bosman OVE viert binnenkort haar IS-jarig bestaan Geen nieuws van de Nieuw Amsterdam I Profiteren van meubels met feestprijzen en tevens kans hebben op een begerenswaardige schat Mevrouw Boekesteyn zag initiatief betoond DE HAVENLOODS, DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 Kompleet modern bankstel uit de -s jubileumkollektle voor notabene sli n Bankstel dat elders honderden gu Intermeubeltoonzalen Rijswijk, Herenstraat 35-36-37, Tel: 070-987377 Schiedam,Strickledeweg 105-107(Spaanse Polder)Tel:010-151504 's Gravenzande, Havenstraat 8-10, Tel: 01748-2547 ,ia Schiedam en-'s Gravenzande vrijdagfcJtoopavond.yaa, 7.-9 uur Royaal Intermeubel jubileert! Dat kunt u onmiddellijk aan uw portemonnee merken... Profiteer van de speciale jubileumkollektie met keiharde sensatieprijzen! En als u dan toch in de woonwinkel bent, hebt u onderwijl nog kans, grote kans zelfs, op een begerenswaardige schat. Daarvoor ligt de geheimfolder voor u klaar. Trek de I van Intermeubel los en ontdek de winnende schat daarachter... maar liefst 50.000,- aan schatten wachten zo op uw komst. Komaan, laat deze krant de krant en haast u! De geheim-folder met 50.000,- aan schatten ligt veelbelovend op u te wachten bij In een woning aan de West-Varkenoordseweg te Rotterdam-Vreewijk hangt een ingelijste oorkonde en wat daar op staat maakt de trots uit van de heer en mevrouw Boekesteyn. Het papier vermeldt namelijk dat „mevrouw C. Boeke- steyn-Schorel in vele opzichten op uitnemende wijze voor de vereniging O.V.E. Mevrouw Boekesteyn, initiatiefneem- werkzaam is geweest, weshalve zij met ingang van 8 juni 1969 het predikaat: ster van de vereniging Ouders „Lid van verdienste" verkrijgt. Dat alles duidt er bijvoorbeeld op, dat de bewoonster van het huis op no. 457 zich vanaf de oprichting van O.V.E. dag en nacht heeft ingezet om deze zaak van de grond te krijgen. En wat dat betekent weet ieder die wel eens heeft geprobeerd een landelijke vereni ging op te richten voor een liefst zo groot mogelijk pubhek. Dat zij hierin geslaagd is, zodat O.V.E. nu maar liefst zeventienduizend leden telt in Neder land is, vooral in die eerste tijd beslist haar verdienste. Van haar en haar echtgenoot die zijn vrouw altijd trouw terzijde stond. Maar hoe kom je er als huisvrouw en moeder nu eigenlijk toe om een vereni ging als O.V.E. wat de afkorting is van „Ouders van Emigranten", op te rich ten? Welnu, dat ging als altijd weer „vanzelf", zoals alle min of meer grote zaken als je de oprichters hoort „van zelf" begonnen zijn. De inspanning, het doorzetten en het soms vechten tegen de-bier-kaai-in, die zoiets kost, haal je er als buitenstaander echter töch we' uit. Idee Mevr. Boekesteyn begint haar verhaal als volgt: „Indertijd was ik propagan diste van de B.O.S.K., de Bond ter bevordering van de belangen van spastici. Een van onze dochters was toen juist geëmigreerd en natuurlijk speelden mijn man en ik toen al mèt de gedachte haar op te zoeken. Maar..... hoe ging dat allemaal in z'n werk en wat zou zoiets wel gaan kosten: Bovendien spraken we beiden nauwelijks een woord Engels en ja, je dient je toch wel verstaanbaar te ma ken, als je naar het buitenland £aat. Al prakkizerend kwam ik toen op het idee, een vereniging in het leven te roepen met als doel: a. Het contact te bewaren tussen ouders en hun geëmigreerde kinderen en/of andere familieleden en dit con tact indien verbroken te helpen her- b. Ouders van geëmigreerden met el kaar in kennis te brengen, zodat zij ervaringen konden uitwisselen en waar nodig steun aan elkaar konden hebben bii het oplossen van problemen. c. Ouders in de gelegenheid te stellen hun kinderen weer te zien, waarbij de vereniging hulp kon bieden. Wat punt drie betreft zag ik het zo, dat de ouders in drie jaar tijd zoveel mogelijk dienden te sparen voor hun reis. De vereniging zou dan zien of er voor hen iets gedaan kon worden. Zij zou o.a. contact opnemen met autori teiten op reisgebied. Ik zag dit allemaal als een driejarenplan van opbouwen, uitbreiden en plannen maken Toen ik dit allemaal goed had door dacht maakte ik een concept van mijn plannen. Ik mocht die bespreken op een voorlichtingsavond voor aanstaan de emigranten en ja, zo ging de zaak eigenlijk pas goed aan het rollen. De eerste die zich als lid meldde was mevrouw E. van Oostrom-de Raadt. Aan haar heb ik veel steun gehad. Ze is trouwen nog steeds üd van het afde lingsbestuur Rotterdam". Veel vrouwen Op 8 ..oer 1956, na een voorbe reidende tijd van besprekingen en ..stukkies schrijven" in dag- en week bladen, werd in een zaal van de Indu strieflat aan de Goudsesingel de vereni ging O.V.E. opgericht met honderd leden. Mevrouw Boekesteyn lacht: „In die begintijd leek het trouwens wel een vrouwenvereniging. Het waren na melijk vooral moeders die veelal uit emotionele overwegingen lid werden. De vaders keken eerst de kat uit de boom. Maar nu staan ze volkomen achter ons, hoor! Emigranten. Hoewel het niet in de bedoeling lag van mevrouw Boekesteyn werd zij op die oprichtingsvergadering gekozen tot voorzitster van de LANDELIJKE Nederlandse Vereniging Ouders van Emigranten. Helaas moest zij deze veel tijd vergende functie echter na 2 1/2 jaar intensief werken om gezondheids redenen neerleggen. „We hadden toen al vijf afdelingen, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Vlaardingen en Tilburg. Natuurlijk ben ik wel blijven werken voor de vereni ging. Ik werd propagandiste". De O.V.E. bestaat thans uit twee verenigingen met een overkoepelende federatie waarbij eerstgenoemde vere niging op het Westelijk halfrond is gericht, en de in 1968 opgerichte O.V.E.-ANZAB zich meer zuidelijk be weegt (Australië, Nw. Zeeland, Zuid- Afrika, Brazilië). Heel wat ouders heb ben inmiddels door toedoen van de vereniging een bezoek gebracht aan hun kinderen overzee. Verder organi seert zij nog voor de leden contact avonden en cursussen in de Engelse taal. Beide verenigingen zijn inmiddels bij koninklijk besluit goedgekeurd. Waf de vereniging óók nog heeft is een noodfonds om in spoedgevallen de ouders in no-time bij hun kinderen te krijgen. Zij telt thans 31 afdelingen. Over enkele maanden is het feest voor OVE-ANZAB. Omdat de oprichting, plaats had in Rotterdam zal namelijk ook het vijftienjarig bestaan daar gevierd worden en wel in de Doelen waar de leden een geweldig feestpro gramma zal worden voorgeschoteld. Mevrouw Boekesteyn verheugt zich daar nu al op. En wie, die kennis nam van haar pioniersarbeid voor deze bloeiende vereniging, zal haar daarin' niet kunnen volgen? K. Dam-van den Berg. N.B. Inlichtingen over „Ouders van Emigranten-Anzab zijn te verkrijgen aan het centrale kantoor Glashavenflat, Glashaven 56, Rotterdam-1, op werk dagen van 9-12 uur v.m. Nieuws is het beslist niet. Het s.s. Nieuw Amsterdam van de Holland Amerika Lijn. De tewaterlating vond al op 10 april 1937 plaats. Een doop. die indertijd nog door koningin Wilhelmina werd verricht. Ook het feit, dat de Nieuw Amster dam gedurende de gehele oorlog troepentransport op zich heeft ge nomen is bekend. Het bericht dat Nederland in oorlog was bereikte het schip tijdens een vakantiereis naar West-Indië. De kapitein keerde onmiddellijk naar New York terug, waar het verschrikkelijke bombar dement van Rotterdam werd verno men. Als troepentransport werden A ustraliërs, Nieuw-Zeelanders, Zuid-Afrikanen en Amerikanen heelhuids naar de vuurlinies ge bracht. Slechts een keer ontsnapte het schip aan de ondergang, toen de Duitse U-boot, die hem belaagde in 1944 even buiten Halifax door es corterende torpedoboten met diep tebommen vernietigd werd. Ook het'feit, dat de Nieuw Amster dam na de oorlog anderhalf jaar het dok in moest om weer helemaal opgekalefaterd te worden, is ouwe koek. Regelmatig - zonder ophef - vaart het schip jarenlang tussen Rotterdam, Le Havre, Southamp- torr, Cobh en New York v.v., terwijl er cruises vanuit New York en Rotterdam worden ondernomen. Tot eind dit jaar. Najaar '71 zal voor de Nieuw Amsterdam een to tale omwenteling betekenen. Voor taan zullen er slechts cruises onder nomen worden. Begin volgend jaar vanuit Port Everglades en later in dat jaar vanuit New York naar de Westindische eilanden. Eerst zullen nog een paar Atlantische reizen worden ondernomen. Na augustus zal Rotterdam voorlopig niet meer als thuishaven dienen. Dat gaf pas nog aanleiding tot nieuws, ook zo als de. meesten nog zullen weten. Maar waarom dan de Nieuw Am sterdam? En al die foto's ervan.' Eerlijk gezegd moet u dat aan de fotograaf vragen. Hij had er nu eenmaal zin in om zich op dit onderwerp uit te leven. Het is dus alleen voor zijn plezier. Laten we hopen, dat iets daarvan overkomt, als u de foto's bekijkt. Dat is de enige pretentie (als u het zo noe men wilt) van deze reportage van onze fotograaf Eppo Noteboom.

De Havenloods | 1971 | | pagina 4