89.50 9 21 6. Met De Havenloods vier dagen naar Parijs Met Andere Woorden Man van Nazareth plaatst ons voor radicale keuze IfHiiUnIJ'jlilil Maritieme tentoonstelling "Europort" in Amsterdam 50 JAAR VAN LOON- DAM FIHJmH'IH.I 79 90 0 Uitnodiging Van Loon-Dam N.V. viert maandag gouden jubileum PM 85 B.J. GERRESE DE HAVENLOODS, DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 Van 12 tot en met 15 september organiseren wij een 4-daagse reis naar Parijs. Wij logeren dan in het Moderne Palace Hotel, waar ook alle maaltijden gebruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen wij u geheel Parijs laten zien, wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gelegenheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reislei der weet er alles van en de touringcar is steeds ter beschikking. De prijs bedraagt f202,50 per persoon (één persoonskamer f 17,50 toeslag) inclu sief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Versailles, koffietafels op heen- en terugweg en groot afscheidsdiner bij Het volledige programma luidt als volgt: 12 september. Vertrek om 9 uur vanaf de Rotterdamse Westblaak tegenover Cinerama. We gaan richting Vlissingen en steken met de boot over naar Breskens en vervolgens naar Sluis. Hier koffietafel. Daarna naar België en via Brugge en Roeselaere naar Menen. Vervolgens via Lille naar de autoroute no. 1 en aankomst in het hotel te Parijs om 18 uur. Diner om 19.30 uur. 14 september. Na het ontbijt om 10 uur een tocht naar Montmartre, Sacré Coeur en de beroemde Place du Têtre, waar u gelegenheid krijgt om op één van de vele terrasjes van dit unieke stukje Parijs te genieten. 13 uur lunch in hotel. Om 14.30 uur gaan wij toeren naar de Opera, De Madeleine, Arc de Triomph, Palais de Chaillots, Eifelto- ren, Panthéon en graf van Napoleon. Om 19 uur diner en 's avonds gelegen heid voor eventueel theaterbezoek. 13 september. Om 10 uur gaan wij weer gezellig toeren naar andere stads delen van Parijs o.a. langs de boeken stalletjes van de Seine en bezoek aan de Notre Dame, het Louvre en de Conciergerie. Tijdens deze rit krijgt u ook gelegenheid om te winkelen. Om 13 uur lunch. Na de lunch om 14.30 uur gaan wij een tocht maken naar Versailles, waarbij wij dwars door het Bois de Boulogne zullen rijden en waarbij u de gelegenheid heeft het Paleis van Versailles met zijn beroemde spiegelzalen te bezichtigen. Om 19 uur diner. Om 21 uur staat de touringcar weer gereed en gaan wij een uitgebrei de rondrit door verlicht Parijs maken. 15 september. Na het ontbijt gaan wij Parijs weer verlaten en rijden eerst naar Kortrijk voor de koffietafel. Verder rijden wij terug over Gent en Antwer pen (pauze) en gaan dan naar Hotel Den Engel voor het grote afscheidsdi ner. Terug in Rotterdam om circa 22.30 uur. Kaartverkoop ROTTERDAM, Eendrachtsweg 25 en te VLAARDINGEN, Hoogstraat 122. Kantooruren van 8.30 tot 17.30 uur, zaterdags gesloten. Daar wij voor deze reis slechts een beperkt aantal personen kunnen boe ken en de belangstelling zeer groot is, raden wij u aan voor een tijdige in schrijving te zorgen. Kamerbreed nylon en acril ta pijteen ijzersterke gezins vloerbedekking, waar U jaren lang plezier van hebt en dat ?o gemakkelijk te reinigen is..."., hebben wij nu sterk afgeprijsd. Een prachtige partij restant rol len kamerbreed nylon en acril tapijt van zeer bekende mer ken, in een groot aantal kleu ren, gaan wij nu door elkaar per meter extra voordelig aan bieden voor nog géén negen tientjes. restant rollen nylon en acril tapijt 380 en 400 cm breed I 4»9:=436r=tt9?» -Neemt U de maat van Uw kamer mee? Vanaf vrijdagmorgen 9'uur ver kopen wij op de 1e etage res tant rollen kamerbreed nylon en acril tapijt van zeer bekende merken, 380 en 400 cm breed, in de kleuren goud, groen, rood. Deze week is uit de vele inzendingen mej. E. F. J. Esbach, Gordonstraat 46b, Schiedam uit de bus gekomen. Zij ontvangt de vijf gulden. De op'ossing luidt: „Overdaad schaadt, middelmaat baat". De oplossing van de puzzel van deze week dient op een briefkaart geschreven te worden en dinsdag 31 augustus vóór 12 uur in ons bezit te zijn. Het adres is: Puzzelredactie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. In de linkerbovenhoek ver melden M.A.W. 174. Op elke genummerde regel in het diagram komen drie woorden van res pectievelijk 5, 9 en 5 letters. De laatste twee letters van het eerste woord zijn de eerste twee letters van het tweede woord en de laatste twee letters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „kantstrook - deel van mondbinnen- kant - verbouwen", dan zou moeten worden ingevuld „margehemeltelen" is marge - gehemelte - telen. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een spreek woord. 1 Westindisch eiland - een der Drie Koningen - geur; 2 jongen - godin der liefde - gelaatskleur; 3 maatsch. klasse - wederkomst - eens; 4 geldelijk over schot - muziekinstrument - bezit van boer; 5 rang - zee-officier in spé - krachtig; 6 hemelbrood - het gehele land betreffend - verzamelboek; 7 maling - jammerklacht - riviermonding; 8 gedroogd vruchtvlees - babyspeel goed - kommer; 9 schoof - samenvoe gen - alleen; 10 crème - deel van mondbinnenkant - stad in W.-Duits- land11 grasveld - degenereren - he mels wezen; 12 rondgang - satanisch - Aziatisch land; 13 keurregiment - af vaardiging - onb. v.n. woord; 14 tele- foonroep - inwoeners van Europese Hoofdstad - roofvogel; 15 Frans tel woord - dood - filmonderscheiding; 16 navigatiemiddel - aankomen - nauwe doorgang; 17 raam - soort legataris - breedvoerig; 18 glazen veranda - onder deel van politie-apparaat - genezen; 19 Indiaanse paal - verpakking - snedig; 20 fraai vertrek - onbewust - éénjarig dier; 21 (bloed)gever - oorspronkelijk - deel van Frankrijk; 22 hersens - zeer krach tig - glad; 23 overtreding van gebod - met veel goede karaktereigenschappen - vriend (Fr.). l 3 H 5 6 7 B 9 10 II 12 13 11 15 \b 17 18 19 20 21 21 23 55 s Woensdag 1 september is er weer een hengelwedstrijd voor bejaarden en invaliden georganiseerd. Het verzamelpunt is de speel weide aan de Ringdijk tegenover het politie bureau om half negen. Kaarten zijn verkrijg baar bij dierenwinkel N. Bos, Peppelweg 137, Rotterdam. Wij nodigen u hartelijk uit tot het bijwonen van een ZANG DIEN ST Te houden in de kerk van de Vrije Evangelische gemeente aan de JAN van LOONSLAAN 6-12 op zondag 29 augustus om 17.00, uur. Aan deze bijzondere dienst zullen medewerken: de organist PIET ZWART uit Kampen. Zanqkoor van de Vrije Evang. Gem. Spreker: Ds. Jac. Verboom. Bent u slecht ter been? Belt u 12.42.68 en wii komen u halen. Ook is er kinderoppas aanwezig IEDEREEN IS VAN HARTE WELKOM. De in Rotterdam begonnen en na enkele jaren wegens ruimtenood naar Amsterdam verhuisde maritieme ten toonstelling Europoort, zal dit jaar voor de tiende maal worden gehouden. In die tien jaar is de tentoonstelling uitgegroeid tot het grootste internatio- Met een bijeenkomst van het personeel en een receptie in het Parkhotel aan de Westersingel wordt op maandag 30 augustus het 50-jarig bestaan van de firma Van Loon-Dam gevierd. Het winkelbedrijf Van Loon-Dam werd in 1921 opgericht door mevrouw A. M. van Loon-Dam. Bijna 40 jaar heeft zij de zaken geleid en toen zij zich op 1 februari 1960 op 76-jarige leeftijd uit het bedrijf terugtrok werd Van Loon- Dam omgezet in esen N.V. Bij het uitbreken van de oorlog telde de firma drie winkels. Thans zijn er zeven waarvan vjjf in Rotterdam, één in Vlaardingen en één in Hoogvliet. Het kantoor is gevestigd aan de Mathe- nesserlaan. Het assortiment van de filialen omvat o.a. knopen ceintuurs, mode-accessoires, sjaals, handschoe nen, kant, kragen en galons. De direc tie van de N.V. bestaat uit de heer Berendsen en drs. J. van de Griek. Algemeen bedrijfsleidster is mejuf frouw E. vgn der Velden. De receptie die maandag door de directie wordt gegeven duurt van drie uur tot half vijf. nale maritieme evenement. Ook dit jaar weer is Europoort, die van 9 tot en me t 13 november in de Amsterdam se RAI wordt gehouden, groter dan vorig jaar. Dit dank zij de uitbreiding van de tentoonstellingsruimte, waar door Europoort over ongeveer twintig procent meer ruimte kan beschikken. De tentoonstelling zal worden geopend door prinses Margriet. Opmerkelijk is ook dit jaar weer dat de standruimte al vier maanden voor de opening van de tentoonstelling was uitverkocht. Tevens zijn al vele» boe kingen geplaatst voor volgend jaar. Dit jaar zullen meer dan 1500 bedrijven, verdeeld over vijfhonderd stands, op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. De produkten, die getoond wor den, komen uit vijftig landen. Het aantal collectieve inzendingen neemt ook toe. Dit jaar zullen er collectieve inzendingen zijn uit Dene marken, de D.D.R., Frankrijk, Groot Brittanië, Noorwegen, Polen Tsjecho- slowakijke en de Verenigde Staten. Daarnaast zullen er nog vele individue le inzendingen uit vele landen zijn, zoals bijvoorbeeld uit Japan, terwijl bovendien buitenlandse bedrijven op de tentoonstelling aanwezig zullen zijn via hun Nederlandse vertegenwoordi gers. Ook nu weer is er aan de tentoonstel ling een congres verbonden, dat als thema zal hebben de wetenschappelij ke ontwikkelingen in de scheepvaart en de scheepsbouw. Op de eerste dag van dit vierdaagse congres zullen 22 Nederlandse deskundigen over dit on derwerp spreken. De volgende twee dagen zijn respectievelijk toebedeeld aan Amerikaanse en Engelse sprekers. Op de laatste dag zullen sprekers uit diverse landen voordrachten houden. Op 30 Augustus a.s. hopen wij het feit te herdenken dat 50 jaar geleden ons bedrijf werd opgericht door Mevrouw A. M. van Loon-Dam. Wij hebben alle redenen dit feestelijk te vieren, waartoe wij zullen recipiëren op maandag 30 Augustus van 15.00 tot 16.30 uur in het Parkhotel, Westersingel no. 70 te Rotterdam. Onze filialen zullen die dag gesloten zijn. De heer B. schreef me een lange brief, waarin hij op Oosterse wijze de een heid der tegendelen illustreert met allerlei gedachten over de slang uit de wereld der godsdiensten. Slang en Boom zijn telkens duidélijk goed èn kwaad allebei. Hij schrijft: Het gif van zonde en dood komt in de wereld door de eerste Adam, door de Slang en de Boom. Genezing komt door de tweede Adam, Christus aan de Boom des Kruises. In het christendom wordt het kruis wel vergeleken met de koperen Slang, die Mozes in de woes tijn verhief, zodat allen, die deze Slang zagen, bevrijd werden van de plaag der slangen. De mythe zegt, dat het hout van het Kruis afkomstig was van de Boom uit de Hof van Eden en dat het Kruis de Boom is, die de vruchten der kennis draagt en het gif van dé dood. Slang en Boom is een algemeen mytho logisch onderwerp. Men denkt hier aan de Wereld-Es, Yggdrasil, uit de Noorse Zoekt U allang naar vitrage, die niet iedereen heeftdan is deze rijk gèborduurde broderie mystère vast wel iets voor U. U. Prachtige luxe broderie mystère tot bovenaan fraai geborduurd, in 140, 160 en 220 cm hoog (met kleine weef foutjes), nu door elkaar per meter voor nog géén tien gulden. voiline broderie hoogtes van 140-160-220 cm fli Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe broderie mystère, tot bo venaan prachtig geborduurd, in de hoogtes 140,160 en 220 cm, door elkaar per meter mythologie, waar de worm Nidling aan de wortels knaagt. Ook aan het Kunda- lini symbool van de Hindoe yoga. Eveneens aan de Caduceus, symbool van Aesculaap, twee slangen, kronke lend om een staf, één die het vergif bevat, één die genezing brengt. Een symbool, dat in het christendom werd overgenomen voor de bisschopsstaf in de oosterse kerk. In de symboliek van Kundalini is de „boom" de menselijke wervelkolom, geschouwd als een bloeiende plant. Aan de top, in het hoofd, is de duizendbladige lotus, zinnebeeld van de zon aan de hemel, beeld van de schedel. Want hier wordt, evenals in vrijwel alle mythologie, de mens gezien als het heelal in miniatuur. Aan de wortel van de Boom slaapt de slang. Zolang de slang slaapt, is de mens „gevallen" d.w.z. zijn goddelijk be wustzijn slaapt, gehuld in de duisternis van maya, want in dit stadium heeft het goddelijke zich geïdentificeerd met de eindige wereld. Maar als hét godde lijk bewustzijn ontwaakt, beklimt Kundalini de Boom en bereikt de duizendbladige lotus in het hoofd. Zo heeft de Slang een dubbel rol. In de mythologie der Hindoes komt dit over een met de twee „bewegingenvan het Eeuwig Spel, waar Vishnoe slaapt en droomt dat hij een veelheid is van veel schepselen, en dan ontwaakt en eigen goddelijkheid erkent. Beneden, in de wortel, is de Slang de Godheid die slaapt, boven in de zonnelotUs de Slang, dezelfde Godheid, vrij van de illusie, dat hij in vele dingen is ver deeld. De dubbele rol van de slang in de christelijke mythologie heeft dezelf de betekenis. Lucifer en Christus zijn twee werkingen van de Godheid. De wraak en de liefde, schaduw en licht van het werelddrama. Op deze wijze gezien, zou de Val inhouden, dat de mens zijn goddelijke aard vergeet ter- wille van de illusie der individualiteit. Zoals St. Paulus zegt: „Weet Gij niet dat gij Goden zijt, en dat God in U woont. Redding zou liggen in de herin nering aan zijn goddelijkheid, het ont waken of geboren worden van God in de mens. SPELLETJE Ik ben de heer B. dankbaar voor zijn bijdrage, want juist in het slang-motief zien we hoe in de Bijbel goed en kwaad gelukkig niet eeuwig één zijn. God stelt er Zichzelf garant voor, dat het Licht eens radicaal overwint. De Bijbel zegt, dat de mens niet mag eten van de boom der kennis van goed en kwaad. Het onderscheid tussen goed en kwaad is n.l. niet iets, waar over de mens zelf kan of mag beschik ken. Want dan praat hij telkens weer het goede kwaad en het kwade goed. Dat wordt een boom voor stuivertje wisselen tussen liefde en haat. Alleen in het gesprek met God zal de mens goed en kwaad mogen onderscheiden. Alleen geïnspireerd en begeleid door Godzelf zal de mens telkens weer de juiste keus tussen waarheid en leugen kunnen doen. Maar de slang suggereert dat die „dogmatische God" jaloers is en dat de mens dat zelf spelen met goed en kwaad best kan en best mag. Dan zal de mens zelf God zijn. Waar we terechtkomen met dat spel van stuivertje wisselen, toont de we reld ons elke dag. Er kan alleen een echt goede, een echt nieuwe wereld komen, als dat verduivelde spel op houdt. Goddank, God zegt tegen de slang, dat Hij zal zorgen, dat de Mens der Toekomst de slang de kop plat trapt. Radicaal. Er wordt dan ook in de Bijbel nooit ééii goed woord over de slang gezegd. En die koperen slang in de woestijn dan? Juist de verwijzing van de heer B. naar het Kruis van Jezus is veelze geend. De Israëlieten worden in de Sinai-woestijn met een slangenplaag bezocht. Mozes moet een koperen slang maken en die op een hoge staak zetten. Ieder die kijkt naar die staak zal genezen zijn. Het lijkt een wonder lijke homopathie: als je gebeten bent door de slang, moet je naar de slang van koper kijken en je bent niet meer vergiftigd. Het geheim van het wonder is die staak. De slang wordt omhoog getild tot God. Hij wordt een God ter vernietiging aangeboden. En daarop Als U nu toch in de stad loopt en volop bezig bent inkopen te doenprofiteer dan meteen van deze aanbieding ankiets, want die komen altijd wel van pas. Herenanklets van Acrylic High- bulk met nylon versterkt, ge makkelijk te wassen, een ijzer- sterke kwaliteit, in een fijn aansluitend ribbreisel en in 14 kleurennu voor de bijzon der lage prijs van nog géén drie gulden. in 14 verschillende kleuren 05* Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenanklets met nylon ver sterkt in 14 kleuren en in één maat passend voor alle herenmaten, per^ paar reageert God met genezing van het slangengif. Jezus zegt: „Gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, zo moet ook de Zpon des mensen verhoogd worden, opdat een ieder die gelooft in Hem, eeuwig leven hebbe". Jezus is aan het Kruis verhoogd. Hij heeft als de Mens der Toekomst dat hele slan- genspel van stuivertje wisselen tussen goed en kwaad aan God aangeboden. Door er zelf voor te boeten aan het kruis. Daardoor heeft hij er voorgoed een eind aan willen maken. Hij heeft aan het Kruis de duisternis volkomen overwonnen, zodat zijn licht trium- feert. Hij heeft het hoogste liefdeoffer gebracht. Daarin moet tenslotte alle haat worden verdronken. KEUZE De heer B. zegt hiervan dat de fout van de christenen is, dat ze de mythe tot historie maken: „De kerkelijke uitlegkunde (theologie) houdt vol, dat God slechts in één mens geopenbaard is, in Jezus, de historische Jezus. Zo wordt de Incarnatie tot een uniek gebeuren in de geschiedenis, dit maakt de mythe dood en onbeteke nend voor het heden. Want als mythe tot historie wordt, spreekt het niet meer tot de mens. Mythe is alleen openbaring, als het een boodschap is uit de hemel, d.w.z. uit de tijdloze, niet historische wereld, niet weerge vend, wat een waarheid was, maar wat altijd een waarheid is. Zo heeft de Incarnatie geen betekenis voor de mens van heden, als het slechts ge schiedenis is, het is een reddende waarheid, als het een tijdloos gebeuren is, altijd nabij de mens". Hierop wil ik nu alleen antwoorden: we staan voor een keus. Je vervluchtigt het hele verhaal van Jezus van Naza reth tot een mythe, niet slechter en niet beter dan vele andere. Dan komt de mensheid nooit uit de eeuwige kringloop van dag èn nacht, van licht èn duisternis, van goed èn kwaad. Alleen de mystieke enkeling vindt een oplossing door zich op te lossen in het Al. Of Jezus is inderdaad in het „vlees", in onze geschiedenis gekomen, om een historische verlossing tot stand te bren gen en in onze jaartelling een nieuwe schepping te beginnen en ons in een radicaal nieuwe geboorte te betrekken, waardoor we alleen nog maar kinderen van Liefde en Licht mogen zijn. Net als Hijzelf....Ik ben bang, dat de heer B. met het geboren worden van Chris tus in ons niet DEZE geboorte be doelt. Maar alleen het geboren worden van het inzicht, dat liefde en haat één zijn en er eigenlijk ten diepste niet toedoen. En dat is gans iets anders! Dr. K. J. Kraan. In magazijn de Bijenkorf aan de Coolsingel exposeert de Rotterdamse fotograaf Aad Schram tot en met zaterdag 18 september foto's op de vernieuwde meubelafdeling. De Goudse edelsmid Alfred Tempelman geeft tot en met zaterdag 28 augustus een demon stratie van zijn werk bij de ingang van het restaurant-café op de tweede etage en in het Lach zonder te vrezen met een gebit van Gerrese «F TANDTECHNICUS Bij eindpunt tramlijn 6 en 11. T 16.60.98. DAGELIJKS geopei van 8—18 uur. DINSDAGS e DONDERDAGS van 8 tot 20 u 'l Zaterdags f Op zaterdag 9 en zondag 10 oktober houdt „De Nederlandse Vereniging van Kat- tevrienden" de achtste internationale kat tententoonstelling in de Rivièrahal van Dier gaarde Blijdorp. Belangstellenden kunnen tot 10 september inschrijfformulieren aan vragen bij mevrouw Craane, Provenierssingel 24, Rotterdam. Katten beneden de twee jaar dienen ingeënd te zijn tegen katten ziekten. Speciaal voor de dames die veel zittend werk verrichten en die prettig auto willen rijden, bren gen wij deze autopanty in de aanbieding Goed korrigerende panty van jacquard lycra, met dubbel voor pand en extra hoogopgeknipte pijpjes, waardoor de panty, ook als U zit, enorm veel bewegings vrijheid geeft. U koopt 'm nu in diverse kleuren bruin en huidkleur voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze goed korrigerende autopanty van jacquard lycra, met dubbel voorpand en extra hoog opge knipte pijpjes. Kies uit diverse kleuren bruin en huidkleur en de taillematen 65, 70, 75 en 80,

De Havenloods | 1971 | | pagina 7