,Pnffende Wimpie' is niet dood te krijgen Fischer zal Russen eens wat laten zien. M m m I I HI-FI-SHOW GESTULPTE MAGEN IN MOSSELEN Australische bevolking houdt treintje rijdend DE HAVENLOODS DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 De grote actie tot redding van die ouwe getrouwe begon in 1955. Maar laat ons niet vooruitlopen op het verhaal en bij het begin beginnen. Dat begin begon kort nadat Engeland''s Australische koloniën zich in 1901 verenigd hadden tot een zelfstandige Australische Federatie. Kort nadien verscheen er in de Staat Victoria een treinde op het transporttoneel. Dat was in 1902. Het was een merkwaardig treintje, dat voorbestemd was voor een bewogen leven. Het ving zijn bestaan aan als vrachttrein en bracht toen hout uit de ommelanden van Melbourne naar deze stad. Doodgewoon? Dat zeiden wij ook tot we vernamen, dat de mensen meer dan een halve eeuw geleden al zeiden, dat het een bijzon der treintje was. Zo in de geest van de beschrijving, die Vader Tom van zijn ■zoon Dik gaf: 't Is een bijzonder kind, dat-is-tie. „Puffende Wimpie" is de naam, die men het treintje gegeven heeft. „Puf fende Wimpie" heeft bijna even vaak afscheid genomen van het geëerd pu bliek als een gevierde primadonna zulks pleegt te doen. Steeds echter Wimpie rijdt langs de rand van een eucalyptusbos. In tijden van droogte bestaat hier gevaar voor brand. kwam hij terug. En nu, op zijn oude dag, is hij beslist een geziene en popu laire figuur in Victoria. Duizende en nog eens duizende vakantiegangers, schoolkinderen zowel als volwassenen, laten zich zittende, staande of hangen de in Wimpie's bijkans antieke rijtui gen door Wimpie voorttrekken door een der mooiste wildernisgebieden van Victoria. Ieder weekend is Wimpie .paraat voor zijn tocht door de prachti ge Dandenog Bergen. De tocht begint ongeveer 40 km ten oosten .van Mel bourne in Belgrave en eindigt een kleine 10 km verder bij Menzies' Creek. „Puffende Wimpie" is altijd een onge dwongen treintje geweest. Gezelligheid geeft de toon aan tijdens zijn tochten. Toen Wimpie enige jaren vóór de eerste wereldoorlog met reizigersver- voer begon, nodigde het locomotief- personeel altijd zoveel mogelijk passa giers uit om op de locomotief plaats te nemen. Dan bleven de reizigers lekker warm en konden zij gezellig praten met de machinist en zijn helper. Wim pie is niet alleen een gezellig, maar ook een gemoedelijk treintje. Hij streeft niet naar hedendaagse topsnelheden. Hij is tevreden met zijn aloude maxi mum-snelheid van 24 km per uurl Reddingsactie Tot kort vóór 1930 leidde Wimpie een onbezorgd leven. Toen echter werd de economische toestand in Australië (als elders in de wereld) veel minder roos kleurig dan voordien. Australië's klein ste treintje, de brave Wimpie dus, werd crisis-slachtoffer en werkloos. De spoorwegautoriteiten namen hem uit de vaart. Toen het na een paar jaar weer wat beter ging, nam men hem weer in dienst. De tweede wereldoor log doorstond Wimpie tamelijk goed, al had hij reden om te klagen over te weinig passagiers. Een heel zware slag moest „Puffende Wimpie" in decem ber 1952 incasseren. Die slag had de vorm van een aardverschuiving, die het smalle spoorbaantje totaal blokkeerde. Rappe handen hielpen Wimpie echter en na korte tijd pufte hij weer lustig over zijn ijzeren baan. Lang duurde deze vreugde evenwel niet, want in augustus 1953 -doemde een tweede aardverschuiving Wimpie tot niets doen. De autoriteiten verklaarden de lijn officieel voor gesloten. Dit was definitief het einde, meenden velen. De koude schaakoorlog Fischer (USA)-Petrosjan (USSR) staat op het punt te ontbranden. We kunnen er derhalve niet aan ontkomen nog wat te babbelen over het schaakgenie, luiste rend naar de naam Robert James Fischer, 28 jaar oud, op z'n 14de kampioen van de Verenigde Staten van Amerika en sindsdien het enfant terri ble van de schaakwereld. In 1958, op zijn 15de jaar dus, werd Bobby op grond van geleverde prestaties door de FIDE benoemd tot grootmeester. Degenen die de laatste 10 jaren, in welk soort wedstrijd ook, tegen Fischer gespeeld hebben en volgens hun zeggen „met pech" verloren, zijn er eindelijk achtergekomen: er bestaat maar één vorm van pech, namelijk tegen Fischer te moeten spelen.Ook Russen schijnen die mening te zijn toegedaan. Ze durven haast niet op winst te spelen.Met deze weten schap kan de in september te houden match Fischer-Petrosjan één grote be levenis worden. Fischer vindt de 9 remises, die Petrosjan en Kortsjnoj op het score bord lieten aantekenen, een belachelij ke zaak en bovendien onsportief om dat de meeste remises zonder vechten tot stand kwamen. Inmiddels heeft Fischer Petrosjans 9 remises (van de 10 partijen) al onder de ldtep genomen en „enige ongerechtigheden" geconsta teerd. In een interview werd Fischer gevraagd of hij denkt van Petrosjan te winnen. Hij gaf het kortst mogelijke antwoord: „Ja". En daar was de kous mee af. Waar deze match zal worden gespeeld is nog niet bekend. In elk geval niet in de VS en zéker niet in Rusland, want dat vertikt Fischer. Waarom eigenlijk, is overigens niet erg duidelijk. Immers, als Fischer zó overtuigd is van zijn „atomische" schaakkracht - voeg daarbij zijn antipathie tegen de Rus sen dan nioet het voor hem toch een kleine moeite zijn „Tijger" Petrosjan in zijn eigen hol te verslinden, ook al beschikt deze over 20 secondanten. Parijs is genoemd als mogelijk slagveld (slachtveld). Fischer verwacht - na eli minatie van Petrosjan - ook van we reldkampioen Boris Spasski te winnen. Déze match vindt plaats in maart van het komend jaar. Voorlopig moet Fischer eerst de wereldkampioen remi se-schuiven, zoals Petrosjan veelal sma lend wordt genoemd, opzij schuiven. Maar Bobby heeft lak aan zulke repu taties; hij heeft überhaupt lak aan reputaties, behalve aan die van hem zelf. Hij wordt in staat geacht als volgt te redeneren: „Ik zou geen raad weten als ik ooit eens tegen mezelf zou moeten spelen, ik zou altijd van Fischer verliezen, zó sterk speelt-ie! Buiten Rusland twijfelt praktisch nie mand eraan dat Fischer, voor wie het woord „Rus" of de lettercombinatie „USSR" als een met bloed doordrenk te theedoek op een briesende stier werkt, remise-keizer Petrosjan zal ver slaan, al of niet vernietigend. een zege voor zijn landgenoot. En Spasski, die al dat geweld langzaam maar zeker op zich ziet afkomen, heeft zijn haren overeind gezet en alle scha kers ter wereld kond' gedaan, van het feit dat hij voor niemand bang is, zelfs niet voor Fischer. „Hij zal mij inspire ren tot groots schaak! aldus Boris. Hij vreest echter één ding, t.z.t. als hij inderdaad met Fischer te doen krijgt in slechte vorm of in minder goede gezondheid te zijn. ENIGE vrees is reeds te bespeuren. Sorry Toen Fischer in 1962 voor het eerst tegen Botwinnik speelde, sprak hij zegge en schrijve drie woordjes. Bij het voorstellen zei Robert James: „Fischer", maar door de daarbij ge paard gaande buigingen vond een lich te botsing der schaakhoofden plaats en Fischer verontschuldigde zich met: „Sorry". Daarna werd er uren en uren geschaakt en aan het slot van de partij liet Fischer opnieuw iets los: „Remi se". Botwinnik had zelden zó weinig met een tegenstander kunnen conver- Het is leuk al die uitspraken van huidige, toekomstige, ex- en kandi daatswereldkampioenen te vernemen. Zo verkondigde Larsen in april 1970: „Als ik wereldkampioen ben, zal je nog 'ns wat beleven. Dan wordt het allemaal anders, want dan krijg je een wereldkampioen te zien die nog wel eens een partijtje vergokt". (Juli 1971: Fischer-Larsen 6-0). Bondarevski, de coaeh van Spasski, heeft destijds Fischer en Petrosjan als de finalisten getipt. Hij zei over Fischer: „Het is een beuker die zijn tegenstander geen ogenblik respijt gunt. Zijn spel bevat geen enkele truc, geen enkele bluf, hij speelt kristalzui- En Taimanow, vóór zijn 0-6 debacle, zag het zo: „Als ik tegen Fischer moet spelen, dan maar liever meteen, nu hij nog geen match-ervaring heeft(! Ik vind hem een uitstekend, misschien zelfs een geniaal schaker, maar hij is God niet". Taimanow weet nü wel beter. We laten nog eenmaal Fischer aan het woord: „Dat ik de Russen niet mag, vindt zijn oorzaak in de vele onvrien delijkheden die zij in de afgelopen jaren over mij hebben rondgestrooid. Ik voel me nu verplicht wereldkam pioen te worden. Ik ben al tien jaar de beste speler ter wereld, maar de Rus sen hebben me steeds aangevallen en geprobeerd mij op de achtergrond te houden omdat zij bang zijn de wereld titel naar Amerika te zien verhuizen". Computerschaak De laatste kandidaten-match van deze cyclus (vóór de grote finale), tussen Fischer („computerschaak") en Petros jan (als 'teven kan, remise-schuiven), zal ons enige weken in opperste span ning houden. De 24 partijen tellende match om het wereldkampioenschap - hetzij Fischer/Spasski, hetzij Petros jan/Spasski - zal misschien in ons land worden gehouden. Ook Joegoslavië heeft zich bereid verklaard deze match te organiseren, maar de Russen vinden dat de Nederlanders meesterszijn in, het organiseren van toernooien en mat ches, en aangezien prof. dr. Max Euwe inmiddels president van de Wereld schaakbond is geworden, maken we een prachtkans de finale om de wereld cup binnen onze grenzen te krijgen! En nu maar hopen dat Rotterdam er ook een graantje van mee kan pikken, al zijn het maar een paar partijtjes, want de Rotterdammers zijn, wat hoogstaande schaakgebeurtenissen be treft, altijd misdeeld geweest. Voor RSB-voorzitter J. A.W, Hammer een unieke gelegenheid zijn voelhorens vast te gaan uitsteken, als 't al niet te laat is. Slaagt hij erin Fischer (of Petrosjan) en Spasski op Maasstedelijke stoelen te krijgen, dan heeft hij een mooie béurt en „voor eeuwig" naam gemaakt. i ilMiiaii'ii aantal vrienden een „Vereniging tot Bescherming van Puffende Wimpie" op. Het werd een groot succes. Thans telt die vereniging meer dan duizend leden in Victoria. In de loop der jaren 1955-1961 bracht de vereniging geld bij elkaar om de spoorbaan te herstel len en de niet meer helemaal jonge Wimpie te reviseren en een verfje te geven. Thans is, bijzondete omstandig heden voorbehouden, Wimpie's finan ciële basis hecht en zijn oude dag verzekerd! Zelfs het Australische leger droeg een stevig brok steen bij om Wimpie te kunnen behouden. In de lange, warme Australische zomer van 1961 zwoegde een aantal militairen op het herstel der sein-installaties. Ruim vijfhonderd pad vinders of verkenners werkten koorts achtig aan het herstel van het spoor en fleurden het stationnetje bij Menzies' Creek op met een fikse laag verf. linten. Ter ere van zijn terugkeer had rrien hem rood, zwart en goud geverfd. Kortom, Wimpie bewees, dat hij wer kelijk heel kras was voor zijn jaren. Sedert die feestdag heeft Wimpie jaar lijks een kleine honderdduizend passa giers vervoerd en jonge en oude men sen veel vreugde geschonken. Alleen in heel warme periodes laat Wimpie wel eens verstek gaan. Dan trekt hijgde rode wagens met zilveren daken niet door de eucalyptusbossen. Daii mag hij dat niet doen en moet hij soms dagen achtereen gedwongen rust nemen. En waarom? Als de temperatuur zeer hoog is, zijn de bossen langs Wimpie's spoor zó droog, dat een vonk uit het locomotiefje een heilloze, gevaarlijke bosbrand zou kunnen veroorzaken. En Puffende Wimpie (eigenlijk zijn er drie Puffende Wimpie's," drie van die mini- locomotiefjes uit het begin dezer eeuw zijn op het traject in gebruik! mag geen brandstichter worden! Dan zou den vooral de duizend leden van de Vereniging voor het Behoud van Puf fende Wimpie uitermate betreuren. „Wimpie krijgen ze nooit dood", zei een bejaarde spoorwegman, toen wij met hem over het treintje spraken. „Welnee, dat gebeurt nooit. Wimpie is nog zo'n stoere Australiër uit de goede oude tijd, weet u, zo'n echte taaie, neem dat maar van mij aan"! We wilden en willen het graag geloven. En we hopen van harte, dat die spoor wegman gelijk krijgt. Zij vergisten zich! De spoorbaan werd weer in orde gemaakt en een in Mel bourne verschijnende krant organiseer de gratis-ritten voor duizenden school kinderen met Wimpie of „per Wimpie" om van deze ouwe getrouwe afscheid te nemen. Het was duidelijk geworden, dat Wimpie slechts kon worden gered, als er veel geld beschikbaar kwam en als hij werkelijk bleek te steunen op de sympathie van het volk. En toen begon de grote reddingsactie. Dat was in 1955. In dat jaar richtte een onderwijzer in Melbourne met een De 28ste juli 1962 werd Wimpie's gloriedag. Toen trad hij triomfantelijk weer in dienst. Op die dag maakte hij een erereisje met zevenhonderd passa giers door de wildernis! Bij zijn terug komst verwelkomde men hem eerbie dig en hartelijk. Een der topfiguren van de spoorwegen van Victoria had Wimpie als machinist gereden. Een militaire kapel speelde .liederen op het station. Een minister was namens de regering aanwezig om Wimpie te huldi gen en geluk te wensen. Duizenden mensen stonden langs de rails te jui chen en te wuiven als Wimpie schok- .-I i j kend, hijgend en puffend voorbij- Vrlorieclag kwam. Hij was getooid met kleurige Gedurende 3 dagen in de STADS-DOELEN-DELFT. Donderdag 2 sept, van 10.00 21.00 uur Vrijdag 3 sept, van 10.00 - 21.00 uur Zaterdag 4 sept, van 10.00 -17.00 uur ALLE MODELLEN 1972 Grote expositie van ALLE vooraanstaande merken en uniek in Benelux: 1 e show van LUIDSPREKERBOX-BOUWDOZEN. 25 JAAR ALL-WAVE-DELFT 25 JAAR EEN NAAM IN GELUID 25 JAAR EEN NAAM IN SERVICE 2-3-4 SEPT. STADS-DOELEN-DELFT Nederland heeft grootste bromfietsdichtheid. Nederland heeft veruit de grootste bromfietsdichtheid. Begin 1971 was er een bromfiets per 6,5 Nederlanders beschikbaar.Opdetweedeplaats komt Frankrijk met 1:8,5, terwijl voor Oostenrijk een cijfer van 1:15 kan worden berekend. In België is de bromfiets niet zo populair als jn Ne derland en Frankrijk; iedere 24ste Belg heeft een brommer. De bromfiets dichtheid iri Italië js met 1:25 hier aan praktisch gelijk. Duitsland en Zwe den komen ver achteraan met resp. 1:55 en 1:60, terwijl in Engeland - waar voor de bromfiets dezelfde wetteüjke bepalingen gelden als voor re honderd inwoners een brommer heeft. Bobby Fischer's beroemde „voorgan ger", de Amerikaan Paul Charles Morphy, die van 1837 tot 1884 leefde hij werd in 1858 officieus wereld kampioen door in Parijs met 8-3 de „onsterfelijke" Duitser Adolf Anderssen te verslaan -, speelde in 1959 een van zijn Morphyaanse partij tjes. Zijn tegenstanders, die met elkaar mochten overleggen wat ze zouden spelen, waren hertog Karei van Bruns- wijk en graaf Isouard. Met zwart spe lend vermochten zij er niet in te slagen het langer dan 16 zetjes vol te houden. Maar het waren dan ook geen Timmans. Philidor-verdediging: I. e4 e5 2. Pf3 d6 3. d4 Lg4 4. e5: Lf3: 5. Df3: e5: 6 Lc4 Pf6 7,Db3 De 7 8. Pc3 c6 9. Lg5 b5? 10. pb5: b5: II. Lb5: Pbd7 12. 0-0-0 Td8 13. Td7:! Td7: 14. Tdl De6 15. Ld7: schaak Pd7: 16. Db8 schaak! Pb8: 17. Td8 mat. Zó gemakkelijk heeft Fischer het te genwoordig niet! H. Vijgeboom. Wie zijn ogen tijdens een strandwandeling goed openhoudt, zal weinig moeite hebben om een nat glimmende zeester te ontdekken, omdat er altijd wel ergens een paar langs de vloedlijn liggen. Soms worden ze zelfs in grote hoeveel heden door de zee ach tergelaten. Tussen mosselen, schelpen. Op de foto zien we de gewone zeester, die tal rijk voorkomt langs de Europese kusten. Het voedsel van de dieren bestaat uit mosselen, die eerst stevig door de vijf armen worden om klemd. Daarna wordt het trekken geblazen, want de mossel voelt er natuurlijk niets voor om zijn schelpen te openen! Toch delft de laatste altijd het onderspit en zelfs al zou de mossel zijn klep pen maar een paar ngllimeter van elkaar doen, dan is dat voor zijn belager al voldoen de om aan de maaltijd te gaan. Weliswaar kan de mossel de kleine mond aan de onderzij de van de zeester niet passeren, maar dat is verder geen probleem! De maag van de zeester wordt naar buiten ge stulpt en in de mossel gebracht, waarna de spijsverteringssappen hun werk kunnen be ginnen. De mossel gaat dus in opgeloste toe stand naar binnen. Vol gens „De Wereld der Dieren Gaade), is een volwassen zeester in staat om met zijn armen een kracht te ontwikkelen van drie tot vier en een halve kilogram. En dat is voor zo 'n betrek kelijk klein dier beslist niet mis, vindt Karei. lampen, hout, wier en ander aanspoelsel tref fen we ze dan in alle mogelijke maten aan, een enkele keer wel eens tot vijftien centi meter toe. In de landen rondom de Middellandse Zee komen veel grotere exemplaren voor, die in de havenplaatsen grif door de toeristen wor den gekocht. Meestal krijgen ze een plaatsje op of boven de schoor steen, waar ze nog lange tijd herinneren aan een voorbije zomer. Biologisch gezien beho ren dezeesterren tot de stekelhuidigen. Hun huid is dan ook bedekt door kleine kalkpuntjes of stekeltjes, die we duidelijk kunnen voe len. Hele kleine sterre tjesvoelen dan ook aan als grof schuurpa pier! IWfMWWWAIWWWVUMWWIWWVMVWWMVMWWWWWMWMWVWMVWtfMWWWWVWVVVM MAMIMIMMMIMIMIfMIMMWIMIMVtAf

De Havenloods | 1971 | | pagina 3