3: 129.80 4-daagse Rijnreis ËEEB Met Andere Woorden oo qq Van 6 tot 9 SEPTEMBER 98 ■RMi VREEMD GELOOF B.J. GERRESE OC QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ QQ 00 00 QQ QQ rSrS wQQ oooo 00 PJIirl^U'INil 99.80 112.= 119.80 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 32-328 Van 6 tot en niet 9 september, organiseert De Havenloods een geheel verzorgde 4-daagse reis per luxe toeringcar langs de Rijn. Exclusief is deze reis, omdat wij zullen logeren in het sfeervolle le klas hotel ,,Bellevue", gelegen aan de prachtige Rijnpromenade van Boppard. Niet alleen het logies en de volledige verzorging in dit hotel en het zeer gezellige stadje Boppard, maar ook de boottocht over de Rijn, de rond rit door het Taunusgebergte, he* bezoek aan Wiesbaden en Rüdes- heim, de tocht door het Ahrdal, de koffietafels op heen- en terug weg en het grote afscheidsdiner in Arnhem zijn een boeking voor deze fantastische reis meer dan waard. De prijs voor deze reis bedraagt f 204,50 per persoon, alles inbegrepen. Toeslag éénper soonskamers f 17,50. Het volledige programma luidt als volgt: 6 september: Vertrek om 8.30 uur vanaf Westblaak tegenover Cinerama te Rotterdam en De eerste indruk telt voor twee het eerste wat men van Uw huis ziet is de vitragedat die mooi en toch niet duur hoeft te zijn, bewijst deze aanbieding. Extra brede terlenka fantasie marquisette, 300 cm breed in verschillende rdessins,' waar U normaal f 7,95 voor betaalt nu voor nog géén vier gulden. lerlenk lanta arqui Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze terlenka fantasie marquisette, 300 cm breed, in 6 dessins, nu per meter VLAARDINGLN Burgemeester mr. J. Heusdcns is benoemd tot voorzitter van djs provinciale afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In die hoedanigheid is hij opgevolgd de oud- burgemeester van Gorinchem, mr. L. J. R. ridder van Rappard. De voordelen van een zuiver wollen tapijt vallen iedereen direkt opde kleuren zijn warmer en het is op intensief gebruik berekendzo'n vloer bedekking hebben wij nu in de aanbieding. Een zuiver wollen berber tapijt, dat in ieder interieur past, en waar U normaal f 179,50 voor betaaltnu voor nog géén honderd dertig gulden per me- wollen berber tapijt 400 cm breed Neemt U de maat van Uw kamer mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit zuiver wollen berber tapijt, 400 cm breed. rijden dan via Utrecht, Arnhem, Elten (koffiepauze), Keulen en Bonn naar Köningswinter, waar wij in het aan de Rijn gelegen Düsseldorfer Hof een uitgebreide koffietafel zullen gebrui ken. Na deze koffietafel blijven wij tot Koblenz deze Rijnoever volgen, gaan hier de brug over naar de andere Rijnoever en zullen om ca. 17 uur in ons hotel in Boppard arriveren. Diner in hotel en 's-avonds vrij. 7 september: 's Morgens vrij. Na de warme lunch staat onze touringcar weer gereecfvoor het maken van een tocht. Wjj gaan naar de andere kant van de Rijn en rijden vervolgens via Bornhofen, Kaub en Lorch naar het bekende Rüdesheim met zijn beroemde Drosselgasse. Hier krijgt u volop gelegenheid met dit stadje kennis te maken. Na deze pauze zoeken wij het wat hogerop voor een bezoek aan het Niederwalddenkmahl en het gezellige Aszmannshausen. Om 18 uur arriveren wij weer in ons hotel. Diner en 's-avonds vrij. 8 september: Na het ontbijt gaan wjj om 10 uur per luxe Rijnboot een tocht van ruim een uur maken naar St. Goarshausen, waar de touringcar staat te wachten om u naar de top van de Pac^ersberg te rijden, vanwaar u een sprookjesachtig uitzicht op Rijn en Loreley heeft. Hier staat ook het Kosmotel Loreley, waar wij de warme lunch zullen gebruiken. Na deze lunch rijden wij dwars door het Taunusgebergte met zjjn prachtige natuurschoon via Bad Ems en Koblenz terug naar ons hotel in Boppard. Diner in hotel en 's-avonds vrij. 9 september: Na het ontbijt gaan wij Boppard om 9.30 uur verlaten en rijden via Ko blenz, Andernach, Sinzig en Bad Neu- St. Goarshausen aan de Rijn met de burcht Katz. Foto: F. J. Rotgans. enahr naar het Ahrdal. Hier staat het pittoresk restaurant „Zur Bunten Kuh", waar de uitgebreide koffietafel op ons staat te wachten. Hierna rijden wij door het Ahrdal via Bonn naar Keulen (pauze) en zullen io in Arn hem arriveren, waar in Hotel Haarhuis het afscheidsdiner gereed staat. Uitein delijk zullen wij weer om 10 uur in Rotterdam arriveren. Kaartverkoop Wij kunnen voor deze reis slechts een beperkt aantal personen boeken. Boe kingen kunnen vanaf heden geschieden aan onze kantoren Eendrachtsweg 25 te Rotterdam en Hoogstraat 122 te Vlaardingen. Neen, ik wil het niet met u hebben over een buitennissige godsdienst, geïmporteerd uit de een of andere tot nu toe onbekende streek. Neen, het gaat over ons eigen geloof, ons bloedeigen christelijk geloof, waar we allemaal op de een of andere wijze deel aan hebben. Wie als blanke Port Said passeert of over „the borders of Africa" reist is daarmee een christen. Over de hele wereld is de godsdienst van de blanken het christendom. Een vreemd geloof. Het viel mij op, toen ik zaterdag jl. naar de gedaagde landing van de astronauten van de Apollo5 zat te kijken. Met uiterste nauwkeurig heid, want wat is 31 seconden op zo'n reis en wat zijn die luttele kilometers doordat die derde para chute niet openging, met uiterste finesse komen die mannen weer terug van hun hemelse tocht. Eén en al berekening. Een staaltje na tuurwetenschap in de praktijk waar iedereen toch diep van onder de indruk moet zijn. En daar staan dan die drie mannen, gezond en wel, met een „keep smiling" vol tevredenheid over de gedane missie. Heren der schepping. Reizigers van het heelal. Hun gang is tussen de planeten. Monter en toegejuicht door de zeelui stappen ze over het dek van het grote vliegdekschip. Wie kan deze man nen nog wat vertellen? En dan ineens is daar een totaal onbekende vlootaalmoezenier, een oude domi nee, zo te zien, die enkele onver staanbare woorden prevelt, welke woorden dank moeten inhouden jegens God. Die God die allang niet meer te bewijwen is (ook niet we tenschappelijk te ontkennen, maar dat is een andere zaak) en die bij de hele reis verder niet genoemd en niet gemoeid is, of het moest zijn in de stille gebeden van de astronauten of hun gezinsleden zelf. Maar zijn naam komt niet op welke lijst dan ook voor. Alleen in het protocol van de landing. Nog geen minuut. Wij moeten dat gewoon erkennen: geloof is vreemd. Alle uitspraken omtrent deze maanreis kunnen er gens „gecheckt", geverifiëerd, waar gemaakt worden. Alle knoppen hebben een nauwkeurig omschreven betekenis en alle mechanismen wor den gecontroleerd of ze werken of niet. Alleen God staat daar weer loos, vreemd. Geloofd, beleden, ge dankt, maar dat zijn allemaal vreemde zaken, die niets met een computer te maken hebben. Geloof is vreemd. Maar dat wil niet zeggen dat het daarom niets is. Die vergis sing wordt nog al eens gemaakt. Er zijn mensen die bjj alles vragen: kan je 't eten? Zo zijn er ook mensen die bij alles vragen: kan het waar gemaakt, bewezen worden? Dit laatste is intelligenter en heeft z'n goed recht. Maar het heeft ook een grens. Er zijn zaken die niet bewe zen kunnen worden. Ze zijn zo groot en zo overstijgend aan ons kennen en kunnen, dat we er geen greep op kunnen krijgen. Tot die „zaken" behoort: geloven, belijden, bidden, God, Jezus, verzoening en wat al niet meer. Paulus zegt ervan: niemand kan zeg gen: Jezus is de Heer, dan door de Heilige Geest. Dat zeggen komt van een andere kant. Een Oncontroleer bare kant. Van Gods kant. Vaak zeggen we dan, ten einde raad en moe: dat moetje geloven! Je kunt ook zeggen: dat mag je geloven! En geloven is wel degelijk een wer kelijkheid, ook al is het niet anders waar te maken dan op die meest kwetsbare zijde van ons leven, nl. in onze daden en in heel onze levens houding en waardebepaling. medemens MAASSLUIS - Vanavond om acht uur /.al dr. J. A. J. Jousma in het Gemeentemuseum van Maassluis een expositie openen van vijf Delftse kunstenaars. De expositie wordt gehouden tot 13 september. Het museum is dagelijks geopend van 14 tot 15 uur (behal ve maandag) en op dinsdagavond van 19 tot 21 uur. De kunstenaars zijn Ton van Bokho ven (sieraden), Tosca van den Haak (dier- plastieken), Jan Rot (koperplastieken), Ag gie Schmitz (wandkleden) en A.W. Wijkniet (Schilderijen). In de serie „Bomans in gesprek" zal voor de NCRV-televisie op zondag 22 augustus van 22.05 tot 22.45 uur, Godfried Bomans spreken met dr. Ab Thiadens, bioloog/filo soof en staflid van de werkgroep 2000. Dr. Thiadens houdt zich in het bijzonder bezig met toekomst-onderzoek naar de beleving van het gezond-zijn en het ziek-zijn. Lach zonder te vrezen met een gebit van Gerrese $0 TANDTECHNICUS Bij eindpunt tramlijn 6 en 11. Tel. 15.60.98. DAGELIJKS geopend van 8—18 uur. DINSDAGS en DONDERDAGS van 8 tot 20 uur. 's Zaterdags gesloten. Tel. na 19.00 uur 37.76.24. Saneringscommissie Rijnmondgebied vraagt inwerkingstelling van wetsartikelen In antwoord op vragen van mevrouw drs. M. Epema-Brugman te Putters- hoek en de heer dr. H. A. van Geuns te Rotterdam, beiden lid van de P.v.dA., delen Gedeputeerde Staen van Zuid- Holland mee, dat de saneringscommis sie voor het Rijnmondgebied er bij de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid op heeft aangedron gen de voor het werk van de samerings- commissie belangrijke artikelen van de Wet inzake de lichtverontreiniging in werking te stellen. De ingewikkeldheid van de materie en het nog niet volledig van kracht zijn van de Wet inzake de luchtverontreiniging zijn er de oorzaak van, dat het totnutoe verichte werk van de saneringscommissie nog niet in de vorm van concrete voorstellen aan de staatssecretaris voorgelegd kon wor- vVaarom de aanwijzing van Rijnmond tot saneringsgebied nog steeds geen kracht van wet heeft is G.S. niet bekend, maar dat dit remmend zou werken op de werkzaamheden van de saneringscommissie gelooft men niet. Een verzoek om de Wet inzajce de luchtverontreiniging spoedig toe te passen is inmiddels door de voorzitter van de saneringscommissie, mr. J. Klaasesz, aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne gedaan. Deze wet zou inhouden, dat het colle ge van G.S. mogelijkheden heeft een ander, en zonodig stringenter beleid te voeren inzake de verontreinigende in dustrieën dan de gemeentebesturen totnogtoe doen. G.S. verwachten echter niet, dat de artikelen van de Wet inzake luchtverontreiniging die het vergunningenbeleid regelen nog voor het einde van dit jaar in werking zullen treden. VLAARDINGEN - In november van het vorig jaar is door de gemeente Vlaardingen aan het Instituut voor gezondheidstechniek T.N.O. opdracht gegeven tot het verrichten van metin gen van de fluoremissies van de fosfor- zuurfabrieken van Windmill Holland N.V. Deze metingen bleken aanvanke lijk met zeer veel problemen gepaard te gaan, maar thans hebben B. en W. aan de leden van de gemeenteraad meegedeeld, dat een bruikbare meet methode is gevonden en de eerste metingen zijn verricht. Uit de vele inzendingen die wij dit keer kregen is mevrouw B. Houtman, Chopinplein 61, Schiedam als winnares uit de bus gekomen en de vijf piek zijn voor haar. De oplossing luidt: Admi raalvlinder, paarlemoerkapel, bladke ver en springtor. De oplossing van de puzzel van deze week dient op een briefkaart geschreven te worden en dinsdag 17 augustus vóór 12 uur in ons bezit te zijn. Het adres is: Puzzelredac tie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. In de linker boven hoek vermelden M.A.W. 172. Op elke regel komen drie woorden van zes letters. De laatste twee letters van het eerste woord zijn de eerste twee letters van het tweede woord en de laatste twee letters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden: „nachtkledij - Europese hoofdstad - stompzinnig", dan zou moeten worden ingevuld „pyamadridioot" is pyama - Madrid - idioot. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, per tweetal letters van boven naar beneden,de namen van vier beroepen. I besmettelijk - aanwijzing - bouw- specie; 2 vrouwspersoon - terug - ver keer; 3 som - lijst van vergadering - speels; 4 zeerover - getuigenis - hinde ren; 5 Russische stad aan Zwarte Zee - bijbels krachtmens - gemeen (gelaat); 6 vrouwspersoon (Frans) - dadelijk - toegang; 7 zelfzuchtig mens - flits - uitsluitend; 8 bijbels land - jongens naam - monster; 9 kantoorberoep - dampen - naarling; 10 Paris schaakte haar - plaats in N.O.-polder - besturen; II reisgoed - plaats in Limburg - vreemde taal; 12 kerkvergadering - meisje - snuffelen; 13 alleen de - scheepvaartbedrijf - verkeersweg; 14 zwemkostuum - peil - godin van de dageraad; 15 Zwitserse stad - verzuim - standaard maat; 16 manspersoon - af slijting, uitholling - min of meer; 17 treinkade - niet preuts - aartsvijand van Egypte; 18 plaats van orakel (Grieken land) - inwoner van India - zeer oud; 19 hekeling - vogel - op zekere plaats; 20 onlangs - uitgestrekte grasvlakte - trapper; 21 kwast in hout - indruk van zweepslag - aandoening; 22 soort veranda - onzeker - aanstonds; 23 zonder zorg - kruiswegafbeelding - onb. v.n. woord; 24 voetbalploeg - steeds - muziekgezelschap; 25 inwoner van Europese hoofdstad - bloed schennig - rijzen; 26 schets - kleding stuk - sterk aftreksel. I 2 3 H 5 6 7 8 9 IO II \2 13 II IS Ié I? 18 Q i 19 f 20 2\ 22 AA UJ B 21 25 UQ 26 Op mijn artikel „Goed en Kwaad één? Dat is volks opium", kreeg ik een aantal interessante brieven. De heer Van C. schrijft: „Ik ben het natuurlijk wel met u eens, maar ik ben van mening dat u geer. juiste visie geeft op het Oosterse denken. Ik weet natuur lijk niet uit wat voor bronnen u geput hebt, maar het feit dat de Oosterling een pantheïstische visie heeft (alles is God)" wil nog niet zeggen dat de Oosterling geen verschil zou zien tus sen goed en kwaad. Juist de yoga is een weg naar bevrijding van begeerten. Ik meen dat het in het boek van Yahiwaranda over yoga staat, dat een heilige die valt weer helemaal nieuw moet beginnen. Uit het boek „Licht op Yoga" van Aurobindo citeer ik het volgende: „Als het superbewustzijn ons geen groter en vollediger waarheid schonk dan die van de lagere gebieden zou het de moeite niet lonen te trachten het te bereiken. Elk gebied heeft zijn eigen waarheden. Sommige hiervan gelden niet langer als waarheid op een hoger gebied. De begeerte en het „ik" b.v. zijn waarhe den van het mentale, het vitale en het fysische gebied der onwetenheid. Zon der „ik" of begeerte zou de mens in de wereld een inerte (stilstaande) auto maat zijn. Naarmate wij hoger stijgen, blijken het „ik" en de begeerte echter niet langer waarheden te zijn: Integen deel, ze zijn een leugen, een onwaar heid die de ware persoon en de ware wil vertekenen. De strijd tussen de krachten des lichts en de krachten der duisternis is hier beneden een waarheid. Maar naarmate wij hoger stijgen wordt deze strijd steeds minder waar, en in het superbe wustzijn is er niets waarachtigs aan. Andere waarheden blijven, waar, maar veranderen van aard, van importantie en van plaats in het geheel. Het ver schil ot het contrast tussen het per soonlijke en het onpersoonlijke is een waarheid in het bovenbewustzijn; in het superbewustzijn echter bestaan ze niet als afzonderlijke waarheid - daar zijn ze één en onscheidbaar. Maar wie zich de waarheden van het bovenbe wustzijn niet eigen gemaakt heeft en beleeft, kan de supramentale waarheid niet bereiken. De aanmatiging van het tot oordelen onbevoegde menselijk be wustzijn maakt scherp onderscheid tussen de dingen, ziet het ene als waar en al het andere als onwaar en wil meteen de sprong doen naar de hoog ste waarheid, wat dit dan ook mag wezen. Maar dat is een dwaling door eerzucht en aanmatiging. Men hoort de ladder te bestijgen en de voeten stevig neer te zetten op elke trede, wil men de top bereiken". Dit is natuurlijk de visie van een Oosterse mysticus en het schijnt zo te zijn dat de dogmatici niet zo veel waardering kunnen opbrengen voor de visies van mystici. Vladimir Linden- berg zegt in zijn boek „Het mysterie der ontmoeting": „De mystici zijn altijd een doorn in het oog van de dogmatici geweest". dat de dingen als afgescheiden eenhe den tegenover elkaar plaatst. Inplaats van ze als onderscheiding van een eenheid te beschouwen). Alle gods diensten, ook de humanistische psychologie, de tarot en de kabbalah hebben daarop een antwoord proberen te geven". Bij yoga draait klaarblijkelijk alles erom, dat je het gewone menselijk bewustzijn, dat het ene als waar ziet en het andere als onwaar, te boven komt. Dat is de gewone wereld met zijn „ik" en met zijn begeerten, die „goed" kunnen zijn of „slecht". De gewone wereld met zijn tegenstelling tussen licht en duisternis. In yoga wordt de gedachte, dat ons onderscheiden van goed en kwaad met de hoogste waar heid van doen zou hebben, zo kras mogelijk ontkend. Het is een aanmati ging, want ons normale bewustzijn is in dit onderscheiden onbevoegd. Dat onderscheid is „dogmatisch". Of, zoals Cohen het noemt: dualistisch, twee slachtig. Tot zover de heer Van C. We hebben zijn hele b^ief opgenomen, omdat hij een uiteenzetting geeft van de diepere achtergronden van yoga, en omdat juist zijn brief een duidelijk bewijs geeft van wat ik mijn artikel heb gezegd. Ik heb daarin uit een NOS-uit- zending over de tarot-kaarten de bewe ring van drs. Cohen aangehaald, dat dit kaartleggen berust op de idee van de eenheid van alle dingen: „Want wan neer die eenheid er niet zou zijn, dan is het erg moeilijk vanuit die kaarten naar de werkelijke situatie te gaan... Daarom komen we weer uit op het oude thema, dat is: hoe overwin ik het z.g. dualistische denken? (Het denken Door de yoga-oefeningen stijg je boven het normale bewustzijn uit en ga je op Ontkenning het verschil tussen goed en kwaad, 6 tussen persoonlijk en onpersoonlijk neerzien, omdat je al dieper verzinkt in het Al, waarin al die tegenstellingen in de Hoogste Eenheid verdwijnen. Daar tegenover heb ik gesteld, dat in het geloof van' Abraham, Izaak en Jacob en van Jezus van Nazareth 20 sterk mogelijk wordt ontkend, dat God een eenheid van tegendelen zou zijn, de God van liefde èn haat, van licht en duisternis. Johannes, de discF pel van Jezus, schreef in een brief: „Dit is de verkondiging, die wij van Hem gehoord hebben en u verkondi gen: God is licht, en in Hem is in het geheel geen duisternis. Indien wü zeg gen, dat wij gemeenschap met Hem hebben en in de duisternis wandelen, dan liegen wij en doen de waarheid Dr. K. J. Kraan. Jazz in Ruimte en in de open lucht Op zaterdag 14 augustus zal in Rot terdam de groep van Sunny Murray optreden. Sunny Murray op drums, Kenneth Terroade tenorsaxofoon, Byard Lancaster alt- en sopraansaxo foon, Alan Silva viool en bass, Beb Guérin bass. Zaterdagmiddag om 15 uur spelen zij in de openlucht op de Lijnbaan, wat voor een jazz-groep van dit for maat een unicum in Nederland is, en zaterdagavond in „Ruimte" (Gaffel dwarsstraat 5a). Van het avond-con cert zullen opnamen worden ge maakt door de VARA. Deze Rotter damse jazz-gebeurtenis wordt georga niseerd door de jazz-medewerker van „Ruimte" (Harry van Dijke) en de Rotterdamse Kunststichting. Sunny Murray is tweemaal eerder in Nederland geweest. In 1964 met het inmiddels legendarische Albert Ayler kwartet (Ayler tenor, Don Cherry trompet, Gary Peacock bass en Sun ny Murray drums), en twee jaar ge leden als gast-solist tijdens het New port Jazzfestival in de Doelen, waar hij met Elvin Jones en Art Blakey een drum battle verzorgde. De pauze van het avondconcert in „Ruimte" zal worden opgevuld door het kersvers gevormde duo Han Ben- nink-Hans Dulfer. De aanvang van het concert is om 20.30 uur. Van een fabrikant van een be kend merk (wij mogen de naam niet noemen) kochten wij prach tige binnenveer matrassen, die U nu in de aanbieding vindt. 2 Persoons binnenveer matras sen, met verend stalen interieur, fraai doorgestikt bovenblad, ge borduurde border en luxe hand grepen, gemakkelijk hanteer baar. De prijzendie kunnen onmogelijk een bezwaar zijn! 2 persoons binnenvee matrassen 120x190 cm 43§r= 130x190 cm 459r= 140x190 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe 2 persoons lichtgewicht binnenveer,matrassen, met pri ma stalen verend interieur, in fraaie kleuren blauw en goud en diverse 2 persoons maten, nu voor ongelooflijk lage prij-

De Havenloods | 1971 | | pagina 10