Vrij entrepot heeft geen toekomst meer Technische hulp bij onderwijs van doven en slechthorenden HET KAN NOG 10 JAAR DUREN, MAAR 10 paarden voor oude Engelse koets f ■8ÜI Proef met adviessnelheden op wegen in Zuid-Holland DE HAVENLOODS, DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 32-302 „Oh meneer, dat is een stukje nie mandsland". Dat kan in vele gevallen het antwoord zijn op de vraag, die men een willekeurige voorbijganger stelt over het „Vrij Entrepot" aan de Stiel tjesstraat te Rotterdam. Men ziet veel vrachtwagens in- en uitrijden, men ziet een slagboom en het veelzeggende bord „Douane". Het ziet er allemaal als een grenspost uit, alleen de rijks politie ontbreekt nog aan dit beeld. En ach, neem 't Jan publiek eens kwalijk dat hij het niet precies weet. Het leven achter de drieëneenhalve meter hoge muur met draadversperring is geen publieke aangelegenheid. En toch is het een „entrepot" dat voor iedereen toegankelijk is. Maar wie weet dat? En als u dit verhaal hebt doorgelezen nemen we aan, dat u nog niet uit de startblokken zult schieten om in één rin naar de Stieltjesstraat te rennen, op weg naar het „Vrij Entrepot der Gemeente Rotterdam". Sinds 1829 Het entrepot heeft een oude geschiede nis. Het is ontstaan in de bloeiende handelstijd van hét begin der jaren achttienhonderd. Toen werd het Koninklijk Besluit van Willem de Eerste om tot de oprichting van een Algemeen Entrepot te komen, afge kondigd. De oudere Rotterdammers zullen zich nog wel herinneren, dat aan de Boompjes het oude „Oost- Indisch"-huis gestaan heeft, dat in de oorlogsdagen van 1940 werd verwoest. Het was de voorloper van het huidige Vrij Entrepot, waarvan de bouw aan de Stieltjesstraat in 1874 begon, op initiatief van een zekere heer Pincoffs. Een beroemd haven- en handelsfiguur in die tijd, die het er echter niet al te rooskleurig heeft afgebracht. In 1879 kwam de entrepothaven gereed, gelijk met het grote pand „Werelddelen", dat een totaalopper vlakte heeft van maar liefst 30.000 m2. Het was in 1885, dat de gemeente Rotterdam het Vrij Entrepot overnam. Naderhand zijn er nog wel enkele uitbreidingen tot stand geko men, waarvan de laatste in 1962. Dat werd het pand Texel met 1800 m2. Met de ook reeds bestaande loodsen, die een oppervlakte hebben van 4000 m2, beslaat het gehele complex een oppervlakte van ongeveer 36.000 vierkante meter. Het is er een komen en gaan van goederen, aangevoerd door vracht wagens, treinen en schepen. Samen geeft alles een koude, zakelijke indruk in vergelijking met vroeger, toen tien tallen sleperskarren met levensgrote paarden de sfeer bepaalden. Met het gevaar, dat we te dor en te droog worden, mogen we u enkele cijfers niet onthouden. Want hoewel het een vrij klein terrein is, komen er jaarlijks toch 200 schepen, 400 spoorwagens, 45.000 vrachtwagens en 2500 con tainers. Al deze vervoermiddelen zorgen voor een jaarlijkse opslag van zo'n 50.000 ton. Voor iedereen De heer W. Kleinbloesem, directeur van het Vrij Entrepot der Gemeente Rotterdam lacht even, als we hem het begrip „niemandsland" voorleggen. „Kolder", zegt hij. „Het is helemaal geen niemandsland, maar particulier terrein van de gemeente". Toch begrijpt hij wel hoe die uitdrukking in de wereld komt. Men ziet de slag boom, het douanebord, en verder doet de onwetendheid de rest. Binnen de grenzen van het terrein hanteert men de „Algemene wet inzake douane en accijnzen". Kortweg in de volksmond de „douanewet". De directeur moet even nadenken, als hij een definitie geeft van het begrip vrij entrepot, maar uiteindelijk weet hij het te formuleren: „Een publiek douane-entrepot bestemd voor de opslag van douanegoederen voor ieder een, zonder heffingen van welke aard ook, zolang de goederen daar zijn opgeslagen". Dat is het dan.^Vooral het woordje „publiek" is hier belang rijk, want het geeft het ruime begrip aan. Het wil echter niet zeggen dat het publiek daar dagelijks komt. Men zou het ook (heel eerlijk gezegd) niet zo op prijsstellen. We kunnen onder publiek dan ook beter verstaan „de hele handel, in de ruimste zin van het woord". Als we de lijst van goederen zien, die daar worden opgeslagen, krijg je een indruk van de geweldige omvang, die de handel heeft. Tabak, suiker, thee, grondnoten, huiden, leer en koffie. Maar ook veel medische instrumenten, foto-, filmcamera's en scheepsprovisie. fcn niet te vergeten de wijn, die wordt opgeslagen in houten vaten, zo groot dat men erin zou kunnen wonen. Met inhouden van 9.000 tot 13.000 liter. Daarnaast heeft men ook opslag in roestvrijstalen tanks. En het aller nieuwste is de opslaginstallatie voor rum, aangevoerd met speciaal daarvoor gebouwde tankers. Vroeger werd de grootste ruimte in beslag genomen door de thee. Vóór 1965 had men de grootste hoeveelheden van Europa en was zelfs de helft van het Vrij Entre pot ermee gevuld. Maar ook dit is verleden tijd, want ook het Vrij Entrepot ondergaat de veran deringen van de tegenwoordige tijd. Zoals nu nog dagelijks de haven wordt geopend en gesloten met een afsluit boom, een wat „pré-historische" gebeurtenis, zo komt langzamerhand ook het hele wezen van het Vrij Entrepot op de helling. Geen toekomst Het pand Werelddelen" doet in bouw wat vreemd aan. Opvallend zijn de Doorten onder water. dam? Directeur Kleinbloesem kijkt bedenkelijk, maar zegt ook ronduit: als we het op de lange termijn zien en daarmee bedoel ik tenminste een periode van tien jaar, dan zeg ik nee". Het zijn de structurele verande ringen die de toekomst donker doen inzien. Hij illustreert dit met het volgende voorbeeld. „De behandeling van goederen op pallets (laadborden) neemt een enorme sprong. Deze goederen worden behan deld door vorkheftrucks, die de borden met goederen stapelen. In onze oude panden „Werelddelen" met hun verdiepingen kunnen wij ze tot ..twee-hoog" kwijt. Maar de huidige gang van zaken op moderne terreinen is zo dat men stapelt tot hoogtes van acht tot tien meter, dus tot bijvoor beeld „vier-hoog". Op de verdiepingen moet in verband met de gassen en brandgevaar gewerkt worden met elec- trotrucks. Al die zaken werken kosten verhogend. Er zal uiteindelijk geen lonende exploitatie meer mogelijk zijn, want de gemeente kan niet ongelimi teerd doorgaan met dekking van de kosten. Voor de handel is het dan geen aantrekkelijke zaak meer en het is onaanvaardbaar, dat de overheid straks verliezen gaat leiden". Maar voorlopig ziet het er nog niet naar uit, dat aan de Stieltjesstraat de activiteiten zullen verminderen. De grote vrachtwagencombinaties uit vele landen zullen hier blijven komen. De rum zal voorlopig nog met scheeps ladingen tegelijk worden aangevoerd en de douaneslagboom zal voor het passerende pubhek een blikvanger büjven. Geert Boon Het Vrtj Entrepot der gemeente Rotterdam gezien van buitenaf. Het gewest Rotterdam van de Partij van de Arbeid houdt een openbare /ergadering op donderdag 12 augustus n de Beatrixzaal van het Groothan- lelsgebouw, Stationsplein te Rotter- lam, die om 20 uur begint. )nderwerp van gesprek zal zijn „De egeringsverklaring van het Kabinet besheuvel". De discussie wordt door vice-voorzitter van de Tweede Ka- lerfractie van de PvdA, mr. M. rolijk, ingeleid. Deurne krijgt Europese kampioenschappen voor landelijke ruiters In het nationale Hippische Centrum te Deurne (Bruggenseweg 13, tel. 04930-3006) worden van 19 tot en met 22 augustus de Europese kam pioenschappen voor landelijke ruiters gehouden. Voor het eerst na 10 jaar, worden deze wedstrijden weer in ons land gehouden. Het betreft hier veelzij digheidswedstrijden, die kunnen bogen op een traditie van vóór de tweede wereldoorlog. Inzet van deze wedstrijden tussen equi pes uit acht landen is een wisselstan daard, die prins Bemhard in 1957 aan de landelijke ruiters heeft geschonken. De volgende landen nemen deel (elk met een equipe van zes personen): België, Duitsland, Zwitserland, Oosten rijk, Zweden, Denemarken en Neder land. Het programma ziet er als volgt uit: donderdag 19 augustus vanaf 8 uur individuele dressuurproeven, vrijdag 20 augustus vanaf 9 uur viertallen dres- suurproef en vanaf 16 uur trekwillig- heidsproeven, zaterdag 21 augustus vanaf 9 uur wegparcours en cross- country(5200 m. lang met hierin ver werkt 22 hindernissen) en om 15.30 uur individuele springwedstrijden en zondag 22 augustus vanaf 14 uur landenwedstrijden. De toegang tot deze wedstrijden is op donderdag en vrijdag gratis. Op zater dag kost de entree f 3,-, terwijl op zondag f2,50 voor een staanplaats, f 6,— voor een zitplaats in de open lucht en f7,50 voor een overdekte zitplaats moet worden betaald. Wie van Leeuwarden naar Groningen of omgekeerd rijdt, passeert ongeveer halverwege Buitenpost, doorgaans een bezadigd dorp met zo'n 3.400 inwo ners. Maar niet op de eerste woensdaf in augustus. Dan is Buitenpost in feestkledij, alle winkelstraten zijn ver sierd en 's avonds verlicht met paarde koppen (paardehoofden voor de ken ners). Dan is het paardenmarkt met talloze festiviteiten en een uitstekend nationaal concours hippique, dat door circa 10.000 mensen wordt bezocht. 18 jaar geleden kwamen 13 eenvoudige Buitenposters onder leiding van de bloemist A. Haytink op het idee om eens wat feestelijks te gaan doen. Dat je om iets groots te organiseren geen Rotterdammer behoeft te zijn, bewijst wel het succes, dat deze „Paarden sportkommissie Buitenpost" nu reeds 18 jaar lang in successie heeft. Elk jaar zagen de 13 weer kans om één of andere stunt uit te halen. Vorig jaar werd maar even een asfaltbaan om het tournooiveld aangelegd, waarop de grote schaatssterren - waarondér na tuurrijk Atje Keulen-Deelstra de monstreerden, dat ze ook op rolschaat sen thuis waren. Dit jaar werd besloten het alleen bij paarden te houden. Dus moest het klapstuk dan ook een paar- denstunt zijn. Nou, dat hebben de heren waargemaakt. Onder een stralend blauwe hemel en op de tonen van een pittige mars reed, nog nooit eerder vertoond in Neder land, de bekende paardensportman J. W. van Dijk uit Emmeloord een oude Engelse koets het veld op, be spannen met een „pyramide" van 10 paarden. Eén paard voorop, twee er achter, dan een rij van 3 met een appelschimmel in het midden en vlak vóór de koets een rij van vier. Dat deze, door General Motors Nederland gesponsorde, stunt een staande ovatie kreeg, zal niemand verbazen. Hopelijk ziet het CHIO kans om o,p het aanstaande concours in het Kra- lingse bos ook de Rotterdamse paar densportliefhebbers te laten genieten van dit unieke schouwspel, dat het waarlijk uitmuntende programma van het Buitenpostse concours hippique 1971 bekroonde. B. Th. Ottow. De openbare school voor doven en slechthorenden in Stegen bij Frei burg/Breisgau is op haar terrein één van de grootste en modernste opvoe dingscentra in de Westduitse Bonds republiek. Een royaal opgezet instituut met verschillende onderwijsafdelingen, dat een internaat voor de kinderen, speelplaatsen, sporthallen en zwem baden omvat en over een eigen tand arts en een ziekenzaaltje beschikt. Ruim 40 leerkrachten hebben hier de zorg over ca. 320 gehoorgestoorde jongens en meisjes, een aantal dat spoedig zal oplopen tot ca. 500. Het uitgebreide opleidingspakket dat de kinderen hier ter beschikking staat moet hen in staat stellen, later hun plaatsen in maatschappij en beroeps leven in te nemen. Veel kinderen hebben slechts een uiterst zwak gehoor; ze hebben zich zelf noch hun medemensen ooit goed horen praten. Met als gevolg, dat de eigen spreekvaardigheid, het vermogen om klanken correct te vormen, beperkt is. Het is daarom zaak, de nog aanwezige gehoorresten zo goed moge lijk te benutten voor de opbouw van de spreekvaardigheid. Een veelzijdige benadering, waarbinnen medici, psychologen en pedagogen intensief samenwerken, staat hier borg voor, geholpen door de vindingen van de medische technologie, die met zijn elektro-akoestische apparatuur het leren spreken voor de kinderen aan zienlijk makkelijker maakt. Draadloos Ook hier is het centrum in Stegen letterlijk toonaangevend. Als eerste school voor gehoorgestoorden ter wereld heeft men er een nieuwe, door Siemens, in samenwerking met opvoedkundigen, speciaal voor dit doel ontwikkelde technische installatie in gebruik genomen: een draadloze stereo hoor- en spreekinstallatie voor gelijk tijdig gebruik in verschillende klasloica- De leerling is door het nieuwe systeem niet meer aan zijn plaats gebonden. Zonder lastige kabels kan hij zich vrij door de klas bewegen. Op elke wille keurige plaats - bijvoorbeeld voor het bord - blijft hij door middel van zijn koptelefoon of losse telefoontjes met aangemeten oorstukje, zonder onder breking in verbinding met zijn klasge noten en de onderwijzer, die de instal latie van achter zijn werktafel met drukknoppen bedient. Dit hoor- en spreekcontact is stereo, het loopt dus over twee transmissie kanalen. Het gehoorgestoorde kind kan daardoor akoestische indrukken zonder vervorming ruimtelijk in zich opnemen. Het omgevingsgeluid komt natuurgetrouw op hem over. 1 In tegenstelling tot de traditionele hoor- en spreekinstallaties heeft de leerling geen eigen microfoon meer nodig. Een gemeenschappelijke centra le stereo-microfoon, die zich midden in de klas, van gemiddeld 10 jongens en meisjes bevindt, is voldoende. De transmissie komt tot stand via induc tie. De hiervoor in de vloer aange brachte ringleidingslussen monden uit in een buiten de klas gelegen instru- mentenkast, waarin de benodigde apparatuur is ondergebracht. Centrale microfoon De centrale verzorgt meerdere - maxi maal 3 - lokalen tegelijk en onafhan kelijk van elkaar. In de school in Stegen staan voorlopig twee van derge lijke units. Hierop zijn 6 klaslokalen aangesloten, welke evenals een opna mestudio voorzien zijn van akoestische plafonds en tapijten. Zonder over- spraak lopen deze zes stereotransmis sies parallel. Techn$2he problemen zijn er niet. zegt hqfcfebofd van de school in Stegen. De bediening had niet makkelijker kunnen zijn. Het is niet nodig, dat de onderwijzer ook nog technisch een vakman is. Zelfs de leerlingen weten al hoe het in zijn werk gaat en mogen af en toe bij wijze van beloning op de knoppen van het instrumentenpaneel drukken - als beloning voor het fout loos uitspreken van een lastige zin. Antwoord Stichting Leefbare Delta aan Konam Naar aanleiding van een brief van Konam n.v., waarin de uitbreiding van een tweetal installaties van deze onder neming te Rozenburg wordt aangekon digd, heeft de Stichting Leefbare Delta, in casu haar voorzitter prof. ir. H. Pouderoyen, een antwoord op papier gezet. In haar bekendmaking deelt de stichting mee het te appr eciëren van te voren op een directe wijze door het bedrijf te worden inge licht. Zij plaatst echter enkele kantteke ningen. In de eerste plaats wordt gewaarschuwd tegen het gevaar van emissies van de door Konam vervaar digde producten. De producten, die in de brief van Konam niet giftig worden genoemd, zijn volgens de stiching niet bepaald gezond wanneer ze in het milieu voorkomen. Eventuele emissies kunnen ook niet op zichzelf beschouwd worden. Het is bekend, dat de combinaties van verschillende emissies en andere factoren tezamen kwalijke effecten kunnen hebben. Verder stelt de Stichting Leefbare Delta, dat door een toenemende indus trialisatie van het Rijnmondgebied met navenant toenemend gemotoriseerd verkeer en bewoning aan elk soort emissie in het belang van de bevolking extra beperkingen moeten worde, opgelegd. Verder wijst de stichting op het toenemen van de kansen van onge wenste emissie, die niettegenstaande goed onderhoud, door veroudering van de apparatuur kan optreden. Door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wordt op enkele daarvoor geschikt bevonden wegen voor de duur van één jaar een proef genomen met adviessnelheden. Deze adviessnelheden worden aangeduid met rechthoekige blauwe borden met witte tekst. Het betreft hier de volgende wegen of weggedeelten: 1. Een gedeelte van de secundaire weg 3 in Voorhout en Sassenheim; adviessnelheid 60-80 km. 2. de wegen in het recreatiegebied „Het Langeveld" in Noord wijk en Noordwijkerhout; 40-70 km, 3. de Berkelse- en de Noordeindseweg in Berkel en Rodenrijs en Pijnacker; 50—80 km, 4. de Rotterdamseweg in Delft van de bebouwde kom van Delft tot de Zweth; 70 km, 5. de secundaire weg 12 in Schipluiden en De Lier; 60—90 km, 6. de Naaldwijkseweg en de Galgenweg in Naaldwijk en 's-Gra- venzande; 50-80 km en 7. de secun daire weg 32 in Zwartewaal en Vier- polders; 60-90 km. Het is de bedoeling, dat de weggebrui ker op deze wegen, afhankelijk van de wisselende verkeersomstandigheden, een rijsnelheid kiest binnen de grenzen van het gegeven advies. De adviessnel heden zijn door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland, zowel voor wat betreft de laagste als de hoogste waarde, bepaald aan de hand van een voorafgaand wetenschappelijk onder- Adviessnelheden hebben - anders dan zogenaamde starre snelheidsbeperkin gen - het voordeel van een zekere flexibiliteit en informeren de wegge bruikers over rijsnelheden welke voor de betrokken weg als verantwoord kunnen worden geacht. Het zal voor een belangrijk deel van de medewer king van de weggebruiker afhangen of adviessnelheden in bepaalde gevallen een betere bijdrage kunnen leveren aan de verhoging van de verkeersveiligheid dan de starre snelheidsbeperkingen. Serie lezingen over De Kerk Onder auspiciën van de Hervormd Ge reformeerde Werkgroep te Rotterdam-Zuid zal een lezingencyclus worden georganiseerd over het thema „De Kerk". Deze serie bestaat uit vier lezingen welke op achtereenvolgende woensdagen zullen worden gehouden, te weten: 1. „De Kerk en haar predi king" op 11 augustus door ds. J. van Gorsel van Oude Tonge; 2. „De Kerk in haar wezen" op 18 augustus door dr. C. A. Tukker van Kamerik; 3. „De Kerk en haar ambten" op 25 augustus door ds. C. den Boer van Zeist en 4. „De Kerk in de wereld" op 1 septem ber door ds. G. H. van Kooten van Delft. Deze lezingen worden allen gehouden in de Maranatha kerk aan de Hillevriet te Rotterdam-Zuid, aanvang 20 uur. De baten van deze serie lezingen ko men ten goede aan de te stichten nieuwe predikantsplaats voor de her vormd gereformeerde gezindte.

De Havenloods | 1971 | | pagina 4