Agitatie tegen Kerk en Wereld en Kosmo kom piot-weekend si: Raadslid Van Dijck vraagt duidelijke voorlichting Rechtse bladen op Ke DANSLES PIKNIIL KUNSTGEBinEN Bouwaktiviteiten binnenstad aan banden centrale1 elders in dit Wethouder Collé: „Drie Proveniers- niet aan de normen, dan wordt geen subsidie gegeven. Zo eenvoudig ligt dat". In hoeverre past het Kosmokomplot in het totaal van werkzaamhèden van kerken Wereld Klaas van Oosterzee: „Kosmokomplot is een onderdeel van het werk dat we doen in verband met de Vredesweek. Kerk en Wereld heeft ter voorbereiding van die week een hele serie vredes- weekenden. Kosmokomplot is daar één van. Vorig jaar hadden we een vergelijkbare opzet. Voor een deel doen dit jaar dezelfde groepen mee. Het werk voor de Vredesweek bestaat bij ons al zo lang als de Vredesweek zelf (eerste Vredesweek was in 1967. - Red.). De omvang van het werk is mee-ge- evolueerd met het belang dat aan de Vredesweek wordt gehecht. Bovendien is de manier van werken zoals we doen in verband met de Vredesweek, in overeenstemming met de totale werk wijze van Kerk en Wereld. Om een voorbeeld te noemen, op het gebied van Kerk en Samenleving zijn we op dezelfde manier bezig. We hebben con tacten met de beleidsorganen en we werken met herstructureringscommis sies, met kritische gemeenten, kortom, met het grondvlak. Die werkwijze leid de bijv. tot het houden van de AKV (Algemene Kerkvergadering). Ook op het gebied van de gezondheidszorg volgen we zo'n lijn. Het wordt allemaal een beetje negatief benaderd. Kerk en Wereld is niet tegen dit of tegen dat. We zijn vóór een toekomstperspectief waar de mensen wat aan hebben. En we proberen dat te vertalen in dingen die een beetje dicht bij huis liggen. Daarom richten we ons op het stuk samenleving waar we direct mee te maken hebben. De Westerse. De Nederlandse". En nu maar weer afwachten in hoever re allerlei instanties en personen zich tot „ketterjacht" laten opjutten door de Telegraaf-publicaties. gisteren kunnen belangstellenden en en twaalf uur gratis kaarten voor het Concours Hippique, dat 5 september in Kralingen wordt De vijand heeft zich verstoker\^^m onder de veranda: stoottroeper% van de brandweer gaan in de*uJ aanval, terwijl de politie voor verkrijgei dekking zorgt. De vijandelijkq zwart-geel geverfde jagers duikentoegang J~~ huilend neer op de dapperèg etage/Coolsingel 6, Rotte, brandweerbestrijders, maar de= dam. garde geeft 'zich. niet over. Even= de grote spuitbus erop en déI veldslag is voorbij. Tabé Cesar! f het wespennest is opgeruimd, des gladiatoren zijn gevallen....! llllllüilllliülillllllllllllllflIMIIIHIIHIlllllllllKlIllllllliÜ I VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 SCHIEDAM Donderdag 26 augustus 1971 4e jaargang no. 34 Binnenkort neemt de heer Ritse- ma afscheid als directeur van ,,De Lindenhof'. Ter gelegenheid daarvan wordt o.a. in het Ste delijk Museum een Lindenhof "- tentoonstelling gehouden. De ex positie toont o.a. foto's, teke- ningen en dia's waarop het ver schil tussen het oude weeshuis en het huidige kinderbeschermings tehuis. Op de foto een maquette van het gebouw dat dateert uit 1779. Meer over De Lindenhof elders in dit blad. De beste manier om dat te weten te komen is de organisatoren om infor matie te vragen. We spraken met Con stant Coolsma en Klaas van Oosterzee, woordvoerders voor Kerk en Wereld en organisatoren van het „Komplot". Kerk en Wereld (Driebergen) en Sjaloom (Odijk) organiseren dit jaar voor de tweede keer een Kosmokomplot-weekend. Dat zal zich afspelen op 4 en 5 september op het terrein van Kerk en Wereld. De pers heeft op verschillende manieren aandacht besteed aan het weekend, positief zowel als negatief. Met name de Schoonhovense krant en De Telegraaf hebben er uitgebreid over geschreven. Beide in negatieve zin. De eerste heeft het over „anti-christelijk" en „anti- Nederlands" en de tweede over „komplot tegen Westerse maatschap pij" en „communistisch getinte manifestatie". Men is dan geneigd te denken: „Wat is er aan de hand? Zit er werkelijk een luchtje aan? voorop. Wederzijdse kritiek is onont beerlijk. Nou, dat is het wel zo onge- Zowel de Schoonhovense Krant als De Telegraaf kwam met de vraag waarom alleen linkse politieke partijen waren uitgenodigd. Dat lijkt een heel reële vraag. Wij stellen hem dus ook. C.C.: „Het antwoord op die vraag ligt naar mijn mening duidelijk vast in het persbericht, maar ik wil het met alle genoegen nog wat toelichten. Het gaat ons in de slotzitting om een ontmoe ting tussen de parlementaire en de buitenparlementaire oppositie. De be doeling is na te gaan hoe hun activitei ten op elkaar zouden kunnen worden afgestemd en hoe ze elkaar kritisch zouden kunnen begeleiden. Daarbij wordt door ons de aanwezigheid van vertegenwoordigers van de regerings partijen niet zo opportuun geacht, omdat de discussie dan waarschijnlijk meer zou gaan over de verschillen in opvatting tussen de oppositiepartijen en de regeringspartijen. Onze bedoe ling ligt duidelijk in een andere rich ting. Bovendien is onze ervaring dat een confrontatie van deze „fronten" tij dens een dergelijke bijeenkomst voor de aanwezigen minder nuttig is, omdat de parlementariërs buiten de muren van het Binnenhof in een ontmoeting van partij en tegenpartij dikwijls niet het achterste van hun tong kunnen laten zien; daarmee blijft dan een deel van de benodigde informatie verbor- Constant Coolsma: „Om die vraag te beantwoorden zou ik eigenlijk kunnen volstaan met u een exemplaar van ons persbericht te geven. Daar staat name lijk heel exact in wat het is. Ik begrijp ook niet waar al die wilde verhalen vandaan komen. Om het even kort samen te vatten: vorig jaar hebben we het eerste kosmokomplot-weekend gehad en dat was een succes. Dit jaar doen we het weer. Tijdens het week end van 4/5 september is op ons terrein de manifestatie Kosmokomplot '71. Allerlei actiegroepen, actiemodel len en actiemateriaal worden bijeenge bracht op en rondom de kosmomarkt. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat we het met al die groepen helemaal eens zijr.Die groepen komen ook hier om met elkaar geconfronteerd te wor den. Wij willen een overzicht geven van de vele manieren waarop in het nieuwe actieseizoen aandacht zal worden ge vraagd voor knelpunten in de nationale én de wereldsamenleving. Het kosmo komplot is een initiatief van het OAC (Oekumenisch Aktiecentrum). Kerk en Wereld heeft zich in samenwerking met Sjaloom met de organisatie belast. Er is dus de Kosmomarkt met allerhan de materiaal. De deelnemende groepen organiseren bijeenkomsten waarin hun doelen en programma's besproken worden. In trainingssessies worden ac tiemodellen besproken, een politieke cineac laat zien wat voor films er beschikbaar zijn. Zondagmorgen is er een oecumenische kerkdienst. Zater dagavond een kosmopolitieke speel avond, met onder meer een levens groot ganzenbord op de kaart van Latijns-Amerika. OPPOSITIE Aan het eind van het weekend is ei grote bijeenkomst onder het motto „Oppositie kiezen", waarbij de parle mentaire en buitenparlementaire oppo sitie elkaar ontmoeten. Voor deze slot zitting zijn uitgenodigd de fractievoor zitters van PPR, PSP, D'66, PvdA, CPN en vertegenwoordigers van de buiten parlementaire oppositie. Daarbij staat een kritische houding t.o.v. elkaar De fractievoorzitters van de ARP en de CHU, mr. W. Aantjes en J. Th. Mellema, hebben inmiddels gereageerd op het feit dat zij niet uitgenodigd zijn voor de slotzitting, maar uitsluitend oppositieleiders. De heer Aantjes vond het „een merkwaardige behandeling" en de heer Mellema vond het zelfs „hoogst bedenkelijk". C.C.: „Uit de motivering die ik hier boven gegeven heb blijkt overduidelijk dat het helemaal niet „merkwaardig" of „bedenkelijk" is. Het is jammer dat de fractievoorzitters van de ARP en de CHU niet even de moeite hebben DE KLERK DWARSGEBAKKEN botermals natuurwit, boerenbruin en verse broodjes horen erbij. daar hap je van harte in! genomen eerst even ons op te bellen om zich nader te informeren, alvorens antwoord te geven op de vragen van De Telegraaf. Nu zijn ze waarschijnlijk uitsluitend afgegaan op de gegevens die door die krant zijn verstrekt. Dat blijkt dus duidelijk onvoldoende te zijn". Een van de twee kranten (de Schoon hovense) maakte zich bovendien kwaad over het subsidiebeleid van CRM. Men vond het niet nodig geld beschikbaar te stellen voor deze „anti- Nederlandse manifestatie". Bovendien werd gesuggereerd dat het Kremlin wel geld zou geven. Deze laatste ridicule insinuatie daargelaten, hoe zit het met die subsidie? SUBSIDIE C.C.: „Het departement van CRM heeft bepaalde regels opgesteld voor de subsidiëring van het vormingswerk. Als de Kosmokomplot-bijeenkomst aan de gestelde normen voldoet, zal wel subsi die worden verleend. Voldoet de opzet REPARATIES INSTITUUT DENTIUA SLAAPKAMERS Nieuw kerkgebouw voor Apostolisch Genootschap Uit heel het land waren zaterdag voor gangers en vertegenwoordigers van het Apostolisch Genootschap in Nederland naar Schiedam gekomen, ter gelegen heid van de ingebruikname van het nieuwe kerkgebouw aan de Lindeyer- straat in Kethel-Groenoord. De openingsplechtigheid van het ge bouw werd verricht door de president van het Apostolisch Genootschap in Nederland, de heer L. Slo^C Bij zijn aankomst werd de fraaie vlag van het Genootschap gehesen. De heer Slofc hield daarna een korte toespraak, waarmee de plechtigheid teneinde was. Geruime tijd bleef men nog bijeen en werd het ruime kerkgebouw, dat 323 zitplaatsen biedt, bezichtigd. Zondag werd tijdens een speciale dienst het kerkgebouw door de heer Slofc overgedragen aan de Schiedamse gemeente. Het woord werd bij deze gelegenheid ook gevoerd door de plaatstelijke voorganger, de heer K. v.d. Kruit en nog énkele andere spre kers. Ook nu waren velen uit de wijde omgeving gekomen om deze gebeurte nis mee te maken. Als eerste daadwerkelijke aanloop voor de uitvoering van de reconstructieplannen voor de Schiedamse binnenstad, heeft de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit vastgesteld, dat bouwaktivi teiten speciaal op de Hoogstraat aan banden legt, zodat eventuele uitvoering van plannen niet doorkruist kan worden door nieuwbouw of verbouw. Er zijn weliswaar in dat besluit enkele ontsnappingsclausule^ zodat in noodgevallen een uitzondering mogelijk is, maar de Hoogstraat is voor een deel „bevroren", zoals dat heet. De heer Van Dijck (KVP) noemde het een „historisch ogenblik" nu deze maatregelen worden afgekondigd. Hij vroeg vooral de burgerij over één en ander duidelijk in te lichten, zodat men weet wat er precies gaat gebeuren. De Hoogstraat wordt immers nog steeds als een belangrijk winkelcentrum beschouwd en is dat ook. Het is echter een eenheid en daarom was de heer Van Dijck verwonderd over het feit, dat door de maatregel een scheiding is gemaakt. Dit zou nog wel mogelijk zijn b.v. op de Broersvest, waar ieder deel min of meer een eigen leven leidt. Het voor de helft bevriezen van de straat, zou voor de betrokkenen tot onprettige conse quenties aanleiding kunnen geven. Er wordt gezegd, dat de maatregel voor een jaar geldt, maar het valt niet te verwachten, dat het daarmee afgelopen zal zijn. De heer Van Dijck vroeg een duidelijk beleid in deze, zodat het spanningsveld niet te groot wordt. De heer Boscjiman (P.vd.A.) drong aan om haast te maken met het sanerings plan. Hij kon wel met het voorstel inzake het voorbereidingsbesluit ak koord vaan. Hii hoon+e dat in het saneringsplan voldoende waarborgen zullen zitten om tot ontwikkeling van de Hoogstraat te komen. De heer Verhulsdonk (VVD) kon even eens vrede hebben mét het voorstel, ook vanwege de aanwezige ontsnap pingsmogelijkheden indien nodig, zo dat soepel kan worden gewerkt. Jam mer is het, dat de middenstanders zelf in dit voorstel niet zijn gekend en de middenstanders ook niet aan de bel hebben getrokken, ook al wist men door publikaties er wel iets van. Voorlichting je en er komen er nog voortdurend binnen. Het is een kwestie van afwach ten wat er vrij komt; in elk,geval is het gevraagde pandje al uitgegeven. De heer Verhulsdonk zag in het voor stel van B. en W. om medewerking te verlenen aan de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk voor de bouw van een dienstencentrum aanleiding, zijn waardering uit te spreken voor het belangeloze werk, dat de leden van dit comité hebben verricht. Door verdien stelijke burgers is hier veel gedaan. De heer Verhulsdonk bracht dank aan de wethouder en zijn staf. Wethouder Bolmers zette uiteen, dat wat betreft de voorlichting, men zo spoedig mogelijk in het aan de Broers- vest te openen gemeentelijk voorlich tingscentrum, terecht zal kunnen. Hij achtte dit centrum voor de voorlich ting aan de burgerij van groot belang en merkte op dat, gezjen de diverse ontworpen plannen, de mogelijkheid bestaat dat halverwege de Hoogstraat een scheiding komt wat betreft het centrumgedeelte. Het is gewenst voor zichtig te zijn met nieuwbouw en herbouw zolang de plannen nog niet vaststaan. De detailhandel en het klein bedrijf hadden inderdaad weieens aan de bel kunnen trekken. In de vergade ring van de commissie voor stadont- wikkeling waren weliswaar enkele mid denstanders, maar die lieten niets van zich horen. De raad ging vervolgens met het voorstel van het college ak koord. Proveniershuis Naar aanleiding van een schrijven van de sociëteit Martin Green, om het pandje Proveniershuis 23 beschikbaar te stellen, bepleitte de heer Broeke (D'66) indien mogelijk hieraan te vol doen en indien reeds toezeggingen zijn gedaan, een ander pandje af te staan, gezien het belangrijke werk van de sociëteit. Wethouder Collé zette uit een, dat verhuringen college-besluiten zijn en hij kon zich voorstellen, dat de heer Broeke een lans brak voor Martin Green. Maar er zijn meer aanvragen. „Ik zou blij zijn als er nog drie Proveniershuizen te verdelen zouden zijn", aldus de wethouder. Er liggen momenteel elf aanvragen om een pand- vrijblijvend. HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. ningen in slechte staat verkeren, maar de ontruiming geeft problemen van wege vervangende woonruimte. Het ligt beslist in de bedoeling de pandjes niet meer te laten betrekken, zij zullen Nieuwland Een krediet van f 538.9uu werd ge vraagd voor het op peil brengen van een deel van Nieuwland, naar aanlei ding waarvan de heer Boschman de wens uitsprak, om zoveel mogelijk met uitvoering van dit soort werken door te gaan. Door uitstel ontstaat nl. een soort van sneeuwbal, waardoor steeds meer werken gelijktijdig uitgevoerd moeten worden en men uiteindelijk in enorme kapitalen terechtkomt. Hij vroeg ook aandacht om verkeersomlei- dingen zoveel mogelijk te beperken en in elk geval de burgerij daarover tijdig in te lichten. Wethouder Bolmers zegde dit laatste toe. Doordat vaak niet snel genoeg de kredietverleningen door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd, ontstaan vertragingen.' We moeten de faseringen inderdaad zo goed mogelijk afstellen anders zitten we met een half aange legd riool of straat. Getracht wordt het zo goed mogelijk te doen en er zal zo snel mogelijk worden doorgegaan. De raad ging hiermee akkoord. Mevrouw Krikke-Hein (P.v.d.A.) con stateerde bij het voorstel ontruimings termijn van de woningen Buitenhaven weg 176 kléin 4-18 met een halfjaar te verlengen, dat deze woningen er nog slechter aan toe zijn dan die aan de Parallelweg. Naar aanleiding van een bericht in „De Havenloods" dat er plannen zouden zijn van de Evang. Luth. Gemeente en Ned. Herv. gemeente om enkele pandjes tijdelijk geschikt te maken voor buitenlandse arbeidskrachten, vroeg Krikke of dit juist is. Wethouder Collé gaf toe, dat de zo spoedig mogelijk wórden gesloopt. De overige agendapunten gaven geen aanleiding tot discussie en werden door de raad goedgekeurd. oi 133.33 P^- vraag Rotter^ nekoekS"

De Havenloods | 1971 | | pagina 1