Vrede op Cyprus hangt aan een zijden draad ÊBS ER VIEL EEN SCHOT: DAG WERK VOOR VN -MILITAIREN Uil 6.50 l%Uul'l'lilil DE HAVENLOODS, DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 32-326 120 cm breed 200 wattenbolletjes voor Uw make-up Er komt een man in een zwembroek op ons af. Hij stelt zich voor als kapitein L. Mackenzie, operations offi cer van het Canadese contingent van de Verenigde Naties met als stand plaats Nicosia, Cyprus. Hij vraagt ons waarom er geschoten is. We leggen hem de zaak uit, waarna hij naar de telefoon rent om verslag uit te bren gen. Als hij terugkomt, gaan we aan een tafeltje zitten. „De Turkse solda ten aan de andere kant van de „groene lijn" zijn tegenwoordig erg nerveus", vertelt hij. „Ze hebben dat huis kort geleden in gebruik genomen en er een fort van gemaakt. Nu zijn ze doods bang, dat er foto's van worden ge maakt. Maar het is nog niet eerder voorgekomen, dat er hier geschoten is. De toestand wordt met de dag moeilij ker". Dan zegt hij, dat naar zijn mening de zaak binnen een maand tot een uit barsting kan komen. Er wordt naarstig gezocht naar een oplossing om de beide partijen Grieks-Cyprioten en Turks-Cyprioten, die beiden een deel van het eiland voor zichzelf opeisen tot elkaar te brengen. Beide partijen zijn niet bereid ook maar een haar breed toe te geven. Een bemiddelaar van de Verenigde Naties heeft tot ondankbare taak om vrijwel dagelijks met de partijen te praten. De soldaten van de V.N. patrouilleren onafgebro ken over de „groene lijn" om inciden ten zo veel mogelijk te voorkomen. „Er wordt natuurlijk herhaaldelijk ge schoten", zegt kapitein Mackenzie, „maar dan meestal op elkaar. Eigenlijk is het altijd hetzelfde stramien. Ze beginnen eerst met stenen naar elkaar te gooien. Vaak blijft het daarbij, wanneer ze elkaar niet raken. Maar soms veriest iemand zjjn hoofd en dan wordt er geschoten". En als het tot een uitbarsting komt? „Dan gaan de troepen van de Verenigde Naties tus sen beide partijen in zitten. Endan hopen we maar, dat ze liever niet op Canadese soldaten schieten". WANKELE ORDE Op Cyprus zijn steeds 3000 soldaten van de Verenigde Naties gelegerd. Daarnaast zijn er 1000 Griekse solda ten en 500 Turken, aantallen, die bepaald zijn bij de conventie van Zürich in 1969. Maar daarnaast zijn er ook nog onofficiële strijdbare Turken en Grieken. De totale bevolking van het eiland telt 550.000 Grieken en 100.000 Turken. Het handhaven van de wankele orde Onze redacteur Jan Dijkstra wordt verhoord door rechercheur Kyriacos Loizides. op Cyprus kost de Verenigde Naties veertien miljoen dollar per jaar. „Ieder een zou veel beter af zijn, wanneer we dat bedrag konden uitkeren aan de vluchtelingen in Pakistan", zegt kapi tein Mackenzie rustig. Toch toont hij begrip voor de moeilijkheden op Cyprus. „Er zijn hier veel fouten ge maakt", zegt hij. „De officiële regering van het eiland is Grieks. Dat betekent, dat al het geld, dat hier binnenkomt, naar de Griekse kant toe gaat. De Turken zijn dan ook arm, terwijl de Grieks-Cyprioten een redelijke wel vaart hebben. Bovendien heeft men de fout gemaakt door de Turken het recht te geven zich overal over het eiland te bewegen. De Grieken hebben dat recht niet en dat zet kwaad Toeristen hoeven zich overigens van die demarcatielijn niets aan te trekken. Zij kunnen vrij overal op het eiland komen, al lopen zij 's avonds wel de kans aangeroepen te worden door een schildwacht. Men hoeft echter niet te proberen met een Griekse taxi naar het Turkse gedeelte te rijden. De chauffeur zal de toerist vlak voor de demarcatie lijn afzetten, even voor de plaats waar de weg is afgezet met lege olievaten. Daar staat een Turkse taxichauffeur, de enige, die het recht heeft de passa giers verder te vervoeren. „En wij zijn Dat die gekleurde wattenbolle tjes onmisbaar zijn bij de make up, hoeven wij niet te vertel lenwel kunnen wij U iets zeggen over de prijs. Een grote koordzak met liefst 200 gekleurde wattenbolletjes voor de dagelijkse make-up koopt U nu voor precies vijf kwartjes. 2 LITER 1e kwaliteit TM wasgoed verzachler Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder de be kende Tm wasgoedverzach- ter, 2 liter om steeds weer een donzige zachte was te hebben, in plastic draagtank U K Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Rondom het hotel wapperen van verschillende gebouwen drie verschillende vlaggen: de Griekse, de Turkse en, zoveel mogelijk daartussen, de vlag van de Verenigde Naties. Rondom het hotel ziet men ook verschillende soorten uniformen, alle zonder uitzondering van soldaten, die zwaar bewapend zijn. In de tuin, die grenst aan die van het hotel, gluren af en toe Griekse soldaten door de afrastering naar de zwemmende en zonnebadende mensen. Op de balkons en in de raamopening van een groot flatgebouw, een honderd meter achter het hotel, dat zwaar afgeschermd is met dikke rijen zandzakken, verschijnen van tijd tot tijd Turkse soldaten, die kennelijk ook al veel belangstelling hebben voor alles wat er in het zwembad of op de mini-golfbaan van het hotel gebeurt. En wanneer een gast van het hotel een fototoestel voor de dag haalt om een plaatje te maken van familieleden of vrienden, is dat al voldoende om te zorgen voor een verhoogde activiteit op de balkons van dat flatgebouw. Een activiteit, die wordt onderstreept door wapens, die in de aanslag worden gehouden. Maar het personeel van het hotel doet alsof er niets aan de hand is. En de gasten van het hotel, vaak ouders van in het zwembad spelende kinderen, proberen er ook maar niet op te letten. Want iedereen wil maar zo veel mogelijk vergeten, dat de demarcatielijn tussen Grieken en Turken vlak achter het hotel loopt. En niemand wil er aan denken, dat de situatie zo gespannen begint te worden, dat er nog maar heel weinig voor nodig is om de bom weer te doen barsten. Hoe explosief de situatie in feite wel is, hebben fotograaf Robert Lantos en ik vorige week ervaren. Zonder het zelf te willen, werden we het middelpunt van een internationaal incident, dat de hele verdere dag een verhoogde activi teit van soldaten van de Verenigde Naties ten gevolge had en dat de volgende dag resulteerde in een officië le klacht van het hoofd van de politie in Nicosia bij de commandant van de troepen van d.e Verenigde Naties. Want het feit, dat door Turkse soldaten was geschoten op gasten van het Ledra Palace Hotel, dat aan de Griekse zijde van de demarcatielijn staat, werd hoog opgevat. Toen we 's avonds om een uur of twaalf in het hotel aankwamen, zagen we wel enkele soldaten rondlopen, maar op dat moment werd niet duide lijk wat hun taak daar rondom het hotel was. Pas de volgende morgen zagen we rondom ons de verschillende vlaggen op de gebouwen. Honderd meter achter het hotel staat een hoog flatgebouw, zwaar versterkt met zand zakken. Op een lange stok boven het gebouw, wappert de Turkse vlag, fel rood afstekend tegen het diepe blauw van de sub-tropische hemel. Van tijd tot tijd verschenen er soldaten op de balkons of in de raamopeningen, die de situatie opnamen en dan weer naar binnen gingen. De situatie was onwezenlijk. Robert Lantos loopt met zijn camera door het zwembad en over de mini-golfbaan van het hotel. Hij blijft even staan om een praatje te maken met de Griekse solda ten, die in de buurtuin paraat lopen te zijn. „Je kunt onze situatie vergelijken met die in Vietnam", zegt een van hen, „het is al jaren zo, maar vandaag of morgen barst de bom weer eens. Dan is het hier weer compleet oorlog". HET SCHOT Even later roept Robert Lantos mij. Als iksbij hem kom, vertelt hij mij, dat er in de tuin aan de andere kant van de demarcatielijn - de „groene lijn" noe men de soldaten van de Verenigde Naties dat - Turkse soldaten opdui ken, zodra hij met zijn camera achter in de tuin van het hotel komt. Samen lopen we naar de afscheiding. Inder daad verschijnt er, een meter of vijf van ons vandaan een soldaat, die zijn automatisch geweer gereed houdt. Hij roept iets naar ons, dat we niet ver- k staan. We blijven bij het tuinhek staan. Geen last meer van wind en in kijk op Uw balkon met dit golfplastichet geeft nog een fleurig tintje ook. Een aanbieding golfplastic voor Uw balkon of tuin, in een wip heeft U een dak op Uw schuur of garage. Uw volière ziet er nog exotischer uit met een ge kleurd dakin diverse kleu ren en de breedtes 90 en 120 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage golf plastic in 90 en 120 cm breed, in de kleuren groen, rood, geel, wit en transparant. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. men. Dan roept een van de Turkse soldaten, dat we weg moeten gaan. Wij weigeren, omdat we ons op het terrein van het hotel bevinden en het volste recht hebben daar te zijn. We kijken even opzij naar de Griekse soldaten. Dan klinkt er van Turkse zijde een schot. Een van de soldaten rent weg. De andere blijft met zijn geweer in de aanslag staan. Robert Lantos en ik vinden het ook maar het verstandigste om te verdwijnen. Een tweede schot zou wel eens raak kunnen zijn. We lopen terug naar het zwembad. Daar heeft iedereen het schot gehoord. Slechts een enkeling is stil blijven staan. De kinderen spelen rustig door. In het flatgebouw van de Turken heerst grote activiteit. Soldaten staan voor de ramen en op de balkons, gereed om in actie te komen. Voor de rest is het stil om ons heen. Alleen dat ene schot, daarna niets meer. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wattenbolletjes, in een grote plastic koordzak van 200 stuks. Het zwembad van het Ledra Palace Hotel in Nicosia. Op de achtergrond het flatgebouw, dat met behulp van zandzakken door Turkse soldaten is herschapen in een fort. Enkele van hen staan op het plat. (foto's Robert Lan tos). waarover om het uur een jeep met soldaten van de Verenigde Naties rijdt. Het is niet de enige plaats op de wereld, waar een dergelijke waanzin nige situatie heerst. Maar wanneer jé er vrij onverwacht mee geconfronteerd wordt, dringt \die waanzin zich in versterkte mate aan je op. De waanzin van mensen, die eeuwenlang een wrok tegen elkaar koesteren. De waanzin van drie soorten vlaggen, die dag en nacht blijven wapperen, hoog boven de palmbomen uit, om aan de beide andere partijen toch maar duidelijk te laten zien, dat ze er nog zijn. Jan Djjkstra Als U reeds wasgoedverzach- ter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw wasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijk- Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. U koopt 2 li ter van onze bekende eerste kwaliteit Tm wasgoedverzach- ter, in handige tankverpakking voor nog géén twee gulden. Het zwembad van het Ledra Palace Hotel, een van de grootste hotels van Nicosia, de hoofdstad van het door de zon gestoofde eiland Cyprus, biedt een vredige aanblik. In een minimum aan kleding liggen mensen op grote ligstoelen te blakeren in de zon. Obers lopen af en aan met drankjes, waarin vooral veel ijs is gedaan. Een vierjarig jongetje springt, aangemoedigd door een verrukte moeder, van de hoge springplank. Aan door palmbomen overschaduwde tafeltjes gebruiken enkele mensen de lunch. Een tafereel, zoals men dat overal kan vinden waar geld geen handicap vormt voor een luxueuze vakantie. Een foldertje van het Ledra Palace Hotel vertelt aan elke gast hoe comfortabel en zorgeloos een verblijf in dit hotel wel kan zijn. Maar dat foldertje vergeet te vermelden hoe onwaarschijnlijk grimmig de werkelijkheid in feite we! is. Er komt een ander bij, kennelijk een officier. Dan roept een van hen, dat we geen foto's mogen maken. Robert Lan tos hangt zijn camera op zijn rug. We blijven staan, strak in de gaten gehou den door de beide militairen aan de andere kant van de „groene lijn". Plotseling duiken in de tuin naast ons twee Griekse soldaten op, die kenne lijk tot taak hebben ons te bescher- GROENE LIJN vrienden", zei de Griekse chauffeur glunderend. Zijn Turkse collega een eindje verder beaamde dit breed grijn- zend GRIEKS KONVOOI Kapitein Mackenzie raadde ons aan die middag maar niet meer naar de Turkse zone te gaan. „U zult nu verder wel in de gaten worden gehouden", zei hij. Dit werd even later bevestigd door „police constable 634" Kyriacos Loizides, rechercheur van de politie van Nicosia. Hij kwam een half uur later in het hotel aan tegelijk met een patrouillejeep van de Verenigde Naties, waarop een grote vlag van deze organi satie. De soldaten van de V.N. kwamen poolshoogte nemen in de tuin van het hotel. Rechercheur Loizides stevende regel recht op ons af. Hij moest onze verkla ring over het gebeurde hebben. Hoofd schuddend hoorde hij ons verhaal aan, dat hij uitvoerig en in het Engels op papier zette. Even later kreeg hij assistentie van een zekere Vlasiades Leonidas, die zich voorstelde als verte genwoordiger van de „civil defence", een soort B.B.-er dus. Beide heren waren zeer vriendelijk tegen ons. Ze beschouwden het inci dent als een bijzonder ernstige zaak, waarbij het feit, dat we journalisten waren steeds weer opnieuw werd weg gewuifd en in de verklaring steeds weer de nadruk werd gelegd op onze toeris tische status. Natuurlijk mocht foto graaf Robert Lantos net zo veel foto's maken als hij wilde. Beide heren had den er alle begrip voor, dat wij bij onze thuiskomst over het incident zouden schrijven. De achtergrond van deze houding werd al spoedig duidelijk. De politiefunctio naris liet blijken het schandalig te vinden, dat de Turken hadden gescho ten. Zij waren het, die altijd voor de moeilijkheden zorgden. En als het bin nen een maand tot een uitbarsting zou komen, een kans die beide heren bij zonder groot achtten „tenzij er voor die tijd een aanvaardbare oplossing komt" zou het ook nu weer de schuld zijn van de Turken. „De Turken zijn arm", zei Kyriacos Loizides, „en daarom is het waanzin, dat zij het eiland willen verdelen. Economisch kunnen zij niet op eigen benen staan. Bovendien is het eiland te klein om verdeeld te worden". Ook hij beklaagde zich over het feit, dat de Turken wel, maar de Grieken niet op het hele eiland mochten komen. „Er werken vele Turken op Grieks gebied", zei hjj. „Elke morgen en avond passe ren zij de „groene zone", zonder dat wij ze ook maar iets in de weg leggen. Maar als een Griek zich op Turks gebied waagt, wordt hij op zijn minst gemolesteerd. Tweemaal per dag gaat er een Grieks konvooi van personen auto's door Turks gebied naar Kyrenia, een gebied aan de kust. Dat is 25 minuten rijden. Dat durven we alleen in konvooi te doen. Als je alleen gaat, moetje 75 km. omrijden". Aan kapitein Mackenzie stellen we de vraag hoe het mogelijk is, dat een zwembad, vol met spelende kinderen, precies tussen de beide partijen wordt aangelegd. „Dat proberen we juist zo veel mogelijk te bevorderen", zegt hij. „We hopen, dat op die manier de „groene lijn" gaat vervagen". Ik wijs hem er op, dat het kennelijk niet gelukt is en dat de Turken met hun wapens het zwembad bestrijken. Als de bom barst, is het daar levensgevaar lijk. Hij haalt zjjn zouders op. „We moeten er maar het beste van hopen", zegt hij. ZANG EN DANS Inmiddels is het verhaal over het inci dent een eigen leven gaan leiden. Weer stopt er een jeep van de Verenigde Naties bij het hotel. Twee breedge schouderde officieren stappen uit. Het zijn een Zweed én een Australiër. De laatste stelt zich voor als John Cook, inspecteur van de United Nations Civil Police Organisation. Hij komt contro leren wat er waar is van de melding, die op het hoofdkwartier van de V.N. is binnengekomen, dat er iemand is doodgeschoten. Ik verzeker hem, dat het kennelijk alleen maar een waar schuwingsschot is geweest. Hij begint opgelucht te lachen. „Een heel klein incidentje dus", zegt hij vrolijk, „niets aan de hand". Dan wandelt hij weg om achter in de tuin van het hotel pools hoogte te nemen. Toen de tropische nacht over Cyprus viel, begon op het grote terras van het Ledra Palace Hotel een Grieks orkestje te spelen. Tussen de hoge bomen fonkelden de sterren als lampions. In de bomem probeerden miljoenen insec-' ten met hun schrille geluiden de mu ziek te overstemmen. Obers liepen af en aan met gekoelde drankjes en rijk verzorgde maaltijden. Soms maakte een uitbarsting van vrolijkheid, dat een groepje mensen op de dansvloer sprong om luid zingend en klappend te dansen op de Griekse muziek. Een honderd meter verderop staan Turkse soldaten op de balkons en voor de ramen van een versterkt en donker huis te luisteren naar die muziek, die in- hun oren wel wat uitdagend moet klinken. Muziek en vrolijkheid, die voor deze mensen komt uit een ande re, rijkere wereld, slechts van de hunne gescheiden door een „groene lijn", Expositie in Boy mans week verlengd De tentoonstelling „Metamorfose van het Object" in het Museum Boymans- van Beuningen te Rotterdam zal een week langer dan eerder aangekondigd te zien zijn. De sluitingsdatum is nu 22 augustus. De directie heeft hiertoe besloten i.v.m. het grote aantal bezoe kers en het belang van deze tentoon stelling. De tentoonstelling toont een groot aantal kunstwerken die in de ontwik keling van de 20ste eeuwse beeldende kunst zeer belangrijk zijn geweest en een groot aantal werken van heden daagse kunstenaars. Cubisme, dadaïs me en surrealisme zijn op deze ten toonstelling vertegenwoordigd door o.a.: Picasso, Braque, Gris, Léger, Arp, Giacometti, Boccioni, Balla, De Chiri- co, Carrra, Duchamp, Schwitters, Man Ray, Baargeld, Picabia, Tanguy, Dali, Ernst en Magritte. Hedendaagse stromingen als Pop-Art en Nouveau Réalisme door o.a.: Kien- holz, Indiana, Wesselman, Christo, Ar- man, Raysse, Pistoletto, Klapheck, Gnoli en de Nederlanders Woody van Amen, Pieter Engels, Jeroen Henne- man, Wim T. Schippers, Jan van Mun ster en Mathieu Ficheroux.

De Havenloods | 1971 | | pagina 6