„KWIK"-gevaar niet meer te bagatelliseren Ernstige bedreiging voor mens en dier Werkzaamheden aan groenstrook in Groenoord vorderen KUNSTGEBITTEN DANSLES DAGJE. Voorbarige Shell BANKSTELLEN modern en klassiek. Fabriekstoonza- len Industriegebouw. Goudsesingel 66 Rotterdam. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 donderdag 12 augustus 1971 20e jaargang no. 32 SCHIEDAM Met de voltooiing van de groenvoor zieningen in Groenoord, voor wat be treft het gebied ten zuiden van de Laan van Bol'Es is een begin gemaakt. Vorige week zijn graafmachines begon nen met het graven van de lange singel tussen de Sweelincksingel en het ter rein van Boerderij Landvreugd. Voor deze „Voltooiingswerken om Groen- oord-Zuid" heeft de gemeenteraad in augustus 1970 een krediet verleend van f650.000,-. Bij het plannen van de wijk Groenoord is men er steeds vanuit gegaan, dat de wijk van de omliggende Rijkswegen 20 en 19 (Zoomweg) afgescheiden zou moeten worden door brede groenstro ken. Uitgaande van deze gedachte is langs de Zoomweg ontworpen het gro te wandel-, speel- en recreatiegebied ten westen van de drie hoge A.B.P.- flats, dat volop in ontwikkeling is. In aansluiting daarop is men nu dus be gonnen met de uitvoering van de „groene bufferstrook" tussen de be bouwing van Groenoord-Zuid en de Rijksweg 20 met het Kethelplein en alle op- en afritten. In dit gebied ligt centraal de als wijkcentrum in gebruik genomen Boerderij Landvreugd. Met de uitvoering heeft men overigens moeten wachten totdat na de enorme grondophogingen ten behoeve van de beide Rijkswegen en het Kethelplein de/ ondergrond stabiel is geworden. Recreatie Het nu in uitvoering genomen groenge bied loopt van het westen bij de Laan van Bol'Es (naast de nieuwe telefoon centrale van de PTT) met een boog rond de Sweelincksingel naar het oos ten tot aan de Churchillweg. Hierdoor zal een aaneengesloten groen recreatie gebied ontstaan met wandelpaden rei kende van het Lisztplein in Groen- oord-Noord, lopende ten westen van het complex eengezinswoningen bij de Smetanalaan en de drie A.B.P.-flats tot in het zuiden rond Sweelincksingel en Boerderij Landvreugd, het sportterrein aan de Valeriusstraat en het toekom stige gebouw van de algemene Huis houdschool, waarna het wandelpad zal aansluiten op het troittoir langs de Churchillweg, die overigens ook voor zien zal worden van bomen en andere beplantingen. Dit wandelgebied zal slechts op één plaats onderbroken wor den, namelijk door de Laan van Bol'Es in het westen. Dit zuidelijke groengebied wordt in de volle lengte doorsneden door een sin gel, die nu eenmaal onmisbaar is voor de berging van het regenwater en zo grote rol speelt bij de regeling van de waterhuishouding in het gehele gebied. Met het graven hiervan is een begin gemaakt. Van de zo vrijkomende grond zal een dankbaar gebruik ge maakt worden voor het ophogen van de terreinen. Tussen de PTT-centrale en het flatge bouw aan de Willem Pijperstraat komt een trapveldje met ten zuiden daarvan een „ruig terrein" met een speelheuvel van 2 rpeter hoogte. Uiteraard om zoomd door brede beplantingsstroken met daarbij veel bomen. Langs het water van de singel het wandelpad, aangekleed met een tiental zitbanken. Het openbare sportveld aan de Vale riusstraat (van 110 bij 57,5 meter) zal onderhanden worden genomen en ver der afgewerkt, wat mogelijk is gewor- den~ door het vrij komen van grond uit de te graven singel. Aan de Valerius straat komt overigens ook de inrijweg naar de toekomstige Huishoudschool. vrijblijvend. als echt haar HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,~ per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken mpt tram 1. 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38, 45, 49 en 49a DE KLERK DWARSGEBAKKEN gesneden natuurwit en boerenbruin voor malse sandwiches onderweg. daar hap je van harte in! Shell Nederland Chemie heeft medede lingen gedaan dat zij op het terrein in Pernis een diphenylolpropaan (D.P.P.) fabriek zal bouwen, die eind 1973 gereed moet zijn. In dit verband delen B. en W. van Rotterdam mee, dat voor de bedoelde fabriek nog geen rijks goedkeuring en geen bouwvergunning zijn verleend. Ook zijn de besprekin gen omtrent de milieuhygiënische as pecten van deze vestiging nog niet in gunstige zin afgesloten. Op 2 september komt het voetbal elftal van Nicosia, de hoofdstad van het eiland Cyprus, naar Rotter dam om de eerste wedstrijd voor de Europacup te spelen tegen Feijenoord. Op 9 september volgt dan, eveneens in het Rotterdamse stadion, de tweede ontmoeting. Nicosia is een verdeelde stad, even als het eiland Cyprus zelf. Gewa pende Griekse en Turkse soldaten staan tegenover elkaar, aan weers zijden van een demarcatielijn. havenloods zuiden I verschijnen 2X per week I dinsdag en donderdag 1 ln andere landen is men meer attent. In Zweden heeft men bijvoorbeeld al veel eerder de bevolking gewaarschuwd voor het eten van vis, dat uit bepaalde wateren afkomstig was, omdat die een te groot gehalte aan kwik zou bevat ten. In Nederland werden die maatre gelen als overdreven beschouwd, even als men het te gek vond, dat in Amerika partijen tonijn in blik werden afgekeurd wegens een te hoog kwikge halte. In de Waddenzee sterven zee honden. De doodsoorzaak is in de meeste gevallen kwikvergiftiging. De zeehonden leven van vis en die vis bevat te veel kwik. Toch gaat men door met het vangen van vis in de Waddenzee. Als je meer eet dan 2,1 kg. enzovoort (zie boven) dan. Wat valt er dan eigenlijk nog te bagatelliseren? En de cijfers in de recente rapporten Actie kerken voor huisvesting gastarbeiders Nadat enige tijd geleden door de Gere formeerde Kerk voor de buitenlandse gastarbeiders aan de Singel een pand is ingericht als pension, zal nu in samen werking tussen de Hervormde diaconie en Charitas van de R.K.-Kerk een gelijke actie worden gevoerd voor bete re huisvesting van buitenlandse werk nemers. Er is al contact opgenomen met het gemeentebestuur, om de nodige ruimte te verkrijgen. Hierbij is gedacht aan het beschikbaar stellen van drie pandjes, die onlangs onbewoonbaar zijn ver klaard aan de Buitenhavenweg. Hier over wordt nog overleg gepleegd met de gemeente en de eigenaar. Uiteraard zullen er nogal wat verbete ringen aan de huizen moeten worden aangebracht. Om de kosten zoveel mogelijk te beperken zal geprobeerd worden met hulpkrachten het werk uit te voeren. Troepen van de Verenigde Naties trachten daar de orde te handha ven en te voorkomen, dat beide partijen elkaar in de haren vliegen. De toestand is echter zeer explo sief. Dat ondervonden radacteur JAN DIJKSTRA en fotograaf RO BERT LANTOS vorige week tij dens een kort verblijf in Nicosia. Een relaas van hun ervaringen kan men elders in dit blad lezen. Bij de foto: Een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties onderzoekt, samen met de heer Vlasiades Leonidas, de plaats waar vandaan een Turkse soldaat het schot loste op (of ter afschrikking van?onze redacteur en de fotograaf Eindelijk is van officiële zijde toegegeven, dat kwik een ernstige bedreiging vormt voor de gezondheid van mens en dier. In ernstiger mate, dan men ooit heeft vermoed, is het kwik bezig ons milieu te vergiftigen. Thans wordt zelfs gesproken over tonnen kwik, die jaarlijks in ons water terecht komen. Zeehonden in de Wadden zee sterven er aan. Mensen, die per dag 2,1 kg. vis uit de Waddenzee eten, lopen ernstig gevaar. Maar, zo is er onmiddellijk bij gezegd, er bestaat geen gevaar voor mensen, die „normaal" vis consumeren. De mensen, die de alarmklok luiden en ook die laatste geruststellende mededeling doen, zijn niet de eersten de besten. Het zijn dr. P. Hagel van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek te IJmuiden en dr. J. Copius Peereboom van de medische faculteit te Amsterdam. Vlak voor het uitkomen van hun rapport werd ook al aan de bel getrokken door de werkgroep Kwik van T.N.O., die onder voorzitterschap staat van prof. dr. H. van Genderen, hoogleraar in de diergeneeskundige armacologie en toxicologie te Utrecht. De inhoud van beide rapporten is alarmerend maar beslist niet nieuw. Het nieuwe aspect erin is, dat de situatie veel ernstiger is dan werd vermoed. En het meest alarmerend daarbij is wel, dat de autoriteiten eigenlijk nooit serieus hebben gereageerd op de waarschuwingen. Want ook vorig jaar al werd er in een rapport van het Instituut voor Gezondheidstechniek van T.N.O. gewaarschuwd voor het kwikgevaar. De cijfers, die in dat rapport werden gegeven, waren, zoals nu is gebleken, aan de lage kant. Maar men had at wel berekend, dat er jaarlijks naar schatting tien ton kwik in het IJsselmeer terecht kwam en dat de paling uit dat water at dermate vergiftigd zou zijn, dat ze een gevaar kon opleveren voor de consumptie. Die bewering werd door visserij-experts tegengesproken. Bovendien, zo stelde men, zou het onverantwoord zijn de palingvangst in het IJsselmeer stop te zetten, omdat zo veeI bedrijven afhankelijk waren van die industrie. liegen er niet om. Steeds heeft men aangenomen, dat de Rijn per jaar „slechts" zeventig ton kwik naar ons land meevoerde. Die hoeveelheid wordt nu op 110 ton geschat. In Nederland komt daar dan nog het nodige bij. Akzo, met zijn vestigingen in de Botlek, Delfzijl en Hengelo en Natronchemie in Roermond lozen bij hun chloorproduktie jaarlijks 17 tot 34 ton kwik in ons 'water, waarbij het hoogste getal als het meest waarschijn lijke wordt aangenomen. Die situatie zal alleen nog maar slechter worden, omdat bijvoorbeeld de Akzo een jaar lijkse stijging van de chloorproduktie verwacht van tien tot vijftien procent. Per ton chloor komt dan tussen de 50 en 100 gram kwik vrij, dat in het oppervlaktewater wordt geloosd. En de mentaliteit van deze industrieën ten opzichte van het milieu wordt geillustreerd door de uitspraak van deskundigen, dat het niogelijk is chloor zodanig te produceren, dat er slechts 1 gram kwik per ton chloor vrijkomt. De bagatelliserende uitspraken over het kwikgevaar, die men de afgelopen jaren in ons land heeft kunnen verne men, worden nog onbegrijpelijker, wanneer men bedenkt, dat het gevaar van de kwikvergiftiging reeds twintig jaar geleden in Japan werd geconsta teerd. In de medische wereld staat die vergiftiging bekend onder de naam „Minamata-ziekte". Dit is ook de naam van een Japans industriestadje, gelegen aan een meer, waarvan het water door enkele fabrikanten vooral met kwik werd vergiftigd. Kwikvergiftiging betekent een langza me dood voor kinderen, die het gif nog voor hun geboorte hebben binnenge kregen, omdat de moeder vis at, die met kwik was besmet. De kinderen worden blind, doof en verlamd gebo ren. Na een lijdensweg van vijftien tot twintig jaar sterven zij, zonder ooit een menselijk bestaan te hebben geleid. Ook in Japan werd aanvankelijk aan de waarschuwingen geen aandacht ge schonken. Ook daar gold de industriële expansie als alleen-zaligmakend. Het reinigen van het afval van de fabrieken zou zo veel kosten, dat de positie op de wereldmarkt in gevaar zou worden gebracht. En daarom stierven in Japan tussen de 120 en 150 mensen aan ïr viel deze week volop te genie- en op de Schiedamse kermis, bij voorbeeld in de botswagentjes of >p een fraai versierd hobbelpaard, deer over de kermis en de ge- ichiedenis ervan op pagina 3. Nu wordt ook in ons land gewaar schuwd tegen de mogelijkheid, dat de gevreesde Minamata-ziekte ook hier kan optreden. De cijfers zijn al ernstig genoeg. Bagatelliseren zou in dit sta dium even misdadig zijn als het onge breideld lozen van kwik in het opper vlaktewater, waarvan wij allemaal zo afhankelijk zijn. Jan Dijkstra Na een lijden van 14 jaar stierf het Japanse jongetje Toshimasa Tanaka. Hij was een van de vele slachtoffers in het industriestadje Minamata, waar een stikstoffabriek zoveel kwikzilver bevat tende afvalstoffen in het water loosde, dat de ongeboren kinderen misvormd ter wereld kwamen. Het embryo was reeds door kwiksporen vergiftigd, ter wijl de moeder zich nog gezond voel de.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1