29* 91 Met Andere Woorden oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo Met z'n allen in de kelder als de Russen komen B. B. Rode boekjevol met wenken en ze komenzegt Van Riel BENEMEND in woning ontworpen heeft waarin ik woon geen rekening gehouden met de Russen die komen, omdat ik geen muurkast, geen plaats onder de trap of een fatsoenlijke kelder heb. En met mij honderdduizenden gezinnen in ons land. Als je daarbij optelt dat mijn woning gelegen is een paar honderd meter van de luchthaven Zestienhoven af, naar mij lijkt toch wel een paar bommetjes waard, dan ben ik ten dode opgeschreven. Zo ook met de talloze gezinnen die elders wonen. Dan zal J5L BJ. GERRESE i. 11.95 12.85 1395 80 DE HAVENLOODS, DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 wenken naar voren te halen, al is het alleen maar om te kunnen controleren of hun beslissing van tien jaar geleden wel juist was. a. luchtalarm wordt gegeven met sire nes, b. „fallout-waarschuwing" (voor radio actieve neerslag) wordt gegeven door de radio, aanhoudend klokgelui en luidsprekerauto's. Voor alle alarmen, behalve als er een onverwachte bommenregen op ons neerdaalt wordt aangeraden om naar De lekkere ontspannen sfeer van de laatste jaren is weer geleidelijk aan het verdwijnen. Gedurende de laatste tien jaar zijn wij er achter gekomen dat de Russen ook maar doodgewone mensen zijn de machtshebbers die af en toe een land overvallen uitgezonderd - waar heel goed mee te praten is. Eigenlijk lijken de Russen wel wat op ons nijver volkje, altijd maar werken om er eens bovenop te komen. Goed, ze hebben daar een ander systeem om de poen te verdelen, maar of dat nu zoveel slechter is dan bij ons blijft natuurlijk de vraag. Aan koude zowel als aan warme oorlog wordt niet meer gedacht, tenminste dat denk je. Maar dan opeens krijg je 's morgens, als je net uit bed bent en je warme eitje zit op te peuzelen, in een ochten- blad een bericht onder ogen „dat de Russen komen". En of dat nog niet genoeg is wordt er ook nog even het jaartal bijgenoemd: 1975. Wij moeten op onze hoede zijn, lees je, want de vijand slaapt niet. En dan schrik je, 'want de man die dat zegt is mr. H. van Riel, fractievoorzitter in de eerste ka mer voor de VVD. En dat is toch niet de eerste de beste. Niet zomaar iemand die even wat losse geruchten uit z'n mouw schudt om het Nederlandse volk de stuipen op het lijf te jagen. Nee, deze man wéét het, d^t staat als een paal boven water. Nu mag het zijn dat een of andere hoge militaire Piet tijdens oefeningen in Frankrijk zegt dat „er met die Hollandse jongens goed (en voor de tegenstander slecht) te vechten valt", mijn hoop is er niet op gevestigd. Wie garandeert mij dat er in tijd van oorlog ook niet suiker in de benzinetanks 'gegooid wordt. En waar blijven we dan. Juist, nergens. Vooral na de kri tiek van prins Bernhard over de „koek- etende soldaat" heb ik mijn vertrou wen in het leger opgezegd. In het geval dat de Russen in 1975 ons land zullen binnenvallen moet je toch iets doen. Ineens wist ik het: zelfbescherming. We moeten gewoon ons zelf bescher men. In de praktijk komt dat neer op wegkruipen. Wegkruipen Ik ben toen op zoek gegaan naar het „rode boekje" dat een vaste plaats in de woning heeft gekregen. Met mij zijn er honderdduizenden mensen die zo'n boekje in huis hebben, en ziet, in een bijvoegsel van het boekje staat dat ik mijn schuilgelegenheid in tijd van span ning in orde moet maken. Het stemt mij tevreden dat ik mijn idee om weg te kruipen in het rode boekje of officieel „wenken voor de bescherming voor uw gezin en uzelf", uitgegeven door het ministerie van binnenlandse zaken in oktober 1961, afdeling bes cherming bevolking, tegenkom. Dat bewijst hoe dicht de overheid in tijd van nood bij het volk staat. Na de „wenken" ontdaan te hebben van de grijze sluier van stof die zich daarop genesteld had, ben ik gaan lezen. Na afloop heb ik de „wenken", behalve de „eerste hult) wenken" die een plaatsje kregen aan de keukenmuur voor het geval er iemand van de keukentrap afvalt, op een andere plaats gedepo neerd, de plastic vuilniszak. Voor de mensen die misschien al tien jaar geleden hetzelfde gedaan hebben als ik nu, lijkt het mij toch wel nuttig om nog even wat punten uit deze de radio te luisteren. Ook het dekking- zoeken wordt aanbevolen. Mocht u buiten zijn als er een atoombom valt, geen nood, u begeeft u zo snel moge lijk naar uw schuilgelegenheid en ont kleed u op straat om u daarna grondig te reinigen met onbesmet water. Tot slot wordt nog opgemerkt dat „een schuilgelegenheid geen bescherming geeft tegen een voltreffer" en dat u „alle huisgenoten in tijd van spanning een vaste taak moet geven". Schuilplaats In de bij de wenken gedane toelichting wordt advies gegeven over de veiligste plaats in de woning. Een muurkast en een plaats onder de trap zijn veilig, maar nog veiliger is een kelder, ver hoogd door bepaalde technische voor zieningen. Nu heeft de architect die de en dan vraag ik een klein plekje in een bunker. Wel wat anders dan zo'n houten kast. Zo stralerig..... Waarom U een Hifi transistor radio koopt?om de prima ontvangst en geluidsweergave, om de luxe uitvoering èn om de aantrekkelijk lage prijs. Een sublieme all-transistorra- dio met houtkleurig front, ge schuurd aluminium zender- schaal en ledervinyl kast. Deze radio met komplete midden golf, lange golf en FM speelt buiten op batterijen, binnen op het lichtnet. Nu kompleet met batterijen, oortelefoon en Vz jaar garantie voor de prijs van precies vijf en tachtig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Hifiall-transistorradio met kom plete middengolf, lange golf en FM, nu kompleet met batte rijen, oortelefoon en een half jaar ga- QP voor M W|- dag mensen Ons land zal ruim 300 miljoen gulden nodig hebben om de verontreiniging van de Maas op Nederlands gebied tegen te gaan. Dat betekent dan niet, dat het Maaswater dan schoon zal zijn, want daarna zullen West-Duitsland en vooral België wat aan de verontreini ging van het Maaswater moeten gaan doen. Maar Nederland kan pas bij die landen op maatregelen aandringen, wanneer we er zelf ook iets aan heb ben gedaan. Een werkgroep voor de sanering van de Maas heeft nu enkele maatregelen aanbevolen. De Maas zal echter nooit helemaal schoon worden. Tien procent van de afvalstoffen kun nen niet afgebroken worden. Dat is een hoeveelheid afval van een stad met 750.000 inwoners. De werkgroep hoopt er op, dat dit afval zal verdwij nen door het zelfreinigende vermogen van de rivier. Een wissel op de toe komst dus. Als Duitsland en België ook zo gaan redeneren, krijgen we wel een iets schonere, maar nooit een echt schone Maas. Zei een Nederlander, die onlangs in Keulen een plasje deed: „Dag plasje, tot over een paar dagen De hengelcombinatie „Juliana" in Zuid-Limburg heeft een eigen Maas alarmcentrale ingericht. Acht vrijwilli gers kunnen op elk gewenst moment monsters van het Maaswater nemen, die dan in twee verrijdbare laboratoria kunnen worden onderzocht. „Juliana" heeft bovendien een gepensioneerde politieman in dienst genomen, die da gelijks langs de oevers van de Maas patrouilleert om te controleren of men ook clandestien (chemisch) afval in de rivier loost. Voor de derde maal moest vorige week een wedstrijd lange-afstand-zwemmen in Zeeland worden afgelost, omdat het water te vuil was. Nu ging het om het water van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, dat al twee keer de maxi mum vuilgraad had overschreden. De grote boosdoeners zijn industrie-afval en faecaliën, heeft een onderzoek uit gewezen. Zei een huisarts tegen een bezorgde moeder, die klaagde, dat haar zoontje niet kori zwemmen: „Ach, mevrouw, verdrinken zal zo'n vaart niet lopen. Als hij in het water valt, heeft hij al kans op zo veel ernstige ziekten, dat hij waarschijnlijk niet eens aan verdrin ken toekomt." Ook de Oostzee ontkomt niet aan de vervuiling. Bij het Zweedse Gotland is het zuurstofgehalte van het zeewater al tot het nulpunt gedaald. Op de zeeb odem heeft zich een giftige gordel gevormd van zwavelwaterstof. In de Finse Golf is het fosforgehalte van het water gestegen. Dit alles is meegedeeld door het Finse instituut voor zee-on derzoek. Eindelijk (misschien) een goed nieuw tje. In Den Bosch is een advies- en ingenieursbureau, dat meent een mid del gevonden te hebben om plastic afval te vernietigen zonder milieu-be zwaren. Het bureau heeft nu aan de minister van milieuhygiëne gevraagd om drie miljoen gulden beschikbaar te stellen voor een of meer gemeenten, zodat een verwerkingsinstallatie kan worden gebouwd om ook plastic te vernietigen. Als het wat is, zullen we er wel meer van horen. 75 jaar ter meulen Wat U elke dag ook op tafel zetdit sierlijke servies doet iedere maaltijd eer aan, en de prijs slaat alles. Kompleet 22-delig eetservies voor 6 personen, van het beken de Beierse porselein met een fraai bloemmotief. Dit prach tige servies, nu tijdens het jubi leum extra voordelig voor nog géén drie tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder dit Bei ers porseleinen eetservies met bloemdessin bestaande uit: 6 diepe borden, 6 platte borden, 6 dessert borden, 1 sauskom, 1 vleesschaal en 2 schalen. 1^1 Nieuw begin Mijn jongste zoon meldt zich vandaag bij de universiteit. (Terwijl' ik dit schrijf hoop ik maar dat niemand dit leest wiens zoon of dochter dit door studiestop nog niet kan doen. In het geval van toch: houdt moed! In ieder geval is het niet de bedoeling om iemand hiermee ja loers te maken.) Maar goed, hij is dan gegaan. Het heeft wel voeten in de aarde gehad. Vanmorgen stond hij vroeger op dan anders. Üren voor het afgesproken tijdstip was hij reeds doehde met alles klaar te maken. Alle papieren en dat zijn er vandaag de dag niet weinig, werden nog eens doorgelo pen, stortingskaarten ingevuld (want ze zijn daar tegenwoordig ook van „boter bij de vis") en zo was hij dan geheel klaar en had nog twee uur voor de boeg. Ik zal u niet vermoeien met een beschrijving van wat hij in die twee uur aan emoties heeft laten zien. Het roerde me wel. 't Is natuurlijk ook heel wat. Je mag een studie van jaren beginnen. Zal het lukken? Hoevelen moeten het niet opge ven? Is het de juiste studie, die ik gekozen heb? Een mens, een jong mens aan een nieuw begin. Aan de poort van een onbekend land. Soms benijd ik hem. Dat moet mooi zjjn, al beseft hij nu alleen de moeilijkheden ervan. Of zijn die dingen alleen mooi in de herinne ring en om aan te zien? Jonge mensen die gaan trouwen hebben ook dat ontroerende van een nieuw begin. Er zit iets spannends in. Het zet je hele bestaan een beetje op één kaart. Is het de goede kaart? En dan te bedenken dat zo'n nieuw begin een voortdurende mogelijk heid is. Iedere dag heeft iets van een nieuw begin. Nog dieper: ieder mo ment. Ik kan op dit moment op nieuw beginnen. Ik kan op dit moment besluiten om hier of daar mee op te houden en hier of daar mee te beginnen. Aan alle kanten rijzen de poorten op. Er zitten poortwachters bij, net als in het verhaal van Kafka. En eens zal zo'n poortwachter voor mijn ogen de poort, die hij bewaakt sluiten en op mijn vraag: waarom doe je dat? zeggen: je maakteL er immers geen gebruik van. En dan zal hij gelijk hebben. Straks zal ik die jongen vragen hoe hij het gehad heeft. En ik verwacht een stralend gezicht. Alsof hij de be langrijkste barrière van zijn leven genomen heeft. Maar eens zal hij weten dat het niet de belangrijkste was. Omdat er één poort is, waar door een mens binnen moet gaan (iedere dag opnieuw) om echt te Medemens en dan zoek je een geschikt plekje onder de tafel en dan maar wachten tot dp scherven gevallen zijn. Mocht het gaan tochten, zoek dan in het rode boekje naar de goede wenken. voor mij het loeien van de sirenes het teken zijn, dat de verzekeringmaat schappij die jarenlang de premie van de begrafenisverzekering heeft geihd, ein delijk eens met geld over de brug moet komen. Zielig Als je zo de toelichting doorleest krijg je het gevoel dat de samenstellers uit alle macht proberen om de mensen maar rustig te houden. „Het is allemaal niet zo gevaarlijk, een paar zandzakjes voor de ramen, twee weken binnen blijven zitten en het leed is grotendeels weer geleden. Alleen als je fallout binnen krijgt ga je dood". Je zou denken dat het boekje nu, tien jaar na dato, uit de tijd is;. Temeer daar er wel zwaardere wapens zullen wor den gebruikt. Niets in minder waar. Volgens een woordvoerder van het Ministerie van Binnenlandse zaken heeft het boekje nog niets aan waarde ingeboet, al zijn er een half jaar gele den wel nieuwe „wenken" verschenen die echter niet onder het publiek zijn verspreid. Deze nieuwe richtlijnen zijn in het bezit gesteld van de burgemees ters, die in tijd van nood deze door zullen geven aan de bevolking. Dit zal gebeuren via radio, televisie, ochtend en avondbladen. Als daar dan tenmin ste nog tijd voor is. Als het zover mocht komen zal ik mij begeven naar de schuil/commandobun ker aan de Delftweg, die ongetwijfeld wel goed is uitgerust."Ik zal daar dan op de stoep staan met een handdoek in de hand, met erin een tandenborstel en een stukje zeep. Ik zal dan zeggen: „Heren, ik woon in zo'n rottig huisje, Nu zijn de Russen gekomen en ik heb geen schuilplaats". Pas als zij me bin nen laten zal ik de BB dankbaar zijn, al zal ik dan geen moment meer denken aan de wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf. U wel? JOOP HOEK. Lach zonder te vrezen met een gebit van Gerrese TANDTECHN1CUS Bij eindRunt tramlijn 6 en XI. Tel. 16.60.98. DAGELIJKS geopend van 8-18 uur. DINSDAGS en DONDERDAGS van 8 tot 20 uur. Zaterdags gesloten. De winnaar van de tien gulden is dit keer de heer P. de Winter, Burg. Weertsplantsoen 94, Santpoort. De op lossing luidt: Rotterdam, Dordrecht, Haamstede en Dubbeldam. De brief kaarten met de inzendingen van deze week moeten uiterlijk dinsdag 14 sep tember vóór 12 uur in ons bezit zijn. Het adres is: Puzzelredactie De Haven loods, Prins Hendrikkade 14, Rotter dam. In de linkerbovenhoek vermelden M.A.W. 176. Op elke genummerde regel komen twee woorden van respectieveüjk zes en vier letters. Elk woord van 4 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 6 letters en de beide over blijvende letters plaatst men in de beide cirkeltjes achterin. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „Europese hoofdstad - voedsel", dan zou moeten worden ingevuld „Athene - eten" en dan kwamen de beide overblijvende letters A en H of H en A in de beide cirkeltjes achterin. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, per tweetal letters van boven naar beneden, een uitspraak van een Romeins filosoof. 1 verlies - geestdrift; 2 deel van erfenis - spraak; 3 zeer in trek - ruilmiddel; 4 danskunst - Griekse letter; 5 moeilijk - dierenverblijf; 6 vroeger - opnieuw; 7 Japanse daneseres - draaitabak; 8 volte, vertier - zintuig; 9 zintuig - smerig; 10 broekophouder - roofdier; 11 eierge- recht - grondsoort; 12 tact - spoorbalk; 13 import - telwoord; 14 actuali teiten) - deel van schoen15 kwetsuur - moutoven; 16 wondteken - deel van schip; 17 bovendien - manspersoon; 18 smakelijk - precies; 19 doelv?rdediger - wending; 20 rivier in Engeland - vogel; 21 ouderwets - Peruaanse titel; 22 heten - Romeins keizer; 23 soort hond - vergrootglas. I 1 3 4 5 6 7 d S 10 II IX 13 II 15 16 1? IS 19 XO XI XI X3 751 aar ter meulen Volg de mode op de voet in zo'n fijne corduroy broek, die je natuurlijk aantrekt als je naar school gaat Corduroy pantalon met iets uitlopende pijpen, 2 steekzak- ken, 2 achterzakken en een moneypocket. Kies uit 5 goeie kleuren en de maten 104 t/m 164Nu uit de prijsserie van f 18,95/f 20,95 met vele gul dens voordeel. maat 104-116 128-140 152-164 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze corduroy pantalons voor jon gens en meisjes, met iets uitlo pende pijpen. In de kleuren lichtgroen, raf, donkerbeige, bleu en whiskey en de maten 104 t/m 164. Expositie over Firozkohi in volkenkundig museum In het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam wordt op vrijdag 1 oktober een voor Europa unieke tentoonstelling geopend onder de titel „Firozkohi - een Afghaans reisjournaal". Dank zij een in opdracht van het museum vorig jaar door de Amerikaanse fotografe Josephine Powell en de Nederlandse journaliste Go Manderslöot gemaakte verzamelreis naar het haast ontoegankelijke centrale bergland van Afghanistan, waar de se mi-nomadenstam der Firozkohi leeft, kan voor het eerst in Europa een bijzonder belangwekkende collectie gebruiks- en siervoorwerpen, onder meer een woontent en een kooktent van de Firozkohi worden getoond. Omvang en betekenis van de collectie, die een groot aantal weefsels bevat - de voornaamste creatieve uiting der Firozkohi - maken het noodzakelijk de gehele eerste verdieping van het museum hiervoor te gebruiken. Daardoor zal niet alleen de tentoonstelling „Batik op Java" op 5 september moeten worden gesloten, ook de oorspronkelijk tot eind oktober geplande expositie Met kunst en vlechtwerk" zal eerder eindigen, en wel op zondag 19 september. Tegelijk met de opening van de tentoonstelling „Firozkohi - een Afghaans reisjournaal" verschijnt een gelijknamig boek, dat in een honderdtal foto's van J. Powell en door G. Mandersloot geschreven reisbrieven niet alleen verslag geeft van deze verzamelreis, maar bovendien een schat van informatie behelst over dit hier nog vrijwel onbekende land en zijn geschiedenis, die teruggaat tot de grote landverhuizingen van de Arische volksstammen ver voor Christus' geboorte. De tentoonstelling, die tot en met zondag 9 april 1972 te zien zal zijn, is van zaterdag 2 oktober af dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 11 tot 17 uur en op woensdagavond van 19.30 tot 22 uur. De toegangsprijs bedraagt f 1,5Q, kinderen betalen half geld. 75 jaar ter meulen Is het geen reuze gemak om de koffie de hele avond binnen handbereik te hebben in zo'n luxe kannu bij ons als jubi leum-koopje heel voordelig. Een prachtige isoleerkan, ver chroomd en met zwarte voet. Sluit prima door de expansie- kurk, zodat de inhoud goed warm blijft. Deze luxe kan heeft een inhoud van maar liefst 1 h'tervoor nog géén Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder déze sierlijke verchroomde isoleer kan, met zwarte voet en prima sluitende expansiekurk, inhoud 1 li- Bijpassende opzetfilter f 1,55.

De Havenloods | 1971 | | pagina 13