere versie van de 2CV importe ren. Deze heeft een 600 cc. motor van 33 pk (435 cc. en 26 pk in de 2CV-4) en beschikt over een snellere accelera tie en een hogere topsnelheid. De prijs van dit voor ons land nieuwe type is vastgesteld op f 5.495,-. De prijzen van enkele andere types zgn nu als volgt: Dyane 435... f 5.380.- (was f5.195.-); AMI 8 Comfort... f6.830.- (was f6.600,-); GS Com- fort...f 8.870,- (was f 8.570,-). Citroen Nederland heeft bij deze zo veelste prijsverhoging binnen anderhalf jaar besloten de voor 1 augustus bestel de wagens tegen de oude prijzen af te leveren. door Ernst R. Hofmann, A.I.J.P. Als „rozijn van de maand" wil ik deze keer een herdenkingsvelletje van Ber lijn betitelen dat ten gevolge van het 50-jarig bestaan van het Avus-parcours (overigens een afkorting van „Automo- bil Verkehrs- undd Ubungsstrasse") op 27 augustus aan de loketten komt. In tegenstelling tot het Dierentuinblokje wordt geen toeslag geheven en kost het slechts DM 1.25. De oplaag van 6 miljoen stuks wettigt ook thans weer het vermoeden, dat het hele pakket nog op de dag van uitgifte van eigenaar zal zijn veranderd. Op 14-7 verscheen een zegel van 30 Pf (7 1/2 min.) ter herdenking van het feit, dat Johann Sebastian Bach zijn „Six concerts; avec plusieurs instruments" heeft gecompo neerd; een werk, dat als de Branden- burgse concerten de muziekliteratuur inging. Schepen Reeds drie keer moest ik een voor schepenliefhebbers belangwekkende melding wegens plaatsgebrek terzijde leggen, maar nu kan het dan toch. Een zegel, die ditmaal - oh wonder! - niets met oorlog of ander bloeddorstig herdenken te maken heeft, bezorgt Frankrijk ons. Een lust voor het oog is de afbeelding van de beroemde Cap Homier „Antoinette", een viermast- bark van 4.000 ton met een zeflopper- vlak van 4.420 vierkante meter. Grie kenland herdenkt zijn vrijheidsstrijd van 1821 met een serie „De strijd ter zee". Hier zijn vier zegels met de beroemdste zeilschepen van de Griekse marine van 1821 getooid; twee andere geven taferelen uit de zeeslagen bij Samos en Gheron weer, die tegen de Turken werden uitgevochten. De derde zegel levert Zweden met een gezicht op de containeromslagplaats bij Göte- borg. Helaas heeft de ontwerper Czeslaw Slania het containerschip niet aanleiding 700-jaar vie ring van Kitzbühel als stad, op 1.9 gevolgd door twee zegels van 2.50S en 4.-S respec tievelijk ten gevolge van 50 jaar Wiener Messe en 200 jaar Wiener Börse. Pro Phil 71 De FISAIC is een West-Europese post zegelverzamelaarsvereniging, die zich op het motief „spoorwegen" heeft gespecialiseerd. De 7e Internationale Postzegeltentoonstelling „Pro Phil 71" te Stockholm van 16-7 t/m 19-9 staat in dit teken. Uiteraard wordt een en ander met speciale enveloppe en stem pels gedocumenteerd. Mocht u hierin zijn geïnteresseerd dan wordt u de complete set toegezonden tegen beta ling van zeven Zweedse Kronen op girorekening 59 53 50 - 0 ten name van Pro Phil 71 in Zweden. Het laatste postzegelnieuws van deze rubriek betreft een nieuwe uitgifte van de Rhodesische posterijen, namelijk een zestal vogels, kenmerkend voor Rhodesia. De zegels zijn door Mardon Printers, Salisbury in multicolor foto-offset vervaardigd en zijn niet alleen juweeltjes in de albums van de Rhodesia-verzamelaar, maar ook voor de liefhebbers van vogelmotieven. U ziet op de zegels van 2c (500.000 stuks) een Afrikaanse kop, op die van 2 l/2c (500.000) een ijsvogel (ja, u leest het goed), op die van 5c (300.000) een gors. oo die van 7 l/2c (400.000) een bijeneter, op die van 8c (300.000) een zanglijstertje en op die van 25c (250.000) een kievit. Een paar boeken vragen er sedert enkele maanden om besproken te wor den. Het zijn uitgiften van de Osterrei- chische Bundesverlag für Unterricht, Wissenschaft und Kunst, Wien 1, Schwarzenbergstrasse 5 onder de titel „Kleine Kunstgeschichte der Oster- reichischen Briefmarke 1945-1968", prijs 158S en geschreven door Walther Neuwirth. Het boek (linnen, kunst druk) legt getuigenis af van het vak manschap van de na-oorlogse postze gelontwerpers en -graveurs. Tot uit drukking komt, met welk een zorg een thema wordt gekozen, voordat dit uiteindelijk tot een postzegel van de allerhoogste kwaliteit rijpt. Interessant hierbij is een vergelijking met de ze gels, die Oostenrijk voor de oorlog voortbracht en heden nog tot de beste voorbeelden van dé klassieke grafiek worden gerekend. Men denke slechts aan namen als Koloman Moser, Ranzo- ni en Wilhelm Dachauer, wier namen onderaan ontelbare vooroorlogse post zegels prijken (zie ook „Kleine Kunst geschichte der Osterreichischen Brief marke 1850-1938", dat ik enkele jaren geleden voor u mocht bespreken en eveneens nog tegen de prijs van 158S te koop is). Men ziet ook hier dat befaamde kunstenaars als Adalbert Pilch (wiens leermeester Dachauer eens tegen hem zei: „postzegels ontwerpen, dat is mijn zaak, daar blijf jij met je handen af! Nefe, Haller, Seger en Toth ook nog iets anders kunnen dan postzegels ontwerpen. Zij behoren tot de grootste Oostenrijkse schilders en grafici, waarvan sommigen zelfs een leerstoel aan de universiteit bekleden. De aankondiging van de Michel-re- dactie, dat er eind van dit jaar voor het eerst sinds 1920 weer een eigen catalogus voor postwaardestukken zal worden uitgegeven, geeft duide lijk de trend weer, dat - na bijna zeventig jaar te zijn verguisd - de postwaardestukken zich na een bloei om de eeuwwisseling en het daarop aansluitend verval allengs weer in een stijgende. belangsteU mogen verheugen. Deze opvatting wordt kennelijk ook door meerdere postadministraties gedeeld. Voorbeel den genoeg: kortgeleden maakten we kennis met de Dürer-prentbriefkaar- ten, ons luchtpostblad met toeslag voor de Boroboedoer (nog slechts ver krijgbaar t/m 14-8! de honderdjarige Belgische briefkaart en nu dan de aankondiging van onze PTT, dat een soortgelijk jubileum in ons land zal worden opgeluisterd door een brief kaart van 20c, die van 15-9 tot en met 16-10 verkrijgbaar zal zijn. Let u spe ciaal op alle nieuwe Nederlandse post waardestukken voor dagelijks gebruik, die steeds weer uitkomen. Ik ben de mening toegedaan, dat een landenver- zameling niet alleen dient te bestaan uit postzegels, doch ook uit postwaar destukken. Het duidelijkst ziet men dit verschijnsel bij de verzamelaars van UNO New York en Geneve. Het over grote deel van deze verzamelaars neemt de postwaardestukken ook in zijn verzameling op en vooral de eerste nummers zijn reeds hoog genoteerd. Men verzamelt zelfs oplaagverschillen, daar deze meestal van de vorige druk ken afwijken en de postadministratie de lovenswaardige praktijk toepast el ke herdruk met oplaagcijfers van tevo ren bekend te maken. Uit vroegere rubrieken is u inmiddels bekend, dat u zich thans bg de Filate listische Dienst PTT, Prinses Beatrix- laan 11's-Gravenhage kunt abonneren op de Nederlandse postwaardestukken en de postzegelboekjes (ook rolzegels). Een nieuw boekje verschijnt binnen kort onder het bestelnummer Pb 10-b. Het bevat zes zegels van 15 cent en twee van 5 cent. De tekst komt over een met die van boekje 8b/8bf („Hebt u iets te vragen of te klagen etc"). Voortaan zullen alle boekjes op fosfo- rescerend papier worden gedrukt. van een naam voorzien. Het witte passagierschip op de achtergrond even wel is duidelijk als de „Gripsholm" (1957, 23.191 brt) te identificeren. Een bijzondere verrassing heeft de postadministratie van Liechtenstein voor de verzamelaars in petto, die daar de brochure „Briefmarkensammeln leicht gemacht" aanvragen. Zij ontvan gen niet alleen interessant documenta tiemateriaal, maar ook informaties over het abonneren op de postzegels van het vorstendom, alsmede als sur prise een eerstedag-enveloppe en het boekje, waarover ik u al meerdere malen vertelde en dat elke nieuwe postzegeluitgifte begeleidt. Schrijft u eens naar de Postwertzeichenstelle der Fürstlichen Regierung, FL 9490 Vaduz, Fuerstentum Liechtenstein. Oostenrijk kondigt aan, dat de beide voor juni digde waar den „genati onaliseerde ondernemin gen" in no vember zul len uitko- Brenner-Au- tobahn-zegel is naar okto ber verscho ven. En zo blijft dan voor augus tus (18.8) nog slechts de zegel van 2.50S (3.2 min.) naar

De Havenloods | 1971 | | pagina 3