DUAL Proefkonijn voor lepra-patienten 98c« "2 12.95 FUTURA Pater Piet uit Rotterdam Vaderlandse Trippertjes KEUS UIT EEN GROTE COLLECTIE afspeelapparatuur Betalen in vijf keer kost niets meer jEL HONDERDEN PROFITEERDEN AL DE HAVENLOODS, DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 36-509 73 jaar ter meuten warm 75 jaar ter meulen 75 jaar ter meulen ^yyiaióon van 03 „fijn om er Ie lijn" cYïlaióon van 03 DEN HAAG - PAUL KRUGERLAAN 221 Meent 129 Rotterdam tel. 136105 ■fci;iuii»]r«e WIE VAN KOZAKKENDANSERS EN ECHTE RUSSISCHE LEOERLIEDE- REN HOUDT kan zijn hartophalen in de Doelen in Rotterdam. Daar treedt éénmaal het Rode Leger Ensemble Sebastopol op. Deze groep die ook wel DE ZWARTE ZEE VLOOTDANSERS wordt genoemd bestaat geheel uit manschappen van de Rode Marine en men kan de groep het beste vergelijken met het Alexanderensemble. Zij brengen een show, waarbij men zich kan verbazen over sprongen, zang en balalaika muziek. De groep bestaat uit honderd dansers, zangers en musici. Het is voor het eerst dat dit ensemble van het Rode Leger in Rotterdam optreedt. De leden van het gezelschap zijn allemaal beroepsmilitairen, er zijn ook officieren bij. Behalve de Russische liederen zingt men speciaal voor de voorstelling in Rotterdam ook nog een typisch Nederlands lied. Dat alles op zondag 19 september, aanvang 8 uur. Reductiebon Lezers van de Havenloods genieten een reductie van f. 2,50 op de toegangsprij zen van f. 7,50, f. 12,50, f. 17.50 en f. 20,—. voor deze show. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf zaterdag 11 september aan de kassa van De Doelen dagelijks van 10-16 uur, zondags van 12-16 uur. Deze bon is geldig voor twee personen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Solingen nageltang van een pri ma kwaliteit staal, met rolveer. Nu heel voordelig *Ds. D. J. Spaling, sinas 1959 her vormd predikant in Schiedam, viert binnenkort zijn 25-jarig jubileum als predikant. In verband hiermee wordt op zaterdag 25 september in de Op- standingskerk een receptie gehouden. fSTi SPECIALE OPENINGS ATTRACTIES SNACK RESTAURANT IMMODR0ME In boetiekerielmmoarome, stadhuisplein/hoek Lijnbaan. KOFFIE GEBAK 1.00 Bij snacKs van f 2,50 of meer COUPE IJS GRATIS Voormalig Rutecks gebouw le verdieping. Welkom! Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze ruime koffertassen met extra binnenvak, 2 stevige handvatten en een grote rits. In de kleu ren bruin, rood, blauwen zwart, bodemlengte ong. Ook maandagmorgen open frrij Géén tel. of schrift, best. Met Uw armen vol pakjes kunt U gewoonweg niet gezellig win kelenvandaar deze aanbie ding stadstassen, waarin U heel wat kwijt kunt Royale koffertas in een vlot model met 2 sierriemen en gespen, 2 stevige handvatten, grote ritssluiting en bescherm- doppen op de bodem. Nu in 4 moderne kleuren van f 19,75 voor nog géén dertien gulden. Brandweerdag met spuit wedstrijden Zaterdag a.s. wordt in Bergschenhoek de Nationale Brandweerdag gehouden. Er zullen dan demonstraties worden gegeven en ook zijn er enkele spuit- wedstrijden uitgeschreven, verdeeld over drie groepen: van 6 tot 14 jaar, van 14 tot 19 jaar en, vanwege de grote belangstelling van volwassenen, een groep van 19 jaar en ouder. Verder worden films vertoond van grote bran den in Bergschenhoek. Ook wordt de werking van het materiaal uitgelegd. Het festijn begint om 10 uur en duurt tot twee uur en wordt gehouden in de brandweergarage, Bérgwerg 29, Berg schenhoek. Uw nagels zien er keurig ver zorgd uit als U ze knipt met deze Solingen nageltang, die door de speciale vorm van de bekken "hakkels" voorkomt. Een produkt van de bekende Solingen staalfabrieken ileze na geltang met rolveer. Ook ideaal voor het knippen van hardere nagels. U koopt 'm nu niet voor f 7,95, maar voor nog géén twee rijksdaalders. fÜw reiskosten worden volledig verooed.l jVanaf station lijn 11 ot XI ot taxi. De „Vaderlandse Trippertjes" blijven nog steeds in. Uit de ervaringen van het vorige seizoen heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme afgeleid, dat er bij een groot gedeelte van de mensen behoefte bestaat om er ook buiten het vakantieseizoen nog eens op uit te trekken. Dat kan dan gedurende een weekeinde zijn of een hele extra week. En omdat die behoefte er is, heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme thans twee brochures, in een totale oplage van 750.000 exemplaren het licht doen zien, waarin vele tientallen moge lijkheden om een korter of langer reisje in eigen land te maken, worden beschreven. Het Nationaal Bureau voor Toerisme staat al niet meer aleeen in het organi seren van korte tripjes. Er zijn inmid dels ook twee groepen van reisbureaus bijgekomen, die goedkope en korte reizen naar het buitenland verkopen, voornamelijk naar Spanje en Grieken land. Ook deze reisjes blijken een groot succes te hebben en dus te voldoen aan de wens om buiten het vakantieseizoen nog een paar dagen op stap te gaan. De „Trippertjes" en de „Wegwezer- tjes" om die laatste zo maar eens te noemen - van het Nationaal Bureau voor Toerisme beperken zich uiteraard tot het eigen land. In de gekleurde en rijk geillustreerde brochure over de Vaderlandse Trippertjes vindt men ruim zestig mogelijkheden voor een volledig verzorgd uitstapje. Het zijn voornamelijk weekendarrangementen, maar er zitten ook een paar mogelijk heden tussen voor een verblijf van een week. Een speciale plaats nemen de culinaire weekeinden in, waarbij dus de nadruk valt op lekker eten en drinken. De brochure „Er op uit in eigen land" is meer een goed gedocumenteerde beschrijving van alle provincies met een verwijzing naar de vele toeristische mogelijkheden. Tevens wordt steeds verwezen naar de „Vaderlandse Trip pertjes", die voor een bepaalde provin cie van toepassing zijn. Beide brochu res zijn gratis verkrijgbaar. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze vaste planten, eerste klas kweekpro- dukten, nu door elkaar, per stuk Pak turfmolm van f 3,90 voor Zo en dan te bedenken, dat er geen dier voor is gestorven. Met ingang van zaterdag 11 september is de Antonius Abt-kerk aan de Jan Kruyffstraat gesloten en zullen er geen r.k. kerkdiensten meer worden gehou den. Een jubileum-aanbieding uit ons tuincentrumwaar wij nu winterharde planten verkopen voor nog géén één gulden per stuk. Levensboom (Thuya Ocniden- talis) in pot, een ideale Mag- en sierplant, zowel in winter als zomer groen. Geschikt om in september te planten. Goudgele konifeer (Ciir.naecy- paris pis. plumosa aurea) in pot, gedijt zelfs op steenach tige grond, ook zeer geschikt voor balkonbakken. Lavendel (Lavandula), laagblij- vende plant, geeft veel donker blauwe bloemen, heeft een mooi gedrongen vorm en is ge heel aromatisch. andere duizci>Uw> ncuerlanders, die zich in Afrika, Azië en Zuid-Amerika inzetten voor hun gehandicapte mede mens, lanceert de AVRO dezer dagen een nationale actie, die door heel de Nederlandse pers wordt begeleid. Rotterdam, laat een van uw allerbeste Rotterdammers (en dat wil wat zeg gen! niet in de steek! Manus van de Kamp. In Laela wera Piet van der Ven gecon fronteerd met de lepra. Lepra, melaats heid, is voor ons in 1971 een weinig besmettelijke tropische ziekte, die vooral een kans krijgt in die gebieden, waar ondervoeding heerst. We weten nu, dat de ziekte, mits tijdig ontdekt, met goedkope moderne praeparaten gemakkelijk te genezen is. We weten ook, dat door chirurgisch ingrijpen en revalidatie, nog alles voor de patiënt kan worden gedaan, ook als de lepra al in een gevorderd stadium verkeert. En dan weten we bovendien, dat er niet alleen 20.000.000 mensen aan melaats heid lijden, maar dat hun aantal blijft toenemen, omdat er geen geld en geen staf is om deze volkskwaal volledig uit te roeien. 20 Miljoen mensen, die met volledige verminking worden be- In 1931 lagen de zaken nog heel anders. Toen werd de melaatsheid nog als practisch ongeneselijk beschouwd, lepra-lijders zwierven rond als paria's, of teerden weg in leprozerieën, die alles hadden van een concentratie- Hutjes Na zjjn medische training in Europa bouwde Piet van der Ven zjjn eerste melaatsendorp. De huisjes staan er nog, kleine witte hutjes, met gras bedekt, en met wonderlijke mens- en dier-figuren versierd. Erg poëtisch, maar ze waren donker, vochtig en muf Een van de gevaarlijkste eigenschappen van de lepra'is, dat de patiënt door het teruglopen van de weerstand uitermate bevattelijk voor andere ziekte zoals tbc, mijnworm, pneumonia, malaria, enz. is. Daarom begon Piet van der Ven in 1969 met de moed der wanhoop en het optimisme van mijn moeder" aan de bouw van een nieuwe vestiging. Samen met zijn mensen, want het is hun eigen dorp. Nu zijn dan de eerste 35 huisjes klaar. Schuur tjes misschien, voor ons gevoel, zoals ze bij ons in een volkstuintje staan. Maar voor de mensen van Laela vor men zij een waar paleis. Vrolijke bonte huisjes, met een heel klein tuintje, waarin zich het keukentje bevindt en een simpel toilet. Voor de volgende 60, die er nu al dringend nodig zfjn, is het graafwerk al gedaan Commune „Kasakarawe", het-dorp-op-de-heuvels- -van-het-gruis, is een revolutionaire ves tiging. Het is een open dorp, iedereen is vrij om te komen of te gaan. Men woont er alleen om praktische rede nen, want een melaatse hoort, net als iedere andere gehandicapte thuis in de maatschappij. Maar hier is men zeker van een exacte behandeling en contro le, van een volwaardige revalidatie en een aangepast diëet. Iedereen woont er met zijn hele gezin. Niemand is er patiënt. Iedereen is mede-eigenaar in deze wonderlijke commune, die door een eigen burgemeester wordt be stuurd. Iedereen heeft zijn eigen aan deel in het werk op het land, in de nieuwbouw, bij het vis-halen aan het Op die manier verworden de mensen niet tot piekeraars, wat het proces van genezing onmogelijk maakt. En een maal genezen stapt mén moeiteloos weer terug in zijn eigen maatschappij, met het voordeel, dat men nog een heleboel nieuwe kennis aangaande landbouw, veeteelt en het huishouden, hygiëne en samenwerking mee naar huis neemt (en verspreidt). En dan is er ook nog eens een piepklein kinder dorpje, een soort kakelbont sprookjes paradijs, waar polio-kinderen weer worden gerevalideerd. Poppen Als je nu in Kasakarawe zoekt naar iets, waarmee deze geweldige man te typeren valt, dan is het misschien zjjn polikliniek, waar hij 's morgens ook nog eens spreekuur houdt voor de hele streek. Tussen een schijnbaar ordeloze, maar zorgvuldig opgebouwde voorraad medicijnen zitten een paar lappen pop pen. Die zitten er voor de kinderen, die 's morgens op het spreekuur ko men, en dat wordt een feest. Want Kiraranganya is de man, die de mensen niet alleen met medicijnen, maar voor al met menselijkheid geneest. Hij heeft alleen geld tekort. Zijn eerste 35 huis jes zijn nog niet helemaal betaald, voor de volgende 60 is de kas nog leeg Voor Piet van der Ven, en al die Voor: geeft u al een pakketje verbandmiddelen voor wondver zorging. kunt u een geval van blindheid voorkomen door tijdige behandeling van oogtrachoom. verlost u twee framboesia-patiënten van hun verschrikke lijke zweren. kunt u een melaatse (mits nog niet verminkt) volledig genezen. voorziet u een buitenpost van een eenvoudige verband- trommel. kunnen wü aan een patiënt met verlamde benen een paar IUU,— krukken geven. krijgt een polio-patiëntje in Laela alle benodigde revalida- 25 U,— tie-materiaal. 500,— helpt u vijf ziekenhuis-patiënten aan een bed. kan een gehandicapte zich voortaan in een invalidenwa gentje verplaatsen. bouwen wij voor een gehandicapte of chronisch zieke een menswaardig huis. -> r\r\r\ bouwen wij een familie-woning in het dorp van Piet van 2.000,- derVen. -> c aa krijgt een klas gehoorgestoorden hoorapparaten en lesma- 2.5UU,— teriaal voorziet u een kleine polikliniek voor een jaar van 5.UUU,— medicijnen. 10.000,- bouwt u al een medische buitenpost. 15.000 geeft u een ziekenhuis een volwaardige ziekenwagen. voorziet u een dorp van waterleiding, het begin van alle 20.000,— gezondheidszorg. 25.000,— richt u een heel ziekenhuis in. ^a aaa brengt u een volledig uitgeruste mobiele kliniek aan het 40.000,- rollen 50.000,— bouwt u een echt ziekenhuis of melaatsen-kliniek. Giro 188.000. Actie „Geef gezondheid", Rotterdam. 750,- 1.000,- Dienst voor gemengd gehuwden in Steigerse kerk In het kader van de maandelijkse voorgaan in gebed en prediking pater oecumenische diensten op de tweede Leo van Ewijk, verbonden aan het zondagavond van de maand in de Steiger. Het thema van de dienst luidt: dagkerk van het Steiger voor gehuw- „Doet dit tot gedachtenis aan Mij" den en verkering hebbenden uit ver- „Kunnen wij dit samen doen? "Belang schilllende kerken of geloofsrichtin- stellenden zijn welkom. Ook bij het gen, zal op ZONDAG 12 SEPTEMBER gebruikelijke nagesprek met elkaar en OM 19 UUR 'S AVONDS de eerstvol- de predikant, dat duurt tot uiterlijk gende dienst plaats hebben. Daarin zal negen uur. Hij-die-zegt-hoe-alles-moet heeft altijd een paludrine-blikje met snuif in z 'n hand, ook nu die hand met brede vegen nieuwe straten tekent door een eucalyptus-bos. Die goedkope snuif van de dorpsmarkt, vaak ook nog gekregen voor niks, is het enige, dat hij gunt aan zichzelf. Zeker geen tijd om behoorlijk te eten, geen stoel met een boek, geen tijd om te slapenwant 's nachts doet hij zijn microscopisch onderzoek. Zelfs geen gezondheid, want die heeft hij behoorlijk geruïneerd, toen hij medicamenten ging uitproberen op zichzelf. Dat is dan heel in 't kort, pater Piet van der Ven uit Laela, in Tanzania, in 1931 vertrokken uit Rotterdam. Maar zo kennen de mensen hier hem niet. Voor hen is hijKiraranganya", hij, die zegt, hoe alles moet; hij, die nieuwe gedachten in je oren stopt.... Als straks het weer omslaat, hebben Uw kinderen met deze maillot zeker geen last van de koukoop 'm daarom nü en het scheelt U bovendien aan zienlijk in prijs. Sterke kindermaillots van 100% helanca in diverse leuke kleu ren en in 6 maten, koopt U nu bij ons voor prijzen die U geen tweede keer meer tegenkomt. 1 t/m 4 jaar 98 5 t/m 8 jaar 98 9 t/m 12 jaar A gg Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze helanca kindermaillots in 6 ma ten en de kleuren wit, beige, marine, rood, bleu, cognac en bruinnu voor kleine prijs jes. Ook maandagmorgen open IfmJ Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 11