In de tentoonstelling herleeft oude tl 22 'A 9! morgen: 13: 49, a 12.98 95 95 jgjL 95 JSL VIJFTIG JAAR LINDENHOF Verkeer en lawaai maken Groen oord tot rampgebied brocaat sierkleedjes voor halve prijzen. HH DE KLERK DE HAVENLOODS, DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 36-514 Het was op zichzelf niet zo ver wonderlijk, dat de heer J. Ritse- ma gedurende dertig jaar direc teur van „de Lindenhofmoeite had zich in zijn toespraak bij opening van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te beper ken. Hij had ongetwijfeld wel uren door kunnen gaan met zijn boeiende verhalen over gebeurte nissen en ontwikkelingen op het weeshuisgebied. Zijn eigen pupil- len gaven in de aula tekenen van groeiend ongeduld. Er was een filmvertoning, die het verhaal aanvulde, en de tentoonstelling zelf. Daar kan men zien, aan welke discipline de weeskinderen van weleer waren onderworpen. Over de tentoonstelling zei de heer Ritsema: „Ik was de gedachten aan al dat oude kwijt, maar ze zijn nu weer teruggekomen bij het zien van het Slaapzaal uit dé dertiger jaren. Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur ds. J. van Rossum uit Voorburg. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat 10 uur ds. A. Steinhart. Oud. Kath. Parochie, Dam 30, 10.30 uur H.Mis, Pastoor drs. F. Smith. Hersteld Apos tolische Gemeente, Stadhouderslaan 9.30 en 16 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven, samenkomst 10 en 19.30 uur. Leiding kapitein en mevr. H. J. Renting. Baptisten gemeente, ge bouw Irene 19.30 uur dienst. Chr. geref. gemeente, Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. Geref. kerk (vrijge maakt) Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. kerk (vrijgemaakt) gebruik kerkgebouw Evang. Luth. ge meente. Oranjestraat 8.15 uur ds. D. Los, 14.30 uur ds. P. Deddens. Hed. Herv. (Geref.) Evangelisatie. Irene- kerk, Lange Haven 10 uur ds. A. van Eijk uit Gouda, 17 uur Opstandings- kerk ds. C. Vos uit Amersfoort. Her vormde gemeente, predikbeurten voor zondag 12 september 1971. Grote kerk 10 uur ds. J. D. Smids, Amersfoort Open Deur Dienst, 19 uur bijzondere dienst. Bethelkerk 10, uur Ds Schuurman, Vlaardingen. Opstandingskerk 10 uur Eerw. Heer van Zetten, Vlaardingen, 17 uur ds. C. Vos, Amersfoort. Aula Huishoudschool Pinasplein 10 uur ds. A. D. Klaassen. Hervormde gemeente te Kethel, pre dikbeurten voor zondag 12 september 1971. Dorpskerk 10.15 uur ds. H. A. C. Hil- dering, Rotterdam. 17 uur ds. S. Ger- brandy. St. Martinuskerk 9.30 uur Heer A. Wismeijer Open Deur Dienst. 75 jaar ter meulen Natuurlijk is voor Uw kleine "het beste van het beste" nog maar net goed genoegmaar dat merkt iedereen wel als ze dit snoezige ledikantje in de kinderkamer zien. Een prima ledikantje van ge stoomd beuken, met leuke spijl tjes, keurig afgewerkt, in groen gebeitst of wit gelakt, met ge schroefde panelen en een gaat jesboard bodemplaatnu voor nog géén vijf tientjes. 75 jaar ter meulen Die fijne lage prijzen van onze schoenen maken het mogelijk dat U bij nieuwe winterkleren ook een paar nieuwe schoenen kunt kopen. Moderne damesschoen van een prima kwaliteit crushlak met beklede blokhak, leuke siergesp en verstevigd met cambuer koopt U nu per paar zeer voor delig voor nog géén veertien archiefwerk". Hij schetste de toestand zoals hij die dertig jaar geleden aan trof. „Men verwijt mij nu weieens, dat ik te ouderwets ben, maar per slot van rekening kun je niet alles overboord gooien", overwoog hij en daarom vond hü de naam van „College van Regenten en Residenten" nog niet zo dwaas. Er is nog veel realiteit te zien in de tentoonstelling, ingericht ter gelegen heid van het aanstaande vertrek van de heer Ritsema en het 50-jarig bestaan van de Lindenhof. Hierover schrijft de gemeente-archivaris van Schiedam, drs. G. van der Feyst onder meer het volgende: „Heel lang geleden, zo'n 500 en 400 jaar geleden, bracht men de arme kinderen, van wie de ouders waren gestorven, onder bij partikulieren. Het oppertoezicht over de onvermogende kinderen werd opgedragen aan het armenbestuur van die tijd, dat de naam droeg van het College van Heilige Geestmeesters. Dit ging goed tot het begin van de J7e eeuw. Het aantal wezen was toen door oorlogsomstan digheden we beleefden toen de 80-jarige oorlog! - zo toegenomen en het aantal huizen, beschikt voor de opneming van de wezen was zo ver minderd, dat het systeem niet meer voldeed. Om hun taak naar behoren te kunnen volbrengen en voor de arme wezen te kunnen büjven zorgen, richt ten de Heilige Geestmeesters daarom een verzoek tot de stadsbestuurders: waren deze bereid toestemming en medewerking te verlenen voor de op richting van een weeshuis? Het huis kwam er. Men kwam aan geld door een loterij te organiseren en de goederen van het armenbestuur te gebruiken, j richtten de Heilige Geestmeesters daar om een verzoek tot de stadsbestuur ders: waren dezen bereiden een ge schikt gebouw vond men in het leeg staande pand van het klooster Leliën- daal aan de Lange Achterweg. Gashouder wordt Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze crushlak da messchoenen met beklede blok hak, gespgarnering en verstevigd met cambuer. Kies uit de kleu ren rood, zwart en blauw en de maten 36t/m 40, per paar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze so lide ledikantjes van gestoomd beuken met geschroefde pane len en een gaatjesboard bodem plaat, in groen gebeitst of wit gelakt en de maat c 120 Raadslid stelt vragen over Sportfondsenbad Door het lid van de gemeenteraad van Schiedam, de heer W. J. C. Willemse (KVP) zijn de volgende vragen gesteld: „In de Schiedamse Courant van vrijdag 3 september j.l. las ik, dat het Sportfondsenbad de rode streep bereikt heeft en dat dit bad alle moeite moet doen om door allerlei maatregelen te kunnen blijven bestaan. Dit schijnt meegedeeld te zijn door wethouder Collee in een commissievergadering. Nog maar kort geleden heeft de Raad van Schiedam besloten - gebruikmakend van bepaalde faciliteiten van 't Sportfondsenbad - een badhuis te bouwen. De kans is nu dus groot dat dit badhuis zonder badwater komt te zitten of dat de gemeente Schiedam een zwembad moet kopen om een badhuis draaiend te houden. Aangezien de bevolking van Schiedam een dusdanig beleid moeilijk zal kunnen begrijpen en ik als raadslid hoogst verbaasd ben vraag ik u: 1. Heeft wethouder* Collee bovengenoemde mededelingen omtrent het sportfondsenbad gedaan? 2. Zo ja, waarom is de raad deze informatie onthouden toen voorgesteld werd een badhuis bij het sportfondsenbad op te richten? interesse RENAU LX bei KOSTER tel 707777 gesloopt Vandaag is een begin gemaakt met het afbreken van de overbodig geworden grote gashouder op het terrein van de (voormalige) gemeentelijke gasfabriek aan de Dwarsstraat. Voor de wijk Schiedam-zuid betekent het verdwijnen van het gevaarte een ingrijpende wijziging van het „gezicht" van de wijk. Wat er met het door de sloop vrijgekomen terrein zal geschieden, is nog niet beslist. Een moeilijkheid is, dat het terrein vol ligt met kabels en zeer kwetsbare gasleidingen. Dit maakt dat het uitvoeren van heiwerk op het terrein niet goed mogelijk is. 75 jaar ter meulen De prijs van deze nylons ligt zo laag, dat U best 3 of 4 paar tegelijk kunt kopenen een paar extra kousen in de kast komt immers altijd van pas. Naadloze plain nylons van een geweldige kwaliteit, strikt 1e keus, met versterkte hiel en teen en ladderstop koopt U nu per 6 paar voor nog géén drie gulden. Vahaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze plain nylons, strikt 1e keus, met ladderstop en ver sterkte teen en hiel. In de kou- senkleur caresse en de maten 8V2 t/m 11 per 6 paar In het jaar 1605 kon het weeshuis in gebruik genomen worden. In dit ge bouw was men een kleine tweehon derd jaar gevestigd. Toen werd de zaak onhoudbaar en was het nodig een nieuw gebouw neer te zetten. Men slaacde er in en kon in 1782 het nieuwe weeshuis plechtig inwijden. Dit gebouw staat er nog en is te zien als men door de Lange Achterweg loopt. De overgang naar de Lindenhof vond in de tweede wereldoorlog plaats, toen de binnenvader of binnenregent, vader Germeraad, en diens vrouw per 1 mei 1941 het huis moesten verlaten-. Men reorganiseerde toen het weeshuis en bracht het met het Tehuis voor Half- wezen, dat in 1928 gebouwde en onder aparte leiding staande gesticht, onder één leiding. Die leiding kwam in handen van de heer drs. J. Ritsema van Eek, die per 1 maart 1941 benoemd werd tot direkteur van beide samenge voegde tehuizen. Met zijn benoeming was een stadium in de geschiedenis van het Weeshuis bereikt, dat het begin was van een geheel nieuwe methode van het bestuur van het Weeshuis voorzover dat de minderjarigen betrof, die er werden opgevoed. Als uitvloeisel hiervan werd op 30 juni 1941 het „officiële costuum der wezen" geheel afgeschaft. De nieuwe tijd was aange broken. Het Weeshuis ging zich trans formeren tot de Lindenhof, een mo derne inrichting voor kinderbescher- De regentenkamer Informatiecentrum naast Oosterkerk In het pand Rotterdamsedijk 293, naast de geref. Oosterkerk, is een informatiecentrum geopend, dat tot stand kwam op initiatief van de G.J. V. actiegroep „Oost", die aan de voorbe reiding een halfjaar besteed heeft. In het Centrum zal over plus minus 25 verschillende onderwerpen informatie gegeven worden, waaronder o.a. Jeugd werk, Ontwikkelingssamenwerking, Dienstplicht/Dienstweigeren, Drugs. Apartheid, Latijns-Amerika, Kinder crèches, Gastarbeiders, Amnesty-Inter national, Unicef, Milieuverontreini ging, Zuid-Afrika, Werelddiakonaat etc. Tevens zullen er in de toekomst regel matig gespreks/discussie en filmavon den gehouden worden die een bepaald onderwerp behandelen. De opening valt samen met de start van de jéugd- week in Schiedam en naar aanleiding daarvan wordt op donderdag 9 septem ber een gespreksavond over Ontwikke lingshulp georganiseerd. Op vrijdag 10 september is er een informatieavond (met deskundigen) over Jeugdwerk en zondagavond 12 september gaat in het teken van „Kerk en Samenleving". (Deze avonden zijn vrij toegankelijk). Bloemen voor hoofd-commies De heer W. M. J. Kloppers, hoofd-com mies A bij de afdeling financiën van de gemeente-secretarie heeft het feit her dacht dat hij veertig jaar in dienst van de gemeente Schiedam was. Gemeente secretaris mr. M. J. Blok heeft de heer Kloppers, die reeds geruime tijd we gens ziekte zijn functie niet heeft kunnen vervullen, in het ziekenhuis opgezocht en namens het gemeentebe stuur bloemen aangeboden. Ook amb tenaren van de afd. financiën hebben hun jubilerende collega opgezocht en hem bloemen en een geschenk aange boden. 75 jaar ter meulen Tegen het najaar worden de zaalsporten altijd vol enthou siasme beoefendvandaar de ze aanbieding sportschoenen. Zaalsport- en trimschoen van wit vinyl met verstevigde neus, rubber anti-slipzool en gepol- sterde hielbescherming. De 4 rode strepen geven deze schoe nen een extra sportief tintje Voor nog géén dertien gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de sportafdeling, tussenverdieping parterre, deze zaalsportschoenen met verste vigde neus en rubberen anti- slipzool. Het materiaal is wit' kunstleer, de maten 37 t/m 45, r GEVONDEN Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 uur - 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Doublé dameshorloge; zwarte diploma ten tas; bruine portemonnee met inh.; 4 sleutels aan bewerkte ring; donkere herenbril; etui met 2 sleutels (Post Kethel); zwart lederen etui met 3 sleutels; verz. plaatje FFV-222; verz. plaatje LMB-864. Te bevragen bij de vinders: Goudkl. dameshorloge met inscriptie, Verlinde, Hoogstraat 69; jongenshorlo ge, Eric v.d. Bogerd, Vlaardingerdijk 50; bankbiljet, Binnekamp, Boyle- straat 16; pukkel met inh., Mulder, Bakkerstraat 1; weekendtas met inh., Scholten, Schuttersveld 87 (na 18.00 uur); herenportemonnee met inh., Mevr. van Unen, Van 's Gravenzande- straat 21a; rittenkaart van de RET, J. Groenenberg, Nieuwe Haven 123dzw. lederen herenportemonnee met inh. en betaalpas, R. Hoogeveen, Brigantijn- straat 23b, Rotterdam, tel. 373542; damesportemonnee met inh., H. C. Leeuwenberg, Prof. Kamerlingh On- neslaan 187a; bruine herenportemon nee met inh., Muys en de Winter, 's Gravenlandseweg; bruin lederen etui met 4 sleutels, Z. Lipjes, Hogenbanweg 45c, tel. 156568; ring met 2 sleutels, V. Hagen, Prof. Kamerlingh Onneslaan 144; wit meisjesvest, Mevr. Boomslui ter, Prof. Aalberselaan 10; wit kinder schoentje, Peters, Lange Achterweg 6a; zalmklerig kindervest maat 98, Korpel, W. Pijperstraat 41; donker blauw vest, Wijzenbroek, Joppelaan 12; beige kin derjasje, Hfd. bode Stoppel, Stadhuis; blauw colbertjasje „Trevira", De Vo gel, Henri Polakstraat 14; blauw jack van trainingspak, J. Mertens, Bart Ver- hallenplein 58; reserve wiel van auto, Good Year, Nieuwpoortweg 2; groene fietstas met gereedschap, T. van Dam, Nieuwe Haven 77b; rood-witte auto- step, Kamp, Toon Verheystraat 137; plastic lokomotief, Mulder, Putfers- hoeksestraat 13; grijze parkiet, Brand Jan Steenstraat 79, tel. 264137; Te bevragen bij het Dierentehuis, Sint Annazusterstraat: Bruine hond, kennelijk verbasterifig van Ierse setter, reu, ong. 5 a 6 jaar oud; papegaai, z.g.n. voorhoofd Ama zone; bastaard hond, kleur bruin, r?u 60 cm. hoog. 75 jaar ter meulen Als U er dit najaar nog een paar jumpertjes bij wilt hebben en vooral van afwisseling in Uw garderobe houdt, dan verwachten wij U nu. U kiest nu een fldtteuze pull over uit. Een 100% acrylique damespul lover, fully fashioned, in modieus model met turtle- neck in vele modekleuren. Acrylique Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acrylique damespullovers in de kleuren wit, bruin, oudrose, aubergine, steenrood, groen en bleu en de maten 38 t/m 48 Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Alle mógelijke kleedjes: van kleine ronde tot en met lopertjes van 'n meter lang. Gemaakt van zwaar, rijk, echt goudbrocaat, tegengevoerd met velours. Afgezet met decoratief goudgalon. Brocaat sierkleedjes geven een elegante touch aan een rpimiset of ladenkastje Morgen kosten ze maar de helft van de prijs. Omdat De Klerk bij de grootste fabrikant van goudbrocaat een héle magazijnpartij inkocht. Uw voordeel? Dit zijn de maten en de ,,morgen"-prijze WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, n I Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Filialen in Den Haag, Utrecht, Vlissingen, De Li Groenoord-Kethel, het jongste stadsdeel van Schiedam is het meest verkeersgevaarlijke en lawaaierige gebied van Schiedam. Dat heeft voor een belangrijk deel te maken met de ontwikkeling van het stadsdeel. Na de aankondiging door wethouder Bolmers, dat voorlopig een enkele rijbaan zal worden aangelegd over de nieuwe Churchillweg, is nu door de gemeentelijke voorlichtingsdienst meegedeeld, dat men nog dit jaar met het werk gaat beginnen. Groenoord-Kethel wordt de laatste maanden onder zand en grond bedolven. Aanvankelijk ongemerkt door het opspuiten, doch later meer merkbaar door de zand-auto-caravans die dag aan dag, soms zes dagen van de week, over de smalle wegen daveren. Na de vele klachten uit Kethel hebben de zandauto's bezit genomen van de laan van Bol'es, Eduard van Beinumlaan en Mozartlaan. Het gaat er hard aan toe; tijd is immers geld. Men kan dat de chauffeurs nauwelijks kwalijk nemen, doch er wordt wel een zware wissel getrokken op de verkeersveiligheid. De wijkvereniging heeft in het bijzonder de aandacht gevestigd op het gevaar dat aanwezig is voor de kinderen, die één van de zes scholen bezoeken op het Bachplein. Hoewel het kruispunt L. van Bol'es-Eduard van Beinumlaan reeds een gevaarlijk verkeerspunt is, de situatie op de viersprong Eduard van Beinumlaan-Vivaldilaan-Mozartlaan-Zwaluwlaan is nog afschuwelijker. Sinds jaar en dag tracht iedereen op dat punt het vege lijf of zijn auto te redden. Voetgangers, moeten soms met een hink-stap-sprong naar de overzijde van de weg zien te kómen, want er is niet eens een doodgewoon zebrapad. Zolang er zand nodig is voor de bouwterreinen in Woudhoek zal de situatie wel ongewijzigd blijven. De Churchillweg zal, nadat er eerst een zware riolering doorheen zal zijn gelegd meer verkeer kunnen opnemen, maar de Zwaluwlaan en het genoemde viersprong zullen ook in de toekomst meer verkeer moeten verwerken. Na het geraas van de dag, dragen de bewoners vooral in de avonduren hun geluidje bij. Tegen de avond komen de werkers per auto naar huis en dan voelen velen zich geroepen, hun aankomst aan te kondigen door getoeter met de claxon. Als zij in het bezit zijn van een rijbewijs, zouden zij kunnen weten daarmee een strafbare daad te verrichten. Maar moeder de vrouw moet toch gesommeerd worden het eten op te scheppen en de kindertjes moeten naar vader kunnen zwaaien! In hoofdzaak gaat het echter om de algemene verkeersomstandigheden, die voor het Kethel- Groenoord-gebied rampafmetingen zijn gaan aannemen en de leefbaar heid van die woonwijk ernstig in gevaar brengen. Leo 't Hart.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3