GEWELD IS SLECHT, maar T WERKT ZO GOED I Q En weer is er de Vredesweek. Park ^^rumbanclleeót 16f er ^»0KEN7 B.T.V. Y i Bloemstuk je Gratis gouden munten KUNSTGEBITTEN PREMIE-SPRINT Dekenaktie voor Angola en Mozambique SLAAPBANKEN RADIO LEO modestoffen KAPPERSACADEMIE Houten Wanden? ZELF DOEN... GROEN ©O© donderdag 16 september 1971 20e jaargang no. 37 HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. God gaf ons de wereld, en wij maakten er met alle geweld een tranendal van. Bijna alle mensen hebben een afkeer van geweld, maar toch is de wereld van vandaag grotendeels gegrondvest op geweld van vroeger en nu. Geweld is namelijk zo'n praktisch middel om iets te bereiken. En we willen wel graag veel bereiken.. Geweld is een broertje van macht. Geweld is machtsmisbruik. Veel vormen van machtsmisbruik zijn zo geraffineerd of zo gewoon geworden, dat ze niet eens meer als geweld beschouwd worden. Zo is er heel wat meer geweld in de wereld dan op het eerste gezicht lijkt. Oorlogen, moorden en vechtpartijen zijn slechts het grovere werk, ze vormen maar het topje van de ijsberg. Aan het geweld, boven en vooral onder de oppervlakte, zal de Vredesweek van dit jaar aandacht besteden (van 19 t/m 26 september). Subtielere vormen van geweld zijn bijvoorbeeld: propaganda, dreige menten, woeker, onnodige woningnood, onderbetaling, vele verbods bepalingen enz. Ook zijn er onopzettelijke vormen van geweio, u.v.: het verkeer met zijn slachtoffers door ongelukken en milieuverontrei niging. Tenslotte is er nog de categorie van het tegengeweld. Daarvan is sprake, wanneer het verzet tegen het bestaande geweld zélf gebruik gaat maken van gewelddadige middelen. Het verschil tussen „geweld" en „tegengeweld" blijkt dan niet zozeer uit de middelen, maar vooral uit het doel. Een andere manier om geweld te bestrijden is de vreedzame aktie. Men kan zich bijvoorbeeld op twee manieren tegen de herrie van een vliegveld verweren: door de vliegtuigen neer te schieten, of door met een aantal mensen op de startbanen te gaan liggen. Welke methode meer succes heeft is niet in het algemeen te zeggen. Tegen de eerste wijze van aanpak bestaan natuurlijk grote morele bezwaren, maar voor tegengeweld geldt vaak hetzelfde -. Geweld is een uiting van macht, zeiden we. Op wereldniveau hebben de blanke westerse landen nog altijd een gewel dige machtspositie tegenover de ge kleurde massa's van Zuidelijk Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Uit zich dat in geweld? Het lijkt soms of de landen van de Derde Wereld aan macht en invloed winnen, maar dat is slechts schijn. In werkelijkheid zijn hun pro- duktie, handel en inkomens wel moei zaam iets toegenomen, maar de voor sprong van de rijke landen wordt elk jaar aanzienlijk groter. Zeker, in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hebben de ontwikkelingslanden een meerderheid verworven, omdat ze met zo veel zijn. De werkelijke beslissingen worden ech ter in de Veiligheidsraad genomen, waarin slechts vijf landen het door hun vetorecht voor het zeggen hebben. Dat zijn: de VS, de USSR, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Formosa. Dit laatste landje zit onder de Amerikaanse plak maar moet het hele China vertegen woordigen! Praten en klagen Naast de Veiligheidsraad is de Wereld bank een belangrijke VN-instelling. Deze wordt door de westerse landen, vooral door de VS, gedomineerd. Daar entegen hebben de arme landen wel wat in de melk te brokkelen in het VN-Ontwikkelingsfonds, maar dat krijgt bijna geen geld van de rijke landen... Ook in de UNCTAD (de wereldhandelsorganisatie van de' VN) hebben de ontwikkelingslanden een meerderheid. Deze instelling heeft ech ter slechts adviserende bevoegdheid, dus géén bevoegdheid. In de Algemene Vergadering en straks op UNCTAD-III in Chili mogen de arme landen, praten, klagen en schelden wat ze willen, maai wij hebben de macht en wij bepalen of -ve ze misschien een beetje ter wille zullen zijn. Zoiets heet „repressieve tolerantie". Vertaald is dat: Onder drukkende verdraagzaamheid. Dit be grip is door de Amerikaanse filosoof Herbert Marcuse ingevoerd, maar hij had daarbij de verhoudingen binnen de rijke wereld op het oog. We zullen deze schijnbare verdraagzaamheid in dit verhaal dan ook nog tegenkomen. Als het klopt dat bezit macht geeft, en dat macht geweld in de hand werkt, dan zouden de rijke landen dus mo menteel geweld toepassen tegen de arme landen. Is dat zo? Wij zijn niet in oorlog met Indonesië. (Integendeel, sinds Suharto aan de macht is zijn we beste maatjes. Suharto heeft namelijk PASSAGE 7 SCHIEDAM binnen 30 minuten gereed bejaarden 10 procent korting HEED KERSTANTSTRAAT 37 R'DAMIt.o. BERGWEGZIEKENHUIS tELEFOON 010-28.13.97 Dagelijks geopend van K tot 17 u.) ZATERDAGS VAN 9-14 uur SPECIAAL ADRES VOOR EENDAGSBEHAIMDELING Indonesië opengesteld voor onze be drijven). We zijn ook niet in oorlog met Chili, maar het is wel zo, dat de VS dreigt zijn geweldige voorraden aan koper op de markt te brengen, waar door de prijs geweldig zou dalen, en daarmee ook de inkomsten van Chili, dat economisch sterk van koperuitvoer afhankelijk is. Na de verkiezing van Allende daalde de wereldkoperprijs al van 75 tot 47 Pond per Ton. AUende is een Marxist. Dit soort manieren is het, waarop het rijke Westen tegenwoordig zijn macht tegenover de arme landen uitoefent. Het is subtieler dan wapen geweld, maar het is óók geweld. Nog een paar voorbeelden: Vandaag de dag kan men in Columbia, een van de grootste koffielanden, ner gens koffiebonen kopen. Ze worden opgekocht door Nescafé ed., naar de VS en Europa verscheept en daar gemalen. De Columbianen drinken iets wat een reis heen en terug naar het Westen gemaakt heeft (voor het groot ste deel in westerse schepen). De koffie wordt nog steeds duur betaald in Columbia. Vandaag de dag is de winning van het kostbare bauxiet in Suriname nog altijd in niet-Surinaamse handen; de bewerking tot aluminium geschiedt bijna helemaal in Europa en de VS. Vandaag de dag is de prijs van rietsui ker op de wereldmarkt driemaal zo laag als de prijs van bietsuiker. Door hoge invoerrechten kost rietsuiker in onze winkels echter een dubbeltje meer. De opbrengsten uit het invoer recht komen in het EEG-Landbouw- fonds, waaruit onder meer overtollige bietsuiker met subsidie op de wereld markt gebracht wordt! Zo leven de rijke landen heden ten dage hun machtspositie uit tegenover de arme. Ddn laten we' de Portugese koloniale oorlog, de collaboratie met Zuid-Afrika en Rhodesië, en de Ameri kaanse interventies in Perzië, Guatema la, Dominicaanse Republiek, Santo Domingo en Vietnam nog buiten be schouwing, evenals de wapenleveran- JEr is iets loos Pers, radio, t.v. en aktiegroepen heb ben nu wel zoveel aandacht gewijd aan de tenachterstelling van de arme lan den, dat iedereen op zijn minst moet weten dat er iéts loos is. We kunnen er meer van weten, dan destijds de Duit sers van de concentratiekampen weten konden. Hoe komt het, dat wij pas sinds een paar jaar van dit soort praktijken afweten, en hoe komt het, dat we die kennis niet hebben gekregen via de regering of het onderwijs, maar door het geschreeuw van buitenparlementai re aktiegroepjes en daarna door een deel van de pers? Hoe komt het dat ook nu nog de goegemeente niet weet dat de grootste bodemschat van „ons eigen" Suriname voor een grijpstuiver dat land verlaat. Is er hier, net als in de VN, zoiets als repressieve tolerantie, ondanks onze veelgeprezen democra- Werken en verteren In theorie is het allemaal best in orde, ri de politieke partijen verwijten ons at we zo lauw zijn. Ze zeggen „Wij moeten wel voor jullie beslissen, om dat jullie zelf je mond niet open doen". Het punt is, dat wij niet geleerd hebben om onze mond open te doen. we hebben alleen geleerd om te wer ken en te verteren. En als we toevallig niet dom zijn en onze mond opendoen treedt de repressieve tolerantie in wer king: Zeg maar wat je wilt, demon streer maar, maar niet in de zaak of de school waar je werkt of leert. Je doet maar, zolang de heren die de dienst uitmaken niet gehinderd worden in de uitvoering van hun taak „in het alge meen belang", zogenaamd voor ons, maar toch wel graag zónder ons. Er zijn nog meer foto 's van dit afschu welijk gebeuren in Angola waar Portu gal, uitgerust met Navo-wapens, zijn wrede koloniale oorlog voert tegen een Afrikaans volk dat zijn vrijheid wil. Op de andere opnamen is te zien hoe de militaire moordenaar (die met het kap- mes tussen zijn tandenmet de hulp van de lachende kerels achter hem een Angolees het hoofd afslaat, dat hij hier trots toont. Over enige tijd gaan ze Portugal w Dit is een opname uit de film „De vierde dag" (The Andromeda Strain) die op 30 september in het Rotterdamse Arena Theater in première gaat. Het is een bijzonder boeiende film over de terugkeer van een satelliet uit de ruimte, die een organisme met zich meevoert dat het leven op aarde bedreigt. Op deze op name ziet men de dokters-assistente Karen met een van de twee overlevenden uit het dorpje waar de satelliet neerkwam. Zaterdag 25 september 24 uur, is er in het Grand Theater aan de Nieuwe Binnenweg de Nederlandse première. De opbrengst van deze voorstelling komt geheel ten goede aan de Rotterdamse Stichting Ongeorganiseerde Jeugd. De toegangsprijzen variëren van f 3.50 tot f 7.50. De kaartverkoop begint van daag 16 september aan de kassa van het Grand Theater, dat dagelijks vanaf 12 uur geopend is (telefonisch te bereiken onder nummer 23.33.63) Robert Wise (ook de maker van The Sound of Music) zal aanwezig zijn. Men zou zich de kans om deze opvallende film te zien niet moeten laten ontgaan en men steunt er bovendien een uitermate sympathiek doel mee. Zie ook ons nummer van j.l. dinsdag. Vredeskrant no. 1 van dit jaar staat: „Ook hier worden door de bestaande maatschappelijke situatie ontplooiings kansen onthouden aan grote groepen mensen, bijvoorbeeld aan vrouwen en werkende jongeren. Eigenlijk is dit geweld nog algemener. De omgeving en de instellingen waar we mee te maken hebben - gezin, school,kerk, kantoor, markt, bedrijf, nieuws, vakbond, partij, kazerne, enz. enz. besturen we niet zelf. We beslissen niet mee. We krijgen geen verantwoordelijkheid, zo genaamd omdat we die niet kunnen dragen. Maar daardoor ontneemt men ons ontplooiingskansen, en worden we tekort gedaan als mens". „Want de instellingen waarin we leven zijn er ten enen male niet op uit mensen zó te vormen, dat ze verantwoordelijkheid kunnen dragen, en hun levensomstan digheden in eigen hand kunnen nemen, of dat bewust gaan willen. De gevolgen hiervan: - politieke apathie; - desinteresse; -vlucht in konsumptie-genoegens. geheel immers niet op te lossen! De rol die ons toebedacht is, en die we ook braaf vervullen, is die van de kritiekloze, opppervlakkig levende, njjver werkende en nijver luxe-kopen de consument, die hoogstens even op schrikt als de benzineprijs weer om hoog gaat, maar die zélfs daarin be rust! Dat is de consumptiemaatschap pij: een kudde grazende schapen, met oogkleppen, die alles slikt wat haar wordt voorgezet, ook al ligt een weide verderop een tien keer zo grote kudde te verrekken. Al reeds wj aankoop van f 35.— GOUDSMIT - JUWELIER SATIVA de bekende vakman van R'dam - Z. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,~ per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 0 kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a Nog veertien dagen hebben onze lezers de gelegenheid om Indus een bevredigende oplos sing aan de hand te doen voor de verdeling van een extra-pre mie aan het Nederlands Elftal. De wedstrijd PREMIE-SPRINT, die wij in samenspraak met Indus en de KNVB - startten in onze sportkrant loopt nog tot eind van deze maand. Tot 30 september 1971 is er nog gelegenheid om aan deze wed strijd deel te nemen. Zie elders in dit blad. Uit kontakten met de bevrijdingsbewe gingen (MPLA in Angola, Frelimo in Mozambique)wordt steeds duidelijker hoe groot de behoefte is aan dekens vanwege de zeer koude nachten met temperaturen om het vriespunt. De uit hun huizen verdreven bevolking heeft door de constante Portugese bedrei ging met napalmbommen, niet de kans om opnieuw huizen te bouwen. Grote aantallen mensen leven onder dikwijls primitieve omstandigheid in het oer woud, waarbij de ondervoeden en de kinderen de eerste slachtoffers zijn. De aktie gaat om DEKENS. Daarnaast wordt dringend een beroep gedaan op een ieder om geld te storten op giro 188.4800 t.n.v. de Dr. Eduardo 1 Mondlane St. Amsterdam (met vermel ding: dekenaktie) om de verzending en bijkomende kosten mogelijk te maken. In Amsterdam belooft de dekenaktie van de Mondlane Stichting op zeer grote schaal gevoerd te worden. Een centrale „werkgroep dekenaktie" van het Komitee Vredesweek coördineert de organisatie, die wijksgewijs door 15 regionale werkgroepen wordt uitge voerd. Tijdens de Vredesweek (van 19-26 september) zal de Dr. Eduardo Mondlane Stichting een aktie voeren waarbij dekens ingezameld worden voor de slachtoffers van het Portugese kolonialisme in Angola en Mozambique. Slopen woningen geeft huurbezwaren Het slopen van woningen aan de Paral lelweg gaat nog regelmatig voort. Zodra een woning wordt verlaten, gaat de gemeente tot sloop over of zorgt ervoor, dat de woning niet meer kan worden betrokken. Verwacht wordt dat in de loop van het volgend jaar de hele straat zal zjjn ontruimd, waarna industrievestiging zal plaatsvinden. De huur van deze woningen is zo laag, dat het toewijzen van een andere woning vaak bezwaren met zich brengt. Uiteraard moet in noodgeval len een toeslag worden gegeven. Veelal worden de gezinnen overgebracht naar Nieuwland. De woningdienst hoopt in de maand september ongeveer 20 ge zinnen elders onder te kunnen bren gen. Ook aan het Nieuwsticht, Grof- baan en Buitenhavenweg wordt gesloopt en ook deze bewoners moeten ergens worden ondergebracht. Woningvoorraad breidt zich uit Schiedam telde begin van dit jaar nog 2711 woningen, die voor 1906 zijn gebouwd. De totale gemeentelijke wo ningvoorraad bestond uit 26.774 woningen. De meeste oude woningen staan aan de Villastraat (117), Waran de (79), Strijensestraat (67), Oostsin gel (l02), Polderweg (53), Hoogstraat (98) en Broersveld (69). In het alge meen veel in de oude binnenstad en Schiedam-Zuid Het thans verschenen jaaroverzicht van de gemeentelijke woningdienst vermeldt, dat in het afgelopen jaar 127 bouwaanvragen werden ontvangen met totale bouwkosten van f 19.155.521.-. Op 1 januari 1970 waren in de gemeente Schiedam in totaal 480 woningen in aanbouw, waarvan 240 aan het Schubertplein en 240 aan het Lisztplein. Laatstgenoem de zijn flats, die in de loop van het jaar voor bewoning gereed kwamen. Er werden in de loop van het jaar 420 woningwetwoningen in aanbouw geno- Dankzij de vriendelijke geste van de Ontspanningscommissie van de Volkstuindersvereniging Vijfsluizen, is aan vijfhonderd bejaarden in Schiedam een fraai bloemstukje thuisbezorgd. Deze stukjes waren door dertig dames tijdens een cursus onder leiding van mej. Brokling ver vaardigd, terwijl voor de organi satie van de gift de dames H. Vulpen-Weelie en M. Brand- Kooymans zorgden. De negen plaatselijke bejaardencentra deelden in de bloemengift, die uiteraard zeer op prijs werd qesteld. Winkeliers zien meer brood in koopavond op donderdag Veel winkeliers in Schiedam zien meer brood in een koopavond op donderdag dan op vrijdag. Ze zijn van mening, dat ook de burgerij een dergelijke verschui ving op prijs zou stellen. Om die reden zal aan het gemeentebestuur worden gevraagd, een donderdag-koopavond in te stellen, althans voor wat het cen trum betreft. Naar van de zijde van het gemeente bestuur Schiedam wordt medegedeeld, hebben de colleges van B. en W. van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bij Ged. Staten van Zuid-Holland een on derhoud aangevraagd met betrekking tot de toekomst van het woonwagen kamp aan de Schiekade in Schiedam, dat momenteel door de drie gemeen ten gezamenlijk wordt benut. Men is het erover eens, dat de huidige plaats niet geschikt is en het kamp er niet Enorm groot was ook nu weer de belangstelling voor het jaarlijkse drumbandcon cours onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap. Het blijkt ieder jaar, dat dit concours een Nederlands evenement is, gezien het groot aantal deelnemende bands, dat thans 38 bedroeg. Uit vrijwel alle delen van ons land waren zij naar Schiedam gekomen en gaven pracht staaltjes van show te zien. In de L. Nieuwstraat defileerden de deelnemers voor burgemeester en mevrouw Roelfse- ma, wethouder Verwey-de Graaff, commissaris van politie Van der Haagen en organisatoren. In tegenstelling met het vorig jaar, toen de regen neerstroomde, waren de weersomstandigheden ditmaal uitstekend. Verder ontving tamboer-maitre Bas de Breejen de maftre-prijs en ook de defileerprijs ging naar deze band. Alleen Concordia uit Boskoop benaderde de Rijnmondband met 141,7 punten. De band van de chr. gymnastiekvereniging Schiedam DOK, verwierf in de eerste afdeling de wisselbeker en de band van Wilton Fijenoo'rd ontving lof van de jury. De jeugdafdeling van de Rijnmondband ontving met 126 1/2 punt een tweede prijs. Aan het slot van het concours werden nog waarderende woorden gesproken tot de heer H. Jongman, die als concoursleider aftreedt. Hij werd door de heer J. Lansbergen, voorzitter van de sectie muziek van S.G. toegesproken. De heer G. J. van Aalten volgt de heer Lansbergen op. ïring. Fabriekstoor I smgs Burt Bacharach 50 MAISON VAN DOOREMAALEN 5 FILIALEN ■DAMES watergolven... LjfW 'S AVONDS NAAR DE KAPPER 119.30 uur en 19.45 uur. Ma- Di - Wo - en Do -avond. Telefonisch afspreken 010 - 123079 131574 Oostzeedijk 232 - 242, Rotterdar v. Gogh. Twee Prov. de eerste keer kijk je wat vreemd Mi

De Havenloods | 1971 | | pagina 1